Ból pleców jest częstą przyczyną nieobecności w pracy i szukania pomocy medycznej. Ból kręgosłupa lędźwiowego  może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

ból pleców na doleMoże to wynikać z urazu, aktywności i niektórych schorzeń. Ból pleców może dotyczyć osób w każdym wieku, z różnych powodów. Gdy ludzie się starzeją, szansa że pojawi się  ból pleców na dole  nasila się z powodu takich czynników, jak wykonywana praca i choroba zwyrodnieniowa.

Ból w dolnej części pleców (ból pleców na dole) może być związany z kręgosłupem lędźwiowym, dyskami międzykręgowymi, więzadłami kręgosłupa, rdzeniem kręgowym i nerwami, mięśniami dolnej części pleców, narządami wewnętrznymi brzucha i miednicy oraz skórą okolicy lędźwiowej.

Ból w górnej części pleców może być spowodowany zaburzeniami aorty, guzami w klatce piersiowej.

 

Umów się na wizytę leczenia bólu pleców:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

 

jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego
Ból pleców na dole

Ból pleców przyczyny

Ból pleców zwykle wynika z napięcia, napięcia lub urazu. Częstymi przyczynami bólu pleców są:

 • napięte mięśnie lub więzadła

 • skurcz mięśni

 • napięcie mięśni

 • uszkodzone dyski

 • urazy, złamania lub upadki

 • rwa kulszowa

 

Czynności, które mogą prowadzić do napięć lub skurczów, obejmują:

 • podnoszenie czegoś niewłaściwie

 • podnoszenie czegoś, co jest zbyt ciężkie

 • wykonanie nagłego i niezręcznego ruchu

 

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

 

Problemy strukturalne

Szereg problemów strukturalnych może również powodować ból pleców.

 • Pęknięte dyski: Każdy kręg w kręgosłupie jest amortyzowany przez dyski. Jeśli dysk pęknie, będzie większy nacisk na nerw, co spowoduje ból pleców.

 • Wybrzuszone dyski: W podobny sposób, jak pęknięte dyski, wybrzuszenie dysku może powodować większy nacisk na nerw.

 • Rwa kulszowa: Ostry i przeszywający ból przechodzi przez pośladek iw dół tylnej części nogi, spowodowany wybrzuszeniem lub przepukliną dysku naciskającego na nerw.

 • Zapalenie stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować problemy ze stawami w biodrach, dolnej części pleców i innych miejscach. W niektórych przypadkach przestrzeń wokół rdzenia kręgowego zwęża się. Nazywa się to zwężeniem kręgosłupa.

 • Nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa: Jeśli kręgosłup wykrzywi się w nietypowy sposób, może to spowodować ból pleców. Przykładem jest skolioza , w której kręgosłup wygina się na bok.

 • Osteoporoza: Kości, w tym kręgi kręgosłupa, stają się kruche i porowate, co zwiększa prawdopodobieństwo złamań kompresyjnych.

 • Problemy z nerkami : Kamienie nerkowe lub infekcja nerek mogą powodować ból pleców.

ból kręgosłupa lędźwiowego

 

 

Jeżeli szukasz pomocy przy bólu pleców – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc z bólem kręgosłupa. Poczytaj też o Kręgarz Poznań

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

 

Jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

 

Naukowcy od dawna obserwowali związek między bólem krzyża a problemami ze snem, a coraz więcej dowodów wskazuje na dwukierunkowy związek, w którym mogą one wzajemnie się wzmacniać.

Dyskomfort związany z bólem kręgosłupa może być główną przeszkodą w zasypianiu. Ból w dole pleców utrudnia zasypianie lub może wywołać nocne przebudzenia, gdy ból narasta.

Jednocześnie osoby z problemami ze snem są bardziej narażone na ból lub jego nasilenie . Eksperci nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale istnieje kilka potencjalnych wyjaśnień. Brak snu może zaburzać gojenie, wpływać na nastrój w sposób zwiększający wrażliwość na ból lub zakłócać działanie substancji chemicznych w mózgu, które są zaangażowane w odczuwanie bólu.

Jak pozycje do spania wpływają na ból w dole pleców?

Kolejny związek między snem a bólem dolnej części pleców jest związany z tym, jak pozycja snu wpływa na ustawienie kręgosłupa. Chociaż postawa jest zwykle kojarzona z siedzeniem i staniem, jest również kluczowa podczas leżenia.

Pozycja do spania, która obejmuje skręcanie, wykrzywianie lub w inny sposób wywieranie nacisku na kręgosłup lędźwiowy, może powodować ból i sztywność. Ten ból często nasila się rano, ale może utrzymywać się przez cały dzień.

