Najprostsza odpowiedź na pytanie: gdzie boli rwa kulszowa? to opisanie rwy kulszowej jako promieniującego bólu, który przemieszcza się wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, biegnąc od dolnego odcinka kręgosłupa przez pośladek i tył nogi. Rwa kulszowa pojawia się, gdy nerw kulszowy jest podrażniony przez szereg problemów w dolnej części pleców.

Z dolnej części kręgosłupa wychodzi wiele korzeni nerwowych. Kiedy którykolwiek z tych korzeni nerwowych po obu stronach dolnego odcinka kręgosłupa zostanie podrażniony, pojawia się ból, który może promieniować od korzenia nerwu do nerwu kulszowego.

Ból może przemieszczać się wzdłuż nerwu kulszowego – przez pośladek i tylną część nogi, aż do stopy i/lub palców u nóg. Rwa kulszowa boli zwykle  tylko po jednej stronie ciała.

W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie w leczeniu rwy kulszowej.

 

rwa kulszowa gdzie boli
Gdzie boli rwa kulszowa?

 

Gdzie szukać rwy kulszowej? Na jakim poziomie boli?

Rwa kulszowa to wyjątkowy ból – często opisywany jako strzelający, piekący ból, który jest odczuwany głęboko w pośladku i promieniuje w dół tylnej części nogi. Drętwienie, mrowienie lub pieczenie może być również odczuwalne wzdłuż nerwu. Niektórzy ludzie opisują ból spowodowany rwą jako elektryczny. I odwrotnie, objawy rwy kulszowej mogą być odczuwane jako bardziej stały, tępy ból.

Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który przemieszcza się wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego. Nerw kulszowy wędruje od dolnej części pleców przez biodra i pośladki w dół każdej nogi. Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina krążka międzykręgowego lub przerost kości wywiera nacisk na część nerwu.

Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie chorej nogi. Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po leczeniu w ciągu kilku tygodni. Osoby z ciężką rwą kulszową i poważnym osłabieniem nóg lub zmianami w jelitach lub pęcherzu mogą wymagać operacji.

 

nerw kulszowy przebieg
Przebieg nerwu kulszowego. Poziom L4, L5, S1

 

Skąd mam wiedzieć, czy boli mnie rwa kulszowa?

Objawy rwy kulszowej obejmują:

 • Umiarkowany do silnego ból w dolnej części pleców, pośladku i dolnej części nogi.

 • Drętwienie lub osłabienie dolnej części pleców, pośladków, nóg lub stóp.

 • Ból, który pogarsza się podczas ruchu; utrata możliwości ruchu.

 • Uczucie mrowienia w nogach, palcach lub stopach.

 

Autodiagnoza rwy kulszowej nie jest dobrym pomysłem

Ponieważ wiele podstawowych schorzeń może powodować ból w obrębie nerwu kulszowego, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy klinicznej. Chociaż rzadko, to jednak ból przypominający rwę kulszową może być spowodowany stanami chorobowymi wymagającymi natychmiastowego leczenia, takimi jak:

 • nowotwór kręgosłupa

 • infekcja kręgosłupa

 • zespół ogona końskiego

Zdecydowana większość przyczyn objawów rwy kulszowej nie jest aż tak poważna, jednak zawsze zaleca się wizytę u lekarza w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

 

Gdzie udać się z bólem wynikającym z rwy kulszowej?

Łagodna rwa kulszowa zwykle ustępuje z czasem. Zadzwoń do swojego lekarza pierwszego kontaktu, jeśli domowe sposoby nie złagodzą objawów. Skontaktuj się  również z fizjoterapeutą ortopedycznym, jeśli ból trwa dłużej niż tydzień, jest ciężki lub nasila się.

Uzyskaj natychmiastową pomoc jeśli:

 • Odczuwasz nagły, silny ból w dolnej części pleców lub nogi oraz drętwienie lub osłabienie mięśni w nodze

 • Odczuwasz ból po gwałtownym urazie, takim jak wypadek drogowy

 • Masz problemy z kontrolowaniem jelit lub pęcherza

Ból spowodowany rwą kulszową jest zwykle opisywany za pomocą szerokiej gamy cech. Ten ból może się z czasem nasilać i może stać się wyniszczający. Ból może pojawiać się i znikać lub utrzymywać się przez dłuższy czas i może ustąpić po pewnych pozycjach, ćwiczeniach i/lub lekach.

Poznaj: Ćwiczenia na rwę kulszową

 

Rwa kulszowa to radikulopatia

Radikulopatia odnosi się do bólu spowodowanego uciskiem korzenia(ów) nerwu rdzeniowego. Rwa kulszowa występuje, gdy jeden lub więcej korzeni nerwowych od L4 do S3 jest podrażnionych lub ściśniętych z powodu stanów takich jak przepuklina kręgosłupa, zwężenie przestrzeni międzykręgowej lub zwyrodnienie.

Ból korzeniowy z korzenia nerwu kulszowego jest zwykle odczuwany w udzie, łydce i / lub stopie – z dala od rzeczywistego źródła problemu.

Bólowi spowodowanemu rwą kulszową mogą towarzyszyć inne objawy, które zazwyczaj dotyka jednego lub więcej obszarów w dolnej części pleców, udach, nogach i stopach. Jeśli czas trwania bólu jest krótszy niż 8 tygodni, nazywa się to ostrą rwą kulszową. Ból trwający dłużej niż 8 tygodni jest opisywany jako przewlekła rwa kulszowa.

 

Natura bólu rwy kulszowej

Ból jest zwykle pierwszym objawem rwy kulszowej i zwykle wskazuje na podrażnienie lub zapalenie nerwów. Najczęściej można odczuwać ostry, palący lub piekący ból, który dotyczy tylko jednej nogi.

Kilka przykładów innych rodzajów bólu, które mogą być odczuwane, to:

 • Ból przypominający porażenie prądem, przeszywający

 • Pulsujący lub pulsujący ból

 • Ciągły tępy ból

 • Dyskomfort, który pojawia się i znika

Rzadko rwa kulszowa może wpływać na obie nogi razem. Możliwy jest również naprzemienny ból prawej i lewej nogi.

 

 

Obszary dotknięte bólem rwy kulszowej – gdzie najczęściej boli?

Ból rwy kulszowej występuje wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego i/lub jego gałęzi. Zwykle dotyczy to tylnej i zewnętrznej części uda i/lub nogi.

Inne potencjalne regiony, gdzie może pojawić się  ból rwy kulszowej to:

 • Przód uda i/lub nogi

 • Górna i zewnętrzna strona stopy

 • Podeszwa stopy

 • Przestrzeń stopy między pierwszym a drugim palcem

W przebiegu rwy kulszowej ból nóg jest zwykle cięższy niż ból pleców.

 

Gdzie mogą być zlokalizowane objawy neurologiczne, które mogą towarzyszyć rwie kulszowej

Kiedy nerw kulszowy jest podrażniony, bólowi może towarzyszyć jeden lub więcej objawów neurologicznych.

Kilka przykładów towarzyszących objawów i miejsc gdzie pojawia się rwa kulszowa to:

 
 • Osłabienie mięśni ud. Gdy dotknięte są mięśnie ud, może wystąpić osłabienie podczas próby łączenia ud.

 • Osłabienie mięśni nóg i stóp. Kiedy mięśnie nóg są dotknięte, może wystąpić osłabienie podczas próby zgięcia kolana lub skierowania stopy i / lub palców u nóg w górę i / lub w dół. Problemy te mogą powodować opadanie stopy — trudności w unoszeniu przedniej części stopy podczas chodzenia. Mogą również wystąpić trudności ze wstawaniem z pozycji siedzącej lub próbą chodzenia na palcach.

 • Drętwienie. Utrata czucia może wystąpić, gdy impulsy nerwowe nie są w stanie przejść przez nerw kulszowy. Częste obszary dotknięte drętwieniem to bok łydki i/lub pięta, podeszwa i/lub górna część stopy.

 • Parestezje. Nieprawidłowe uczucie odczuwane na skórze z powodu nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego. To uczucie może obejmować mrowienie, ucisk, mrowienie i/lub uczucie pełzania wzdłuż tylnej części uda i/lub nogi

Objawy neurologiczne rwy kulszowej mogą powodować ograniczenie funkcji dotkniętej nogi i są częstsze, gdy nerw kulszowy jest ściśnięty.

 

Rwa kulszowa objawy gdzie boli
Gdzie bolą objawy rwy kulszowej w zależności od poziomu podrażnienia.

