Leczenie choroby Peyroniego / Peyrona – ból i skrzywienie członka

 

 

Choroba Peyroniego leczenie

Choroba Peyroniego / Peyrona  jest zaburzeniem tkanki łącznej polegającym na wzroście włóknistych blaszek w tkance prącia.  W szczególności tworzy się blizna w osłonce białej, powodując ból, nieprawidłową skrzywienie i zaburzenia erekcji. Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni poznane. Inne nazwy tego zaburzenia to stwardnienie plastyczne prącia, stwardnienie ciał jamistych prącia lub induratio penis plastica. Szacuje się że problem ten dotyka od 1 do 5% mężczyzn. Objawy takie jak skrzywienie penisa nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta mogą jednak znacząco obniżyć jakość życia mężczyzny.1

 

 

Objawy choroby Peyroniego

Głównym objawem choroby Peyroniego jest tworzenie płaskiej tkanki bliznowej zwanej płytką Peyroniego. Tę bliznę można wyczuć przez skórę. Płytka zwykle tworzy się na górnej części penisa, ale może również wystąpić na dole lub z boku.

Czasami płytka przechodzi wokół penisa, powodując deformację . Płytka może ulegać zwapnieniu i stać się bardzo twarda. Blizna może powodować bolesne erekcje, osłabioną erekcję lub skrzywienie prącia.

Skrzywienie prącia może utrudnić penetrację seksualną, a blizna może powodować skurcz lub skrócenie penisa.

Zatem najczęstsze objawy Choroby Peyroniego to:

 •  skrzywienie penisa,
 •  blizna wyczuwalna pod skórą,
 •  problemy ze wzwodem,
 •  skrócenie penisa z powodu zagięcia,
 •  ból członka.

Nieleczone skrzywienie prącia wraz z upływem czasu może się powiększać.  W obrazie klinicznym Choroby Peyroniego zazwyczaj wyróżnia się dwa etapy:

1. Fazę aktywną (ostrą)

Początek Choroby Peyroniego to często ostra, zapalna faza, która trwa zazwyczaj przez okres od 6 do 18 miesięcy. W czasie tej fazy, podczas wzwodu członka może pojawić się ból, a erekcja może spontaniczne ustąpić. Często występuje również powiększenie płytki i deformacja fizjologicznego kształtu prącia.

2. Fazę stabilną (przewlekłą)

W tym okresie choroby ból jest słaby lub całkowicie znika, a wielkość płytki i skrzywienia jest stała.

 

Dlaczego należy leczyć chorobę Peyroniego?

Choroba Peyroniego potrafi znacznie obniżyć jakość życia mężczyzny. Nieleczona, może spowodować impotencję lub brak możliwości odbywania stosunków seksualnych. Główną przyczyną jej leczenia jest chęć wydłużenia  aktywności seksualnej. Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie objawy choroby Peyroniego i zdecydowali się na odpowiednio wczesne leczenie, mogą dłużej i w sposób satysfakcjonujący prowadzić życie seksualne.

Choroba Peyroniego – jak leczyć skrzywienie członka?

 Uważa się, że aplikacja fal uderzeniowych na członka ma wpływ na naczynia krwionośne, w których uwalniane są czynniki wzrostu. Te czynniki wzrostu stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neo-angiogeneza), a także naprawę błony śluzowej istniejących naczyń krwionośnych (śródbłonka). Inne teorie sugerują, że aplikacja fal uderzeniowych rozbija płytkę, która blokuje przepływ krwi w małych naczyń krwionośnych lub może powodować migrację komórek macierzystych do obszaru, który następnie tworzy nowe naczynia krwionośne.

Korzyści terapii falą uderzeniową ESWT w Chorobie Peyroniego

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych;
 • Pierwsze efekty pojawiają się po 4 zabiegach;
 • Zahamowanie progresji choroby;
 • Terapia jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna;
 • Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
 • Przywraca radość z życia seksualnego, dzięki poprawie funkcji erekcyjnej;
 • Nie wyklucza stosowania innych metod terapeutycznych.

Skuteczność leczenia choroby Peyroniego

choroba peyroniego specjaliści

Procedura znalazła się w obrębie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jako jedna z możliwości terapeutycznych w leczeniu Choroby Peyroniego. Ma istotne znaczenie w redukcji dolegliwości bólowych oraz pomaga w przywróceniu fizjologicznego kształtu członka w czasie erekcji. Efekty leczenia choroby Peyroniego metodą ESWT.

 

 

 

Choroba Peyroniego leczenie – na czym polega ?

 

choroba peyroniego forum

Terapia polega na aplikacji fal terapeutycznych bezpośrednio na obszary zmienione chorobowo. W wyniku działania fal stwardniałe obszary osłonki ciał jamistych ulegają rozbiciu. Terapia ESWT zmniejsza dolegliwości bólowe i może zredukować skrzywienie penisa i wspomagać przywrócenie fizjologicznego kształtu prącia. Terapię można uzupełnić leczeniem zaburzeń erekcji metodą LSWT.

 

 

Choroba Peyroniego – cena zabiegów ESWT

Cykl terapeutyczny obejmuje 6 zabiegów. Terapia falą uderzeniową odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt pełnego cyklu to 1800 zł. Koszt pojedynczego zabiegu – 400 zł. Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest konsultacja, której koszt wynosi 150 zł.

 

Więcej informacji – zadzwoń:

Tel: 503-733-127

Choroba Peyroniego – wyniki badań naukowych ESWT

“Wnioski:

W oparciu o nasze ustalenia metodę ESWT można uznać za bezpieczną i wydajną, minimalnie inwazyjną opcję leczenia pacjentów cierpiących na Chorobę Peyroniego

“ESWT daje nowe możliwości dla przywrócenia zdrowia mężczyzn i jest nową metodą urologiczną, która koncentruje się na mechanizmie indukowania angiogenezy w jamistej tkance prącia. Ponadto oferuje bezpieczną i skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu pacjentów z Chorobą Peyroniego, szczególnie gdy nie reagują oni na inne leczenie zachowawcze, przed zastosowaniem leczenia chirurgicznego.”

Źródło: Extracorporeal Shock Wave Therapy in Peyronie’s Disease: Clinical Efficacy and Safety from a Single-Arm Observational Study, . 2019 Sep; 37(3): 339–346.  Published online 2019 Mar 26 MediRaty

 1. U SchwarzerW Bloch,T Klotz &U Engelmann, F Sommer, G Wassmer, M Braun, Epidemiology of Peyronie’s disease