Najlepsze pozycje do spania w przypadku bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Najlepszą pozycją do spania dla bólu dolnej części pleców jest pozycja na boku z częściowym zgięciem w kolanach. Utrzymywanie ugiętych kolan pomaga zrównoważyć ciało i zmniejsza nacisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Wiele osób uważa za pomocne umieszczenie małej poduszki między kolanami, aby ta pozycja była wygodniejsza.

Niestety, wiele osób śpiących na plecach lub brzuchu ma trudności ze zmianą pozycji do spania. Mimo to mogą podjąć kroki, aby zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców:

 • Osoby śpiące na plecach mogą umieścić poduszkę pod kolanami, nogami i/lub dolną częścią pleców, aby podtrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa i zminimalizować nacisk w odcinku lędźwiowym.

 • Osoby śpiące na brzuchu powinny wybrać tylko cienką poduszkę pod głowę i umieścić poduszkę bardziej podtrzymującą pod biodrami i brzuchem. Działa to, aby zapobiec zapadaniu się dolnej części pleców w kształt litery U, co powoduje, że kręgosłup nie jest wyrównany.

Niektóre osoby z bólem pleców korzystają z regulowanego łóżka, które ułatwia podniesienie górnej lub dolnej części materaca w sposób zmniejszający napięcie w dolnej części pleców.

Czy Twój materac może powodować ból w dole pleców?

Ponieważ jest to główny środek podtrzymywania ciała podczas snu, materac może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu lub zmniejszaniu bólu dolnej części pleców.

Prawidłowe ustawienie kręgosłupa wymaga materaca, który jest w dobrym stanie i nie zwisa nadmiernie. Badania przemawiają za stosowaniem materaca o średniej twardości w celu zwalczania bólu w dole pleców , chociaż najbardziej odpowiednia twardość może się różnić w zależności od wagi osoby, kształtu ciała, pozycji do spania i indywidualnych preferencji dotyczących komfortu.

Jak lepiej spać z bólem dolnej części pleców?

Zapewnienie wysokiej jakości snu jest ważną częścią powrotu do zdrowia po bólu dolnej części pleców, ale dobry sen może wydawać się trudnym zadaniem, gdy bolą cię plecy. Chociaż nie ma gwarantowanego sposobu na lepszy sen, pomocne mogą być pewne praktyczne wskazówki:

 • Znajdź odpowiednią pozycję do spania. Idealnie możesz spać na boku , ale niezależnie od pozycji upewnij się, że kręgosłup jest dobrze ułożony. W razie potrzeby użyj dodatkowych poduszek do podparcia ciała.

 • Uważaj na alkohol i kofeinę. Chociaż alkohol może pomóc ci się zasnąć, może pogorszyć jakość twojego snu. Jako środek pobudzający, kofeina może utrudniać zasypianie i utrzymanie snu.

 • Wypróbuj metody relaksacyjne. Znalezienie technik wyciszenia może wprowadzić Cię w odpowiedni stan umysłu do snu, przy mniejszym skupieniu się na bólu.

 • Zmniejsz potencjalne zakłócenia snu. Jeśli przypadkowo obudzisz się w nocy, ból może utrudnić ponowne zaśnięcie. Z tego powodu staraj się wyeliminować nadmiar hałasu i światła z sypialni lub zablokuj je za pomocą maski do spania lub zatyczek do uszu. Ustaw w sypialni temperaturę, która będzie wygodna przez całą noc.

Skupienie się na higienie snu może poprawić twoje nawyki związane ze snem, dzięki czemu możesz lepiej spać zarówno podczas, jak i po epizodach bólu dolnej części pleców.

Ból pleców jest bardzo częstym zjawiskiem w populacji ogólnej. Szacuje się, że 95% populacji w pewnym momencie swojego życia szukałoby porady dotyczącej bólu pleców.

 

Skoro ból pleców jest tak powszechny, jak możemy zdecydować, czy nasz ból pleców nie jest typowy lub nieszkodliwy?

Oto kilka symptomów, na które należy zwrócić uwagę:

Jeśli ból pleców

 1. Połączony jest z bólem kończyn dolnych, drętwieniem lub osłabieniem
 2. Połączony jest z gorączką lub nocnym poceniem
 3. Pogarsza się w nocy lub w spoczynku
 4. Połączony jest z niewyjaśnioną utratą wagi lub utratą apetytu
 5. Przychodzi z innymi bólami stawów
 6. Trwa dłużej niż 6 tygodni

Jeśli bólowi pleców towarzyszy ból kończyn dolnych, drętwienie lub osłabienie

Kiedy ból pleców jest związany z tymi objawami, zwykle wskazuje na element ucisku nerwu. Dlatego należy to odpowiednio ocenić, ponieważ przewlekły ucisk na elementy nerwowe może prowadzić do trwałego uszkodzenia i nieodwracalnej sytuacji.

