Analizując definicję bólu sformułowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu – ból jest to emocjonalne oraz zmysłowe nieprzyjemne doświadczenie, które towarzyszy istniejącemu lub tworzącemu się uszkodzeniu tkanek.

Ból między łopatkami na wysokości odcinka piersiowego stanowi dość częsty problem i może dotknąć każdego z nas.  Ból pleców między łopatkami może być następstwem chorób kręgosłupa, wad postawy, a także ból może być następstwem przeciążenia.

Ból pleców między łopatkami dotyka często osoby, które wykonują swoją pracę w pozycji siedzącej, stojącej oraz pochylonej lekko ku przodowi. Pozycje te stanowią zagrożenie wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku piersiowym, pleców szczególnie między łopatkami, mięśni oraz tkanek.

 

ból między łopatkami

Charakterystyka bólu między łopatkami

 

Ból między łopatkami może być:

 • Miejscowy

 • Niestały

 • Nasilający się przy wykonywaniu określonych ruchów

 • Rozlany w okolicach odcinka piersiowego

Jeśli mięśnie mają zwiększone napięcie możliwe jest odczuwanie sztywności kręgosłupa w całym jego odcinku.

 

Możliwe przyczyny bólu pleców między łopatkami:

 

Wśród przyczyn, które mogą być źródłem bólu pleców między łopatkami wyróżnia się:

Wady postawy:

 • skolioza (skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym),

 • kifoza – (naturalne wygięcie kręgosłupa do tyłu)

 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – choroba o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta ogranicza możliwość wykonywania ruchów, powoduje sztywność oraz ból. Stopień zaawansowania choroby może powodować trudności w oddychaniu.

 • Dyskopatia – wysunięcie krążka znajdującego się między kręgami z właściwego miejsca.

 • Spondyloza – choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dotykająca wszystkie elementy budowy kręgosłupa, od krążków po więzadła. Zmiany zwyrodnieniowe mogą podrażniać struktury nerwowe, co może skutkować pojawieniem się bólu, jak i ograniczeniem ruchomości.

 • Choroby stawu okolicy barkowej – zwichnięcia, zapalenia sąsiadujących tkanek, urazy mechaniczne

 • Problemy związane z układem oddechowym

 • Problemy kardiologiczne

 • Półpasiec

 • Neuralgia międzyżebrowa – nerwoból związany z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych

 • Choroby o podłożu psychosomatycznym – uzależnienia, stany lękowe, depresja, nerwica

 

Ból pleców między łopatkami

 

Często zdarza się tak, że w wyniku uprawianego sportu, podjętego wysiłku fizycznego występuje po pewnym czasie ból pleców. Najczęściej ból ten występuje między łopatkami. Ból ten jest następstwem przeciążenia tkanek miękkich, które mogą powodować wystąpienie bólu. 

U osób, które jeżdżą na rowerze, biegają może wystąpić przeciążenie mięśni, które znajdują się w okolicy grzbietu, odpowiadają za ustawienie szyi, barków oraz tworzą postawę naszego ciała. Dlatego, możliwe jest wystąpienie bólu pleców między łopatkami.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jak i bezpośrednio po zakończeniu treningu przystąpić do ćwiczeń rozciągających. Rozciąganie przed, jak i po treningu zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów oraz wszelkich dolegliwości związanych z przeprowadzona aktywnością fizyczną.

Ból pleców między łopatkami jest dość często zmorą kobiet w ciąży. Przyczyny bólu należy doszukiwać się w powiększającym się biuście, który związany jest z rozrostem gruczołu mlekowego. Zmieniająca się postawa ciała u kobiet w ciąży jest również przyczyną wystąpienia dolegliwości bólowych. 

 

 

Ból między łopatkami, a nerwica

 

Dolegliwości bólowe zlokalizowane między łopatkami mogą być związane z zaburzeniami lękowymi. U osób poddanych silnym sytuacjom stresowym lub znajdującym się w trudnych okolicznościach życiowych, ból pomiędzy łopatkami może wystapić w wyniku doznanej sytuacji stresowej, podczas ataku lęku, paniki. Ból między łopatkami u osób ze zdiagnozowaną nerwicą, może mieć podłoże psychosomatyczne.

Aby zminimalizować wystąpienie dolegliwości bólowych, należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki wpływające na rozwój stresu, ataku lęku.  

Z takim rodzajem bólu można skutecznie pracować  – robimy to od wielu lat.

 

Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej

 

Dolegliwości bólowe, występujące między łopatkami, w dodatku promieniujące do klatki piersiowej mogą wprowadzać nas w błąd. W większości przypadków ból o takiej charakterystyce w dodatku z występującym uciskiem mylony jest z początkową fazą zawału mięśnia sercowego, ale również z innymi problemami natury sercowej. Ból między łopatkami, który promieniuje do klatki piersiowej może charakteryzować się:

 • Rwącym bólem

 • Pieczeniem

 • Uciskiem na klatkę piersiową

 • Dusznością.

Objawy te niekoniecznie mogą świadczyć o problemach z sercem. Ważne jest, aby nie wpadać od razu w panikę. Należy zachować spokój, odpocząć. Objawy te, mogą wynikać z wystąpienia nerwobólu, który po chwili odejdzie.

Jeśli pomimo upływającego czasu żadne objawy nie ustąpiły, wręcz zdwoiły swoją siłę, należy udać się do specjalisty w celu wyeliminowania poważniejszych dolegliwości.  

 

Ból kręgosłupa między łopatkami

 

Ból kręgosłupa w okolicy łopatek tak jak wcześniej wspomniano może być następstwem m.in.  treningu, wad postawy, dyskopatii, zesztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej. W nagłych wypadkach ból kręgosłupa może wynikać z kompresyjnego złamania kręgosłupa. Nagły, ostry ból pleców zlokalizowany na wysokości łopatek, który promieniuje na boki i ku dołowi może świadczyć o złamaniu kręgosłupa.

Tego typu schorzenia dotykają pacjentów z osteoporozą, są wynikiem również upadków z dużej wysokości, jak i wypadków komunikacyjnych.

 

Piekący ból pleców między łopatkami

 

Niekiedy z powodu różnych czynników, nie tylko chorobowych nagle dotyka nas ból który określany jest jako piekący, nie do wytrzymania, zlokalizowany między łopatkami, promieniujący w sąsiadujące mięśnie, tkanki. Dolegliwości bólowe mogą sięgać klatki piersiowej. W tej okolicy może to być szarpiący, ostry ból, który występuje po jednej stronie lub może występować dwustronnie.

Pierwsze skojarzenie, jakie może towarzyszyć tym objawom to zawał.  Jeśli oprócz piekącego bólu nie występują inne objawy jak np. duszność, potliwość, brak możliwości głębokiego oddechu, to należy zachować spokój. Po kilku chwilach ból ten powinien zacząć ustępować.

Ból o wymienionej charakterystyce może być związany z tzw. Neuralgią międzyżebrową. Jest to nerwoból, który dotyka nerwów zlokalizowanych blisko żeber.  Nerwy te odpowiadają za unerwienie skóry powierzchni międzyżebrowych oraz mięśni. Uszkodzenie tych nerwów może mieć podłoże toksyczne, urazowe, mechaniczne, polekowe. Może być również efektem występującej choroby lub przebytej np. RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów), tocznia lub boreliozy.

 

Przyczyny bólu miedzy łopatkami 

 

Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami. Jak leczyć dolegliwości bólowe?

           

W wielu przypadków, aby zapobiec dolegliwościom bólowym pleców pomocna będzie terapia wykonana przez fizjoterapeutów.

 Fizjoterapia ma szeroki zakres działania, a w swojej ofercie ma dużo zabiegów dedykowanych do poszczególnych dolegliwości bólowych.

W tym przypadku na dolegliwości bólowe pleców okolicy łopatek może pomóc:

 • Terapia manualna – rozkurcza i relaksuje obolałe partie

 • Akupunktura

 • Masaż leczniczy

 • Kinezyterapia – specjalnie dobrane przez fizjoterapeutów ćwiczenia

 • Kinesiotaping – metoda plastrowania specjalnymi plastrami, których parametry zbliżone są do właściwości ludzkiej skóry

 • Pływanie na basenie

 

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności ruchowej w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych warto umówić się z fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta ortopedyczny dokładnie sprawdzi z czego mogą wynikać dolegliwości bólowe, dobierze odpowiedni rodzaj terapii i rozpocznie skuteczne leczenie przeciwbólowe.

Ponadto fizjoterapeuta dobierze zestaw ćwiczeń który, pomoże w zniwelowaniu dolegliwości bólowych. Sprawdzi poprawność wykonywanych ćwiczeń, skoryguje błędy, jeśli wystąpią.  A w razie konieczności, jeśli dobrane zestawy ćwiczeń nie przyniosą rezultatu, pomoże w zmianie wykonywanych ćwiczeń, zaleci inne zabiegi.

Jedno jest pewne. Najlepszym lekarstwem na wszystkie dolegliwości bólowe zarówno te fizyczne, jak i natury psychicznej jest ruch.

Jeśli pacjent zgłasza się do nas z bólem pod  łopatką i w ostatnim czasie nie uległ żadnemu urazowi, można założyć, że przyczyna leży w mięśniach. Przeciążenia, niewłaściwa pozycja czy naciągnięcie to tylko niektóre ze scenariuszy. Problemy te są często związane z bólem określonych grup mięśni otaczających barki, w tym niektórych mięśni ramion.           

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

 

 

 

ŹRÓDŁA:

 1. https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2020/RPT/4%20BIP%20RAPORT_zalec_techn_art_48aa_profilaktykia_przewleklych_bolow_kregoslupa.pdf
 2. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/postepowanie-rehabilitacyjne-w-zesztywniajacym-zapaleniu-stawow-kregoslupa
 3. https://www.heydoc.pl/s/article/Bol-plecow-miedzy-lopatkami-przyczyny-leczenie
 4. https://itami.pl/bol-miedzy-lopatkami-przyczyny-leczenie/
 5. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/fizjoterapia-dolegliwosci-okololopatkowych
 6. https://www.heydoc.pl/s/article/Kifoza-co-to-jest-i-kiedy-moze-byc-przyczyna-bolu-leczenie-kifozy
 7. https://gazetapowiatowa.pl/poradniki/zdrowie/kinesiology-taping-nowa-metoda-walki-z-bolem/
 8. https://www.europrojekty-pl.pl/zdrowie/co-jest-przyczyna-bolu-kregoslupa/

 

 

Katarzyna Iwanowicz

 

5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes