Przybliżony czas czytania: 8 min.

Stres w mniejszym lub większym stopniu jest obecny w życiu każdego człowieka. W dzisiejszych czasach odpowiada za wiele problemów zdrowotnych i staje się chorobą cywilizacyjną. Każdy radzi sobie ze stresem na swój własny sposób. Jedni uprawiają sport, medytują, jeszcze inni uciekają od miejskiego zgiełku, aby zresetować umysł.

Co zrobić, kiedy stres i podążające za nim złe samopoczucie są tak silne, że dotychczasowe metody nie przynoszą rezultatów? Z pomocą przychodzą metody farmakologiczne – leki uspokajające. Można je podzielić na dwie główne grupy:

  • leki na uspokojenie bez recepty
  • leki na uspokojenie na receptę

Leki na uspokojenie dostępne bez recepty to w większości przypadków tabletki lub syropy ziołowe. Pacjenci wybierają je, by pomóc sobie w stanach podwyższonego napięcia czy przy problemach z zasypianiem. Leki uspakajające na receptę to preparaty o silniejszym działaniu.

leki na uspokojenie

Lęki i leki – krótkie wprowadzenie

Skuteczny lek przeciwlękowy powinien zmniejszać niepokój i działać wyciszająco na organizm. Najlepiej też, by wywierał minimalne działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy.

Leki anksjolityczne są stosowane w stanach zaburzeń psychicznych związanych ze stresem, a ich podstawowym objawem jest szeroko pojęty lęk. Pacjenci są go świadomi, ale też często nie zdają sobie z niego sprawy. Niepokój wywołują najczęściej nierealne zagrożenia. Wyróżniamy:

  • zaburzenia lękowe z napadami lęku (tzw. lęk paniczny)

  • fobie

  • lęk przewlekły, czyli zaburzenia lękowe uogólnione

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

  • reakcja na silny stres

  • zespół stresu pourazowego (PTSD)

  • zaburzenia adaptacyjne

  • zaburzenia psychiczne pod postacią somatyczną.

Do rozwoju zaburzeń lękowych prowadzi dysfunkcja neuroprzekaźnika, szczególnie noradrenergicznego, serotoninergicznego, GABA-ergicznego i dopaminergicznego.

Lek nasenny ma za zadanie wzmagać senność i pomagać zapaść w sen. To działanie można łatwo uzyskać zwiększając dawkę leku na uspokojenie, bowiem wiele preparatów wykazuje działanie uspokajająco-nasenne i zależną od dawki depresję ośrodkowego układu nerwowego.

 

Reklama

 

 

 

Leki na uspokojenie bez recepty

Leki na uspokojenie bez recepty to w większości preparaty ziołowe. Są zbawienne w łagodzeniu stanów niepokoju czy bezsenności. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie potrzeba recepty lekarza, by móc je zakupić.

Należy zaznaczyć, że ziołowe leki nie są lekiem na wszystko. Kiedy dolegliwości są nasilone i nie ustępują, warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.

Składniki leków o działaniu uspokajającym

Chmiel zwyczajny – jest stosowany w terapii stanów lękowych i leczeniu objawów okołomenopauzalnych. Chmiel oddziałuje na ośrodki w korze mózgowej i rdzeniu kręgowym. Prowadzi do zmniejszenia wrażliwości mózgu na bodźce oraz ograniczenia ich przesyłania. To działanie zawdzięczamy przede wszystkim humulonowi i lupulonowi – kwasom goryczowym.

Związki te podczas przechowywania/kąpieli itd. przekształcają się w lotny 2-metylo-3buten-2-ol. To on odpowiada za tradycyjne zastosowanie uspokajające i relaksujące. Jednakże w preparatach przetworzonych jego zawartość jest marginalna. Tam z kolei główną rolę odgrywają humulon, ksantohumol i lupulon.

Na naszym rynku występują preparaty złożone, zioła sypkie, mieszanki i całe szyszki. Anna Kiss podaje na łamach podręcznika „ Lek pochodzenia naturalnego” (2022r.), że tylko Lunapret wśród preparatów złożonych spełnia warunki leku o udokumentowanym działaniu. Pozostałe kwalifikuje jako leki tradycyjne.