Ucisk nerwu może być spowodowany wypadnięciem dysku (wypadnięciem), złamaniem, infekcją, rakiem lub ciężkim zwyrodnieniem kręgosłupa.

Jeśli towarzyszy gorączka lub nocne poty

Kiedy plecy cierpią z powodu bólu związanego z gorączką lub nocnym poceniem, może to wskazywać na stan infekcyjny lub zapalny. Infekcyjne przyczyny bólu pleców są zazwyczaj spowodowane infekcją bakteryjną lub gruźlicą, które nieleczone mogą prowadzić do zapadnięcia się kręgosłupa i ewentualnego paraliżu lub uszkodzenia neurologicznego.

Przyczyny zapalne, takie jak choroba autoimmunologiczna, na przykład zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub reumatoidalne zapalenie stawów, mogą powodować gorączkę z bólem pleców, zwłaszcza gdy choroba się zaostrza.

Jeśli utrzymuje się w nocy lub w spoczynku

Zazwyczaj nasz ból zmniejsza się wraz z odpoczynkiem i może ustąpić, gdy śpimy. Jest to typowe dla bólu mięśni, ponieważ mięśnie nie są już w skurczach w naszym stanie spoczynku. Ból pleców, który utrzymuje się w nocy lub w spoczynku, zazwyczaj oznacza ból, który wynika z destrukcyjnego procesu w kręgosłupie.

Zazwyczaj jest to spowodowane rakiem, guzem lub infekcją, która niszczy strukturę kręgosłupa.

Jeśli łączy się z niewyjaśnioną utratą wagi lub utratą apetytu

Ból pleców prawdopodobnie nie będzie się utrzymywał i powodował przedłużoną utratę wagi lub apetytu. Zwykle, gdy pojawiają się te ostatnie objawy, istnieje główna przyczyna utraty wagi lub apetytu. Zazwyczaj w późnym stadium raka nasz organizm traci na wadze i tracimy apetyt z powodu terminalnego stadium choroby.

W takiej sytuacji nierzadko nowotwór rozprzestrzenił się również na kręgosłup, co tłumaczy towarzyszący ból pleców.

Jeśli pojawia się z innymi bólami stawów

Zwykle ból pleców występuje w izolacji, jeśli jest spowodowany przyczyną mięśni. Kiedy bólom pleców towarzyszą inne bóle stawów, może to wskazywać na większą przyczynę tych połączonych bólów trwających w całym ciele. Zazwyczaj jest to spowodowane chorobą autoimmunologiczną, która atakuje wiele stawów w ciele.

Jeśli trwa dłużej niż 6 tygodni

„Zwykły” nieszkodliwy ból pleców zwykle ustępuje w ciągu 2 – 4 tygodni. Ból, który utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni, zazwyczaj wymaga dalszej oceny. Stany, które mogą powodować ból pleców, który trwa tak długo, to złamania, rak, infekcja lub choroba autoimmunologiczna. 

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów lub jeśli ból pleców trwa dłużej niż 6 tygodni, nadszedł czas, aby poważnie potraktować ból pleców i zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

Ból pleców i pocenie się – Kiedy ból pleców sugeruje coś gorszego

Nieustępujący ból zazwyczaj budzi ten sam strach u pacjentów i opiekunów – obawę przed rakiem. Ból pleców jest objawem występującym u większości pacjentów z rakiem, który przeniósł się do kręgosłupa. Pacjenci, którzy już wiedzą, że mają chorobę nowotworową, powinni ostrzec swoich lekarzy, aby niezwłocznie zlecili wykonanie określonych badań obrazowych.

Pacjenci z rakiem kręgosłupa zwykle odczuwają inny rodzaj bólu niż w przypadku powszechnych urazów pleców i szyi. Zwykły ból pleców jest zwykle związany z aktywnością, łagodzony przez odpoczynek i często wiąże się z rozpoznanym nadwyrężeniem lub urazem fizycznym. Może wydawać się, że utrzymuje się w nieskończoność, ale w rzeczywistości zwykle zaczyna się poprawiać po około czterech do sześciu tygodniach odpoczynku.

Zamiast poprawiać się po odpoczynku, ból spowodowany przez guz kręgosłupa jest uporczywy, z czasem narasta, a odpoczynek nie ustępuje. Ból może w rzeczywistości być gorszy w nocy i czuć się nieco lepiej, gdy wstajesz i jesteś w pobliżu.

Ból pleców w klatce piersiowej może być związany z palącym bólem w okolicy tułowia, podobnym do pasa, a bólowi w dolnej części pleców mogą towarzyszyć objawy bólu lub osłabienia nóg, podobne do tego, które obserwujemy w przypadku przepukliny dysku. 

Powinieneś już zwracać uwagę na oznaki ostrzegawcze różnych rodzajów raka – zmęczenie, niezamierzoną utratę wagi, nieprawidłowe krwawienie, wcześniej nierozpoznane guzki lub guzki lub jakiekolwiek oznaki krwi – albo w kaszlu, albo w moczu lub stolcu.

Kobiety powinny zgłosić się do lekarza w celu wykrycia wydzieliny z brodawek sutkowych, nietypowego krwawienia z pochwy lub zmiany nawyków jelitowych.

Ponieważ najczęstszą przyczyną raka kręgosłupa są przerzuty raka płuc, piersi, prostaty, nerek, okrężnicy i tarczycy, w przypadku podejrzenia raka narządy te powinny być dokładnie zbadane przez lekarza.

Gorączka, dreszcze i utrata wagi

Pacjenci z infekcją kręgosłupa zwykle odczuwają zlokalizowany ból, który nasila się, gdy noszą ciężary lub są zaangażowani w aktywność fizyczną. Ból może być intensywny i można go złagodzić tylko przez położenie się.

Zwykle występują gorączka, dreszcze, bóle głowy i choroby uogólnione, ale nawet w przypadku zaawansowanej infekcji objawy te mogą być przez pewien czas nieznaczne lub przeoczone.

Jeśli jednak zauważyłeś, że tracisz na wadze, odczuwasz zmęczenie i oprócz bólu pleców masz gorączkę, dreszcze lub nocne poty, powinieneś zwrócić na to uwagę lekarza.

Poważny ból może być spowodowany zwykłym siedzeniem lub zmianą pozycji. Jeśli kręg jest osłabiony przez infekcję, może się zapaść i można wykryć deformację. 

Infekcje kręgosłupa zwykle zaczynają się gdzie indziej, a najczęstszymi przyczynami są infekcje dróg moczowych, ropnie zębowe, zapalenie płuc lub jakakolwiek przewlekła rana. Ból pleców, który pojawia się podczas leczenia jednego z tych problemów, zasługuje na uważne przyjrzenie się.

Należy uważnie szukać objawów neurologicznych. Pacjenci, którzy początkowo skarżą się na ogniskowy ból kręgosłupa, a następnie na postępujący ból korzeniowy, osłabienie i początkowy paraliż, mogą mieć infekcję w obrębie kanału, z rozwojem ropnia nadtwardówkowego.

 

Ćwiczenia na ból pleców – Jak wzmocnić dolną część pleców?

 

Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających dolną część pleców może pomóc złagodzić i zapobiec bólowi dolnej części pleców. Może również wzmocnić mięśnie tułowia, nóg i ramion.

Według naukowców ćwiczenia zwiększają również przepływ krwi do dolnej części pleców, co może zmniejszyć sztywność i przyspieszyć proces gojenia.

Poniżej wyjaśniamy, jak wykonać 10 ćwiczeń, które wzmacniają dolną część pleców i mogą pomóc ludziom radzić sobie z bólem dolnej części pleców:

 

1. Mostek

Mostki działają na gluteus maximus, czyli duży mięsień pośladków. Ludzie angażują ten mięsień, gdy poruszają biodrami, szczególnie gdy zginają się do przysiadu. Gluteus maximus jest jednym z najważniejszych mięśni w ciele, a utrzymywanie go w sile może pomóc w utrzymaniu dolnej części pleców. Aby wykonać most: Połóż się na ziemi i ugnij kolana, umieszczając stopy płasko na podłodze na szerokość bioder.

Wciśnij stopy w podłogę, trzymając ręce po bokach. Unieś pośladki z ziemi, aż ciało utworzy prostą linię od ramion do kolan. Ściśnij pośladki, pozostawiając ramiona na podłodze. Opuść pośladki na ziemię i odpocznij przez kilka sekund. Powtórz 15 razy, a następnie odpocznij przez 1 minutę. Wykonaj 3 zestawy po 15 powtórzeń.

