Przybliżony czas czytania: 7 min.

 

Kaletka maziowa jest niezwykle ważną strukturą w organizmie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z jej obecności i istotnej funkcji aż do momentu, gdy zaczyna powodować uciążliwe objawy. Wtedy pojawia się pytanie, co się właściwie stało i problem, jak sobie z tymi nagłymi dolegliwościami poradzić.

Zapalenie kaletki maziowej to dość popularna dolegliwość narządu ruchu. Ze względu na wykonywaną pracę lub styl życia niektóre osoby są bardziej narażone na to schorzenie.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania posiadamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu zapalenia kaletki.

 

zapalenie kaletki

Co to jest kaletka maziowa?

Kaletka maziowa jest uchyłkiem błony maziowej na zewnątrz jamy stawowej. Składa się z warstwy zewnętrznej – włóknistej oraz wewnętrznej – maziowej. Struktura ta w zależności od lokalizacji znajduje się pomiędzy kością a różnymi elementami: mięśniami, ścięgnami lub skórą.

Kaletka maziowa jest niestałym elementem stawów. Oznacza to, że nie występuje w każdym, lecz tylko w niektórych połączeniach stawowych. Jej obecność jest niezwykle istotna, kaletka jest bowiem odpowiedzialna za produkcję substancji zwanej mazią stawową.

Płyn ten działa na nasze stawy jak smar – powoduje zmniejszenie tarcia między poszczególnymi strukturami i tym samym ułatwia przesuwanie się okolicznych narządów względem siebie w trakcie ruchu. Prawidłowe działanie kaletki maziowej zwiększa więc poślizg, umożliwia gładkie poruszanie się i stanowi ochronę przed urazami.

Kaletkami maziowymi, które najczęściej ulegają zapaleniu są: kaletka podbarkowa, łokciowa, biodrowa oraz kolanowa.

Kaletka podbarkowa

Kaletka podbarkowa znajduje się w obrębie obręczy barkowej. Oddziela tzw. stożek rotatorów, czyli ścięgna mięśni nadrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego od wyrostka kruczego i barkowego. Umożliwia gładkie wykonywanie ruchów w stawie barkowym.

Kaletka łokciowa

Kaletka łokciowa jest zlokalizowana pomiędzy skórą a wyrostkiem łokciowym kości łokciowej, czyli najbardziej wystającej części stawu. Zmniejsza tarcie pomiędzy tkankami leżącymi wokół niej ułatwiając tym samym wykonywanie ruchów zgięcia i prostowania. Stanowi także amortyzację i ochronę przed urazami.

Kaletka biodrowa

Kaletka biodrowa,  właściwie kaletka krętarza większego kości udowej, jest największą tego typu strukturą w naszym organizmie. Znajduje się pomiędzy krętarzem większym kości udowej a pasmem biodrowo – piszczelowym, czyli po bocznej stronie uda. Pełni funkcję ochronną podczas ruchów w stawie biodrowym.

Kaletka maziowa kolana

W obrębie stawu kolanowego zlokalizowane są trzy kaletki maziowe: kaletka nadrzepkowa, przedrzepkowa i podrzepkowa. Ich zadaniem jest amortyzacja stawu kolanowego. Ze względu na swoje centralne położenie najbardziej narażona na urazy jest kaletka przedrzepkowa.

 

Umów się na leczenie zapalenia kaletki:

Tel: 503-733-127

Lub umów się on-line

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Zapalenie kaletki maziowej – stan zapalny kaletki

 

Stan zapalny kaletki maziowej jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Może wystąpić niezależnie od płci i wieku.  Niektóre osoby są jednak szczególnie narażone na zapalenie kaletki maziowej ze względu na wykonywany zawód lub prowadzony styl życia.

Zapaleniu najczęściej ulegają kaletki maziowe, które ze względu na swoją lokalizację najbardziej narażone są na urazy i przeciążenia. Są to przede wszystkim kaletki podbarkowe, łokciowe, biodrowe i kolanowe.

Czym jest zapalenie kaletki maziowej?

W wyniku najczęściej urazu, przeciążenia lub zakażenia w kaletce maziowej może powstać stan zapalny. Jest to sytuacja, w której w odpowiedzi na czynnik drażniący organizm wytwarza substancje będące mediatorami stanu zapalnego w celu zniwelowania źródła zapalenia.

W przypadku stanu zapalnego kaletki maziowej pod wpływem drażnienia następuje wzrost ilości produkowanego przez nią płynu, co powoduje powiększenie kaletki i prowadzi do obrzęku okolicy wokół niej. A to z kolei wywołuje powstawanie kolejnych objawów stanu zapalnego.

Przyczyny zapalenia kaletki maziowej

Przyczyn zapalenia kaletek maziowych może być wiele. Ze względu na czynnik wywołujący wyróżnić można ostre, przewlekłe jałowe lub septyczne stany zapalne.

            Ostre zapalenie kaletki maziowej

Ostre zapalenie kaletki maziowej w większości przypadków powstaje w wyniku nagłych, bezpośrednich urazów kaletki powodujących krwawienie do jej wnętrza. Objawy narastają wówczas w dużym tempie i zwykle wymagają podjęcia szybkich kroków.

Mogą powstać podczas upadku lub silnego uderzenia. Przytrafić się to może każdemu, chociaż bardziej narażeni na tego typu urazy są sportowcy lub pracownicy fizyczni.

              Przewlekłe jałowe zapalenie kaletki maziowej – mikrourazy

Najczęstsza przyczyna stanów zapalnych kaletek maziowych. Zwykle stan ten jest wynikiem powstałych na przestrzeni czasu przeciążeń prowadzących do mikrourazów. Może to nastąpić poprzez systematyczne utrzymywanie stawu w nieregularnej pozycji, ucisku na kaletkę, wykonywanie gwałtownych ruchów. W zależności od rodzaju bodźca zapalenie może objąć kaletki w różnych lokalizacjach.

Przyczyną zapalenia kaletki podbarkowej najczęściej są nadmierne, nagłe ruchy wykonywane w stawie barkowym. Spotyka to między innymi sportowców: siatkarzy, tenisistów, pływaków oraz inne osoby pracujące często z rękami uniesionymi do góry.

Zapalenie kaletki maziowej łokcia jest potocznie nazywane „łokciem studenta”. Jak łatwo się domyślić dotyka ono bardzo często studentów, ale także osoby pracujące biurowo. W wyniku utrzymywania nienaturalnej pozycji przy biurku i podpieraniu się na łokciu, kaletka maziowa zostaje podrażniona i powstaje obrzęk.

Zapalenie kaletki krętarzowej może powstać z powodu przeciążenia stawu biodrowego. Może to nastąpić m.in. u zawodowych biegaczy, kolarzy, piłkarzy, którzy często wykonują gwałtowne ruchy kończyną dolną. Ryzyko wystąpienia zwiększa się w przypadku braku prawidłowego przygotowania do treningu w postaci rozgrzewki.

Zapalenie kaletki przedrzepkowej jest wywołane najczęściej mikrourazami w jej obrębie z powodu ucisku. Dotyczy to szczególnie zawodów narażonych na przewlekłe przebywanie w pozycji klęczącej, na przykład monterów podłóg, pokojówek, hydraulików. Nierzadko może to też spowodować stan zapalny innych kaletek w obrębie stawu kolanowego.

Długotrwały ucisk spowodowany źle dopasowanym obuwiem może z kolei doprowadzić do zapalenia kaletki piętowej lub zapalenie kaletki haluksa, czyli kaletki palucha. Spotkać to może tancerzy, łyżwiarzy, a także miłośników wysokich obcasów.

            Przewlekłe jałowe zapalenie kaletki maziowej – na tle zapalenia

Zapalenie jałowe charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego niewywołanego przez drobnoustroje. Przyczyną takiej kondycji są zazwyczaj choroby przewlekłe towarzyszące pacjentowi. Zapalenie kaletek maziowych mogą spowodować między innymi schorzenia metaboliczne, takie jak dna moczanowa lub cukrzyca, a także reumatologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

            Septyczne zapalenie kaletki maziowej

Ten rodzaj stanów zapalnych występuje na szczęście stosunkowo rzadko. W przeciwieństwie do zapaleń jałowych, w tym przypadku bezpośrednią przyczyną schorzenia jest zakażenie drobnoustrojami, sprawcą jest zwykle Staphylococcus aureus.

Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy stanem zapalnym objęte są obszary sąsiadujące, np. skóra, tkanka podskórna. Zakażenie może się wówczas przenieść dalej przez uszkodzone powłoki.

Na septyczne zapalenie kaletki bardziej narażeni są pacjenci chorujący na cukrzycę, chorobę alkoholową, przewlekłą chorobę nerek oraz niedobory odporności.

 

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Pod wpływem czynników uszkadzających w obrębie kaletek maziowych aktywowany jest proces zapalny. W jego trakcie uwalniane są substancje, które powodują powstawanie licznych objawów miejscowych.

Charakterystycznymi dla niemal każdego stanu zapalnego symptomami są przede wszystkim:

  • ból
  • obrzęk
  • zaczerwienienie
  • ocieplenie
  • utrata funkcji

Nie inaczej jest w przypadku zapalenia kaletek maziowych. Te pięć podstawowych objawów może towarzyszyć stanom zapalnym niezależnie od lokalizacji. Symptomy mogą przyjmować różne nasilenie, a także mieć zmienny charakter w zależności od czasu i pozycji ciała.

Oprócz objawów miejscowych w trakcie trwania procesu zapalnego mogą wystąpić także dolegliwości ogólne, takie jak gorączka, osłabienie, ból mięśni.

zapalenie kaletki podbarkowejZapalenie kaletki podbarkowej – objawy

Najbardziej typowym dla zapalenia kaletki podbarkowej objawem jest ból, który zazwyczaj nasila się w trakcie ruchu, ale może także występować w spoczynku. Zdarza się także, że ból barku promieniuje do ramienia. W obrębie barku często pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Warto zrobić USG barku dla potwierdzenia diagnozy.

Część pacjentów skarży się także na sztywność i osłabienie siły mięśniowej. Stan zapalny powoduje ograniczenie ruchomości stawu barkowego szczególnie w trakcie unoszenia ręki do góry oraz przy rotacji zewnętrznej. Powoduje to znaczne utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czesanie włosów.

 

Zapalenie kaletki łokciowej – objawy

W przypadku zapalenia kaletki stawu łokciowego zwykle pierwszym zauważalnym objawem jest obrzęk tylnej części łokcia. Wyglądem przypomina on piłeczkę do ping- ponga. Łokieć jest zazwyczaj znacznie powiększony i miękki w dotyku – jakby wypełniony wodą.

Może przyjmować różne rozmiary. Zapaleniu kaletki łokciowej może też towarzyszyć zaczerwienienie, ocieplenie, tkliwość i ból łokcia nasilający się w ruchu. Pacjenci mogą zgłaszać trudności w zginaniu i prostowaniu stawu łokciowego. W początkowym okresie zapalenia często pojawia się także uczucie osłabienia oraz gorączka.

 

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – objawy

Podobnie jak w przypadku stawu łokciowego, zapalenie kaletki przedrzepkowej objawia się typowymi symptomami. Zwykle pojawia się gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe zwiększenie temperatury w obrębie kolana.

Częstym symptomem jest także ograniczenie ruchomości stawu podczas jego zginania i prostowania. Objawem towarzyszącym zapaleniu kaletki maziowej jest także ból kolana. Zwykle ma on charakter miejscowy, jednak może też promieniować do całej kończyny dolnej. Pacjent może także zgłaszać uczucie tkliwości i drętwienia w kolanie.

 

Zapalenie kaletki biodrowej – objawy

W przeciwieństwie do kaletek barkowej, łokciowej i kolanowej w przypadku zapalenia kaletki biodrowej widoczny obrzęk stawu występuje znacznie rzadziej. Głównym objawem jest silny, ciągnący ból w okolicy biodra.

Zwykle ból biodra nasila się podczas aktywności, np. chodzenia lub biegania, ale ból może się także zwiększyć przy leżeniu na chorym biodrze. Może promieniować do bocznej części uda. Stan zapalny objawia się często uczuciem tkliwości, sztywnością, trzaskaniem w stawie oraz trudnością w rotacji wewnętrznej i zewnętrznej biodra.

 

Leczenie zapalenia kaletki podbarkowej

W przypadku występowania objawów charakterystycznych dla zapalenia kaletki podbarkowej warto jak najszybciej udać się do lekarza w celu potwierdzenia diagnozy. Nieleczona choroba może doprowadzić do zespołu ciasnoty podbarkowej, który jest znacznie poważniejszym schorzeniem.

