Ostroga piętowa (ICD-10 M77.3 z łac. calcar calcanei, ang. calcaneal spur) to potoczna nazwa zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno jest silną, włóknistą strukturą, która stabilizuje całą stopę łącząc mechanicznie piętę z palcami stóp.
To właśnie dzięki niej podtrzymywany jest prawidłowy łuk stopy, a kości nie rozsuwają się podczas chodzenia. Jednak kiedy Twoje rozcięgno zostanie przeforsowane i przestaje spełniać prawidłowo swojej funkcji… zaczynają się problemy.
W Centrum KORE w Swarzędzu (15 min. jazdy od Centrum Poznania) posiadamy duże doświadczenie w leczeniu ostrogi piętowej. Pomogliśmy już ponad 600 osobom cierpiącym na ostrogi piętowe.
Poniżej w 7 min. przeczytasz nasz artykuł, w którym dzielimy się naszymi doświadczeniami w leczeniu ostróg piętowych.
Czym są ostrogi piętowe?
Nazwa nasuwa wyobrażenie kowbojskich ostróg, czyli metalowych, ostro zakończonych nakładek na buty, których celem było pobudzenie konia szybkim i ostrym dźgnięciem do szybszego biegu.
Takie same odczucia może spowodować jednostka chorobowa nazywana ostrogą piętową, która utrudnia (a w końcu może całkowicie uniemożliwić) swobodny chód.
Ból pięty przy chodzeniu zazwyczaj pojawia się w podeszwowej części pięty, w okolicy guza piętowego i niejednokrotnie jest bardzo dokuczliwy. Stan taki wymaga najczęściej wdrożenia odpowiedniego leczenia ostrogi piętowej.
U pacjentów skarżących się na ból w okolicy pięty najczęściej (choć nie u wszystkich) rozpoznajemy często tak zwany entezofit, czyli narośl kostną. To właśnie ona stanowi ostrogę piętową.
Przyczyny jej powstania mogą być różne, jednak mechanizm za każdym razem jest taki sam. Ostroga piętowa powstaje poprzez silne, długotrwałe pociąganie rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.
W tym miejscu znajduje się również przyczep mięśni zginaczy krótkich palców, dlatego ból nasila się podczas stania na palcach.
U kogo występuje ostroga piętowa?
Zespół przeciążeniowy rozcięgna podeszwowego stwierdza się u około 7-14% populacji powyżej 65 roku życia. Natomiast u osób uprawiających sport, dolegliwości świadczące o chorobie występują u 8% grupy.
Na ostrogę piętową bardziej narażone są osoby, które nadmiernie obciążają stopy podczas chodzenia i biegania. Okazuje się jednak, że długotrwałe stanie może mieć podobne konsekwencje i powodować ból stopy.
Osobą, które każdego dnia wiele godzin spędzają na nogach zalecamy odpowiednią profilaktykę, by uniknąć negatywnych i bolesnych skutków.
Oprócz czynników zewnętrznych, wpływ na rozwój lub wystąpienie choroby mają również te wewnętrzne. Należą do nich:
- ograniczony zakres ruchów w stawach skokowym i stopy,
- nieprawidłowe ustawienie kości piętowej w stosunku do kości skokowej.
Mięśnie również odgrywają tutaj dużą rolę. Choć mogłoby się wydawać, że mięsień brzuchaty łydki nie ma nic wspólnego ze stopą, często jednak zauważamy, że to jego nadmierne napięcie może doprowadzić do przeciążeniowego zapalenia powięzi.
To samo dotyczy osób z charakterystyczną stopą płasko-koślawą, która ze względu na swoją dużą sztywność powoduje automatycznie większe (i nierównomierne) napięcie po podeszwowej stronie stopy.
Umów się na leczenie ostrogi piętowej:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Dlaczego rozwija się ostroga piętowa?
Z biegiem życia łuk podłużny stopy ulega spłaszczeniu, co powoduje napięcie powięzi podeszwowej i może powodować podrażnienie na jej przyczepie.