 

2. Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej

Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej może pomóc wydłużyć dolną część pleców, łagodząc napięcie i ból. Aby wykonać rozciąganie od kolan do klatki piersiowej: Połóż się z tyłu na podłodze. Zegnij kolana, trzymając obie stopy płasko na podłodze. Obiema rękami podciągnij jedno kolano w kierunku klatki piersiowej.

Trzymaj kolano przy klatce piersiowej przez 5 sekund, trzymając napięte mięśnie brzucha i przyciskając kręgosłup do podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz z przeciwną nogą. Powtórz z każdą nogą 2-3 razy dwa razy dziennie.

 

3. Rozciąganie rotacyjne dolnej części pleców

Rozciągnięcie rotacyjne dolnej części pleców może pomóc złagodzić napięcie w dolnej części pleców i tułowiu. Delikatnie działa również na mięśnie rdzenia, aby poprawić stabilność. Aby wykonać rozciągnięcie rotacyjne dolnej części pleców: Połóż się na podłodze z ugiętymi kolanami i stopami płasko na ziemi.

Trzymając barki mocno na podłodze, delikatnie przewróć zgięte kolana na bok. Utrzymaj pozycję przez 5-10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Delikatnie przewróć zgięte kolana na przeciwną stronę, przytrzymaj, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 2-3 razy z każdej strony dwa razy dziennie.

 

4. Manewry wciągające

Manewr wciągający działa na mięśnie brzucha poprzecznego. Mięsień ten znajduje się z przodu i z boku brzucha, stabilizując kręgosłup i dolną część pleców. Aby wykonać manewr wciągania: Połóż się na podłodze z ugiętymi kolanami i stopami płasko, trzymając ręce po bokach. Oddychaj głęboko.

Podczas wydechu pociągnij pępek w kierunku kręgosłupa, napinając mięśnie brzucha i utrzymując nieruchome biodra. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund. Powtórz 5 razy. ANKIETA CZYTNIKA Prosimy o wypełnienie krótkiej 1-minutowej ankiety Twoje odpowiedzi pomogą nam ulepszyć nasze doświadczenie. Jesteś najlepszy!

 

5. Pochylenie miednicy

Ćwiczenie pochylenia miednicy może uwolnić napięte mięśnie pleców i zachować ich elastyczność. Aby wykonać to ćwiczenie elastyczności dolnej części pleców: Połóż się na podłodze z ugiętymi kolanami i stopami płasko, trzymając ręce po bokach. Delikatnie wygnij dolną część pleców i wypchnij brzuch.

Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie zrelaksuj się. Spłaszcz plecy i pociągnij pępek w kierunku podłogi. Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie zrelaksuj się. Zwiększ liczbę powtórzeń dziennie, budując do 30.

 

6. Podnoszenie nóg leżąc na boku

Działają na mięśnie odwodzące biodra. Mięśnie te wspierają miednicę i mogą pomóc zmniejszyć obciążenie pleców. Utrzymanie silnych mięśni jest niezbędne, ponieważ pomagają one zachować równowagę i mogą wpływać na mobilność.
 
Aby wykonać boczne unoszenie nóg w pozycji leżącej: Połóż się z jednej strony nogami razem. Trzymaj dolną nogę lekko zgiętą. Wciągnij pępek do kręgosłupa, aby zaangażować mięśnie rdzenia. Podnieś górną nogę na około 18 cali, utrzymując ją prosto i wyciągniętą.
 
Utrzymaj pozycję przez 2 sekundy. Powtórz 10 razy. Odwróć się na drugą stronę ciała i powtórz, podnosząc drugą nogę. Wykonaj 3 serie z każdej strony.
 
 

7. Kot się rozciąga

Koci odcinek może pomóc wydłużyć plecy, wzmocnić je i złagodzić napięcie mięśni. Aby wykonać rozciąganie kota: Stań na rękach i kolanach z kolanami rozstawionymi na szerokość bioder. Wygnij plecy w łuk, pociągając pępek w kierunku kręgosłupa. Powoli rozluźnij mięśnie i pozwól, aby brzuch zwisał w kierunku podłogi.
 
Wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj 3-5 razy dwa razy dziennie. Wiadomości medyczne na dziś Wiedza to potęga. Otrzymuj nasz bezpłatny codzienny biuletyn. Zagłęb się w tematy związane ze zdrowiem, na których najbardziej Ci zależy. Już dziś zasubskrybuj nasz biuletyn informacyjny.
 
Twoja prywatność jest dla nas ważna. Wszelkie informacje, które przekazujesz nam za pośrednictwem tej strony internetowej, mogą być przez nas umieszczane na serwerach znajdujących się w krajach poza UE. Jeśli nie zgadzasz się na takie umieszczenie, nie podawaj informacji.
 
 

8. Superman

Człowiek potrzebuje silnych prostowników pleców, aby utrzymać dobrą postawę. Mięśnie te biegną po obu stronach kręgosłupa. Słabe prostowniki pleców mogą zmniejszyć wsparcie kręgosłupa i miednicy, ale wykonanie ćwiczenia zwanego „Supermanem” może pomóc.
 
Aby wykonać Supermana: Połóż się twarzą do ziemi i wyciągnij obie ręce przed sobą, trzymając nogi wyprostowane i płasko na ziemi. Podnieś obie dłonie i stopy, starając się stworzyć odstęp około 6 cali między nimi a podłogą. Spróbuj wciągnąć pępek, podnosząc go z podłogi, aby zaangażować mięśnie rdzenia.
 
Trzymaj głowę prosto i patrz w podłogę, aby uniknąć obrażeń szyi. Rozciągnij ręce i stopy na zewnątrz tak daleko, jak to możliwe. Utrzymaj pozycję przez 2 sekundy. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
 
 

9. Rozciąganie obrotowe dolnej części pleców w pozycji siedzącej

Rozciąganie rotacyjne dolnej części pleców w pozycji siedzącej pomaga złagodzić ból, pracując mięśni rdzenia i wzmacniając dolną część pleców. Aby wykonać rotacyjne rozciąganie dolnej części pleców w pozycji siedzącej: Usiądź na stołku lub krześle bez podłokietników, trzymając stopy płasko na podłodze.
 
Obróć rdzeń w prawo, utrzymując biodra w linii prostej, a kręgosłup wysoki. Umieść ręce za głową lub połóż lewą rękę na prawym kolanie, aby wesprzeć rozciągnięcie. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund. Powtórz ćwiczenie po lewej stronie. Powtarzaj z każdej strony 3-5 razy dwa razy dziennie.
 
 

10. Brzuszki

Silne mięśnie brzucha odgrywają znaczącą rolę we wspieraniu kręgosłupa i mogą również pomóc w prawidłowym ustawieniu bioder. Słabe mięśnie brzucha mogą powodować słabą siłę rdzenia i brak stabilności, co może powodować ból w dolnej części pleców. Brzuszki loki pomagają zbudować mocny rdzeń.
 
Aby wykonać częściowe brzuszki: Połóż się na podłodze i ugnij kolana, utrzymując stopy płasko i rozstawione na szerokość bioder. Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej. Oddychaj głęboko. Podczas wydechu zaangażuj mięśnie brzucha, wciągając brzuch.
 
Delikatnie podnieś głowę i ramiona 2 cale nad ziemię, utrzymując szyję w jednej linii z kręgosłupem. Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Wykonaj 3 serie.
 
 

Podsumowanie

 
Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie rdzenia może zapobiegać kontuzjom, zwiększać stabilność i poprawiać elastyczność. Osoby z bólem dolnej części pleców powinny również zwracać uwagę na swoją ogólną postawę i sposób noszenia ciężkich przedmiotów, aby zidentyfikować ruchy, które mogą być odpowiedzialne za ból pleców.
 
Każdy, kto doświadcza bólu w dole pleców, który jest silny lub nie ustępuje po delikatnych rozciąganiach i ćwiczeniach, powinien umówić się na wizytę u fizjoterapeuty. Jeśli którekolwiek z tych ćwiczeń pleców nasila ból, konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie ich wykonywania i skonsultowanie się z fizjoterapeutą.

 

 

 

Ból pleców przy brzuszkach

 

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wykonać podstawowy trening i w połowie zdałeś sobie sprawę, że twoje plecy odczuwają rzeczy, których nie powinny czuć, nie jesteś sam.

Dlaczego występuje ból pleców przy robieniu brzuszków?

Czy robię coś źle? Czy może Twoja dolna część pleców jest po prostu za słaba?

Czy powinieneś modyfikować ruch, czy  po prostu przestać?

Silny rdzeń jest ważny dla podtrzymania całego ciała. Od siedzenia prosto na krześle, poprzez stanie, po bieganie i podnoszenie ciężarów, potrzebujemy mięśni naszego rdzenia, aby stabilizować nasze ciała we wszystkim, co robimy.

Jednak u niektórych osób wykonywanie podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha może powodować ból lub dyskomfort w dole pleców. Z oczywistych powodów trudno jest trzymać się jakiegokolwiek schematu wzmacniającego mięśnie brzucha, jeśli po prostu odczuwasz ból.

Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, najpierw musisz pamiętać, że brzuch i dolna część pleców są częścią naszego rdzenia. Twój rdzeń składa się z grupy mięśni, które współpracują ze sobą, aby wspierać i stabilizować tułów.

Rdzeń owija się wokół całego ciała i obejmuje mięśnie takie jak rectus abdominus, skośne i tak, mięśnie dolnej części pleców. Kiedy próbujesz ćwiczyć jakąkolwiek część swojego rdzenia, nieuchronnie wpływasz również na inne części. Nie możesz zrobić przysiadu bez zaangażowania zarówno mięśni brzucha, jak i pleców, prawda?

Oznacza to również, że jeśli twoje mięśnie brzucha są silniejsze niż dolna część pleców, możesz nadmiernie obciążać te drugie, wykonując ćwiczenie, które jest dobre dla tych pierwszych. 

Przepracowanie jednej części rdzenia i niedopracowanie innej to przepis na asymetrię, nadmierną kompensację oraz napięcie i bóle mięśni.

Ból w dole pleców podczas jakiegokolwiek ćwiczenia tułowia jest zazwyczaj oznaką, że twój rdzeń jest zbyt słaby, aby wykonać ćwiczenie. Jeśli dolna część pleców nie jest wystarczająco silna, podstawowa praca, którą wykonujesz, może po prostu wymagać jej zbyt wiele, powodując napięcie mięśni.

W przypadku wielu ćwiczeń na mięśnie brzucha mały błąd w technice może spowodować zbyt duże obciążenie dolnej części pleców.

Najczęstszym błędem, jaki widzimy podczas ćwiczeń na mięśnie brzucha, jest nieumiejętność schowania kości ogonowej, co powoduje przeprostowanie pleców.

WSKAZÓWKI
 • Nie rozpoczynaj ćwiczeń podczas epizodu ostrego bólu pleców bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą od kręgosłupa.
 • Nie przestawaj wykonywać ćwiczeń zaleconych przez specjalistę, tylko dlatego, że ból słabnie lub kontuzja wydaje się „wyleczona”; raczej dodaj ćwiczenia pleców i brzucha do codziennej rutyny.
 • Wykonuj kombinację ćwiczeń zgięcia i wyprostu, aby zrównoważyć mięśnie tułowia.

Jak przestać odczuwać ból pleców?

Po epizodzie ostrego bólu pleców powrót do intensywnego treningu powinien nastąpić po konsultacji z fizjoterapeutą.

Mając już czystą historię kontuzji pleców, możesz kontynuować treningi. Pierwszym krokiem jest odróżnienie bólu od napięcia. Jeśli dolna część pleców odczuwa ostry, przeszywający ból, natychmiast przerwij ćwiczenia. Mogłeś spowodować obrażenia. Jeśli nie, to może to nastąpić!

Często tępy ból występuje w mięśniach otaczających odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To jest całkowicie do przyjęcia. Jednak nie chcesz, aby ten ból był zbyt silny.

Następnym etapem jest rozbicie dćwiczeń i dostosowanie ich do swoich możliwości.

Deska

Rozważ swoją technikę. Jeśli wykonujesz deskę z głębokim łukiem w dolnej części pleców, masz problem! Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy tak jest, jest poproszenie partnera o zrobienie zdjęcia Twojej deski z boku.

Jeśli przyjmiesz prawidłową pozycję, najłatwiejszym krokiem jest ograniczenie czasu wykonywania ćwiczenia. Jeśli potrafisz utrzymać deskę przez 30 sekund bez bólu pleców, jesteś w dobrym punkcie wyjścia.

Ćwicz 3 serie po 30 sekund, dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie, zanim zaczniesz robić postępy.

Czasami ludzie nadal odczuwają ból podczas tego ćwiczenia. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, ćwicz deskę z rękami na wyższej platformie, takiej jak ławka. W końcu przejdziesz do ponownego ćwiczenia deski na podłodze, ale najpierw upewnij się, że twoja technika jest dobra i że nie cierpisz z powodu bólu pleców.

W miarę upływu miesięcy zauważysz, że możesz wykonywać deskę z rękami na ziemi przez dłuższy czas, na przykład przez całą minutę. Nie jest zalecane wykonywanie deski przez ponad minutę.

Aby dalej wzmacniać mięśnie brzucha, dodaj niestabilność. Można to zrobić, ćwicząc deskę na piłce gimnastycznej, ale możesz też ćwiczyć deskę z wyciągnięciem ręki przed siebie.

 

Dyskomfort brzucha naśladujący ból pleców

Istnieje wiele zaburzeń dotyczących narządów jamy brzusznej, które mogą powodować objawy bólu pleców, a niektóre z nich są dość poważne. Choć są rzadkie, nie można ich przeoczyć.

