Rwa kulszowa jest spowodowana podrażnieniem, stanem zapalnym lub uciskiem nerwu kulszowego w dolnej części pleców. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego (“dysku”), która powoduje ucisk na korzeń nerwu. Większości osób z rwą kulszową można skutecznie pomóc za pomocą fizjoterapii.

Rwa kulszowa przyczyny
Rwa kulszowa to objaw uszkodzenia lub podrażnienia nerwu kulszowego.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ból, spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który powstaje w okolicy pośladka. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym (ma prawie szerokość palca wskazującego) nerwem w ciele.

W rzeczywistości nerw kulszowy składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch w dolnej części pleców na wysokości kręgosłupa lędźwiowego i trzech pochodzących z krzyżowego odcinka kręgosłupa ( na wysokości kości krzyżowej).

Pięć korzeni nerwowych po prawej i lewej stronie ciała łączy się, tworząc odpowiednio prawy i lewy nerw kulszowy, przebiegający kolejno przez: pośladek i nogę, kończąc się tuż pod kolanem, gdzie przechodzi w nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny.

W ten sposób nerw kulszowy rozgałęzia się na inne nerwy, które biegną w dół nogi, stopy i palców u nóg.

Rwa kulszowa objawy
Prawdziwa rwa kulszowa to uraz lub podrażnienie nerwu kulszowego, które zaczyna się w okolicy pośladka/

Prawdziwe uszkodzenie nerwu kulszowego „rwa kulszowa” jest w rzeczywistości rzadkie, ale termin „rwa kulszowa” jest powszechnie używany do opisania każdego bólu, który pochodzi z dolnej części pleców i promieniuje w dół nogi.

To, co łączy te wszystkie rodzaje bólu, to uszkodzenie nerwu – podrażnienie, stan zapalny, lub ucisk nerwu w dolnej części pleców.

Jeśli masz rwę kulszową, to odczuwasz ból (o różnym natężeniu) w dowolnym miejscu na przebiegu ścieżki nerwu kulszowego – począwszy od dolnej części pleców, przez biodra, pośladki aż do dużego palca stopy.

Rwa kulszowa może również powodować osłabienie mięśni nóg (zwłaszcza stopy), drętwienie oraz nieprzyjemne wrażenia czuciowe (np. mrowienie) w nogach, stopach i palcach.

 

 

Umów się na leczenie rwy kulszowej:

Tel: 503-733-127

Lub umów się on-line

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

Objawy rwy kulszowej – co mogę czuć?

Najczęściej wymieniane objawy rwy kulszowej to: silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, bóle krzyża oraz ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Inne mniej charakterystyczne objawy rwy kulszowej to  to m.in.  mrowienie, osłabienie mięśni, parestezje, zaburzenia czucia i drętwienie.

Osoby doświadczające bólu w wyniku rwy kulszowej opisują objawy na różne sposoby, w zależności od przyczyny i lokalizacji bólu. Niektórzy opisują go jako ostry, przeszywający lub nagłe porażenie prądem, inni opisują go jako „piekący”, „elektryczny” lub „kłujący”.

Ból może być stały lub objawiać się okresowo – tzn. że może pojawiać się i ustępować. Ponadto ból jest zwykle silniej odczuwany w nodze niż w dolnej części pleców. Objawy bólowe mogą być silniejsze, jeśli siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, kiedy wstajesz i skręcasz górną część ciała.

Wymuszony i nagły ruch ciała, pojawiający się np. podczas gwałtownego ataku kaszlu lub kichnięcia może również zwiększenie objawów bólowych.

 

Czy objawy rwy kulszowej mogą wystąpić na obu nogach?

Rwa kulszowa zwykle dotyka tylko jednej strony ciała (np. nogi) w jednym czasie. Jednak rwa kulszowa może wystąpić w obu nogach. To po prostu kwestia tego, w jaki sposób nerw kulszowy został uszkodzony lub podrażniony.

 

Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy rozwój wymaga czasu?

Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny. Przepuklina dysku powstała w wyniku gwałtownego ruchu lub urazu może spowodować nagłe objawy bólowe.

 

Jak powszechna jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest bardzo powszechną dolegliwością. Około 40% osób doświadcza rwy kulszowej przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Ból pleców to trzeci najczęstszy powód, dla którego ludzie odwiedzają swojego lekarza.

 

Rwa kulszowa ile trwa?

Rwa kulszowa ile trwa jak długo

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wynika to z faktu, że każdy Pacjent ma indywidualne powody i objawy rwy kulszowej.

Rwa kulszowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest ostry, przeszywający i promieniujący ból pleców, w każdym przypadku może przebiegać inaczej.

Czas trwania odczuwanego bólu, który przybiera postać od lekkiego mrowienia, do ostrego przeszywającego i promieniującego, zależy od stopnia zwyrodnienia, metody leczenia rwy kulszowej oraz rodzaju rwy kulszowej.

Czas i intensywność ataku rwy może wynikać z trzech podstawowych rodzajów rwy:

 • rwa kulszowa udowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowo-krzyżowym),

 • rwa kulszowa lędźwiowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowym),

 • rwa kulszowa ramienna” – inaczej: rwa barkowa (ból promieniuje do szyi i ramion).

 

Jak długo może trwać atak rwy kulszowej?

Ostry, przeszywający ból pleców promieniujący do pośladka przy ataku rwy kulszowej może ustąpić samoistnie dość szybko. Ważne jest aby w żaden sposób nie przeciążać pleców.

Jeżeli rozpocznie się odpowiednie leczenie, ból powinien złagodnieć po 1–2 dniach.

Rwa kulszowa może jednak odzywać się przez kilka tygodni po ataku, zazwyczaj wtedy ból nie jest już tak nasilony. Warto przy tym pamiętać, że ataki rwy kulszowej mogą nawracać nawet po wielu latach, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki.

Ile trwa rekonwalescencja po ataku rwy kulszowej?

Proces regeneracji po ataku rwy kulszowej zazwyczaj trwa od 4 do6 tygodni. W przypadku zarówno przewlekłej rwy kulszowej, jak i nagłych ataków rwy konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

 

Jakie są czynniki ryzyka rozwinięcia się rwy kulszowej?

 

 • Kontuzja: Uraz dolnej części pleców lub kręgosłupa zwiększa ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.

 • Naturalne procesy starzenia: Wraz z normalnym starzeniem się dochodzi do naturalnego zużycia tkanki kostnej i dysków w kręgosłupie. Normalne starzenie się może narazić nerwy na uszkodzenie przez zmiany i przesunięcia w kościach, dyskach i więzadłach.

 • Nadwaga: Twój kręgosłup jest jak dźwig pionowy. Twoje mięśnie są przeciwwagą. Ciężar, który nosisz z przodu ciała, jest tym, co musi podnieść twój kręgosłup (dźwig). Im większą masz wagę, tym więcej mięśni pleców (przeciwwag) muszą pracować. Może to prowadzić do nadwyrężenia pleców , bólu i innych problemów z plecami.

 • Mięśnie: Twoim „rdzeniem” są mięśnie pleców i brzucha. Im silniejszy rdzeń, tym więcej wsparcia będziesz mieć dla dolnej części pleców. W przeciwieństwie do obszaru klatki piersiowej, gdzie klatka piersiowa zapewnia wsparcie, jedynym wsparciem dla dolnej części pleców są mięśnie.

 • Praca zawodowa: prace, które wymagają podnoszenia ciężkich przedmiotów, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z krzyżem i bólów pleców, a praca polegająca na dłuższym siedzeniu może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z dolną częścią pleców .

 • Brak odpowiedniej postawy na siłowni: Nawet jeśli jesteś sprawny fizycznie i aktywny, nadal możesz być podatny na rwę kulszową, jeśli nie zachowujesz właściwej ergonomii podczas podnoszenia ciężarów lub innych ćwiczeń siłowych.

 • Cukrzyca: Cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów, co zwiększa ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować uszkodzenie kręgosłupa i narażać nerwy na ryzyko kontuzji.

 • Siedzący tryb życia: siedzenie przez długi czas i niećwiczenie oraz utrzymywanie mięśni w ruchu, elastyczności i jędrności może zwiększyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.

 • Dym: Nikotyna zawarta w tytoniu może uszkadzać tkankę kręgosłupa, osłabiać kości i przyspieszać zużywanie się dysków kręgowych.

 

 

Przyczyny rwy kulszowej

 

Co powoduje rwę kulszową?

Rwa kulszowa może być spowodowana kilkoma różnymi przyczynami, w tym, najczęściej są to:

 • Przepuklina dysku co powoduje nacisk na korzenia nerwu. Jest to najczęstsza przyczyna rwy kulszowej. Około 1% do 5% osób w pewnym momencie swojego życia będzie miało wypadnięcie dysku. Dyski to podkładki amortyzujące między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Nacisk kręgów może spowodować wybrzuszenie (przepuklinę) przypominającego żel środka krążka poprzez osłabienie jego zewnętrznej ściany. Kiedy przepuklina dysku dotyka kręgów w dolnej części pleców, może naciskać na nerw kulszowy.

 • Choroba zwyrodnieniowa dysku polega na naturalnym ścieraniu się dysków pomiędzy kręgami kręgosłupa. Zużycie krążków powoduje skrócenie ich wysokości i powoduje zwężenie kanałów nerwowych (zwężenie kręgosłupa). Zwężenie kręgosłupa może uciskać korzenie nerwu kulszowego, gdy opuszczają kręgosłup.

 • Zwężenie kręgosłupa to nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. To zwężenie zmniejsza dostępną przestrzeń dla rdzenia kręgowego i nerwów.

 • Kręgozmyk to ześlizgnięcie się jednego kręgu tak, że nie mieści się on w jednej linii z kręgiem nad nim, zwężając otwór, przez który wychodzi nerw. Rozszerzona kość kręgosłupa może podrażnić nerw kulszowy.

 • Zapalenie kości i stawów. Ostrogi kostne (postrzępione krawędzie kości) mogą tworzyć się w starzejących się kręgosłupach i uciskać nerwy dolnej części pleców.

 • Uraz kręgosłupa lędźwiowego lub nerwu kulszowego.

 • Guzy kanału kręgowego które uciskają nerw kulszowy.

 • Zespół piriformis jest stanem, który rozwija się, gdy mały mięsień głęboko w pośladkach, staje się napięty lub skurczony . Może to wywierać nacisk i podrażniać nerw kulszowy. Zespół mięśnia gruszkowatego jest rzadkim zaburzeniem nerwowo-mięśniowym.

