Ból pleców między łopatkami to częsta dolegliwość, która może być zupełnie niegroźna, a czasem potrafi zwiastować poważne schorzenia, dlatego w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować. Nie oznacza to, że za każdym razem powinniśmy się niepokoić i biec do lekarza.

Bardzo często niegroźny ból między łopatkami da się opanować domowymi sposobami czy lekami bez recepty. Jeżeli jednak ból pojawia się często, a leki przeciwbólowe oraz ćwiczenia nie radzą sobie z nim, warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

ból pleców między lopatkami

Możliwe przyczyny bólu pleców między łopatkami

Ból pleców między łopatkami mogą generować problemy z kręgosłupem, które są związane ze zwyrodnieniami bądź przeciążeniem, powstałym po podniesieniu ciężkiego przedmiotu. Ból pleców między łopatkami może być spowodowany innymi schorzeniami, takimi jak choroby wątroby, chorobą niedokrwienną serca czy refluksem, co dla wielu osób nie jest takie oczywiste.

Zanim przystąpimy do leczenia dolegliwości, warto poznać jego przyczynę. Ból górnej części pleców często powiązany jest z dyskomfortem w obrębie klatki piersiowej. Pacjenci określają ból jako tępy i uciążliwy, ponieważ często uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Nawet proste czynności (w tym stanie) okazują się bardzo trudne do wykonania.

Najczęstszymi potencjalnymi przyczynami bólu pleców między łopatkami są:

 • kontuzje mięśni i ścięgien

 • podniesienie przedmiotu o sporym ciężarze

 • długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji, np. podczas pracy przy komputerze

 • nadwyrężenie mięśni podczas snu

 • choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa

 • zwyrodnienie stawów żebrowo-poprzecznych

 • dehydratacja dysków (ich zmiany zwyrodnieniowe, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie)

 • refluks żołądkowo-przełykowy

 • fibromialgia

 • półpasiec

 • rak płuca, chłoniak, rak wątroby, przełyku

 • kamica przewodów żółciowych

 • choroba niedokrwienna serca

 • nerwica (jest ona coraz częściej stwierdzana u pacjentów w różnym wieku).

Tzw. lumbago to nagły i ostry ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

 

Umów się na leczenie w Swarzędzu:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Ból pleców między łopatkami – neuralgia międzyżebrowa

Za ból pleców między łopatkami może odpowiadać neuralgia międzyżebrowa, która jest bardzo częstym schorzeniem. Każdy doświadczył jej chociaż raz w życiu. Neuralgia powoduje ból promieniujący do klatki piersiowej.

Dolegliwość ta, zwana także nerwobólem, wiąże się z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych. Unerwiają one boczną i przednią powierzchnię klatki piersiowej. Jak dochodzi do neuralgii? Powoduje ją powszechne przewianie, ale również guzkowate zapalenie tętnic, osteoporoza, półpasiec, niedobory witamin z gr. B, toksyczne lub polekowe uszkodzenie nerwu oraz reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

W przypadku neuralgii ból jest ostry, szarpiący nawet przy najmniejszym skręcie tułowia, rwący i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Napady bólu mogą być długotrwałe lub trwać tylko kilka sekund. Zazwyczaj ból jest silniejszy po ekspozycji na niską temperaturę, po wysiłku fizycznym oraz po pochyleniu do przodu.

Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej

Diagnostyka neuralgii zaczyna się w gabinecie, kiedy to lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Jest to kluczowe dla właściwej weryfikacji przyczyny powstawania dolegliwości i właściwego połączenia ich z innymi objawami.

Pomocne jest wykonanie badania RTG, TK lub MRI, dzięki którym specjalista może wyeliminować ciężkie schorzenia, które mogą powodować ból kręgosłupa między łopatkami. Badania krwi są pomocne, kiedy lekarz podejrzewa choroby układowe, np. RZS lub nowotwór.

Leczenie neuralgii

Leczenie w dużej mierze zależy od przyczyny i może polegać na stosowaniu farmakoterapii, operacji bądź fizjoterapii. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się dużą skutecznością w przypadku pacjentów, których dolegliwości mają swój początek w dyskopatii lub urazie.

Metody fizjoterapeutyczne

 • ćwiczenia oddechowe – poprawa toru oddychania sprzyja usprawnieniu mobilności klatki piersiowej

 • ćwiczenia ruchowe – wzmacniają mięśnie, nadają tkankom elastyczności i niwelują objawy, które powoduje dyskopatia

 • terapia manualna – zawiera w sobie elementy manipulacji stawowej, a także skupia się na mobilizacji tkanek miękkich, co sprzyja redukcji dolegliwości bólowych i odbudowie ruchomości żeber i kręgosłupa

 • neuromobilizacja – polega na działaniu w sposób bezpośredni na tkankę nerwową, co polepsza jej elastyczność i normalizuje procesy zachodzące w komórkach w celu usprawnienia procesów naprawczych nerwów

 • fizykoterapia – laser i pole magnetyczne, działające przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Farmakoterapia

Jako leczenie wspomagające nierzadko stosuje się leki przeciwbólowe, które jednocześnie zmniejszają stan zapalny i znacząco redukują nieprzyjemne objawy. Bardzo często wystarczają leki, które każdy z nas może kupić w aptece bez recepty.

Warto jednak pamiętać o takich przypadkach, kiedy trzeba czegoś więcej. Szczególnym przypadkiem jest neuralgia po półpaścu. Dotyka ona ona ok. 10-15 % pacjentów po przebytej infekcji wirusem Varicella zoster. Najczęściej stosowanym lekiem w takim przypadku jest pregabalina, chociaż wykazano również bardzo dobre działanie tramadolu, połączonego  gabapentyną.

Leczenie skojarzone jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, dlatego to coraz częściej stosowany model działania.

 

 

Ból pleców między łopatkami - ćwiczenia na ból pleców między łopatkami

Dehydratacja krążka międzykręgowego powodująca ból pleców między łopatkami

Dehydratacja krążka międzykręgowego ma bezpośredni związek ze zmianami zwyrodnieniowymi, które prowadzą do utraty uwodnienia dysków, przez co tracą również niezbędną sprężystość i odpowiedni kształt.

Uszkodzony krążek może wysunąć się spomiędzy kręgów, w wyniku czego dochodzi do powstania tzw. przepukliny kręgosłupowej. Przepuklina krążka międzykręgowego uciska rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych, co powoduje powstawanie objawów.

Jeżeli przepuklina jest tak umiejscowiona, że nie uciska żadnych wrażliwych struktur i nie powoduje dolegliwości – nie trzeba jej leczyć. Ryzyko wystąpienia zwyrodnienia krążka zwiększa się wraz z wiekiem.

Nie bez znaczenia jest także predyspozycja genetyczna. Pojawianie się dehydratacji krążka może być schorzeniem rodzinnym.

Do wystąpienia schorzenia predysponuje również otyłość, czyli nadmierne obciążenie kręgosłupa. Ciężka praca fizyczna, różnego rodzaju urazy kręgosłupa oraz słabe wytrenowanie to kolejne czynniki predysponujące.

Zmniejszenie uwodnienia krążka międzykręgowego pojawia się też często u osób cierpiących na osteoporozę lub inne choroby kostno-stawowe.

Objawy towarzyszące zwyrodnieniu krążka międzykręgowego

 • ból pleców, umiejscowiony w różnych odcinkach w zależności od tego, który krążek uległ uszkodzeniu

 • osłabienie siły mięśniowej

 • zaburzone czucie

 • zawroty głowy

 • drętwienie rąk oraz mrowienie kończyn

 • niedowłady niektórych grup mięśni.

Zapobieganie zwyrodnieniom krążka międzykręgowego

Zwyrodnienie krążka i ostry ból zazwyczaj pojawia się znienacka i nie da się temu zapobiec. Są jednak czynniki, na które mamy wpływ, by ograniczyć ryzyko wystąpienia tego przykrego schorzenia.

Należą do nich: redukcja masy ciała, wytrenowanie i wykonywana praca. Polecane jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Niestety w części przypadków decydują predyspozycje genetyczne i zwyrodnienie pojawi się mimo stosowania powyższych zasad.

Leczenie zwyrodnienia i przepukliny krążka międzykręgowego powodujących ból pleców między łopatkami

Wyróżniamy dwie grupy metod leczenia przepukliny krążka międzykręgowego: operacyjne (inwazyjne) oraz nieoperacyjne. Metody nieoperacyjne to przyjmowanie leków oraz szeroko pojęta rehabilitacja.

Fizjoterapia ma często kluczowe znaczenie i przynosi bardzo dobre efekty. Pozwala wzmocnić kręgosłup, dzięki czemu staje się mniej podatny na urazy. Warto pamiętać, by wszelkie działania konsultować z lekarzem, gdyż brak wykonania pełnej diagnostyki może skutkować pogorszeniem stanu chorego.

Połączenie farmakoterapii i fizjoterapii przynosi doskonałe efekty, zwłaszcza jeśli rehabilitacja jest wykonywana regularnie i przez dłuższy okres czasu.

Niekiedy jednak zmiany są na tyle zaawansowane, że metody nieinwazyjne nie przynoszą rezultatu. Brak poprawy po takim leczeniu i silne dolegliwości kwalifikują do leczenia operacyjnego.

Zabieg polega na usunięciu fragmentu krążka, który powoduje ucisk na rdzeń lub korzenie nerwów. W skrajnych przypadkach wszczepia się implant, który stabilizuje sąsiadujące ze sobą kręgi.

Laseroterapia – nowoczesna i skuteczna

Laseroterapia jest ostatnio bardzo popularną metodą, nie tylko jeśli chodzi o leczenie przepukliny krążka międzykręgowego. Stymuluje tkanki na poziomie komórki, struktur naczyniowych, tkanki łącznej i układu immunologicznego.

Laser wykazuje działanie miejscowe i uogólnione. Znieczulające i przeciwzapalne właściwości lasera mogą być tłumaczone na wiele sposobów. Powoduje on rozszerzanie naczyń krwionośnych przez obniżenie odbioru bólu przez zakończenia nerwowe.

Laseroterapia wywołuje efekt przeciwbólowy i antyzaplany dzięki pobudzaniu regeneracji tkanek i wzmaganiu produkcji beta-endorfin.

Ćwiczenia – niezwykle skuteczne w przypadku przepukliny krążka

 • Koci grzbiet – wykonuje się go w klęku podpartym. Środkowa część pleców jest unoszona i obniżana. Podnoszenie powinno zachodzić wraz z wdechem, a obniżanie z wydechem,

 • Rowerek, wykonywany podczas leżenia na plecach i naśladowanie ruchów nóg jak podczas jazdy rowerem. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien przylegać do podłogi. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy

 • Przyciąganie kolan w pozycji leżącej na podłodze.

Metoda McKenziego

Metoda McKenziego to jedna z najbardziej skutecznych metod, która przynosi trwałe rezultaty. Dzieje się tak, ponieważ skupia się ona na wyeliminowaniu źródła bólu, a nie samego bólu jako objawu.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń tą metodą, należy uprzednio skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i dobierze zestaw pod indywidualne potrzeby chorego.

Ćwiczenia w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego zawsze są poprzedzone relaksacją. Jednym z nich jest ułożenie się na plecach z ramionami ułożonymi wzdłuż ciała z głową zwróconą na prawo. Pacjent wykonuje oddechy, by pozbyć się napięcia w mięśniach.

Kolejne ćwiczenie jest wykonywane w tzw. przeproście. Pacjent leży na brzuchu, jego łokcie leżą pod barkami, a ciężar ciała unoszą przedramiona. Chory wykonuje 10 oddechów. Mięśnie ulegają powolnemu rozluźnieniu. Następnie przez 5 minut należy leżeć.

Domowe sposoby na przepuklinę krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego to schorzenie, które pociąga za sobą wiele poważnych dolegliwości. Jeżeli występuje tylko ból i to o umiarkowanym nasileniu, można próbować domowych metod jego uśmierzania.

Ważne jest przyjmowanie takich pozycji, by jak najmniej odczuwać ból. Unikaj wykonywania nagłych ruchów, podnoszenia ciężarów czy długotrwałego stania.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości bólowych jest stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty. Bez problemu dostaniesz je w każdej aptece. Ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy pozwolą ograniczyć ból.

Kolejnym sposobem, aby ograniczyć dyskomfort, jest stosowanie ciepłych okładów. Namocz ręcznik w ciepłej wodzie i przyłóż w obolałe miejsce. Można stosować także maści oraz plastry rozgrzewające, które w swoim składzie mają substancje działające miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Ból pleców między łopatkami –  a może to kręgozmyk?

Przyczyny kręgozmyku

Przyczyny przodozmyku są różne i  zależą od wieku pacjenta. Oczywiście zdarzają się wyjątkowe przypadki, jednak na podstawie obserwacji można wysnuć zależność, że u młodych osób kręgozmyk jest poprzedzony tzw. kręgoszczeliną. Jest to stan, kiedy drobny element kręgu ulega uszkodzeniu, co prowadzi do jego przerwania.

Powoduje to, że kręg staje się bardziej ruchomy. Może się wydawać, że kręgosłup pracuje normalnie. Pacjent jest w stanie wykonywać różne ruchy, w tym zginanie, prostowanie, ruchy rotacyjne, jednak kręgosłup nie jest tak stabilny jak dotychczas.

Kręgozmyk u osób starszych powstaje jako konsekwencja choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, nic nie uległo uszkodzeniu, a jednak brak stabilizacji, ponieważ elementy, które warunkują fizjologiczną równowagę, uległy zużyciu.

Ból to nie wszystko – objawy towarzyszące kręgozmyku

Głównym objawem kręgozmyku jest ból, który zazwyczaj dotyczy okolicy lędźwiowej, jednak odnotowuje się przypadki, kiedy dolegliwości lokują się między łopatkami.

Początkowo pacjent odczuwa tępy, z czasem przechodzący w ostry ból. Część pacjentów skarży się na osłabione mięśnie i obniżoną sprawność fizyczną.

Kręgozmyk pociąga za sobą objawy neurologiczne, do których należą:

 • zaburzenia czucia

 • przykurcze mięśniowe

 • niedowłady

 • osłabione odruchy

 • zaburzenia mikcji i oddawania stolca.

 

ból w plecach między łopatkami

Leczenie kręgozmyku powodującego ból pleców między łopatkami

Fizjoterapia

Fizjoterapia oferuje wiele metod, które okazują się przydatne w przypadku kręgozmyku. Jedną z nich jest pinopresura. Jest to polska metoda, która łączy w sobie elementy medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej. Jest ona połączeniem akupunktury, akupresury, terapii manualnej i refleksologii.

W tej technice używa się teorii pięciu żywiołów do określenia typu ludzi. Pacjenta można określić jako wodę, ziemię, ogień, powietrze i eter. To, do którego z nich zostanie zaliczony, zależy od bardzo wielu zmiennych, między innymi sposobu reakcji na ból czy typu budowy. Przeanalizowanie tych zmiennych pozwala dobrać odpowiednią technikę i sposób pracy z danym pacjentem.

Pinopresura to nieinwazyjna metoda, która świetnie sprawdza się w leczeniu dolegliwości bólowych u pacjentów oraz w sporcie. Pinopresura swoje działanie opiera na świadomości i wiedzy na temat elektryczności tkanek oraz zdolności organizmu do regeneracji.

Powięź to struktura która otacza mięśnie. Z roku na rok poznajemy coraz więcej jej funkcji i zyskuje ona spore znaczenie dla funkcjonowania organizmu jako całości.

Pinopresura jest pomocna nie tylko w przypadku kręgozmyku, ale sprawdza się w leczeniu innych schorzeń, takich jak: urazy sportowe, zaburzenia naczynioruchowe, zespół lodowatych kończyn, neuropatii na tle demielinizacyjnym, zaburzeń nerwicowych oraz parkinsonizmu.

Terapia wisceralna to kolejna fizjoterapeutyczna propozycja, nastawiona na połączenie układu narządów trzewnych z układem mięśniowo-szkieletowym i powięzią.

Jej koncepcja opiera się na przeświadczeniu, że choroby pojawiają się wtedy, kiedy utrudnione jest przewodnictwo nerwowe i krążenie płynów ustrojowych.

Na organizm człowieka działa wiele czynników negatywnych. Mamy tu na myśli między innymi chroniczny stres, złą ergonomię w pracy, brak ruchu oraz upadki, uderzenia, urazy. Każdy z wyżej wymienionych czynników jest stresem dla organizmu. Jak ciało radzi sobie ze stresem? Buduje napięcie, które ma chronić przed działaniem negatywnego czynnika.

Różne elementy organizmu są ze sobą połączone, a napięcie w jednym segmencie może pociągać za sobą lawinę, która w konsekwencji prowadzi do bardziej uogólnionych zaburzeń.

Ból pleców między łopatkami – nerwica?

Ból pleców między łopatkami może być niekiedy oporny na standardowe leczenie, a po przeprowadzeniu dokładniejszej diagnostyki obrazowej również nie znajduje się nic niepokojącego. Co wtedy? Warto zastanowić się nad lękowym podłożem wspomnianego bólu.

Dolegliwości tego typu mogą pojawiać się zwłaszcza u osób, które zostają poddane długotrwałemu stresowi oraz doświadczają trudnej sytuacji. Ból między łopatkami u osób ze ze zdiagnozowaną nerwicą może mieć podłoże psychosomatyczne. W takiej sytuacji leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie będą działać.

Z takimi pacjentami można skutecznie pracować. Warto zasięgnąć porady psychoterapeuty i fizjoterapeuci, by podejść do tematu w bardzo holistyczny sposób.

Ból pleców między łopatkami w nocy

Ból pleców między łopatkami może się pojawiać w różnych sytuacjach oraz o różnych porach dnia. Dolegliwości mogą spadać na pacjenta również w nocy lub bezpośrednio po przebudzeniu. Brzmi znajomo? Kto z nas nie doświadczył konsekwencji nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu niech pierwszy rzuci kamień!

Zdarza się to przypadkowo, bądź jest wynikiem zbyt wysokiego ułożenia poduszek pod głową, co powoduje długotrwałe ułożenie kręgosłupa i mięśni w wymuszonej pozycji. Prowadzi to do przykurczów mięśni i dolegliwości, które często lokują się właśnie w okolicy międzyłopatkowej. Takim stanom można zapobiegać, dbając o prawidłową higienę snu.

Spróbuj spać bardziej płasko, nie używaj zbyt wielu poduszek. Często taka mała modyfikacja wystarcza, by ból po przebudzeniu odszedł w niepamięć.

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

 

Bibliografia

 1. Anatomia człowieka, t. I, Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, A. Bochenek, M. Reicher
 2. Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym, Ł. Wojtyczek
 3. Choroby krążka międzykręgowego. Przypadki kliniczne, diagnostyka, leczenie, profilaktyka, K. Juergen
 4. Thoracic spine pain in the general population: prevalence, incidence and associated factors in children, adolescents and adults. A systematic review, A.M. Briggs
 5. Gabapentin and tramadol for the treatment of postherpetic neuralgia. Preliminary study, K. Brzeziński, W. Sodolski, A. Horoch
 6. Ćwiczenia usprawniające kręgosłup, S.Szabuniewicz, A.Orlikowska, W.Niesłuchowski
 7. Niektóre cechy szczególne przebiegu klinicznego zespołów bólowo-korzeniowych wywołanych dyskopatią lędźwiową u chorych z otyłością”; Robert Gasik, Tadeusz Styczyński
 8. Comparison of High-Intensity Laser Therapy and Ultrasound Treatment in the Patients with Lumbar Discopathy, Ismail Boyraz, Ahmet Yildiz, Bunyamin Koc, Hakan Sarman

 

 

5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes