Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Wiele osób zadaje siebie pytanie czy przy rwie kulszowej lepiej leżeć czy chodzić? A zatem na pytanie, czy raczej  leżeć i odpoczywać, czy chodzić i zachować aktywność odpowiedź jest jednoznaczna – należy się ruszać. Osoby cierpiące na rwą kulszową mogą spacerować, pływać, włączyć delikatnie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców.

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina krążka międzykręgowego („dysku”), która powoduje ucisk na korzeń nerwu. Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny. Przepuklina kręgosłupa powstała w wyniku gwałtownego ruchu lub urazu może spowodować nagłe objawy bólowe.

Wymuszony i nagły ruch ciała, pojawiający się np. podczas gwałtownego ataku kaszlu lub kichnięcia może również spowodować zwiększenie objawów bólowych. Objawy te mogą przypominać tzw.  objawy zapalenia korzonków.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania potrafimy sobie skutecznie poradzić z objawami rwy kulszowej.

 

rwa kulszowa leżeć czy chodzić

Rwa kulszowa leżeć czy chodzić ?

Rwa kulszowa  – leżeć, chodzić czy odpocząć?

Przy ataku rwy kulszowej może być potrzebny odpoczynek i zmiana aktywności lub poziomu aktywności. Jednak zbyt długi odpoczynek, leżenie w łóżku i brak aktywności fizycznej mogą pogorszyć ból i spowolnić proces regeneracji po ataku rwy kulszowej. Ważne jest, aby utrzymać jak najwięcej możliwej aktywności, aby mięśnie były elastyczne.

A zatem leżeć czy chodzić przy rwie kulszowej?

Zazwyczaj pierwszą fazą leczenia po silnym ataku rwy kulszowej jest odpoczynek:  często zaleca się aby przez 1-3 dni od ataku rwy kulszowej  leżeć na boku z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami.

Czy chodzenie pomaga w rwie kulszowej? Czy przy rwie kulszowej można chodzić?

Jak to w końcu jest przy rwie kulszowej leżeć czy chodzić? Chociaż wydaje się to niedorzeczne – ponieważ jest bolesne – umiarkowane chodzenie jest w rzeczywistości dobre dla zwalczenia rwy kulszowej. Chodzenie sprzyja przepływowi krwi w całym ciele. Z drugiej strony zła postawa podczas chodzenia może pogorszyć objawy rwy kulszowej

Przed rozpoczęciem własnego programu ćwiczeń na rwę kulszową, najpierw skontaktuj się z fizjoterapeutą ortopedycznym, aby uzyskać właściwe zalecenia.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa gdzie boli ?

 

Jak chodzić przy rwie kulszowej?

Skróć krok, aby chronić nerw kulszowy

Nieprawidłowa postawa podczas chodzenia może spowodować ucisk na krążki międzykręgowe i dodatkowe podrażnienie nerwu kulszowego. Ogólnie rzecz biorąc, należy wziąć pod uwagę początkowy kontakt stopy, długość kroku i prędkość chodzenia, aby uniknąć bólu z powodu rwy kulszowej.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprawić swoje kroki:

 • Nie sięgaj podłoża palcami stóp. Wyląduj między śródstopiem a piętą, a następnie delikatnie przeturlaj się na palce i odepchnij do następnego kroku. Ten rodzaj początkowego kontaktu stopy w naturalny sposób skróci Twój krok, ponieważ trudno jest przetoczyć stopę, gdy jest ona daleko od ciała.
 • Zwolnij. Wolniejsze tempo zazwyczaj oznacza krótsze kroki. Powinieneś być w stanie wygodnie prowadzić rozmowę podczas chodzenia.

Kiedy chodzisz z prawidłową postawą, mięśnie tułowia brzucha i pleców, a także mięśnie bioder, ud i nóg pracują synchronicznie, aby zapobiec naprężeniom kręgosłupa.

Zaangażuj mięśnie tułowia, aby podeprzeć kręgosłup

Aktywne angażowanie mięśni brzucha chroni korzenie nerwu kulszowego, minimalizując nacisk na kręgosłup. Stres i zmęczenie tych mięśni znacznie wzrasta, gdy stosuje się nieprawidłowy sposób chodzenia. Z kolei słaby rdzeń może powodować dodatkowy ból pleców i nasilać objawy rwy kulszowej.

Oto jak prawidłowo używać mięśni brzucha:

 • Stań na baczność. Trzymaj głowę i ramiona wysoko i skup się na punkcie w oddali.
 • Skoncentruj się na swoim oddechu. Rytmiczne oddychanie pomaga utrzymać koncentrację i czujność umysłu podczas chodzenia.
 • Wciągnij brzuch. Na czas marszu przyciągnij lekko brzuch do ciała i utrzymuj wygodne tempo; zaangażowanie mięśni brzucha może być trudne, jeśli chodzisz zbyt szybko.

Nie nadwyrężaj mięśni brzucha, wsuwając je zbyt mocno lub jeśli czujesz się niekomfortowo.

Inne proste czynności, które można dodać do swoich spacerów przy rwie kulszowej

Możesz także wypróbować jedno lub więcej z poniższych ćwiczeń, aby poprawić ogólne wrażenia z chodzenia:

 • Rób przerwy i wykonuj głębokie oddychanie. Usiądź na kilka minut i weź głębokie oddechy. Powolne, rytmiczne ćwiczenia wdechowo-wydechowe zmniejszają stres, poprawiają koncentrację i uwalniają endorfiny lub hormony dobrego samopoczucia, które pomagają zmniejszyć ból.
 • Codziennie rozciągaj ścięgna i mięśnie zginaczy bioder. Złagodzenie napięcia w ścięgnach podkolanowych i zginaczach bioder, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, może pomóc zmniejszyć napięcie w dolnej części pleców i złagodzić ból z powodu rwy kulszowej.

 

Rwa kulszowa jak leżeć?

W leczeniu rwy kulszowej pomocne są  pozycje, które zmniejszą ucisk na nerw kulszowy. Zazwyczaj stosuje się je w ostrej fazie rwy kulszowej. Będą to np.:

 • pozycja krzesełkowa w leżeniu na plecach – Zegnij nogi  w kolanach i biodrach, a łydki oprzyj tak o coś tak, żeby uda i  kolana tworzyły kąt prosty;
 • kołyska w leżeniu na plecach – pozycja krzesełkowa przy plecach wspartych o poduszki, tak, by ciało tworzyło łuk;
 • pozycja embrionalna – na boku, z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej.

 

Rwa kulszowa ile trwa?

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

Co na rwę kulszową?

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Jak spać przy rwie kulszowej?

Spanie w pozycji embrionalnej może pomóc zwiększyć przestrzeń między kręgami. Podobnie jak w pozycji bocznej opisanej powyżej, połóż się tak, aby kontuzjowana strona była na górze. Umieść poduszkę między kolanami i przyciągnij je do klatki piersiowej.

Pozycje do spania przy rwie kulszowej – czytaj więcej

A może spać na podłodze?

Niektórzy pacjenci z rwą kulszową zgłaszali, że spanie na podłodze pomaga złagodzić ich przewlekły ból pleców.

Może to być spowodowane tym, że miękkie powierzchnie mogą powodować nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa.

Jeśli zdecydujesz się tego spróbować, upewnij się, że masz odpowiednie podparcie dla nóg, pleców i szyi. Zaleca się również położenie cienkiej maty do jogi lub ręcznika na podłodze, a następnie odtworzenie dowolnej pozycji wymienionej powyżej.

Pozycje do spania, których należy unikać

Spanie na brzuchu nie jest zalecane do łagodzenia bólu kulszowego — w rzeczywistości ta pozycja może zwiększyć poziom bólu i uszkodzić nerw. Spanie na brzuchu może dodatkowo obciążać mięśnie i stawy, prowadząc do dalszych komplikacji.

Co na rwę kulszową?

 

 

wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Bibliografia

 1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
 2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
 3. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 4. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
 5. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
 6.  Rwa kulszowa (pot. korzonki): przyczyny, objawy i leczenie
 7. Nov;3(4):70-5. The effects of McKenzie exercises for patients with low back pain, our experience

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023