 • Zespół ogona końskiego jest rzadkim, ale poważnym schorzeniem, które atakuje wiązkę nerwów na końcu rdzenia kręgowego, zwaną ogonem końskim. Zespół ten powoduje ból w nodze, drętwienie wokół odbytu oraz utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

 

Objawy rwy kulszowej są zróżnicowane, ale zazwyczaj obejmują:

 • Umiarkowany do silnego ból w dolnej części pleców, pośladkach i nogach

 • Drętwienie lub osłabienie dolnej części pleców, pośladków, nóg lub stóp

 • Ból, który nasila się wraz z ruchem

 • Ograniczenie możliwości ruchu

 • Uczucie „szpilek i igieł” w nogach, palcach lub stopach

 • Utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem (w przebiegu ogona końskiego).

 

Gorączka przy rwie kulszowej

Gorączka nie jest typowym objawem rwy kulszowej, chociaż rwa kulszowa jest zespołem objawów, a nie konkretną diagnozą. Bardzo rzadko rwa kulszowa może być spowodowana ropniem lub inną infekcją lub zapaleniem w dolnej części pleców, która potencjalnie mogą powodować gorączkę.

W takim przypadku konieczna jest bezzwłoczna diagnostyka i leczenie objawów rwy kulszowej!

W przypadku bólu o charakterze przewlekłym objawy, takie jak:

 • niewyjaśniona utrata masy ciała,
 • towarzyszące bólowi gorączka lub dreszcze,
 • nasilanie się bólu w nocy lub w pozycji leżącej,

są wskazaniami do zgłoszenia się do lekarza.

 

Rwa kulszowa w ciąży

rwa kulszowa w ciąży
Rwa kulszowa w ciąży to często efekt działania hormonów.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej w ciąży?

To prawda, że rwa kulszowa jest powszechna w ciąży, ale zwiększona waga nie jest głównym powodem, dla którego kobiety w ciąży mają rwę kulszową. Lepszym wyjaśnieniem jest to, że niektóre hormony ciążowe powodują rozluźnienie ich więzadeł.

Więzadła utrzymują razem kręgi, chronią dyski i stabilizują kręgosłup. Poluzowane więzadła mogą powodować niestabilność kręgosłupa i ślizganie się dysków, co prowadzi do zaciskania nerwów i rozwoju rwy kulszowej. Waga i pozycja dziecka mogą również wywierać nacisk na nerwy.

Inne możliwe przyczyny:

 • Przyrost masy ciała i zwiększone zatrzymywanie płynów mogą wywierać nacisk na nerw kulszowy, który przechodzi przez miednicę, ściskając go.

 • Twoja rozszerzająca się macica może również naciskać na nerw kulszowy w dolnej części kręgosłupa.

 • Rosnący brzuch i piersi przesuwają środek ciężkości do przodu i rozciągają lordozę lędźwiową (zagłębienie tuż nad miednicą). Może to spowodować napięcie mięśni pośladków i okolicy miednicy i uciskanie nerwu kulszowego.

 • Główka Twojego dziecka może spoczywać bezpośrednio na nerwie, gdy w trzecim trymestrze zacznie ono ustawiać się we właściwej pozycji porodowej.

 • Winowajcą może być przepuklina lub wypadnięcie dysku spowodowane dodatkowym ciśnieniem rosnącej macicy, chociaż jest to mniej powszechne.

Rwa kulszowa najprawdopodobniej pojawi się w trzecim trymestrze, kiedy zarówno Ty, jak i Twoje dziecko nabieracie masy (może rozwinąć się wcześniej, ale nie jest to częste). Większość kobiet zwykle odczuwa ból tylko po jednej stronie, chociaż możesz go odczuwać  również w obu nogach.

 

Sposoby na rwę kulszową w ciąży

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na złagodzenie rwy kulszowej w ciąży, a ból zazwyczaj ustępuje po porodzie. Pomocna może być fizjoterapia i masaże, ciepłe prysznice, upały, leki i inne środki. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj o przestrzeganiu zasad ergonomii postawy podczas ciąży, aby złagodzić ból.

 

Co mogę zrobić, aby złagodzić objawy rwy kulszowej w ciąży?

 

 • Użyj ciepłego kompresu w miejscu odczuwania bólu.

 • Kiedy możesz odpoczywaj. Odpoczynek w wygodnej pozycji może złagodzić ból nóg i dolnej części pleców.

 • Śpij po tej stronie ciała, w której nie odczuwasz bólu. Na przykład, jeśli czujesz ból po lewej stronie, połóż się po prawej stronie. To nadal jest w porządku, chociaż zwykle mówi się, że „najlepsza” pozycja do spania dla kobiet w ciąży to lewa strona.

 • Aby uzyskać dodatkowy komfort w nocy, używaj twardego materaca.  Możesz również umieścić poduszkę ciążową lub zwykłą poduszkę między nogami, aby pomóc utrzymać miednicę w lepszym ustawieniu i zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.

 • Staraj się unikać siedzenia przez długi czas. Rób częste przerwy na spacery i próbuj naprzemiennie używać biurka (lub kanapy) i piłki do pilatesu. 

 • Spróbuj pływać. Pływanie może trochę zmniejszyć nacisk, ponieważ wyporność wody tymczasowo odciąża kręgosłup w ciąży.

 • Rozważ akupunkturę, terapię manualną lub terapeutyczny masaż prenatalny. Wszystkie mogą potencjalnie przynieść ulgę. Upewnij się, że jesteś pod opieką z doświadczonego lekarza i fizjoterapeuty.

 • Staraj się  przybierać na wadze w ciąży w stałym tempie.  Poważny skok w kilogramach może spowodować nadmierny nacisk na nerw kulszowy. Chociaż masa, którą powinnaś przybrać, jest specyficzna dla Ciebie, kobiety, które miały normalny BMI przed zajściem w ciążę, powinny generalnie dążyć do przytycia około 1,5 do 2 kg w pierwszym trymestrze, do 7 kg więcej w drugim trymestrze i około 5 kg więcej w w trzecim trymestrze, aby uzyskać całkowity przyrost masy ciała w ciąży od 12 do 20 kg.

 • Jeśli ból jest bardzo silny, a fizjoterapia nie przyniosła oczekiwanych efektów porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić paracetamol w dawce, która złagodzi ból, ale zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku. Paracetamol znalazł się w kategorii B, co oznacza, że prawdopodobnie jest bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży. Lekarze ostrzegają jednak, że zbyt długie i zbyt częste stosowanie paracetamolu w ciąży może powodować wady rozwojowe dziecka.

 

Rwa kulszowa – diagnostyka

 

 

Jak diagnozuje się rwę kulszową?

Na początku fizjoterapeuta sprawdzi Twoją dotychczasową historię medyczną. Następnie zapyta o twoje objawy rwy kulszowej.

Podczas badania fizykalnego zostaniesz poproszony o chodzenie, aby fizjoterapeuta mógł zobaczyć, jak kręgosłup unosi Twoją wagę. Możesz zostać poproszony o chodzenie na palcach i piętach, aby sprawdzić siłę mięśni łydek.

Fizjoterapeuta może również wykonać test podniesienia prostej nogi. W tym teście będziesz leżeć na plecach z wyprostowanymi nogami. Fizjoterapeuta powoli podniesie każdą nogę i odnotuje moment, w którym zaczyna się twój ból.

Ten test pomaga zlokalizować dotknięte nerwy i określić, czy występuje problem z jednym z dysków. Zostaniesz również poproszony o wykonanie innych rozciągań i ruchów w celu wykrycia bólu oraz sprawdzenia elastyczności i siły mięśni.

W zależności od tego, co wykryjemy podczas badania fizykalnego, możemy wykonać obrazowanie i inne testy. Mogą to być:

 • RTG Prześwietlenia kręgosłupa (spoczynkowe oraz czynnościowe, w różnych projekcjach) w poszukiwaniu złamań kręgosłupa, problemów z dyskiem, infekcji, guzów i ostrogi kostnej.

 • MRI lub CT Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby zobaczyć szczegółowe obrazy kości i tkanek miękkich pleców. MRI może wykazać nacisk na nerw, przepuklinę dysku i każdy stan artretyczny, który może uciskać nerw.

 • Elektromiografia Badania szybkości przewodzenia nerwów w celu zbadania, jak dobrze impulsy elektryczne przemieszczają się przez nerw kulszowy i reakcję mięśni.

 

Rwa kulszowa leczenie

rwa kulszowa leczenie poznań

 

Jak leczy się rwę kulszową?

Celem leczenia rwy kulszowej jest zmniejszenie bólu i zwiększenie mobilności. W zależności od przyczyny, wiele przypadków rwy kulszowej możemy wyleczyć dzięki fizjoterapii, terapii manualnej i autoterapii.

Rwa kulszowa leczenie domowe

Domowe leczenie rwy kulszowej może objąć:

 
 • Nakładanie lodu i/lub gorących okładów: Najpierw użyj okładów z lodu, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Zastosuj okłady z lodu lub worek mrożonych warzyw zawinięty w ręcznik na dotknięty obszar. Aplikuj przez 20 minut, kilka razy dziennie. Po pierwszych kilku dniach przejdź na gorący okład lub poduszkę grzewczą. Aplikuj przez 20 minut na raz. Jeśli nadal odczuwasz ból, zmień okłady na ciepło i zimno – w zależności od tego, który z nich najlepiej łagodzi Twój dyskomfort.

 • Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty: Przyjmuj leki zmniejszające ból, stany zapalne i obrzęki. Wiele popularnych leków dostępnych bez recepty w tej kategorii, zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

 • Wykonywanie delikatnych rozciągań: Naucz się prawidłowych rozciągań od fizjoterapeuty z doświadczeniem w leczeniu rwy kulszowej. Popracuj nad innymi ćwiczeniami ogólnymi, stabilizującymi mięśnie tułowia i ćwiczeniami aerobowymi.

Jak długo powinienem próbować domowych sposobów na rwę kulszową przed wizytą u fizjoterapeuty?

Przypadek każdej osoby z rwą kulszowym jest inny. Rodzaj bólu może być różny, różna jest jego intensywność i inna może być przyczyna bólu. U niektórych pacjentów najpierw można spróbować bardziej intensywnego leczenia rwy kulszowej.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, jeśli sześciotygodniowa próba domowych sposobów na rwę kulszową – takich jak lód, ciepło, rozciąganie, leki dostępne bez recepty – nie przyniosła ulgi, nadszedł czas, aby pomyśleć o fizjoterapii i spróbować innego leczenia.

rwa kulszowa leki

Inne opcje leczenia rwy kulszowej obejmują:

 • Leki na receptę wspomagające leczenie rwy kulszowej: Twój lekarz może przepisać leki zwiotczające mięśnie, aby złagodzić dyskomfort związany ze skurczami mięśni. Inne leki o działaniu łagodzącym ból, które można wypróbować, obejmują trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i leki przeciwpadaczkowe. W zależności od poziomu bólu, leki przeciwbólowe na receptę mogą być stosowane na początku planu leczenia.