Twoje ciało próbuje przeciwdziałać nadmiernemu obciążeniu: magazynuje wapń w dotkniętych przyczepach ścięgien, aby zapewnić większą stabilność.
Ostroga piętowa to tak naprawdę swego rodzaju środek ratunkowy naszego organizmu. Jeśli jednak nieprawidłowe obciążenie będzie się utrzymywać, tkanka wokół wyrostka kostnego może ulec zapaleniu i spowodować ból.
Co obciąża Twoje stopy?
- Nadwaga : Podczas chodzenia, a zwłaszcza szybkiego biegania, stopy są obciążone wielokrotnością masy ciała. Stopy osób z nadwagą są bardziej obciążone niż stopy osób o prawidłowej wadze.
- Osłabienie mięśni, nieprawidłowe ustawienie: Jeśli mięśnie są zbyt słabe, na przykład z powodu braku ruchu, stopy będą szybciej przeciążane. Skrócone mięśnie łydek mogą również wywierać niekorzystne napięcie na ścięgna stopy i powodować ostrogę piętową.
- Jako przyczyny należy również wziąć pod uwagę niewspółosiowość kręgosłupa i nachylenie miednicy. Podobnie niektóre wrodzone lub nabyte deformacje stóp. Przy płaskiej stopie płytka ścięgna podeszwy jest nadmiernie rozciągnięta i wywiera duży nacisk na kość piętową.
- Jako przyczynę dolegliwości w tym obszarze wymienia się również „zużycie” poduszeczki tłuszczowej pięty. Jednak nie zostało to jeszcze ostatecznie udowodnione.
Wyzwalaczem problemów jest zatem nie tyle nowy, dodatkowy kolec kostny, ile raczej długotrwałe przeciążenie stopy. Im częściej jest przeciążany, tym większa może być ostroga piętowa i tym częściej może wystąpić stan zapalny i ból.
PAMIĘTAJ: Wielkość ostrogi piętowej nie pozwala jednak na wyciągnięcie wniosków co do rozległości objawów.
- Źle dobrane buty mogą prowadzić do niekorzystnego rozkładu nacisku w stopie. W rzeczywistości pacjenci często nagle odczuwają ból pięty po noszeniu butów bez obcasów z cienką skórzaną podeszwą (np. mokasynów). Ale buty, które są za małe lub w szczególności niedostateczna amortyzacja podeszwy szybko prowadzą do przeciążenia pięty.
- Podczas uprawiania sportu lub stania i chodzenia przez długi czas, stopy są poddawane dużym obciążeniom i mogą tworzyć się ostrogi piętowe – zwłaszcza jeśli buty mają również słabą amortyzację. Należy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia rozgrzewkowe przed uprawianiem sportu lub zmienić technikę.
Typy ostróg piętowych
Ostroga piętowa dolna
Najczęściej występujące schorzenie wśród ostróg, o bardzo charakterystycznych objawach. Za przyczynę uznaje się zwyrodnienie guza piętowego, które wywołuje stan zapalny powięzi podeszwowej i ból.
Sprzyja temu zaawansowanywiek, degeneracja kostno-stawowa, przebyte kontuzje, uprawianie sportu o wysokiej intensywności i przykurcz mięśni łydki.
Ostroga piętowa górna
Charakteryzuje się ostrym, uciążliwym i kłującym bólem na górnej powierzchni pięty. Ostroga jest skierowana w stronę ścięgna Achillesa i to właśnie ono jest przyczyną choroby. Pacjent z niewyleczonym zapaleniem ścięgna ma znacznie większe predyspozycje do wystąpienia górnej ostrogi.
Należy pamiętać, że poradzenie sobie z zapaleniem pozwoli co prawda na zatrzymanie procesu dalszego wapnienia ostrogi, jednak nie cofnie powstałych już zmian.
Bez względu jednak na rodzaj ostróg, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, by wdrożyć odpowiednie leczenie ostrogi piętowej, zapobiec jej narastaniu i dalszej degeneracji powięzi.
Skutecznie dobrana forma rehabilitacji znacznie poprawi stan stopy i przywróci jej dawną sprawność i swobodę ruchów eliminując przy tym dokuczliwy ból.
Jak wygląda ostroga piętowa?
nasi Pacjenci zgłaszają się na leczenie ostrogi piętowej, najczęściej sami, ze względu na przedłużające się i nieprzyjemne objawy w postaci bólu w okolicach pięty.
Następnie zbieramy dokładny wywiad i przeprowadza wstępne badanie palpacyjne (czyli tak zwane badanie dotykiem – poprzez ucisk sprawdza w którym dokładnie miejscu występuje ból lub dyskomfort).
W przypadku wątpliwości wykonujemy USG stopy.
Następnym etapem bywa skierowanie na zdjęcie RTG. Zdjęcie wykonywane jest najczęściej w projekcji bocznej. Dopiero po dokładnej analizie uzyskanych wyników, można stwierdzić jak wygląda ostroga piętowa bądź wykluczyć tą dolegliwość.
Czym się charakteryzuje i czego szukać na zdjęciu rentgenowskim?
Na obrazie RTG w wielu przypadkach stwierdzamy charakterystyczną narośl kostną, która swój początek ma na powierzchni guza piętowego i biegnie ku przodowi, w stronę palców. Mowa tu oczywiście o ostrodze dolnej.
Jeśli u pacjenta wystąpi ostroga górna, to będzie biegła ku górze. Oczywiście może zdarzyć się tak, że u jednej osoby wystąpią oba typy ostróg.
Narośl może być większa lub mniejsza, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, jednak każdy dodatkowy cień na zdjęciu rentgenowskim uznawany jest za patologię i podejmowane są odpowiednie kroki, by się nie rozwijała.
Oprócz zdjęcia RTG wykonuje się również często USG stopy w celu potwierdzenia diagnozy i uwidocznienia stanu zapalnego. Nie u wszystkich pacjentów wystąpi bowiem ostroga, co nie wyklucza zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego.
Niekiedy (bardzo rzadko) konieczny jest także rezonans magnetyczny. Wszystkie te badania pozwalają na dokładne określenie stanu powięzi, sprawdzenie jej grubości, rodzaju uszkodzenia i wykryciu narośli kostnej.
Przyczyny pojawienia się ostróg piętowych
Oczywiście główną przyczyną występowania ostróg piętowych jest styl życia i charakter pracy. Długotrwałe obciążanie powięzi stopy czy to poprzez sport, czy wielogodzinne stanie może doprowadzić do zwiększonego napięcia i tym samym – do choroby.
Co się jednak dzieje w środku stopy?
W przyczepie bliższym rozcięgna podeszwowego, w okolicy guza kości piętowej dochodzi do mikropęknięć, które zapoczątkowują zapalne tło i dalszą, wtórną degenerację włóknistej struktury. Rozwijający się stan zapalny prowadzi do odkładania się złogów wapiennych i powstania narośli.
Leczenie ostrogi piętowej ma na celu eliminację dolegliwości bólowych oraz zatrzymanie dalszego narastania złogów.
Ostrogi piętowe są szczególnie powszechne wśród sportowców, których aktywność obejmuje dużo biegania i skakania. Do najważniejszych przyczyn powstawania ostrogi piętowej oraz czynników ryzyka należą:
- Nieprawidłowości w chodzeniu, które powodują nadmierne obciążenie kości pięty, więzadeł i nerwów w pobliżu pięty
- Bieganie lub chodzenie, zwłaszcza na twardych nawierzchniach
- Źle dopasowane lub źle noszone buty, zwłaszcza te, które nie mają odpowiedniego podparcia łuku stopy np. na wysokim obcesie
- Nadwaga i otyłość (dowiedz się jak schudnąć)
Inne czynniki ryzyka związane z wystąpieniem ostróg piętowych obejmują:
- Wiek, z postępem lat zmniejsza elastyczność powięzi podeszwowej i przerzedza ochronną poduszkę tłuszczową pięty
- Cukrzyca
- Spędzanie większości dnia na nogach – praca stojąca
- Częste krótkie okresy aktywności fizycznej
-
Posiadanie płaskich stóp lub wysokich łuków stopy (koślawość stopy lub płaskostopie)
Ostroga piętowa – jakie objawy mogą się u Ciebie pojawić?
Na samym początku ostroga piętowa może nie ujawniać się pod postacią bólu i pacjent często nie wie o jej istnieniu.
Jednak z biegiem kolejnych dni, dalszego przeciążania rozcięgna i pojawienia się stanu zapalnego – pojawia się bolesność pięty, która staje się na tyle uciążliwa, że konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty ortopedycznego.
Najbardziej charakterystycznymi objawami ostrogi piętowej są:
- ból poranny – umiejscowiony jest zwykle na podeszwowej stronie stopy w centralnym miejscu lub bardziej przyśrodkowo guza kości piętowej.
- ból po dużej aktywności fizycznej
- nasilenie bólu przy stawaniu na palcach, chodzeniu na boso lub po twardym podłożu
- obrzęk pięty
- zaczerwienienie pięty
- tkliwość podczas chodzenia
Różnica w objawach między ostrogą piętową dolną a górną
Typ dolny ostrogi piętowej jest typowy i zazwyczaj objawia się charakterystycznymi symptomami. Przede wszystkim zauważa się ograniczoną swobodę ruchów oraz obniżoną jakość życia ze względu na nieustanny ból pięty przy chodzeniu.
Choroba może się rozwinąć do tego stopnia, że każdy krok będzie bolesny. Czasem nawet dochodzi do tak silnych doznań, że chory przebudza się w nocy ze względu na uciążliwe dolegliwości.
Częstym objawem jest obrzęk, który powstaje na skutek stanu zapalnego. Choć nie jest tak dokuczliwy jak ból, to jednak może utrudniać poruszanie się, a nawet ubranie buta.
Typ górny ostrogi piętowej charakteryzuje się bólem podczas wykonywania ruchów związanych z pracą ścięgna Achillesa.
Mogą się pojawić problemy z zakładaniem obuwia, ponieważ podczas wykonywania tej czynności nie tylko dochodzi do naciągnięcia rozcięgna podeszwowego (w którym jest stan zapalny), ale także uciska się ścięgno Achillesa, co wywołuje ból.
Diagnoza
Specjalista na podstawie wywiadu, badania palpacyjnego oraz zdjęcia RTG jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić ostrogę piętową i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Co należy sprawdzić?
- ocena ustawienia całego ciała
- oglądanie stopy podczas obciążenia
- ocena sprawności stawów kończyny dolnej w pozycji stojącej i w czasie chodzenia
- badanie palpacyjne podeszwowej strony stopy – od guza kości piętowej aż do pierwszych paliczków palców. Może to dawać nieprzyjemne odczucia, ponieważ ostroga piętowa cechuje się bolesnością podczas ucisku
- badanie palpacyjne łydki
- sprawdzanie zakresu ruchów w stawach stopy, skokowym i biodrowym
- badanie ultrasonograficzne stopy
Uniwersalne objawy
Niestety, objawy opisane powyżej nie są specyficzne względem choroby. Niemalże identyczny obraz kliniczny przedstawia wiele innych schorzeń.
Bolesność, zaczerwienienie czy obrzęk mogą także wskazywać na zapalenie kaletki podpiętowej czy kaletki dodatkowej. Obie choroby można zróżnicować za pomocą badania USG.
Kolejną jednostką chorobową, która wlicza się do grona schorzeń o podobnych symptomach jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Nie można także wykluczyć dny moczanowej, złamań oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.
Test specyficzny
Przeprowadzany jest w celu wyeliminowania innych schorzeń i potwierdzenia diagnozy. Dla ostrogi piętowej testem specyficznym jest tak zwany test zgięcia grzbietowego palucha/palców (z angielskiego: windlass test). W badaniu oceniony zostaje poziom napięcia powięzi oraz okolicznych więzadeł.
