Najprostsza odpowiedź na pytanie: gdzie boli rwa kulszowa? to opisanie rwy kulszowej jako promieniującego bólu, który przemieszcza się wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, biegnąc od dolnego odcinka kręgosłupa przez pośladek i tył nogi. Rwa kulszowa pojawia się, gdy nerw kulszowy jest podrażniony przez szereg problemów w dolnej części pleców.
Z dolnej części kręgosłupa wychodzi wiele korzeni nerwowych. Kiedy którykolwiek z tych korzeni nerwowych po obu stronach dolnego odcinka kręgosłupa zostanie podrażniony, pojawia się ból, który może promieniować od korzenia nerwu do nerwu kulszowego.
Ból może przemieszczać się wzdłuż nerwu kulszowego – przez pośladek i tylną część nogi, aż do stopy i/lub palców u nóg. Rwa kulszowa boli zwykle tylko po jednej stronie ciała.
W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie w leczeniu rwy kulszowej.
Z artykułu dowiesz się:
Gdzie szukać rwy kulszowej? Gdzie bolą objawy rwy kulszowej?
Rwa kulszowa to wyjątkowy ból – często opisywany jako strzelający, piekący ból, który jest odczuwany głęboko w pośladku i promieniuje w dół tylnej części nogi. Drętwienie, mrowienie lub pieczenie może być również odczuwalne wzdłuż nerwu. Niektórzy ludzie opisują ból spowodowany rwą jako elektryczny. I odwrotnie, objawy rwy kulszowej mogą być odczuwane jako bardziej stały, tępy ból.
Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który przemieszcza się wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego. Nerw kulszowy wędruje od dolnej części pleców przez biodra i pośladki w dół każdej nogi. Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina krążka międzykręgowego lub przerost kości wywiera nacisk na część nerwu.
Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie chorej nogi. Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po leczeniu w ciągu kilku tygodni. Osoby z ciężką rwą kulszową i poważnym osłabieniem nóg lub zmianami w jelitach lub pęcherzu mogą wymagać operacji.
Skąd mam wiedzieć, czy boli mnie rwa kulszowa?
Objawy rwy kulszowej obejmują:
- Umiarkowany do silnego ból w dolnej części pleców, pośladku i dolnej części nogi.
- Drętwienie lub osłabienie dolnej części pleców, pośladków, nóg lub stóp.
- Ból, który pogarsza się podczas ruchu; utrata możliwości ruchu.
- Uczucie mrowienia w nogach, palcach lub stopach.
Autodiagnoza rwy kulszowej nie jest dobrym pomysłem
Ponieważ wiele podstawowych schorzeń może powodować ból w obrębie nerwu kulszowego, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy klinicznej. Chociaż rzadko, to jednak ból przypominający rwę kulszową może być spowodowany stanami chorobowymi wymagającymi natychmiastowego leczenia, takimi jak:
- nowotwór kręgosłupa
- infekcja kręgosłupa
- zespół ogona końskiego
Zdecydowana większość przyczyn objawów rwy kulszowej nie jest aż tak poważna, jednak zawsze zaleca się wizytę u lekarza w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.
Gdzie udać się z bólem wynikającym z rwy kulszowej?
Łagodna rwa kulszowa zwykle ustępuje z czasem. Zadzwoń do swojego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli domowe sposoby nie złagodzą objawów. Skontaktuj się również z fizjoterapeutą ortopedycznym, jeśli ból trwa dłużej niż tydzień, jest ciężki lub nasila się.
Uzyskaj natychmiastową pomoc jeśli:
- Odczuwasz nagły, silny ból w dolnej części pleców lub nogi oraz drętwienie lub osłabienie mięśni w nodze
- Odczuwasz ból po gwałtownym urazie, takim jak wypadek drogowy
- Masz problemy z kontrolowaniem jelit lub pęcherza
Ból spowodowany rwą kulszową jest zwykle opisywany za pomocą szerokiej gamy cech. Ten ból może się z czasem nasilać i może stać się wyniszczający. Ból może pojawiać się i znikać lub utrzymywać się przez dłuższy czas i może ustąpić po pewnych pozycjach, ćwiczeniach i/lub lekach.
Poznaj: Ćwiczenia na rwę kulszową
Rwa kulszowa to radikulopatia
Radikulopatia odnosi się do bólu spowodowanego uciskiem korzenia(ów) nerwu rdzeniowego. Rwa kulszowa występuje, gdy jeden lub więcej korzeni nerwowych od L4 do S3 jest podrażnionych lub ściśniętych z powodu stanów takich jak przepuklina kręgosłupa, zwężenie przestrzeni międzykręgowej lub zwyrodnienie.
Ból korzeniowy z korzenia nerwu kulszowego jest zwykle odczuwany w udzie, łydce i / lub stopie – z dala od rzeczywistego źródła problemu.
Bólowi spowodowanemu rwą kulszową mogą towarzyszyć inne objawy, które zazwyczaj dotyka jednego lub więcej obszarów w dolnej części pleców, udach, nogach i stopach. Jeśli czas trwania bólu jest krótszy niż 8 tygodni, nazywa się to ostrą rwą kulszową. Ból trwający dłużej niż 8 tygodni jest opisywany jako przewlekła rwa kulszowa.
Natura bólu rwy kulszowej
Ból jest zwykle pierwszym objawem rwy kulszowej i zwykle wskazuje na podrażnienie lub zapalenie nerwów. Najczęściej można odczuwać ostry, palący lub piekący ból, który dotyczy tylko jednej nogi.
Kilka przykładów innych rodzajów bólu, które mogą być odczuwane, to:
- Ból przypominający porażenie prądem, przeszywający
- Pulsujący lub pulsujący ból
- Ciągły tępy ból
- Dyskomfort, który pojawia się i znika
Rzadko rwa kulszowa może wpływać na obie nogi razem. Możliwy jest również naprzemienny ból prawej i lewej nogi.
Obszary dotknięte bólem rwy kulszowej – gdzie najczęściej boli?
Ból rwy kulszowej występuje wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego i/lub jego gałęzi. Zwykle dotyczy to tylnej i zewnętrznej części uda i/lub nogi.
Inne potencjalne regiony, gdzie może pojawić się ból rwy kulszowej to:
- Przód uda i/lub nogi
- Górna i zewnętrzna strona stopy
- Podeszwa stopy
- Przestrzeń stopy między pierwszym a drugim palcem
W przebiegu rwy kulszowej ból nóg jest zwykle cięższy niż ból pleców.
Gdzie mogą być zlokalizowane objawy neurologiczne, które mogą towarzyszyć rwie kulszowej
Kiedy nerw kulszowy jest podrażniony, bólowi może towarzyszyć jeden lub więcej objawów neurologicznych.
Kilka przykładów towarzyszących objawów i miejsc gdzie pojawia się rwa kulszowa to:
- Osłabienie mięśni ud. Gdy dotknięte są mięśnie ud, może wystąpić osłabienie podczas próby łączenia ud.
- Osłabienie mięśni nóg i stóp. Kiedy mięśnie nóg są dotknięte, może wystąpić osłabienie podczas próby zgięcia kolana lub skierowania stopy i / lub palców u nóg w górę i / lub w dół. Problemy te mogą powodować opadanie stopy — trudności w unoszeniu przedniej części stopy podczas chodzenia. Mogą również wystąpić trudności ze wstawaniem z pozycji siedzącej lub próbą chodzenia na palcach.
- Drętwienie. Utrata czucia może wystąpić, gdy impulsy nerwowe nie są w stanie przejść przez nerw kulszowy. Częste obszary dotknięte drętwieniem to bok łydki i/lub pięta, podeszwa i/lub górna część stopy.
- Parestezje. Nieprawidłowe uczucie odczuwane na skórze z powodu nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego. To uczucie może obejmować mrowienie, ucisk, mrowienie i/lub uczucie pełzania wzdłuż tylnej części uda i/lub nogi
Objawy neurologiczne rwy kulszowej mogą powodować ograniczenie funkcji dotkniętej nogi i są częstsze, gdy nerw kulszowy jest ściśnięty.
Gdzie jest zlokalizowany i jak wygląda ból rwy kulszowej?
Pacjenciopisują ból rwy kulszowej na różne sposoby, w zależności od przyczyny. Niektórzy ludzie opisują ból jako ostry, strzelający lub wstrząsy bólu. Inni opisują ten ból jako „piekący”, „elektryzujący” lub „przeszywający”.
Ból może być stały lub może pojawiać się i znikać. Ponadto ból jest zwykle bardziej dotkliwy w nodze w porównaniu z dolną częścią pleców. Ból może się nasilić, jeśli siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, kiedy wstajesz i kiedy skręcasz górną część ciała. Wymuszony i nagły ruch ciała, taki jak kaszel lub kichnięcie, może również pogorszyć odczucia bólowe.
Dowiedz się: Rwa kulszowa leżeć czy chodzić ?
Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta
Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:
Tel: 503-733-127
ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE
Jakie są główne przyczyny rwy kulszowej?
przepuklina krążka międzykręgowego – przepuklina kręgosłupa – wypadnięcie dysku – zapalenie korzonków
Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.
Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:
Tel: 503-733-127
ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE
Specjaliści KORE
Bibliografia
- Rwa kulszowa – działanie przeciwbólowe, Kamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
- Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
- Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
- Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
Data publikacji: 15.12.2022
Data ostatniej aktualizacji: 18.12.2023