 • Fizjoterapia klasyczna: Celem fizjoterapii jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych, występujących przy rwie kulszowej poprzez zmniejszenie nacisku na nerw. Program ćwiczeń powinien obejmować ćwiczenia rozciągające poprawiające elastyczność mięśni i ćwiczenia aerobowe (takie jak chodzenie, pływanie, aerobik w wodzie). Fizjoterapeuta, który będzie współpracował z Tobą w celu likwidacji objawów rwy kulszowej, ułozy Twój własny, indywidualny programu ćwiczeń rozciągających i aerobowych oraz zaleci inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i nóg.

 • Nowoczesna fizjoterapia w leczeniu rwy kulszowej: Są to metody coraz częściej stosowane w leczeniu i radzeniu sobie z wszelkiego rodzaju bólem. Stosowane przez nas metody łagodzenia objawów i leczenia rwy kulszowej obejmują: terapię manualną, manipulację kręgosłupa, masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, pracę na punktach spustowych, zabiegi neurodruchowe, akupunkturę – suche igłowanie, elektrolizę przezskórną EPTE, przeciwbólowy laser wysokoenergetyczny HIL i wiele innych.

 • Zastrzyki do kręgosłupa na rwę kulszową : Wstrzyknięcie kortykosteroidu , leku przeciwzapalnego, w dolną część pleców może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk wokół zaatakowanych korzeni nerwowych. Zastrzyki zapewniają krótkotrwałą ulgę w bólu i są podawane w znieczuleniu miejscowym jako leczenie ambulatoryjne. Podczas wstrzykiwania możesz odczuwać ucisk i pieczenie lub kłucie. Zapytaj lekarza o liczbę zastrzyków, które możesz otrzymać i ryzyko związane z zastrzykami.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Większość ćwiczeń na rwę kulszową dotyczy dolnej części pleców. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, zanim spróbujesz tych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu.

1. Leżąca pozycja gołębia

Pozycja gołębia jest powszechną pozycją w jodze. Działa na otwarcie bioder. Istnieje wiele wersji tego ćwiczenia. Pierwsza to wersja początkowa znana jako leżąca pozycja gołębia.

Jeśli dopiero zaczynasz leczenie rwy kulszowej, najpierw spróbuj pozycji leżącej. Leżąc na plecach, podnieś prawą nogę pod odpowiednim kątem. Złóż obie ręce za udo, blokując palce.

Podnieś lewą nogę i umieść prawą kostkę na lewym kolanie. Utrzymaj pozycję przez chwilę. Pomaga to rozciągnąć maleńki mięsień gruszkowaty, który czasami ulega zapaleniu i naciska na nerw kulszowy, powodując ból.

Wykonaj to samo ćwiczenie z drugą nogą. Gdy już będziesz w stanie wykonać wersję leżącą bez bólu, popracuj z fizjoterapeutą nad siedzącą i przednią wersją pozycji gołębia.

2. Siedząca pozycja gołębia

Usiądź na podłodze z nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Zegnij prawą nogę, kładąc prawą kostkę na lewym kolanie. Pochyl się do przodu i pozwól górnej części ciała sięgnąć w kierunku uda. Przytrzymaj przez 15 do 30 sekund. To rozciąga pośladki i dolną część pleców. Powtórz po drugiej stronie.

3. Pozycja gołębia do przodu

Uklęknij na podłodze na czworakach. Podnieś prawą nogę i przesuń ją do przodu na ziemi przed swoim ciałem. Twoja dolna noga powinna leżeć na ziemi, poziomo do ciała. Twoja prawa stopa powinna znajdować się przed lewym kolanem, podczas gdy prawe kolano powinno znajdować się po prawej stronie.

Wyciągnij lewą nogę do tyłu na podłodze, z czubkiem stopy na ziemi i palcami skierowanymi do tyłu. Stopniowo przesuwaj ciężar ciała z ramion na nogi, tak aby nogi wspierały Twoją wagę.

Usiądź prosto z rękami po obu stronach nóg. Weź głęboki oddech. Podczas wydechu pochyl górną część ciała do przodu nad przednią nogą. Wspieraj swoją wagę rękami tak bardzo, jak to możliwe. Powtórz po drugiej stronie.

4. Kolano do przeciwległego ramienia

To proste ćwiczenie rozciągające pomaga złagodzić ból w wyniku rwy kulszowej poprzez rozluźnienie mięśni pośladkowych i gruszkowatych, które mogą ulec zapaleniu i uciskać nerw kulszowy.

Połóż się na plecach z wyciągniętymi nogami i stopami zgiętymi do góry. Zegnij prawą nogę i zaciśnij dłonie wokół kolana. Delikatnie pociągnij prawą nogę przez ciało w kierunku lewego ramienia. Trzymaj go tam przez 30 sekund. Pamiętaj, aby podciągnąć kolano tylko do oporu.

Powinieneś czuć rozluźnienie mięśni, a nie ból. Popchnij kolano, aby Twoja noga wróciła do pozycji wyjściowej. Powtórz w sumie 3 powtórzenia, a następnie zamień nogi.

5. Ćwiczenie na rozciąganie kręgosłupa

Ból rwy kulszowej jest wyzwalany, gdy kręgi w kręgosłupie są ściskane. To rozciągnięcie pomaga stworzyć przestrzeń w kręgosłupie, aby zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami ze stopami zgiętymi do góry. Zegnij prawe kolano i połóż stopę płasko na podłodze po zewnętrznej stronie przeciwległego kolana.

Umieść lewy łokieć na zewnętrznej stronie prawego kolana, aby delikatnie obrócić ciało w prawo. Przytrzymaj przez 30 sekund i powtórz trzy razy, a następnie zmień strony.

6. Rozciąganie ścięgna podkolanowego

To rozciągnięcie może pomóc złagodzić ból i napięcie ścięgna podkolanowego spowodowane rwą kulszową. Umieść prawą stopę na podwyższonej powierzchni na poziomie bioder lub poniżej.

Może to być krzesło, podnóżek lub krok po schodach. Wygnij stopę tak, aby palce i noga były wyprostowane. Jeśli twoje kolano ma tendencję do nadmiernego wyprostu, utrzymuj w nim lekkie zgięcie.

Pochyl ciało lekko do przodu w kierunku stopy. Im dalej idziesz, tym głębszy odcinek. Nie naciskaj tak daleko, że poczujesz ból. Zwolnij biodro uniesionej nogi w dół, zamiast podnosić ją. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozluźnieniu biodra, załóż pasek do jogi lub długą taśmę do ćwiczeń na prawe udo i pod lewą stopą.

Przytrzymaj przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz po drugiej stronie.

 

7. Rozciąganie ścięgien podkolanowych w pozycji stojącej

 
Zachowaj ostrożność podczas wykonywania tego ćwiczenia. W razie potrzeby trzymaj się czegoś i nie rozciągaj.
 
Krok 1: Stań prosto i postaw jedną stopę na nieco wyższej powierzchni, jak stopień schodów.
Krok 2: Wyprostuj nogę na stopniu i skieruj palce do góry.
Krok 3: Pochyl się lekko do przodu, utrzymując proste plecy.
Krok 4: Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Pamiętaj żeby oddychać.
Krok 5: Powtórz z drugą nogą. Spróbuj wykonać 2 do 3 powtórzeń z każdą nogą.
 
 

8. Ćwiczenie pochylenia miednicy

 
To kolejne zwodniczo proste ćwiczenie, które jest dobre dla rwy kulszowej.
 
Krok 1: Połóż się na plecach z ugiętymi nogami i rękami przy boku.
Krok 2: Napnij mięśnie brzucha, przyciśnij plecy do podłogi i lekko kołysz biodrami i miednicą.
Krok 3: Utrzymaj tę pozycję, wyobrażając sobie, jak pępek dotyka kręgosłupa. Nie zapomnij oddychać.
Krok 4: Zwolnij po kilku sekundach. Następnie powtórz. Spróbuj od 8 do 12 powtórzeń.
 
 

9. Ćwiczenie pośladków

 
Pośladki to grupa mięśni pośladków. Jeśli są nadmiernie napięte, mogą naciskać na nerw kulszowy.
 
Krok 1: Połóż się na plecach na podłodze z ugiętymi kolanami. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków. Rozluźnij ramiona po bokach.
Krok 2: Przepychając się przez pięty, unieś biodra, aż twoje ciało utworzy prostą linię od kolan do ramion.
Krok 3: Utrzymaj pozycję przez kilka sekund.
Krok 4: Powoli opuść biodra na podłogę. Następnie powtórz.
 
W tym ćwiczeniu ważna jest dobra forma. Unikaj wyginania lub zaokrąglania pleców. Spróbuj wykonać 2 lub 3 zestawy po 8 do 10 powtórzeń.
 

10. Głębokie rozciągnięcie pośladków

 
Jeśli brakuje ci elastyczności, być może będziesz musiał nieco zmodyfikować to ćwiczenie.
 
Krok 1: Połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Podnieś prawą kostkę i oprzyj ją na lewym kolanie.
Krok 2: Używając obu rąk, spleć palce za lewym udem i delikatnie pociągnij je do siebie, trzymając głowę i plecy na podłodze.
Krok 3: Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund.
Krok 4: Powtórz z drugą nogą.
 
Być może będziesz musiał nieco unieść głowę, podkładając pod nią książkę lub twardą poduszkę. Jeśli nie możesz łatwo dosięgnąć uda, możesz owinąć udo ręcznikiem i użyć go, aby przyciągnąć udo do siebie. Wykonaj 2 do 3 powtórzeń każdą nogą.

 
 

 

Ćwicz ostrożnie, ​​nie powinieneś zakładać, że będziesz tak elastyczny, jak wymagają tego wszystkie ćwiczenia. Nie myśl, że dzięki temu, co widzisz w YouTube lub telewizji, możesz osiągnąć szybko wszystkie pozycje. Większość osób demonstrujących ćwiczenia ma dużą elastyczność i robi to od lat. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból, powinieneś przestać. w wykonywaniu ćwiczeń może także pomóc doświadczony trener personalny.

Dr Małgorzata Chochowska, fizjoterapeuta w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej i adiunkt w Zakładzie Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, mówi, że nie ma jednego uniwersalnego ćwiczenia dla osób cierpiących na ból spowodowany rwą kulszową.

Sugeruje nieznaczne dostosowanie pozycji, na przykład podciągnięcie kolan w mniejszym lub większym stopniu i zwrócenie uwagi, jakie to wyzwala odczucia. „Jeśli po wykonywaniu ćwiczeń czujesz się lepiej, to jest to leczenie, które powinieneś kontynuować” – radzi.

Mówi także, że każdy, kto doświadcza nawet łagodnego bólu nerwu kulszowego przez ponad miesiąc, powinien zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Powinien wspólnie ze specjalistą ustalić indywidualny program ćwiczeń na rwę kulszową.

 

Ponieważ rwa kulszowa ma różne przyczyny, jeden program ćwiczeń nie działa dla wszystkich. Nigdy nie zmuszaj się do wykonywania ćwiczenia, które nie wydaje Ci się właściwe. Zamiast tego skup się na znalezieniu tych, które działają dla Ciebie. W miarę postępów możesz być w stanie wykonać pewne ruchy, które na początku nie działały. Jednak bycie konsekwentnym w swoim programie jest ważniejsze niż zwiększanie trudności. Jeśli masz inne schorzenia, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem tych ćwiczeń na rwę kulszową. Jeśli po ćwiczeniach odczuwasz zwiększony ból, skontaktuj się z lekarzem.

 

Kiedy należy myśleć o operacji na rwę kulszową?

 

Operacja kręgosłupa to bardzo poważna decyzja i zwykle nie jest zalecana, chyba że inne metody leczenia stosowane systematycznie, przez dłuższy okres czasu, nie spowodowały zmniejszenia objawów rwy kulszowej, ból się nasila, masz silne osłabienie mięśni kończyn dolnych lub utraciłeś kontrolę nad pęcherzem lub jelitami.

To, jak szybko zostanie rozważona operacja, zależy od przyczyny rwy kulszowej. Operacja jest zwykle rozważana w ciągu roku od trwających objawów. Ból, który jest silny i nieubłagany i uniemożliwia stanie lub pracę, wymaga bardziej agresywnego leczenia i krótszego terminu operacji.

Utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami może wymagać pilnej operacji, jeśli zostanie stwierdzone, że jest to zespół ogona końskiego.

Rwa kulszowa operacja

Celem operacji kręgosłupa w przypadku bólu kulszowego jest usunięcie nacisku na nerwy, które są ściskane i upewnienie się, że kręgosłup jest stabilny.

Opcje chirurgiczne w celu złagodzenia rwy kulszowej obejmują:

 • Mikrodiscektomia: Jest to minimalnie inwazyjna procedura stosowana w celu usunięcia fragmentów przepukliny krążka, które uciskają nerw.

 • Laminektomia: W tej procedurze usuwa się blaszkę (część kości kręgowej; sklepienie kanału kręgowego), która powoduje ucisk na nerw kulszowy.

 

Jak długo trwa operacja kręgosłupa i jaki jest typowy czas rekonwalescencji?

Mikrodiscektomia i laminektomia zwykle trwają od jednej do dwóch godzin. Czas powrotu do zdrowia zależy od Twojej sytuacji;

Twój chirurg poinformuje Cię, kiedy będziesz mógł wrócić do pełnej aktywności. Ogólnie czas potrzebny na powrót do zdrowia wynosi od sześciu tygodni do trzech miesięcy.

 

Jakie są zagrożenia związane z operacją kręgosłupa?

Chociaż procedury te są uważane za bardzo bezpieczne i skuteczne, wszystkie operacje niosą ze sobą ryzyko. Ryzyko operacji kręgosłupa obejmuje:

 • Krwawienie.

 • Zakażenie.

 • Zakrzepy krwi .

 • Uszkodzenie nerwów.

 • Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego .

 • Utrata kontroli pęcherza lub jelit.

 

Jak zapobiegać wystąpieniu rwy kulszowej?

Rwa kulszowa ćwiczenia

 

Czy można zapobiegać rwie kulszowej?

Niektórym źródłom rwy kulszowej nie można zapobiec: choroba zwyrodnieniowa dysku, rwa kulszowa spowodowana ciążą lub przypadkowymi upadkami.

Chociaż może nie być możliwe zapobieganie wszystkim przypadkom rwy kulszowej, podjęcie następujących kroków może pomóc chronić plecy i zmniejszyć ryzyko:

 • Utrzymuj dobrą postawę : przestrzeganie dobrych technik ergonomii podczas siedzenia, stania, podnoszenia przedmiotów i snu pomaga zmniejszyć nacisk na dolną część pleców. Ból może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym, że nie jesteś odpowiednio wyrównany. Jeśli zaczniesz odczuwać ból lub sztywność, dostosuj swoją postawę.

 • Nie pal: Nikotyna zmniejsza dopływ krwi do kości. Osłabia kręgosłup i dyski kręgowe, co powoduje większy nacisk na kręgosłup i dyski oraz powoduje problemy z plecami i kręgosłupem.

 • Utrzymuj zdrową wagę: Nadwaga i zła dieta wiążą się ze stanem zapalnym i bólem w całym ciele. Aby schudnąć lub nauczyć się zdrowszych nawyków żywieniowych, zapoznaj się z dietą śródziemnomorską . Im bliżej jesteś idealnej masy ciała, tym mniej obciążasz kręgosłup.

 • Ćwicz regularnie: Ćwiczenia na rwę kulszową obejmują rozciąganie, aby utrzymać elastyczność stawów i ćwiczenia wzmacniające “rdzeń” – mięśnie dolnej części pleców i brzucha. Te mięśnie wspierają kręgosłup. Nie siedź też przez długi czas.

 • Wybierz aktywność fizyczną, która ma jak najmniejsze prawdopodobieństwo urazów w obrębie pleców: Rozważ aktywności takie jak pływanie, spacery, joga lub nordic walking.

 • Chroń się przed upadkami: noś buty, które są dopasowane i utrzymuj schody i chodniki wolne od bałaganu, aby zmniejszyć ryzyko upadku. Upewnij się, że pokoje są dobrze oświetlone, w łazienkach znajdują się uchwyty, a na schodach znajdują się poręcze.

 

Czego mogę się spodziewać, jeśli zdiagnozowano u mnie rwę kulszową?

 

Dobrą wiadomością na temat rwy kulszowej jest to, że zwykle ustępuje przy właściwie prowadzonym leczeniu. Większość osób (80% do 90%) z rwą kulszową wyzdrowieje bez operacji, a około połowa z nich całkowicie wyzdrowieje z epizodu w ciągu sześciu tygodni.

W celu szybszego zlikwidowania dolegliwości bólowych i ograniczenia wystąpienia możliwości kolejnego ataku rwy kulszowej, warto skontaktować się z fizjoterapeutą ortopedycznym mającym doświadczenie w leczeniu rwy kulszowej.

 

Życie z rwą kulszową – częste pytania

 

Kiedy powinienem skontaktować się ze specjalistą?

Uzyskaj natychmiastową pomoc medyczną, jeśli wystąpi:

 • Silny ból nóg trwający dłużej niż kilka godzin, który jest nie do zniesienia.

 • Drętwienie lub osłabienie mięśni w tej samej nodze.

 • Utrata kontroli jelit lub pęcherza. Może to być spowodowane stanem zwanym zespołem ogona końskiego, który atakuje wiązki nerwów na końcu rdzenia kręgowego.

 • Nagły i silny ból spowodowany wypadkiem drogowym lub innym urazem.

Nawet jeśli Twoja wizyta nie okaże się nagłą sytuacją, najlepiej jest mieć pewność co do stanu swojego zdrowia.

 

Czy nerw kulszowy jest jedynym źródłem bólu określanego jako rwa kulszowa?

Nie, nerw kulszowy nie jest jedynym źródłem tego, co ogólnie nazywa się „rwą kulszową” lub bólem kulszowym. Czasami źródło bólu znajduje się wyżej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i powoduje ból z przodu uda lub w okolicy bioder. Ten ból wciąż nazywa się rwą kulszową.

 

Jakie komplikacje są związane z rwą kulszową?

Większości osób można skutecznie pomóc wyleczyć rwę kulszową. Jednak przewlekły (ciągły i trwały) ból może być powikłaniem rwy kulszowej. Jeśli zaciśnięty nerw zostanie poważnie uszkodzony, może wystąpić chroniczne osłabienie mięśni, takie jak „ opadająca stopa ”, gdy drętwienie stopy uniemożliwia normalne chodzenie.

Rwa kulszowa może potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie nerwów, powodując utratę czucia w dotkniętych nogach. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli stracisz czucie w nogach lub stopach lub masz jakiekolwiek obawy podczas rekonwalescencji.

 

Jak mogę stwierdzić, czy ból w biodrze to problem z biodrem, czy rwa kulszowa?

Problemy z biodrami, takie jak zapalenie stawów w biodrze, zwykle powodują ból w pachwinie, ból podczas obciążania nogi lub poruszania nogą.

Jeśli twój ból zaczyna się w plecach i porusza się lub promieniuje w kierunku biodra lub w dół nogi i masz drętwienie, mrowienie lub osłabienie w nodze, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rwa kulszowa.

 

Czy radikulopatia to to samo co rwa kulszowa?

Radikulopatia to szerszy termin opisujący objawy spowodowane podrażnieniem nerwu w kręgosłupie. Rwa kulszowa jest specyficznym i najczęstszym typem radikulopatii.

 

Rwa kulszowa leżeć czy chodzić? Czy powinienem odpocząć?

Może być potrzebny odpoczynek i zmiana aktywności lub poziomu aktywności. Jednak zbyt długi odpoczynek, leżenie w łóżku i brak aktywności fizycznej mogą pogorszyć ból i spowolnić proces regeneracji po ataku rwy kulszowej. Ważne jest, aby utrzymać jak najwięcej możliwej aktywności, aby mięśnie były elastyczne.

Zazwyczaj pierwszą fazą leczenia po silnym ataku rwy kulszowej jest odpoczynek:  często zaleca się aby przez 1-3 dni od ataku rwy kulszowej  leżeć na boku z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami.

Przed rozpoczęciem własnego programu ćwiczeń, najpierw skontaktuj się z fizjoterapeutą ortopedycznym, aby uzyskać właściwe zalecenia.

 

Czy rwa kulszowa może spowodować puchnięcie mojej nogi i/lub kostki?

Rwa kulszowa spowodowana przepukliną dysku, zwężeniem kręgosłupa lub ostrogą kostną, która uciska nerw kulszowy, może powodować stan zapalny – lub obrzęk – w dotkniętej chorobą nodze. Powikłania zespołu piriformis mogą również powodować obrzęk nogi.

 

Chociaż wszystkie te stany wpływają na rdzeń kręgowy, nerwy, mięśnie, więzadła lub stawy i wszystkie mogą powodować ból, żaden z nich nie jest bezpośrednio związany z rwą kulszową. Główne przyczyny tych stanów są różne.

Rwa kulszowa obejmuje tylko nerw kulszowy. Biorąc to pod uwagę, najbardziej podobnym stanem byłby zespół cieśni nadgarstka, który obejmuje również ucisk nerwu.

 

Ostatnie słowo o rwie kulszowej. . .

Większość przypadków rwy kulszowej nie wymaga operacji. Czas i autoterapia to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne.

Jeśli jednak proste zabiegi nie łagodzą bólu, skontaktuj się z fizjoterapeutą. Może on zdiagnozować przyczynę Twojego bólu, zasugerować inne opcje leczenia i/lub w razie potrzeby skierować Cię do innych specjalistów zajmujących się zdrowiem kręgosłupa.

 

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

Umów się on-line

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Poczytaj też o Kręgarz Poznań

 

Specjaliści KORE:

3.67 avg. rating (73% score) - 3 votes