Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Co na rwę kulszową ?- to pytanie na które odpowiedź nie jest oczywista. Większość ludzi wie, co oznacza rwa kulszowa — ból krzyża, który promieniuje w dół, powodując ból pośladka, schodzący do nogi, a czasem nawet ból stopy.

W niektórych przypadkach ból może być rozdzierający i choć trudno w to uwierzyć, rwa kulszowa zazwyczaj ustępuje w ciągu 3 miesięcy przy leczeniu zachowawczym.

To „leczenie zachowawcze”, o którym tutaj mowa, to nieinwazyjne terapie, które można wykonać w zaciszu własnego domu.

5 poniższych metod leczenia rwy kulszowej w domu to dobre opcje dla osób, które niedawno zaczęły odczuwać ból nerwu kulszowego lub których ból nie jest ciężki, ale zachęcamy do uzyskania opinii fizjoterapeuty przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych domowych sposobów leczenia.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból pleców to rwa kulszowa.

Jeśli masz do czynienia z rwą kulszową od kilku tygodni lub masz trudny do zniesienia ból krzyża i ból nóg, powinieneś udać się do lekarza lub fizjoterapeuty ortopedycznego.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy bardzo duże doświadczenie kliniczne w leczeniu rwy kulszowej i możemy znacząco skrócić czas jej trwania.

 

co na rwę kulszową
Co na rwę kulszową?

Co na rwę kulszową? Wskazówka nr 1: Aktywność fizyczna

 

Aktywność, gdy odczuwasz ból, może wydawać się nienaturalna, ale badania sugerują, że zbyt długi odpoczynek może pogorszyć objawy związane z plecami i nogami. Zamiast tego włącz nieobciążającą aktywność do swojego planu dnia, aby złagodzić rwę kulszową. Klucz jest prosty: nie powinna być ona bolesna ani uciążliwe.

Spacer wokół bloku to świetny przykład aktywności fizycznej, która wzmacnia kręgosłup, nie wyrządzając przy tym dodatkowych szkód. Oprócz wzmacniania kręgosłupa (np. podstawowe ćwiczenia, takie jak deski; mocniejszy kręgosłup lepiej chroni przed bólem), ćwiczenia wyzwalają wydzielanie endorfin, które zmniejszają odczuwanie bólu.

Wiele osób zadaje siebie pytanie czy przy rwie kulszowej leżeć czy chodzić? A zatem na pytanie, czy raczej  leżeć i odpoczywać, czy chodzić i zachować aktywność odpowiedź jest jednoznaczna – należy się ruszać.

 

Co na rwę kulszową?  Wskazówka nr 2: Rozciąganie i ćwiczenia

Włącz delikatne rozciąganie do swojej codziennej rutyny. Rozciąganie to doskonały sposób na poprawę elastyczności kręgosłupa i zakresu ruchu, a także budowanie siły rdzenia i kręgosłupa. Ponadto większość ćwiczeń na rwę kulszową jest na tyle prosta, że ​​można je wykonać podczas oglądania wiadomości lub ulubionego filmu.

Oto niektóre z naszych ulubionych delikatnych ćwiczeń rozciągających, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu nerwu kulszowego.

Pozycja leżącego gołębia

Połóż się na plecach z jedną stopą płasko na podłodze, kolano skierowane do góry. Przełóż kostkę drugiej nogi nad kolanem Sięgnij do przodu – w razie potrzeby oderwij górną część pleców od podłogi – i chwyć goleń obiema rękami Przyciągnij nogi do klatki piersiowej Przytrzymaj przez co najmniej pięć oddechów i zwolnij Powtórz trzy do pięciu razy

Skręt na wznak

Połóż się na plecach i przyciągnij kolana do klatki piersiowej tak wysoko, jak to możliwe Rozłóż ramiona Opuść obie nogi na bok; odwróć głowę w przeciwnym kierunku Przytrzymaj przez co najmniej pięć oddechów Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą stronę Powtórz obie strony od trzech do pięciu razy

Skłon do przodu w pozycji siedzącej

Usiądź prosto z nogami wyciągniętymi przed sobą, stopy zgięte Zrób wdech i unieś ręce nad głowę Zrób wydech i sięgnij palcami do palców stóp, a klatką piersiową do ud Przytrzymaj przez co najmniej pięć oddechów i zwolnij Powtórz trzy do pięciu razy

Koci grzbiet

Rozpocznij na czworakach z neutralnym kręgosłupem Zrób wdech i wygnij plecy; przesuń brzuch w kierunku podłogi Zrób wydech i przejdź przez pozycję neutralną, aż plecy będą wygięte, a górna część pleców sięgnie sufitu Wróć do neutralności

Powtórz 10 do 15 razy

Naprzeciwstronne podnoszenie kończyn

Rozpocznij na czworakach z neutralnym kręgosłupem Weź wdech, prostując się i podnosząc przeciwną rękę i nogę (lewa strona jest skierowana do przodu, a prawa stopa skierowana do tyłu lub odwrotnie) Przytrzymaj przez co najmniej pięć oddechów Wróć do pozycji neutralnej i powtórz z drugą ręką i nogą

Powtórz trzy do pięciu razy

 

Co na rwę kulszową? Wskazówka nr 3: Zimne i ciepłe okłady

Naprzemienna terapia ciepłem i lodem może zapewnić natychmiastową ulgę w bólu nerwu kulszowego. Lód może pomóc zmniejszyć stan zapalny, podczas gdy ciepło pobudza przepływ krwi do bolesnego obszaru (co przyspiesza gojenie). Ciepło i lód mogą również pomóc złagodzić bolesne skurcze mięśni, które często towarzyszą rwie kulszowej.

Nakładaj okład z lodu na bolące miejsce przez 15 minut raz na godzinę, a następnie stosuj ciepło przez 15 minut co 2 lub 3 godziny. Pamiętaj, aby zawsze używać bariery (np. ręcznika) do ochrony skóry podczas stosowania ciepła lub lodu i nigdy nie spać podczas terapii ciepłem lub lodem.

Rwa kulszowa ile trwa?

 

Co na rwę kulszową Wskazówka nr 4: Dbaj o swoją postawę

Niezależnie od tego, czy pracujesz przy biurku, czy odpoczywasz w domu, jeśli zbyt długo pozostajesz w tej samej pozycji, może się okazać, że ból rwy kulszowej wzrasta. Zmienianie pozycji co 20 minut i stosowanie prawidłowej postawy może pomóc odciążyć kręgosłup i zmniejszyć objawy rwy kulszowej.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa gdzie boli ?

 

Co na rwę kulszową? Wskazówka nr 5: Udaj się do specjalisty

Dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc złagodzić objawy rwy kulszowej podczas ich uderzenia. NLPZ mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ łagodzą zarówno stany zapalne, jak i ból.

Jednak NLPZ wiążą się z ryzykiem dla zdrowia, które należy zrozumieć przed ich użyciem, dlatego najpierw należy omówić ich bezpieczeństwo z lekarzem. Przykłady NLPZ  obejmują ibuprofen , aspirynę  i naproksen. Kiedy rwa kulszowa gwarantuje wizytę u lekarza

Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy terapie domowe nie łagodzą rwy kulszowej. Jeśli te zabiegi ci nie pomogą, być może nadszedł czas, aby odwiedzić  specjalistę od kręgosłupa. Bez względu na przyczynę, niektóre objawy rwy kulszowej są naprawdę nagłymi przypadkami medycznymi.

Specjalistyczna fizjoterapia i terapia manualna jest w stanie skutecznie usunąć dolegliwości bólowe związane z rwą kulszową. W Centrum KORE w Swarzędzu mamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu objawów rwy kulszowej.

W rzadkich przypadkach opóźnianie opieki medycznej może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów lub je spowodować. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

  • Masz  bardzo silny ból w dolnej części pleców i nóg
  • Występują objawy związane z nerwami, takie jak osłabienie, drętwienie, mrowienie lub ból przypominający porażenie prądem
  • Twój ból nie ustępuje po 2 tygodniach
  • Twój ból nasila się, nawet podczas stosowania terapii w domu
  • Miewasz utratę kontroli nad jelitami i/lub pęcherzem

Złagodzenie skrajnego bólu rwy kulszowej nie zawsze wymaga ekstremalnego podejścia do leczenia. Łagodzenie bólu nerwu kulszowego w domu za pomocą delikatnych ćwiczeń, terapii lodem i ciepłem, właściwej postawy i leków może przyspieszyć powrót do zdrowia.

Ale najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla bólu krzyża i nóg, jest potraktowanie go poważnie – zawsze zadzwoń do specjalisty, jeśli nie odczuwasz ulgi.

 

 

wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Bibliografia

  1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
  2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
  3. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  4. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
  5. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
  6. . 2003 Nov;3(4):70-5.The effects of McKenzie exercises for patients with low back pain, our experience

Data ostatniej aktualizacji: 30.06.2023