Jak to wygląda?
Pacjenta prosi się, by stanął boso na specjalnym stołku lub kozetce w taki sposób, by palce chorej stopy wystawały poza brzeg podłoża. Następnie specjalista chwyta za paluch i odgina go w górę oceniając ruchomość i prawidłową pracę stawów i dopytując pacjenta o jego odczucia. Test może bowiem nasilać poziom bólu.
Jak widać z powyższego diagnostyka ostrogi piętowej jest dość złożonym, wymagającym doświadczania procesem. Jego właściwe przeprowadzenie umożliwia wdrożenie celowanego leczenia ostrogi piętowej.
Leczenie ostrogi piętowej – jakie metody możemy zastosować?
Ponieważ ostroga piętowa, jeśli występuje, nie zawsze jest źródłem bólu, pierwszym krokiem w łagodzeniu bólu pięty jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu.
Często będzie to powięź podeszwowa, ścięgno Achillesa lub inna struktura wokół pięty, taka jak poduszka tłuszczowa.
Zawsze należy przeprowadzić leczenie specyficzne dla diagnozy. W większości przypadków występują podstawowe problemy ze stopą i chodem, które wymagają leczenia, takie jak nadmierna pronacja (stopy toczą się) lub supinacja (stopy toczą się).
Leczenie uszkodzonych struktur często usuwa cały ból i objawy. Jeśli tak się nie stanie, może być wskazana operacja usunięcia ostrogi piętowej, ale jest to ostateczność. Najlepszym sposobem leczenia jest zawsze profilaktyka i leczenie zachowawcze.
Leczenie ostrogi piętowej przebiega od mechanicznego do chirurgicznego. Na szczęście 90% osób cierpiących na ostrogę piętową wraca do zdrowia bez operacji.
Oto typowe, niechirurgiczne metody leczenia ostrogi piętowej:
- Okłady z lodu po spacerze i ćwiczeniach
- Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy
- Zastrzyki z leków przeciwzapalnych, takich jak kortyzon
- Ćwiczenia rozciągające, zwłaszcza przed snem
- Fizykoterapia: fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, elektroliza przezskórna – Duża skuteczność!
- Odpoczynek dla stóp
- Wkładki ortopedyczne do butów, które zapewniają wsparcie łuku stopy
Czytaj więcej o leczeniu ostrogi piętowej. Jakie metody stosujemy i co sprawdza się najlepiej?
Ostroga piętowa – rehabilitacja w leczeniu ostróg piętowych
Fizjoterapia przewiduje wiele metod, które przynoszą pozytywne skutki w leczeniu zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego (leczeniu ostrogi piętowej).
- Fizykoterapia – obejmują takie sposoby jak: masaż lodem, falę uderzeniową skoncentrowaną oraz radialną, ultradźwięki, fonoforezę, zabiegi wodolecznicze albo laser biostymulacyjny. Wszystkie te zabiegi powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych i szybsze gojenie się stanu zapalnego.
- Zmniejszanie napięcia rozcięgna podeszwowego – w tym przypadku polega to głównie na masażu głębokim stopy oraz terapii punktów spustowych bólu.
- Zmniejszenie napięcia mięśni łydki – również poprzez masaż lub stosując techniki powięziowe.
Domowe sposoby na ostrogę piętową
Choć domowe sposoby na ostrogi piętowe nie zawsze są skuteczne i w zależności od stopnia rozwinięcia choroby, mogą być niewystarczające, to jednak czasami warto je zastosować i sprawdzić na własnej skórze ich działanie.
Co można wykonać samodzielnie w domu?
Masaż
Można go wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu i o dowolnej porze dnia. Efekt jest natychmiastowy, a mięśnie i powięź widocznie rozluźniona. Wystarczy usiąść wygodnie, oprzeć jedną nogę na udzie drugiej i złapać chorą stopę dłońmi z dwóch stron.
