Przybliżony czas czytania: 5 min.

 

Ostroga piętowa (z łac.calcar calcanei, ang. calcaneal spur) to potoczna nazwa zespołu przeciążeniowego rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to jest silną  strukturą, która stabilizuje całą stopę łącząc mechanicznie piętę z palcami stóp.

To właśnie dzięki niej podtrzymywany jest prawidłowy łuk stopy, a kości nie rozsuwają się podczas chodzenia. Jednak kiedy rozcięgno zostanie przeforsowane i przestaje spełniać prawidłowo swojej funkcji… zaczynają się problemy.

Istnieje jednak wiele domowych sposobów na ostrogę piętową, które mogą wspomóc leczenie konwencjonalne.

W Centrum KORE w Swarzędzu (15 min. jazdy od Centrum Poznania) potrafimy skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu ostróg piętowych. Pomogliśmy już ponad 600 osobom cierpiącym na ostrogi piętowe.

 

 

domowe sposoby na ostrogi piętowe
Domowe sposoby na ostrogi piętowe.

 

Umów się na leczenie ostrogi piętowej:

Tel: 503-733-127

Tel dla Pacjentów z Warszawy503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

 

                              Pomogliśmy już PONAD 500 Pacjentom cierpiącym na ostrogę piętową!
ostroga piętowa zdjęcia
Ostroga piętowa RTG

 

Domowe sposoby na ostrogę piętową

Choć nie zawsze są skuteczne i w zależności od stopnia rozwinięcia choroby, mogą być niewystarczające, to jednak czasami warto je zastosować i sprawdzić na własnej skórze ich działanie.

Co można wykonać samodzielnie w domu?

Masaż

Można go wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu i o dowolnej porze dnia. Efekt jest natychmiastowy, a mięśnie i powięź widocznie rozluźniona. Wystarczy usiąść wygodnie, oprzeć jedną nogę na udzie drugiej i złapać chorą stopę dłońmi z dwóch stron.

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem jest ugniatanie okrężnymi ruchami podeszwy przy pomocy kciuków. Splecione dłonie będą stanowiły dobrą podporę, dzięki czemu nacisk stanie się nieco silniejszy niż podczas wykonywania masażu palcami jednej ręki.

Stopa natomiast zostanie usztywniona. W zależności od intensywności bólu, można zacząć od delikatnego głaskania powierzchni podeszwowej łagodnie przechodząc do coraz to silniejszych nacisków.

Ćwiczenia na ostrogi piętowe

Również mają na celu rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia powięzi. Wystarczy wykonywać je kilka minut dziennie np: podczas oglądania telewizji.

Pierwszą propozycją jest toczenie butelki po podłodze gołą stopą. Można zastosować również piłkę do tenisa lub golfa i w ten sposób rolować część podeszwową.

Drugie ćwiczenie polega na umieszczeniu zrolowanego ręcznika na śródstopiu i obustronnym ciągnięciu jego końców w przeciwną stronę. Noga musi być wyprostowana, a jej siła skierowana od ciała na zewnątrz, jakby chciało się ręcznik odepchnąć stopą.

Kolejnym prostym ćwiczeniem, które można wykonać samodzielnie w domu jest rozciąganie łydki. Należy stanąć naprzeciwko ściany, oprzeć się o nią wyprostowanymi rękami, zgiąć jedną nogę w kolanie, natomiast drugą (bolącą) wyprostować i dociskać piętę do podłoża aż do uzyskania optymalnego napięcia całego mięśnia.

Reklama

ŁAGODZĄCY ŻEL NA OSTROGĘ PIĘTOWĄ

żel na ostrogę piętową

Zatem poznaj 10 najczęściej stosowanych domowych sposobów na ostrogi piętowe:

1. Ocet na ostrogi piętowe

Ocet na ostrogi piętowe to metoda naszych babć.  Ocet jest polecany przez medycynę ludową jako domowy sposób na ból pięty podczas chodzenia. Ocet jabłkowy wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Należy zamoczyć kompres w occie jabłkowym i przykładać go do pięty. Okłady te mają zmniejszać ból i obrzęki, nie wpływają jednak na wyleczenie ostrogi piętowej.

Co zawiera ocet?

  • aminokwasy
  • pektyny
  • niewielkie ilości składników mineralnych i witamin.
  • Wśród nich: sód, potas, fosfor, żelazo, magnez, a także witamina C, tiamina, witamina B2, kwas foliowy.

Nasze babcie sporządzały nalewkę z octu na ostrogi piętowe – poniżej przepis.

Składniki nalewki octowej na ostrogi piętowe:

  • 1 jajko
  • 25 g octu
  • 25 g terpentyny

Należy wlać je do zakręcanej butelki i postawić na 10 dni, codziennie potrząsając butelką. Po maceracji można stosować do smarowania bolących pięt.

Nasze babcie przygotowywały też mieszankę zawierającą ocet na ostrogi piętowe  według poniższej receptury:

  • 1/2 szklanki octu jabłkowego
  • 2 szklanki wody

Wodę należy zagotować, przelać do naczynia i zmieszać z octem.

Stopy zanurzano w tej mieszance na  ok. 20 minut.

Zabieg powtarzano codziennie, aż do momentu likwidacji bólu pięty.

 

2. Leki bez recepty na ostrogę piętową

Leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (OTC) mogą pomóc złagodzić ból pięty i dyskomfort. Przykłady leków przeciwzapalnych obejmują: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen. Zmniejszając stan zapalny tkanek, leki te mogą pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom.

Jednak nie powinieneś przyjmować leków przeciwzapalnych, jeśli masz problemy z nerkami lub krwawienia z żołądka i wrzody w wywiadzie. Chociaż acetaminofen dostępny bez recepty może pomóc złagodzić ból, nie ma on takich samych właściwości przeciwzapalnych jak inne leki.

 

ostroga piętowa leczenie domowe
Ostroga piętowa leczenie domowe

 

3. Buty i wkładki

Wygodne i dobrze dopasowane buty mogą zmniejszyć nacisk na ostrogę piętową. Niewygodne buty mogą powodować ból i dyskomfort. Oto, na co zwrócić uwagę, oceniając buty pod kątem wygody, gdy masz ostrogę piętową:

  • Mocne podparcie pięty: Tylna „linia” buta powinna być twarda, aby podtrzymywać piętę i zapobiegać staczaniu się stopy do wewnątrz lub na zewnątrz.
  • Umiarkowana elastyczność: But nie powinien być tak łatwy do zgięcia, aby można go było złożyć. Jednak but powinien mieć stopniowe zgięcie, które stawia pewien opór, gdy stopa jest zgięta lub zgięta.
  • Lekko podwyższona pięta: Wkładka na piętę lub but z lekko podwyższoną piętą (wysokość nie większą niż 1 cal) może pomóc odciążyć bolesną piętę.

Możesz również wykonać indywidualne formowane wkładki do butów, które wsuną się do twojego buta. Te ortezy są specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać toczeniu się stopy i zapewniać dodatkowe wsparcie pięty. 

Wkładki ortopedyczne służą do uśmierzania bólu związanego z ostrogą piętową. Te ortezy są wykonywane są przez ortopodologa po wykonaniu specjalistycznego badania stóp.

Wkładki ortopedyczne zapewniają:

  • Wsparcie pięty w celu przywrócenia naturalnej osi;
  • Wsparcie pod piętą redukujące punkty nacisku;
  • Element podtrzymujący pod łukiem stopy;
  • Doskonałą amortyzacja pochłaniającą wstrząsy;
  • Dobre rozmieszczenie podparcia na podłożu.

 

4. Rozciąganie się – leczenie domowe ostrogi piętowej

Rozciąganie łydki i otaczających ją mięśni, a także powięzi podeszwowej może pomóc zmniejszyć napięcie i nacisk na ostrogę piętową.
Niektóre pomocne ćwiczenia rozciągające obejmują:

Zginanie stopy

Usiądź z jedną nogą skrzyżowaną na drugiej.

Sięgnij po stopę, chwytając palce i przyciągając je do klatki piersiowej.

Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie puść stopę.

Powtórz rozciąganie 5 razy na tej stopie, następnie skrzyżuj nogi w drugą stronę i rozciągnij drugą stopę.

 

Rozciąganie łydek

Stań przed ścianą w odległości wyciągniętej ręki. Postaw jedną stopę lekko przed drugą i pochyl się do przodu, opierając dłonie na ścianie mniej więcej na wysokości barków. Zegnij kolana i lekko wypchnij biodra do przodu, aby poczuć rozciąganie łydek.
Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund, a następnie wyprostuj nogi. Powtórz to rozciąganie 10 razy, a następnie zmień pozycję stopy, tak aby przeciwna stopa była skierowana do przodu.
Rozciąganie rano, po południu i wieczorem może znacznie pomóc w zmniejszeniu bólu spowodowanego ostrogą piętową. Możesz także nosić specjalne szyny, które utrzymują zgiętą stopę, aby rozciągnąć powięź podeszwową i mięśnie łydek w nocy. Te szyny są szczególnie pomocne w zmniejszaniu bólu pięty, który pojawia się z samego rana.
Ostroga piętowa dolna
Rozwój stanu zapalnego prowadzący do powstania ostrogi piętowej.

5. Magnez

Czy domowe sposoby na ostrogi piętowe mogą pomóc w leczeniu zapaleniu rozcięgna podeszwowego?

Kiedy cierpisz na stan zapalny, taki jak zapalenie rozcięgna podeszwowego, normalne jest, że jesteś zainteresowany uzupełniającymi  opcjami leczenia, które przyniosą ulgę w doświadczanych objawach.

Do takich metod należą domowe sposoby na ostrogi piętowe.

Dzisiejsze opcje leczenia dostępne dla osób cierpiących na zapalenie rozcięgna podeszwowego obejmują sposoby domowe, fizjoterapię, leki i interwencje chirurgiczne.

Nie wszystkie opisane powyżej sposoby mają uzasadnienie w badaniach naukowych, nie wszystkie są przebadane, stąd ich skuteczność może być różna. Mogą być one traktowane jako metody komplementarne do podstawowego leczenia jakim jest leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową.

 

Profilaktyka i zapobieganie nawrotom objawów ostrogi piętowej

Na samym początku rozwoju choroby i przy zauważeniu pierwszych symptomów przeciążenia powięzi, wskazany jest odpoczynek. Należy uważać na stopę i nie obciążać jej niepotrzebnie.

Warto zrezygnować (a jeśli jest to niemożliwe  – to chociaż ograniczyć lub zmienić chwilowo dyscyplinę na taką, która mniej obciąża stopy) z uprawianego sportu na jakiś czas i unikać długotrwałego stania.

Kolejnym krokiem jest analiza obuwia. Może się okazać, że buty są źle dopasowane lub zużyte, przez co nieprawidłowo spełniają swoją funkcję. Warto też rozważyć kupno odpowiedniej wkładki, która skutecznie odciąży powięź lub zainwestowanie w ortezę, którą zakłada się na noc.

Kiedy dolegliwości bólowe są duże i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, można zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 

Jednak w większości przypadków leczenie ostrogi piętowej znajdzie swój finał w gabinecie fizjoterapeuty. Czytaj więcej o ostrodze piętowej.

Umów się na leczenie ostrogi piętowej:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

Bibliografia:

  1. Fizjoterapia w ortopedii, dr hab. n. med. Dariusz Białoszewki
  2. Ortopedia i traumatologia 2, prof. dr hab. med. Tadeusz Sz. Gaździk
  3. Karolina Stępień, “Ostroga piętowa” https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/261120,ostroga-pietowa
  4. Julia Wolin, Ostroga piętowa – objawy, diagnostyka, leczenie https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,ostroga-pietowa—leczenie-i-objawy-ostrogi-pietowej,artykul,1639803.html
  5. Jan Paradowski, “Ostroga piętowa – przyczyny, leczenie” https://www.sport-med.pl/leczenie/ostroga-pietowa
  6. Boerner E., Porównanie skuteczności działania ultradźwięków w zależności od dawki w leczeniu ostrogi kości piętowej. Acta Bio-Optica et Informatica Medica 3/2009, vol. 15.
  7. Czyrny Z., Obraz USG i histologiczny entezopatii w obrębie pięty, czyli co to są „ostrogi piętowe” i co z tego wynika. J Orthop Surg Rek Res 2 (18) 2010.
  8. Jaźwa i wsp., OCENA SKUTECZNOŚCI WYBRANYCH ZABIEGÓW FIZJOTERAPEUTYCZNYCH U PACJENTEK Z OSTROGĄ PIĘTOWĄ. Young Sport Science of Ukraine. 2013. V. 3, s 260-266.
  9. Koch M. i wsp., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej. Hygeia Public Health 2014, 49(4): 838-844.
  10. Straburzyńska-łupa A. i wsp., Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu tzw. „ostrogi piętowej” w świetle badań własnych. Ortophedia Traumatologia Rehabilitacja 7, Nr 1, 2005, 79-86.
  11. Stokłosa K. „Fala uderzeniowa – podstawy teoretyczne i zastosowanie kliniczne”, Rehabilitacja w Praktyce 2009,1.
  12. Agatowski K. „Doświadczenia codziennej pracy z falą uderzeniową”, Kwartal. Ortoped. 2013,2.
  13. Thomas JL., Christensen JC., Liaison B. i in.: “The Diagnosis and Treatment of Heel Pain” J. Foot Ankle Surg. 2001, 40,5:329-340.
  14. Rompe JD., Kullmer K., Riehle HM. i in.: “Effectiveness of low-energy extracorporeal shock waves for chronic plantar fasciitis”, J. Foot Ankle Surg. 1996, 2: 215-221.

 

Data ostatniej aktualizacji: 22.09.2023