Przybliżony czas czytania: 4 min.

 

Silny ból pięty przy chodzeniu może uniemożliwiać oparcie pięty o podłoże, może również znacząco utrudnić poruszanie się i codzienne funkcjonowanie.

Ból pięty spowodowany takimi chorobami jak: ostroga piętowa, zmiany przeciążeniowe i zapalne czy choroba Haglunda może być skutecznie leczony za pomocą fali uderzeniowej.

Inne częste przyczyny bólu pięty podczas chodzenia to zapalenie ścięgna Achillesa i złamanie kości piętowej . Dużo rzadziej j ból pięty może być spowodowany  atrofią poduszki tłuszczowej stopy.

W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie w leczeniu bólu pięty. Pomogliśmy już ponad 600 osobom cierpiącym na ból pięty przy chodzeniu!

 

ból piety przy chodzeniu

Aby podjąć właściwe leczenie należy rozpoznać przyczynę bólu pięty.

 

Przyczyny bólu pięty

Ból pięty, który sam w sobie nie jest chorobą, tylko jednym z objawów, może wynikać z wielu chorób. Ból pięty przy chodzeniu może być spowodowany przez różnorodne przyczyny:

 • Urazowe:
  1. stłuczenie kości piętowej
  2. złamanie kości piętowej
  3. rozerwanie rozcięgna podeszwowego
 • Neurologiczne:
  1. Zespół kanału stępu
  2. Ucisk na pierwszą gałązkę nerwu bocznego podeszwowego (neuropatia Baxtera)
  3. Polineuropatia
  4. Radikulopatia lędźwiowa L5-S1
 • Schorzenia tkanek miękkich:
  1. Atrofia podściółki tłuszczowej na pięcie
  2. Zapalenia rozcięgna podeszwowego,
  3. Zapalenie ścięgna zginacza długiego palucha
  4. Przerost rozcięgna podeszwowego
  5. Ostroga piętowa
 • Niewydolność naczyniowa
 • Choroba Haglunda
 • Nowotwór

 

Objawy bólu pięty przy chodzeniu

 1. Objawy bólu pięty przy chodzeniu zwykle zaczynają się stopniowo i nasilają się w miarę upływu czasu, co często prowadzi do dyskomfortu i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
 2. W badaniach naukowych przeprowadzonych na dużych grupach pacjentów, zidentyfikowano kilka typowych objawów bólu pięty przy chodzeniu.
 3. Jednym z najczęstszych objawów jest ból odczuwany w dolnej części pięty, który zwykle nasila się po dłuższym staniu lub chodzeniu. Ból ten może przybierać formę kłującego, piekącego lub palącego uczucia i utrzymywać się przez wiele godzin.
 4. Kolejnym typowym objawem bólu pięty jest sztywność stopy rano. W badaniach stwierdzono, że aż 90% pacjentów z bólem pięty odczuwa sztywność stopy rano, która zwykle ustępuje po kilku krokach. W cięższych przypadkach sztywność ta może utrzymywać się przez dłuższy czas i powodować trudności w chodzeniu.
 5. Innym częstym objawem bólu pięty przy chodzeniu jest zaczerwienienie i obrzęk pięty. Według badań naukowych, aż 50% pacjentów z bólem pięty doświadcza tego objawu. Obrzęk i zaczerwienienie zwykle występują wokół rozcięgna podeszwowego i są związane z procesem zapalnym.
 6. W badaniach naukowych przeprowadzonych na pacjentach z bólem pięty przy chodzeniu, stwierdzono również inne objawy, takie jak utrudnione chodzenie po nierównej powierzchni, drętwienie i mrowienie w stopie, a także problemy z ruchomością stawu skokowego. Wszystkie te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie i wpływają na jakość życia.
 7. Warto pamiętać, że objawy bólu pięty przy chodzeniu mogą się różnić w zależności od przyczyny problemu. Dlatego też, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu przyczyny bólu i dobierze odpowiednie metody leczenia.

 

Ból pięty przy chodzeniu – Diagnostyka

Zapraszamy do lektury wyników badań  naukowych prowadzonych przez fizjoterapeutów – klinicystów z Centrum KORE – Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej

Podeszwowy ból pięty (zapalenie powięzi podeszwy) może powodować osłabienie, często z poważnymi ograniczeniami aktywności. Zazwyczaj pacjenci odczuwają ból w podeszwowej części pięty podczas chodzenia, szczególnie po odpoczynku. Może też wystąpić ból pięty z tyłu przy dotyku.

Ból przy pierwszym porannym obciążeniu (ból piety po wstaniu z łóżka, ból pięty pod spodem) jest główną cechą diagnostyczną.

