Przybliżony czas czytania: 5 min.

 

Łóżko rehabilitacyjne to rodzaj sprzętu medycznego zalecany osobom, które ze względów zdrowotnych czy rehabilitacyjnych muszą okresowo lub na stałe przebywać w pozycji leżącej.

Podstawowe zadanie jakie musi spełniać dobre łóżko tego typu to zapewnienie osobie chorej bądź starszej bezpieczeństwa i wygody. Dodatkowo ułatwia pracę osobie opiekującej się. Łóżko rehabilitacyjne często nazywane jest również pielęgnacyjnym. Stosowane jest w szpitalach, sanatoriach, a także w domach.

Szczególnie istotne jest właściwe dostosowanie łóżka rehabilitacyjnego do pacjenta o znacząco ograniczonej mobilności. Dodatkowe udogodnienia tego typu łóżek w porównaniu do standardowych, zwykłych łóżek to np. możliwość szerokiej regulacji, poręcze boczne, wysięgnik z uchwytem czy mobilne kółka zaopatrzone w hamulec.

Te elementy znacząco polepszają funkcjonowanie i komfort życia pacjenta, a także jego opiekuna.

 

Łóżko rehabilitacyjne

Ile trzeba zapłacić za dobre łóżko?

Ponieważ zakup łóżka rehabilitacyjnego to stosunkowo spory wydatek, warto zadbać o to, aby sprzęt był dobrany pod kątem specyficznych potrzeb i sprawdzał się jak najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta.

Nierzadko zdarza się, że w łóżku prowadzona jest rehabilitacja, dlatego też pod tym względem powinno być ono jak najlepiej dopasowane. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku sprawia, że poszczególne łóżka różnią się parametrami oraz spektrum dostępnych funkcji.

Używane łóżko rehabilitacyjne kupić można już za około 1000 złotych, a jego cena zależeć będzie od stanu zużycia oraz wyposażenia całego sprzętu, a także od rodzaju łóżka. Na rynku dostępnych jest obecnie dużo różnorodnych modeli łóżek rehabilitacyjnych.

Można podzielić je jednak na dwie główne grupy – na łóżka manualne i elektryczne. Charakteryzują się one odmiennymi właściwościami.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżka rehabilitacyjne manualne

Łóżka manualne to łóżka standardowe, takie jak te używane najczęściej w szpitalach. Zazwyczaj zbudowane są ze stelażowej konstrukcji zawierającej metalowe leże i metalowe barierki. Obsługiwane są wyłącznie ręcznie (manualnie), przez co każda zmiana pozycji chorego wymaga pracy osoby, która się nim opiekuje.

Podstawowe funkcje takie jak regulacja oparcia bądź podnóżków działają skokowo lub na sprężynie hydraulicznej. Łóżka klasyczne wykorzystywane są bardzo często przez szereg placówek medycznych – szpitale, hospicja czy sanatoria.

Po części dzieje się tak ze względu na ich niższą cenę w porównaniu do bardziej wyspecjalizowanych w budowie i technologii łóżek elektrycznych.  Jeśli wystarczą nam podstawowe funkcje i nie straszna nam ręczna obsługa, ten rodzaj łóżka będzie właściwym wyborem.

Ceny nowych łóżek manualnych to kwoty rzędu 1500-2000 zł i w wyposażeniu standardowym zawierają wysięgnik z trójkątem.

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne

Łóżka elektryczne – to łóżka bardziej zaawansowane technologicznie. Posiadają estetyczną konstrukcję, możliwość wyboru leża – drewnianego lub metalowego oraz pełną sterowalność za pomocą pilota.

Standardowe funkcje tego typu łóżka elektrycznego to między innymi płynna regulacja jego wysokości, regulacja zagłówka oraz sekcji ud – a to wszystko z wykorzystaniem pilota.

Większości modeli posiada także możliwość ustawienia łóżka tak, by pacjent mógł znajdować się w nim w pozycji Trendelenburga (polega na ustawieniu ciała pod kątem 15-30 stopni w stosunku do głowy) oraz anty-Trendelenburga (polegająca na niskim ułożeniu kończyn dolnych w stosunku do reszty ciała).

