Przybliżony czas czytania: 7 min.

 

Cellulit jest zjawiskiem towarzyszącym wielu kobietom. Występuje w różnych miejscach na naszym ciele, przyjmuje różny wygląd oraz objawy. Dotyczy kobiet praktycznie w każdym wieku oraz sylwetce, niezależnie czy jesteśmy szczupłe, czy mamy trochę więcej kilogramów.

Czym tak naprawdę jest cellulit? Czy można go zwalczyć? Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy duże doświadczenie w terapii cellulitu.

 

jak pozbyć się cellulitu

Czym jest cellulit?

Cellulit, czyli inaczej guzkowo – obrzękowo – włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej lub lipodystrofia typu kobiecego, jest jedną z najczęściej  występujących zmian skóry dotyczących okolicy ud oraz pośladków.

Cellulit popularnie określany jest jako objaw „skórki pomarańczowej” lub „materaca”, ze względu na nieregularną, pofałdowaną powierzchnię. Najczęstszą lokalizacją cellulitu są: biodra, pośladki, brzuch oraz ramiona. W tych miejscach tkanka tłuszczowa gromadzi się w większej ilości. Problem ten dotyka około 85% kobiet powyżej 20. roku życia.

Różnice między kobietami, a mężczyznami w budowie tkanki tłuszczowej, a dokładniej zrazików tłuszczowych, powodują, że u kobiet problem ten występuje znacznie częściej, o większym nasileniu. Zwyrodnienie to ma ścisły związek z zaburzeniami mikrokrążenia krwi, limfy oraz z metabolizmem tkanki tłuszczowej.

Cellulit nie jest związany z nadwagą. Często osoby o szczupłej sylwetce borykają się z nieestetycznym wyglądem ciała, na skutek tej lipodystrofii.

Głównym objawem cellulitu jest wygląd zewnętrzny skóry  – zagłębienia i wyniosłości na jej powierzchni oraz objaw skórki pomarańczowej, czyli rozszerzenie porów i obrzmienie naskórka.

 

Jak powstaje cellulit?

Przyczyną powstawani zmian cellulitowych jest nieprawidłowy rozrost komórek tłuszczowych, ich wzmożony podział powoduje zwiększenie objętości oraz upośledzenie rozwoju tkanki łącznej. W wyniku tych procesów dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych i chłonnych, które zaburzają ukrwienie oraz przebieg procesów metabolicznych w skórze i tkance podskórnej.

W efekcie dochodzi do uszkodzenia skóry, powodując, że powierzchnia jest nierówna i chropowata. Tkanki tracą odpowiednią elastyczność, stają się wiotkie i gąbczaste. Dystrybucja składników odżywczych oraz eliminacja produktów metabolizmu staje się utrudniona, prowadzi to do szeregu dysfunkcji. Finalnie skóra staje się rozluźniona, widoczne są na jej powierzchni dołki oraz wypukłości.

Znaczącą rolę w powstawaniu tej lipodystrofii odgrywa także genetyka, która odpowiada za:

  • płeć: klasyczna postać cellulitu występuje głównie u kobiet;
  • ilość receptorów hormonalnych, ich czynność i rozmieszczenie,
  • rozkład i budowę tkanki tłuszczowej oraz typ biologiczny: u kobiet o sylwetce „gruszki”, tkanka tłuszczowa głównie gromadzi się na biodrach oraz pośladkach, tam też występowanie cellulitu będzie częstsze. Osoby z sylwetką typu „jabłko”, będą za to zmagać się z objawem „materaca” głównie na brzuchu.
  • skłonności do występowania niewydolności krążenia i chorób naczyniowych,
  • gospodarkę hormonalną i równowagę pomiędzy poziomem estrogenów i progesteronu.

 

Stopnie zaawansowania cellulitu.

Cellulit i jego objawy można scharakteryzować na podstawie stopnia jego zaawansowania. W pierwszym stopniu pacjent skarży się na uczucie ciężkości, skurcze, parestezje i mrowienie kończyn dolnych.

Towarzyszą mu także okresowe i nagłe bóle oraz napięcie nóg. W kolejnym stopniu, na pierwszy rzut oka skóra jest gładka i ma równą powierzchnię, jednak w ujęciu fałdu skóry, widoczne są zgrubienia i pofałdowania. Ciało może być również obrzęknięte. Następne stadium charakteryzuje się uwypukleniem i charakterystycznymi dla cellulitu dołkami na powierzchni skóry, zmiany widoczne są, np w pozycji stojącej.

W stanie rozluźnienia mięśni, np. podczas leżenia, skóra ponownie wydaje się gładka. Przy próbie ujęcia fałdu skóry, objaw zaostrza się, wyczuwalne są podskórne guzki. W stadiach najbardziej zaawansowanych, pod względem wizualnym oraz zdrowotnym „pomarańczowa skórka” widoczna jest w każdej pozycji ciała, niezależnie od ujęcia ciała dłońmi.

Podczas nacisku zmiany mogą być bolesne. Guzki i grudki w tkance tłuszczowej są znacznie większych rozmiarów. Ponad to, skóra traci na elastyczności oraz jest znacznie bledsza, na skutek spadku temperatury. W obrazie klinicznym mogą być widoczne żylaki, czy mikrowynaczynienia.

 

Rodzaje cellulitu

W poniższym rozdziale przedstawię rodzaje cellulitu wraz z krótką charakterystyką każdego z nich. Może pomoże to osobom borykających się z tym schorzeniem w sklasyfikowaniu odpowiadającego im typu.

Postać twarda – ten typ spotyka się u kobiet młodych, aktywnych fizycznie, szczupłych. Skóra często jest przesuszona. Sama tkanka tłuszczowa jest zbita, ściśle przylega do mięśni. Podczas przesuwania dłonią po skórze wyczuwalne są grudki i nierówności. Widoczność zmian nie jest zależna od pozycji ciała.

Postać wiotka – najczęściej występuje u kobiet o małej aktywności fizycznej lub z genetycznie uwarunkowaną wiotkością skóry. Także u osób po 40. roku życia. Pojawia się na skutek obniżenia jędrności i elastyczności skóry, spowodowanej zmniejszeniem produkcji kolagenu oraz wahaniami masy ciała.

Predyspozycją do tej odmiany cellulitu może być także terapia lekami o działaniu odwadniającym. W obrazie tkanka tłuszczowa jest nierówno pofałdowana, nie przylega do mięśni. W odróżnieniu do postaci twardej, zmiany cellulitowe zmieniają się wraz z przybieraniem różnych pozycji ciała.

Postać obrzękowa – jest charakteryzowana jako najcięższa postać lipodystrofii. Pojawia się u kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego, ze skłonnością do obrzęków. Osoby cierpiące na tę odmianę skarżą się na uczucie ciężkości nóg oraz nadwrażliwością na dotyk. Kończyny dolne mogą mieć zwiększoną objętość.

W wyniku testu uciskowego na skórze, pozostają blade wgłębienia, które powoli wracają do regularnej powierzchni. Zaobserwowano tę postać cellulitu głównie u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Postać mieszana – typ najbardziej popularny, łączący cechy wszystkich trzech opisanych wyżej postaci, w mniej zaawansowanej formie.

Postać rzekoma – związana jest z silną wiotkością skóry. Cechuje się opadaniem skóry i tkanki podskórnej w obrębie pośladków, brzucha, ud oraz ramion. Najcześciej dotyczy kobiet w starszym wieku.

Cellulit wodny – związany jest z odkładaniem rezerw tłuszczowych i zatrzymywaniem się wody w organizmie. Proces ten,  głównie uzależniony jest od zmian w funkcjonowaniu układu hormonalnego.

Cellulit tłuszczowy – najczęściej występuje u dojrzałych kobiet. Polega na niekontrolowanym odkładaniu tkanki tłuszczowej. Postać uwarunkowana wysokokaloryczną dietą.

 

cellulit z ud i posladków

Cellulit wodny i tłuszczowy – czym się różnią?

Cellulit w zależności od czynników, które go wywołują, dzieli się na kilka rodzajów. Ze względu na sposób jego powstawania, możemy wyróżnić cellulit wodny oraz tłuszczowy.

Cellulit wodny występuje u kobiet, które są aktywne fizycznie oraz te, które nie doświadczyły wahań wagi. Ten rodzaj cellulitu nie dotyczy kobiet z otyłością. W badaniu palpacyjnym wyczuwalne są niewielkie zgrubienia i nierówności. W obrazie klinicznym skóra jest elastyczna, twarda, mocno przylega do mięśni i tkanek.

Może również być sucha i szorstka, w obrazie mogą pojawić się rozstępy oraz rogowacenie okołomieszkowe. Wygląd skóry nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Ta postać cellulitu może być to związana z zaburzeniami w wydalaniu nadmiaru płynów z organizmu, pod koniec cyklu hormonalnego, a także może być rezultatem niezdrowej diety, bogatej w sól, która powoduje retencje wody w organizmie.

Cellulit wodny możemy zniwelować, po przez właściwą dietę. Przede wszystkim należy wykluczyć nadmiar soli z jadłospisu. Zamiast sięgać po chipsy, słone orzeszki czy kawałek sera, zamieńmy codzienną przekąskę na warzywa, owoce lub orzechy bez dodatku soli. Zamiast po sok, czy napój gazowany sięgajmy po wodę, w ilości około 2 litrów dziennie.

Cellulit tłuszczowy występuje u kobiet mało aktywnych fizycznych, ze zwiotczałą tkanką mięśniową, może być konsekwencją szybkiej utraty wagi. Rozpoczyna się w głębokich warstwach skóry i tkanki podskórnej. W badaniu palpacyjnym skóra jest wiotka, nie przylega ściśle do mięśni.

Dosyć wyraźnie wyczuwalne są grudki oraz bruzdy, czy wypuklenia. Wywołany jest nieprawidłową dietą. W zrazikach tłuszczowych dochodzi do gromadzenia się cukrów oraz kwasów tłuszczowych. Część tych substancji pozostaje w komórce w wyniku nieprawidłowego rozpadu trójglicerydów.

Taka komórka zwiększa swoją objętość i zaczyna wywoływać ucisk, w konsekwencji – ból. Cellulit tłuszczowy jest widoczny w każdym świetle oraz w każdej pozycji ciała. Często ewoluuje z nieleczonej postaci cellulitu wodnego. Podczas walki z cellulitem lipidowym kluczowa jest zmiana diety, na niskokaloryczną, bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz bogate w białko.

Podstawowym filarem będzie również aktywność fizyczna oraz zabiegi wspomagające, o których więcej opowiem w kolejnych rozdziałach.

Pomimo tak wielu różnic, u części osób określenie rodzaju cellulitu może nie być jednoznaczne. Dopiero przy badaniu palpacyjnym, polegającym na ujęciu placami fałdu skóry, można stwierdzić różnicę w przyleganiu skóry do tkanek i mięśni. Obejrzenie skóry pod kątem różnym kątem światła także może ułatwić nam klasyfikacje.

 

Jak najlepiej pozbyć się cellulitu?

Kluczową kwestią aby skutecznie pozbyć się cellulitu jest rozpoznanie. Określenie typu cellulitu z jakim się zmagamy i jakie są przyczyny jego powstawania. Pozwoli to spojrzeć szerzej na problem i podejść do niego holistycznie. W celu klasyfikacji, pod uwagę należy wziąć wymienione wcześniej kryteria, takie jak styl życia, całokształt sylwetki, obraz naszej skóry w zależności od padającego światła, czy pozycji ciała.

Dobrze jest również wykonać badanie palpacyjne, co pomoże nam scharakteryzować skórę pod kątem twardości/wiotkości. Aby potwierdzić nasze przypuszczenia, co do postaci i stopnia zaawansowania cellulitu, możemy skonsultować się ze specjalistą lekarzem, kosmetologiem czy dietetykiem.

Jeżeli lipodystrofia występuje w postaci zaawansowanej, to wówczas nie wystarczą tylko działania zapobiegawcze, należy wdrożyć leczenie lub zabiegi inwazyjne dobrane przez lekarza specjalistę.

Terapia cellulitu powinna działać w trzech głównych kierunkach: poprawy mikrokrążenia, lipolizy i odbudowy skóry.

Podstawowe filary walki ze cellulitem:

  1. Dieta – Powinna być bogata w pełnowartościowe produkty. Z naciskiem na warzywa, produkty pełnoziarniste, oraz te o wysokiej zawartości białka, np. Rośliny strączkowe, typu soczewica, groch, fasola. Jadłospis powinien być wolny od wysokoprzetworzonego jedzenia, ubogiego w wartości odżywcze. Nie zalecane jest również spożywanie słonych przekąsek, wyrobów branży cukierniczej, czy słodkich napojó Niezależnie od postaci cellulitu ograniczajmy spożycie cukrów prostych, nasyconych tłuszczów oraz soli.
  2. Aktywność fizyczna – Aby ograniczyć powstawanie cellulitu należy zadbać o ruch. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stan skóry. Jeśli poprawia się ukrwienie mięśni, co uzyskujemy dzięki aktywności fizycznej rzutuje to na przepływ krwi w tkance tłuszczowej. Im lepiej ukrwione są mięśnie, tym bardziej zmniejsza się umiejscowiona nad nimi tkanka tłuszczowa. Regularne ćwiczenia powodują, że spala się tkanka tłuszczowa, poprawia się krążenie krwionośne i limfatyczne, komórki zostają dotlenione. Działa to również detoksykująco na organizm. Na skutek ćwiczeń następuje wzrost napięcia mięśni poprawiających całość sylwetki i utrzymanie prawidłowej masy ciał
  3. Zabiegi antycellulitowe – możemy tutaj wyróżnić, np. zabiegi aparaturowe z zastosowaniem ultradźwięków, fali radiowej. A także w formie masażu, zabiegów z użyciem bańki chińskiej, czy szczotki do szczotkowania ciał
  4. Preparaty kosmetyczne – w wyborze preparatu do pielęgnacji ciała w okolicy objętej cellulitem należy zwrócić uwagę na składniki aktywne zawarte w składzie.
  5. Małe zmiany w codziennym życiu – odradza się częstego noszenia zbyt obcisłych ubrań, rajstop oraz obuwia na wysokim obcasie, aby nie ograniczać prawidłowego krążenia krwi. Na zaburzony przepływ krwi może wpływać również niewłaściwa pozycja ciała, np. zbyt długa pozycja stojąca lub pozycja siedząca „noga na nogę”.

 

Profilaktyka antycellulitowa
Profilaktyka antycellulitowa

Co na cellulit? Zabiegi, które pomagają pozbyć się cellulitu z ud i posladków.

Endermologia

Technika masażu powłok tkanek miękkich. Posługuje się mechanizmem dwóch elektronicznie sterowanych rolek, znajdujących się w hermetycznej komorze. Rolki te, działając w połączeniu z podciśnieniem, wychwytują fałd skóry, który zwijany jest przez pierwszą, a rozwijany przez drugą rolkę.

Fałd ten masowany jest przez głowicę w dwóch kierunkach, a oprócz tego rolki poruszają się także względem siebie ze zmianą podciśnienia. Wielkość głowicy jest dobierana w zależności od okolicy ciała, na której ma być przeprowadzony zabieg.

Poprzez wykonywanie płynnych ruchów masujących dochodzi do udrożnienia węzłów chłonnych i usprawnienia przepływu chłonki. Ściany naczyń krwionośnych stają się uelastycznione, poprawia się krążenia żylno-limfatyczne. Tkanki są dotlenione i odżywione, przez co koloryt i kondycja skóry również się polepsza.

Kolejnymi efektami są: wzmożenie lipolizy w tkance tłuszczowej, zmniejszenie obrzęków, przyspieszenie przemiany materii, działanie przeciwzakrzepowe i detoksykujące.

Body wrapping

Zabieg polega na szczelnym owijaniu ciała – czynności te poprzedza się dokładnym peelingiem. W pierwszym etapie nakłada się dużą ilość preparatu antycellulitowego, zawierającego substancje aktywne mające poprawić krążenie oraz metabolizm. Następnie owija się miejsca objęte cellulitem specjalną folią lub rozgrzanymi bandażami.

Nacisk spowodowany obecnością folii oddziałuje na naczynia limfatyczne oraz tkanki, co powoduje wzrost ciśnienia. Indukuje  to szereg procesów, co w efekcie powoduje odprowadzenie płynów wraz z toksynami i zbędnymi produktami przemiany materii.

Drenaż limfatyczny BOA

Drenaż limfatyczny boa lub masaż pneumatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego mechanicznie. Masaż limfatyczny boa jest wykonywany z wykorzystaniem urządzenia do kompresji pneumatycznej.

Części ciała poddawane zabiegowi wkłada się w specjalne mankiety, które są wypełniane powietrzem, który powoduje ucisk w poszczególnych miejscach. W efekcie obserwujemy poprawę krążenia krwi i limfy oraz rozbicie złogów tkanki tłuszczowej.

Całość zabiegu odbywa się w wygodnej pozycji leżącej. Po zabiegu  skóra staje się gładsza, jędrna i sprężysta. Drenaż poprawia jakość krążenia żylnego i limfatycznego, co wpływa prozdrowotnie na organizm. Świetnie się sprawdza u osób borykających się z żylakami, obrzękami kończyn dolnych czy uczuciem ciężkich nóg, a jednocześnie ma działanie kosmetyczne: modeluje sylwetkę i likwiduje cellulit.

Jakie efekty można uzyskać po wykonaniu zabiegów w serii?

  • zminimalizowanie widoczności cellulitu
  • wymodelowane, zarysowane ciało
  • redukcja obrzęków kończyn
  • detoksykacja
  • przyspieszenie procesów regeneracyjnych.

Aby utrzymać efekt na dłużej warto wykonać kilka sesji masażu.

 

Cellulit na pośladkach i udach – jak zmniejszyć w 4-6 tygodni?

Do zabiegów o najwyższej skuteczności i o najszybciej widocznych rezultatach, należą zabiegi aparaturowe. Działają wielokierunkowo i posiadają wiele dodatkowych funkcji, co jest kluczem w terapii antycellulitowej.

Wśród nich możemy wyróżnić:

Zabieg X- wave na cellulit – zabieg X -wave wykorzystuje dobroczynne działanie fali akustycznej. Emitowana przez głowicę fala, powoduje rozluźnienie tkanki łącznej i zwiększenie jędrności naskórka. Poprawia lokalne krążenie krwi w tkankach, oraz stymuluje rozpad komórek tłuszczowych powodując zmniejszenie ich objętości. Zabieg ten jest polecany do miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej, jednak aby uzyskać pożądane efekty należy wykonać go kilkakrotnie, połączyć go z niskotłuszczową dietą oraz odpowiednią podażą wody (około 2-3 litry).

Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. W dniu zabiegu nie jesteśmy wyłączeni z żadnej aktywności.

Jakie efekty można uzyskać po wykonaniu zabiegów w serii?

  • Zmniejszenie zmian cellulitowych
  • Wygładzenie nierówności skóry
  • Poprawa napięcia tkanki łącznej
  • Rewitalizacja skóry, poprawa elastyczności i kondycji
  • Redukcja rozstępów, blizn
  • Poprawa krążenia i pracy układu limfatycznego

Zauważalne efekty można zaobserwować po wykonaniu 4-6 zabiegów, powtarzanych 1-2 razy w tygodniu.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu: niewydolność nerek i wątroby, choroby nowotworowe, żylne, układu krążenia, cukrzyca, posiadanie metalowych implantów w ciele, rozrusznika serca, okres ciąży i karmienia piersią.

Exilis/fale radiowe na cellulit – zabieg exilis to połączenie jednobiegunowej radiofrekwencji wysokich częstotliwości oraz ultradźwięków. Exilis wykorzystywany jest do redukcji lokalnej tkanki tłuszczowej, zlikwidowania cellulitu oraz zagęszczenia skóry. Podstawowym elementem wpływającym na skuteczność zabiegu jest specjalna głowica, która emituje ultradźwięki oraz fale radiowe.

Emitowane ultradźwięki potrafią uszkadzać błony komórek tłuszczowych, a fala radiowa rozbijają grudki tłuszczu, zmniejsza objętość komórek tłuszczowych, a także niszczy je. Poprawia krążenie, co uruchamia drenaż złogów tłuszczowych – stymulacja sprawia, że kwasy tłuszczowe wydalane są przez limfę.

Dodatkowo fale radiowe pobudzają skórę do regeneracji, która wyraźnie się ujędrnia i nabiera sprężystości.

W trakcie zabiegu, tkanka nagrzewa się do 42-44 stopni Celsjusza. Dzięki głowicy chłodzącej pacjent odczuwa przyjemne, bezbolesne ciepło. Po wizycie można zaobserwować ustępujące zaczerwienienie na obszarze zabiegowym.

Zabieg jest nieinwazyjny i po zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć.

Jakie efekty można uzyskać po wykonaniu zabiegów w serii?

  • redukcja cellulitu,
  • zagęszczenie skóry,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • poprawa jędrności, zagęszczenie skóry

Aby uzyskać pożądane rezultaty zabieg należy wykonać w serii.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu: niewydolność nerek i wątroby, choroby nowotworowe, żylne, układu krążenia, cukrzyca, posiadanie metalowych implantów w ciele, rozrusznika serca, okres ciąży i karmienia piersią, wybrane wkładki domaciczne

 

Jakie zabiegi uzupełniające terapie antycellulitową, można wykonywać w domu?

Aby uzyskać pożądany efekt, redukcji cellulitu,  zabiegi aparaturowe można wzbogacić o dodatkową pielęgnacje domową, w postaci szczotkowania ciała, czy w formie masażu bańką chińską. Połączenie terapii zaś powinno być wdrożone po uzgodnieniu z zabiegowcem. Obydwa zabiegi można wykonywać również jako pojedyncza terapia, np. na uda, co również przynosi zadowalające efekty.

Zabieg szczotkowania ciała

Poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu wspomaga walkę z cellulitem. Przy regularnym masażu skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, a koloryt jest wyrównany i zmiany cellulitowe zredukowane do minimum. Poza działaniem antycellulitowym szczotkowanie przynosi inne dobroczynne działanie na skórę.

Złuszcza martwy naskórek, co wygładza skórę i wspomaga wchłanianie się substancji aktywnych. Zmniejsza rogowacenie okołomieszkowe oraz wrastanie włosków po depilacji. Szczotkowanie ciała najlepiej wykonywać przed prysznicem lub kąpielą. Tutaj bardzo ważny jest nacisk i wyczucie.

Na początku przygody ze szczotkowaniem ciała na sucho zalecane są delikatne ruchy. Jeżeli masaż będzie zbyt mocny może to podrażnić skórę. Szczotkowanie ciała wykonujemy na zwilżonej wodą skórze lub na suchej, przy pomocy szczotki wykonanej z włosia syntetycznego lub naturalnego.

Często polecane są szczotki z włosia dzika lub kozy, która ma delikatne włosie i nie powoduje podrażnień. Pamiętajmy, że ruchy wykonujemy w kierunku serca.

Masaż bańką chińską

Bańka chińska to metoda znana od lat, łatwa w wykonaniu, tania i ogólnodostępna. Aby wykonać masaż bańką chińską potrzebujemy jedynie bańki, czyli silikonowego przyrządu, kształtem przypominającego grzybek oraz preparatu nadającego poślizg na skórze. We wnętrzu bańki wytwarzane jest podciśnienie, dzięki czemu skóra i tkanki znajdujące się w obrębie przyrządu zostają zassane (na ok. 1-3 cm).

Przebieg zabiegu polega na naprowadzeniu niewielkiej ilości preparatu w miejscu zabiegowym i następnie przesuwaniu bańki z zassaną skórą po powierzchni ciała, np. na udach. Ważne jest aby wykonywać ruchy płynnie, w kierunku serca, z jednakowym zassaniem. Aby uzyskać dodatkowe efekty w terapii antycellulitowej, najlepiej wybrać kosmetyki zawierające w swym składzie kofeinę, L–karnitynę bądź też inne składniki aktywne stymulujące spalanie tkanki tłuszczowej.

Masaż bańką chińską poprawia cyrkulację limfy, ukrwienie skóry, co wpływa na pozbycie się obrzęków zastoinowych, stanów zapalnych, oraz polepsza jej elastyczność. Ponadto działa stymulująco na metabolizm, co powoduje szybsze usuwanie toksyn z organizmu.

Przy regularnym masowaniu ud (2-3 razy w tygodniu) uzyskamy efekt ujędrnionej, wygładzonej skóry, a same uda będą wymodelowane. Do przeciwskazań do wykonania zabiegu należy między innymi: gorączka, choroby krążenia, menstruacja, aktywne stany zapalne.

 

szczotkowanie cellulitu z ud

Jakich składników szukać w kosmetykach antycellulitowych?

  • Algi – mają one dużą zawartość jodu, który pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała i gospodarkę tłuszczową organizmu.
  • Spirulina – zawarty w niej kwas alginowy oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i uszczelnia naczynia krwionośne. Zapobiega ona cellulitowi, dzięki stymulacji rozpadu tłuszczów.
  • kofeina – stymuluje proces lipolizy oraz poprawia krążenie.
  • wyciąg z karczocha zwyczajnego – bierze udział w metabolizmie glukozy i lipidów.
  • wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny – usprawnia mikrokrążenie i odpływ limfy. Kumaryna zawarta w wyciągu redukuje przepuszczalność naczyń. Jest antyoksydantem, który ogranicza przewlekłe stany zapalne. Rutyna zmniejsza przepuszczalność i kurczliwość naczyń krwionośnych. Połączenie tych substancji działa przeciwobrzękowo.
  • L-karnityna – aminokwas niezbędny w procesie lipolizy.

Podsumowanie

Każda terapia, mająca przynieść zadowalające, długotrwałe efekty musi mieć charakter wielokierunkowy i systematyczny. Aby terapia cellulitowa przyniosła rezultaty, kluczowe jest rozpoznanie rodzaju cellulitu oraz stopnia zaawansowania lipodystrofii, określonych przez specjalistę.

W kolejnych krokach powinniśmy uzgodnić plan terapii. Plan działania może być w formie zabiegów kosmetologicznych bądź leczenia, jeżeli stopień zaawansowania cellulitu tego wymaga. Warto zapoznać się z szeroką ofertą salonów kosmetologicznych oraz klinik oferujących wiele zabiegów dopasowanych do miejsca i lokalizacji zmian.

Ważna jest również praca pacjenta w domu, wdrożenie pielęgnacji. zabiegów domowych oraz zmiana stylu życia.

 

 

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

 

Gabriela Pęska - kosmetolog

Gabriela Pęska – Redaktor medyczny

Z wykształcenia inżynier chemii kosmetycznej.  Obecnie studiuje  kosmetologię  na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Z zamiłowania fanka popularyzacji nauki, kosmetologii, dietetyki oraz dobrych filmów.

 

 

Bibliografia:

https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/8/30

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-4.pdf

http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-3-425.pdf

https://core.ac.uk/download/pdf/214926544.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18489274/

Marie – Claude Martini,, red. Waldemar Placek, „Kosmetologia i farmakologia skóry”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007

Anna Kołodziejczak, „Kosmetologia tom I”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020

Data ostatniej aktualizacji: 16.10.2023