Ból pośladka może wydawać się rzadkim objawem. Nic bardziej mylnego! Dolegliwości w tym obszarze pojawiają się stosunkowo często i dotyczyć mogą osób w różnym wieku. Przyczyn tego stanu jest wiele i wynikać mogą one zarówno z nieprawidłowości w strukturach bezpośrednio tworzących pośladek, jak i z promieniowania bólu z innych części ciała.
Zlokalizowanie źródła dolegliwości jest kluczowe dla ich prawidłowego i skutecznego leczenia. W zależności od przyczyny bólu w pośladku wykorzystać można różne metody terapeutyczne, jednak w większości przypadków to fizjoterapia odgrywa kluczową rolę.
W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie kliniczne w nieoperacyjnym leczeniu bólu pośladka.
Jak może się objawiać ból pośladka? I jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu?
Z artykułu dowiesz się:
Ból pośladka – objawy
Ból w pośladku jest objawem samym w sobie, może jednak przebiegać w różny sposób. W zależności od przyczyny dolegliwości towarzyszyć mu mogą także liczne dodatkowe symptomy chorobowe. Ich rozpoznanie może być niezwykle pomocne w różnicowaniu źródła problemu.
Pacjent może się skarżyć wyłącznie na ból pośladka. Pojawia się on zwykle tylko po jednak stronie ciała, jednak w niektórych sytuacjach może być także symetryczny. Dolegliwości mogą mieć charakter stały lub występować w określonych sytuacjach. Często pojawiającym się jest ból pośladka przy siedzeniu lub ból pośladka przy chodzeniu.
W wielu sytuacjach symptomy nie ograniczają się jedynie do jednej części ciała lecz promieniują dalej. Stosunkowo często jednocześnie występuje ból biodra, pachwiny i pośladka. Struktury te położone są w swoim bliskim sąsiedztwie, dlatego dolegliwości mogą być odczuwane w każdej z nich.
Nierzadko występuje także ból pośladka promieniujący na nogę, a nawet do łydki. Dzieje się tak najczęściej w przypadku, gdy przyczyną jest rwa kulszowa. Jednak sytuacja może być także odwrotna – dolegliwości mogą być rzutowane na pośladek z innych części ciała. Pojawiać się może między innymi ból w pachwinie, ból kości ogonowej lub kręgosłupie lędźwiowym promieniujący do pośladka.
Do dodatkowych objawów, które w szczególnych sytuacjach mogą towarzyszyć bólowi w pośladku należą:
- parestezje, czyli uczucie mrowienia, drętwienia pośladka,
- pogorszenie czucia dotyku w pośladku,
- osłabienie siły mięśniowej,
- nadmierne napięcie mięśniowe,
- ból podczas unoszenia kończyny górnej do góry,
- zaburzenia oddawania moczu i stolca,
- obrzęk,
- zaczerwienienie skóry,
- ocieplenie skóry.
Umów się na diagnostykę i leczenie bólu pośladka:
Tel: 503-733-127
ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE
Ból pośladka – przyczyny
Przyczyn bólu w pośladku może być wiele. Źródło może leżeć w licznych strukturach – mięśniach, więzadłach, stawach, a także nerwach. Ból pośladka może być spowodowany zwykłym przeciążeniem, jednak w niektórych przypadkach przyczyną może być znacznie groźniejsza choroba.
Dlatego też w każdym przypadku, gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który ustali ich źródło i zaproponuje najkorzystniejsze leczenie.
Do niektórych przyczyn bólu pośladka należą:
- przeciążenia,
- urazy,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- rwa kulszowa,
- zespół mięśnia gruszkowatego (rwa gruszkowata),
- zabiegi operacyjne,
- choroby nowotworowe,
- choroba Perthesa.
Przyczyna bólu w pośladku – przeciążenia i urazy
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania bólu pośladka są różnego rodzaju przeciążenia mięśni. Głównymi strukturami tworzącymi pośladek są mięśnie:
- pośladkowy wielki,
- pośladkowy średni,
- pośladkowy mniejszy.
Są one mocno angażowane w trakcie codziennych czynności. Do ich przeciążenia dochodzi najczęściej w wyniku prowadzonej aktywności fizycznej. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, nieprawidłowo lub długotrwale wykonywane ćwiczenia, a także trening bez prawidłowej rozgrzewki często przyczyniają się do powstawania bólu w prawym lub lewym biodrze i pośladku. Powstawaniu przeciążeń sprzyja także prowadzenie siedzącego trybu życia.
Ból z pośladku może wystąpić również w wyniku urazu. Dolegliwości mają wówczas charakter nagły, rwący, kłujący i silny. Wystąpić może także ból przy palpacji, siniaki oraz objawy stanu zapalnego, takie jak zaczerwienienie i ocieplenie skóry oraz obrzęk.
Gdy w wyniku urazu dochodzi do naderwania mięśni przywodzicieli stawu biodrowego, pojawić się może ból w pachwinie promieniujący do pośladka. Może także dojść do nasilenia bólu pośladka przy siedzeniu.
Nierzadko w wyniku upadków występuje również stłuczenie końcowego odcinka kręgosłupa, czyli kości guzicznej. Może wystąpić wówczas charakterystyczny ból kości ogonowej promieniujący do pośladka.
Ból pośladka i mrowienie w nodze – rwa kulszowa
Rwa kulszowa, nazywana potocznie „bólem korzonków” jest zespołem objawów, których charakterystyczną cechą jest ból. Przyczyną tego stanu jest zwykle podrażnienie lub ucisk korzeni, z których powstaje nerw kulszowy – największy nerw w naszym organizmie. Występuje przede wszystkim w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Jedną z najczęstszych przyczyn tego stanu jest tak zwane wypadnięcie dysku, czyli przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerwy. Do sytuacji takiej dochodzi zwykle w wyniku postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów. Rwa kulszowa występuje u osób w różnym wieku.
Objawy występują szybciej u pacjentów z nadwagą lub otyłością. Z powodu rwy kulszowej wystąpić może także ból pośladka w ciąży.
Rwa kulszowa charakteryzuje się dolegliwościami, które w pierwszej kolejności występują w dolnej części pleców. Z czasem ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do pośladka. Może się utrzymywać w takiej formie. W większości przypadków jednak ból pośladka promieniuje na nogę – nawet do łydki lub stopy.
Towarzyszyć mu mogę takie dolegliwości jak mrowienie, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia dotyku, a w skrajnych przypadkach także trudności w oddawaniu moczu i stolca.
Ból pośladka – choroba zwyrodnieniowa stawów
Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się bólu w pośladku jest koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego. Choroba może postępować przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Z czasem jednak dolegliwości mogą się nasilać. Zwyrodnienie objawia się przede wszystkim bólem biodra, pachwiny i pośladka. Towarzyszyć mu mogą dodatkowe objawy, takie jak:
- sztywność stawu,
- „przeskakiwanie” stawu,
- ograniczony zakres ruchu,
- ból pośladka przy chodzeniu.
Symptomy zwykle występują jednostronnie, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawiać się po prawej i lewej stronie jednocześnie.
Zespół mięśnia gruszkowatego – ból pośladka przy siedzeniu
Zespół mięśnia gruszkowatego, nazywany także rwą gruszkowatą, jest zespołem objawów wynikających z podrażnienia mięśnia gruszkowatego. Jest to podłużny mięsień znajdujący się w głębi pośladka, pod mięśniem pośladkowym wielkim. Jego przeciążenie może powodować ból pośladka w części środkowej.
Często dolegliwości promieniują jednak dalej do kończyny dolnej, przez co zespół mięśnia gruszkowatego jest często mylnie diagnozowany jako rwa kulszowa. Charakterystyczny dla rwy gruszkowatej jest ból przy siedzeniu. Występuje również ograniczenie ruchomości stawu biodrowego – wykonywanie rotacji wewnętrznej jest utrudnione.
Z kolei symptomy stopniowo ustępują podczas rotacji zewnętrznej. Bólowi z powodu zespołu mięśnia gruszkowatego może towarzyszyć także mrowienie lub drętwienie pośladka.
Ból pośladka – inne przyczyny
Przyczyn bólu pośladka jest o wiele więcej. Dolegliwości wystąpić mogą z powodu podrażnienia licznych okolicznych struktur, być wynikiem chorób układowych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty) lub stanu zapalnego, na przykład w przebiegu zapalenia stawu biodrowo-krzyżowego.
Do bólu biodra, pachwiny i pośladka może dojść także w wyniku przebytych w przeszłości operacji. Zdarzyć się tak może zarówno w przypadku zabiegów na kręgosłup, jak i staw biodrowy. W niektórych przypadkach występować może na przykład ból pośladka po endoprotezie biodra. Z czasem organizm przyzwyczaja się jednak do ciała obcego i ból powinien minąć po okresie rekonwalescencji.
W rzadkich przypadkach ból w okolicy pośladka może być także spowodowany występującymi w pobliżu zmianami nowotworowymi. Dzieje się tak czasem w przypadku guzów kości, jajnika, prostaty lub jelita grubego. Jeszcze inną przyczyną bólu w pośladku może być choroba Perthesa, czyli jałowa martwica głowy kości udowej u dzieci.
Dotyka ona zwykle dzieci w okresie wzrostu. Pojawia się w niej ból biodra, pachwiny i pośladka. Charakterystycznym symptomem jest także utykanie.
Ból pośladka w ciąży
Ciąża jest stanem, w którym dochodzi do licznych zmian w ciele kobiety. Przede wszystkim znacznie zwiększa się masa ciała, jednak to nie wszystko. Ze względu na powiększający się brzuch środek ciężkości ciała zmienia swoje położenie, pogłębia się lordoza lędźwiowa, co znacząco wpływa na postawę całego ciała.
Zwiększa się także ruchomość między innymi chrząstkozrostu krzyżowo-guzicznego, stawu krzyżowo-biodrowego oraz spojenia łonowego. Może to prowadzić do licznych objawów, między innymi bólu okolicy biodra, pachwiny i pośladka. Zwiększone obciążenie może wpływać także na natężenie napięcia mięśniowego.
To wszystko wpływa na występowanie bólu pośladka w ciąży. Może się on wiązać ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa lub biodra, rwą kulszową, zespołem mięśnia gruszkowatego, ale także klasycznym przeciążeniem.
W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych w okolicy pośladka, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ skuteczna rehabilitacja jest w stanie znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie w ciąży.
Umów się na diagnostykę i leczenie bólu pośladka:
Tel: 503-733-127
ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE
Specjaliści KORE
Źródła:
- https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/bol-posladka-wybrane-sposoby-badania-i-terapii-dysfunkcyjnych-struktur-ujecie-holistyczne
- https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
- Bręborowicz, Ginekologia i położnictwo, t.2, Warszawa, 2015
Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.
Data publikacji: 06.07.2022
Data ostatniej aktualizacji: 14.06.2023