Dlaczego warto wybrać łóżko rehabilitacyjne z pozycjami drenażowymi?

Możliwość przechylenia łóżka do rehabilitacji wspomaga pracę układu krążenia i usprawnia oddychanie. Osoby przewlekle leżące są wyjątkowo narażone na brak odkrztuszania. Jego konsekwencją jest gromadzenie się wydzieliny w drogach oddechowych i może nawet doprowadzić do zapalenia płuc.

Pozycja anty-Trendelenburga jest stosowana w pionizacji pacjenta – jest to istotne zwłaszcza na początku rehabilitacji.

Podstawowym elementem łóżka jest oczywiście również wysięgnik z trójkątem.

Łóżka elektryczne pozwalają na większą samodzielność pacjenta, ponieważ, w miarę możliwości, za pomocą pilota może on sam dostosowywać parametry łóżka do swoich wymagań w danym momencie.  Opiekunowi tego typu sprzęt umożliwia natomiast łatwą zmianę pozycji ułożenia z wykorzystaniem małego nakładu własnej siły.

Cena nowych rehabilitacyjnych łóżek elektrycznych to od ok. 2500 zł do 4000 zł w zależności od producenta, wykonania, a także wyspecjalizowania produktu. Najbardziej zaawansowane technologicznie łóżka kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.

łóżko rehabilitacyjne elektryczne

Łóżka rehabiliacyjne – wyposażenie

Zwykle łóżka rehabilitacyjne sprzedawane są bez materaca, dlatego kupując łóżko powinniśmy dodatkowo uwzględnić jego cenę i wiedzieć, w jaki materac należy się zaopatrzyć, aby był dopasowany do łóżka.

Często zastosowanie znajdują dwa materace – bezpośrednio na stelaż kładziemy wtedy materac będący zwykłym materacem z gąbki, o grubości 5-10 cm, a następnie dopiero na nim układamy właściwy, specjalistyczny materac przeciwodleżynowy.

Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy korzystać z materaca przeciwodleżynowego, możemy zakupić jedynie materac ortopedyczny np. z pianki termoplastycznej.

W sprzedaży znajdziemy materace zmiennociśnieniowe, jednak ich koszt to min. 2000 zł oraz korzystniejsze cenowo materace przeciwodleżynowe z pianki. Jeśli wybierzemy odpowiednio zaprojektowany materac piankowy najwyższej jakości, to będzie on tak samo skuteczny jak droższe modele zmiennociśnieniowe.

Większość producentów łóżek, może zaoferowaćw komplecie:

 • Stolik przyłóżkowy
 • Szafka przyłóżkowa
 • Wieszak na kroplówkę
 • Uchwyt na worek na mocz lub kaczkę

Co jeszcze jest ważne wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżko rehabilitacyjne powinno być dobrane specjalnie do osoby, która go wymaga. Należy pamiętać, że nieumiejętnie dobrane łóżko może zaszkodzić potrzebującej go osobie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii wymienionych poniżej.

1. Waga i wzrost pacjenta

Aby łóżko ortopedyczne mogło spełniać swoje zadania, musi być dostosowane do konkretnego pacjenta oraz rodzaju jego niepełnosprawności.

Podstawowe kryterium, jakie zawsze należy wziąć pod uwagę w przypadku wyboru sprzętu ortopedycznego przeznaczonego do siedzenia czy leżenia, jest obciążenie, jakie będzie musiało znosić. Dlatego też istotnym kryterium, jakim będziemy kierować się przy wyborze będzie wzrost i waga pacjenta.

Łóżka rehabilitacyjne najczęściej dostosowane są do standardowych wymiarów i jeśli jego użytkownik jest znacząco wysoki lub ciężki, należy dokonać zakupu sprzętu dedykowanego takim właśnie osobom.

Na rynku dostępne są modele łóżek, charakteryzujące się udźwigiem nawet do 250 kilogramów i zwiększoną wytrzymałością na obciążenia.

W ofercie dostępne są łóżka bariatryczne dla osób otyłych, charakteryzujące się, oprócz zwiększonego udźwigu, szerokim leżem. Z drugiej strony, gdy łóżka rehabilitacyjnego wymaga dziecko, najlepszą decyzją będzie zakup odpowiednio małego łóżka pediatrycznego.

 1. Czas użytkowania łóżka i rokowania

Łóżka możemy potrzebować na dłuższy bądź krótszy czas ze względu na prognozy przebiegu choroby. W przypadku, gdy spodziewany czas użytkowania łóżka jest stosunkowo krótki, możliwe jest rozważenie wypożyczenia specjalistycznego łóżka.

Wypożyczenie wielofunkcyjnego łóżka sterowanego pilotem to koszt około 100-150 zł miesięcznie. W większości przypadków to tej kwoty należy doliczyć kaucję, płaconą na wypadek uszkodzenia bądź zniszczenia.

Razem z łóżkiem możliwe jest wypożyczenie materaca przeciwodleżynowego. Gdy potrzebujemy sprzętu na dłuższy czas, warto zastanowić się nad zakupem łóżka nowego bądź używanego.

 1. Sterowanie

W przypadku łóżka manualnego sterowanie jest ręczne, co oznacza, że opiekun, bądź osoba korzystająca z łóżka musi sama je regulować i to ona odpowiada za kontrolę jego wysokości, poręczy czy pochylenia oparcia.

W przypadku łóżka bardziej nowoczesnego – elektrycznego – sterowanie jest znacząco ułatwione i odbywa się za pomocą pilota. Rozwiązanie to jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla opiekunów, jak też dla osób korzystających z łóżka. Użycie pilota pozwala na płynną zmianę wysokości łóżka, oparcia, podnóżków, czy innych elementów.

W tym wypadku regulacja elementów sprzętu może być wykonana bez zbędnego wysiłku przez osobę leżącą. Standardowo łóżko elektryczne powinno być wyposażone w wysięgnik z trójkątem.

Również łóżka elektryczne będą dzieliły się na bardziej i mniej nowoczesne, a ich funkcjonalność będzie szła w parze z ich możliwościami technologicznymi.

 1. Sprawność pacjenta i jego wiek

Jeśli osoba, która będzie użytkownikiem łóżka jest względnie sprawna, tj. podnosi się z pozycji leżącej, potrafi sama zmieniać swoją pozycję i nie wymaga dźwigania, opcją do rozważenia jest łóżko klasyczne, manualne, pozbawione funkcji automatycznych.

 1. Wygoda opiekuna

W przypadku gdy osoba wymagająca łóżka jest stale leżąca, warto zastanowić się nad zakupem w pełni automatycznego łóżka elektrycznego, o całkowitej sterowalności zdalnej. Dla osoby opiekującej się, o przeciętnej sile, często przewrócenie osoby chorej z boku na bok lub posadzenie jej w celu spożycia posiłku to spore wyzwanie.

Ułatwia to opiekunowi wykonywanie czynności takich jak podnoszenie i odciąży ją, szczególnie gdy chory jest osobą z nadwagą bądź otyłą. Dobrze dobrane łóżko medyczne może zmienić podejście do opiekowania się osobą chorą i ograniczyć potrzebę dźwigania znacznych ciężarów, co wpłynie pozytywnie także na zdrowie opiekuna.

 1. Miejsce przeznaczone na łóżko

Jeśli osoba chora pozostaje przez cały czas w domu, wymaga pomocy w wykonywaniu codziennych czynności i jest leżąca, należy zadbać o jej właściwy komfort dotyczący miejsca, w którym się znajduje. Warto zwrócić uwagę na zakup dodatkowego sprzętu ułatwiającego jej funkcjonowanie i usprawniającego opiekę.

Dodatkowy asortyment można dokupić zarówno do łóżka manualnego, jak i elektrycznego, a część łóżek taki sprzęt już zawiera. Wygodny jest stolik przyłóżkowy, stojak na kroplówkę, a w przypadku osoby stale leżącej – oprócz materaca przeciwodleżynowego – przydatny może okazać się basen czy uchwyt na kaczkę.

Przed dokonaniem zakupu bądź wypożyczenia należy wyznaczyć w domu miejsce, jakie będzie zajmować łóżko chorego. Niezbędne jest dokonanie pomiarów i porównanie ich z wymiarami łóżka, jakie planujemy zakupić i uwzględnić w tym dodatkowe akcesoria takie jak szafka na leki.

