Ból kości ogonowej - jak wyleczyć? [PORADNIK] - Zmniejsz ból
Facebook
Przybliżony czas czytania: 7 min.

Ból kości ogonowej, czyli coccycodynia (czyt. kokcykodynia) jest zwykle odczuwany jako miejscowy ból, który zwykle nasila się podczas siedzenia lub w wyniku jakiejkolwiek czynności, która wywiera nacisk na dolną część kręgosłupa. Stan ten jest znacznie częstszy u kobiet niż u mężczyzn.

Ból kości ogonowej może być spowodowany urazem ale zazwyczaj pojawia się bez urazu.

W Centrum KORE w Swarzędzu kolo Poznania mamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu bólu kości ogonowej.

ból kości ogonowej
Ból kości ogonowej.

 

Ból kości ogonowej przyczyny

W większości przypadków ból kości ogonowej ma przyczyny traumatyczne, czyli jest spowodowany urazem kości ogonowej lub jej okolic.

Okoliczności, które mogą spowodować ból kości ogonowej to: 

  •  upadku
  • uraz
  • długotrwała jazda na rowerze
  • poród
  • jazda konna

Ból kości ogonowej bez urazu – czyli od czego boli kość ogonowa

ból kości ogonowej forum
RTG miednicy (na czerwono kość ogonowa)

Bywa też tak, że przyczyny bólu kości ogonowej nie są oczywiste i pojawia się ból kości ogonowej bez urazu.  Na występowanie tego rodzaju bólu mogę mieć też wpływ narządu układu pokarmowego (np. odbytnica, esica) lub moczowo-płciowego.

Nasze doświadczenia wskazują również, że ból okolic kości ogonowej może mieć przyczynę wynikającą z napięć zlokalizowanych w obrębie mięśni dna miednicy.

Mięśnie dna miednicy w znacznej części przyczepiają się do kości ogonowej i ich nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować dyskomfort w obrębie okolic kości ogonowej i/lub ból odbytu.

Wśród innych przyczyn bólu kości ogonowej wymienia się:

Bezpośredni uraz kości ogonowej jest najczęstszą przyczyną kokcykodyni i zwykle prowadzi do zapalenia otaczającego kości ogonowej, co przyczynia się do bólu i dyskomfortu.

Zgłoszono wiele przypadków, w których ból zaczyna się bez identyfikowalnego źródła (zwany idiopatyczną kokcydynią).

 

W rozpoznaniu kokcykodynii zwykle identyfikujemy jedną z następujących przyczyn bólu:

 

  • Miejscowy uraz . Bezpośrednie uszkodzenie kości ogonowej jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną kokcykodyni. Upadek na kość ogonową może spowodować uraz więzadeł i samej kości ogonowej lub też  połączenia kości ogonowej do kości krzyżowej. Uraz kości ogonowej zwykle powoduje wystąpienie zasinienia, ale może również spowodować złamanie lub zwichnięcie kości ogonowej. . Na przykład upadek z roweru może zranić kość ogonową, a uderzenie w ścianę może spowodować ból promieniujący z innych mięśni do kości ogonowej.
  • Siedzenie : Zwłaszcza przez dłuższy czas lub w niewygodnej pozycji.
  • Powtarzalna kompresja.  Czynności, które wywierają długotrwały nacisk na kość ogonową, takie jak jazda konna i siedzenie na twardych powierzchniach przez długi czas, mogą powodować ból kości ogonowej. Ból kości ogonowej spowodowany tymi przyczynami zwykle nie jest trwały, ale jeśli zapalenie i objawy nie zostaną opanowane, ból może stać się przewlekły i spowodować długoterminowo zmienioną ruchomość w obrębie kości krzyżowej i ogonowej.
  • Poród . Podczas porodu głowa dziecka przesuwa się nad górną częścią kości ogonowej, a nacisk na nią może czasem powodować uszkodzenie struktur kości ogonowej (dysku, więzadeł i kości). Bardzo rzadko, ciśnienie może również powodować pęknięcie kości ogonowej. Poród może wywołać również inne dysfunkcje dna miednicy w których zdiagnozowaniu i leczeniu pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny.
  • Guz lub infekcja . Rzadko kokcydynia może być spowodowana występowaniem w pobliżu guza lub infekcją, która wywiera presję na kość ogonową.
  • Zespół dźwigacza : jest to stan, który powoduje skurcze mięśni odbytu. Ból może promieniować do kości ogonowej, bioder lub innych pobliskich obszarów.
  • Problemy z kręgosłupem : Na przykład operacja kręgosłupa lub choroba zwyrodnieniowa dysku lędźwiowego.
  • Wyrostki kostne i narośla : Rzadko mogą one być przyczyną bólu kości ogonowej.
  • Nadmierne napięcie : Może to być spowodowane zaparciami lub hemoroidami .

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

terapia manualna w bólu kości ogonowej

Ból kości ogonowej bez urazu może być powodowany przez następujące podstawowe problemy anatomiczne:

  • Nadmierna ruchomość lub zbyt duży ruch kości ogonowej powoduje dodatkowe obciążenie stawów kości krzyżowej i kości ogonowej oraz samej kości ogonowej. Zbyt duża ruchliwość może również pociągać mięśnie dna miednicy, które przyczepiają się do kości ogonowej, powodując ból kości ogonowej i miednicy.
  • Ograniczona ruchomość kości ogonowej powoduje, że kość ogonowa wystaje na zewnątrz podczas siedzenia i może wywierać zwiększony nacisk na kości i staw krzyżowo-kościowy. Ograniczony ruch kości ogonowej może również powodować napięcie mięśni dna miednicy, zwiększając dyskomfort.
  • W rzadkich przypadkach część stawu krzyżowo-biodrowego może zostać przemieszczona do przodu lub do tyłu kości ogonowej, powodując ból kości ogonowej.

Powyższe problemy anatomiczne mogą wynikać z uszkodzenia kości ogonowej lub mogą rozwinąć się w idiopatyczną kokcykodynię.

 

Gdy boli kość ogonowa...

Objawy mogą się różnić u poszczególnych pacjentów, w zależności od unikalnej anatomii i leżących u podstaw struktur powodujących ból.

Ból kości ogonowej może stać się przewlekły, trwający dłużej niż 3 miesiące, jeśli niestabilność strukturalna  utrzymuje się, a otaczające mięśnie i więzadła są nadal napięte i / lub jeśli występuje miejscowe zapalenie.

 

Ból kości ogonowej promieniujący do pośladka

Ból kości ogonowej promieniujący do pośladka zazwyczaj nasila się podczas siedzenia. Może on mieć wiele przyczyn, wśród których najczęstszymi są przeciążenie, upadek oraz naturalny poród. Nieleczone dolegliwości mogą trwać przez długie miesiące i lata.

Podrażnienie nerwów może promieniować do pośladka i może powodować zespół piriformis czyli zespół mięśnia gruszkowatego . Ból krzyżowo-biodrowy może powodować samoistny, silny ból oraz stan zapalny.

Ból mechaniczny stawów i więzadeł jest powszechny i ​​może narastać w wyniku upadku lub, w wyniku zwiotczenia więzadeł podczas ciąży lub często porodu. Bolesny ból z ostrymi pchnięciami, uczuciem blokowania i poczuciem niestabilności i może przeszkadzać podczas chodzenia.

Dysfunkcja mięśni może również powstać z powodu przeciążenia sportowego lub asymetrycznych pleców, bioder lub nóg, powodując tępy ból, który pogarsza ćwiczenie. Jeśli źródłem jest biodro, chodzenie lub bieganie spowoduje ból, sztywność i ból w nocy.

Zapalenie kaletki w biodrze powoduje ból spowodowany uciskiem, chodzeniem i siedzeniem; kokcydynia jest bolesna głównie podczas siedzenia.

Ból kości ogonowej promieniujący do pośladka może pojawić się też w wyniku zaawansowanego stadium rozwoju żylaków odbytu -hemoroidów. Wówczas bólowi kości ogonowej towarzyszą objawy takie jak uczucie pieczenia i świąd okolicy odbytu oraz trudności z oddawaniem stolca i komfortowym wypoczynkiem w pozycji siedzącej.

Leczenie bólu w okolicy kości ogonowej promieniującego do pośladków polega na rozpoczęciu fizjoterapii obejmującej:

  • pogłębioną diagnostykę,
  • terapię manualną.
  • metody fizykalne.

Chwilowe wytchnienie w bólu może dać siedzenie na specjalnie wyprofilowanej poduszce.

 

Ból kości ogonowej – jak złagodzić?

ból kości ogonowej w ciąży
W leczeniu kokcykodynii skupiamy się na zmniejszeniu bólu poprzez odciążenie kości ogonowej, złagodzenie stanu zapalnego lub napięcia mięśniowego, które zwiększają ból. Połączenie leczenia fizjoterapeutycznego i modyfikacji aktywności zwykle wystarcza nam do kontrolowania lub łagodzenia bólu kości ogonowej.
W rzadkich przypadkach zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie całości lub części kości ogonowej może być zalecany, ale operacja (kokcygektomia) jest zwykle brana pod uwagę tylko wtedy, gdy ból jest silny, a co najmniej kilka miesięcy niechirurgicznego leczenia i modyfikacji aktywności było nieskuteczne w uśmierzanie bólu.
Szacujemy, że 90% przypadków kokcykodynii ustępuje po zabiegach niechirurgicznych.
maść na ból kości ogonowej

Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu

Bólowi kości ogonowej zwykle towarzyszą inne, bardziej specyficzne objawy, które mogą czasem wskazywać, w na przyczynę bólu. Kokcykodynia może dodatkowo charakteryzować się jednym lub kombinacją następujących objawów:

  • Lokalizacja bólu i tkliwość tkanek. Ból jest zasadniczo ograniczony do kości ogonowej i nie promieniuje przez miednicę lub kończyny dolne. Ból jest zwykle opisywany jako bolesność w okolicach kości ogonowej i może przybierać formę od łagodnego do silnego. Ból lub ogólny dyskomfort wokół kości ogonowej może być stały lub ból może przychodzić i odchodzić wraz z ruchem lub naciskiem.
  • Zwiększony ból podczas siedzenia. Kokcykodynia jest na ogół bardziej intensywna, gdy ciężar kładzie się na kości ogonowej, jak wtedy, gdy osoba odchyla się do tyłu w pozycji siedzącej. Podobnie, siedzenie na twardych powierzchniach bez poduszki (takiej jak drewniana ławka lub metalowe składane krzesło) lub opieranie się o ścianę wywiera dodatkowy nacisk na kość ogonową, powodując nasilenie bólu.
  • Ból kości ogonowej promieniujący do pośladka
  • Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu. Podczas przechodzenia z pozycji siedzącej do stojącej lub odwrotnie, obrót kości miednicy (i ruchy mięśni, które wspomagają ten obrót) mogą być bolesne. Stanie lub siedzenie może być trudne, wymagając oparcia się o coś, aby zapewnić lepszą stabilność.
  • Ból, który może wzrosnąć wraz z wypróżnieniem lub stosunkiem seksualnym. Niektórzy pacjenci odczuwają zwiększony ból podczas stosunku płciowego lub defekacji z powodu bliskości kości ogonowej do odbytu i narządów płciowych.

 

Więcej informacji – zadzwoń:

Tel: 503-733-127

 

Ból kości ogonowej w ciąży

Wiele kobiet odczuwa ból w dole pleców podczas ciąży. Dla około jednej trzeciej ciężarnych pacjentek bolące rozdrażnienie staje się poważnym bólem w tylnej części – a dokładniej w kości ogonowej.

Kość ogonowa pomaga ustabilizować Twoją pozycję podczas siedzenia i służy jako punkt mocowania mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz, jelita i macicę.

Podczas gdy około 70% kobiet doświadcza bólu krzyża w pewnym momencie swojego życia, 50% – 80% zgłasza ból pleców w ciąży. Dla prawie 10% z nich ból może być wyniszczający.

Ból kości ogonowej jest często spowodowany rozluźnieniem i przesunięciem więzadeł miednicy. W czasie ciąży organizm uwalnia hormon zwany relaksyną. Hormon ten sprawia, że ​​więzadła miednicy są luźniejsze i bardziej elastyczne, aby zrobić miejsce dla wzrostu dziecka i umożliwić Ci poród.

Może to spowodować mocniejszy skurcz mięśni dna miednicy, co pomaga ustabilizować ciało. Mięśnie dna miednicy są połączone z kością ogonową, co prowadzi do bólu.

W miarę rozszerzania się brzucha zmienia się środek równowagi i zmienia się postawa, zwiększając nacisk w dolnej części pleców i kości ogonowej, które zazwyczaj nie są obciążane. Twoje rosnące dziecko może również zacząć wywierać nacisk na kość ogonową, powodując ból podczas siedzenia i stania.

 

Ponadto problemy, takie jak zaparcia lub niewystarczająca ilość ćwiczeń, mogą również przyczyniać się do bólu kości ogonowej. Chociaż możemy nie być w stanie wyleczyć bólu kości ogonowej, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby złagodzić dyskomfort związany z pośladkami

Ból kości ogonowej po porodzie

Nacisk dziecka przechodzącego przez kanał rodny może spowodować siniaki, zwichnięcia, a nawet złamania kości ogonowej. Złamania nie są częste, ale niektóre kobiety rzeczywiście słyszą trzask, gdy łamie się ich kość ogonowa.

Kość ogonowa  składa się z ostatnich trzech do pięciu kręgów kręgosłupa — dla większości ludzi to cztery. Najwyższy krąg kości ogonowej może, ale nie musi być połączony z kręgiem poniżej, ale trzy dolne kręgi są zwykle połączone ze sobą. Niektóre mięśnie i więzadła miednicy przyczepiają się do kości ogonowej.

Pięć zrośniętych kręgów powyżej kości ogonowej nazywa się kością krzyżową. Między kością ogonową a kością krzyżową znajduje się połączenie, które zwykle pozwala na ograniczony ruch.

Bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie kości ogonowej podczas porodu, jeśli Twoje dziecko jest bardzo duże lub w dziwnej pozycji, lub jeśli miednica jest bardzo wąska lub ma dziwny kształt. Istotną rolę może również odgrywać kształt i ruchomość kości ogonowej. Kobiety, które wcześniej uszkodziły kość ogonową, mają większe ryzyko ponownego zranienia podczas porodu drogą pochwową.

Ból kości ogonowej – czynniki ryzyka

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bólu kości ogonowej. Czynniki ryzyka kokcykodyni obejmują:

  • Wysokie BMI. Rotacja miednicy, w tym ruch kości ogonowej, jest zwykle zmniejszona u osób z nadwagą, co prowadzi do ciągłego stresu kości ogonowej i zwiększa ryzyko wystąpienia bólu kości ogonowej. Jedno z badań wykazało, że wskaźnik masy ciała (BMI) większy niż 27,4 u kobiet i 29,4 u mężczyzn zwiększa ryzyko kokcykodyni po powtarzającym się stresie lub jednorazowym urazie. 1
  • Płeć. Kobiety mają większą szansę na rozwinięcie kokcykodynii niż mężczyźni, ze względu na szerszy kąt miednicy, a także uraz kości ogonowej który może wystąpić podczas porodu.

Ból kości ogonowej – leczenie

Leczenie bólu kości ogonowej zwykle koncentruje się na radzeniu sobie z objawami. Do najczęstszych metod  należą:

  • Fizjoterapia : Fizjoterapeuta może zalecić wzmocnienie otaczających mięśni, podparcie dna miednicy lub poruszanie się i siedzenie w sposób, który jest mniej podatny na podrażnienie kości ogonowej.
  • Leki przeciwbólowe na receptę : jeśli objawy nie reagują na leki dostępne bez recepty, lekarz może przepisać opioidy lub inne leki przeciwbólowe na receptę.
  • Chirurgia mająca na celu rozwiązanie wszelkich problemów strukturalnych : Mogą to być wypadanie dna miednicy lub przepuklina dysku . Leczenie może wymagać usunięcia części kości ogonowej.
  • Leki do wstrzykiwań : wstrzykiwanie znieczulenia miejscowego ze sterydem lub bez niego może często złagodzić ból. Może to pomóc w napięciu mięśni podczas pracy z fizjoterapeutą, aby rozwiązać podstawową przyczynę bólu.
  • Psychoterapia : To często skuteczne leczenie bólu przewlekłego. Terapia może zająć się psychologicznymi komponentami bólu, pomóc w tolerancji bólu i pokonać wszelkie przeszkody w zdrowym leczeniu bólu, takie jak siedzący tryb życia. Można także skorzystać z psychoterapii online.
  • Leczenie podstawowych schorzeń : Ból kości ogonowej spowodowany na przykład naprężeniem spowodowanym hemoroidami może ulec poprawie dzięki częstym kąpielom nasiadowym lub zabiegom chirurgicznym mającym na celu skorygowanie hemoroidów.

Polecaną metodą leczenia bólu kości ogonowej jest terapia manualna w połączeniu z silnie przeciwbólowym działaniem lasera wysokoenergetycznego. Tutaj przeczytasz więcej o laseroterapii wysokoenergetycznej.

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Funkcja kości ogonowej

Chociaż kość ogonowa jest uważana za szczątkową (lub nie jest już konieczna) w ludzkim ciele, ma pewną funkcję w miednicy. Na przykład kość ogonowa jest częścią trzyczęściowego podparcia dla osoby siedzącej.

Ciężar rozkłada się pomiędzy dolne części dwóch kości biodrowych (lub kulsz) i kości ogonowej, zapewniając równowagę i stabilność, gdy dana osoba siedzi.

Kość ogonowa jest punktem połączenia wielu mięśni dna miednicy. Mięśnie te pomagają w utrzymaniu odbytu i defekacji, wspierają pochwę u kobiet oraz pomagają w chodzeniu, bieganiu i poruszaniu nogami.

Kości ogonowej to trójkątny układ kości, który stanowi dolną część kręgosłupa poniżej kości krzyżowej. Reprezentuje szczątkowy ogon, stąd powszechny termin kość ogonowa .

W zależności od rozwoju osobnika kości ogonowej może składać się z trzech do pięciu różnych kości połączonych ze sobą połączonymi lub częściowo połączonymi stawami i / lub więzadłami w kształcie dysku.

Chociaż pierwotnie sądzono, że kość ogonowa jest zawsze połączona ze sobą, obecnie wiadomo, że kość ogonowa nie jest jedną litą kością, ale istnieje pewien ograniczony ruch między kościami dozwolony przez włókniste stawy i więzadła.

Kość ogonowej łączy się z kością krzyżową przez staw kości krzyżowej. Zwykle ruch kości ogonowej i kości krzyżowej jest zwykle ograniczony. Kość ogonowa zwykle porusza się lekko do przodu lub do tyłu, gdy poruszają się miednica, biodra i nogi. Kiedy siedzisz lub stoisz, kości tworzące miednicę (w tym kości ogonowe) obracają się nieznacznie na zewnątrz i do wewnątrz, aby lepiej wspierać i równoważyć ciało.

 

Dlaczego występuje więcej urazów kości ogonowej u kobiet niż u mężczyzn?

ból kości ogonowej promieniujący do pośladka

 

Ból kości ogonowej jest ogólnie znacznie częstszy u kobiet; niektóre źródła z literatury medycznej wskazują, że kobiety są pięć razy bardziej narażone na rozwój kokcykodyni niż mężczyźni.

Większa liczba urazów kości ogonowej występuje u kobiet, ponieważ:

  • Szersza jest struktura miednicy, która może narazić kość ogonową na większe obrażenia.
  • Kobiety zwykle kładą większy nacisk na kość ogonową podczas siedzenia, co powoduje, że jest ona bardziej podatna na obrażenia.
  • Poród, który może powodować ostre uszkodzenie, gdy dziecko porusza się po kości ogonowej

Skurcze mięśni miednicy mogą również odgrywać rolę w zwiększonym bólu kości ogonowej u kobiet. W ocenach fizycznych kobiety zgłaszały znaczny wzrost bólu kości ogonowej w okresie przedmiesiączkowym.

 

Ból kości ogonowej ćwiczenia

terapia manualna w bólu kości ogonowej

 

Jeżeli ból kości ogonowej jest uporczywy lub silny  niechirurgiczne opcje leczenia kokcydynii mogą obejmować:

    • Manipulacja ręczna. Niektórzy pacjenci odczuwają ulgę w bólu poprzez ręczne manipulowanie kością ogonową. Dzięki ręcznym manipulacjom połączenie kości krzyżowej i kości ogonowej można regulować, potencjalnie zmniejszając ból spowodowany nieodpowiednią ruchomością kości ogonowej.
    • Terapia manualna. Kokcydynia może być zmniejszona lub złagodzona przez działania terapeutyczne w obrębie napiętych mięśni dna miednicy, które przyczepiają się do kości ogonowej. Napięte mięśnie w tym regionie mogą powodować dodatkowe obciążenie więzadeł i stawu krzyżowo-biodrowego, ograniczając jego ruchliwość lub ciągnięcie kości ogonowej.
    • Rozciąganie. Delikatne rozciągnięcie więzadeł przyczepionych do kości ogonowej może być pomocne w zmniejszeniu napięcia mięśniowego w okolicy kości ogonowej. Fizjoterapeuta może udzielić instrukcji na temat odpowiednich odcinków w celu łagodzenia bólu kości ogonowej.

 

 

Umów się na leczenie bólu kości ogonowej

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M. Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
  2. Wordliczek Ł., Dobrogowski J. Leczenie bólu. PZWL Wydawnictwo Lekarskie,  Warszawa 2017
  3. Ewelina Tyszko-Bury, Rola osteopatii w leczeniu coccygodyni, Medycyna Rodzinna 2/2014, s. 70-73
  4. Kwon H.D., Schrot R. J., Kerr E.,Kim K. Coccygodynia and Coccygectomy Korean J Spine. 2012 Dec; 9(4): 326–333.
  5. prof. Harry von Piekartz, A. Harlacher, D. Möller , Możliwości leczenia bólów kości guzicznej z perspektywy terapii manualnej
  6. https://www.doz.pl/czytelnia/a13458-Bol_kosci_ogonowej_-_przyczyny_i_jak_go_zlagodzic
  7. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,bol-kosci-ogonowej—najczestsze-przyczyny,artykul,1726318.html

Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023

Wizyta w KORE Swarzędz :)BONY PODARUNKOWE