Przybliżony czas czytania: 7 min.

Abdominoplastyka, czyli innymi słowami plastyka brzucha jest to zabieg, na który decyduje się wielu pacjentów, którzy mają problem ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów. Dążenie do posiadania płaskiego brzucha jest spełnieniem marzeń kobiet i mężczyzn.

Na czym polega?

Ile kosztuje? Jak zadbać o swoje ciało po zabiegu?

Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z artykułu poniżej.

Żyjemy w czasach, w których szczupła sylwetka jest pożądana przez prawie każdego. Niestety, często mimo intensywnych ćwiczeń fizycznych i dobrze zbilansowanej diety, nie udaje się nam osiągnąć oczekiwanych efektów. Często nawet po skutecznej redukcji masy ciała pozostaje pamiątka w postaci obwisłej skóry – rozwiązaniem tego problemu może być abdominoplastyka, czyli innymi słowy plastyka brzucha.

W Centrum KORE w Swarzędzu mamy duże doświadczenie w rekonwalescencji Pacjentek i Pacjentów po abdominoplastyce brzucha.

 

abdominoplastyka plastyka brzucha

Abdominoplastyka brzucha – na czym polega ten zabieg?

Plastyka brzucha jest jedną z najbardziej rozległych operacji w chirurgii plastycznej. Podczas zabiegu wycinana jest pozbawiona elastyczności, pozostała po znacznej utracie masy ciała skóra – uściślając, tak zwany fałd skórno-tłuszczowy znajdujący się w dolnej części brzucha. Podczas zabiegu napinane są mięśnie poprzeczne brzucha.

Celem tego zabiegu jest poprawa wyglądu brzucha i zarazem całej sylwetki. Jednak należy pamiętać, że w wyniku wykonania zabiegu na brzuchu pozostaje duża, poprzeczna blizna. Dzięki wykonaniu zabiegu można stracić nawet do 20 centymetrów nadmiarowej skóry brzucha. 

Należy również w tym miejscu podkreślić, że nie należy traktować tego zabiegu jako sposobu na odchudzanie. Jego zadaniem jest bowiem przede wszystkim poprawa wyglądu obwisłego brzucha, który pozostał po znacznej redukcji masy ciała, bądź po ciąży. Plastyka brzucha nie powinna być traktowana jako droga na skróty do osiągnięcia upragnionej sylwetki.

W jaki sposób wykonywany jest zabieg plastyki brzucha?

Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją, podczas której zostaną ocenione wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz powinien dowiedzieć się jakie efekty są marzeniem pacjenta i zdecydować, czy będzie możliwe ich osiągnięcie. Podczas tej konsultacji pacjent powinien zostać zapoznany ze szczegółami dotyczącymi opieki pooperacyjnej.

Zabieg ten najczęściej trwa około 4 godzin. Jest on powszechnie wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu wykonywane jest duże poprzeczne nacięcie w dolnej części brzucha. Następnie usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka.

W razie konieczności (szczególnie u kobiet po ciąży) korygowane i napinane są mięśnie proste i poprzeczne brzucha. Następnie rana jest zszywana i zakładany jest odpowiedni opatrunek uciskowy. Po zabiegu zwykle pacjentka musi pozostać w klinice przez 3 do 5 dni.

Dla pacjentów, u których nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej jest niewielki istnieje mniej inwazyjne rozwiązanie – miniabdominoplastyka. Jest to zabieg, który można wykonać za pomocą mniejszego nacięcia (o wielkości 5 do 10 centymetrów), bądź endoskopowo – wtedy wykonywane są trzy minimalne nacięcia skóry. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych i skraca okres rekonwalescencji.

Można również spróbować działań niechirurgicznych np. zabiegu X-wave.

 

Czy zabieg abdominoplastyki można wykonać po ciąży?

 

Pozostała skóra, która utraciła swoją elastyczność i uległa rozciągnięciu podczas ciąży jest jedną z częstszych przyczyn, przez które kobiety decydują się na ten zabieg. Kobiety po ciąży są idealnymi kandydatkami do zabiegu, jednak pod warunkiem tego, że nie planują już zachodzić w ciążę – kolejna ciąża mogłaby całkowicie zniwelować efekty zabiegu.

Zabieg ten można wykonać już pół roku po porodzie. Jednak nie jest wykonywana u kobiet, które wciąż karmią swoje dzieci piersią – ponieważ substancje używane do znieczulenia przedostają się do mleka i mogłyby zaszkodzić dziecku. W niektórych przypadkach zabieg abdominolpastyki jest jedyną drogą, dzięki której ciało kobiety po ciąży wróci do swoich poprzednich kształtów.

 

Kto jest idealnym kandydatem do plastyki brzucha?

  • Osoby, po bardzo intensywnej utracie masy ciała i pozostałą po niej obwisłą skórą na brzuchu,

  • Kobiety po ciąży – pod warunkiem, że nie planują zachodzić w kolejną ciążę i zakończyły okres karmienia piersią,

  • Osoby, których nadmiarowa tkanka tłuszczowa znajduje się w obrębie obwisłej skóry brzucha i nie udaje się jej zredukować poprzeć ćwiczenia i dietę,

  • Osoby, których waga jest stabilna, a sylwetka standardowa, bez otyłości,

  • Osoby niepalące – palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko powikłań po zabiegu,

  • Osoby w dobrej kondycji fizycznej.

 

Czym różni się plastyka brzucha od liposukcji?

Abdominoplastyka jest dużo bardziej rozległym zabiegiem niż liposukcja. Wymaga ona wykonania dużego nacięcia w poprzek brzucha, a liposukcja jest wykonywana poprzez jedno lub kilka drobnych nacięć. Abdominoplastyka jest zatem zabiegiem bardziej inwazyjnym.

Jednak przekłada się to również na efekty – podczas zabiegu liposukcji usuwana jest tylko nadmiarowa tkanka tłuszczowa, a podczas abdominoplastyki usuwana jest zarówna nadmiarowa tkanka tłuszczowa, jak i nadmiar skóry.

To przekłada się to na, że plastyka brzucha pozwala na uzyskanie lepszych efektów estetycznych, kosztem większej blizny po zabiegu.

W niektórych klinikach istnieje możliwość wykonania obu zabiegów jednocześnie – najpierw wykonuje się zabieg odsysania tłuszczu, a następnie przeprowadza się plastykę brzucha. Jednak bardziej zalecanym podejściem jest wykonanie obu zabiegów osobno – zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

 

Plastyka brzucha przed i po

Plastyka brzucha przed i po – jakich efektów można się spodziewać?

Pierwsze efekty są widoczne niezwłocznie po wykonaniu zabiegu abdominoplastyki. Jednak na ostateczny efekt trzeba poczekać do wygojenia ran, wchłonięcia się krwiaków i zniwelowania obrzęku pooperacyjnego. Ostateczne wyniki często są widoczne dopiero po kilku miesiącach od zabiegu.

Ważne jest to, że efekty po wykonanym zabiegu są długotrwałe – jeśli pacjent przestrzega zaleceń pooperacyjnych, również tych dotyczących utrzymania stałej masy ciała efekt będzie zachowany. Utrzymania efektu zabiegu przez długie lata należy przestrzegać dobrze zbilansowanej, zdrowej diety i regularnie ćwiczyć – oczywiście gdy pozwoli na to lekarz lub fizjoterapeuta.

Efektem zabiegu jest pozbycie się nadmiarowej, obwisłej skóry, pozostałej po odchudzaniu lub po ciąży. Sylwetka jest wymodelowana i uzyskuje znacznie szczuplejszy kształt.

Jednak należy zaznaczyć, że celem tego zabiegu nie jest usunięcie tkanki tłuszczowej tylko skóry. Czasami lekarze są w stanie usunąć część pozostałej, niechcianej tkanki tłuszczowej, jednak nie można traktować tego zabiegu jako sposobu na odchudzanie – jest to sposób na poprawę wyglądu swojego brzucha po znacznej utracie wagi.

 

Abdominoplastyka – jaka jest jej cena?

Cena zabiegu waha się pomiędzy 10 tysięcy, a nawet 30 tysięcy złotych. Koszty te zależą od kliniki, w jakiej pacjent lub pacjentka, zdecyduje się na wykonanie zabiegu. W wielu przypadkach do kosztów samego zabiegu doliczane są również koszty pobytu w klinice, w której przeprowadzany jest zabieg, założonych opatrunków, parkingu oraz inne koszty związane z opieką nad pacjentem po operacji.

 

Ile trwa i jak wygląda rekonwalescencja po plastyce brzucha?

Rekonwalescencja po zabiegu jest długą drogą, która może trwać nawet kilka miesięcy. To, ile będzie trwała u danego pacjenta zależy od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, rozległości zabiegu, a także i tego czy ściśle przestrzegał on zaleceń pooperacyjnych.

W początkowym okresie rekonwalescencji należy dbać o to, by rana po zabiegu nie uległa zakażeniu. W późniejszym okresie należy zadbać o to, aby blizna uformowała się prawidłowo a obrzęki zmniejszały się. W okresie rekonwalescencji ważne jest również noszenie dopasowanej odzieży uciskowej – najczęściej jest to specjalny pas na powłoki brzuszne.

