Przybliżony czas czytania: 2 min.

 

Terapia TECAR to forma termoterapii endogennej (leczy ciało wytwarzając w nim ciepło) opartej na falach radiowych. Jest również znany jako „pojemnościowy i rezystancyjny transfer elektryczny”. 

Skuteczność terapii TECAR jest mocno udokumentowana w licznych badaniach naukowych. Jest również popularna wśród sportowców.

indiba poznańJak działa terapia TECAR?

Czy kiedykolwiek naprawdę mocno uderzyłeś się w kolano, a następnie potarłeś je, aby ból ustąpił? Ból tak naprawdę nie ustępuje. Dzieje się tak, że otaczające nerwy są stymulowane przez tarcie, a sygnał bólu z kolana zostaje zdezorientowany.

Ból pozostaje ten sam, ale mózg nie rejestruje go tak bardzo. Po przejściu przez terapię TECAR głowica elektrody zostanie umieszczona w miejscu bólu. To daje ten sam efekt i działa na znacznie bardziej intensywny ból. Ta stymulacja nerwów może powstrzymać nerwy przed nasileniem efektu początkowego bólu i może złagodzić stan zapalny, a tym samym zmniejszyć ból.

Dodatkowo ciepło przyspiesza metabolizm. Powoduje to szybszy przepływ krwi i lepsze dotlenienie. Powoduje to, że więcej tlenu i inne właściwości lecznicze naturalnych systemów twojego ciała są szybko dostarczane na miejsce. Zbędne i szkodliwe substancje są również szybciej usuwane. Ogólny rezultat jest taki, że twój ból jest znacznie zmniejszony, a stan zapalny goi się szybciej.

Eksperymenty wskazują, że metoda TECAR zmniejsza odczuwany ból o ponad połowę

Eksperyment przeprowadzony przez Osti i wsp. (2015) badał TECAR i inną terapię światłem na 66 osobach, które odczuwały ból. Do oceny zmian wykorzystali dwie skale bólu:

 1. Wizualna skala bólu stosowana przez osobę podającą zabieg (Visual Analogic Scale).
 2. Doświadczona skala bólu stosowana, aby pomóc pacjentom samodzielnie zgłaszać nasilenie i zmniejszenie bólu (Skala Niepełnosprawności Oswestry).

Zgłaszany ból wzrósł z 54,0 ± 13,0 w skali mierzącej odczuwany ból do 23,5 ± 19,8 w ciągu 10 sesji i 3 tygodni. Efekt był szczególnie silny w przypadku TECAR stosowanego na bóle nóg i pleców.

Hawamdeh (2014) przeprowadzili bardzo użyteczny przegląd literatury prac nad terapią Tecar. Stwierdził, że literatura potwierdza twierdzenie, że skutecznie leczy on szybko urazy kolan, barków, bioder, stawów skokowych, kręgosłupa, dłoni, mięśni, a także bolesne schorzenia zapalne, kostno-stawowe i mięśniowe (artroza, lumbago, rwa kulszowa).

 

Terapia TECAR jest stosowana przez najlepszych sportowców na świecie

Terapia TECAR jest bardzo popularna wśród profesjonalnych sportowców, zwłaszcza biegaczy. TECAR ma referencje od profesjonalnych sportowców, takich jak sprinter Usain Bolt (wiele razy najszybszy człowiek na świecie) i Justin Gatlin, maratończyk Eliud Kipchoge i gimnastyczka Vanessa Ferrari.

 

Czy chcesz wypróbować terapię TECAR?

Teraz, gdy wiesz więcej o terapii TECAR, widzisz, że istnieje duża szansa, że ​​naprawdę uśmierzy Twój ból. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​ból każdego z nas jest nieco inny, dlatego zalecamy wizytę u certyfikowanego fizjoterapeuty, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszy dla siebie system leczenia bólu i rekonwalescencji.

 

Kluczowe korzyści terapii TECAR:

 • Przyspiesza redukcję bólu w porównaniu do innych elektroterapii, takich jak ultradźwięki

 • Przyspiesza naturalne mechanizmy gojenia organizmu, tym samym skracając czas regeneracji

 • Szybsze odzyskiwanie funkcji. (Korzystne efekty widoczne są już po kilku sesjach, a poprawę można zaobserwować nawet 24 godziny po zabiegu.)

 • Zabieg jest bezbolesny i relaksujący.

 • Zabiegi są bezpieczne i mają wysoką skuteczność terapeutyczną.

 • Promuje dobre samopoczucie, predysponuje podmiot do pozabiegowej aktywności fizycznej.

 • Szybsza rehabilitacja.

 

A właściwie na czym polega technologia energetyczna TECAR?

Tecar poznań indibaEnergia Tecar to prąd o wysokiej częstotliwości oscylujący między 300 kHz a 1 MHz. Przyspiesza „naturalną regenerację” tkanek organizmu. Jej niska intensywność sprawia, że ​​energia jest całkowicie nieinwazyjna i w 100% naturalna dla organizmu człowieka.

Badania prowadzone w ciągu ostatnich trzydziestu lat wykazały, że jego terapeutyczne działanie w naturalny sposób pobudza regenerację tkanek i zmniejsza ból.

Jakie są korzyści dla pacjentów?

Terapia TECAR jest dedykowana na problemy z mięśniami, stawami i limfą w obszarach takich jak:

 • Traumatologia
 • Reumatologia
 • Fizjoterapia sportowa

Tecar jest szczególnie przydatny do łagodzenia bólu i do celów przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu ostrych lub przewlekłych stanów mięśni i stawów. Technologia pomaga przerwać błędne koło bólu/stanu zapalnego/sztywności, drenażu wysięków, poprawy ruchomości stawów i usprawnienia procesu gojenia. Skraca czasu rekonwalescencji i przyspiesza powrót do normalnych czynności.

INDIBA® Activ

INDIBA® od 1983 roku wraz z lekarzami, naukowcami z ponad 30 krajów świata rozwija tylko i wyłącznie tą technologię. Wynikiem tego jest szeroka współpraca naukowa z wieloma prestiżowymi ośrodkami medycznymi jak np: Szpital Ramony Cajal z Madrytu, Szpitale CIMA i QUIRON z Barcelony, Szpitale Santa Cruz i Sant Pau z Barcelony, Klinika Uniwersytecka z Walencji, Instytuty: Medycyny, Nauki i Sportu CONI z Rzymu. Źródło

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021