Gdzie jest zlokalizowany i jak  wygląda ból rwy kulszowej?

Pacjenciopisują ból rwy kulszowej na różne sposoby, w zależności od przyczyny. Niektórzy ludzie opisują ból jako ostry, strzelający lub wstrząsy bólu. Inni opisują ten ból jako „piekący”, „elektryzujący” lub „przeszywający”.

Ból może być stały lub może pojawiać się i znikać. Ponadto ból jest zwykle bardziej dotkliwy w nodze w porównaniu z dolną częścią pleców. Ból może się nasilić, jeśli siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, kiedy wstajesz i kiedy skręcasz górną część ciała. Wymuszony i nagły ruch ciała, taki jak kaszel lub kichnięcie, może również pogorszyć odczucia bólowe.

Dowiedz się: Rwa kulszowa leżeć czy chodzić ?

Czy rwa kulszowa może wystąpić na obu nogach?

Rwa kulszowa zwykle dotyczy tylko jednej nogi na raz. Jednak rwa kulszowa może wystąpić w obu nogach. To po prostu kwestia tego, gdzie nerw jest ściskany wzdłuż kręgosłupa.

 

Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy potrzeba czasu, aby się rozwinąć?

Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny. Przepuklina kręgosłupa może powodować nagły ból. Zapalenie stawów kręgosłupa rozwija się powoli w czasie.

Dowiedz się: Rwa kulszowa ile trwa ?

 

Jak często występuje rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest bardzo częstą dolegliwością.  Ból pleców jest trzecim najczęstszym powodem, dla którego ludzie odwiedzają swojego lekarza rodzinnego.

 

Jakie są czynniki ryzyka rwy kulszowej?

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia rwy kulszowej:

 1. Kontuzje: Uraz dolnej części pleców lub kręgosłupa zwiększa ryzyko rwy kulszowej.

 2. Proces starzenia: Wraz z normalnym starzeniem dochodzi do naturalnego zużycia tkanki kostnej i dysków w kręgosłupie. Normalne starzenie się może narazić twoje nerwy na podrażnienie przez zmiany i przesunięcia w kościach, dyskach i więzadłach.

 3. Nadwaga: Twój kręgosłup jest jak pionowy dźwig. Twoje mięśnie są przeciwwagą. Ciężar, który nosisz z przodu ciała, jest tym, co twój kręgosłup (dźwig) musi unieść. Im większa masa, tym więcej muszą pracować mięśnie pleców (przeciwwagi). Może to prowadzić do napięć pleców, bólów i innych problemów z plecami.

 4. Brak silnej stabilizacji centralnej: Twoim „rdzeniem” są mięśnie pleców i brzucha. Im silniejszy rdzeń, tym większe wsparcie dla dolnej części pleców. W przeciwieństwie do obszaru klatki piersiowej, gdzie sama kostna klatka piersiowa zapewnia wsparcie, jedynym wsparciem dla dolnej części pleców są mięśnie.

 5. Praca zawodowa: Praca wymagająca podnoszenia ciężarów może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z plecami. Również  praca wymagająca długiego siedzenia może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z plecami.

 6. Brak prawidłowej postawy na siłowni: Nawet jeśli jesteś sprawny fizycznie i aktywny, nadal możesz być podatny na rwę kulszową, jeśli nie przestrzegasz właściwej pozycji ciała podczas podnoszenia ciężarów lub innych ćwiczeń siłowych.

 7. Cukrzyca: Cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów, co zwiększa ryzyko rwy kulszowej.

 8. Choroba zwyrodnieniowa stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów może spowodować uszkodzenie kręgosłupa i narazić nerwy na ryzyko urazu.

 9. Siedzący tryb życia: siedzenie przez długi czas i brak ćwiczeń oraz utrzymywanie ruchomych i elastycznych mięśni może zwiększyć ryzyko rwy kulszowej.

 10. Palenie papierosów: nikotyna zawarta w tytoniu może uszkodzić tkankę kręgosłupa, osłabić kości i przyspieszyć zużywanie się dysków międzykręgowych.

Czytaj więcej: Rwa Kulszowa w ciąży .

 

wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta

 

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

Jakie są główne przyczyny rwy kulszowej?

 

 

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

 

Bibliografia

 1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
 2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
 3. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
 4. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
 5. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.