Ważnym elementem rekonwalescencji jest stopniowy powrót do aktywności fizycznej. Ważne jest jednak to, aby wprowadzać kolejne aktywności stopniowo, najlepiej pod czujnym okiem fizjoterapeuty, tak aby sobie nie zaszkodzić i nie doprowadzić do zerwania szwów bądź rozejścia się rany pooperacyjnej.

 

abdominoplastyka rekonwalescencja

Jakie są zalecenia po wykonanej plastyce brzucha?

Po zabiegu abdominoplastyki, lekarze zalecają ograniczenie do minimum aktywności fizycznej – uprawiania sportów, treningów, a także podnoszenia ciężkich przedmiotów, czy nawet intensywnych spacerów. Na początku trzeba uważać nawet przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą. Taka ostrożność powinna trwać przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Niezastosowanie się do tego zalecenia może skutkować zerwaniem szwów i krwawieniem z rany pooperacyjnej. Będzie to więc miało wpływ na wygląd blizny. Po tym okresie należy stopniowo wprowadzać kolejne aktywności, najlepiej pod okiem lekarza bądź fizjoterapeuty.

Przez kilka miesięcy po operacji należy nosić ubranie uciskowe – najczęściej jest to pas uciskowy na brzuch. W okresie około 6 tygodni przed zabiegiem należy powstrzymać się od palenia papierosów. 

Nie powinno się po nie sięgać także przez około miesiąc po operacji. W pierwszym miesiącu po zabiegu powinno się również powstrzymać od spożywania alkoholu, a także nie powinno się wystawiać rany po zabiegowej na słońce.

Lekarze zdecydowanie zalecają natomiast, aby po zdjęciu szwów skonsultować się również z fizjoterapeutą w celu jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności po zabiegu.

 

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

Jak po każdym zabiegu, po zabiegu plastyki brzucha mogą również wystąpić pewne komplikacje. Należą do nich w szczególności:

  • Gromadzenie się pod skórą nadmiarowego płynu,

  • Zakażenie rany pooperacyjnej,

  • Trudne gojenie się rany

  • Zmiany czucia,

  • Powstawanie bliznowców – szczególnie u osób predysponowanych,

  • Krwawienia i krwiaki pooperacyjne,

  • Przebarwienia skóry w operowanej okolicy,

  • Długo utrzymujący się obrzęk okolicznych tkanek,

  • Przewlekły ból,

  • Asymetria tkanek pozostałych po operacji,

  • Powikłania kardiologiczne i płucne – np. zakrzepica żył, zatorowość płucna.

 

Jak sobie radzić z powikłaniami po plastyce brzucha?

Ból po abdominoplastyce zwykle nie jest bardzo intensywny i ustępuje po zastosowaniu środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

W zapobieganiu gromadzenia się nadmiernych płynów i w przeciwdziałaniu powstania obrzęków po operacji pomaga noszenie specjalnego pasa na brzuch. Przy intensywnych obrzękach może pomóc wykonywany przez fizjoterapeutę masaż limfatyczny.

W rekonwalescencji pomaga również noszenie specjalnych ubrań uciskowych, początkowo najlepiej w ciągu całego dnia i nocy, a po pierwszych dwóch tygodniach tylko w ciągu dnia.  

Aby blizna zagoiła się we właściwy sposób pomocna jest odpowiednia jej mobilizacja. W tym aspekcie również przydatna jest pomoc fizjoterapeuty. Istnieją również specjalne preparaty w formie żelu, które pomagają we właściwym tworzeniu się włókien kolagenowych i zapobiegają tworzeniu się przerostów i bliznowców.

 

Pas po abdominoplastyce – do czego służy, kiedy i jak stosować?

Większość lekarzy zaleca swoim pacjentom noszenie specjalnego pasa na brzuchu przez okres kilku miesięcy po operacji. Pas jest niezbędny do uzyskania oczekiwanego efektu estetycznego i zdrowotnego po przebytym zabiegu.

Zazwyczaj zaleca noszenie pasa przez całą dobę, z wyjątkiem czasu kąpieli, przez czas jednego do dwóch miesięcy. Po tym okresie należy nosić go w ciągu dnia przez okres około jednego miesiąca.

Czas noszenia pasa po plastyce brzucha może być krótszy lub dłuższy – w zależności od tego, jak rozległy był zabieg oraz od indywidualnych cech danego pacjenta. W tym aspekcie powinno się ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, który wykonywał zabieg. On wie najlepiej, jak zadbać o to, by zachować oczekiwany efekt wykonanego zabiegu.

Pas noszony po plastyce brzucha ma głównie 4 główne funkcje:

  • Redukcja obrzęku pooperacyjnego – noszenie odzieży kompresyjnej znacznie zmniejsza obrzęki,

  • Zapobieganie gromadzeniu się płynów – jako odzież kompresyjna, pas ten wtłacza nadmiarowe płyny do naczyń limfatycznych, a tą drogą mogą one być odprowadzane do układu krwionośnego,

  • Poprawa estetycznych efektów zabiegu – kompresja odpowiednio ukształtuje sylwetkę, zapobiega powstawaniu nierówności,

  • Poprawa wyglądu blizn – wpływając na odpowiednie kształtowanie się włókien kolagenowych.

 

Masaż limfatyczny po plastyce brzucha – jak radzić sobie z intensywnymi obrzękami po abdominoplastyce?

 

Masaż limfatyczny jest powszechnie znaną i przede wszystkim skuteczną metodą zwalczania obrzęków. Jest wykonywany po wielu zabiegów chirurgicznych na przykład limfadedenektomi, czyli usunięciu węzłów chłonnych, liposukcji, czy właśnie po plastyce brzucha.

Zabieg ten wykorzystuje fakt, że układ limfatyczny jest układem otwartym, co oznacza, że ma wolne zakończenia w obrębie tkanek całego ciała. Podczas wykonywania takiego masażu fizjoterapeuta wtłacza gromadzące się w operowanej okolicy nadmiarowe płyny do wnętrza naczyń limfatycznych.

Tą drogą dostają się one do węzłów chłonnych, a następie dalej drogą naczyń limfatycznych dostają się do układu żylnego. Regularnie wykonywane masaże znacznie zmniejszają obrzęki, a także poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego. Masaż limfatyczny zapobiega również powstawaniu zrostów w operowanej okolicy.

 

Mobilizacja blizny – czyli jak sprawić, by blizna po abdominoplastyce była estetyczna i nie sprawiała problemów?

 Pozostała po zabiegu plastyki brzucha blizna jest jednym z największych minusów tego zabiegu. Jeśli pacjent nie zadba o nią właściwie to będzie przerośnięta, może powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia, a nawet ograniczenia ruchomości.

Doskonałym remedium na te problemy jest właściwa mobilizacja blizny. Może być wykonywana po zdjęciu szwów i wygojeniu rany pooperacyjnej. Polega ona na odpowiednim masowaniu okolicy blizny, tak aby formujące bliznę włókna kolagenowe były elastyczne i formowały się we właściwy sposób. Mobilizacja blizny poprawia również jej ukrwienie.

Dzięki właściwej mobilizacji blizny można osiągnąć lepszy efekt estetyczny, a także funkcjonalny.

 

 

FAQ – czyli odpowiadamy na pytania na temat abdominoplastyki, które najczęściej zadają nam pacjenci.

 

Jak przygotować się do plastyki brzucha?

W okresie przedoperacyjnym należy zadbać o to by być w dobrej kondycji fizycznej oraz aby stan zdrowia pacjenta był optymalny. Stan zdrowia pacjenta powinien być jak najlepszy – znacznie zmniejszy to ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. Warto zadbać szczególnie o mięśnie brzucha – to one będą napinane podczas zabiegu.

Na 6 tygodni przed operacją należy również powstrzymać się od palenia papierosów.

 

Jak może pomóc fizjoterapeuta po zabiegu abdominoplastyki?

 Fizjoterapeuta może być bardzo pomocny w okresie rekonwalescencji po plastyce brzucha. Oprócz wcześniej wspomnianych technik mobilizacji blizny i masażu limfatycznego fizjoterapeuta może dobrać indywidualnie dla pacjenta techniki fizykoterapii. Fizykoterapia pomaga w przyspieszeniu gojenia się ran, a także ma wiele działań prozdrowotnych.

Fizjoterapeuta również pomoże w powrocie do pełnej sprawności – dobierze odpowiednie ćwiczenia do aktualnego etapu rekonwalescencji i pomoże szybko wrócić do sprawności sprzed zabiegu. Dobierze również odpowiednie ćwiczenia do tego, aby utrzymać efekty osiągnięte dzięki zabiegowi.

Współpraca z fizjoterapeutą jest kluczowym elementem szybkiej i skutecznej rekonwalescencji.

 

Jak spać po abdominoplastyce?

 Po zabiegu plastyki brzucha najlepszą pozycją do spania jest pozycja półzgięta, optymalnie z kilkoma poduszkami pod nogami. Po upływie około 2 tygodni zwykle można już spać na boku. Dokładne instrukcje na temat tego jak spać po zabiegu pacjent otrzyma od swojego lekarza operującego.

 

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po plastyce brzucha?

Opuchlizna po zabiegu może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. To, jak długi jest ten okres zależy w dużej mierze od tego jak ściśle pacjent przestrzega zasad dotyczących noszenia odzieży uciskowej. Czas ten może również ulec skróceniu dzięki regularnym masażom limfatycznym u fizjoterapeuty.

 

Kiedy wraca czucie po plastyce brzucha?

 Zaburzone czucie jest częstym powikłaniem po zabiegu abdominoplastyki. Zwykle wraca ono po kilku (najczęściej około trzech) miesiącach po zabiegu operacyjnym. Dokładny czas powrotu czucia różni się u każdego pacjenta i jest zależny od wielu indywidualnych czynników.

 

Jak dbać o brzuch po abdominoplastyce?

Po zabiegu abdomioplastyki należy dbać o brzuch na wiele sposobów. Większość z nich została opisana w powyższym artykule i każdy z nich ma znaczenie w uzyskaniu pożądanych efektów po zabiegu. Każdy z nich jest istotny we właściwym procesie rekonwalescencji.

Noszenie odzieży uciskowej, masaże limfatyczne, odpowiednia mobilizacja blizny – wszystkie te aspekty są ważne.

Należy również pamiętać o stosowaniu balsamów nawilżających po wygojeniu rany – pozwoli to na utrzymanie nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry po zabiegu.

Taka kompleksowa terapia zapewni uzyskanie oczekiwanych efektów po plastyce brzucha.

 

Jak chodzić po plastyce brzucha?

Przez pierwszy okres po zabiegu, do momentu ściągnięcia szwów powinno się ograniczyć do minimum różnego rodzaju aktywność, w tym chodzenie. Należy bardzo uważać na to, aby szwy nie uległy zerwaniu – w tym celu należy chodzić w pozycji lekko pochylonej, tak, aby nie naciągać rany. Po tym okresie można stopniowo wprowadzać spacery i lekką aktywność fizyczną.

Lekarz wykonujący zabieg powinien wydać szczegółowe zalecenia dotyczące tego, kiedy można rozpocząć chodzenie i inne aktywności po operacji – należy ściśle przestrzegać tych zaleceń.

 

Kiedy można wrócić do pracy po abdominoplastyce?

 W większości przypadków powrót do pracy jest możliwy po około 2 do 3 tygodni. Zależy to również od rodzaju pracy wykonywanej przez pacjenta – powrót do pracy fizycznej jest możliwy dopiero po dłuższym okresie.

 

Kto może poddać się zabiegowi plastyki brzucha?

Zabieg ten jest dla wszystkich, którym doskwiera nadmiar skóry w dolnej części brzucha. Poddać się mu mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest u młodych dorosłych i u osób w średnim wieku.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Bibliografia:

  1. John-Paul Regan; Jesse T. Casaubon – Abdominoplasty, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431058/
  2. Stuti P. Garg, BA,Joshua P. Weissman, BBA,Narainsai K. Reddy, MS,Jeffrey Varghese, BS, Marco F. Ellis, MD, FACS, John Y. S. Kim, MD, FACS, and Robert D. Galiano, MD, FACS- Patient-reported Outcomes of Scar Impact: Comparing of Abdominoplasty, Breast Surgery, and Facial Surgery Patients, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9555912/
  3. ElAbd, R., AlMojel, M., AlSabah, S. et al. Complications Post Abdominoplasty After Surgical Versus Non-surgical Massive Weight Loss: a Comparative Study. OBES SURG 32, 3847–3853 (2022) https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-022-06309-0
  4. Belinda Thompson, Katrina Gaitatzis, Xanne Janse de Jonge, Robbie Blackwell, Louise A Koelmeyer – Manual lymphatic drainage treatment for lymphedema: a systematic review of the literature, J Cancer Surviv. 2021 Apr;15(2):244-258. doi: 10.1007/s11764-020-00928-1. Epub 2020 Aug 15. PMID: 32803533. .

 

 

Natalia Kubiś – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim w Collegium Medicum UJK w Kielcach. .Zajmuje się tworzeniem artykułów medycznych. Interesuje się ortopedią, rehabilitacją, okulistyką i ginekologią. Na co dzień jest miłośniczką podróży i dobrych książek.

 

Data ostatniej aktualizacji: 15.02.2023