Przybliżony czas czytania: 8 min.

 Artroskopia kolana jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w obrębie stawu kolanowego. Ból kolan jest niezwykle częstym objawem u osób w różnym wieku. Występuje u prawie 25% osób dorosłych i jest dziesiątą najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do leczenia ambulatoryjnego.

Powodów tego stanu może być wiele, jednak niezależnie od źródła problemu ból kolan jest dolegliwością, która znacznie ogranicza zdolność poruszania się, a przez to powoduje znaczące pogorszenie jakości życia.

Artroskopia kolana

Aby przeciwdziałać dolegliwościom ze strony stawu kolanowego stosuje się wiele metod leczenia. Są one zależne od różnych czynników, między innymi przyczyny bólu, wielkości oraz rodzaju uszkodzeń, stanu ogólnego pacjenta, wykonywanego przez niego zawodu.

W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest zmniejszenie masy ciała. Sprawia to, że kolana są znacznie mniej obciążone, dzięki czemu objawy mają mniejsze nasilenie lub nawet znikają. Zwykle jednak aby załagodzić skutki uszkodzeń stawu kolanowego stosuje się fizjoterapię.

Ze względu na towarzyszący zmianom ból pacjenci wymagają także leczenia farmakologicznego, zwykle w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W wielu przypadkach niezbędne jest jednak wykonanie zabiegu na stawie kolanowym. Jedną z najczęściej stosowanych i najlepiej znanych metod jest artroskopia kolana.

W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu przedoperacyjnym i pooperacyjnym pacjentów poddanych artroskopii kolana.

 

Artroskopia kolana – co to jest?

 

Artroskopia stawu kolanowego jest małoinwazyjną metodą operacyjną mającą na celu leczenie pacjentów z uciążliwymi dolegliwościami ze strony kolan. Zabieg artroskopii kolana wykonywany jest za pomocą endoskopu wprowadzanego do jamy stawu przez niewielkie nacięcia, który umożliwia obrazowanie wnętrza kolana oraz naprawę powstałych zmian.

W przypadku tradycyjnej operacji nie jest to możliwe. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowaną w przypadku zarówno diagnostyki jak i leczenia schorzeń kolan. Wynika to z faktu, że zabieg jest stosunkowo prosty w wykonaniu, nie zajmuje wiele czasu, jest skuteczny, precyzyjny, a przede wszystkim nisko inwazyjny.

Dzięki temu pacjent nie wymaga długotrwałej hospitalizacji, znacznie szybciej wraca do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej, a także jest narażony na znacznie mniejszą liczbę możliwych powikłań.

 

Wskazania do wykonania artroskopii kolana

 

Głównym powodem, dla którego pacjenci są kierowani na zabieg artroskopii kolana są różnego rodzaju dolegliwości związane z tym stawem. Są to przede wszystkim:

  • ból,

  • uczucie „przeskakiwania” lub „blokowania”,

  • obrzęk,

  • niestabilność stawu i trudności w przemieszczaniu się,

  • uszkodzenie łąkotki.

Objawy te powodują znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Wynikać mogą z wielu różnych wad ortopedycznych, dlatego też artroskopia jest zabiegiem umożliwiającym diagnostykę i naprawę szerokiej gamy uszkodzeń.

Najczęstszymi przyczynami ich wystąpienia  są urazy, przeciążenia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Powypadkowe uszkodzenia obejmują zwykle złamania, pęknięcia, rozwarstwienia łąkotek, zerwanie więzadeł krzyżowych, zwichnięcia rzepki oraz przerost błony maziowej.

Zmiany zwyrodnieniowe, nazywane inaczej chondromalacjami, mogą być spowodowane przez zużycie stawu postępujące z wiekiem lub choroby przewlekłe dotykające układ mięśniowo – szkieletowy, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego może być także choroba nowotworowa, obecność torbieli Bakera lub ciała obcego.

 

Artroskopia kolana – na czym polega, jakie są korzyści?

 

Metoda operacyjna polegająca na wykonaniu zabiegu na otwartym kolanie przez rozcięcie pokrywających go tkanek nazywana jest artrotomią. W przeciwieństwie do artroskopii jest ona znacznie bardziej inwazyjna, ponieważ przebiega z uszkodzeniem tkanek sąsiadujących.

Zabieg ten charakteryzuje się także dużo mniejszą precyzją działania. To wszystko sprawia, że hospitalizacja, rehabilitacja oraz powrót do pełnej sprawności fizycznej trwają znacznie dłużej. Artroskopia znacznie minimalizuje uszkodzenia tkanek miękkich otaczających staw kolanowy, charakteryzuje się wysoką dokładnością, co skraca okres rekonwalescencji po zabiegu i daje lepsze wyniki długoterminowe.

Dzięki zastosowaniu niewielkich nacięć w celu wprowadzenia artroskopu do jamy stawowej, blizny po operacji są praktycznie niewidoczne.

Metody zabiegowe

Artroskopia kolana jest metodą zarówno diagnostyczną jak i leczniczą. W zależności od rodzaju uszkodzenia przebiega inaczej. Jednak część diagnostyczna i ogólne zasady wykonania zabiegu pozostają niezmienne.

Przygotowanie do zabiegu artroskopii kolana

Zabieg artroskopii kolana wykonywany jest na sali operacyjnej w odpowiednich, sterylnych warunkach. Pacjent układany jest na stole zabiegowym w dogodnej pozycji, zwykle leżącej na plecach lub siedzącej.

Na początku anestezjolog podaje odpowiednie znieczulenie, noga jest dezynfekowana i przygotowywana do zabiegu. Nad kolanem umieszczana jest opaska uciskowa, której zadaniem jest ograniczenie dopływu krwi do stawu, dzięki czemu jama stawowa będzie lepiej widoczna, a operacja łatwiejsza do wykonania.

Część diagnostyczna

Następnie operator wykonuje nacięcia kolana w jego punktach orientacyjnych na podstawie znajomości struktur anatomicznych. Zwykle tworzone są od dwóch do czterech niewielkich portów, przez które następnie wprowadzane są narzędzia. Nacięcia mają szerokość od 5mm do 1cm.

Przez pierwszy kanał wprowadzany jest artroskop, czyli specjalny rodzaj endoskopu umożliwiający wziernikowanie stawu kolanowego. Jest to cienkie, sztywne urządzenie długości kilkunastu centymetrów zaopatrzone w układ optyczny zakończony kamerą wysokiej rozdzielczości, która daje możliwość obserwacji wewnętrznych struktur jamy stawowej.

Obraz z aparatu wyświetlany jest na ekranie monitora w 24 – krotnym powiększeniu, co umożliwia chirurgowi dokładny ogląd kolana od środka. Następnie przez endoskop wprowadzany jest roztwór soli fizjologicznej w celu wypłukania stawu i zapewnienia lepszej widoczności. Na tym zwykle kończy się część diagnostyczna zabiegu.

 

Część zabiegowa

W zależności od obserwowanych zmian i uszkodzeń stawu dalsze procedury są zmienne. Jeśli konieczne jest podjęcie kroków w celu naprawy powstałych szkód, tworzone jest kolejne nacięcie, nazywane portalem roboczym,  przez które wprowadzane są mikroinstrumenty zabiegowe umożliwiające wykonywanie procedur medycznych wewnątrz stawu kolanowego. W razie potrzeby tworzone są kolejne kanały, przez które wprowadzane są narzędzia.

Artroskopia umożliwia pobranie próbki płynu stawowego jak również leczenie chirurgiczne uszkodzeń poszczególnych struktur wewnątrzstawowych. Jednymi z najczęściej wykonywanych procedur są zabiegi w obrębie łąkotek, które mogą obejmować ich szycie, naprawianie, usuwanie lub implantowanie.

Regularnie przeprowadzane są także rekonstrukcje więzadeł krzyżowych, szczególnie więzadła krzyżowego przedniego, które ulega częstym uszkodzeniom. Nierzadko konieczna jest też naprawa zwichnięć rzepki, wygładzanie lub rekonstrukcja chrząstek stawowych lub usuwanie przerostu błony maziowej.

W przypadku obecności ciała obcego w jamie, jest ono usuwane. Wszystkie procedury są wykonywane przez operatora za pomocą narzędzi na zewnątrz stawu, co znacznie zmniejsza inwazyjność zabiegu, a dzięki dużemu powiększeniu obrazu z kamery, zwiększa jego precyzję i skuteczność.

artroskopia kolana

 

Ile trwa artroskopia kolana?

Czas trwania artroskopii stawu kolanowego jest indywidualny dla każdego pacjenta i uzależniony od jego stanu ogólnego, występujących uszkodzeń, a także przyjętej metody leczenia. W przypadku prostych zabiegów lub wyłącznie diagnostyki, procedura może trwać nawet 20 minut.

Jednak nierzadko operacje są znacznie bardziej skomplikowane i wymagające,  co powoduje wydłużenie czasu trwania nawet do kilku godzin.

Artroskopia należy do zabiegów chirurgii jednego dnia, w związku z czym w znacznej większości przypadków pacjent może wyjść do domu już tego samego dnia, co wpływa pozytywnie na proces rekonwalescencji.

 

Jakie znieczulenie wykonuje się przy zabiegu artroskopii kolana?

Rodzaj zastosowanego podczas zabiegu artroskopii kolana znieczulenia jest kwestią indywidualną, zależną od stanu zdrowia pacjenta, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, alergii i wielu innych czynników.

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe, inaczej nazywane zewnątrzoponowym. Pacjent otrzymuje wówczas zastrzyk do części lędźwiowej kręgosłupa, który wywoła obezwładnienie kończyn dolnych.

Podczas operacji nie traci przytomności, jest świadomy, jednak całkowicie znieczulony od pasa w dół. W rzadkich przypadkach wykorzystuje się anestetyki miejscowe lub ogólne – szczególnie na życzenie pacjenta.

Jak się przygotować do artroskopii kolana?

Niektóre przykładowe instrukcje otrzymane od chirurga mogą obejmować:

  • zaopatrzyć się w kule przed zabiegiem i nauczyć się ich obsługi
  • spełnienie pełnych wymagań przedoperacyjnych, takich jak badania krwi , zdjęcia rentgenowskie, MRI, elektrokardiogram (EKG) oraz zezwolenie na znieczulenie
  • zaopatrzenie się w leki przeciwbólowe przed zabiegiem
  • powstrzymanie się od jedzenia lub picia czegokolwiek na noc przed zabiegiem

Powiadom chirurga, jeśli wystąpią jakiekolwiek czynniki, które mogą uniemożliwić Ci operację. Obejmują one np.:

  • gorączkę

  • infekcję

  • otwarte rany

 

Zalecenia po artroskopii kolana

Zabieg artroskopii kolana wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku zaleceń lekarzy, w celu pełnego powrotu do zdrowia. Wskazania są inne dla każdego pacjenta w zależności od przebytej interwencji i ciężkości uszkodzeń. Zazwyczaj obejmują unieruchomienie i korzystanie ze stabilizatora stawu, a często także chodzenie przez jakiś czas o kulach, aby odciążyć niestabilne wciąż kolano.

Zaleca się także stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia opuchlizny. Najważniejszym elementem rekonwalescencji po zabiegu artroskopii kolana jest jednak rehabilitacja. Jest to kluczowy proces umożliwiający powrót do pełnej sprawności fizycznej w możliwie krótkim czasie.

 

Artroskopia kolana – rehabilitacja

 

Rehabilitacja po artroskopii kolana jest standardową częścią procesu leczniczego. Rehabilitacja powinna być prowadzona w taki sposób, aby nie obciążać zbyt mocno kolana, szczególnie w początkowym okresie rekonwalescencji. W związku z czym Pacjent powinien pozostawać pod opieką chirurga ortopedy oraz fizjoterapeuty ortopedycznego.  

Rehabilitacja przedoperacyjna

Często planowe operacje porównuje się brania kredytu hipotecznego: nie warto się spieszyć. Jeśli masz gdzie mieszkać i za co żyć to nie warto podejmować pochopnie decyzji. To samo dotyczy każdego planowanego zabiegu w Twoim ciele.Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać dobrego chirurga ortopedę.

Jeśli sytuacja nie jest nagła i spowodowana np. zablokowaniem kolana lub urazem zagrażającym bezpośrednio  zdrowiu – warto dać sobie czas regenerację i rehabilitację przedoperacyjną.

W praktyce zdarza się, że uszkodzone podczas urazu tkanki typu łąkotka lub więzadła poboczne zrastają się i nie ma konieczności ich rekonstrukcji po 6-8 tygodniach od kontuzji. Zwłaszcza jeżeli zastosuje się prawidłowe leczenie zachowawcze.

Leczenie zachowawcze jest zalecane w przypadku mniejszych pęknięć i stabilnych podłużnych pęknięć łąkotki, które występują w zewnętrznej jednej trzeciej łąkotki. Jest to obszar twojej łąkotki, który ma dopływ krwi, co wspomaga gojenie. (Źródło)

Jeśli objawy utrzymują się po 3 miesiącach rehabilitacji lub dolegliwości się zwiększają, chirurg może zalecić operację łąkotki.

Niestety nie dotyczy to ACL, który praktycznie nigdy się nie regeneruje, ale jeśli towarzyszą mu inne uszkodzenia warto spróbować możliwości regeneracji.

Te kilka tygodni to również czas, w którym odpowiednią rehabilitacją możesz przygotować staw kolanowy do planowanego zabiegu.

Twój chirurg ortopeda w czasie operacji oraz fizjoterapeuta ortopedyczny zaraz po niej będzie Ci za to wdzięczny, a i Ty będziesz miał skróconą drogę do sprawności.

 

Fizjoterapia po artroskopii kolana

Fizjoterapię po artroskopii stawu zwykle należy zacząć już tego samego lub następnego dnia po zabiegu. W początkowym etapie jej podstawowym celem jest odciążenie  kolana, co umożliwi jego prawidłową regenerację i zapobiegnie skutkom ubocznym operacji.

W związku z tym należy unikać wysiłku fizycznego bez konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach zalecane jest korzystanie z ortezy, której zadaniem jest stabilizacja stawu kolanowego i uniemożliwienie przypadkowego zgięcia kończyny.

W początkowym etapie rekonwalescencji po artroskopii niezbędne jest także poruszanie się o kulach. Odciąży to kolano przed ciężarem ciała. Zadaniem fizjoterapii jest szybsze gojenie i regeneracja tkanek, poprawa stabilizacji stawu, zwiększenie mobilności, wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni kończyny dolnej. Prawidłowa rehabilitacja zapobiega niepożądanym powikłaniom i umożliwia szybki powrót do sprawności i samodzielności.

WAŻNE
W pierwszych dniach od zabiegu należy szczególnie pamiętać o tym, by nie zginać nogi w stawie kolanowym.

Zalecany jest odpoczynek z nogą uniesioną do góry i delikatne ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające. Na tym etapie bardzo istotna jest także nauka chodzenia o kulach w taki sposób, aby nie obciążać osłabionego kolana.

W kolejnych tygodniach po artroskopii zaleca się intensyfikację wykonywanych ćwiczeń. Trening powinien już obejmować zginanie kończyny aż do pełnego zakresu. Pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zarówno samodzielnie w domu każdego dnia, jak i pod okiem fizjoterapeuty.

Rehabilitacja oprócz ćwiczeń obejmuje także fizykoterapię. W jej zakres wchodzą między innymi specjalistyczne masaże oraz terapia manualna z wykorzystaniem leczniczego wpływu temperatury, pola magnetycznego, ultradźwięków, promieniowania laserowego czy prądów elektrycznych.

Nowoczesna fizykoterapia działa na wielu poziomach. Zmniejsza obrzęk, przynosi ulgę w bólu, poprawia mobilność, a także niweluje bliznę pooperacyjną. Wykorzystywanych metod jest wiele. Jedną z nich jest terapia z użyciem lasera wysokoenergetycznego HILT.

Zabieg ten jest bezinwazyjny i szybko przynosi efekty. Polega on na nakierowywaniu wiązki lasera o odpowiedniej mocy na staw kolanowy. Dzięki bezpośredniemu działaniu światła na źródło dolegliwości, terapia ta działa precyzyjnie poprawiając funkcjonalność, mobilność, zmniejszając stan zapalny i ból.

Kolejną metodą stosowaną w fizykoterapii jest zastosowanie fali uderzeniowej ESWT.

Zabieg ten wykorzystuje fale akustyczne aplikowane w postaci impulsów w miejsce docelowe za pomocą specjalnego urządzenia. Metoda ESWT charakteryzuje się wysoką precyzją działania i szybkim niwelowaniem dolegliwości. Obecnie trwają badania nad wykorzystaniem jej po artroskopii kolana. Nie jest to jednak standardowo stosowany zabieg po artroskopii.

We współczesnej fizjoterapii stosowana jest także terapia Tecar przebiegająca z wykorzystaniem diatermii krótkofalowej, czyli fali radiowej o wysokiej częstotliwości. Urządzenie emituje fale, które pobudzają metabolizm tkanek, wspomagając tym samym procesy regeneracyjne. Technik stosowanych w fizykoterapii jest wiele, warto wykorzystać je w procesie rehabilitacji po przebytym zabiegu artroskopii kolana, ponieważ mogą znacznie przyspieszyć powrót do prawidłowej sprawności fizycznej.

 

Ćwiczenia po artroskopii kolana

artroskopia kolana ĆwiczeniaW celu uzyskania funkcjonalnego zakresu ruchów i pełnej sprawności kończyny niezbędne jest wykonywanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń. Powinny być one dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.

W tym celu należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. We wczesnym okresie pooperacyjnym ćwiczenia powinny przede wszystkim wzmocnić siłę mięśniową i zwiększyć zakres ruchów w stawie.

Co ważne, nie powinny one sprawiać bólu. Po około 2 tygodniach od zabiegu można stopniowo zwiększać intensywność treningu, wciąż jednak zachowując ostrożność.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń wykonywanych po artroskopii kolana:

Unoszenie nogi do góry

  1. Połóż się na plecach z ugiętym kolanem
  2. Następnie powoli wyprostuj kolano
  3. Spokojnie unoś wyprostowaną nogę około 15 cm nad ziemię
  4. Przytrzymaj nogę w górze przez 5 sekund
  5. Powoli opuść kończynę
  6. Powtórz 10 razy

Napinanie pośladków

  1. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami
  2. W tej pozycji napnij pośladki
  3. Przytrzymaj przez 5 sekund
  4. Powtórz 10 razy

Dociskanie pięt do podłoża

  1. Połóż się na plecach z kolanami ugiętymi pod kątem około 10 stopni
  2. Następnie nie wykonując żadnego ruchu staraj się dociskać pięty do podłoża napinając przy tym mięśnie tylnej części łydki
  3. Przytrzymaj przez 5 sekund
  4. Powtórz 10 razy

 

Artroskopia kolana – FAQ

 

Jak długo trwa rekonwalescencja po artroskopii kolana?

Nie można jednoznacznie określić, jak długo zajmuje powrót do pełnej sprawności, ponieważ jest to sprawą indywidualną. Wpływa na to między innymi rodzaj wykonanego zabiegu, ogólny stan pacjenta, ale też prawidłowa rehabilitacja i przestrzeganie zaleceń lekarza.

W większości przypadków rekonwalescencja trwa od 6 do 12 tygodni. Powrót do czynnego uprawiania sportów może jednak potrwać dłużej

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Rehabilitacja po zabiegu powinna zostać pod kontrolą fizjoterapeuty. To on określa stan kolana oraz tempo powrotu do zdrowia. Jeśli ćwiczenia są wykonywane prawidłowo, systematycznie i z pełnym zaangażowaniem, rehabilitacja nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące.

Artroskopia kolana – kiedy można chodzić?

W początkowym okresie po wykonanej artroskopii kluczowe jest odciążenie kolana. Z tego względu zalecane jest poruszanie się o kulach. Chodzenie za ich pomocą możliwe jest już następnego dnia po zabiegu, jednak z zachowaniem ostrożności, aby nie obciążyć stawu.

Pełen zakres ruchów i powrót do całkowitej sprawności powinien nastąpić do 12 tygodni.

Artroskopia kolana – kiedy można chodzić bez kul?

Chodzenie z kulami jest potrzebne tuż po zabiegu, aby umożliwić regenerację stawu kolanowego. Zwykle zaleca się korzystanie z ich pomocy przez 2 – 3 tygodnie, jednak jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Kiedy po artroskopii można zginać kolano?

Możliwość zgięcia kolana po zabiegu jest zależna od przebytego zabiegu oraz przebiegu rehabilitacji. Zwykle odbywa się stopniowo, a delikatne ruchy stawu można wykonywać już po kilku dniach. Pełen zakres ruchów osiąga się zwykle do 3 miesięcy.

Jak spać po artroskopii kolana?

Przez pierwsze 2 tygodnie należy układać operowaną nogę wyżej (leżąc, pod piętę podkładamy niewielką poduszeczkę lub zwinięty ręcznik. Unikamy stania w miejscu i siedzenia z opuszczoną nogą.

Aby zapewnić prawidłową stabilizację stawu, zaleca się spanie w ortezie przez okres 2 – 3 tygodni od zabiegu. Dzięki temu zapobiega się niekontrolowanym zgięciom kolan w trakcie snu, które mogłyby spowodować szkody.

Rolą ortezy jest zapobieganie nadmiernemu i niekontrolowanemu zgięciu w stawie. Jeśli pacjent po artroskopii kolana potrafi wyrobić sobie nawyk spania z wyprostowaną nogą, w takim przypadku ortezę można zdjąć do snu albo zastąpić ją innym “narzędziem stabilizującym”, np. poduszką czy kołdrą.

Ważne, aby podczas snu staw kolanowy był unieruchomiony w pozycji wyprostnej. Utrzymywanie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej jest ważne nie tylko w czasie snu, należy unikać długotrwałego siedzenia, chodzenia lub stania przez 7 – 10 dni po zabiegu artroskopii.

Ile procent uszczerbku na zdrowiu po artroskopii kolana?

Powikłania po artroskopii kolana są niezwykle rzadkie. Czasami jednak się zdarzają. Według tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu powikłania w obrębie kolan mogą wynosić od 1% w przypadku niewielkiego ograniczenia ruchów, łagodnego uszkodzenia łąkotek lub blizn do 40% w ciężkich, poważnych dysfunkcjach.

Kiedy jest możliwe prowadzenie samochodu po artroskopii kolana?

Prowadzenie samochodu po artroskopii kolana jest niemożliwe bezpośrednio po zabiegu. Należy zapewnić sobie pomoc innej osoby w dotarciu do domu. Zalecana pozycja siedzenia w samochodzie – na tylnej kanapie z kończyną operowaną ułożoną na kanapie. W trakcie podróży warto zrobić przynajmniej jedną przerwę, w trakcie, której trzeba wysiąść z samochodu i przejść kilka kroków o kulach.

Zdarza się, że pacjenci, posiadający samochód z automatyczną skrzynią biegów od razu po wyjściu ze szpitala kierują pojazdem (tylko jeżeli  była operowana lewa noga), jednak nie jest to zalecane. Kierowanie samochodem po artroskopii jest bezpieczne po okresie odciążania stawu czy to w pojeździe ze skrzynią manualną, czy też automatyczną.

Jak długo boli po artroskopii kolana?

Bardzo trudne jest przewidzenie jak szybko ustąpi ból po artroskopii kolana – oczywiście są określone ramy czasowe powrotu do sprawności (ok. 3-6 miesięcy), ale u każdego pacjenta proces usprawniania przebiega inaczej (u jednych szybciej, u innych wolniej).

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi pełen powrót do sprawności. W przypadku występowania uciążliwych dolegliwości bólowych zalecana jest terapia laserem wysokoenergetycznym HILT. Laser po artroskopii kolana ma  silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz znacząco przyspiesza proces regeneracji.

Na co uważać po artroskopii kolana?

W przypadku:
– temperatury powyżej 37,5 stopni
– zaczerwienia okolicy rany
– silnych dolegliwości bólowych spoczynkowych
– uczucia bolesnego pulsowania wewnątrz stawu
– bólu głowy, zawrotów głowy i silnego osłabienia

Należy pilnie zgłosić się do lekarza.

 

Powikłania po artroskopii kolana

Mimo,  że artroskopia kolana jest zabiegiem mało inwazyjnym, jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej mogą się z nią wiązać pewne powikłania. Ryzyko ich wystąpienia jest niewielkie, jednak przed przystąpieniem do zabiegu należy się z nimi zapoznać.

Powikłania po zabiegu artroskopii kolana występują wyjątkowo rzadko, ponieważ jest to operacja bardzo dokładna i cechująca się małą inwazyjnością. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są ból i obrzęk stawu. Inne dolegliwości, np. zakrzepowo – zatorowe, stanowią niewielki odsetek komplikacji.

Jednak prawidłowa fizjoterapia znacznie ogranicza występowanie wszelkich powikłań.

Skutki uboczne artroskopii kolana

Jednymi z najczęściej występujących powikłań są ból, obrzęk, osłabienie i ograniczenie ruchomości stawu. Aby im zapobiec lub zmniejszyć nasilenie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza po zabiegu. Inne komplikacje po operacji występują bardzo rzadko, szacuje się, że w mniej niż 1% przypadków.

Przykładem takich powikłań są infekcje, które mogą objąć zarówno staw, jak i skórę lub tkankę podskórną. W skrajnych sytuacjach pacjenci wymagają wówczas wykonania kolejnego zabiegu w celu zniwelowania zakażenia. Mogą także wystąpić krwawienia oraz krwiaki wewnątrzstawowe.

Powikłania obejmują również choroby zakrzepowo – zatorowe, w tym zakrzepicę głębokich naczyń żylnych oraz zatorowość płucną. Podczas zabiegu może także dojść do uszkodzeń tkanek sąsiadujących, struktur nerwowo – naczyniowych oraz wystąpienia przetoki stawu.

Inną komplikacją może być też wysięk, potocznie nazywany wodą w kolanie. Należy też pamiętać o powikłaniach związanych z zastosowanym znieczuleniem, są to między innymi bradykardia, spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, nudności i wymioty.

Woda w kolanie po artroskopii kolana

„Woda w kolanie” jest potoczną nazwą patologicznego wysięgu, będącego komplikacją po artroskopii. Stan ten może wywoływać obrzęk i ból w kolanie. Zazwyczaj jest sygnałem toczącego się w jamie stawowej stanu zapalnego, który powoduje nadprodukcję płynu.

Leczenie polega zwykle na wykonaniu punkcji, podczas której ciecz jest pobierana ze stawu. Z wyjątkiem momentu wbijania igły, zabieg jest prosty i bezbolesny.

rehabilitacja po artroskopii kolana

Krwiak po artroskopii kolana

Jednym z powikłań po artroskopii  jest krwiak wewnątrzstawowy. Krwiak może spowodować obrzęk stawu i ograniczenie jego ruchomości. W takim przypadku konieczne może okazać się odbarczenie stawu poprzez nakłucie jego jamy i odciągnięcie zalegającej tam krwi. Z kolei mniejsze krwiaki mogą wchłaniać się samodzielnie, jednak konieczne jest wtedy odprowadzenie zgromadzonej w kolanie krwi.

 

Artroskopia kolana na NFZ

Artroskopia jest procedurą finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu każdy może się jej poddać. Jest to bardzo ważne, ponieważ dolegliwości ze strony kolan są niezwykle częste.

Czas oczekiwania na NFZ – Ile się czeka na artroskopię kolana?

W zależności od miasta, placówki oraz lekarza czas oczekiwania na artroskopię kolana w ramach NFZ może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy. W większości przypadków jest to termin optymalny do stanu zdrowia pacjenta.

Artroskopia kolana – ile czasu przebywa się na zwolnieniu?

Czas trwania zwolnienia po zabiegu zależy w głównej mierze od rodzaju wykonywanego zawodu. Jeśli pacjent ma pracę lekką, zdalną, zaświadczenie nie jest potrzebne. W przypadku zawodu wymagającego dużej sprawności fizycznej, zwolnienie może potrwać nawet do kilku miesięcy.

 

Artroskopia kolana – cena

 

Jeśli preferujemy wykonanie artroskopii kolana w placówce prywatnej lub uszkodzenia stawu są na tyle uciążliwe, że chcemy wykonać zabieg jak najszybciej, jest to możliwe. Zabieg artroskopii kolana jest oferowany prywatnie w wielu placówkach w całej Polsce.

Ile kosztuje zabieg artroskopii kolana wykonywany prywatnie?

Cena zabiegu uzależniona jest od zakresu i rodzaju wykonywanych procedur interwencyjnych. Zwykle waha się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Artroskopia łąkotki – cena

Zabieg obejmujący naprawę uszkodzonej łąkotki w placówce prywatnej to zwykle koszt kilku tysięcy złotych. Uzależniony jest od szerokości zmian, zakresu operacji i zastosowanego znieczulenia.

Artroskopia koana ile o kulach

 

Umów się na leczenie PRZED Artroskopią kolana i PO Artroskopii kolana:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Poczytaj też o Kręgarz Poznań

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

 

Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.

 

 

 

Bibliografia:

Data ostatniej aktualizacji: 02.03.2023