Guzki na podeszwie stopy to jeden z objawów Choroby Ledderhose.
Z artykułu dowiesz się:
Na czym polega Choroba Ledderhose’a?
Choroba Ledderhose’a, znana również jako włókniakowatość podeszwowa, włókniak podeszwy lub Morbus Ledderhose, to zazwyczaj małe guzki na podeszwie stopy, (wolno rosnące zgrubienie w podeszwie stopy), które w rzeczywistości jest guzem tkanek miękkich rozcięgna podeszwowego, podobnym do choroby występującej w dłoni (choroba Dupuytrena).
Zasadniczo można to opisać jako łagodne zaburzenie proliferacyjne fibroblastów, w którym mogą rozwinąć się włókniste guzki w rozcięgnie podeszwowym, a dokładniej na środkowej stronie podeszwowej łuku stopy oraz w okolicy przodostopia. [1. Haedicke, G.J., Sturim, H.S. (1989). Plantar fibromatosis: an isolated disease. Plast Reconstr Surg. Level of evidence: 4]
Guzki na podeszwach stopy – bolące gule pod stopą
Choroba Ledderhose (włókniak podeszwy) to rzadka choroba, która powoduje odkładanie się tkanki łącznej i tworzenie twardych guzków na podeszwach stóp. Te grudki tworzą się wzdłuż powięzi podeszwowej – pasma tkanki łączącej kość piętową z palcami stóp.
Wzrosty nie mają charakteru nowotworowego, ale mogą powodować ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Ten stan jest związany z innymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak przykurcz Dupuytrena i Choroba Peyroniego.
Często te dolegliwości występują razem. Nawet połowa osób z chorobą Ledderhose ma również przykurcz Dupuytrena.
Choroba Ledderhose może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle dotyka osoby w średnim lub starszym wieku. Nazwa choroby, która powoduje bolące gule pod stopą, pochodzi od niemieckiego chirurga dr. Georga Ledderhose’a, który po raz pierwszy opisał ją w 1894 roku. Obecnie nazywana jest czasami włókniakowatością podeszwową.
Grudki pod skórą na stopach – Jakie są objawy Choroby Ledderhose?
Głównym objawem choroby Ledderhose są bolesne zgrubienia na śródstopiu, które przyjmują postać guzków na podeszwach jednej lub obu stóp. Te guzy na podbiciu stopy mogą być bolesne, zwłaszcza podczas chodzenia.
Inne objawy to:
- ból stopy i stawów skokowych
- napięcie skóry
- uczucie mrowienia
Ból pięty przy chodzeniu – czytaj więcej
Przyczyny Choroby Ledderhose
Pogrubienie tkanki łącznej, zwane powięzią, powoduje tworzenie się twardych grudek na podeszwach stóp. Chociaż dokładna przyczyna Choroby Ledderhose nie jest znana, role mogą odgrywać zarówno geny, jak i środowisko.
Choroba Ledderhose występuje częściej u osób w średnim i starszym wieku i znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju Choroby Ledderhose – występowanie guzków na stopie na podbiciu:
-
przewlekła choroba wątroby;
- cukrzyca;
- niektóre leki na padaczkę;
- długotrwałe spożywanie alkoholu;
- powtarzające się urazy stopy.
Jaki jest przebieg Choroby Ledderhose?
Przebieg Choroby Ledderhose jest kilkuetapowy i podzielony na fazy:
- W fazie proliferacyjnej – Brak jest objawów. Dochodzi do proliferacji fibroblastów, które są odpowiedzialne za powstawanie tkanki łącznej w obrębie rozcięgna podeszwowego.
- W fazie aktywnej – W wyniku dojrzewania fibroblastów, które produkują kolagen – formują się guzki na podeszwie stopy.
-
W fazie spoczynkowej – Dochodzi do zmniejszenia aktywności fibroblastów. W tej fazie powstają przykurcze w obrębie rozcięgna podeszwowego.
Leczenie Choroby Ledderhose – włókniaka podeszwy
- Na początek możesz spróbować założyć miękkie wkładki do butów, aby zmniejszyć nacisk na bolesne zgrubienia na śródstopiu i podeprzeć stopę, aby nie bolała tak bardzo podczas chodzenia. Na wkładkach wytnij obszar wokół swoich grudek, aby zrobić dla nich miejsce.
- Delikatne rozciąganie, masaż i oblodzenie podeszwy stopy mogą złagodzić ból, który powodują guzki na podeszwie stopy. Stosowane są także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby zmniejszyć ból i obrzęk.
- Jeśli te interwencje nie pomogą, warto spróbować fizjoterapii. Wykwalifikowany fizjoterapeuta ortopedyczny może zalecić ćwiczenia rozciągające, masaż stóp i zastosować falę uderzeniową. Inną opcją jest wstrzyknięcie leku steroidowego w podeszwy stóp, aby złagodzić stan zapalny i złagodzić ból. Zabiegi te mają na celu złagodzenie bólu spowodowanego guzkami na podbiciu stopy.
- Jeśli te zabiegi nie działają, a twardy guzek na podeszwie stopy jest bardzo bolesny, lekarz może zalecić operację zwaną fasciektomią. Podczas tej procedury chirurg usunie część lub całość zgrubiałej tkanki stopy. Operacja może pozostawić blizny, a choroba Ledderhose może niestety powrócić. Radioterapia może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
- Nowsza metoda polega na wstrzyknięciu enzymu zwanego kolagenazą w celu rozbicia zgrubiałej tkanki powodującej guzki na podeszwie stopy. Zabieg ten jest również stosowany w przypadku przykurczu Dupuytrena.
Fizjoterapia i fala uderzeniowa w leczeniu choroby Ledderhose
Leczenie fizjoterapeutyczne Choroby Ledderhose
Fizjoterapia jest często zalecana w przypadkach choroby Ledderhose. Fizjoterapeuta może zalecić określone ćwiczenia w zależności od lokalizacji i wielkości guzków na podeszwie stopy. Specjalistyczny masaż i terapia manualna to sposób na zwiększenie mobilności w okolicy stopy i sposób na złagodzenie bólu.
Podczas masażu unika się samych twardych guzków na stopie, ponieważ mogą być bardzo bolesne przy dotknięciu. Skoncentrowanie się na delikatnym rozciągnięciu otaczających je tkanek to najlepszy sposób na złagodzenie objawów.
Leczenie Falą uderzeniową guzków na podeszwie stopy
Tel: 503-733-127
Choroba Ledderhose operacja
Jeśli nieinwazyjne opcje nie pomogą, chirurg może zalecić operację choroby Ledderhose, aby pozbyć się bolesnych guzków na podeszwie stopy. Najczęstszą operacją w chorobie Ledderhose’a jest fasciektomia, czyli usunięcie tkanki powięziowej.
Choroba Ledderhose fasciektomia.
Wskaźnik sukcesu tej operacji jest zróżnicowany, ponieważ choroba może w końcu powrócić. Niektórzy specjaliści zalecają radioterapię po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu guzków na podeszwie stopy. Jednak niestety nie ma gwarancji, że guzki na podeszwach nie powrócą. Ortopeda Swarzędz
Prawdopodobieństwo nawrotu Choroby Lederhose
Leczenie może złagodzić objawy choroby Ledderhose. Czasami twardy guzek na stopie i inne objawy ustępują samoistnie bez leczenia. Stan Pacjenta może pogarszać się powoli z upływem czasu.
Nawet jeśli Choroba Ledderhose zostanie skutecznie wyleczona, twarde guzki stopie mogą niestety powrócić.
Prawdopodobieństwo nawrotu Choroby Ledderhose jest większe, jeśli zachodzi którakolwiek z poniższych sytuacji:
- Twardy guzek na stopie na podbiciu wystąpił przed 50 rokiem życia;
- Masz objawy w obu stopach;
- Masz rodzinną historię choroby;
- Jesteś mężczyzną.
Czytaj więcej jeżeli odczuwasz ból pięty przy chodzeniu lub inne dolegliwości stóp.
Koszty leczenia guzków na podeszwie stopy
Przeczytaj więcej na temat fali uderzeniowej.
Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu leczenia guzków na podeszwie stopy w Chorobie Ledderhose z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.
Umów się na leczenie stopy:
Tel: 503-733-127
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
OPINIE O NAS:
Specjaliści KORE
Bibliografia
https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=PL&Expert=199251
Data publikacji: 25.08.2016
Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023