Z wiekiem organizm każdego człowieka staje się niestety coraz bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy ciało jest w dodatkowy sposób obciążone, na przykład przez ciężką pracę fizyczną lub wręcz przeciwnie – siedzący tryb życia i towarzyszącą mu nadwagę lub otyłość.

Jednym z najczęstszych schorzeń, którego częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, jest przepuklina krążka międzykręgowego. Tego rodzaju stan chorobowy znaleźć możemy w klasyfikacji ICD-10 pod numerem M99.5 – zwężenie kanału kręgowego przez przepuklinę krążka międzykręgowego.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie kliniczne w nieoperacyjnym leczeniu przepukliny krążka międzykręgowego.

Czym dokładnie jest to schorzenie? Jakie są jego objawy?

Jakie są możliwości leczenia przepukliny krążka międzykręgowego?

 

przepuklina krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego – co to jest?

Przepuklina międzykręgowa jest inaczej nazywana dyskopatią lub potocznie – wypadnięciem dysku. Jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia struktur znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa, nazywanych krążkami międzykręgowymi.

Z wiekiem dochodzi w nich do powstawania zmian zwyrodnieniowych, w wyniku czego tracą prawidłowe uwodnienie i sprężystość. Tak uszkodzony krążek międzykręgowy ma zmieniony kształt, przez co może częściowo wysunąć się spomiędzy kręgów, przemieszczając się do kanału kręgowego i tworząc w ten sposób przepuklinę.

Wypadnięty dysk może powodować ucisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe z niego wychodzące, co przyczynia się do powstawania objawów bólu pleców. Jednak w większości przypadków przepuklina międzykręgowa przebiega bez dodatkowych dolegliwości.

Dyskopatia jest bardzo częstym schorzeniem. Może wystąpić w niemal każdym fragmencie kręgosłupa – szyjnym, piersiowym lub lędźwiowo-krzyżowym, przy czym w tym ostatnim zdarza się najczęściej. Badania obrazowe wykazują jej występowanie u nawet 90% osób powyżej 50 roku życia. Objawy choroby wykazuje jednak mniej niż 5% populacji z przepukliną międzykręgową.

Przepuklina kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną wystąpienia rwy kulszowej.

 

Szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego

W opisie wykonanego badania obrazowego kręgosłupa często spotkać się można z określeniem „szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego”. Co to oznacza? Dyskopatie dzieli się w zależności od tego, jak duża część obwodu dysku jest uwypuklona. Jeśli wybrzuszenie obejmuje mniej niż 25% krążka, mówi się o przepuklinie lokalnej lub ogniskowej.

W przypadku gdy dyskopatia jest większa i stanowi od 25 do 50% obwodu, nazywana jest szerokopodstawną przepukliną krążka międzykręgowego.

 

Przyczyny powstawania przepukliny międzykręgowej

Przepuklina krążka międzykręgowego może spotkać każdego. Wynika to z faktu, że podstawowym czynnikiem ryzyka choroby jest wiek. Degeneracja struktur międzykręgowych jest procesem naturalnym, który z czasem postępuje u każdego. Nie zawsze jednak wywołuje dolegliwości, dlatego też większość osób nie jest świadoma swojej dyskopatii.

Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną powstawania uszkodzeń krążka międzykręgowego. Schorzenie jest uzależnione także od płci – przeważa u mężczyzn, a nawet predyspozycji genetycznych. Dzieje się tak między innymi w przypadku występowania dotykających stawów chorób autoimmunizacyjnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka powstawania przepukliny międzykręgowej są przeciążenia kręgosłupa. Ciężka praca fizyczna, a nawet nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń mogą przyspieszyć proces degeneracji.

Jednak przyczyną dyskopatii może być także sytuacja przeciwna – siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu, a także towarzysząca im często nadwaga lub otyłość powodują zwiększenie obciążenie kręgosłupa oraz zmniejszenie elastyczności włókien stabilizujących kręgosłup, przez co rośnie ryzyko wypadnięcia dysku.

 

Czynniki ryzyka przepukliny krążka międzykręgowego

Spędzanie dużej ilości czasu w jednej pozycji często jest także ściśle związane z nieprawidłową postawą ciała. Praca przy biurku w wielu przypadkach wiąże się z utrzymywaniem głowy w nieprawidłowej pozycji, co przyczynia się do powstawania przepukliny szyjnej. Z kolei garbienie się lub utrzymywanie nadmiernej lordozy lędźwiowej skutkować może w przyszłości dyskopatią w tym właśnie odcinku kręgosłupa.

Do przepukliny krążka międzykręgowego może dojść również w wyniku urazu, zarówno w przypadku różnego rodzaju wypadków, jak i przeciążeń, na przykład podczas przenoszenia ciężarów. W rzadkich przypadkach w obrębie kręgosłupa powstać może guz nowotworowy, który zmienia strukturę kręgów, powoduje ucisk, który może doprowadzić do wysunięcia dysku.

Objawy przepukliny krążka międzykręgowego

Przepuklina międzykręgowa nie daje objawów chorobowych w ponad 90% przypadków. Dolegliwości mogą jednak występować z czasem lub „aktywować się” po urazie lub przeciążeniu. Jeśli krążek wysunie się w taki sposób, że powoduje ucisk na rdzeń kręgowy lub jego korzenie, może wystąpić silny ból tzw. ból korzonków.

Zwykle ma on charakter ostry, rwący. Jego lokalizacja jest uzależniona od miejsca uszkodzenia krążka międzykręgowego. W przypadku wypadnięcia dysku kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, dolegliwości pojawiają się w dolnej części pleców, jednak mogą promieniować w postaci rwy kulszowej przez pośladek, kończynę dolną w kierunku stopy.

Analogicznie przepuklina części piersiowej przyczynia się do powstawania bólu w tylnej części klatki piersiowej, który może promieniować do jej części przedniej lub brzucha. Dyskopatia fragmentu szyjnego powoduje natomiast ból karku, który może rozchodzić się przez kończynę górną aż do dłoni.

Ból jest zdecydowanie najczęstszym objawem wypadnięcia dysku. W niektórych przypadkach mogą mu jednak towarzyszyć dodatkowe symptomy chorobowe, takie jak parestezje, czyli uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia. W zależności od miejsca uszkodzenia ich przebieg jest analogiczny jak w przypadku dolegliwości bólowych.  

Dyskopatia szyjna może powodować także bóle i zawroty głowy, a także szumy uszne. Przepuklina lędźwiowa w skrajnych przypadkach może z kolei doprowadzić nawet do osłabienia siły mięśniowej, nietrzymania moczu i stolca oraz zaburzenia funkcji seksualnych.

Czytaj więcej: Ból kręgosłupa lędźwiowego

Leczenie przepukliny międzykręgowej

Zdecydowanie najlepszą formą walki z przepukliną krążka międzykręgowego jest zapobieganie jej powstawaniu. Niestety nie jest to łatwe zadanie ze względu na fakt, że głównym czynnikiem sprawczym jest wiek. Warto jednak zwracać uwagę na elementy, które mogą opóźnić pojawienie się dokuczliwych objawów choroby.

Należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowej postawie ciała, także podczas pracy siedzącej. Warto unikać wszelkiego rodzaju przeciążeń, nadmiernej aktywności fizycznej niepoprzedzonej rozgrzewką. Pozytywny skutek z pewnością przyniesie także dbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, która uchroni ciało przez zbędnymi kilogramami, przyczyniającymi się do obciążenia kręgosłupa.

Jeśli jednak dolegliwości związane z uszkodzeniem krążka międzykręgowego już występują, w większości przypadków konieczne jest leczenie. W pierwszej kolejności zalecana jest terapia zachowawcza, obejmująca ograniczenie aktywności fizycznej i przeciążeń pleców, a w przypadku silnego bólu – stosowanie leków przeciwbólowych i obniżających napięcie mięśniowe.

Przez kilka pierwszych dni pacjent powinien leżeć na plecach z nogami nieco ugiętymi w kolanach, co zapewni doskonałą stabilizację kręgosłupa.

Kluczową rolę w leczeniu przepukliny krążka międzykręgowego odgrywa fizjoterapia. Doskonałe efekty przynoszą zarówno klasyczne masaże, jak i różne formy terapii manualnej, między innymi elektroterapia, krioterapia, laseroterapia oraz terapia ciepłem. Celem rehabilitacji jest zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy kręgosłupa, ponieważ powoduje ono tym większy ucisk na nerwy, a co za tym idzie – bardziej dokuczliwe objawy.

 

Czynniki ryzyka przepukliny krążka międzykręgowego

Odpowiednio wykonywane techniki fizjoterapeutyczne mobilizują także ukrwienie, wpływają na elastyczność, która jest kluczowa dla wchłonięcia się przepukliny międzykręgowej. Aby rehabilitacja była skuteczna powinna trwać kilka tygodni i być uzupełniona o odpowiednio dobrane dla każdego pacjenta ćwiczenia, które należy wykonywać systematycznie w domu.

Warto, aby taki trening został indywidualnie dopasowany do stanu zdrowia każdej osoby z pomocą wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Ćwiczenia nie powinny nadmiernie obciążać pleców. Ich zadaniem jest rozluźnienie, wzmocnienie oraz uelastycznienie mięśni, szczególnie grzbietowych.

Przepuklina krążka międzykręgowego – operacja

Ostateczną metodą leczenia przepukliny krążka międzykręgowego jest operacja. Wykonywana jest w sytuacji, gdy dyskopatia nie była wcześniej poddana terapii zachowawczej lub terapia ta była wykonywana nieprawidłowo, niesystematycznie, przez co doszło do nasilenia symptomów.

Operacja przepukliny międzykręgowej jest zabiegiem bezpiecznym i obarczonym niewielką liczbą ewentualnych powikłań. Polega na nacięciu pleców w miejscu występowania dyskopatii oraz usunięciu tego fragmentu krążka międzykręgowego, który powoduje ucisk na nerwy. W niektórych przypadkach konieczne może być także dodatkowe wszczepienie implantu.

Zabieg cechuje się dużą skutecznością, dlatego jeśli objawy przepukliny są na tyle intensywne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i pogarszają jakość życia, operacja jest najlepszym rozwiązaniem.

 

 

Zadzwoń i umów się na wizytę :

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.

 

 

Źródła:

·         „Dyskopatia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa” lek. Karolina Stępień

·         „Dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa” lek. Karolina Stępień