Rwa kulszowa w ciąży jest dolegliwością występującą dość powszechnie. Objawia się przede wszystkim bólem promieniującym od części lędźwiowej pleców poprzez całą kończynę dolną. Szczególnym stanem, w którym często pojawia się rwa kulszowa jest ciąża.

Jest to związane przede wszystkim z silnym przeciążeniem kręgosłupa, więzadeł oraz mięśni, które wynika ze zwiększenia masy ciała oraz zmiany środka ciężkości organizmu.

W jaki sposób objawia się rwa kulszowa w ciąży?

Jak można ją leczyć?

Czy jest to groźny dla zdrowia matki i dziecka stan?

W  Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu rwy kulszowej w ciąży.

Rwa kulszowa w ciąży – co to jest?

Rwa kulszowa, nazywana potocznie „bólem korzeniowym” lub „zapaleniem korzonków” (rzadziej lumbago) nie jest chorobą, lecz zespołem objawów dających określone dolegliwości. Jest ona wynikiem podrażnienia lub ucisku na korzenie, z których powstaje nerw kulszowy. Ma ona podobne podłoże do udowej, a mianowicie drażnienie korzeni nerwowych. Przyczyn tego stanu może być wiele.

Nerw kulszowy powstaje z połączenia 4 lub nawet 5 korzeni tworzących splot krzyżowy. Jest on najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zbudowany jest z dwóch składowych – piszczelowej i strzałkowej, które połączone są ze sobą przez wspólne nanerwie. Przebiega od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, a następnie przechodzi pod mięśniami gruszkowatym oraz pośladkowym wielkim.

Stąd biegnie wzdłuż tylnej powierzchni uda do dołu podkolanowego, gdzie dzieli się na przebiegający bocznie nerw strzałkowy wspólny oraz przyśrodkowo nerw piszczelowy.

 

rwa kulszowa w ciąży
Rwa kulszowa w ciąży może być bardzo bolesna.

Rwa kulszowa może wystąpić na jednej kończynie lub na dwóch równocześnie. Ze względu na fakt, że odcinek lędźwiowo-krzyżowy jest najbardziej obciążonym fragmentem kręgosłupa, odpowiedzialnym za utrzymanie i stabilizację  całego ciała, do uszkodzenia nerwu kulszowego dochodzi stosunkowo często.

W ciąży masa ciała wzrasta, a środek ciężkości przesuwa się do przodu, przez co kręgosłup jest bardziej podatny na urazy, które mogą prowadzić do rwy kulszowej. W niektórych przypadkach stan ten może być nawet wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. Często jednak zdarza się również, że rwa kulszowa w ciąży jest mylona z bólem miednicy pojawiającym się z innych przyczyn.

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny

Rwa kulszowa w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowana uszkodzeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa i uciśnięciem korzeni nerwowych L5 i S1. Najczęściej wynika ono z bocznego wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, czyli przepukliny krążka międzykręgowego, nazywanej potocznie wypadnięciem dysku.

Dochodzi do tego w efekcie zwyrodnienia kręgosłupa lub dyskopatii. Jednak przyczyn rwy kulszowej może być więcej. Do ucisku na nerwy może dojść także w wyniku stenozy, czyli zwężenia kanału kręgowego, które związane może być ze zwyrodnieniem lub tak zwanym kręgozmykiem – utrwalonym przesunięciem trzonów sąsiadujących kręgów względem siebie.

Inną przyczyną rwy kulszowej jest zespół mięśnia gruszkowatego. Występujące wówczas nadmierne napięcie mięśniowe powoduje ucisk na nerw kulszowy znajdujący się w pobliżu. W rzadkich przypadkach nacisk może być wywierany przez zmiany nowotworowe lub ropne w kanale kręgowym. Chociaż zdarza się to nieczęsto, przyczyny te należy zawsze brać pod uwagę w diagnostyce różnicowej dolegliwości.

Ryzyko rwy kulszowej znacznie wzrasta u osób z nadwagą lub otyłością, prowadzących siedzący tryb życia, o ograniczonej aktywności fizycznej. Stanem, w którym dochodzi do istotnego wzrostu masy ciała jest także ciąża. Już pod koniec I trymestru dochodzi do zwiększenia ruchomości stawów krzyżowo-biodrowych, chrząstkozrostu krzyżowo-guzicznego oraz spojenia łonowego. Może pojawić się także ból kości ogonowej.

