Przybliżony czas czytania: 2 min.

Zapraszamy do Centrum KORE w Swarzędzu na masaż w ciąży.

 

Co to jest masaż prenatalny?

Masaże prenatalne są dostosowane do zmian anatomicznych, jakie zachodzą podczas ciąży. W tradycyjnym Masaż w ciąży poznańmasażu możesz spędzać połowę czasu leżąc twarzą w dół na brzuchu (co nie jest możliwe w przypadku brzuszka ciążowego), a połowę czasu twarzą do góry (pozycja, która wywiera nacisk na główne naczynie krwionośne, co może zakłócić przepływ krwi do dziecka i wywołują mdłości).

Ale gdy zmienia się Twój kształt i postawa, przeszkolony masażysta zapewni masaż ciążowy ze specjalnymi systemami amortyzacyjnymi lub otworami, które pozwolą Ci bezpiecznie położyć się, zapewniając jednocześnie miejsce na rosnący brzuch i piersi. Możesz też leżeć na boku, opierając się na poduszkach i poduszkach.

 

Czy w ciąży mogę skorzystać z masażu?

Masaże prenatalne są ogólnie uważane za bezpieczne po pierwszym trymestrze ciąży, o ile  dostaniesz zielone światło od swojego lekarza i  poinformujesz swojego masażystę, że jesteś w ciąży. Należy jednak unikać masażu w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, ponieważ może on wywołać zawroty głowy i zwiększyć poranne nudności.

Pomimo mitów, które mogłeś słyszeć, nie ma magicznego przycisku, który przypadkowo zakłóci twoją ciążę, i nie ma wielu solidnych dowodów naukowych na to, że określone rodzaje masażu mogą działać w taki czy inny sposób.

Niektórzy masażyści unikają pewnych punktów nacisku, w tym między kością skokową a piętą, ponieważ obawiają się, że może to wywołać skurcze, ale dowody na to, czy masaż rzeczywiście może rozpocząć poród nie istnieją.

 

Czy można masować brzuch w ciąży?

Dobrym pomysłem jest unikanie masowania brzucha, ponieważ nacisk na ten obszar podczas ciąży może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo.

Jeśli jesteś w drugiej połowie ciąży (po czwartym miesiącu), nie kładź się na plecach podczas masażu; waga dziecka i macicy może ścisnąć naczynia krwionośne i zmniejszyć krążenie w łożysku. Zawsze komunikuj się ze swoim terapeutą o tym, co sprawia Ci przyjemność — i czy coś zaczyna boleć.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać: chociaż każdy masażysta może teoretycznie pracować z kobietami w ciąży, najlepiej udać się do specjalisty.  W ten sposób możesz mieć pewność, że jesteś w rękach kogoś, kto dokładnie wie, jak złagodzić ból i ucisk związany ze zmianą anatomii.

Wreszcie, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed wykonaniem masażu prenatalnego – szczególnie jeśli masz cukrzycę, poranne nudności, stan przedrzucawkowy, wysokie ciśnienie krwi, gorączkę, zakaźnego wirusa, ból brzucha lub krwawienie – to powikłania, które mogą sprawić, że masaż podczas ciąży będzie ryzykowny .

 

Jakie są zalety masażu prenatalnego w ciąży?

Badania pokazują, że masaż może obniżyć poziom hormonów stresu w organizmie oraz rozluźnić i rozluźnić mięśnie. Może również zwiększyć przepływ krwi, co jest tak ważne, gdy jesteś w ciąży, i utrzymać najwyższą wydajność układu limfatycznego. I

W czasie ciąży regularne masaże prenatalne mogą nie tylko pomóc Ci się zrelaksować, ale także złagodzić:

 

Jak wykonać masaż prenatalny w domu?

Poproś swojego partnera lub przyjaciółkę o skorzystanie z tych wskazówek dotyczących domowego masażu w ciąży:

  • Delikatne pocieranie stóp. Używając balsamu do gładszych ruchów, twój partner może zacząć od delikatnego pocierania czubka stopy, poruszając się od palców w kierunku kostki i wykonując małe kółka wokół kostki. Następnie poproś ich, aby za pomocą obu kciuków zrobili małe kółka na podeszwie stopy tuż pod palcami. Na pięcie mogą przesuwać jeden kciuk w dół, podczas gdy drugi kciuk porusza się w górę i dalej się naprzemiennie. Mogą również delikatnie szarpać każdy palec u nogi i używać palca wskazującego lub kciuka, aby pocierać między nimi. Na wszelki wypadek dobrym pomysłem jest unikanie nacisku między kostką a piętą.
  • Masaż pleców. Siedząc lub leżąc na boku, poproś partnera, aby głaskał plecy w górę i w dół obiema rękami, używając balsamu, aby pomóc mu przesuwać dłonie. Powinni skoncentrować się na mięśniach po obu stronach kręgosłupa i mogą przejść do ugniatania ich kciukami lub podstawą dłoni, poruszając się w górę iw dół.
  • Masaż ramion. Podstawą dłoni lub opuszkami palców delikatnie uciśnij jedną stronę szyi i przesuń się między górną częścią barku a podstawą czaszki. Powtórz po przeciwnej stronie.
  • Masaż skóry głowy. Przesuwając się od podstawy czaszki do linii włosów, użyj obu rąk i rozsuniętych palców, aby delikatnie ucisnąć skórę głowy, okrążając dłonie razem lub rozsuwając. Dodaj delikatne głaskanie twarzy, może być niesamowicie relaksujące.
  • Brzuszek. Nie masuj tego! Zamiast tego delikatnie natrzyj go olejkiem z witaminą E, aby uzyskać kojący efekt, który może również pomóc w zapobieganiu rozstępom.

Zapraszamy na masaż w ciąży w Swarzędzu

Umów się na masaż prenatalny:

Tel: 503-733-127

Lub umów wizytę online – TUTAJ

Przeczytaj więcej na temat innych dolegliwości ciążowych:

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzieuczucie rozpierania w kroczu w ciąży

przepuklina kresy białej.                                                                                                         rozejście spojenia łonowego

 

educator-cena

Jak przeciwdziałać bólowi i ćwiczyć mięśnie krocza

Data ostatniej aktualizacji: 21.12.2023