Torbiel Bakera ( inaczej cysta Bakera albo torbiel dołu podkolanowego), test umiejscowiona pod kolanem i często można ją wyczuć w badaniu palpacyjnym. Jest dobrze widoczna w badaniu ultrasonograficznym. Nie jest ona bezpośrednio niebezpieczna dla zdrowia, ale z czasem może uszkadzać sąsiadujące naczynia krwionośne i nerwy, dlatego wymaga rozpoczęcia leczenia przez specjalistę.

W Centrum KORE w Swarzędzu posiadamy duże doświadczenie kliniczne w niezabiegowym leczeniu Torbieli Bakera.

Torbiel Bakera – co to jest?

Torbiel Bakera inaczej torbiel podkolanowa jest wypełnioną płynem cystą, pojawiającą się z tyłu stawu kolanowego. Torbiele są dość powszechnym zjawiskiem i mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, u osób w różnym wieku. Najczęściej zawierają płynną, galaretowatą lub półstałą substancję. Mogą mieć bardzo różne rozmiary. Jest to zmiana łagodna, nie nowotworowa. Specjalizujemy się w leczeniu torbieli Bakera od wielu lat.

Jak powstaje torbiel Bakera?

Staw kolanowy otoczony jest torebką maziową, zawierającą płyn stawowy. Służy on do smarowania chrząstki stawowej. Jeśli płynu stawowego jest zbyt dużo, może przeciekać przez uszkodzoną torebkę stawową lub naciskać na nią formując torbiel. torbiel bakera poznań

Jakie są przyczyny powstania torbieli Bakera?

Przyczynami tego stanu mogą być:

 • uraz stawu

 • stan zapalny stawu

 • choroby przewlekłe – reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub dna moczanowa

Do powstania torbieli podkolanowej częściej dochodzi u sportowców oraz u osób z nadwagą. Związane jest to z nadmiernym obciążeniem stawu kolanowego. Stany te mogą doprowadzać do zwiększonej produkcji płynu stawowego lub uszkodzenia torebki stawowej, co sprzyja rozwojowi torbieli Bakera.

 

Torbiel Bakera a jazda na rowerze

Torbiel Bakera może być też wynikiem forsującej jazdy na rowerze, która była podejmowana regularnie przez bardzo długi czas.

Torbiel Bakera może powodować dolegliwości, które utrudniają jazdę na rowerze:

Torbiel bakera a jazda na rowerze

 • ograniczone zgięcie kolana,
 • uczucie rozpierania,
 • czy dyskomfort utrudniający to jazdę na rowerze. Jeżeli torbiel jest zazwyczaj powoduje dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia torbieli Bakera i wszystkich objawów z tym związanych.

 

Torbiel Bakera – jakie są objawy?

 

leczenie torbieli bakeraPodstawowym objawem torbieli Bakera jest wyczuwalny guzek w okolicy podkolanowej (za kolanem) oraz ból kolana od wewnętrznej strony (w samym stawie kolanowym).

Torbiel Bakera – ból kolana

Czasami ból może być powodowany przez chorobę podstawową, która spowodowała powstanie torbieli Bakera (uraz, stan zapalny). Czasami może dawać objawy drętwienia łydki. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy cysta jest stosunkowo duża i uciska na przebiegające w jej okolicy naczynia krwionośne i nerwy.

Wśród objawów torbieli Bakera mogą także wystąpić:

 • ból o ƒƒ okolicy podkolanowej,

 • ƒƒ ograniczenie ruchomości/zgięcia w stawie kolanowym,

 • uwypuklenie pod skórą odkształcające się pod palcem w czasie badania palpacyjnego (cysta wypełniona jest płynem),

 • zaczerwienie, podniesiona temperatura okolicy dołu podkolanowego.

ƒƒWystąpienie ostrego bólu w okolicy podkolanowej i łydce może oznaczać pęknięcie torbieli i wylanie się jej zawartości do otaczających tkanek, płyn z torbieli zostanie wchłonięty, jednak sama torbiel w ciągu kilku dni ponownie zostanie wypełniona płynem.
ƒƒ

Leczenie torbieli Bakera Poznań

 

W pierwszym etapie, gdy torbieli Bakera nie towarzyszy ból zaleca się:

 • ograniczenie wysiłku fizycznego
 • odciążenie stawu kolanowego
 • zastosowanie odpowiednio dobranych ćwiczeń i schematu aktywności fizycznej

W leczeniu torbieli Bakera najpierw wykorzystuje się fizjoterapię i punkcję, a jeśli zachodzi potrzeba – zabieg operacyjny, podczas którego usuwa się torbiel. Nieinwazyjne metody leczenia torbieli Bakera stosuje się we wczesnym stadium, gdy nie są to znacznej wielkości torbiele, a lekki ból pojawia się od czasu do czasu.

Można wówczas na torbiel Bakera stosować zabiegi fizjoterapeutyczne. Powinny się one rozpocząć na jak wcześniejszym etapie:

 • krioterapia przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
 • jonoforeza
 • pole magnetyczne
 • ultradźwięki
 • kinesiotaping – aplikacje z taśm Kinesiology Taping
 • zabiegi z terapii powięziowej – terapia FM (Fascial Manipulation – manipulacje powięzi)
 • ćwiczenia wzmacniające całe kończyny dolne

Torbiel Bakera – ćwiczenia od fizjoterapeuty

Jeśli podstawowe objawy torbieli Bakera Poznań zostaną torbiel bakera operacjaopanowane, fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, które będą miały na celu:

 • wzmocnienie osłabionych mięśni

 • rozciągnięcie przykurczonych mięśni

 • poprawę stabilizacji tułowia

 • poprawę czucia głębokiego, co tym samym zniweluje czynnik ryzyka i zmniejszy możliwość nawrotu problemu bolących kolan

 

Torbiel Bakera Leczenie – Punkcja torbieli Bakera

 

W przypadku większych torbieli Bakera stosuje się okresowe nakłucie torbieli Bakera i usunięcie nagromadzonego płynu stawowego oraz zastrzyk z leku przeciwzapalnego.

 

Leczenie operacyjne torbieli Bakera

 

Jeśli torbiel Bakera nie cofnęła się, bądź urosła z powrotem po punkcji, być może konieczne będzie leczenie operacyjne torbieli Bakera. Zaleca się leczenie artroskopowe.

Zabieg polega na usunięciu cysty i ewentualnym zszyciu uszkodzonej torebki stawowej.

Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się pacjentów z bólami lub ograniczeniem zgięcia stawu kolanowego. Niestety, w wielu przypadkach torbiel po wycięciu nawraca po pewnym czasie.

 

Jeśli problem torbieli Bakera dotyczy również Ciebie nie zwlekaj – umów się na wizytę z USG do fizjoterapeuty

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

 

Torbiel Bakera leczenie domowe

 

Żywokost na torbiel Bakera

Obok leczenia specjalistycznego może odbywać się też leczenie domowe torbieli Bakera. Z pomocą, jako uzupełnienie leczenia może przyjść metoda, która znana jest od setek lat i wykorzystywana masowo w każdym zakątku świata. To ziołolecznictwo, a ściślej mówiąc – stosowanie żywokostu lekarskiego.

Roślina ma udowodnione silne działanie uśmierzające dolegliwości bólowe układu ruchu, dlatego często bywa stosowana jako dodatkowa forma leczenia. Skuteczne w złagodzeniu objawów może okazać się wykorzystanie maści na torbiel Bakera, zawierających substancje przeciwzapalne. Na torbiel Bakera używa się maść żywokostową.

Na torbiel Bakera stosuje się też leczenie ziołami o właściwościach przeciwzapalnych i ściągających np. echinacea czy nagietek.

 

Reklama

maść żywokostowa na torbiel bakeraOkłady z kapusty na torbiel Bakera

Na bolące kolano stosuje się okłady. Znany babciny sposób na ból kolana to okłady z kapusty. Szczególne właściwości lecznicze mają świeże liście kapusty i sok z nich wyciśnięty. Już wieki temu odkryła to medycyna ludowa, która zaleca stosowanie okładów z umytych i rozgniecionych liści na wiele różnych dolegliwości. Kapusta na torbiel Bakera działa kojąco na skórę, ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 

Torbiel Bakera nieleczona?

 

Torbiel Bakera nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań!

Nieleczona torbiel Bakera może pęknąć, a płynna substancja wydostaje się do otaczających tkanek. Efektem pęknięcia może być ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry, jak również drętwienie łydek.

Wśród osób, które zmagają się z torbielą Bakera może wystąpić także zakrzepica żył głębokich, która następuje w wyniku pęknięcia torbieli. Stan ten jest nazywany rzekomym zakrzepowym zapaleniem żył głębokich podudzia. 

Stan ten powinien zostać szybko rozpoznany, a pacjent powinien być poddany leczeniu przeciwkrzepliwemu. Leki stosowane w leczeniu zakrzepicy żył głębokich mogą doprowadzić do wylewów krwi do tkanek podudzia.  Rzekome zakrzepowe zapalenia żył, będące skutkiem pęknięcia torbieli Bakera, wymaga podania pacjentowi glikokortykoidów do stawu kolanowego.  Jak widać nieleczona torbiel Bakera może stanowić spory problem.

 

Torbiel Bakera – rodzaje torbieli podkolanowych

Torbiele podkolanowe pod kątem  histopatologicznym można podzielić na:
ƒ

 • Włókniste – z dobrze zarysowaną i odgraniczoną, grubą na 1–2 mm ścianą, która ma gładką, błyszczącą powierzchnię wewnętrzną.
  ƒƒ
 • Synowialne – słabiej odgraniczone od tkanek otaczających, posiadające grubą na 2–5 mm, mniej błyszczącą ścianę z tworami kosmkowymi. Tkanka łączna włóknista wewnątrz ściany jest mniej gęsta, a jej powierzchnia pokryta jest komórkami podobnymi do synowialnych. Komórki mają bardziej regularny, sześcienny kształt.
  ƒ
 • ƒ Zapalne – otoczone bardzo grubą, nawet 8-milimetrową ścianą, pokrytą fibrynowymi wypustkami. Ściana nacieczona jest przez limfocyty, komórki plazmatyczne, histiocyty, a także komórki wielojądrowe. W tym rodzaju torbieli mogą tworzyć się chrzęstno- i kostnopodobne elementy.

 

Torbiel Bakera – Leczenie Poznań

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny