Kurze łapki to jedne z najwcześniej pojawiających się zmarszczek. Można zauważyć je nawet u osób w młodym wieku. Tego typu zmarszczki powstają nie tylko w efekcie zachodzących wraz z upływem lat procesów starzenia się skóry, ale także jako efekt pracy mięśni mimicznych.
W ramach codziennej pielęgnacji okolicy oczu można stosować krem przeciwzmarszczkowy, jednak nie umożliwi to zredukowania głębokich zmarszczek. Najskuteczniejszy sposób na kurze łapki na twarzy to profesjonalne zabiegi, takie jak Exilis, czyli nieinwazyjny lifting skóry. Doskonałe efekty przynosi także profesjonalny masaż Kobido.
Z artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą kurze łapki?
Kurze łapki to charakterystyczne zmarszczki zlokalizowane w kącikach oczu. Układają się promieniście, przypominając łapki kury – stąd ich specyficzna nazwa. Miejsce powstania tych zmarszczek jest nieprzypadkowe – związane jest z aktywnością mięśnia okrężnego oka.
Jest on odpowiedzialny za mruganie powiekami i ich powolne zamykanie. Umożliwia mrużenie oczu, ponadto warunkuje ruch obniżania przyśrodkowej części brwi oraz sprawny proces odpływu łez z oczodołu. Oznacza to, że mięsień ten pozostaje aktywny przez niemal cały dzień. A to sprzyja powstaniu zmarszczek mimicznych w okolicy oczu.
Kurze łapki pod oczami w młodym wieku powstają właśnie w efekcie nasilonej pracy mięśnia okrężnego oka. Skóra nad mięśniem podlega stałemu i naprzemiennemu procesowi kurczenia i rozkurczania, co osłabia jej strukturę. Ostatecznie – pod kątem prostym do występowania linii naprężenia mięśnia powstają zmarszczki.
Aktywność mięśni mimicznych wokół oczu związana jest nie tylko z mruganiem powiekami czy poruszaniem gałkami ocznymi. Większa aktywność mięśnia okrężnego związana jest z uśmiechaniem się, a także mrużeniem oczu. Dlatego zmarszczki pod oczami częściej występują u osób, które mrużą oczy.
Może mieć to miejsce w okresie silnego nasłonecznienia, gdy nie są stosowane okulary przeciwsłoneczne, a także w przypadku nieskorygowanych wad wzroku.
Kurze łapki zauważyć można już w wieku 20-30 lat, a z czasem zmarszczki te coraz bardziej się pogłębiają. Wynika to zarówno z ciągłej aktywności mięśni okrężnych oka, ale także – postępującego wraz z wiekiem osłabienia struktury skóry. Przede wszystkim – poczynając od 25 roku życia, stopniowo spada wielkość syntezy kolagenu w organizmie.
Jest to białko budulcowe wchodzące w skład tkanki łącznej. W skórze za jego syntezę odpowiadają wyspecjalizowane komórki – fibroblasty. Wraz z upływem lat zaobserwować można zarówno mniej efektywną syntezę włókien kolagenowych, jak i nasilone ich uszkadzanie i osłabienie struktury.
Takim zjawiskom sprzyja m. in.:
– narażenie skóry na działanie wolnych rodników (ekspozycja na słońce i zanieczyszczenia środowiskowe)
– niewłaściwie zbilansowana dieta, uboga w antyoksydanty
– nieodpowiednia pielęgnacja skóry (brak stosowania kosmetyków o działaniu nawilżającym i odżywczym)
– palenie papierosów
– niewystarczająca ilość snu
– przyjmowanie zbyt małej ilości płynów
Podsumowując – moment, w którym kurze łapki stają się widoczne, jest kwestią bardzo indywidualną. Jest to składowa takich czynników jak predyspozycje osobnicze, tryb życia oraz sposób pielęgnowania cery. Pewno jest jedne – prędzej czy później zmarszczki wokół oczu pojawiają się u każdego.
Jak spowolnić pojawienie się kurzych łapek?
Zmarszczki, w tym kurze łapki to najważniejsza manifestacja fotostarzenia skóry, powodowanego szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Jak słońce szkodzi komórkom naszej skóry? Mówiąc najogólniej – indukuje procesy starzenia, uszkadzając DNA komórek i odbierając im tym samym zdolność do skutecznego przeprowadzenia procesów naprawczych.
Poza takim działaniem na poziomie molekularnym, słońce szkodzi skórze także na poziomie komórkowym- niszcząc lipidową barierą ochronną czy aktywując syntezę melaniny i powstanie przebarwień. Zmarszczki są wyrazem zaburzenia struktury i funkcji skóry, co stanowi problem natury estetycznej oraz funkcjonalnej.
Fotostarzenie jest wielokierunkowym, złożonym procesem, w znacznym stopniu upośledzającym integralność skóry. Promieniowanie UV wywiera destrukcyjny wpływ na komórki skóry, a nasilenie jego szkodliwego działania jest wypadkową wielkości energii fali świetnej, jej natężenia, czasu ekspozycji i głębokości penetracji warstw skóry.
Komórkami docelowymi są komórki rozrodcze melanocytów i keranocytów, odpowiadające za integralność anatomiczną i funkcjonalną skóry. Zaburzenie ich funkcji powoduje nagromadzenie tropoelastyny w fibroblastach, która tworząc agregaty w warstwie siateczkowatej skóry właściwej odpowiadają za proces elastozy- wypierania fizjologicznej elastyny tą zmienioną patologicznie.
Dla skóry starzejącej się pod wpływem działania promieni UV, charakterystyczna jest także degradacja włókien kolagenowych, czyli fundamentu właściwej architektury skóry. Zwiększone generowanie reaktywnych form tlenu to zwiększona peroksydacja lipidów błon komórkowych i ich postępująca degeneracja.
A uszkodzenia na poziomie molekularnym?
Uszkodzenia DNA generowane przez reaktywne formy tlenu zaburzają ekspresję genów, co powoduje indukcję apoptozy, czyli śmierci komórek, oraz zaburzenia syntezy peptydów antydrobnoustrojowych- promieniowanie UV indukuje stan immunosupresji i wyłączenia funkcji obronnych skóry.
Bez względu na mechanizm powstania, usuwanie przebarwień i zmarszczek to duże wyzwanie z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Najlepszym postępowaniem jest więc zapobieganie ich powstaniu, a gdy się już pojawią- natychmiastowe działanie odbudowujące zanikową strukturę skóry.
Kurze łapki to częste symptomy fotostarzenia skóry- najważniejszą rolę w powstrzymaniu tego procesu odgrywa więc ograniczenie ekspozycji na słońce. Poza unikaniem promieni, należy stosować kremy z filtrem. W przypadku ochrony okolic oczu ogromne znaczenie ma także noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Profilaktyka
Nie warto zapominać o podstawach – zdrowej, odżywionej skórze, która – gdy spełnia swe funkcje ochronne- sama w znacznym stopniu potrafi neutralizować szkodliwy wpływ środowiska zewnętrznego. Bez względu na typ cery czy fototyp, każda skóra wymaga nawilżenia i natłuszczenia, co daje nie tylko korzystny efekt wizualny, ale przede wszystkim pomaga skórze wywiązać się z jej funkcji największego organu obronnego naszego ciała.
Idealny zestaw pielęgnacyjny, stosowany w okolicy oczu to serum oraz krem. Serum to kosmetyk o skoncentrowanej formule, zawierający związki aktywne o działaniu liftingującym i wygładzającym skórę. Najpierw należy wklepać w skórę wokół oczu serum, a gdy kosmetyk się wchłonie – nakładany jest krem.
Ten kosmetyk ma bogatszą formułę i zapobiega odparowywaniu wody ze skóry, wzmacniając działanie serum. Taki rytuał pielęgnacyjny najlepiej jest powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem, poczynając od 25 roku życia.
Zabiegi na kurze łapki
Codzienna pielęgnacja skóry w okolicy oczu to podstawa. Ale pojawienie się kurzych łapek wymaga bardziej zdecydowanych działań. Na pewno najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie widoczności zmarszczek wokół oczu są zabiegi na kurze łapki. Gabinety medycyny estetycznej i kosmetologii oferują szeroki wachlarz zabiegów przeciwzmarszczkowych.
Wiele z nich ma mniej lub bardziej inwazyjny charakter. Najbardziej inwazyjna procedura to lifting twarzy z użyciem skalpela – obecnie odchodzi się od takich zabiegów. Mniej inwazyjne opcje to wszelkie zabiegi związane z nakłuwaniem skóry i przerywaniem jej ciągłości.
Tu wymienić można chociażby:
– lasery frakcyjne,
– wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym,
– ostrzykiwanie toksyną botulinową,
– termolifting laserowy,
– Dermapen.
Obecnie ogromnym powodzeniem cieszą się jednak takie zabiegi, które są całkowicie nieinwazyjne. Oznacza to, że nie wymagają przerwania ciągłości skóry, nie jest konieczna żadna rekonwalescencja po zabiegu. Zabiegi tego typu nie są bolesne, a co więcej – można się podczas nich w pełni zrelaksować.
Doskonałym przykładem takiego zabiegu jest radiofrekwencja, czyli zabieg Exilis. To niezwykle skuteczny lifting bez skalpela, który umożliwia skuteczne wygładzanie kurzych łapek.
Kolejny nieinwazyjny, a jednocześnie bardzo skuteczny zabieg na zmarszczki wokół oczu to masaż Kobido. Wiele osób uważa, że skutecznością zabieg ten dorównuje botoksowi – a nie wymaga żadnej ingerencji w głąb skóry. Kobieto to specjalistyczny masaż liftingujący, który zapewnia efekt ujędrnienia i wygładzenia skóry. Wielu specjalistów poleca również kolagen do picia.
Exilis na kurze łapki – jak działa?
Exilis to jedna z najnowocześniejszych technologii anti-aging. Wykorzystuje falę radiową, co pozwala na uzyskanie efektu termicznego w wybranych partiach skóry. Fala radiowa dociera na ściśle określoną głębokość, po czym podgrzewa tkankę do temperatury do 54 stopni. Prowadzi to do skrócenia włókien kolagenowych, budujących skórę.
Dodatkowo – pobudzona zostaje synteza nowych włókien kolagenowych. Jest to efektem rozplątywania części włókien kolagenowych pod wpływem ciepła. Mechanicznemu uszkodzeniu włókien kolagenu towarzyszy konieczność wypełnienia struktury skóry nowym kolagenem.
Dzięki temu skóra staje się mocniejsza, gęstsza, bardziej wygładzona. Pozwala to na wygładzenie zmarszczek takich jak kurze łapki. Taka technologia, umożliwiająca zwiększenie zawartości kolagenu w skórze określana jest jako Collagen Refill Technology i pozwala na długotrwałą przebudowę skóry.
Warto podkreślić, że taki remodeling skóry zachodzi przez wiele tygodni po poddaniu jej działaniu fali radiowej.
Jak przebiega zabieg usuwania kurzych łapek Exilis?
Zabieg radiofrekwencji zawsze powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą. Podczas takiej konsultacji oceniany jest stan skóry, omawiane są oczekiwania pacjenta wobec zabiegu. Konieczne jest także wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu.
Sam zabieg polega na przykładaniu głowicy w wybrane partie skóry. W miejscu przyłożenia głowicy odczuwalne jest delikatne ciepło, co wynika z podgrzewania tkanki. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Skóra po zabiegu może być jedynie delikatnie zaczerwieniona, objaw ten szybko ustępuje. Nie jest wymagana żadna specjalna pielęgnacja pozabiegowa.
Aby zmaksymalizować efekty zabiegu wygładzania kurzych łapek, zalecane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Zazwyczaj wykonywane jest od 4 do 6 zabiegów, powtarzanych w odstępach 7-10 dni. To pozwala na długotrwałe podtrzymanie procesu neokolagenezy i skuteczny remodeling skóry.
A ile kosztuje taki zabieg na kurze łapki? Cena może różnić się w zależności od placówki i wahać od 120 do 400 zł za jeden zabieg. Gdy pacjent decyduje się na wykonanie serii zabiegów, zazwyczaj może liczyć na atrakcyjne rabaty.
Efekty zabiegu Exilis na kurze zmarszczki
Exilis pozwala na całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne wygładzanie kurzych łapek. W efekcie pobudzenia syntezy kolagenu, delikatna skóra wokół oczu staje się ujędrniona, pogrubiona i wygładzona. W momencie wykonywania zabiegu dochodzi do pobudzenia aktywności fibroblastów.
Są to komórki skóry odpowiedzialne za syntezę włókien kolagenowych. Proces neokolagenezy, czyli powstawania nowego kolagenu zajmuje nieco czasu. A to oznacza, że ocena ostatecznego efektu zabiegu możliwa jest najwcześniej kilka tygodni po wykonaniu procedury.
Nie oznacza to jednak, że bezpośrednio po wyjściu z gabinetu nie będzie widoczna żadna różnica. W efekcie natychmiastowego obkurczania kolagenu, zachodzącego podczas emitowania fali radiowej przez aparaturę, dochodzi do natychmiastowo zauważalnego liftingu skóry wokół oczu.
W ciągu kilku następnych tygodni zachodzą intensywne procesy syntezy włókien kolagenowych. Dzięki temu kurze łapki stają się mniej widoczne, gdyż kolagen wypełnia zmarszczki i wygładza powierzchnię skóry.
Efekty zabiegu Exilis na kurze łapki
Efekty radiofrekwencji utrzymują się przez długi czas. Kluczowe znaczenie ma oczywiście wyjściowa kondycja skóry, a także to, jak o nią dbamy. Jeśli skóra jest często eksponowana na słońce czy dym papierosowy, wówczas może dochodzić do uszkadzania włókien kolagenowych przez wolne rodniki.
A to przekłada się na szybsze starzenie się skóry. Nie inaczej jest w przypadku braku właściwej pielęgnacji – nie należy zapominać o codziennym stosowaniu serum pod oczy i kremu. Ogromne znaczenie ma także nawodnienie organizmu oraz odpowiednio zbilansowana dieta.
Należy bowiem pamiętać, że Exilis na kurze łapki umożliwia przywrócenie prawidłowej struktury skóry i zredukowanie oznak starzenia na drodze pobudzenia fizjologicznych mechanizmów regeneracyjnych. Oznacza to, że skóra jest wyraźnie odmłodzona. Może to spowolnić postępowanie dalszych procesów starzenia, a le nie może ich zatrzymać.
Dlatego tak duże znaczenie ma to, aby zadbać kompleksowo o okolicę oczu. Wówczas będzie możliwe długie utrzymywanie się efektów zabiegu Exilis.
Zalety usuwania kurzych łapek zabiegiem Exilis
Exilis to całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, nie przerywający ciągłości skóry. Oznacza to, że bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Tego typu zabiegi określane są jako „bankietowe”, czyli takie, które można wykonać pomiędzy codziennymi obowiązkami.
Wiele osób poszukuje wyłącznie takich zabiegów, po wykonaniu których nie jest konieczna rekonwalescencja. Wówczas nie trzeba brać zwolnienia z pracy, nie należy rezygnować z codziennej aktywności. Ponadto na skórze nie ma widocznych oznak zabiegu – podrażnienia skóry, drobnych ranek, strupków czy złuszczania skóry.
Nie jest zatem wymagana specjalna pielęgnacja skóry.
Aparatura wykorzystywana w zabiegu Exilis wykorzystuje nowoczesne technologie, dzięki czemu zabieg cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Przede wszystkim – wykorzystywany jest system kontroli temperatury skóry , co redukuje ryzyko powstania poparzeń skóry, przebarwień czy blizn.
Ponadto kolejnym udogodnieniem jest system kontroli przepływu energii, co przekłada się na brak ryzyka użycia zbyt dużej mocy.
Tym, co wyróżnia ten zabieg na kurze łapki na tle innych zabiegów odmładzajacych, jest możliwość jego wykonania w dowolnej porze roku. Opalenizna i eksponowanie skóry na słońce nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Przeciwwskazania do usuwania kurzych łapek zabiegiem Exilis
Exilis to bardzo bezpieczna technologia o zupełnie nieinwazyjnym charakterze. Dzięki temu zabieg może być bez obaw wykonany u większości osób. Jednak – podobnie jak w przypadku każdego zabiegu odmładzającego – istnieje kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim – zabieg nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiących piersią.
Takie przeciwwskazanie nie wynika z faktu, iż wykazano jakiekolwiek zagrożenie dla mamy czy płodu. Takie postępowanie dotyczy każdego zabiegu wykonywanego w gabinecie medycyny estetycznej. Nie przeprowadza się żadnych badań dotyczących bezpieczeństwa zabiegów estetycznych u kobiet w ciąży i karmiących – dlatego asekuracyjnie odmawia się wykonywania takich procedur.
Kolejnym przeciwwskazaniem do wygładzania kurzych zmarszczek falą radiową jest obecność takich schorzeń ogólnoustrojowych jak:
– nowotwory,
– niewyrównana cukrzyca,
– nadczynność tarczycy,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– nadciśnienie.
Zabieg nie powinien być wykonywany wówczas, gdy na skórze w okolicy oczu pojawi się stan zapalny, podrażnienie czy infekcja. Ponadto Exilis nie jest zabiegiem polecanym osobom z rozrusznikiem serca czy metalowymi implantami w ciele.
Zabieg na kurze łapki cena
Cena zabiegu Exilis na kurze łapki wynosi 200 zł – Aktualnie – cena promocyjna 120 zł. Najlepsze efekty daje wykonanie 4-6 zabiegów w odstępach tygodniowych. Polecamy też wykonanie kompleksowego zabiegu na twarz.
Umów się na leczenie w Swarzędzu:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta
Bibliografia:
Wee Soo Young, Koreański masaż twarzy i ciała; Wydawnictwo Kobiece, 2022
Podstawy medycyny estetycznej pod red. Andrzeja Przylipiaka; Białystok 2014
Kane M. i in., Heterogeneity of Crow’s Feet Line Patterns in Clinical Trial Subjects; Dermatologic Surgery, April 2015
Exilis – Reshape ypur body; Prezentacja BTL Polska, Sp. Z o.o., Warszawa
Weiss R., Noninvasive radio frequency for skin tightening and body contouring; Journal of drugs in dermatology, 2014, vol. 13, Issue 9.
Kurze łapki – jak powstają i jak je zredukować?
Data publikacji: 25.10.2022
Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023
mgr Justyna Mazur
Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, a z zawodu – copywriterka medyczna. Nie wyobraża sobie pracy, która nie wymagałaby stałego poszerzania swojej wiedzy. Interesuje się wszystkim, co naturalne i zdrowe, jej medyczną fascynacją są terapie holistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dietoterapii.