Ćwiczenia na ostrogi piętowe
Również mają na celu rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia powięzi. Wystarczy wykonywać je kilka minut dziennie np: podczas oglądania telewizji.
Profilaktyka i zapobieganie nawrotom objawów ostrogi piętowej
- Na samym początku rozwoju choroby i przy zauważeniu pierwszych symptomów przeciążenia powięzi, wskazany jest odpoczynek. Należy uważać na stopę i nie obciążać jej niepotrzebnie.
- Warto zrezygnować (a jeśli jest to niemożliwe – to chociaż ograniczyć lub zmienić chwilowo dyscyplinę na taką, która mniej obciąża stopy) z uprawianego sportu na jakiś czas i unikać długotrwałego stania.
- Kolejnym krokiem jest analiza obuwia. Może się okazać, że buty są źle dopasowane lub zużyte, przez co nieprawidłowo spełniają swoją funkcję. Warto też rozważyć kupno odpowiedniej wkładki, która skutecznie odciąży powięź lub zainwestowanie w ortezę, którą zakłada się na noc.
- Kiedy dolegliwości bólowe są duże i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, można zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz wdrożyć specjalistyczne leczenie ostróg piętowych.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące ostrogi piętowej
Jak pozbyć się ostrogi piętowej?
Leczenie zespołu przeciążeniowego rozcięgna nie jest łatwe i zwykle zajmuje dużo czasu. Jednak stosowanie odpowiedniej profilaktyki, wykonywanie ćwiczeń, i poddawanie się rozmaitym zabiegom sprawią, że ostroga piętowa zniknie albo przynajmniej zostanie złagodzona do tego stopnia, by już nie wywierała negatywnego skutku.
Ważnym etapem zdrowienia i gwarancją, by choroba już nie wracała, jest nauczenie się jak prawidłowo obciążać stopy podczas chodzenia. Służą temu: specjalny trening i dobrane ćwiczenia. Ich wielokrotne powtarzanie doprowadzi do wyrobienia nawyku, który skutecznie zmniejszy obciążenie powięzi podeszwowej stopy.
Skuteczne są również techniki, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchu i ćwiczenia skierowane na mięsień brzuchaty łydki.
Regularna rehabilitacja, samodyscyplina i łączenie wielu metod leczenia jest kluczem do sukcesu i pozbycia się ostrogi piętowej wraz z jej uciążliwymi dolegliwościami. Pozwoli także na regenerację włóknistej struktury rozcięgna i zniwelowanie stanu zapalnego.
Jakie zabiegi na ostrogę piętową?
Możliwości jest wiele – od tych mniej inwazyjnych, jakimi są masaże, fizykoterapia i techniki zmniejszające napięcie mięśni stopy i łydki, przez falę uderzeniową i ostrzykiwanie lekami sterydowymi, aż po laserowe i chirurgiczne zabiegi.
Jak złagodzić ból ostrogi piętowej?
Natychmiastowy efekt przyniosą zimne okłady lub kompresy z lodu. Skutecznym sposobem na walkę z bólem jest także masaż i stosowanie odpowiednich ćwiczeń rozluźniających powięź podeszwową stopy i mięśnie łydki.
Jak długo boli ostroga piętowa?
Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stopnia nasilenia ostrogi i tego, jak starannie jest leczona. Pacjenci z nadwagą lub ci, którzy odkładają wizytę u specjalisty, zazwyczaj cierpią przez dłuższy czas, a także mają częściej powracający ból pięty.
Co stosować na ostrogi piętowe?
Każdy pacjent jest inny i może inaczej zareagować na konkretną terapię. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i testować wiele metod jednocześnie. Konsultacje ze specjalistą pozwolą na indywidualne dobranie leczenia, co przyspieszy proces zdrowienia.
Jeśli domowe sposoby nie są skuteczne – koniecznym jest umówienie wizyty u specjalisty i wspólne podjęcie decyzji o dalszych krokach terapii.
Jak leczyć ostrogę piętową?
Ostrogi piętowe widoczne w obrazie RTG nie są przyczyną wystąpienia choroby, a jedynie skutkiem jej rozwinięcia. Dlatego techniki leczenia powinny skupiać się na poprawie struktury powięzi podeszwowej oraz stanu jej naciągnięcia. Rekomendowaną metodą pierwszorzutową jest fala uderzeniowa.
Jak długo trwa ostroga piętowa?
Ostroga piętowa zostaje na zawsze. Nie ma leków ani terapii zmniejszających lub „rozpuszczających” ostrogi piętowe. U pacjentów z wyniszczającym bólem ostrogę piętową można usunąć chirurgicznie.
Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji ostrogi piętowej?
Powrót do zdrowia po operacji ostrogi piętowej zależy w dużej mierze od zakresu operacji. Prosta operacja ostrogi może zająć kilka tygodni, ale operacja, która obejmuje również więzadło powięzi podeszwowej lub ścięgno Achillesa, może zająć miesiące, zanim stopa w pełni wyzdrowieje.
Jak naturalnie pozbyć się ostrogi kostnej?
Jedynym sposobem na pozbycie się ostrogi piętowej jest usunięcie jej przez chirurga ortopedę. Zanim operacja zostanie rozważona, objawowa ostroga piętowa zostanie wyleczona za pomocą zmian stylu życia, modyfikacji aktywności, wkładek do butów, fizykoterapii i leków przeciwbólowych.
Czy ostrogi piętowe ustępują same?
Ostrogi piętowe nie znikają. Jednak ból spowodowany ostrogą piętową można opanować, podobnie jak wszelkie powiązane stany, takie jak zapalenie powięzi podeszwowej lub zapalenie ścięgna Achillesa. Ostrogi kostne, które powodują silny i wyniszczający ból pięty, można usunąć chirurgicznie.
Jaki jest najlepszy lek na ostrogi piętowe?
Żaden lek nie leczy ostrogi piętowej. Jednak ból spowodowany ostrogą piętową można leczyć za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także przykładać lód do okolicy kilka razy dziennie.
W przypadku bólu, którego nie można opanować za pomocą środków przeciwbólowych, ortopeda może wstrzyknąć kortykosteroidy do tkanek miękkich otaczających ostrogę piętową. Te zastrzyki zazwyczaj łagodzą ból przez kilka tygodni do kilku miesięcy.
Jaka jest różnica między ostrogą piętową a zapaleniem rozcięgna podeszwowego?
Zapalenie powięzi podeszwowej to obrzęk powięzi podeszwowej, silnego, amortyzującego więzadła, które biegnie wzdłuż dolnej części stopy od kości piętowej do śródstopia. Ostrogi piętowe to kościste narośla, które często pojawiają się dokładnie w miejscu, w którym powięź podeszwowa wchodzi w kość piętową.
Około połowa wszystkich osób z zapaleniem powięzi podeszwowej ma również ostrogi piętowe podeszwowe, prawdopodobnie dlatego, że te same naprężenia, które powodują zapalenie powięzi podeszwowej, również uszkadzają kość piętową w punkcie przyczepu powięzi podeszwowej.
Ból stopy jest zwykle spowodowany zapaleniem powięzi podeszwowej, a nie ostrogą piętową. Jednak ostroga piętowa może powodować ból, jeśli przenosi ciężar ciała, ściska nerw lub drażni otaczające go tkanki miękkie.
Jakie ćwiczenia pomagają na ostrogi piętowe?
Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla ostrogi piętowej będą koncentrować się na zwiększeniu elastyczności, siły mięśni i zakresu ruchu. Rozciąganie łydek, unoszenie pięt, uwalnianie powięzi podeszwowej i rozciąganie powięzi podeszwowej pomagają wzmocnić mięśnie i wydłużyć powięź podeszwową.
Czy zmiana diety pomoże na ostrogi piętowe?
Powstawanie i objawy ostrogi piętowej są całkowicie spowodowane mechanicznym obciążeniem kości piętowej, więc dieta i odżywianie nie odgrywają roli w zapobieganiu lub leczeniu ostrogi piętowej.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo powstawania bolesnych ostróg kostnych. Pożywna dieta, która przyczynia się do utraty wagi, może pomóc w leczeniu ostrogi piętowej lub jej zapobieganiu.
Czy można biegać z ostrogą piętową?
Bieganie z ostrogą piętową jest możliwe, ale ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Zacznij od noszenia butów wspierających, które zapewniają amortyzację i wsparcie łuku stopy. Pomyśl też o odpowiednich wkładkach.
Ważne jest również odpowiednie rozciąganie przed bieganiem i robienie regularnych przerw, aby pięta mogła odpocząć. Jeśli ból nie ustępuje, najlepiej przerwać bieganie i skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista może zalecić ograniczenie biegania, fizjoterapię lub niestandardowe ortezy, aby złagodzić ból.
Kiedy rozwijają się ostrogi piętowe, ważne jest, aby opanować stan zapalny, który mogą powodować. Najważniejszym krokiem jest natychmiastowa wizyta u specjalisty.
Fizjoterapeuta ortopedyczny może również nauczyć Cię odpowiednich technik biegania, aby uniknąć komplikacji problemu i powodowania go w przyszłości. W rezultacie po zakończeniu terapii możesz kontynuować rutynę biegową.
Umów się na leczenie ostrogi piętowej:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta
mgr Krzysztof Rujna
.fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta
mgr Katarzyna Grabowska
fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy
Bibliografia:
- Fizjoterapia w ortopedii, dr hab. n. med. Dariusz Białoszewki
- Ortopedia i traumatologia 2, prof. dr hab. med. Tadeusz Sz. Gaździk
- Karolina Stępień, “Ostroga piętowa” https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa
- Julia Wolin, Ostroga piętowa – objawy, diagnostyka, leczenie https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ostroga-pietowa—leczenie-i-objawy-ostrogi-pietowej,artykul,1639803.html
- Jan Paradowski, “Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie” https://www.sport-med.pl/leczenie/ostrogi-pietowe
- Boerner E., Porównanie skuteczności działania ultradźwięków w zależności od dawki w leczeniu ostrogi kości piętowej. Acta Bio-Optica et Informatica Medica 3/2009, vol. 15.
- Czyrny Z., Obraz USG i histologiczny entezopatii w obrębie pięty, czyli co to są „ostrogi piętowe” i co z tego wynika. J Orthop Surg Rek Res 2 (18) 2010.
- Jaźwa i wsp., OCENA SKUTECZNOŚCI WYBRANYCH ZABIEGÓW FIZJOTERAPEUTYCZNYCH U PACJENTEK Z OSTROGĄ PIĘTOWĄ. Young Sport Science of Ukraine. 2013. V. 3, s 260-266.
- Koch M. i wsp., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej. Hygeia Public Health 2014, 49(4): 838-844.
- Straburzyńska-łupa A. i wsp., Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu tzw. „ostrogi piętowej” w świetle badań własnych. Ortophedia Traumatologia Rehabilitacja 7, Nr 1, 2005, 79-86.
- Stokłosa K. „Fala uderzeniowa – podstawy teoretyczne i zastosowanie kliniczne”, Rehabilitacja w Praktyce 2009,1.
- Agatowski K. „Doświadczenia codziennej pracy z falą uderzeniową”, Kwartal. Ortoped. 2013,2.
- Thomas JL., Christensen JC., Liaison B. i in.: “The Diagnosis and Treatment of Heel Pain” J. Foot Ankle Surg. 2001, 40,5:329-340.
- Rompe JD., Kullmer K., Riehle HM. i in.: “Effectiveness of low-energy extracorporeal shock waves for chronic plantar fasciitis”, J. Foot Ankle Surg. 1996, 2: 215-221.
Data publikacji: 20.09.2021
Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023
Dagmara Porada – Redaktor medyczny
Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.