Dokładny charakter tego schorzenia jest słabo poznany, ale literatura sugeruje, że jest to zapalenie przyczepów ścięgnistych w miejscu przyczepu powięzi podeszwowej do guzka podeszwowego przyśrodkowego kości piętowej. [1. Król T., Mędrak A., Dąbrowska-Galas M., Rutkowska M., Michalik P., Michalski T., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (55) 2018]

 

Ból pięty przy chodzeniu - diagnostyka
W zależności od stanu przyczynę bólu pięt rozpoznaje się za pomocą szeregu testów, w tym:

 • Dotychczasowej historii medycznej
 • Badania przedmiotowego, w tym badanie stawów i mięśni stopy i nogi
 • Badania Rentgenowskiego
 • Badania ultrasonograficznego
 • Rezonansu magnetycznego (rzadko)

 

Poranny ból pięty –  Co oznaczają bolące pięty po nocy?

Ból w pięcie po przebudzeniu może sygnalizować zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest stanem bólowym w dolnej części pięty. Ból pięty po wstaniu z łóżka może być bardzo uciążliwy.

Najbardziej powszechną etiologią jest ta, która sugeruje uraz w następstwie częściowych powtarzających się zmian i przewlekłego zapalenia rozcięgna podeszwowego – w jego przyczepie do guzka przyśrodkowego kości piętowej.

ból pięty po wstaniu z łóżka

Zapalenie powięzi podeszwowej jest najczęstszą przyczyną bólu dolnej części pięty, która często występuje u sportowców i personelu wojskowego, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Bolące pięty po nocy są często pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Czynniki ryzyka obejmują:

 • długi czas w pozycji stojącej z powodu aktywności zawodowej,
 • nadmierną masę ciała,
 • stosowanie niewłaściwego obuwia,
 • nadmierną pronację stopy,
 • ograniczone zgięcie grzbietowe w stawie skokowym,
 • oraz nadmierne bieganie przez początkujących biegaczy.

Główną dolegliwością jaką zgłaszają nasi Pacjenci jest ból pod piętą, który nasila się po przebudzeniu rano lub po siedzeniu i zwykle ustępuje po krótkim spacerze i pod koniec dnia przy mniejszym obciążeniu.

Zazwyczaj jest on związany z występowaniem tzw. ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa to złogi wapnia powodujące występ kości na spodniej stronie kości piętowej. Na zdjęciu rentgenowskim ostroga piętowa może wysunąć się do przodu nawet ponad 10 mm.

Chociaż wiele osób z zapaleniem rozcięgna podeszwowego ma ostrogi piętowe, ostrogi nie są przyczyną bólu związanego z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Jedna na 10 osób ma ostrogi piętowe, ale tylko 1 na 20 osób (5%) z ostrogami piętowymi ma ból stopy.

Ponieważ ostroga nie jest przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego, ból można leczyć bez usuwania ostrogi. Straszny ból nad piętą przy chodzeniu może świadczyć o wystąpieniu ostrogi piętowej górnej, która często powoduje ból nad piętą.

 

 

Jak wyleczyć  ból pięty przy chodzeniu?

ból pięty ja wyleczyłem

 


W zależności od przyczyny leczenie bólu pięty przy chodzeniu może obejmować:

 • Odpoczynek od czynności obciążających piętę (takich jak bieganie i skakanie)
 • Okłady lodem lub krioterapię
 • Regularny masaż stóp, koncentrujący się na łuku stopy
 • Trening elastyczności
 • Terapię falami uderzeniowymi
 • Leki przeciwzapalne (miejscowe lub doustne)
 • Sprawdzanie postawy i stylu chodzenia w celu skorygowania zaburzeń równowagi i nieprawidłowości chodu, które mogą przyczyniać się do bólu pięty od spodu
 • Wkładki do butów (ortezy) pomagające podeprzeć stopę

 

W niektórych przypadkach (rzadko) operacja może być zalecana w leczeniu schorzeń, takich jak nerwiak, zapalenie kaletki i ostrogi piętowe.

 

Jak działa leczenie bólu pięty falami uderzeniowymi?

 

Powięź podeszwowa znajduje się w obszarze stopy, który normalnie nie ma dużego przepływu krwi, dlatego zagojenie tego obszaru może zająć dużo czasu.

Terapia falami uderzeniowymi leczy na dobre zapalenie powięzi podeszwowej, pomagając organizmowi wyleczyć stan zapalny i uraz powięzi podeszwowej.

Jak wygląda zabieg eliminujący ból pięty pod spodem?

Podczas terapii falami uderzeniowymi do dostarczania fal na skórę używany jest specjalny aplikator. Fale te przechodzą przez skórę , aż dotrą do tkanki objętej stanem zapalnym i bólem piety.

Uruchamiają naturalny proces gojenia organizmu, który powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Zwiększa to dopływ tlenu i krwi w okolicy, powodując zmniejszenie stanu zapalnego i regenerację zdrowych komórek.

Proces ten pomaga również organizmowi w produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowia tkanki łącznej. Pomaga to wyeliminować ból w pięcie przy chodzeniu (ból pięty od spodu).

Przebieg zabiegu leczącego ból stopy / ból piety przy chodzeniu

 

ból pięty poznań

 • Terapeuta podczas badania palpacyjnego odszukuje wrażliwy obszar na stopie.
 • Na skórę w obszarze bólowym nakładany jest żel kontaktowy, który pomaga falom akustycznym dotrzeć do tkanek objętych stanem zapalnym.
 • Na skórę w miejsce bólu pięty przykłada się aplikator połączony z urządzeniem wytwarzającym fale uderzeniowe.
 • Fale uderzeniowe są wysyłane w głąb tkanki miękkiej powięzi podeszwowej.
 • Na koniec żel jest ścierany z stopy i procedura jest zakończona.
 • Cały ten proces zwykle zajmuje łącznie mniej niż 20 minut.

 

Leczenie bólu pięty przy chodzeniu – wyniki badań

Wysokoenergetyczna fala uderzeniowa jest bezpieczna i łagodzi objawy u większości pacjentów z bólem pięty, może również modyfikować strukturalnie entezofitozę i zmniejszać obrzęk zapalny.

R Cosentino, P Falsetti, S Manca, R De Stefano, E Frati, B Frediani, F Baldi, E Selvi, and R Marcolongo, Efficacy of extracorporeal shock wave treatment in calcaneal enthesophytosis  . 2001 Nov; 60(11): 1064–1067.

 

Leczenie bólu pięty  przy chodzeniu za pomocą fali uderzeniowej to gwarancja  wysokiej skuteczności klinicznej  oraz szybkiej poprawy stanu zdrowia Pacjenta. Zapewnia również brak skutków ubocznych połączone z długotrwałym efektem leczniczym.

 

Jak wyleczyć ból pięty falą uderzeniową – Ból pięty Ja wyleczyłem :) – Historia pacjenta

Przeczytaj nasz artykuł  na temat leczenia bólu pięty po wstaniu z łóżka i ostrogi piętowej w serwisie fizjotechnologia.com

 

 

Umów się na leczenie bólu pięty:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

 

Bibliografia

 1. Patrick J. McMahon, 2009, “Medycyna sportowa – współczesne metody diagnostyki i leczenia”.
 2. Twarowska N., Niemierzycka A., Efektywność stosowania ultrasonoterapii i terapii manualnej w leczeniu zachowawczym ostrogi piętowej – badania pilotażowe, Postępy Rehabilitacji 2016 (2), 63 – 74.
 3. Król T., Mędrak A., Dąbrowska-Galas M., Rutkowska M., Michalik P., Michalski T., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (55) 2018.
 4. Christopher DiGiovanni, Justin Greisberg, red. wyd. pol. Wojciech Marczyński, „Stopa i staw skokowo-goleniowy. Seria Core Knowledge in Orthopaedics”, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2010
 5. Jacek Kruczyński, „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
 6. https://www.medme.pl/artykuly/bol-piety-przy-chodzeniu-od-czego-bola-i-co-na-bolace-piety,69883.html
 7. Hill CL, Gill TK, Menz HB, Taylor AW. Prevalence and correlates of foot pain in a population-based study: the North West Adelaide health study. J Foot Ankle Res. 2008;1(1):2. doi:10.1186/1757-1146-1-2.
 8. Irving DB, Cook JL, Young MA, Menz HB. Obesity and pronated foot type may increase the risk of chronic plantar heel pain: a matched case-control study. BMC Musculoskelet Disord. 2007;8(1):41. doi:10.1186/1471-2474-8-41.
 9. DiGiovanni BF, Nawoczenski DA, Lintal ME, et al. Tissue-specific plantar fascia-stretching exercise enhances outcomes in patients with chronic heel pain. A prospective, randomized study. J Bone Joint Surg Am. 2003;85(7):1270-1277. doi:10.2106/00004623-200307000-00010.
 10. Riddle DL, Pulisic M, Pidcoe P, Johnson RE. Risk factors for Plantar fasciitis: a matched case-control study. J Bone Joint Surg Am. 2003;85-A(5):872-877. doi:10.2106/00004623-200305000-00017.
 11. Irving DB, Cook JL, Menz HB. Factors associated with chronic plantar heel pain: a systematic review. J Sci Med Sport. 2006;9(1-2):11-22. doi:10.1016/j.jsams.2005.03.005.
 12. Riddle DL, Schappert SM. Volume of ambulatory care visits and patterns of care for patients diagnosed with plantar fasciitis: a national study of medical doctors. Foot Ankle Int. 2004;25(5):303-310. doi:10.1177/107110070402500505.
 13. Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)

Data ostatniej aktualizacji: 13.10.2023