Leczenie zachowawcze

W początkowym etapie kluczowe jest zastosowanie leczenia zachowawczego, które w wielu przypadkach jest wystarczające i powoduje poprawę stanu zdrowia. W każdym przypadku niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej i ruchomości stawu barkowego.

Dzięki temu możliwa jest prawidłowa regeneracja kaletki maziowej. Zalecane jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – w większości przypadków są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także antybiotyki, gdy zapalenie ma podłoże infekcyjne.

Domowym sposobem w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej jest także stosowanie zimnych okładów.

Fizjoterapia w leczeniu zapalenia kaletki

W celu złagodzenia uciążliwych objawów zapalenia kaletki stosowana jest także fizjoterapia. Rehabilitacja powinna odbywać się zarówno w warunkach domowych jak i pod okiem fizjoterapeuty. Jej zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego i towarzyszących mu objawów, przede wszystkim bólu i obrzęku.

Rehabilitacja wpływa pozytywnie na wzrost siły mięśniowej, poprawia stan mięśni obręczy barkowej, a także koryguje postawę ciała.

zapalenie kaletki łokciowejTerapia fizykalna

Doskonałe efekty w przypadku zapalenia kaletki podbarkowej daje zastosowanie metod fizykalnych. Jedną z metod charakteryzujących się świetną skutecznością jest laser wysokoenergetyczny HILT. Jest to najnowocześniejsze narzędzie dające spektakularne efekty w przypadku stanów zapalnych w obrębie stawów.

Rewolucyjna technika HILT przynosi ulgę w bólu, zmniejsza uczucie sztywności, poprawia mobilność oraz wspomaga regenerację uszkodzonych elementów stawu. Efekty terapii są widoczne już po kilku sesjach, co sprawia, że zastosowanie lasera znacznie przyspiesza powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

HILT jest też gwarancją długotrwale utrzymujących się efektów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób narażonych na częste urazy w obrębie kaletki podbarkowej, np. niektórych sportowców.

HIL leczenie laser wysokoenergetyczny POZNAŃ

Inną metodą dającą nawet 85% skuteczności jest fala uderzeniowa. Terapia ta doskonale sprawdzi się w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej. Jej działanie umożliwia szybką eliminację bólu, obrzęku i towarzyszącego im stanu zapalnego barku.

Fala uderzeniowa wpływa także na regenerację, pobudza mikrokrążenie i poprawia mobilność. Technika wymaga zastosowania zaledwie kilku bezinwazyjnych zabiegów, efekty są więc widoczne szybko i utrzymują się przez długi czas.

Chętnie stosowanymi technikami dającymi bardzo dobre efekty są także jonoforeza, krioterapia, magnetoterapia lub prądy TENS

Dalsze postępowanie

W wyjątkowych przypadkach, gdy objawy zapalenia utrzymują się przez kilka miesięcy niezależnie od podjętego leczenia zachowawczego, konieczne może okazać się zastosowanie kortykosteroidów. Są to silne leki o działaniu przeciwzapalnym podawane w postaci zastrzyków w okolicę podbarkową – bezpośrednio do kaletki maziowej.

Aby mieć pewność podania sterydów w odpowiednie miejsce, iniekcja jest wykonywana pod kontrolą USG. Najnowsze badania wskazują jednak, że zastosowanie glikokorytkosteroidów w przypadku zapalenia kaletki spowodowanego przewlekłymi mikrourazami nie daje oczekiwanych efektów, dlatego nie powinno być rutynowo stosowane.

W szczególnych sytuacjach, gdy inne metody leczenia zawodzą, niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego w obrębie kaletki podbarkowej.

 

kaletka maziowa

Leczenie zapalenia kaletki łokciowej

Leczenie zapalenie kaletki stawu łokciowego przebiega w sposób podobny jak w przypadku kaletki podbarkowej. Leczeniem z wyboru jest postępowanie zachowawcze, które w wielu sytuacjach okazuje się być wystarczające.

Leczenie zachowawcze

Podstawą postępowania zachowawczego jest ograniczenie ruchomości stawu łokciowego. Pomocne przy tym może być umieszczenie kończyny w temblaku, dzięki czemu nie wykonujemy mimowolnie ruchów zgięcia i prostowania.

Aby zmniejszyć obrzęk i ból  warto zastosować zimne okłady. Niezbędne może być także leczenie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych – doustnych lub miejscowych w postaci maści lub żelu.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie punkcji stawu łokciowego, podczas której pobierany jest płyn. Procedura ta ma za zadanie z jednej strony opróżnienie jamy stawowej z nagromadzonej cieczy, a drugiej zaś pobranie próbki w celu jej diagnostyki.

Badanie ma na celu weryfikację źródła zapalenia. Jeśli przyczyna jest infekcyjna, należy zastosować antybiotykoterapię celowaną w odpowiednie drobnoustroje.

Terapia fizyklana

W przypadku stanu zapalnego kaletki stawu łokciowego niezwykłą skutecznością wykazują się metody fizykoterapii. Podobnie jak w przypadku kaletki podbarkowej doskonałą techniką jest HILT, czyli laser wysokoenergetyczny, który za pomocą celowanej wiązki światła w sposób bezinwazyjny niweluje stan zapalny w okolicy, na którą oddziałuje. HILT zmniejsza objawy bólowe, poprawia mobilność i znacznie przyspiesza regenerację stawu łokciowego.

Dającą doskonałe efekty metodą jest także krioterapia, czyli technika poddania chorobowo zmienionego miejsca działaniu niskich temperatur. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Wspomaga także pracę naczyń krwionośnych i przyspiesza gojenie.

Inną stosowaną techniką jest elektrostymulacja prądem o niskiej częstotliwości TENS. Jest to nieinwazyjna metoda polegająca na przezskórnej elektrostymulacji nerwów. Prądy podawane są w krótkich impulsach i wykazują działanie przeciwbólowe, co świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych kaletki łokciowej.

Wysoką skutecznością wykazują się także inne metody, między innymi magnetoterapia, fala uderzeniowa lub ultradźwięki.

Zapalenie kaletki łokciowej – leczenie domowe

Jeśli zapalenie kaletki maziowej stawu łokciowego jest łagodne, warto wykorzystać domowe sposoby radzenia sobie z objawami. Podstawą powrotu do zdrowia jest odpoczynek i oszczędzanie kończyny w stanie zapalnym, aby jej regeneracja zaszła możliwie jak najszybciej.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie zimnych okładów w miejscu urazu. Można wykorzystać gotowy kompres lub stworzyć go samemu za pomocą kostek lodu umieszczonych w reklamówce. Taki okład daje najlepsze efekty, gdy jest stosowany kilka razy dziennie przez około 10-20 minut.

Pomocne mogą być także delikatne masaże obrzękniętej okolicy w celu stymulacji wchłaniania się płynu. Można do tego celu zastosować olejki eteryczne, np. miętowy lub muszkatołowy, które wykazują działanie przeciwbólowe.

Jeśli metody domowe okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po leki przeciwzapalne bez recepty.

Operacja usunięcia kaletki

Jeśli stan zapalny kaletki maziowej utrzymuje się przez dłuższy czas , często nawraca lub daje wyjątkowo uciążliwe dolegliwości, konieczne może być wykonanie operacji w obrębie chorego stawu.

W zależności od sytuacji, podczas zabiegu może być jedynie założony drenaż pobierający płyn wysiękowy lub też wycinana cała kaletka.

Resekcja może odbyć się metodą klasyczną lub endoskopową, przy czym ta druga jest preferowana ze względu na znaczne zmniejszenie skutków ubocznych zabiegu i przyspieszenie rekonwalescencji. Po kilku tygodniach w miejscu usuniętej kaletki powstaje nowa, nieprzerośnięta, dzięki czemu możliwy jest powrót do pełnej sprawności ruchowej.

 

Umów się na leczenie zapalenia kaletki:

Tel: 503-733-127

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Ćwiczenia na zapalenie kaletki

W początkowym etapie zapalenia kaletki maziowej często najważniejszy jest odpoczynek i ograniczenie ruchomości chorego stawu. Aby wrócić do pełnej sprawności i mobilności warto jednak po kilku dniach rozpocząć wykonywanie łagodnych ćwiczeń.

            Ćwiczenie na zapalenie kaletki podbarkowej

  1. Ułóż się w pozycji na boku – przeciwnym do chorej kaletki
  2. Rękę po stronie chorej połóż wzdłuż ciała i chwyć lekki ciężarek lub małą butelkę z wodą
  3. Wykonaj zgięcie ręki w stawie barkowym – wyprostowaną rękę z ciężarkiem przesuń przed siebie i z powrotem
  4. Powtórz 10 razy

Ćwiczenie na zapalenie kaletki łokciowej

  1. Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach
  2. Ręce połóż po bokach na podłożu w taki sposób, aby były zgięte w stawie łokciowym pod kątem 90° grzbietem dłoni skierowanym do podłogi
  3. Wyprostuj ręce w stawie łokciowym mocno dociskając plecy do podłogi
  4. Powtórz 10 razy

Ćwiczenia na zapalenie kaletki krętarzowej

  1. Połóż się na boku – przeciwnym do chorej kaletki
  2. Podnieś wyprostowaną nogę do góry
  3. Powtórz 10 razy

Ćwiczenia na zapalenie kaletki przedrzepkowej

  1. Usiądź na krześle z nogami ugiętymi pod kątem 90° w stawie kolanowym
  2. Wyprostuj nogę napinając przy tym udo
  3. Unieś nogę na około 10cm i przytrzymaj w tej pozycji 10-15 sekund
  4. Powtórz 5 razy

FAQ – Zapalenie kaletki

Zapalenie kaletki podbarkowej – jak długo trwa leczenie ?

Czas trwania leczenia jest uzależniony od ciężkości zapalenia. W zdecydowanej większości przypadków objawy mijają po 7-14 dniach. Jeśli konieczne jest wykonanie operacji, powrót do pełnej sprawności fizycznej powinien nastąpić do 2 miesięcy.

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – czy można chodzić ?

W początkowym etapie zapalenia kaletki przedrzepkowej zaleca się maksymalne ograniczenie ruchów wykonywanych w stawie kolanowym. Przez pierwsze kilka dni, ze względu na bolące kolana, chodzenie powinno więc odbywać się powoli, spokojnie, z nogą w miarę możliwości wyprostowaną.

Ile trwa zapalenie kaletki łokciowej? Jak długo trwa leczenie?

W zależności od przypadku zapalenie kaletki łokciowej trwa zwykle od kilku dni do 8 tygodni. Czas powrotu do zdrowia jest krótszy, jeśli prawidłowo przestrzegane są zalecenia dotyczące ograniczenia ruchomości i obciążenia chorego stawu.

Co oznacza płyn w kaletce?

Zadaniem kaletki jest produkcja mazi, która ułatwia przemieszczanie się elementów stawu względem siebie. W przypadku stanu zapalnego błona maziowa kaletki produkuje zwiększoną ilość płynu, czego efektem może być obrzęk. Płyn w kaletce jest więc sygnałem o toczącym się w jej obrębie stanie zapalnym.

Jakie leki są polecane na zapalenie kaletki krętarzowej?

Na zapalenie kaletki krętarzowej stosuje się leki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Preferowanymi preparatami są niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie doustnej lub miejscowej (maść lub żel).

Jeśli okaże się, że zapalenie ma charakter bakteryjny, niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków. W szczególnych przypadkach konieczne może być zastosowanie zastrzyków z glikokortykosteroidami.

Jaka maść na zapalenie kaletki maziowej?

Aby wyleczyć zapalenie kaletki maziowej warto jest zastosować maść zawierającą składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne, najlepiej z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Maści o takich właściwościach są dostępne w aptekach bez recepty.

Czym grozi nieleczone zapalenie kaletki?

Nieleczone lub źle leczone zapalenie kaletki może doprowadzić do zmian przewlekłych, których objawy będą znacznie bardziej nasilone. W takich sytuacjach konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego, przez co czas powrotu do zdrowia i pełnej aktywności fizycznej wydłuża się.

Jak długo trwa zapalenie kaletki przedrzepkowej?

Zapalenie kaletki przedrzepkowej może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od ciężkości przypadku. Jeśli wymagana jest operacja, rekonwalescencja po zabiegu może trwać do 2-3 miesięcy.

 

 

Bibliografia:

 

Data ostatniej aktualizacji: 04.10.2023

malgorzata_skubis
Małgorzata Skubis - Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.