Najpoważniejszym zaburzeniem naczyniowym objawiającym się bólem pleców jest tętniak aorty brzusznej. Pacjenci są często trudni do zdiagnozowania na wczesnym etapie, ponieważ początkowe objawy mogą być subtelne i niespecyficzne.

Gdy proces się pogarsza, ból staje się głęboko osadzony i zlokalizowany w odcinku piersiowym lub piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa. Jeśli lekarze stwierdzili już, że masz tętniaka, to silny ból, niezmniejszony przez leki, powinien skłonić Cię do natychmiastowego udania się na pogotowie.   

Ból pleców może być wywołany zaburzeniami przewodu pokarmowego. Wrzody, szczególnie te obejmujące tylną ścianę dwunastnicy, mogą powodować ból pleców w górnej części odcinka lędźwiowego. Perforacja ściany  może wywoływać silny ból i skurcze, a także objawy choroby uogólnionej i ostry brzuch.

Każdy rodzaj choroby nerek może powodować ból pleców związany z górnym połączeniem lędźwiowo-lędźwiowym i bokiem. Kamienie nerkowe są znaną przyczyną silnego, obezwładniającego bólu pleców.

Ten rodzaj bólu zwykle pojawia się falami, powodując intensywne skurcze pleców i ból przez kilka minut, a następnie nieco słabnie, zanim wróci z zemstą. Ból taki jest określany jako kolka i jest typowy dla kamieni nerkowych, kamieni żółciowych i infekcji nerek.

Ból pleców spowodowany przez źródła w jamie brzusznej nie jest bezpośrednio nasilany przez aktywność, może mieć charakter kolki lub pulsowania i może być nasilany przez jedzenie, cykl menstruacyjny lub ucisk w jamie brzusznej lub palpację. Jest mało prawdopodobne, aby taki ból pochodził z problemów z kręgosłupem.

Kluczem do zidentyfikowania któregokolwiek z tych zaburzeń jest właściwe badanie jamy brzusznej. Proste prześwietlenie może w wielu przypadkach ujawnić lub wykluczyć przyczynę, ale może być konieczne wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej w celu dalszego wyjaśnienia problemu.

Ból pleców po upadku lub urazie: złamania

Złamania osteoporotyczne trzonu kręgu są najczęściej spotykanymi złamaniami wśród lekarzy POZ. Złamania te nie zawsze są wynikiem dużego urazu i w niektórych przypadkach mogą powodować niewiele wczesnych objawów.

Każda historia upadku, urazu podczas podnoszenia, wypadku samochodowego lub innego urazu, gdy wiąże się z natychmiastowym bólem pleców, sugeruje uraz mięśni lub kości. Jeśli cierpisz na osteoporozę, ten uraz może być minimalny – kichnięcie, upadek z krzesła lub poślizgnięcie się i upadek w domu.

Zlokalizowany ból nad kręgosłupem – najczęściej w odcinku piersiowym kręgosłupa – na tyle sugeruje złamanie kompresyjne, że uzasadnione jest prześwietlenie. 

Zwykle występuje zlokalizowany ból ponad zajętym poziomem kręgów. Nawet pacjenci ze zdrową kością mogą doświadczyć złamania kompresyjnego, jeśli uraz jest wystarczająco duży.

Jeśli na przykład spadniesz z dachu i skończysz z silnym bólem pleców w połowie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, istnieje spora szansa, że ​​możesz mieć złamanie kompresyjne i powinieneś zrobić to prześwietlenie.

 

ZAPAMIĘTAJ

Choroby kręgosłupa mogą być złożonymi i trudnymi schorzeniami do leczenia i mogą powodować ból pomimo najlepszych wysiłków. Poważne przyczyny bólu pleców i szyi, o których tutaj rozmawialiśmy, są bardzo rzadkie, ale ponieważ wymagają one ostatecznego i specyficznego leczenia oraz ponieważ wczesna diagnoza jest ważna w każdym przypadku, ważne jest, abyś wiedział, czego szukać.

Identyfikacja i leczenie najgroźniejszych przyczyn bólu pleców jest kwestią dokładnej oceny medycznej – z odpowiednim badaniem, odpowiednimi laboratoriami i odpowiednimi badaniami obrazowymi.

Dobrą wiadomością jest to, że kiedy wszystkie okażą się normalne – tak jak prawie zawsze – specjalista może śmiało zapewnić, że żadna złowroga choroba nie została przeoczona i że możesz poświęcić całą swoją koncentrację na rehabilitację i powrót do zdrowia po bólu pleców.

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote