Kolagen do picia to popularny preparat zwłaszcza wśród osób, którym zależy na jędrnej, elastycznej i młodo wyglądającej skórze. Kolagen do picia w naszym kraju  stał się popularny dzięki celebrytkom i blogerkom.

 

Napoje kolagenowe są jednym z bardziej kontrowersyjnych narzędzi w arsenale przeciwstarzeniowym branży kosmetycznej i wellness. W poszukiwaniu nowych i skutecznych sposobów, które pomogą nam dłużej wyglądać młodzieńczo, sugestia wypicia jednego drinka dziennie brzmi kusząco, ale jak skutecznie poprawiają one stan Twojej skóry?

 

Kolagen do Picia

Co to jest kolagen?

Kolagen to naturalnie występujące w ludzkim ciele białko, które zapewnia wsparcie strukturalne dla tkanek i mięśni. To również nadaje skórze elastyczność, co ogólnie oznacza, że ​​im więcej masz, tym młodziej i bardziej elastyczniej wygląda Twoja skóra.

 

Dlaczego musimy uzupełniać nasz naturalny poziom kolagenu?

Niestety, nasz naturalny poziom kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy kobiety osiągają menopauzę, co prowadzi do zmarszczek i braku jędrności widocznej w starszej skórze.

Nasza naturalna produkcja kolagenu spowalnia się od wczesnych lat dwudziestych o 1-1,5 procent każdego roku, a do czasu, gdy skończysz 50 lat, większość osób straci około 50 procent kolagenu w skórze. Może to prowadzić do zwiotczenia, przerzedzania i zmarszczek.

Ubytek kolagenu nie występuje jednak u wszystkich w tym samym tempie.  Zależy to od różnych czynników stylu życia, takich jak dieta, ekspozycja na słońce, poziom snu i stresu oraz genetyka i hormony.

Oznacza to, że noszenie kremów z filtrem i ograniczanie czasu spędzanego na słońcu, a także prowadzenie zdrowego, zrównoważonego stylu życia może pomóc w ochronie przed przedwczesnym spadkiem poziomu kolagenu – i powinno być częścią każdej skutecznej rutyny przeciwstarzeniowej – ale takie działania nie są w stanie aby odwrócić tego procesu.

 

Jak działają napoje kolagenowe do picia?

Kolagen do picia jest zaprojektowany tak, aby pomóc „uzupełnić” naturalny poziom kolagenu, pomagając uniknąć skutków zmniejszenia poziomu kolagenu przed jego wystąpieniem.

Kluczem jest zrozumienie, że napoje kolagenowe nie dodają peptydów kolagenowych, które pijesz bezpośrednio do skóry właściwej, ale raczej peptydy kolagenowe działają jako mechanizm sprzężenia zwrotnego, który wyzwala twoją naturalną produkcję kolagenu.

Chociaż niektórzy dermatolodzy twierdzą, że „uważa się, że obecność fragmentów kolagenu wysyła do organizmu fałszywe sygnały, wskazujące na zniszczenie kolagenu. To stymuluje komórki wytwarzające kolagen, zwane fibroblastami, do produkcji większej ilości naturalnego kolagenu. Pobudzana jest również formuła elastyny ​​(która nadaje skórze elastyczność) i kwasu hialuronowego (dla nawilżenia).

Rezultatem jest prawdopodobnie wzrost poziomu kolagenu w organizmie, co z kolei skutkuje zdrowszą, jędrniejszą cerą.

Czy kolagen nie jest zbyt dużą cząsteczką, aby mógł zostać wchłonięty do krwiobiegu?

Cząsteczki kolagenu są rzeczywiście zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte do krwiobiegu, ale kolagen w napojach kolagenowych i innych preparatach jest hydrolizowany. Oznacza to, że cząsteczki kolagenu zostały rozbite na mniejsze kawałki, zwane peptydami, które mają bardzo niską masę cząsteczkową, dzięki czemu są łatwiej wchłaniane w jelitach.

Czy wszystkie preparaty kolagenu do picia są takie same?

Aby zostać wchłonięte przed rozpoczęciem procesu trawienia, peptydy kolagenowe muszą być w postaci płynnej. Musisz spożywać 6000 mg peptydów kolagenowych dziennie, aby wywołać aktywność fibroblastów w skórze właściwej.

Przyjmując mniejszą ilość kolagenu do picia prawdopodobnie nie zobaczysz żadnych rezultatów, więc mądrze dokonaj inwestycji.

Czy są badania kliniczne?

Mówiąc prościej, tak, ale badania są często wynikiem badań klinicznych prowadzonych za pośrednictwem samych marek. Istnieją badania, które pokazują, że kolagen dociera do skóry właściwej, co oznacza, że ​​peptydy kolagenowe są rzeczywiście wchłaniane przed rozpoczęciem procesu trawienia w żołądku, a także badania, które pokazują, że spożyty kolagen stymuluje zdolność organizmu do wytwarzania własnego kolagenu.

W dwóch niezależnych badaniach klinicznych udowodniono, że rodzaj peptydów kolagenowych stosowanych w kolagenie do picia jest wchłaniany do krwioobiegu, a w niedawnym badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, uczestnicy zauważyli wzrost gęstości kolagenu, nawilżenia skóry i jej elastyczności po piciu kolagenu przez 90 dni w porównaniu z grupą kontrolną.

 

Kiedy powinienem zacząć pić kolagen?

Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, zapobieganie jest lepsze niż leczenie, więc im wcześniej zaczniesz brać kolagen, tym lepiej. Aby uzyskać najlepsze wyniki, polecane jest zacząć od późnych lat dwudziestych do wczesnych trzydziestych.

Zależy to od twoich własnych celów i stylu życia, ale generalnie spożywanie napojów po trzydziestce byłoby korzystne zarówno pod względem wzmocnienia, jak i profilaktyki.

 
 

Czy kolagen do picia jest odpowiedni dla każdego?

Nie. Wiele napojów kolagenowych nie jest wegetariańskich, ponieważ „kolagen pochodzi głównie z ryb [kolagen morski] lub świń [kolagen wołowy]”.

Często nie jest jasne, jakie rodzaje kolagenu są używane w różnych produktach i jakie jest ich pochodzenie – często trzeba odwołać się do drobnego druku, aby się dowiedzieć.

Jako wegańską alternatywę wypróbuj kapsułki krzemionkowe .

Suplementy kolagenowe nie są również zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

 

Reklama

kolagen natywny do picia

A co z pielęgnacją przeciwstarzeniową, np. tak zwanymi „kremami kolagenowymi”?

Badania wykazały, że przyjmowanie kolagenu doustnie (na przykład w postaci napoju kolagenowego) zwiększa jego dostępność w porównaniu z nakładaniem go w kremie. Pozytywne działanie kolagenu doustnego jest również trwalsze niż kremu do twarzy. Dzieje się tak, ponieważ kolagen przyjmowany doustnie wpływa na głębsze warstwy skóry, kierując się na warstwę skórną, w której dochodzi do utraty kolagenu.

Z drugiej strony kremy działają głównie na naskórek – górną warstwę skóry. Widoczna poprawa obserwowana przy kremach wynika głównie ze zwiększonego nawilżenia, a nie z głębszych zmian strukturalnych osiągniętych dzięki suplementacji kolagenem.

 

Czy skupienie się na zdrowej diecie zadziała lepiej niż kolagen do picia?

 

Napoje kolagenowe nie zastępują zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Zdrowy styl życia nie zapobiega jednak utracie kolagenu, więc tak naprawdę są to dwie różne rzeczy. Napoje z kolagenem mają na celu wywołanie reakcji fizjologicznej w organizmie, nieistotnej dla stylu życia.

Funkcjonalności napojów kolagenowych nie da się osiągnąć przez nic, co jesz. Nie chodzi o jedno i drugie, ale o robienie obu:)

 

reklamanajlepszy kolagen do picia

 

 

Źródła

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote