Przybliżony czas czytania: 4 min.

Okres ciąży jest czasem zdecydowanie wyjątkowym, ale też nierzadko stresującym. Wymaga szeregu przygotowań – od wyboru imienia dla maluszka, poprzez kompletowanie wyprawki, aż po remont pokoju. Przyszła mama powinna jednak pamiętać także o tym, by zadbać o siebie – swoje samopoczucie i ciało.

Kobiety często troszczą się o stosowanie różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych, które mają za zadanie ujędrnić skórę brzucha i zapobiec rozstępom. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie do chwili rozwiązania także innych części ciała.

Choć może się to wydawać zaskakujące, doskonały wpływ na przebieg porodu naturalnego ma masaż krocza.

Na czym polega?

Jak go wykonywać?

Dlaczego warto stosować masaż krocza przed porodem?

 

masaż krocza

Czym jest masaż krocza?

Masaż krocza to pojęcie dość ogólne i niejednoznaczne. Polega na odpowiednim stymulowaniu tkanek w celu ich przygotowania do porodu siłami natury.

Ma wpływ na poszczególne komponenty dna miednicy – przede wszystkim mięśnie, więzadła i powięzi, których prawidłowe napięcie stanowi podstawę dla wielu narządów znajdujących się w miednicy mniejszej, między innymi macicy z przydatkami, pęcherza moczowego, czy końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Masaż krocza przed porodem składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Powinien obejmować między innymi następujące mięśnie:

 • kulszowo-jamisty,
 • opuszkowo-gąbczasty,
 • poprzeczny powierzchowny krocza,
 • gruszkowaty,
 • guziczny,
 • centrum ścięgniste,
 • zwieracz zewnętrzny odbytu,
 • dźwigacz odbytu.

Masowanie krocza przed porodem można wykonywać za pomocą dłoni i jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma. Można jednak wykorzystać także odpowiednie rollery lub piłki.

Masaż krocza w ciąży może wykonywać sama kobieta lub z pomocą partnera. Warto skorzystać także z pomocy odpowiednio wykwalifikowanego fizjoterapeuty uroginekologicznego, który najlepiej oceni napięcie struktur i zaproponuje celowane dla każdej pacjentki ćwiczenia.

 

Do czego służy masaż krocza przed porodem?

Masaż krocza do porodu ma wiele zastosowań. Przede wszystkim doskonale wpływa na jędrność i elastyczność mięśni i skóry krocza. Jest to niezwykle istotne w momencie rozwiązania siłami natury, ponieważ dochodzi wówczas do znacznego rozciągnięcia struktur miednicy mniejszej, które może skutkować pęknięciem krocza, urazem okołoporodowym lub koniecznością wykonania episiotomii, czyli nacięcia krocza.

Rozluźnienie i uelastycznienie tkanek istotnie wpływa więc na zmniejszenie ryzyka tych zdarzeń, co nie tylko polepsza stan fizyczny kobiety po porodzie, ale także psychiczny. Większa podatność na rozciąganie w chwili narodzin wynika także z poprawy krążenia krwi oraz limfy dzięki rozszerzeniu naczyń spowodowanemu masażem, a co za tym idzie – lepszego dotlenienia tkanek.

To wszystko znacząco wpływa także na redukcję bólu okołoporodowego i komfort psychiczny przyszłej mamy. Nie można zapomnieć także o tym, że masaż krocza w ciąży stanowi chwilę relaksu, odprężenia i wyciszenia. Poprawia także świadomość własnego ciała i buduje poczucie jak najlepszego przygotowania do przyjścia dziecka na świat.

Choć masowanie krocza przed porodem wydaje się szczególne istotne u pierworódek, powinny o nim pamiętać także wieloródki. Szczególnie dobre efekty przynosi także u kobiet, które w przeszłości przebyły już urazy krocza, na przykład w postaci jego pęknięcia. Masaż nie tylko poprawi elastyczność skóry i tkanek, ale także wpłynie pozytywnie na opracowanie obecnej blizny.

 

Umów się na diagnostykę i masaż krocza:

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Pobierz i wypełnij Formularz dysfunkcji dna miednicy i dowiedz się czy możesz mieć kłopoty po porodzie.

 

Masaż krocza – od kiedy można wykonywać?

Od kiedy można wykonywać masaż krocza przed porodem? Specjaliści zalecają jego przeprowadzanie od 34-36 tygodnia ciąży aż do porodu. W niektórych przypadkach może być jednak stosowany już wcześniej.

W każdym przypadku najlepiej jest skonsultować się ze swoim ginekologiem lub z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Ocenią oni stan napięcia tkanek i ewentualne przeciwwskazania do wykonywania masażu. Poznaj nasz kalkulator ciąży.

 

Do czego służy masaż krocza przed porodem
Do czego służy masaż krocza przed porodem?

Jak masować krocze przed porodem?

Podstawowy masaż krocza w ciąży jest łatwy do wykonania. Można go przeprowadzać samodzielnie, z pomocą partnera lub zwrócić się po pomoc do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który najlepiej oceni stan i potrzeby tkanek, a także w sposób profesjonalny zadba o krocze przed porodem.

Aby efekty były najlepsze, masaż warto wykonywać regularnie, najlepiej każdego dnia przez kilka minut. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie go po kąpieli. Skóra krocza jest wtedy ocieplona, nawilżona i bardziej podatna na dotyk. Kobieta natomiast jest rozluźniona i zrelaksowana, dzięki czemu masaż da lepsze efekty.

Jak masować krocze przed porodem?

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę – dokładnie umyć dłonie. Następnie ułożyć się w wygodnej pozycji, która zapewni dostęp do krocza. Niezwykle istotne jest, aby kobieta w trakcie wykonywania masażu krocza przed porodem była w pełni zrelaksowana. Warto zwrócić uwagę na spokojny oddech i stopniowe rozluźnianie mięśni całego ciała.

Masaż powinien być przyjemny, komfortowy i bezbolesny. Gdy jest się gotowym, należy nałożyć na palce olejek intymny, którym następnie będzie wykonywany masaż. Warto zacząć od delikatnego dotyku skóry krocza pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem. Należy delikatnie rozciągać tkanki wykonując okrężne ruchy palcami – najlepiej kciukami obu dłoni.

Następnie dłoń kierować bardziej zewnętrznie w stronę pośladków i kontynuować masaż. Warto zadbać także o nawilżenie warg sromowych oraz łechtaczki. W trakcie porodu one również będą rozciągane. Istotną rolę pełni także kierunek masażu. Należy go wykonywać zawsze od strony pochwy do odbytu, nigdy na odwrót.

Dzięki temu nie ma ryzyka zakażenia intymnego bakteriami pochodzącymi z końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Po opracowaniu części zewnętrznej należy przejść do wewnętrznego masowania krocza przed porodem. Jest to niezwykle istotny etap, ponieważ rozciągany jest wówczas między innymi mięsień dźwigacz odbytu, który bierze udział w zwrocie główki dziecka w trakcie rozwiązania.

W celu masażu wewnętrznego należy umieścić palec we wnętrzu pochwy na głębokość około 2 centymetrów. Następnie wykonywać ucisk na ściany pochwy powodując ich rozciąganie. Ruch powinien trwać kilka – kilkanaście sekund. Następnie palce należy przesunąć fragment dalej i ponownie naciągnąć mięśniówkę. W taki sposób opracowana zostanie pochwa na całym obwodzie.

Ból krocza w ciąży ? – dowiedz się więcej.

Pozycja masażu krocza do porodu

W jakiej pozycji wykonywać masaż krocza? Tak naprawdę najważniejsze jest, aby każda kobieta znalazła położenie najwygodniejsze dla siebie. Nie powinno ono stanowić wysiłku, powinno natomiast sprzyjać relaksowi i umożliwiać dostęp dłoni do krocza. Masaż można wykonywać leżąc na plecach lub siedząc z nogami ugiętymi w kolanach i lekko rozchylonymi.

Innym rozwiązaniem jest pozycja stojąca z jedną nogą opartą na przykład o krzesło lub klęcząca z kończyną odchyloną do boku. Masaż sprawdzi się nawet podczas siedzenia „po turecku”. Ważne, aby każda mama wybrała coś dla siebie.

Olejek do masażu krocza przed porodem – jaki olejek do masażu krocza?

Aby masaż był bardziej przyjemny i efektywny warto zastosować odpowiedni olejek intymny do masażu. Dzięki niemu rozciąganie skóry będzie znacznie łatwiejsze, ponieważ zyska ona „poślizg”. Co za tym idzie, nie będzie nadmiernego tarcia, które mogłoby powodować ból i podrażnienia, a masaż krocza będzie przyjemny.

 

olejek do masażu krocza

Olej ma także doskonałe właściwości nawilżające, dlatego też jego aplikacja sama w sobie poprawia elastyczność i stan skóry. Wpływa także na regenerację i daje ukojenie. Ważne jest jednak zastosowanie odpowiednich substancji. Przede wszystkim należy wybrać składniki pochodzenia naturalnego.

Unikać należy olejów mineralnych, perfumowanych – także z dodatkiem olejków eterycznych, ale również wazeliny. Okolice pochwy są niezwykle delikatne, dlatego też tego rodzaju tłuszcze mogłyby spowodować podrażnienie lub nawet uczulenie. Warto sięgnąć po delikatne oleje, na przykład:

 • kokosowy,
 • migdałowy,
 • z awokado,
 • z wiesiołka,
 • oliwę z oliwek.

Jeśli nigdy wcześniej nie miało się styczności z którymś z nich, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie spowoduje odczynu alergicznego. Dzięki temu masaż krocza będzie bezpieczny i przyjemny.

Masaż krocza przed porodem – przeciwskazania

Masowania krocza przed porodem jest bardzo bezpieczne i może być wykonywane niemal przez każdą kobietę. Warto jednak pamiętać, że zalecane jest od około 34 tygodnia ciąży. W każdym przypadku jednak warto skonsultować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Niewiele jest jednak przeciwskazań do przeprowadzenia masażu krocza. Należą do nich:

 • aktywne infekcje intymne,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • przedwczesne skurcze,
 • ryzyko porodu przedwczesnego.

 

 

 

Umów się na diagnostykę i masaż krocza:

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

 

Małgorzata Skubis – Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.

 

 

Źródła:

Data ostatniej aktualizacji: 02.05.2023