Przybliżony czas czytania: 7 min.

Nadmiarowe kilogramy to problem z którym boryka się wiele osób. Jednym ze sposobów jego rozwiązania jest liposukcja. Zabieg ten ma wiele zalet, jednak niesie za sobą wiele konsekwencji, które mogą wymagać profesjonalnej pomocy.

Jak można sobie poradzić z komplikacjami po zabiegu liposukcji? Jak sprawić, aby brzuch po liposukcji wyglądał lepiej niż kiedykolwiek wcześniej?

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w rehabilitacji po zabiegach liposukcji oraz w przygotowaniu do zabiegu.

 

Liposukcja brzucha czyli odsysanie tłuszczu z powłok brzusznych.

Liposukcja brzucha i nie tylko – na czym polega zabieg?

Liposukcja jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej na całym świecie. Decydują się na nią osoby, które mają problem ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów, bądź pragną wymodelować swoją sylwetkę.

Zabieg ten polega na odsysaniu niechcianej tkanki tłuszczowej u pacjentów, którzy mają problem ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów za pomocą zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych. Zwykle jest wykonywana w obrębie obszarów ciała w których tłuszcz się gromadzi są to między innymi pośladki, biodra, uda, czy brzuch. Ta ostatnia jest wykonywana zdecydowanie najczęściej.

Zabieg może być wykonywany na kilku obszarach ciała jednocześnie – to lekarz decyduje jaką ilość tłuszczu może odessać w trakcie zabiegu, tak aby było to bezpieczne dla osoby u której przeprowadzany jest zabieg.

Celem operacji jest wymodelowanie ciała u pacjenta. Zabieg ten przynosi najlepsze efekty u osób, które mają wagę w normie lub jedynie lekką nadwagę, jednak można go również wykonywać u grubszych pacjentów.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od tego jak duża ilość tkanki tłuszczowej zostanie usunięta. Czasami również jest wykonywana w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak powiększenie biustu bądź pośladków. W takim przypadku bywa nazywana przeszczepem tkanki tłuszczowej, a usunięta tkanka tłuszczowa np. z ud czy brzucha jest następnie „przeszczepiana”  do piersi bądź pośladków.

Abdominoplastyka – czytaj więcej

 

Powikłania po liposukcji

 Zwykle rekonwalescencja po zabiegu jest stosunkowo krótka, jednak warto być świadomym tego, że mogą wystąpić pewne powikłania, z czym wiąże się to jak w efekcie będzie wyglądał brzuch po liposukcji. Należą do nich:

  • Twardy obrzęk tkanek,

  • Powstawanie podskórnych krwiaków – siniaków,

  • Uczucie dyskomfortu, czasami również ból,

  • Zakażenie rany pooperacyjnej,

  • Powstawanie podskórnych nierówności, bądź asymetrii (szczególnie gdy zabieg był wykonywany w obrębie kończyn),

  • Powstawanie bliznowców w obrębie blizn pooperacyjnych (powikłanie dość rzadkie).

Droga w zwalczaniu tych powikłań jest długa – może trwać nawet kilka miesięcy. Jednak przy systematycznej pracy zarówno w domu, jak i w gabinecie fizjoterapeuty, można swój docelowy wygląd po zabiegu osiągnąć szybciej.

Efekty zabiegu zwykle nie są widoczne niezwłocznie po zabiegu. W wielu przypadkach są one dostrzegalne najwcześniej po upływie 2-3 tygodni, gdy opuchlizna i obrzęki zaczną się zmniejszać.

Istnieje wiele sposobów na to, aby zlikwidować niepożądane skutki liposukcji i sprawić, by wygląd brzucha po liposukcji był zgodny z oczekiwaniami. Należą do nich:

Aby efekty zabiegu były jak najbliższe oczekiwanym należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety, oraz gdy będzie to możliwe – rozpoczęciu ćwiczeń fizycznych. Takie postępowanie pozwoli na utrzymanie efektów zabiegu na długi czas. Warto również zasięgnąć w tej kwestii pomocy fizjoterapeuty i dietetyka.

 

liposukcja powikłania

Czym jest twardy obrzęk, który może pojawić się po liposukcji i z czego wynika jego pojawienie się?

Liposukcja, tak samo jak każdy inny rozległy zabieg, jest traktowana przez organizm jak uraz. Z tego powodu w obszarach w których była wykonywana powstaje stan zapalny oraz w konsekwencji obrzęki i opuchlizna. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu i nie powinna wywoływać większego niepokoju.

Obrzęki mogą pojawiać się już w pierwszej dobie po operacji, a znikną zupełnie dopiero po kilku tygodniach – okres ten może być dłuższy, lub krótszy, w zależności od tego, czy pacjent ściśle przestrzega zaleceń pooperacyjnych, które zostały opisane poniżej.

W większości przypadków obrzęknięte tkanki są miękkie i nie wykazują objawów zapalenia takich jak zaczerwienienie lub ocieplenie tkanek. Czasem jednak obrzęk może być twardy i napięty – w takim wypadku powinno się skontaktować z lekarzem – jeśli dodatkowo skóra jest zaczerwieniona i cieplejsza od innych obszarów skóry, może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu.

Czasami jednak pacjenci obserwują powstawanie grudek i nierówności pod powierzchnią skóry. Najczęściej pojawiają się one u pacjentów starszych, których skóra jest mniej elastyczna. Najczęściej ich przyczyną jest nierównomierne gromadzenie się płynu pod skórą.

Terapia przeciwobrzękowa jest terapią kompleksową. Składa się z trzech podstawowych elementów, a w każdym z nich nieoceniona jest pomoc wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Do podstawowych elementów terapii przeciwobrzękowej należy:

  • Noszenie odzieży uciskowej zgodnie z zaleceniami specjalisty,

  • Masaż/drenaż limfatyczny,

  • Lekkie ćwiczenia fizyczne.

Takie wielodyscyplinarne podejście zapewni najbardziej optymalne efekty i sprawi, że brzuch po liposukcji nie będzie obrzęknięty, zwalczy również obrzęki w innych obszarach ciała, w których był wykonywany zabieg.

Ubranie uciskowe po liposukcji – do czego służy i na co pomaga? Czy jego noszenie jest konieczne?

 

Bezpośrednio po operacji lekarze zwykle zakładają pacjentom bandaże uciskowe – jest to tymczasowe rozwiązanie kwestii kompresji odpowiednich obszarów po zabiegu. Jednak niezwłocznie po wyjściu ze szpitala bądź też kliniki, pacjent powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane ubranie uciskowe – dopasowane indywidualnie pod każdego pacjenta.

Nie powinno się próbować samemu bandażować operowanych okolic – wiąże się to z tym, że siła ucisku może być nieodpowiednia, co będzie miało przełożenie na nie uzyskanie optymalnego wyglądu brzucha po liposukcji i sprawi, że nie uzyskamy oczekiwanego efektu zabiegu.

Często takie ubranie może być dobrane do pacjenta jeszcze przed zabiegiem – na podstawie aktualnych wymiarów i wymiarów, których lekarz spodziewa się u pacjenta po operacji. Dzięki temu możliwe jest zamówienie odzieży z wyprzedzeniem i rozpoczęcie jej noszenia już w okresie pozabiegowym.

Ubranie uciskowe po liposukcjiNoszenie ubrania uciskowego jest konieczne, aby zapobiegać tworzeniu się rozległych obrzęków w operowanych okolicach, oraz aby odpowiednio wymodelować sylwetkę, nadać jej właściwy kształt i zapobiegać powstawaniu nierówności po zabiegu liposukcji. Ubranie uciskowe zapobiega też krwawieniu i powstawaniu siniaków.

Zwykle ubranie uciskowe należy nosić przez kilka tygodni (w większości przypadków około sześć tygodni) przez około dwanaście godzin w ciągu doby, jednak trzeba w tej kwestii ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Ten okres może być dłuższy, bądź krótszy, w zależności od tego jak dużo tkanki tłuszczowej zostało usunięte oraz od wielu innych czynników, które zostaną ocenione przez lekarza. Zwykle ubranie to można zdjąć do kąpieli, jednak kąpiel nie powinna być zbyt długa, a temperatura wody również powinna być umiarkowana.

Niektórzy pacjenci będą musieli nosić ubranie uciskowe przez okres dłuższy niż standardowe sześć tygodni – aż osiem do dwunastu tygodni. Taka sytuacja może być spowodowana różnymi czynnikami, jednak najczęściej jednym z nich jest usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu.

Taki przypadek występuje u pacjentów, którzy chcą się pozbyć dużej ilości tłuszczu podczas zabiegu, jednak nie chcą zgodzić się na wycięcie nadmiarowej skóry, ponieważ spowodowałoby to powstanie dużo większej blizny po zabiegu. Są również obszary, które są szczególnie narażone na pozostawanie wiotkiej skóry, jest to przede wszystkim brzuch, ale także: ramiona, wewnętrzna powierzchnia ud.

 

Masaż po zabiegu liposukcji – kiedy warto udać się do fizjoterapeuty na drenaż limfatyczny?

Opuchlizna i obrzęki pojawiają się u prawie wszystkich pacjentów po zabiegu liposukcji – jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na uraz – a organizm człowieka każdy zabieg operacyjny traktuje jako uraz. Obrzęki pojawiają się już w pierwszej dobie po zabiegu.

Jednym z czynników które są kluczowe w zwalczaniu obrzęków jest właściwe noszenie odzieży uciskowej, co zostało opisane powyżej. Drugim kluczowym aspektem w zwalczeniu obrzęków jest odpowiednia fizjoterapia – drenaż limfatyczny. Metoda ta jest nie tylko skuteczna, ale również przyjemna. Połączenie tych dwóch technik jest nazywane kompleksową terapią udrażniającą.

Celem drenażu limfatycznego jest manualne wprowadzenie nadmiarowych płynów i innych substancji tworzących obrzęk, do naczyń limfatycznych, czyli chłonnych. Układ limfatyczny, w przeciwieństwie do układu krwionośnego, jest układem otwartym – oznacza to, ze naczynia chłonne posiadają otwarte zakończenia w obrębie tkanek.

masaż po liposukcji

Dzięki temu fizjoterapeuta podczas masażu może wprowadzić do nich nadmiarowe płyny. Z naczyń limfatycznych chłonka trafia do węzłów chłonnych, a następnie do krwioobiegu – uściślając, do naczyń żylnych.  

Jego prawidłowe wykonanie wymaga wiedzy specjalistycznej, znajomości odpowiednich technik oraz anatomii całego organizmu – dlatego niezwykle ważny Jest wybór odpowiedniego specjalisty do wykonania tego zadania.

Masaż limfatyczny jest bezbolesny i przyjemny dla pacjentów. Drenaż limfatyczny rozpoczyna się centralnie, od obszarów niezajętych obrzękiem, a następnie przechodzi się do drenowania części obrzękniętych.

Techniki te stosuje się po kolei, a ich penetracja wgłąb tkanek stopniowo zwiększa się. Podczas głaskania fizjoterapeuta stara się obejmować dłonią jak największy obszar ciała. Celem tego etapu jest przygotowanie skóry pacjenta do kolejnych technik. Rozcieranie może być wykonywane na trzy różne sposoby. Są to: ruchy koliste, posuwiste lub spiralne.

Rozcieranie koliste polega na wykonywaniu 3-4 kółek w jednym miejscu, a następnie przesunięciu dłoni i ponownym wykonaniu tej techniki w miejscu, które zachodzi na jedną trzecią poprzedniego kółeczka.

Rozcieranie posuwiste polega na głębokim i naprzemiennym przesuwaniu opuszkami palców lub całymi dłońmi w linii prostej. Z kolei rozcieranie spiralne to nic innego jak rozcieranie posuwiste, z tą różnicą, że wykonywane ruchy są okrężne.

Ostatnim elementem masażu jest ugniatanie. Jest ono kluczowym etapem ponieważ to właśnie podczas tego etapu nadmiar płynu jest najefektywniej przepychany do naczyń limfatycznych.

Kluczowym aspektem wykonywania masażu limfatycznego jest również jego kierunek – powinien on być zgodny z kierunkiem odpływu chłonki. Dobry fizjoterapeuta zna doskonale anatomię i w prawidłowy sposób ustali kierunek wykonywania masażu.

Prawidłowo wykonany masaż limfatyczny nie tylko zmniejsza obrzęk, ale również poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego.

Masaż limfatyczny jest pomocny nie tylko po operacji liposukcji. Wykonuje się też go również w innych sytuacjach. Należą do nich:

  • Intensywne obrzęki nóg u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi np. w przewlekłej niewydolności żylnej,

  • Stan po zabiegu limfadenektomi, czyli wycięciu węzłów chłonnych, najczęściej w wyniku choroby nowotworowej,

  • Po radioterapii – gdy promieniowanie uszkodzi naczynia limfatyczne,

  • Żylaki kończyn dolnych

  • Reumatoidalne zapalenie stawów,

  • Fibromialgia,

  • Obrzęki pourazowe.

Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielkości partii ciała, która będzie masowana. Zabiegi można powtarzać nawet codziennie, aż do uzyskania pożądanych efektów.

 

Automoasaż limfatyczny

Pacjenci mogą też próbować stosować techniki automasażu limfatycznego – czyli wykonywania technik, które wykonuje fizjoterapeuta samemu. Czasami decydują się na to pacjentki po mastektomii, które wymagają masażu limfatycznego jednej kończyny górnej z powodu wycięcia węzłów chłonnych podczas operacji.

Jednak jest to bardzo trudne do wykonania na obszarze tak dużym jak brzuch po liposukcji. Pacjenci mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego kierunku masażu, zgodnego z kierunkiem odpływu chłonki – w konsekwencji może to doprowadzić do pogorszenia obrzęków. Dlatego współpraca z fizjoterapeutą jest kluczowa w aspekcie rekonwalescencji po liposukcji.

Mimo tego, że pacjenci powinni zdać się na pomoc fizjoterapeuty w kwestii masażu limfatycznego, to są oni w stanie go wspomóc w inny sposób. Są nim lekkie ćwiczenia fizyczne, najlepiej dobrane pod kontrolą fizjoterapeuty. Jest tak dlatego, że mięśnie działają jak pompa dla układu limfatycznego – podczas ich pracy chłonka powoli przesuwa się w stronę odpowiedniego spływu.

Nawet wybranie się na spacer może wspomóc terapię przeciwobrzękową kończyn dolnych. W innych obszarach, takich jak brzuch, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, w sprawie tego jak możesz ćwiczyć, aby uruchomić odpowiednie mięśnie, które będą popychały chłonkę w odpowiednim kierunku.

 

Blizna po liposukcji – czy jest groźna? Jak o nią prawidłowo dbać?

Blizna po liposukcji zwykle jest niewielka – zwykle jest to jedno, lub kilka małych nacięć skóry. Lekarze wykonujący zabieg zwykle starają się umieścić ją w obszarze, gdzie będzie praktycznie niewidoczna – np. w obszarach pokrytych włosami, bądź w naturalnych fałdach skóry.

W zależności od wielkości nacięcia i tego, gdzie nacięcie skóry jest zlokalizowane lekarz może użyć szwów zwykłych lub samowchłanialnych. W wypadku użycia tych pierwszych, po kilkku tygodniach pacjent musi zgłosić do lekarza w celu usunięcia szwów. Do tego czasu trzeba szczególnie dbać o to, by rana nie uległa zakażeniu.

Należy regularnie ją dezynfekować i zmieniać opatrunki na nowe. Na szczęście zakażenia ran pooperacyjnych w przypadku tego zabiegu są rzadkie – występują tylko u 1% pacjentów. Ryzyko wystąpienia zakażenia zwiększa obecność krwiaka w tkankach podskórnych w okolicy rany oraz niekontrolowana cukrzyca.

Z tego względu pacjenci z cukrzycą, zarówno w okresie przed- jak i pooperacyjnym powinni dbać o to, by ich glikemia, czyli stężenie glukozy we krwi, była unormowana. Objawy, które mogą sugerować, że rana uległa zakażeniu to: znaczne zaczerwienienie skóry, tkliwość, pojawienie się w okolicy rany pęcherzy oraz wyciekająca z niej ropa.

W takim wypadku trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który oczyści ranę i przepisze odpowiedni antybiotyk, by przeciwdziałać rozwinięciu się infekcji ogólnoustrojowej.

Po tym czasie dalej musimy dbać o bliznę i o to, aby była jak najmniej widoczna, aby nie powodowała nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia oraz aby nie powstawały bliznowce. W tym celu należy delikatnie masować okolice blizny – to pozwoli na to, aby włókna kolagenowe tworzące bliznę były mniej zbite.

Jeśli blizna jest większa, można zasięgnąć pomocy fizjoterapeuty, zdradzi nam sekrety odpowiedniej mobilizacji blizny. Istnieją również specjalne preparaty przeznaczone do stosowania na blizny, które wspierają ich odpowiednie formowanie w taki sposób, aby nie powodowały u pacjentów uczucia dyskomfortu i ciągnięcia skóry.

Fizjoterapeuci mogą również zastosować różne sposoby fizykoterapii, aby wspomagać gojenie rany i prawidłowe tworzenie się blizny – np. lasery. Dobór odpowiednich metod fizjoterapii powinien się odbyć podczas indywidualnych konsultacji z fizjoterapeutą – w tym celu polecamy zgłosić się do naszego Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej KORE w Swarzędzu.

 

Nierówności po liposukcji – dlaczego powstają i  jak je usunąć?

Po zabiegu liposukcji czasami pacjenci obserwują, że pod powierzchnią ich skóry utworzyły się pewne nierówności, najbardziej jest to widoczne w obrębie brzucha, jednak bywa zauważalne również w innych obszarach ciała. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania należą:

  • wykonanie zabiegu zbyt powierzchownie,

  • odessanie zbyt dużej ilości tłuszczu,

  • powstawanie zwłóknień i zrostów,

  • źle dobrana odzież uciskowa,

  • odzież uciskowa nienoszona zgodnie z zaleceniami

  • niski poziom elastyczności skóry.

Istnieją grupy pacjentów, które mają szczególne skłonności do włóknienia, powstawania zrostów i mają małą elastyczność skóry. Tacy pacjenci powinni zostać uprzedzeni przez wykonaniem zabiegu, że w ich przypadku ryzyko wystąpienie nieregularności konturu sylwetki oraz nieoptymalnego obkurczenia skóry jest większe.

Korygowanie tych nierówności często jest bardzo trudne – zwłaszcza jeśli mówimy o włóknieniu i zrostach- te, w niektórych wypadkach mogą być wręcz niemożliwe do usunięcia.

Z tego powodu, aby brzuch po liposukcji wyglądał zgodnie z oczekiwaniami, należy ściśle przestrzegać ustalonych przez lekarza zasad przez cały okres rekonwalescencji. W przypadku podskórnych nierówności, kluczowe jest właściwe dobranie odzieży uciskowej.

Najczęściej jeszcze przed zabiegiem jest ona zamawiana i szyta specjalnie dla danego pacjenta. Dobiera się ją na podstawie planu zabiegu operacyjnego. Oprócz tego, że odzież ta musi być dobrze dobrana, należy też ją nosić we właściwy sposób.

Należy ją założyć tak, aby się nie podwijała, ani nie zwijała, musi pokrywać całą powierzchnię, która była operowana, oraz musi być noszona przez określoną liczbę godzin w ciągu doby – zwykle jest to nie mniej niż 12 godzin, przez okres około 6 tygodni. Korzystanie z odzieży uciskowej znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia nierówności po zabiegu.

 

Rekonwalescencja po liposukcji – co jest ważne i na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym aspektem rekonwalescencji po liposukcji jest ścisłe przestrzeganie zasad ustalonych przez lekarza. Kluczowe są trzy opisane wyżej aspekty:

  • prawidłowe noszenie odzieży uciskowej przez odpowiedni okres,

  • zabiegi masażu limfatycznego wykonywane u fizjoterapeuty,

  • odpowiednia mobilizacja blizny.

Skrupulatne stosowanie się do powyższych zasad poskutkuje tym, że zarówno brzuch, jak i reszta okolic poddanych zabiegowi, będzie wyglądała zgodnie z oczekiwanym efektem.

Dzięki temu pozbędziesz się powstałych po zabiegu obrzęków i pomoże się to uporać z luźną skórą pozostałą po zabiegu. Należy również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry używając różnego rodzaju balsamów nawilżających i ujędrniających.

Bardzo istotnym aspektem rekonwalescencji po zabiegu liposukcji, podobnie jak po innych zabiegach czy operacjach, bardzo ważna jest współpraca z fizjoterapeutą. Pozwoli to na szybsze obserwowanie efektów zabiegu oraz zapewni poprawienie sprawności.

Fizjoterapeuta może być przewodnikiem na drodze do oczekiwanych efektów i pomocną ręką w tym, aby brzuch (i nie tylko) po liposukcji wyglądał zgodnie z oczekiwaniami.

 

  

 

Umów się na wizytę w naszej klinice

 

Umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

Natalia Kubiś – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim w Collegium Medicum UJK w Kielcach. . Zajmuje się tworzeniem artykułów medycznych. Interesuje się ortopedią, rehabilitacją, okulistyką i ginekologią. Na co dzień jest miłośniczką podróży i dobrych książek.

 

Bibliografia:

Varun V. Dixit, Milind S. Wagh – Unfavourable outcomes of liposuction and their management, Indian J Plast Surg. 2013 May-Aug; 46(2): 377–392, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901919/

https://fizjoterapeuty.pl/masaz/drenaz-limfatyczny.html

Anna Pyszora- Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, Medycyna Paliatywna w Praktyce 2010, 4, 1: 23–29

Data ostatniej aktualizacji: 27.03.2023