 1. Regulacja parametrów łóżka

Łóżka rehabilitacyjne, szczególnie te nowoczesne – elektryczne – wyposażone są w wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest możliwość regulacji wysokości łóżka, co pozwala usprawnić pielęgnację bądź rehabilitację i terapię.

Po obniżeniu wysokości ułatwione jest ponadto przeniesienie chorego na wózek inwalidzki. Łóżka elektryczne posiadają dodatkowo siłowniki, które po naciśnięciu guzika manipulują stelażem i materacem. Jednym z minusów starszych modeli łóżek manualnych jest to, że w ich przypadku tego typu regulacje trzeba wykonywać o własnych siłach.

Kolejną przydatną funkcją jest zmiana położenia chorego. W zależności od danego modelu sprzętu, możliwe jest ułożenie pacjenta do pozycji siedzącej, półsiedzącej, a także ustawienie pozycji tak, by nogi znajdowały się poniżej poziomu reszty ciała.

Bardziej złożone ułożenia również są możliwe, a umożliwiają je łóżka ortopedyczne czterosegmentowe. Mimo że ceny tych ostatnich, bardziej specjalistycznych łóżek są wyższe, przy długotrwałej opiece nad chorym warto rozważyć zakup tego typu sprzętu.

Łóżko rehabilitacyjne dla dzieci i osób starszych – jak wybrać, żeby nie żałować?

Łóżko rehabilitacyjne przeznaczone dla dzieci różni się od łóżka dla dorosłych przede wszystkim rozmiarem, gdyż dla dzieci wybieramy zazwyczaj łóżko krótsze i węższe.

Co do pozostałych kryteriów, powinny być one takie same jak w przypadku wyboru łóżka dla osoby dorosłej. Najważniejsze jest indywidulane podejście do każdego przypadku i dobranie sprzętu odpowiednio do wymagań.

Łóżko do rehabilitacji – czy to to samo co łóżko dla osoby z niepełnosprawnością?

Do rehabilitacji zazwyczaj powinno charakteryzować się większą mobilnością, tak by możliwa była zmiana ułożenia poszczególnych części jego materaca. Osoba rehabilitująca musi mieć dostęp do osoby chorej, dlatego należy zapewnić, by żadne czynniki, np. wysokość barierek łóżka, nie utrudniały jej pracy.

Łóżko rehabilitacyjne, jeśli zostanie odpowiednio wybrane, może służyć także jako podstawowe łóżko dla osoby z niepełnosprawnością. Pamiętając, że stopnie niepełnosprawności są naprawdę zróżnicowane, należy dobrać je właściwie do potrzeb danej osoby.

Zatem, jeśli osoba porusza się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy balkonika, przydatne będzie łóżko o regulowanej wysokości.

 

łóżka rehabilitacyjne

Dofinansowanie na łóżko rehabilitacyjne

Podstawowym wymogiem otrzymania dofinansowania na łóżko rehabilitacyjne jest posiadanie Orzeczenia o Niepełnosprawności dla chorego. Wartość dofinansowanie kształtuje się w wysokości 60-80 % wartości łóżka, resztę powinniśmy pokryć ze środków własnych lub ze środków Fundacji.

Wnioski o dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego można składać przez cały rok w placówkach PCPR lub MOPR w zależności od miejsca zamieszkania lub za pomocą systemu SOW, udostępnionego przez stronę www.pfron.org.pl. Środki finansowe przyznawane są corocznie do czasu wyczerpania się zaplanowanego budżetu.

 

 

 

 

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Bibliografia:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11315887/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19238103/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30172644/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15626635/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28383610/
 6. Łóżko rehabilitacyjne – wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem
 7. Łóżko dla osoby leżącej – jakie wybrać łóżko rehabilitacyjne?

 

Wiktoria Aftyka– Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Najbardziej interesuje się anestezjologią, onkologią i psychiatrią. W wolnym czasie podróżuje z plecakiem, uczy się języków i chodzi na ściankę Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych.

 

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023

wiktoria Aftyka
Wiktoria Aftyka

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Najbardziej interesuje się anestezjologią, onkologią i psychiatrią. W wolnym czasie podróżuje z plecakiem, uczy się języków i chodzi na ściankę Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych.