Leczenie rwy kulszowej prawie zawsze obejmuje kontrolowany, progresywny program ćwiczeń. Leczenie ruchem pomaga rozwiązać problem i zapobiegać nawrotom podstawowej przyczyny bólu.

Ukierunkowane ćwiczenia na rwę kulszową służą następującym głównym celom:

 • Zmniejszenie ostrego bólu nerwu kulszowego

 • Poprawienie ruchomości nóg i zakresu ruchu

 • Przyspieszenie regeneracji tkanek miękkich

 • Poprawienie funkcjonowania nerwu kulszowego

 • Utrzymanie mięśni i tkanek miękkich w dobrej kondycji

 • Zapobieganie lub przynajmniej minimalizowanie nawrotów bólu

Aby ćwiczenia terapeutyczne były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie i zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, przy użyciu określonej formy i programu.

Ścisłe zwrócenie uwagi na postawę i mechanikę ciała podczas ćwiczeń jest wyzwaniem, ale jest niezbędne, aby ćwiczenia na rwę kulszową były skuteczne.

W Centrum KORE w Swarzędzu dobieramy najskuteczniejsze ćwiczenia na rwę kulszową i potrafimy sobie skutecznie poradzić z objawami rwy.

 

Ćwiczenia na rwę kulszową
Ćwiczenia na rwę kulszową dobrze jest prowadzić pod okiem specjalisty,

Czy ćwiczenia na rwę kulszową są lepsze niż odpoczynek?

Ćwiczenia na rwę kulszową zapewniają ulgę w bólu. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ćwiczenia są skuteczniejsze w łagodzeniu bólu spowodowanego rwą kulszową niż leżenie w łóżku lub pozostawanie aktywnym podczas codziennych czynności.

Zalecone ćwiczenia różnią się od aktywności fizycznej, ponieważ są zaplanowane, ustrukturyzowane, powtarzalne i progresywny proces zatwierdzony w poprawa ogólnej sprawności.

Podczas gdy krótki okres odpoczynku i ograniczony ruch mogą być konieczne, gdy ból rwy kulszowej się nasila, długie okresy bezczynności zwykle pogarszają ból.

Zatem odpowiedź na pytanie: Rwa kulszowa leżeć czy chodzić ? – jest oczywista – zdecydowanie chodzić.

 

Dlaczego warto ćwiczyć przy rwie kulszowej?

 1. Przy zalecanych ćwiczeniach na rwę  kulszową ból pleców zwykle ustępuje, ponieważ silne i elastyczne mięśnie wspierają kręgosłup – poprawiając jego stabilność. Ćwiczenia zwiększają aktywację (właściwe zaangażowanie mięśni) i obszar głębokich włókien mięśniowych,

 2. Zmniejsza się również ból spowodowany zmęczeniem mięśni. Poprawia „zdrowie kości”. Ćwiczenia zwiększają gęstość kości, co skutkuje mocniejszymi kośćmi. Wykazano, że jakość kości w stanach takich jak osteoporoza i ból kości spowodowany zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa poprawia się wraz z ćwiczeniami

 3. Przepływ krwi do mięśni, nerwów i innych tkanek miękkich kręgosłupa zwiększa się podczas ćwiczeń. Proces ten skutkuje lepszym zaopatrzeniem tych tkanek w składniki odżywcze, sprzyjając regeneracji i łagodzeniu sztywności.

 4. Krążki międzykręgowe między kręgami wymieniają płyny, aby otrzymać składniki odżywcze i zachować zdrowie. Zdrowy dysk pęcznieje od substancji odżywczych i wody i wyciska ją, podobnie jak gąbka. To działanie poprawia się, gdy siły są przykładane do dysku podczas ćwiczeń, rozprowadzając składniki odżywcze w całym dysku.

 5. Sztywność nerwu kulszowego można poprawić poprzez rozciąganie nerwu lub ćwiczenia mobilizacyjne. Ćwiczenia te pomagają utrzymać przepływ składników odżywczych między nerwem a otaczającymi go tkankami, zwiększając jego elastyczność. Proces ten zmniejsza również obrzęk nerwów i odwraca negatywne zmiany w układzie odpornościowym.

Bez ćwiczeń i ruchu mięśnie pleców i struktury kręgosłupa stają się osłabione (słabe i sztywne) i mniej zdolne do podtrzymywania pleców.

Brak regularnych ćwiczeń na rwę kulszową może prowadzić do dalszych urazów i napięć, które mogą powodować dodatkowy ból. To ile trwa rwa kulszowa zależy zatem od podjętych działań oraz od przyczyn rwy kulszowej.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa gdzie boli ?

 

Ważniejsze przyczyny rwy kulszowej

 

Co powoduje rwę kulszową?

Rwa kulszowa może być spowodowana kilkoma różnymi przyczynami, w tym, najczęściej są to:

 • Choroba zwyrodnieniowa dysku polega na naturalnym ścieraniu się dysków pomiędzy kręgami kręgosłupa. Zużycie krążków powoduje skrócenie ich wysokości i powoduje zwężenie kanałów nerwowych (zwężenie kręgosłupa). Zwężenie kręgosłupa może uciskać korzenie nerwu kulszowego, gdy opuszczają kręgosłup.

 • Zwężenie kręgosłupa to nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. To zwężenie zmniejsza dostępną przestrzeń dla rdzenia kręgowego i nerwów.

 • Kręgozmyk to ześlizgnięcie się jednego kręgu tak, że nie mieści się on w jednej linii z kręgiem nad nim, zwężając otwór, przez który wychodzi nerw. Rozszerzona kość kręgosłupa może podrażnić nerw kulszowy.

 • Zapalenie kości i stawów. Ostrogi kostne (postrzępione krawędzie kości) mogą tworzyć się w starzejących się kręgosłupach i uciskać nerwy dolnej części pleców.

 • Uraz kręgosłupa lędźwiowego lub nerwu kulszowego.

 • Guzy kanału kręgowego które uciskają nerw kulszowy.

 • Zespół piriformis jest stanem, który rozwija się, gdy mały mięsień głęboko w pośladkach, staje się napięty lub skurczony . Może to wywierać nacisk i podrażniać nerw kulszowy. Zespół mięśnia gruszkowatego jest rzadkim zaburzeniem nerwowo-mięśniowym.

 • Zespół ogona końskiego jest rzadkim, ale poważnym schorzeniem, które atakuje wiązkę nerwów na końcu rdzenia kręgowego, zwaną ogonem końskim. Zespół ten powoduje ból w nodze, drętwienie wokół odbytu oraz utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem. Ból odbytu – czytaj więcej.

mozliwe przyczyny rwy kulszowej
Możliwe przyczyny rwy kulszowej

 

 

 

Bolą Cię plecy? Cierpisz na rwę kulszową?

Chodzenie i aktywność fizyczna nasilają dolegliwości?

Zadzwoń i umów się na wizytę w KORE Fizjoterapia Specjalistyczna w Swarzędzu!ŻANETA Z RECEPCJI

ZADZWOŃ: 503-733-127

 

 

Ćwiczenia na rwę kulszową

Większość ćwiczeń na rwę kulszową dotyczy dolnej części pleców. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, zanim spróbujesz tych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu.

Ćwiczenia terapeutyczne są przepisywane i prowadzone przez specjalistów, którzy są przeszkoleni w leczeniu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego kręgosłupa, takich jak fizjoterapeuci, certyfikowani trenerzy personalni czy chiropraktycy.

Specjaliści mogą również modyfikować intensywność i częstotliwość ćwiczeń w zależności od wieku pacjenta, nasilenia przyczyny i / lub poziomu tolerancji. Ważne jest, aby zachować regularny wzorzec oddychania i robić przerwy w razie potrzeby podczas wykonywania dowolnego ćwiczenia.

W przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu podczas ćwiczeń zaleca się przerwanie ćwiczeń i poinformowanie terapeuty prowadzącego.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 1

Leżąca pozycja gołębia

Pozycja gołębia jest powszechną pozycją w jodze. Działa na otwarcie bioder. Istnieje wiele wersji tego ćwiczenia. Pierwsza to wersja początkowa znana jako leżąca pozycja gołębia.

Jeśli dopiero zaczynasz leczenie rwy kulszowej, najpierw spróbuj pozycji leżącej. Leżąc na plecach, podnieś prawą nogę pod odpowiednim kątem. Złóż obie ręce za udo, blokując palce.

Podnieś lewą nogę i umieść prawą kostkę na lewym kolanie. Utrzymaj pozycję przez chwilę. Pomaga to rozciągnąć maleńki mięsień gruszkowaty, który czasami ulega zapaleniu i naciska na nerw kulszowy, powodując ból.

Wykonaj to samo ćwiczenie z drugą nogą. Gdy już będziesz w stanie wykonać wersję leżącą bez bólu, popracuj z fizjoterapeutą nad siedzącą i przednią wersją pozycji gołębia.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 2

Siedząca pozycja gołębia

Usiądź na podłodze z nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Zegnij prawą nogę, kładąc prawą kostkę na lewym kolanie. Pochyl się do przodu i pozwól górnej części ciała sięgnąć w kierunku uda. Przytrzymaj przez 15 do 30 sekund. To rozciąga pośladki i dolną część pleców. Powtórz po drugiej stronie.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 3

Pozycja gołębia do przodu

Uklęknij na podłodze na czworakach. Podnieś prawą nogę i przesuń ją do przodu na ziemi przed swoim ciałem. Twoja dolna noga powinna leżeć na ziemi, poziomo do ciała. Twoja prawa stopa powinna znajdować się przed lewym kolanem, podczas gdy prawe kolano powinno znajdować się po prawej stronie.

Wyciągnij lewą nogę do tyłu na podłodze, z czubkiem stopy na ziemi i palcami skierowanymi do tyłu. Stopniowo przesuwaj ciężar ciała z ramion na nogi, tak aby nogi wspierały Twoją wagę.

Usiądź prosto z rękami po obu stronach nóg. Weź głęboki oddech. Podczas wydechu pochyl górną część ciała do przodu nad przednią nogą. Wspieraj swoją wagę rękami tak bardzo, jak to możliwe. Powtórz po drugiej stronie.

 

rwa kulszowa ćwiczenia

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 4

Kolano do przeciwległego ramienia

To proste ćwiczenie rozciągające pomaga złagodzić ból w wyniku rwy kulszowej poprzez rozluźnienie mięśni pośladkowych i gruszkowatych, które mogą ulec zapaleniu i uciskać nerw kulszowy.

Połóż się na plecach z wyciągniętymi nogami i stopami zgiętymi do góry. Zegnij prawą nogę i zaciśnij dłonie wokół kolana. Delikatnie pociągnij prawą nogę przez ciało w kierunku lewego ramienia. Trzymaj go tam przez 30 sekund. Pamiętaj, aby podciągnąć kolano tylko do oporu.

Powinieneś czuć rozluźnienie mięśni, a nie ból. Popchnij kolano, aby Twoja noga wróciła do pozycji wyjściowej. Powtórz w sumie 3 powtórzenia, a następnie zamień nogi.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 5

Ćwiczenie na rozciąganie kręgosłupa

Ból rwy kulszowej jest wyzwalany, gdy kręgi w kręgosłupie są ściskane. To rozciągnięcie pomaga stworzyć przestrzeń w kręgosłupie, aby zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami ze stopami zgiętymi do góry. Zegnij prawe kolano i połóż stopę płasko na podłodze po zewnętrznej stronie przeciwległego kolana.

Umieść lewy łokieć na zewnętrznej stronie prawego kolana, aby delikatnie obrócić ciało w prawo. Przytrzymaj przez 30 sekund i powtórz trzy razy, a następnie zmień strony.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 6

Rozciąganie ścięgna podkolanowego

To rozciągnięcie może pomóc złagodzić ból i napięcie ścięgna podkolanowego spowodowane rwą kulszową. Umieść prawą stopę na podwyższonej powierzchni na poziomie bioder lub poniżej.

Może to być krzesło, podnóżek lub krok po schodach. Wygnij stopę tak, aby palce i noga były wyprostowane. Jeśli twoje kolano ma tendencję do nadmiernego wyprostu, utrzymuj w nim lekkie zgięcie.

Pochyl ciało lekko do przodu w kierunku stopy. Im dalej idziesz, tym głębszy odcinek. Nie naciskaj tak daleko, że poczujesz ból. Zwolnij biodro uniesionej nogi w dół, zamiast podnosić ją. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozluźnieniu biodra, załóż pasek do jogi lub długą taśmę do ćwiczeń na prawe udo i pod lewą stopą.

Przytrzymaj przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz po drugiej stronie.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 7

Rozciąganie ścięgien podkolanowych w pozycji stojącej

 

Zachowaj ostrożność podczas wykonywania tego ćwiczenia. W razie potrzeby trzymaj się czegoś i nie rozciągaj.

Krok 1: Stań prosto i postaw jedną stopę na nieco wyższej powierzchni, jak stopień schodów.

Krok 2: Wyprostuj nogę na stopniu i skieruj palce do góry.

Krok 3: Pochyl się lekko do przodu, utrzymując proste plecy.

Krok 4: Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund. Pamiętaj żeby oddychać.

Krok 5: Powtórz z drugą nogą. Spróbuj wykonać 2 do 3 powtórzeń z każdą nogą.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 8

Ćwiczenie pochylenia miednicy

To kolejne zwodniczo proste ćwiczenie, które jest dobre dla rwy kulszowej.

Krok 1: Połóż się na plecach z ugiętymi nogami i rękami przy boku.

Krok 2: Napnij mięśnie brzucha, przyciśnij plecy do podłogi i lekko kołysz biodrami i miednicą.

Krok 3: Utrzymaj tę pozycję, wyobrażając sobie, jak pępek dotyka kręgosłupa. Nie zapomnij oddychać.

Krok 4: Zwolnij po kilku sekundach. Następnie powtórz. Spróbuj od 8 do 12 powtórzeń.

 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 9

Ćwiczenie pośladków

 

Pośladki to grupa mięśni pośladków. Jeśli są nadmiernie napięte, mogą naciskać na nerw kulszowy.

Krok 1: Połóż się na plecach na podłodze z ugiętymi kolanami. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków. Rozluźnij ramiona po bokach.

Krok 2: Przepychając się przez pięty, unieś biodra, aż twoje ciało utworzy prostą linię od kolan do ramion.

Krok 3: Utrzymaj pozycję przez kilka sekund.

Krok 4: Powoli opuść biodra na podłogę. Następnie powtórz.

W tym ćwiczeniu ważna jest dobra forma. Unikaj wyginania lub zaokrąglania pleców. Spróbuj wykonać 2 lub 3 zestawy po 8 do 10 powtórzeń.

 
 

Ćwiczenie na rwę kulszową nr 10

Głębokie rozciągnięcie pośladków

 

Jeśli brakuje ci elastyczności, być może będziesz musiał nieco zmodyfikować to ćwiczenie.

Krok 1: Połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Podnieś prawą kostkę i oprzyj ją na lewym kolanie.

Krok 2: Używając obu rąk, spleć palce za lewym udem i delikatnie pociągnij je do siebie, trzymając głowę i plecy na podłodze.

Krok 3: Przytrzymaj przez 20 do 30 sekund.

Krok 4: Powtórz z drugą nogą.

 

Być może będziesz musiał nieco unieść głowę, podkładając pod nią książkę lub twardą poduszkę. Jeśli nie możesz łatwo dosięgnąć uda, możesz owinąć udo ręcznikiem i użyć go, aby przyciągnąć udo do siebie. Wykonaj 2 do 3 powtórzeń każdą nogą.

 
 
 
 

Ćwiczenia na rwę kulszowej powinny być ukierunkowane w podstawową przyczynę bólu

Termin rwa kulszowa jest używany do opisania zespołu objawów i nie odnosi się do diagnozy klinicznej. Medycznym terminem rwy kulszowej jest radikulopatia .

Objawy rwy kulszowej mogą być spowodowane wieloma stanami, takimi jak przepuklina lub zwyrodnienie krążków międzykręgowych, zwężenie kanału kręgowego i/lub kręgozmyk w odcinku lędźwiowym kręgosłup

Ćwiczenia są zwykle dostosowane do leczenia konkretnej przyczyny rwy kulszowej. Oto kilka przykładów ilustrujących zakres ćwiczeń dostosowanych do przyczyny bólu rwy kulszowej:

 • Przepukliny kręgosłupa można ją leczyć za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i rdzenia oraz terapię centralizującą

 • Ćwiczenia ze zwężeniem kanału kręgowego koncentrują się na poprawie elastyczności mięśni pleców i bioder oraz wzmocnieniu mięśni brzucha poprzez pozycje zgięcia (

 • Zwyrodnienia dysków międzykręgowych , powodujące niestabilność kręgosłupa, powodujące ból nóg, można leczyć ćwiczeniami, które skupiają się na wzmocnieniu mięśni pleców i rdzenia oraz ograniczeniu nadmiernych mikroruchów w przestrzeni międzykręgowej.

 • Kręgozmyk można leczyć, koncentrując się na wzmocnieniu mięśni dolnej części pleców i poprawie podparcia kręgosłupa, aby zapobiec przesuwaniu się kręgu do przodu.

 

Rwa kulszowa ćwiczenia – na co zwrócić uwagę?

Ćwicz ostrożnie, ​​nie powinieneś zakładać, że będziesz tak elastyczny, jak wymagają tego wszystkie ćwiczenia. Nie myśl, że dzięki temu, co widzisz w YouTube lub telewizji, możesz osiągnąć szybko wszystkie pozycje.

Większość osób demonstrujących ćwiczenia ma dużą elastyczność i robi to od lat. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból, powinieneś przestać. w wykonywaniu ćwiczeń może także pomóc doświadczony trener personalny.

Dr Małgorzata Chochowska, fizjoterapeuta w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej i adiunkt w Zakładzie Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, mówi, że nie ma jednego uniwersalnego ćwiczenia dla osób cierpiących na ból spowodowany rwą kulszową.

Sugeruje nieznaczne dostosowanie pozycji, na przykład podciągnięcie kolan w mniejszym lub większym stopniu i zwrócenie uwagi, jakie to wyzwala odczucia. „Jeśli po wykonywaniu ćwiczeń czujesz się lepiej, to jest to leczenie, które powinieneś kontynuować” – radzi.

Mówi także, że każdy, kto doświadcza nawet łagodnego bólu nerwu kulszowego przez ponad miesiąc, powinien zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Powinien wspólnie ze specjalistą ustalić indywidualny program ćwiczeń na rwę kulszową.

Ponieważ rwa kulszowa ma różne przyczyny, jeden program ćwiczeń nie działa dla wszystkich. Nigdy nie zmuszaj się do wykonywania ćwiczenia na rwę kulszową, które nie wydaje Ci się właściwe.

Zamiast tego skup się na znalezieniu tych, które działają dla Ciebie. W miarę postępów możesz być w stanie wykonać pewne ruchy, które na początku nie działały.

Jednak bycie konsekwentnym w swoim programie jest ważniejsze niż zwiększanie trudności. Jeśli masz inne schorzenia, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem tych ćwiczeń na rwę kulszową.

Jeśli po ćwiczeniach odczuwasz zwiększony ból, skontaktuj się z lekarzem.

 

Co oprócz ćwiczeń na rwę kulszową pomoże zmniejszyć ból?

Modyfikacja aktywności i ergonomia w codziennych czynnościach są prawie zawsze wymagane, aby uniknąć dalszego pogarszania stanu nerwu kulszowego i wzmocnić działanie ćwiczeń na rwę kulszową. Ogólne zalecenia obejmują:

 • Specjalistyczna fizjoterapia i terapia manualna znacząco przyspiesza powrót do  życia bez bólu

 • Stosowanie odpowiedniej ergonomii podczas podnoszenia przedmiotów –  poprzez uginanie kolan i prowadzenie biodrami

 • Utrzymywanie podpartej postawy podczas stania, chodzenia i siedzenia

 • Unikanie długich okresów stania lub siedzenia, aby zapobiec zmęczeniu mięśni

 • Trzymanie jednej stopy opartej na stołku podczas stania przez długi czas

 • Unikanie zginania i skręcania kręgosłupa w godzinach porannych w celu ochrony dysków

 • Stosowanie rozgrzewania tkanek przed wysiłkiem lub aktywnością fizyczną lub po przebudzeniu rano w celu rozluźnienia tkanek miękkich i poprawy elastyczności kręgosłupa (np. termofor)

 • Rozgrzewka przez 10 minut z lekkimi ćwiczeniami aerobowymi przed przystąpieniem do energicznych treningów

 • Używanie okładu z lodu w celu zmniejszenia bolesności mięśni po ćwiczeniach lub aktywności fizycznej

 • Umieszczanie poduszek między nogami podczas spania na boku lub pod kolanami podczas spania na plecach

Co na rwę kulszową ? – Czytaj więcej

 

 

wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta

 

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

 

Bibliografia

 1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
 2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
 3. A. Zajkowska, Rwa kulszowa.
 4. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 5. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
 6. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
 7. R. Dziura, Ocena porównawcza poziomu aktywności ruchowej i sprawności fizycznej osob leczonych na rwę kulszową oraz ludzi zdrowych.
 8. Rwa kulszowa – przykłady ćwiczeń przy bólach kręgosłupa
 9. Rwa kulszowa – jakie ćwiczenia wspomogą leczenie? Przyczyny i objawy rwy kulszowej
 10. . 2003 Nov;3(4):70-5.The effects of McKenzie exercises for patients with low back pain, our experience