Prowadzi to do zmiany postawy ciała. Wraz ze stopniowym zwiększaniem się obwodu brzucha dochodzi do przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu. Mechanizmem kompensującym ten stan jest poszerzanie się lordozy lędźwiowej. Nadmierne obciążenie kręgosłupa może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych oraz ucisku na nerwy.

Dodatkowo w celu utrzymania równowagi przy zwiększonej masie ciała dochodzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, które w efekcie również uszkadza nerw wywołując objawy rwy kulszowej.

Czytaj więcej: ból brzucha w ciąży

 

 

Umów się na diagnostykę i leczenie rwy kulszowej w ciąży:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Objawy rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży objawia się przede wszystkim bólem. Dolegliwości mogą występować od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, poprzez pośladek, tylną powierzchnię uda, podudzia, aż do stopy. Zwykle pierwszym symptomem rwy kulszowej może być właśnie jedno- lub dwustronny ból pojawiający się w dolnej części pleców.

Objaw występuje w tym obszarze ze względu na jego unerwienie przez nerw kulszowy oraz odchodzące od niego nerw strzałkowy wspólny i piszczelowy. Ból może mieć charakter ostry lub stopniowo narastający. Przybierać może także różne nasilenie, od niewielkiego dyskomfortu, aż po niezwykle silny. Objawy zwykle nasilają się pod wpływem ruchu, nawet podczas chodzenia lub kaszlu.

Dolegliwościom bólowym towarzyszyć mogą także dodatkowe symptomy, takie jak zaburzenia czucia w kończynie. Objawiają się one parestezjami, czyli uczuciem mrowienia lub drętwienia. Pojawić się może również niedoczulica, czyli pogorszenie czucia dotyku w nodze, a także osłabienie siły mięśniowej. W skrajnych przypadkach występują także trudności w oddawaniu moczu lub stolca, a nawet ich nietrzymanie.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa gdzie boli ?

Rwa kulszowa w ciąży objawia się także w badaniu fizykalnym. Ze względu na dolegliwości bólowe spowodowane rozciąganiem uszkodzonego korzenia nerwowego pojawia się ograniczenie w unoszeniu wyprostowanej kończyny dolnej podczas leżenia na plecach. Taki symptom nosi nazwę objawu Lasegue’a i może być nasilany przez zgięcie grzbietowe stopy. Trudności mogą się pojawić także w trakcie prostowania palucha lub zgięcia podeszwowego. Wystąpić może również zaburzenie odruchów głębokich.

 

rwa klulsazowa w ciąży objawy
Objawy rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – ile trwa?

Rwa kulszowa w ciąży może mieć różny czas trwania. Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości, ich nasilenia, stanu ogólnego pacjentki oraz zastosowanego leczenia. Jeśli prawidłowa terapia rwy kulszowej zostanie wdrożona odpowiednio wcześnie, objawy powinny minąć w trakcie kilku dni.

W niektórych przypadkach ból może jednak trwać nawet kilka tygodni. Należy wówczas zwrócić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Warto także pamiętać, że ataki rwy kulszowej mogą się powtarzać w przyszłości, także po porodzie.

Rwa kulszowa ile trwa?

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

Co na rwę kulszową? Podstawą radzenia sobie w rwą kulszową w ciąży jest leczenie zachowawcze. Kobieta przede wszystkim nie powinna się przemęczać. Aby uniknąć przeciążenia kręgosłupa należy dbać o prawidłową postawę ciała, unikać pochylania się z zaokrąglonymi plecami, skrętów tułowia oraz noszenia ciężkich przedmiotów.

Poprawę powinno przynieść leżenie w pozycji na boku z nogami ugiętymi w biodrach i kolanach lub na plecach z ułożoną pod kolanami poduszką. Odpoczynek powinien przynieść ulgę już po 1-2 dniach. Pozostawanie w unieruchomieniu przez dłuższy czas, zwłaszcza w pozycji siedzącej, jest jednak zdecydowanie niewskazane.

Pomóc może także stosowanie ciepłych lub zimnych okładów w bolącym miejscu. Jeśli to konieczne, warto sięgnąć po leczenie farmakologiczne. Terapia rwy kulszowej w ciąży jest jednak ograniczona. Bez konsultacji z lekarzem kobieta może przyjąć jedynie paracetamol w dawce maksymalnej 1 grama na dobę. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy udać się na wizytę do specjalisty.

 

rwa kulszowa podczas ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – rehabilitacja

W leczeniu rwy kulszowej w ciąży doskonałe efekty przynosi rehabilitacja. Powinna być ona indywidualnie dobrana do stanu zdrowia każdej pacjentki. Istotne jest również jak najszybsze rozpoczęcie fizjoterapii, ponieważ wtedy jest ona najbardziej skuteczna. Rehabilitacja rwy kulszowej w ciąży może być wykonywana z użyciem różnych technik.

Wykorzystywana jest między innymi krioterapia, kinesiotaping, terapia manualna oraz przezskórna elektrostymulacja prądami TENS. Fizjoterapia ma na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśni, zmniejszenie ucisku na kręgosłup, poprawę postawy ciała, a co za tym idzie – zmniejszenie dolegliwości bólowych. Regularne ćwiczenia zapobiegają także przejścia stanu ostrego rwy kulszowej w przewlekły.

 

Czytaj też o rwie udowej.

Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży

Aby efekty były najbardziej widoczne, fizjoterapia rwy kulszowej w ciąży powinna być uzupełniona o samodzielnie wykonywane ćwiczenia. Zalecane są przede wszystkim treningi wzmacniające mięśnie brzucha, dna miednicy oraz grzbietu, ale również ćwiczenia rozciągające.

Istotna jest także codziennie wykonywana aktywność fizyczna w postaci na przykład spacerów, pływania lub zajęć typu pilates. Oto kilka uniwersalnych ćwiczeń na rwę kulszową w ciąży.

Ćwiczenie 1

 1. Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach
 2. W spokojnym tempie kołysz nogami przekładając kolana raz na jedną, raz na drugą stronę ciała. Stopy pozostają ułożone na podłożu.
 3. Powtórz 10 razy na każdą stronę.

Ćwiczenie 2

 1. Połóż się na plecach.
 2. Lewą nogę zegnij pod kątem prostym w stawie biodrowym oraz kolanowym. Przytrzymaj tą pozycję chwytając dłońmi pod kolanem.
 3. Stopę prawej nogi ułóż w górnej części uda kończyny przeciwnej.
 4. Przytrzymaj 10 sekund, a następnie zmień nogę.
 5. Powtórz 10 razy na każdą stronę.

Ćwiczenie 3

 1. Połóż się na plecach z rękami ułożonymi prostopadle do ciała.
 2. Zegnij prawą nogę pod kątem prostym w stawie biodrowym i kolanowym.
 3. Wykonaj skręt bioder tak, aby ugięta noga leżała po przeciwnej stronie ciała.
 4. Wytrzymaj 10 sekund, a następnie powtórz na drugą nogę.
 5. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą stronę.

 

rwa kulszowa w ciązy mamaginekolog

Rwa kulszowa w ciąży – jak spać?

Ze względu na ból towarzyszący rwie kulszowej w ciąży pojawia się pytanie – jak spać? Ogólna zasada mówi o tym, aby w ciąży leżeć na lewym boku. Wynika to z faktu, że w jamie brzusznej po prawej stronie ciała przebiega żyła główna dolna, które doprowadza krew z obwodu do serca.

W skrajnych przypadkach podczas leżenia na prawym boku macica może uciskać na naczynie powodując zablokowanie przepływu krwi. Jednak w przypadku wystąpienia objawów rwy kulszowej ból może być bardzo silny. Warto wtedy leżeć i spać po stronie przeciwnej do tej, która powoduje dolegliwości, najlepiej z nogami ugiętymi w kolanach.

Ulgę przynosi także leżenie na plecach z poduszką ułożoną pod stawami kolanowymi.

Rwa kulszowa po porodzie

Warto pamiętać, że rwa kulszowa jest stanem, który występować może także po ciąży. W większości przypadków objawy pojawiają się u kobiet, u których w pewnym momencie ich życia tak czy inaczej wystąpiłaby rwa.

W zależności od przyczyny ból może mieć także charakter nawracający. Oznacza to, że rwa kulszowa pojawić się może również po porodzie. Jeśli stan ten jest ostry i domowe metody leczenia nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

 

Czytaj więcej o masażu krocza przygotowującym do porodu. Poznaj nasz kalkulator ciąży.

 

Umów się na diagnostykę i leczenie rwy kulszowej w ciąży:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Podsumowanie – Rwa kulszowa w ciąży

 

Możliwe przyczyny rwy kulszowej w ciąży:

 • Przyrost masy ciała i zwiększone zatrzymywanie płynów mogą wywierać nacisk na nerw kulszowy, który przechodzi przez miednicę, ściskając go.

 • Twoja rozszerzająca się macica może również naciskać na nerw kulszowy w dolnej części kręgosłupa.

 • Rosnący brzuch i piersi przesuwają środek ciężkości do przodu i rozciągają lordozę lędźwiową (zagłębienie tuż nad miednicą). Może to spowodować napięcie mięśni pośladków i okolicy miednicy i uciskanie nerwu kulszowego.

 • Główka Twojego dziecka może spoczywać bezpośrednio na nerwie, gdy w trzecim trymestrze zacznie ono ustawiać się we właściwej pozycji porodowej.

 • Winowajcą może być przepuklina lub wypadnięcie dysku spowodowane dodatkowym ciśnieniem rosnącej macicy, chociaż jest to mniej powszechne.

Rwa kulszowa najprawdopodobniej pojawi się w trzecim trymestrze, kiedy zarówno Ty, jak i Twoje dziecko nabieracie masy (może rozwinąć się wcześniej, ale nie jest to częste). Większość kobiet zwykle odczuwa ból tylko po jednej stronie, chociaż możesz go odczuwać  również w obu nogach.

 

Sposoby na rwę kulszową w ciąży

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na złagodzenie rwy kulszowej w ciąży, a ból zazwyczaj ustępuje po porodzie. Pomocna może być fizjoterapia i masaże, ciepłe prysznice, upały, leki i inne środki. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj o przestrzeganiu zasad ergonomii postawy podczas ciąży, aby złagodzić ból.

 

Co mogę zrobić, aby złagodzić objawy rwy kulszowej w ciąży?

 

 • Użyj ciepłego kompresu w miejscu odczuwania bólu.

 • Kiedy możesz odpoczywaj. Odpoczynek w wygodnej pozycji może złagodzić ból nóg i dolnej części pleców.

 • Śpij po tej stronie ciała, w której nie odczuwasz bólu. Na przykład, jeśli czujesz ból po lewej stronie, połóż się po prawej stronie. To nadal jest w porządku, chociaż zwykle mówi się, że „najlepsza” pozycja do spania dla kobiet w ciąży to lewa strona.

 • Aby uzyskać dodatkowy komfort w nocy, używaj twardego materaca.  Możesz również umieścić poduszkę ciążową lub zwykłą poduszkę między nogami, aby pomóc utrzymać miednicę w lepszym ustawieniu i zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.

 • Staraj się unikać siedzenia przez długi czas. Rób częste przerwy na spacery i próbuj naprzemiennie używać biurka (lub kanapy) i piłki do pilatesu. 

 • Spróbuj pływać. Pływanie może trochę zmniejszyć nacisk, ponieważ wyporność wody tymczasowo odciąża kręgosłup w ciąży.

 • Rozważ akupunkturę, terapię manualną lub terapeutyczny masaż prenatalny. Wszystkie mogą potencjalnie przynieść ulgę. Upewnij się, że jesteś pod opieką z doświadczonego lekarza i fizjoterapeuty.

 • Staraj się  przybierać na wadze w ciąży w stałym tempie.  Poważny skok w kilogramach może spowodować nadmierny nacisk na nerw kulszowy. Chociaż masa, którą powinnaś przybrać, jest specyficzna dla Ciebie, kobiety, które miały normalny BMI przed zajściem w ciążę, powinny generalnie dążyć do przytycia około 1,5 do 2 kg w pierwszym trymestrze, do 7 kg więcej w drugim trymestrze i około 5 kg więcej w w trzecim trymestrze, aby uzyskać całkowity przyrost masy ciała w ciąży od 12 do 20 kg.

 • Jeśli ból jest bardzo silny, a fizjoterapia nie przyniosła oczekiwanych efektów porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić paracetamol w dawce, która złagodzi ból, ale zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twojemu dziecku. Paracetamol znalazł się w kategorii B, co oznacza, że prawdopodobnie jest bezpiecznym lekiem dla kobiet w ciąży. Lekarze ostrzegają jednak, że zbyt długie i zbyt częste stosowanie paracetamolu w ciąży może powodować wady rozwojowe dziecka.

 

Rwa kulszowa po porodzie jest również często spotykaną dolegliwością. Jej najczęstszą przyczyną jest dyskopatia. Może być również spowodowana uszkodzeniem korzeni i splotów nerwowych oraz zespołem mięśnia gruszkowatego.

 

 

Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.

 

Źródła: