Przybliżony czas czytania: 8 min.

 

Rwa kulszowa jest spowodowana podrażnieniem, stanem zapalnym lub uciskiem nerwu kulszowego w dolnej części pleców. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego („dysku”), która powoduje ucisk na korzeń nerwu.

Większości osób z rwą kulszową  lub stanami tzw. pararwy kulszowej możemy skutecznie pomóc za pomocą fizjoterapii.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy bardzo duże doświadczenie kliniczne w leczeniu rwy kulszowej i możemy znacząco skrócić czas jej trwania.

W tym, artykule, dowiesz się jak pomagamy Pacjentom z rwą kulszową, poznasz jej charakterystyczne objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia.

 

Rwa Kulszowa

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ból, spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który powstaje w okolicy pośladka. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym (ma prawie szerokość palca wskazującego) nerwem w ciele.

W rzeczywistości nerw kulszowy składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch w dolnej części pleców na wysokości kręgosłupa lędźwiowego i trzech pochodzących z krzyżowego odcinka kręgosłupa ( na wysokości kości krzyżowej).

Pięć korzeni nerwowych po prawej i lewej stronie ciała łączy się, tworząc odpowiednio prawy i lewy nerw kulszowy, przebiegający kolejno przez: pośladek i nogę, kończąc się tuż pod kolanem, gdzie przechodzi w nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny.

W ten sposób nerw kulszowy rozgałęzia się na inne nerwy, które biegną w dół nogi, stopy i palców u nóg.

 

 

Rwa kulszowa objawy
Prawdziwa rwa kulszowa to uraz lub podrażnienie nerwu kulszowego, które zaczyna się w okolicy pośladka.

Atak rwy kulszowej zazwyczaj przychodzi niespodziewanie. Bywa, że pojawia się przy pochyleniu w czasie  podnoszenia przedmiotów z podłogi na prostych nogach i ze skrętem tułowia.

Prawdziwe uszkodzenie nerwu kulszowego „rwa kulszowa” jest w rzeczywistości rzadkie, ale termin „rwa kulszowa” jest powszechnie używany do opisania każdego bólu, który pochodzi z dolnej części pleców i promieniuje w dół nogi.

To, co łączy te wszystkie rodzaje bólu, to uszkodzenie nerwu – podrażnienie, stan zapalny, lub ucisk nerwu w dolnej części pleców.

Jeśli masz rwę kulszową, to odczuwasz ból (o różnym natężeniu) w dowolnym miejscu na przebiegu ścieżki nerwu kulszowego – ból w pośladku promieniujący na nogę – począwszy od dolnej części pleców, przez biodra, pośladki aż do dużego palca stopy.

Rwa kulszowa może również powodować osłabienie mięśni nóg (zwłaszcza stopy), drętwienie oraz nieprzyjemne wrażenia czuciowe (np. mrowienie) w nogach, stopach i palcach. Rwę należy odróżnić od tzw. lumbago, które powoduje nagły i ostry ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

 

Objawy rwy kulszowej – co mogę czuć?

  1. Najczęściej wymieniane objawy rwy kulszowej to: silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, bóle krzyża oraz ból kręgosłupa promieniujący do nóg.
  2. Inne mniej charakterystyczne objawy rwy kulszowej to  to m.in.  mrowienie, osłabienie mięśni, parestezje, zaburzenia czucia i drętwienie.
  3. Osoby doświadczające bólu w wyniku rwy kulszowej opisują objawy na różne sposoby, w zależności od przyczyny i lokalizacji bólu. Niektórzy opisują go jako ostry, przeszywający lub nagłe porażenie prądem, inni opisują go jako „piekący”, „elektryczny” lub „kłujący”.
  4. Ból może być stały lub objawiać się okresowo – tzn. że może pojawiać się i ustępować. Ponadto ból jest zwykle silniej odczuwany w nodze niż w dolnej części pleców. Objawy bólowe mogą być silniejsze, jeśli siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, kiedy wstajesz i skręcasz górną część ciała.
  5. Wymuszony i nagły ruch ciała, pojawiający się np. podczas gwałtownego ataku kaszlu lub kichnięcia może również spowodować zwiększenie objawów bólowych. Objawy te mogą przypominać tzw.  objawy zapalenia korzonków.
  6. Osoby, które doświadczyły jak boli rwa kulszowa często mówią o trudnym do zniesienia rwaniu, piekącym bólu lub mrowieniu i drętwieniu nogi.

 

Czy objawy rwy kulszowej mogą wystąpić na obu nogach?

Rwa kulszowa zwykle dotyka tylko jednej strony ciała (np. nogi) w jednym czasie. Jednak rwa kulszowa może wystąpić w obu nogach. To po prostu kwestia tego, w jaki sposób nerw kulszowy został uszkodzony lub podrażniony.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa gdzie boli ?

 

Jakie są najczęstsze objawy rwy kulszowej?

Objawy rwy kulszowej są zróżnicowane, ale zazwyczaj obejmują:

  • Umiarkowany do silnego ból w dolnej części pleców, ból pośladka i ból nogi
  • Drętwienie lub osłabienie dolnej części pleców, pośladków, nóg lub stóp
  • Ból, który nasila się wraz z ruchem
  • Ograniczenie możliwości ruchu
  • Uczucie „szpilek i igieł” w nogach, palcach lub stopach
  • Utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem (w przebiegu ogona końskiego).

 

 

 

Umów się on-line na fizjoterapię ortopedyczną

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

 

Tel: 503-733-127

 

Czas trwania rwy kulszowej

Rwa kulszowa ile trwa? Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wynika to z faktu, że każdy Pacjent ma indywidualne powody i objawy rwy kulszowej.

 

 

W dalszej części artykułu poznasz historię Pacjenta, który uniknął operacji z powodu silnych objawów rwy kulszowej.

 

Rwa kulszowa przyczyny
Rwa kulszowa to objaw uszkodzenia lub podrażnienia nerwu kulszowego.

Przyczyny rwy kulszowej

 

Co powoduje rwę kulszową?

Rwa kulszowa może być spowodowana kilkoma różnymi przyczynami, w tym, najczęściej są to:

  • Przepuklina dysku co powoduje nacisk na korzenia nerwu. Jest to najczęstsza przyczyna rwy kulszowej. Około 1% do 5% osób w pewnym momencie swojego życia będzie miało wypadnięcie dysku. Dyski to podkładki amortyzujące między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Nacisk kręgów może spowodować wybrzuszenie (przepuklinę) przypominającego żel środka krążka poprzez osłabienie jego zewnętrznej ściany. Kiedy przepuklina dysku dotyka kręgów w dolnej części pleców, może naciskać na nerw kulszowy.
  • Choroba zwyrodnieniowa dysku polega na naturalnym ścieraniu się dysków pomiędzy kręgami kręgosłupa. Zużycie krążków powoduje skrócenie ich wysokości i powoduje zwężenie kanałów nerwowych (zwężenie kręgosłupa). Zwężenie kręgosłupa może uciskać korzenie nerwu kulszowego, gdy opuszczają kręgosłup.
  • Zwężenie kręgosłupa to nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. To zwężenie zmniejsza dostępną przestrzeń dla rdzenia kręgowego i nerwów.
  • Kręgozmyk to ześlizgnięcie się jednego kręgu tak, że nie mieści się on w jednej linii z kręgiem nad nim, zwężając otwór, przez który wychodzi nerw. Rozszerzona kość kręgosłupa może podrażnić nerw kulszowy.
  • Zapalenie kości i stawów. Ostrogi kostne (postrzępione krawędzie kości) mogą tworzyć się w starzejących się kręgosłupach i uciskać nerwy dolnej części pleców.
  • Uraz kręgosłupa lędźwiowego lub nerwu kulszowego.
  • Guzy kanału kręgowego które uciskają nerw kulszowy.
  • Zespół piriformis jest stanem, który rozwija się, gdy mały mięsień głęboko w pośladkach, staje się napięty lub skurczony . Może to wywierać nacisk i podrażniać nerw kulszowy. Zespół mięśnia gruszkowatego jest rzadkim zaburzeniem nerwowo-mięśniowym.
  • Zespół ogona końskiego jest rzadkim, ale poważnym schorzeniem, które atakuje wiązkę nerwów na końcu rdzenia kręgowego, zwaną ogonem końskim. Zespół ten powoduje ból w nodze, drętwienie wokół odbytu oraz utratę kontroli nad jelitami i pęcherzem.

 

mozliwe przyczyny rwy kulszowej
Najczęstcze przyczyny rwy kulszowej

 

 

Bolą Cię plecy? Cierpisz na rwę kulszową?

Chodzenie i aktywność fizyczna nasilają dolegliwości?

Zadzwoń i umów się na wizytę w KORE Fizjoterapia Specjalistyczna w Swarzędzu!ŻANETA Z RECEPCJI

ZADZWOŃ: 503-733-127

 

Diagnostyka

 

test laseque.png
Test Laseque – podstawowa diagnostyka rwy kulszowej

 

Jak diagnozuje się rwę kulszową?

Na początku fizjoterapeuta sprawdzi Twoją dotychczasową historię medyczną. Następnie zapyta o twoje objawy rwy kulszowej.

Podczas badania fizykalnego zostaniesz poproszony o chodzenie, aby fizjoterapeuta mógł zobaczyć, jak kręgosłup unosi Twoją wagę. Możesz zostać poproszony o chodzenie na palcach i piętach, aby sprawdzić siłę mięśni łydek.

Fizjoterapeuta może również wykonać test podniesienia prostej nogi. W tym teście będziesz leżeć na plecach z wyprostowanymi nogami. Fizjoterapeuta powoli podniesie każdą nogę i odnotuje moment, w którym zaczyna się twój ból.

Ten test pomaga zlokalizować dotknięte nerwy i określić, czy występuje problem z jednym z dysków. Zostaniesz również poproszony o wykonanie innych rozciągań i ruchów w celu wykrycia bólu oraz sprawdzenia elastyczności i siły mięśni.

W zależności od tego, co wykryjemy podczas badania fizykalnego, możemy wykonać obrazowanie i inne testy. Mogą to być:

  • RTG Prześwietlenia kręgosłupa (spoczynkowe oraz czynnościowe, w różnych projekcjach) w poszukiwaniu złamań kręgosłupa, problemów z dyskiem, infekcji, guzów i ostrogi kostnej.
  • MRI lub CT Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby zobaczyć szczegółowe obrazy kości i tkanek miękkich pleców. MRI może wykazać nacisk na nerw, przepuklinę dysku i każdy stan artretyczny, który może uciskać nerw.
  • Elektromiografia Badania szybkości przewodzenia nerwów w celu zbadania, jak dobrze impulsy elektryczne przemieszczają się przez nerw kulszowy i reakcję mięśni.
diagnostyka rwy kulszowej - rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny w diagnostyce i leczeniu rwy kulszowej.

Rwa kulszowa leczenie

Jak leczy się rwę kulszową?

Celem leczenia rwy kulszowej jest zmniejszenie bólu i zwiększenie mobilności. W zależności od przyczyny, wiele przypadków rwy kulszowej możemy wyleczyć dzięki fizjoterapii, terapii manualnej i autoterapii.

 

Domowe leczenie rwy kulszowej może objąć:

  • Nakładanie lodu i/lub gorących okładów: Najpierw użyj okładów z lodu, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Zastosuj okłady z lodu lub worek mrożonych warzyw zawinięty w ręcznik na dotknięty obszar. Aplikuj przez 20 minut, kilka razy dziennie. Po pierwszych kilku dniach przejdź na gorący okład lub poduszkę grzewczą. Aplikuj przez 20 minut na raz. Jeśli nadal odczuwasz ból, zmień okłady na ciepło i zimno – w zależności od tego, który z nich najlepiej łagodzi Twój dyskomfort.
  • Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty: Przyjmuj leki zmniejszające ból, stany zapalne i obrzęki. Wiele popularnych leków dostępnych bez recepty w tej kategorii, zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
  • Wykonywanie delikatnych rozciągań: Naucz się prawidłowych rozciągań od fizjoterapeuty ortopedycznego z doświadczeniem w leczeniu rwy kulszowej. Popracuj nad innymi ćwiczeniami ogólnymi, stabilizującymi mięśnie tułowia i ćwiczeniami aerobowymi.

 

 

Jak długo powinienem próbować domowych sposobów na rwę kulszową przed wizytą u fizjoterapeuty?

Przypadek każdej osoby z rwą kulszowym jest inny. Rodzaj bólu może być różny, różna jest jego intensywność i inna może być przyczyna bólu. U niektórych pacjentów najpierw można spróbować bardziej intensywnego leczenia rwy kulszowej.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, jeśli sześciotygodniowa próba domowych sposobów na rwę kulszową – takich jak lód, ciepło, rozciąganie, leki dostępne bez recepty – nie przyniosła ulgi, nadszedł czas, aby pomyśleć o fizjoterapii i spróbować innego leczenia.

 

 

Inne opcje leczenia rwy kulszowej obejmują:

  • Leki na receptę wspomagające leczenie rwy kulszowej: Twój lekarz może przepisać leki zwiotczające mięśnie, aby złagodzić dyskomfort związany ze skurczami mięśni. Inne leki o działaniu łagodzącym ból, które można wypróbować, obejmują trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i leki przeciwpadaczkowe. W zależności od poziomu bólu, leki przeciwbólowe na receptę mogą być stosowane na początku planu leczenia.
  • Fizjoterapia klasyczna: Celem fizjoterapii jest zlikwidowanie dolegliwości bólowych, występujących przy rwie kulszowej poprzez zmniejszenie nacisku na nerw. Program ćwiczeń powinien obejmować ćwiczenia rozciągające poprawiające elastyczność mięśni i ćwiczenia aerobowe (takie jak chodzenie, pływanie, aerobik w wodzie). Fizjoterapeuta, który będzie współpracował z Tobą w celu likwidacji objawów rwy kulszowej, ułozy Twój własny, indywidualny programu ćwiczeń rozciągających i aerobowych oraz zaleci inne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, brzucha i nóg.
  • Nowoczesna fizjoterapia w leczeniu rwy kulszowej: Są to metody coraz częściej stosowane w leczeniu i radzeniu sobie z wszelkiego rodzaju bólem. Stosowane przez nas metody łagodzenia objawów i leczenia rwy kulszowej obejmują: terapię manualną, manipulację kręgosłupa, masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, pracę na punktach spustowych, zabiegi neurodruchowe, akupunkturęsuche igłowanie, neuromodulację przezskórną, przeciwbólowy laser wysokoenergetyczny HIL i wiele innych.
  • Zastrzyki do kręgosłupa na rwę kulszową : Wstrzyknięcie kortykosteroidu , leku przeciwzapalnego, w dolną część pleców może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk wokół zaatakowanych korzeni nerwowych. Zastrzyki zapewniają krótkotrwałą ulgę w bólu i są podawane w znieczuleniu miejscowym jako leczenie ambulatoryjne. Podczas wstrzykiwania możesz odczuwać ucisk i pieczenie lub kłucie. Zapytaj lekarza o liczbę zastrzyków, które możesz otrzymać i ryzyko związane z zastrzykami.

 

Ćwiczenia w leczeniu rwy kulszowej

Większość ćwiczeń na rwę kulszową dotyczy dolnej części pleców. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, zanim spróbujesz tych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu.

Dr Małgorzata Chochowska, fizjoterapeuta w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej i adiunkt w Zakładzie Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, mówi, że nie ma jednego uniwersalnego ćwiczenia dla osób cierpiących na ból spowodowany rwą kulszową.

Sugeruje nieznaczne dostosowanie pozycji, na przykład podciągnięcie kolan w mniejszym lub większym stopniu i zwrócenie uwagi, jakie to wyzwala odczucia. „Jeśli po wykonywaniu ćwiczeń czujesz się lepiej, to jest to leczenie, które powinieneś kontynuować” – radzi.

Mówi także, że każdy, kto doświadcza nawet łagodnego bólu nerwu kulszowego przez ponad miesiąc, powinien zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty. Powinien wspólnie ze specjalistą ustalić indywidualny program leczenia rwy kulszową.

Ponieważ rwa kulszowa ma różne przyczyny, jeden program ćwiczeń nie działa dla wszystkich. Nigdy nie zmuszaj się do wykonywania ćwiczenia, które nie wydaje Ci się właściwe. Zamiast tego skup się na znalezieniu tych, które działają dla Ciebie. W miarę postępów możesz być w stanie wykonać pewne ruchy, które na początku nie działały.

Rwa kulszowa ćwiczenia ? Tutaj przeczytasz dużo więcej na temat ćwiczeń na rwę kulszową.

Co na rwę kulszową ?- poznaj inne sposoby.

wyleczyłem rwę kulszową

Jak wyleczyłem rwę kulszową i uniknąłem operacji kręgosłupa? – historia Pacjenta

 

Kiedy należy myśleć o operacji rwy kulszowej?

Przeprowadzenie operacji kręgosłupa to poważna decyzja i zazwyczaj jest zalecana wtedy gdy inne metody leczenia, stosowane systematycznie przez dłuższy czas, nie przyniosły ulgi w objawach rwy kulszowej. Jeśli ból nasila się, występuje silne osłabienie mięśni kończyn dolnych lub utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami, może być konieczne rozważenie operacji kręgosłupa.

Decyzja o przeprowadzeniu operacji kręgosłupa powinna być dokładnie rozważona i oparta na ocenie lekarza neurochirurga. Decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przyniosły satysfakcjonujących rezultatów i objawy są poważne lub prowadzą do utraty funkcji normalnego funkcjonowania.

 

Rwa kulszowa operacja

Celem operacji kręgosłupa w przypadku bólu kulszowego jest usunięcie nacisku na nerwy, które są ściskane i upewnienie się, że kręgosłup jest stabilny.

 

 

Życie z rwą kulszową – częste pytania

 

Jak powszechna jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest bardzo powszechną dolegliwością. Około 40% osób doświadcza rwy kulszowej przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Ból pleców to trzeci najczęstszy powód, dla którego ludzie odwiedzają swojego lekarza.

Rwa kulszowa w ciąży

To prawda, że rwa kulszowa jest powszechna w ciąży, ale zwiększona waga nie jest głównym powodem, dla którego kobiety w ciąży mają rwę kulszową. Lepszym wyjaśnieniem jest to, że niektóre hormony ciążowe powodują rozluźnienie więzadeł.

Rwa kulszowa w ciąży – czytaj więcej

Czego mogę się spodziewać, jeśli zdiagnozowano u mnie rwę kulszową?

Dobrą wiadomością na temat rwy kulszowej jest to, że zwykle ustępuje przy właściwie prowadzonym leczeniu. Większość osób (80% do 90%) z rwą kulszową wyzdrowieje bez operacji, a około połowa z nich całkowicie wyzdrowieje z epizodu w ciągu sześciu tygodni.

W celu szybszego zlikwidowania dolegliwości bólowych i ograniczenia wystąpienia możliwości kolejnego ataku rwy kulszowej, warto skontaktować się z fizjoterapeutą ortopedycznym mającym doświadczenie w leczeniu rwy kulszowej.

 

Czy nerw kulszowy jest jedynym źródłem bólu określanego jako rwa kulszowa?

Nie, nerw kulszowy nie jest jedynym źródłem tego, co ogólnie nazywa się „rwą kulszową” lub bólem kulszowym. Czasami źródło bólu znajduje się wyżej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i powoduje ból z przodu uda lub w okolicy bioder. Ten ból wciąż nazywa się rwą kulszową.

 

Jakie komplikacje są związane z rwą kulszową?

Większości osób można skutecznie pomóc wyleczyć rwę kulszową. Jednak przewlekły (ciągły i trwały) ból może być powikłaniem rwy kulszowej. Jeśli zaciśnięty nerw zostanie poważnie uszkodzony, może wystąpić chroniczne osłabienie mięśni, takie jak „ opadająca stopa ”, gdy drętwienie stopy uniemożliwia normalne chodzenie.

Rwa kulszowa może potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie nerwów, powodując utratę czucia w dotkniętych nogach. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli stracisz czucie w nogach lub stopach lub masz jakiekolwiek obawy podczas rekonwalescencji.

 

Jak mogę stwierdzić, czy ból w biodrze to problem z biodrem, czy rwa kulszowa?

Problemy z biodrami, takie jak zapalenie stawów w biodrze, zwykle powodują ból w pachwinie, ból podczas obciążania nogi lub poruszania nogą.

Jeśli twój ból zaczyna się w plecach i porusza się lub promieniuje w kierunku biodra lub w dół nogi i masz drętwienie, mrowienie lub osłabienie w nodze, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rwa kulszowa.

 

Czy radikulopatia to to samo co rwa kulszowa?

Radikulopatia to szerszy termin opisujący objawy spowodowane podrażnieniem nerwu w kręgosłupie. Rwa kulszowa jest specyficznym i najczęstszym typem radikulopatii.

 

Rwa kulszowa leżeć czy chodzić? Czy powinienem odpocząć?

W przypadku dolegliwości związanych z atakiem rwy kulszowej, może być konieczny czas odpoczynku i zmiana aktywności lub poziomu aktywności. Ważne jest jednak, aby unikać zbyt długiego odpoczynku, leżenia w łóżku i braku aktywności fizycznej, ponieważ może to pogorszyć ból i spowolnić proces regeneracji. Zachowanie umiarkowanej aktywności jest istotne, aby utrzymać elastyczność mięśni.

Rwa kulszowa leżeć czy chodzić ? – czytaj więcej.

Czy rwa kulszowa wyjdzie na RTG?

 

Czy rwa kulszowa może spowodować puchnięcie mojej nogi i/lub kostki?

Rwa kulszowa spowodowana przepukliną dysku, zwężeniem kręgosłupa lub ostrogą kostną, która uciska nerw kulszowy, może powodować stan zapalny – lub obrzęk – w dotkniętej chorobą nodze. Powikłania zespołu piriformis mogą również powodować obrzęk nogi.

 

Jeśli masz ból w okolicy pośladka, który promieniuje wzdłuż nogi do stopy, to może to być objaw rwy kulszowej. Często towarzyszą temu mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni. W przypadku wątpliwości zaleca się skonsultować się ze specjalistą.

 

Rwa kulszowa jest chorobą, która wymaga czasu na wyleczenie. Zalecane są metody leczenia objawowego, takie jak stosowanie ciepłych lub zimnych okładów, ćwiczenia rozciągające i wzmocnienie mięśni, masaże oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku poważniejszych objawów, takich jak silny ból lub zaburzenia czynności mięśni, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

 

Należy unikać czynności, które zwiększają nacisk na nerw kulszowy, takich jak siedzenie przez długi czas, noszenie ciężkich przedmiotów, nagłe ruchy, przysiadanie lub podnoszenie ciężarów. Należy również unikać siedzenia na miękkich powierzchniach, takich jak kanapy lub łóżka, ponieważ to zwiększa nacisk na nerw kulszowy

 

Rwa kulszowa może mieć różne przyczyny, takie jak przepuklina dysku, zwyrodnienia kręgosłupa, urazy, infekcje, choroby zapalne lub ciąża. Często jednak przyczyna nie jest jasna, a objawy pojawiają się z powodu zaciskania nerwu kulszowego przez mięśnie lub tkanki.

 

Chociaż wszystkie te stany wpływają na rdzeń kręgowy, nerwy, mięśnie, więzadła lub stawy i wszystkie mogą powodować ból, żaden z nich nie jest bezpośrednio związany z rwą kulszową. Główne przyczyny tych stanów są różne.

Rwa kulszowa obejmuje tylko nerw kulszowy. Biorąc to pod uwagę, najbardziej podobnym stanem byłby zespół cieśni nadgarstka, który obejmuje również ucisk nerwu.

 

Ostatnie słowo o rwie kulszowej. . .

Większość przypadków rwy kulszowej nie wymaga operacji. Czas i autoterapia to zazwyczaj wszystko, co jest potrzebne.

Jeśli jednak proste zabiegi nie łagodzą bólu, skontaktuj się z fizjoterapeutą. Może on zdiagnozować przyczynę Twojego bólu, zasugerować inne opcje leczenia i/lub w razie potrzeby skierować Cię do innych specjalistów zajmujących się zdrowiem kręgosłupa.

 

Jeżeli cierpisz na ból pleców lub masz problem z rwą kulszową – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc.

 

Rwa kulszowa leczenie Poznań – Swarzędz:

 

Tel: 503-733-127

 

Umów się on-line na fizjoterapię ortopedyczną

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Bibliografia

  1. Rwa kulszowa – działanie przeciwbóloweKamil Klupiński, Praktyczna Fizjoterapia, 12 września 2019 NR 108 (Wrzesień 2019)
  2. Wójcik G., Piskorz J., Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
  3. Cunningham C., Rwa kulszowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rwa_kulszowa
  5. Ropper, AH; Zafonte, RD (26 March 2015). „Sciatica”. The New England Journal of Medicine. 372 (13): 1240–8. doi:10.1056/NEJMra1410151. PMID 25806916.
  6. Casey E (February 2011). „Natural history of radiculopathy”. Phys Med Rehabil Clin N Am. 22 (1): 1–5. doi:10.1016/j.pmr.2010.10.001. PMID 21292142.
  7. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
  8. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rwa_kulszowa
  9. . 2003 Nov;3(4):70-5.The effects of McKenzie exercises for patients with low back pain, our experience

 

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023

Dagmara_Porada
Dagmara Porada - Redaktor medyczny

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.