Badania donoszą, że chmiel ma właściwości estrogenne, stąd jego zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy. Ponadto związki goryczowe chmielu wykazują szereg wskazań przeciwdrobnoustrojowych (stąd dawne mocne chmielenie piwa było czymś w rodzaju dzisiejszej pasteryzacji).

Szyszki chmielu zawierają składniki mogące działać estrogennie. Wyciągi z chmielu wpływają na stężenie cukru we krwi i dlatego preparaty te powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością przez diabetyków.

Dodatkowo tak jak w przypadku kozłka nie zaleca się prowadzenia pojazdów.

 

Męczennica cielista – posiada działanie uspokajające, a jej mechanizm na chwilę obecną nie jest w pełni  poznany. Wiemy, że działa na ośrodkowy układ nerwowy.  

Mechanizm tego procesu jest przyrównywany do podobnego działania benzodiazepin – leków przeciwlękowych. W największym skrócie polega to na zwiększeniu przyłączania przekaźnika GABA w obrębie neuronów. Zahamowanie impulsów daje pożądane efekty.

Należy pamiętać, że męczennica cielista jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży i karmiących. Preparatów z tą rośliną nie można stosować wraz z lekami rozrzedzającymi krew, ponieważ wchodzą z nimi w interakcje.

Nie poleca się ich stosowania u osób poniżej 12 roku życia. Preparaty te ze względu na swój charakter działania, powodujący senność, mogą wywoływać zaburzenia koncentracji i utrudniać prowadzenie pojazdów.

Należy wykazać szczególną ostrożność podczas łączenia preparatów męczennicy z innymi lekami (głównie syntetycznymi) oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą one nasilać działanie leków uspokajających i alkoholu etylowego.

 

Lawenda lekarska – jest to roślina, której wygląd i zapach zna każdy. Do produkcji olejku wykorzystuje się jej kwiaty. Lawenda działa uspokajająco, wyciszająco i jest często stosowana w aromaterapii, ze względu na swój charakterystyczny zapach. Istnieją badania, które mówią, że lawenda nasila działanie leków przeciwdepresyjnych.

 

Składniki leków uspokajających o działaniu przeciwdepresyjnym

Szafran uprawny – to jedna z najdroższych roślin na świecie. Zawarty w pręcikach kwiatów safranal łagodzi objawy depresji. Działanie uspokajające i przeciwlękowe wykazują wyciągi ze znamion szafranu. Szafran działa wspomagająco na procesy trawienne i zwiększa apetyt. Jest to przyprawa popularna w kuchni i dlatego często bywa zafałszowana kurkumą lub korkoszem barwierskim.

 

Dziurawiec zwyczajny – wykazuje działanie przeciwdepresyjne za sprawą hiperycyny i hiperforyny. Substancje te hamują wychwyt zwrotny serotoniny, co jest charakterystyczne dla pierwszo rzutowych leków na depresję.

Preparaty na bazie tej rośliny indukują działanie cytochromu P-450. Jest to grupa białek uczestniczących w przemianach leku w organizmie. Nasilenie jego działania sprawia, że leki metabolizowane z jego udziałem (np. leki przeciwdepresyjne właśnie!) będą działały krócej i słabiej na nasz organizm.

Nie należy łączyć działań dziurawca z jakimikolwiek lekami przeciwdepresyjnymi! Takie działanie zwiększa ryzyko efektów niepożądanych.

Preparaty z dziurawca mogą powodować uczulenie na światło (nie należy się po nich opalać) oraz osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej, immunosupresantów, leków nasercowych czy antykoagulantów.

Dziurawiec nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz u osób z uszkodzoną wątrobą.

 

Substancje wspomagające zasypianie

Melisa lekarska – to roślina, której liście zawierają olejki, wykazujące działanie sedatywne. Znajduje zastosowanie w terapii dużego stresu i bezsenności. Oprócz tego działa wspomagająco w stanach napięcia przedmiesiączkowego i u dzieci z ADHD. Liście melisy są stosowane u osób z zaburzeniami rytmu serca czy problemami jelitowymi, związanymi z pobudzeniem nerwowym.

Istnieje bardzo mało badań co do monopreparatów zawierających jedynie wyciągi z liścia melisy. Jednak w połączeniu z korzeniem kozłka i szyszką chmielu jest bardzo popularne i korzystne.

 

Kozłek lekarski – wykazuje bardzo dobre działanie w stanach niepokoju i problemach ze snem. Kozłek jest składnikiem popularnych kropli walerianowych. Roślina zawiera w sobie masę związków chemicznych, które są korzystne z punktu widzenia sedacji. Należy mieć na uwadze, że walerianę stosuje się nie dłużej niż miesiąc.

W przeciwnym razie trzeba spodziewać się bólu brzucha. Kolejnym ważnym aspektem jest nasilanie przez kozłek lekarski działania benzodiazepin, np. diazepamu czy lorazepamu.

Preparaty na bazie korzenia kozłka (oraz chmielu zwyczajnego i męczennicy lekarskiej) stosowane są często w celu poprawy jakości snu, zasypiania, redukcji stresu. W związku z powyższym nie zaleca się prowadzenia pojazdów po spożyciu tych środków.

Kozłek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

Najmocniejszy lek na uspokojenie bez recepty

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety i leków bez recepty, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów lękowych, depresji czy bezsenności. Bardzo silne tabletki na uspokojenie bez recepty powinny cechować się sporą zawartością wyżej wymienionych składników.

Lawenda, melisa, dziurawiec czy kozłek to Twoi sprzymierzeńcy w walce z uczuciem niepokoju i stresem. Pamiętaj też, by wybierać produkty o statusie leku, nie suplementu diety. Tylko w lekach w każdej tabletce bądź kapsułce znajduje się zadeklarowana na opakowaniu ilość substancji czynnej.

 

tabletki uspokajające na receptę

Przykłady leków na uspokojenie

  • Valerin (kozłek lekarski)

  • Valdix (kozłek lekarski)

  • Neospasmina Extra (kozłek lekarski, melisa, tlenek magnezu, witamina B6)

  • Kalms (szyszki chmielu, kozłek lekarski, korzeń goryczki żółtej)

  • Valused (kozłek lekarski, szyszki chmielu, męczennica)

  • Nervomix Forte (kozłek lekarski, melisa, chmiel, ziele dziurawca)

  • Tabletki uspokajające Labofarm (kozłek lekarski, chmiel, melisa, ziele serdecznika)

  • Persen Forte (kozłek lekarski, melisa, mięta pieprzowa)

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z nich to najmocniejszy lek na uspokojenie bez recepty.

 

Reklama

leki uspokajające bez recepty

Suplementy diety o działaniu uspokajającym

  • Positivum (melisa, szyszki chmielu, wyciąg ze znamion krokusa uprawnego)

  • DoppelHerz Active na uspokojenie (melisa, szyszki chmielu, różeniec górski, witamina B6, witamina B12)

  • Vallucaps (szyszki chmielu, melisa)

 

Leki uspokajające na receptę – tabletki na uspokojenie na receptę

Wybór leków uspokajających na receptę jest bardzo szeroki. Nie zawsze najmocniejszy lek na uspokojenie na receptę będzie tym właściwym dla danej osoby.

Benzodiazepiny – silne leki uspokajające na receptę

Jest to najważniejsza i najczęściej stosowana grupa leków anksjolitycznych.

Benzodiazepiny wiążą się z receptorem GABA, przez co przekaźnik o tej samej nazwie chętniej się do nich przyłącza. W związku z tym, że przekaźnik ten ma działanie hamujące, to całe neurony zostają wyciszone, a przewodnictwo zahamowane. Tak też uzyskuje się efekt anksjolityczny.

Leki te dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, wiążą się z białkami w surowicy i cechują się wysokim wskaźnikiem terapeutycznym.

Ich profil działania jest przeciwlękowy, nasenny oraz przeciwdrgawkowy. Oprócz tego powodują miorelaksację, czyli obniżenie napięcia mięśni szkieletowych. Benzodiazepiny mają działanie uzależniające.

Wykorzystuje się je w leczeniu ostrych stanów lękowych, ataków paniki, uogólnionych zaburzeń lękowych oraz w celu zmniejszenia napięcia mięśni poprzecznie prążkowanych. Do działań niepożądanych benzodiazepin zaliczamy senność, ospałość, wydłużenie czasu reakcji, zaparcia, suchość w ustach oraz spowolnienie ruchowe. Są to silne tabletki na uspokojenie na receptę.

Przykłady leków:

  • Relanium (diazepam)

  • Neorelium (diazepam)

  • Clonazepamum TZF (klonazepam)

  • Dormicum (midazolam)

  • Buccolam (midazolam)

  • Oxazepam GSK (oksazepam)

Blokery receptora H2 – leki uspokajające na receptę

Najpopularniejszym blokerem receptora H2 jest hydroksyzyna. Wykazuje ona właściwości przeciwświądowe, uspokajające, przeciwlękowe, przeciwskurczowe oraz miejscowo znieczulające.

Hydroksyzyna zmniejsza napięcie wewnętrzne, niepokój, napięcie mięśniowe, a przy tym nie hamuje czynności kory mózgowej. Do wskazań jej stosowania zaliczamy: objawowe leczenie uogólnionego lęku, działanie pomocnicze w premedykacji przed zabiegami operacyjnymi, a także skórne odczyny alergiczne ze świądem.

Hydroksyzyna to popularny lek uspokajający, jednak może być przyczyną działań niepożądanych, takich jak senność, sedacja czy suchość w jamie ustnej.

Agoniści receptora 5-HT – tabletki na uspokojenie na receptę

Leki te wpływają na przekaźnictwo serotoninergiczne. Działają wolniej i słabiej niż benzodiazepiny. Buspiron, który należy do grupy agonistów receptora 5-HT, działa tylko przeciwlękowo. Nie wykazuje działania przeciwdrgawkowego, nasennego i miorelaksacyjnego.

Buspiron nie powoduje uzależnienia psychofizycznego, dlatego jest o wiele bezpieczniejszy niż benzodiazepiny. Buspiron jest dobrze tolerowany przez osoby starsze.

Barbiturany – lek uspokajający na receptę

Kiedyś były to powszechnie stosowane leki nasenne. Obecnie coraz bardziej rezygnuje się z ich używania ze względu na ich małą wybiórczość działania oraz mały wskaźnik terapeutyczny. Barbiturany stosowane jako tabletki uspokajające na receptę powodują liczne interakcje z innymi lekami. Dlatego zazwyczaj specjaliści proponują inne  leki na uspokojenie na receptę.

Fenobarbital (Luminalum) ma działanie uspokajające, nasenne w większych dawkach i hamuje ośrodek oddechowy, zwłaszcza kiedy jest stosowany z benzodiazepinami.

Tutaj przeczytasz jak otrzymać receptę online.

 

Reklama

 

Psychobiotyki – czy mogą pomóc na uspokojenie?

Probiotyki to inaczej preparaty zawierające żywe szczepy mikroorganizmów. Stosuje się je głównie w stanach wyniszczenia flory bakteryjnej naszego organizmu – tj. przy kuracji antybiotykami. Ze względu na częstość ich użycia, popularność i efekty zdrowotne na naszym rynku powstaje coraz więcej produktów w oparciu o probiotyki.

W ostatnim czasie coraz powszechniejsza jest suplementacja dietetyczna na ich bazie. Produkty żywnościowe zawierają coraz częściej żywe mikroorganizmy.

Psychobiotyki to odrębna grupa probiotyków, która poprzez działanie na mikroflorę jelitową wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. W ostatnich latach definicja ta została rozszerzona dodatkowo na substraty i ich metabolity.

Wiele szczepów mikroorganizmów ma potwierdzony badaniami wpływ na działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Wśród najlepiej przebadanych należą rodziny Lactobacilli, Streptococci, Bifidobacteria, Escherichia, Enterococci.

Dokładny mechanizm jest w fazie ciągłych badań. Postuluje się wzrost wytwarzania przez drobnoustroje takich neuroprzekaźników jak serotonina, noradrenalina, dopamina, neurohormowny, kwas GABA, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Ciekawym przykładem są szczepy Lactobacillus acidophilus, L. casei, L. fermentum i Bifidobacterium bifidum. Badania dowodzą poprawy ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenia objawów lękowych, stanów depresyjnych i stresu oksydacyjnego.

Psychobiotyki coraz częściej można kupić w aptekach. Bakterie wymienione wyżej znajdziemy też w produktach spożywczych, takich jak chociażby jogurty, kefiry czy fermentowanych nasionach soi.

 

Fizjoterapia psychosomatyczna

Fizjoterapia to metoda, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Okazuje się, że w pewnych przypadkach może zastąpić leczenie farmakologiczne lub jest jego idealnym dopełnieniem. Ze względu na swój ogromny potencjał terapeutyczny powinno się brać pod uwagę fizjoterapię jako pomoc w leczeniu zaburzeń natury mentalnej.

Ruch wpływa zbawiennie na organizm pod bardzo wieloma względami. Wspomaga niemal każdy wchodzący w skład ciała narząd i układ, dlatego nie dziwi tak bardzo, że działa cuda również w sferze psychicznej.

U kogo zatem można stosować fizjoterapię psychosomatyczną? Przede wszystkim u osób, które cierpią z powodu przewlekłego stresu, pacjentów z zaburzeniami lękowymi, chorych, u których wystąpiły powikłania związane z ich uzależnieniem od alkoholu i w wielu innych przypadkach.

W przebiegu zaburzeń organicznych, np. choroby Alzheimera, regularna aktywność fizyczna opóźnia występowanie zaburzeń równowagi i zapobiega upadkom. Pozwala ona na dłuższe utrzymanie sprawności fizycznej.

U pacjentów uzależnionych od alkoholu rehabilitacja pozwala skorygować zaburzenia chodu i stanowi przeciwdziałanie upadkom, które są często konsekwencją ograniczenia ruchomości w stawach.

U osób z zaburzeniami lękowymi psychosomatycznymi kinezyterapia pozwala zredukować napięcie mięśni oraz stwarza płaszczyznę do uświadomienia przez pacjenta objawów somatycznych przez własną interpretację sygnałów, które wysyła ciało.

 

tabletki na uspokojenie

Efekty stosowania fizjoterapii psychosomatycznej

  • poprawa nastroju

  • lepsza pamięć i koncentracja

  • regulacja procesów metabolicznych

  • stymulacja układu neuroprzekaźników

  • większa świadomość ciała

  • mniejsze nasilenie ruchowych objawów polekowych

  • możliwość uwolnienia agresji czy nadmiaru energii

  • polepszenie kontaktów interpersonalnych przez ćwiczenia grupowe.

 

Fizjoterapia psychosomatyczna w praktyce

Rehabilitacja może być realizowana w grupie, a także indywidualnie. W treningu stosuje się ćwiczenia, które wspierają ogólną kondycję ciała (ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia siłowe, ćwiczenia równoważne i rozciągające). Niestety na chwilę obecną nie ma jednej metody w fizjoterapii rekomendowanej u chorych z zaburzeniami psychicznymi.

Często korzysta się z metody PNF, Bobath u dzieci, terapii kraniosakralnej czy masażu nerwu błędnego. Fizjoterapia w psychiatrii nie jest stosowana jako leczenie przyczynowe i nie ogranicza ona żadnej ze stosowanych symultanicznie metod. Jej niewątpliwa zaleta to brak konieczności dużych nakładów finansowych i brak skutków ubocznych.

Fizjoterapia stanowi idealne dopełnienie leczenia farmakologicznego, terapii oraz może być dodatkowym czynnikiem rehabilitacji podczas długotrwałej hospitalizacji chorego.

 

Podejście psychosomatyczne i somatyczne – podobieństwa i różnice

Fizjoterapia psychosomatyczna różni się od podejścia czysto somatycznego. To pierwsze zakłada, że stan fizyczny pacjenta jest ściśle skorelowany ze stanem psychicznym oraz że obie te sfery oddziałują na siebie. Wierzy też, że nie ma zdrowego ducha bez zdrowego ciała i na odwrót – to w dużym skrócie.

Podejście somatyczne jest bardziej tradycyjne i skupia się jedynie na objawach fizycznych. Podejście psychosomatyczne widzi chorobę jako próbę przystosowania do otaczającego środowiska. To swego rodzaju wiadomość –  prośba o zmianę.

Choroba to świadomy lub nieświadomy stan, w którym organizm próbuje uniknąć tego, co nie jest dla niego nieprzyjemne. Nadmiar obowiązków, trudna sytuacja rodzinna czy konflikty generują stres, który wywołuje różne dolegliwości, np. ból.

Nadrzędnym celem fizjoterapii psychosomatycznej jest leczenie bólu, osłabienia, hiperwentylacji w odniesieniu do stanu psychicznego. Terapeuta daje pacjentowi przestrzeń, gdzie może on dokonać refleksji nad swoim życiem oraz zebrać myśli. Terapeuta ma świadomość dolegliwości cielesnych i skupia się na ich psychofizjologicznych i behawioralnych cechach oraz potencjalnych przyczynach.

Celem jest rozpoznanie i uzyskanie wglądu w skomplikowaną relację między sprawnością ruchową i psychiczną. Fizjoterapeuta bada, które procesy zostały zaburzone i w bardzo holistyczny sposób pomaga im zaradzić. Terapeuta korzysta z różnych metod podnoszenia świadomości, takich jak: techniki relaksacyjne, metody oddychania oraz inne metody radzenia sobie z napięciem i stresem.

Bardzo często fizjoterapeuta współpracuje z psychologiem, a czasami Pacjenci uczestniczą w sesjach psychoterapii online.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dolegliwości mogą być leczone przy pomocy fizjoterapii psychosomatycznej?

Dolegliwości natury fizycznej, które mogą być leczone za pomocą fizjoterapii psychosomatycznej to napięcie mięśniowe, bóle stawów, głowy, brzucha czy pleców, które są związane ze stresem. Pomaga w stanach osłabienia, problemów ze snem, hiperwentylacji, dolegliwościach ze strony gardła, klatki piersiowej czy żuchwy.

Dolegliwości natury psychicznej, na które działa fizjoterapia, to przede wszystkim: niepokój, lęk, napady paniki, wahania nastroju, problemy z koncentracją czy uczucie irytacji i napięcia.

Jakie są domowe sposoby na uspokojenie?

Od dawna wiadomo, że niektóre zioła wykazują działanie uspokajające i nasenne. Należą do nich: melisa, męczennica, rumianek, waleriana, kozłek lekarski czy chmiel. Bardzo dobrym sposobem na leczenie łagodnych stanów napięcia jest aromaterapia przy użyciu olejku lawendowego.

Jaki jest najsilniejszy lek na nerwicę bez recepty?

Najsilniejsze leki na nerwicę OTC to takie, które mają w swoim składzie melisę, szyszki chmielu, kozłek lekarski oraz męczennicę. Przykładowe preparaty to Valused, Valerin, Neospasmina Extra czy Persen Forte.

Jakie są objawy nerwicy?

Nerwica to stan, w który odczuwany jest nasilony lęk i strach, zazwyczaj nieuzasadniony. Chory zachowuje właściwą ocenę sytuacji, ma wgląd we własne przeżycia, dlatego jego zachowanie zbytnio nie odbiega od innych osób z jego otoczenia. Cecha dominująca nerwicy to odczuwanie silnego strachu. Ma ono zgubny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjentów oraz znacznie obniża ich jakość życia.

Bardzo często nerwica, nazywana także zaburzeniem lękowym, stanowi przeszkodę w prawidłowym funkcjonowaniu w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym. Nerwica może występować pod kilkoma postaciami, które różnią się objawami.

Wyróżniamy uogólnione zaburzenia lękowe, nerwicę lękową, natręctw, fobie i jej odmiany, nerwicę wegetatywną, depresyjną, serca i żołądka. W przypadku nerwicy lękowej charakterystyczne jest uczucie niepokoju, zaburzenia snu, wzmożone napięcie mięśniowe, obniżona koncentracja oraz drażliwość.

Nerwica żołądka objawia się często jako zespół jelita drażliwego, choroba żołądka, dwunastnicy lub zaparcia psychogenne. W leczeniu mogą pomóc leki na uspokojenie.

Ciekawostka: Ojciec Grzegorz Franciszek Sroka w swoim Poradniku Ziołowym z 1989 roku wskazuje ciekawą mieszankę ziołową

Rp.

Owoc róży 100,0

Koszyczek rumianku 100,0

Liść melisy 50,0

Ziele krwawnika 50,0

Korzeń arcydzięgla 50,0

Ziele dziurawca 50,0

Szyszki chmielu 20,0

Korzeń waleriany (inaczej kozłka) 20,0

Liść mięty pieprzowej 20,0

 

Zioła zmieszać i przechowywać w torbie papierowej. Wsypać łyżeczkę i zalać wrzątkiem, przykryć na 20min, przecedzić; pić ciepłe 2 razy dziennie.

Podana mieszanka miała być stosowana w przypadku nerwicy właśnie.

 

Jak leczyć bezsenność?

Bezsenność może być konsekwencją różnych nieprawidłowości, np. niedoboru melatoniny, braku higieny snu lub stresu. Mocne leki nasenne bez recepty to krople walerianowe oraz melatonina. Silnymi lekami nasennymi są benzodiazepiny, które są preparatami wydawanymi na receptę. Leki uspokajające bez recepty są łatwo dostępne i to od nich zazwyczaj rozpoczyna się kurację.

Aby wyeliminować problemy ze snem ważne są także czynniki niefarmakologiczne. Warto zadbać o właściwą higienę snu, a więc zrezygnować z jedzenia przed snem oraz wpatrywania się w ekran telefonu lub telewizora do dwóch godzin przed snem. Brak ekspozycji na niebieskie światło ułatwia zasypianie.

Warto także wprowadzić stały rytm dnia, czyli budzić się i chodzić spać o tej samej porze. Taki rytm pozwoli uregulować Twój wewnętrzny zegar i sprawi, że zarówno zasypianie, jak i budzenie się będą łatwiejsze.

Ważna jest także aktywność fizyczna. Regularny ruch jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Już 30 minut aktywności poprawia jakość snu. Staraj się jednak nie ćwiczyć intensywnie do 2 godzin przed snem, bo to może go zaburzać.

 

Reklama

baner erecepta

 

Co ma na celu fizjoterapia psychosomatyczna?

Fizjoterapia psychosomatyczna pomaga poznać sedno dolegliwości somatycznych i pozwala rozwiązać problem u jego źródła. Ta forma terapii daje nadzieję pacjentom, którzy prezentują nietypowe objawy, które nie odpowiadają na tradycyjne metody leczenia.

 

 

 

Umów się na fizjoterapię psychosomatyczną:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

Dagmara Porada – Redaktor medyczny

Studiuje Medycynę na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Copywriterka z 6-letnim stażem i lekkim piórem. Twórczyni wielu artykułów, opisów i blogów firmowych. Miłośniczka psów i dobrej książki.

 

 

 

Łukasz Martowski - farmaceuta  Łukasz Martowski linkedin – Konsultacja merytoryczna i korekta

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Publikował między innymi w czasopiśmie Pharmacopola. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa.

 

 

Bibliografia

  1. Najsilniejszy lek uspokajający bez recepty –  przegląd produktów, Maria Bialik
  2. Rośliny w medycynie, farmacji i przemyśle, M. Maciąg, M. Szklarczyk
  3. Farmakologia i toksykologia, Ernst Mutschler, Gerd Geisslinger, Heyo K. Kroemer, Peter Ruth
  4. Farmakologia ogólna i kliniczna,  Bertram G. Katzung, Susan B. Masters, Anthony J. Trezor
  5. Physiotherapy in psychiatric treatment, Małgorzata Socha, Bartosz Łoza, Iwona Patejuk-Mazurek
  6. Physiotherapy in Certain Aspects of Psychosomatic Medicine, Houge N.H.
  7. Physiotherapy and Mental Health, Michel Probst
  8. N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Borgis – Postępy Fitoterapii 3/2017, s. 215-222 | DOI: 10.25121/PF.2017.18.3.215
  9. Bhui K, Fletcher A.Common mood and anxiety states: gender differences in the protective effect of physical activity. Soc Psychiatry Psychiatr Epidemiol. 2000;35(1):28–35
  10. Del Toro-Barbosa, M., Hurtado-Romero, A., et al. (2020). Psychobiotics: Mechanisms of Action, Evaluation Methods and Effectiveness in Applications with Food Products. Nutrients, 12(12), 1-31.
  11. Jurek, J. (2023). Psychobiotyki w praktyce klinicznej. Medycyna po dyplomie, 32(1), 79-87.
  12. Kiss, A. (2022). Lek pochodzenia naturalnego. Wydawnictwo Lekarskie.
  13. Kostowski, W., Hermann., Z. (2014). Farmakologia. Podstawy farmakoterapii 2. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  14. Martowski, Ł. (2022). Od piwa do medycyny — kwasy goryczkowe chmielu. Pharmacopola, nr 1 2022(styczeń), 6-11.
  15. Sroka, G. (1989). Poradnik Ziołowy. Warszawa: Instytut Wydawnictwa Związków Zawodowych.

Data ostatniej aktualizacji: 04.04.2023