Leczenie choroby Peyroniego / Peyrona – ból i skrzywienie członka

 

 

skrzywienie penisa - leczenie Choroby Peyroniego

Choroba Peyroniego / Peyrona  jest zaburzeniem tkanki łącznej polegającym na wzroście włóknistych blaszek w tkance prącia.  W szczególności tworzy się blizna w osłonce białej, powodując ból, nieprawidłową skrzywienie i zaburzenia erekcji. Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni poznane. Inne nazwy tego zaburzenia to stwardnienie plastyczne prącia, stwardnienie ciał jamistych prącia lub induratio penis plastica. Szacuje się że problem ten dotyka od 1 do 5% mężczyzn. Objawy takie jak skrzywienie penisa nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta mogą jednak znacząco obniżyć jakość życia mężczyzny.1

 

Przyczyny Choroby Peyroniego

Przyczyna choroby Peyroniego nie jest do końca poznana, ale wydaje się, że w grę wchodzi wiele czynników.

Uważa się, że choroba Peyroniego jest generalnie wynikiem powtarzającego się uszkodzenia penisa. Na przykład penis może zostać uszkodzony podczas stosunku, aktywności sportowej lub w wyniku wypadku. Jednak najczęściej nie przypomina się żadnego konkretnego urazu penisa.

Podczas procesu gojenia po urazie prącia tkanka blizny tworzy się w sposób zdezorganizowany. Może to prowadzić do wyczuwalnego guzka lub skrzywienia.

Trudno jest określić, co tak naprawdę powoduje rozwój tkanki bliznowatej – wysunięto wiele różnych teorii. Chociaż uraz lub uraz mogą wyjaśniać niektóre ostre przypadki choroby Peyroniego, nie wyjaśniają, dlaczego większość przypadków rozwija się powoli i bez widocznego traumatycznego zdarzenia.

Niektórzy badacze twierdzą, że choroba Peyroniego może być chorobą autoimmunologiczną. W jednym badaniu porównano 66 pacjentów z chorobą Peyroniego z 20 grupą kontrolną w tym samym wieku. Okazało się, że 75,8% pacjentów z Peyronie miało co najmniej jeden nieprawidłowy test immunologiczny, w porównaniu z tylko 10% w grupie kontrolnej.

Może to wyjaśniać, dlaczego istnieją pewne rozpoznane zaburzenia ogólnoustrojowe, które są związane z chorobą, takie jak:

 • Przykurcz Dupuytrena, stan dłoni i palców, który może spowodować zgięcie dotkniętych palcami w kierunku dłoni i uniemożliwić pacjentom całkowite wyprostowanie palców. (Choroba Peyroniego występuje nawet u 20 procent pacjentów z przykurczem Dupuytrena).
 • Choroba Pageta, przewlekła choroba układu kostnego, która może powodować powiększenie lub deformację kości w jednym lub kilku obszarach układu kostnego.

 

Objawy choroby Peyroniego

Głównym objawem choroby Peyroniego jest tworzenie płaskiej tkanki bliznowej zwanej płytką Peyroniego. Tę bliznę można wyczuć przez skórę. Płytka zwykle tworzy się na górnej części penisa, ale może również wystąpić na dole lub z boku.

Płytki choroby Peyroniego najczęściej (ok. 70% przypadków) tworzą się na  grzbietowej stronie penisa. Płytki powodują, że prącie  jest mniej elastyczne. Kiedy blaszki tworzą się na dole lub boku penisa, zgięcie będzie skierowane w dół lub na boki. Niektórzy mężczyźni mają więcej niż jedną płytkę, która może powodować skomplikowaną deformację.

Czasami płytka przechodzi wokół penisa, powodując zmianę kształtu prącia. Te płytki najczęściej nie powodują skrzywienia, ale mogą powodować zwężenie trzonu prącia w kształcie klepsydry lub szyjki butelki.

Płytka może ulegać zwapnieniu i stać się bardzo twarda, prawie jak kość. Blizna może powodować bolesne erekcje, osłabioną erekcję lub skrzywienie prącia. Mężczyźni mogą również zauważyć, że ich penis skurczył się lub stał się krótszy.

Skrzywienie prącia może utrudnić penetrację seksualną, a blizna może powodować skurcz lub skrócenie penisa.

choroba peyroniego obrazyZatem najczęstsze objawy Choroby Peyroniego to:

 •  Skrzywienie penisa.
 •  Blizna wyczuwalna pod skórą. Blizna związana z chorobą Peyroniego – zwana płytką nazębną, ale różni się od płytki, która może tworzyć się w naczyniach krwionośnych – może być wyczuwalna pod skórą prącia jako płaskie grudki lub pasmo tkanki twardej.
 •  Problemy ze wzwodem. Choroba Peyroniego może powodować problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji (zaburzenia erekcji). Ale często mężczyźni zgłaszają problemy z erekcją przed wystąpieniem objawów Choroby Peyroniego.
 •  Skrócenie penisa z powodu zagięcia. Twój penis może się skrócić w wyniku choroby Peyroniego.
 •  Ból członka. Może być odczuwalny w czasie erekcji lub bez erekcji.
 • Inna deformacja prącia. U niektórych mężczyzn z chorobą Peyroniego penis we wzwodzie może mieć zwężenie, wgłębienia lub nawet wygląd przypominający klepsydrę, z ciasnym, wąskim paskiem wokół trzonu.

 

Fazy rozwoju Choroby Peyroniego

 

Nieleczone skrzywienie prącia wraz z upływem czasu może się powiększać.  W obrazie klinicznym Choroby Peyroniego zazwyczaj wyróżnia się dwa etapy:

1. Fazę aktywną (ostrą)

Początek Choroby Peyroniego to często ostra, zapalna faza, która trwa zazwyczaj przez okres od 6 do 18 miesięcy. W czasie tej fazy, podczas wzwodu członka może pojawić się ból, a erekcja może spontaniczne ustąpić. Etap charakteryzuje się bolesnymi i słabymi erekcjami lub trudnymi wytryskami spowodowanymi stanem zapalnym, który może następnie przekształcić się w stwardniałą bliznę (płytkę).

Często występuje również powiększenie płytki i deformacja fizjologicznego kształtu prącia. Mężczyźni mogą odczuwać ból; różne stopnie skrzywienia, skrócenia lub wgniecenia prącia; i tworzenie się grudki tkanki bliznowatej.

2. Fazę stabilną (przewlekłą)

W tym okresie choroby ból jest słaby lub całkowicie znika, a wielkość płytki i skrzywienia jest stała.

Druga faza choroby Peyroniego, polega na utworzeniu stabilnej blizny (płytki) i ustabilizowaniu deformacji, która może skutkować zaburzeniami erekcji lub utratą długości prącia.

 

Dlaczego należy leczyć chorobę Peyroniego?

Choroba Peyroniego potrafi znacznie obniżyć jakość życia mężczyzny. Nieleczona, może spowodować impotencję lub brak możliwości odbywania stosunków seksualnych. Główną przyczyną jej leczenia jest chęć wydłużenia  aktywności seksualnej.

Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie objawy choroby Peyroniego i zdecydowali się na odpowiednio wczesne leczenie, mogą dłużej i w sposób satysfakcjonujący prowadzić życie seksualne.

 

Choroba Peyroniego – jak leczyć skrzywienie członka?

 Uważa się, że aplikacja fal uderzeniowych na członka ma wpływ na naczynia krwionośne, w których uwalniane są czynniki wzrostu. Te czynniki wzrostu stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neo-angiogeneza), a także naprawę błony śluzowej istniejących naczyń krwionośnych (śródbłonka). Inne teorie sugerują, że aplikacja fal uderzeniowych rozbija płytkę, która blokuje przepływ krwi w małych naczyń krwionośnych lub może powodować migrację komórek macierzystych do obszaru, który następnie tworzy nowe naczynia krwionośne.

Korzyści terapii falą uderzeniową ESWT w Chorobie Peyroniego

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych;
 • Pierwsze efekty pojawiają się po 4 zabiegach;
 • Zahamowanie progresji choroby;
 • Terapia jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna;
 • Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
 • Przywraca radość z życia seksualnego, dzięki poprawie funkcji erekcyjnej;
 • Nie wyklucza stosowania innych metod terapeutycznych.

Skuteczność leczenia choroby Peyroniego

choroba peyroniego specjaliści

Procedura znalazła się w obrębie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jako jedna z możliwości terapeutycznych w leczeniu Choroby Peyroniego. Ma istotne znaczenie w redukcji dolegliwości bólowych oraz pomaga w przywróceniu fizjologicznego kształtu członka w czasie erekcji. Efekty leczenia choroby Peyroniego metodą ESWT.

 

 

 

Choroba Peyroniego leczenie – na czym polega ?

 

choroba peyroniego forum

Terapia polega na aplikacji fal terapeutycznych bezpośrednio na obszary zmienione chorobowo. W wyniku działania fal stwardniałe obszary osłonki ciał jamistych ulegają rozbiciu. Terapia ESWT zmniejsza dolegliwości bólowe i może zredukować skrzywienie penisa i wspomagać przywrócenie fizjologicznego kształtu prącia. Terapię można uzupełnić leczeniem zaburzeń erekcji metodą LSWT.

 

 

Choroba Peyroniego – cena zabiegów ESWT

Cykl terapeutyczny obejmuje 6 zabiegów. Terapia falą uderzeniową odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt pełnego cyklu to 1800 zł. Koszt pojedynczego zabiegu – 400 zł. Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest konsultacja, której koszt wynosi 150 zł.

MediRaty

Więcej informacji – zadzwoń:

Tel: 503-733-127

 

Choroba Peyroniego – wyniki badań naukowych ESWT

“Wnioski:

W oparciu o nasze ustalenia metodę ESWT można uznać za bezpieczną i wydajną, minimalnie inwazyjną opcję leczenia pacjentów cierpiących na Chorobę Peyroniego

“ESWT daje nowe możliwości dla przywrócenia zdrowia mężczyzn i jest nową metodą urologiczną, która koncentruje się na mechanizmie indukowania angiogenezy w jamistej tkance prącia. Ponadto oferuje bezpieczną i skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu pacjentów z Chorobą Peyroniego, szczególnie gdy nie reagują oni na inne leczenie zachowawcze, przed zastosowaniem leczenia chirurgicznego.”

Źródło: Extracorporeal Shock Wave Therapy in Peyronie’s Disease: Clinical Efficacy and Safety from a Single-Arm Observational Study, . 2019 Sep; 37(3): 339–346.  Published online 2019 Mar 26

 

Czynniki ryzyka w Chorobie Peyroniego


Niewielkie obrażenia penisa nie zawsze prowadzą do choroby Peyroniego. Jednak różne czynniki mogą przyczyniać się do słabego gojenia się ran i tworzenia się tkanki bliznowatej, które mogą odgrywać rolę w chorobie Peyroniego.

Tymi czynnikami mogą być:

 • Czynniki genetyczne.  Jeśli członek rodziny ma chorobę Peyroniego, istnieje zwiększone ryzyko tej choroby.
 • Zaburzenia tkanki łącznej. Wydaje się, że mężczyźni z pewnymi zaburzeniami tkanki łącznej mają zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Peyroniego. Na przykład wielu mężczyzn z chorobą Peyroniego ma również podobne do sznurka zgrubienie na dłoni, które powoduje, że palce ciągną się do wewnątrz (tzw. przykurcz Dupuytrena).
 • Wiek. Choroba Peyroniego może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, ale częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem, zwłaszcza u mężczyzn w wieku 50 i 60 lat. Krzywizna u młodszych mężczyzn jest rzadziej spowodowana chorobą Peyroniego i częściej nazywana jest wrodzonym skrzywieniem prącia.
 • Inne czynniki – w tym pewne schorzenia, palenie i niektóre rodzaje operacji prostaty – mogą być powiązane z chorobą Peyroniego.

 

Choroba Peyroniego u młodych mężczyzn

Choroba Peyroniego występuje najczęściej u mężczyzn w średnim wieku, ale może wystąpić u mężczyzn w wieku ok. 20 lat. Badania pokazują, że od 8 do 10 procent mężczyzn z chorobą Peyroniego ma mniej niż 40 lat.

Większość młodych mężczyzn z Chorobą Peyroniego cierpi również na bolesną erekcję. Często wymagają interwencji medycznej z powodu ostrego przebiegu choroby.

 

Choroba Peyroniego operacja – gdy zawiodą metody nieinwazyjne

Operacja chirurgiczna usuwająca objawy Choroby Peyroniego jest zarezerwowana dla mężczyzn z cięższymi deformacjami prącia, zwłaszcza takimi, które uniemożliwiają współżycie seksualne. Większość specjalistów sugeruje przeprowadzenie operacji, wtedy gdy zawiodą metody nieinwazyjne. Zazwyczaj zaleca się odczekanie do czasu, aż płytka i skrzywienie przestaną się powiększać, a stan pacjenta nie pogorszy się przez co najmniej 9 do 12 miesięcy.

Przed zabiegiem chirurg sprawdza przepływ krwi w penisie, wstrzykując lek, który usztywni go, a także przeprowadza badanie ultrasonograficzne. Testy te pomagają ustalić, co dzieje się wewnątrz twojego penisa (na przykład, czy występują również zaburzenia erekcji), dzięki czemu chirurg może zdecydować, który rodzaj operacji jest dla Ciebie najlepszy.Choroba Peyroniego operacja

Istnieją 3 podstawowe sposoby leczenia choroby Peyroniego za pomocą operacji:

 • skrócenie boku penisa naprzeciw płytki
 • wydłużenie zakrzywionej strony penisa
 • umieszczenie protezy wewnątrz penisa, jeśli mężczyzna ma zarówno chorobę Peyroniego, jak i zaburzenia erekcji

Operacja Choroby Peyroniego polegająca na skróceniu boku prącia po przeciwnej stronie płytki / skrzywienia


Ten rodzaj zabiegu można wykonać poprzez wycięcie małych kawałków tkanki na zewnątrz łuku i zszycie go lub złożenie tkanki i pociągnięcie jej razem za pomocą nici chirurgicznej. Operacja jest najczęściej bezpieczna, łatwa do wykonania dla chirurga i wiąże się z mniejszym ryzykiem problemów (takich jak krwawienia lub pogorszenie erekcji). Wadą jest to, że ten rodzaj operacji zazwyczaj skraca penisa. Ta operacja jest lepsza dla mężczyzn z łagodnymi zaburzeniami erekcji lub nieposiadającymi takich problemów oraz  łagodnymi do umiarkowanych zakrzywieniami prącia i długim penisem.

Operacja Choroby Peyroniego polegająca na wydłużeniu zakrzywionej strony prącia

Ten rodzaj zabiegu jest stosowany, gdy skrzywienie prącia jest ciężkie, płytka uległa zwapnieniu lub trzon prącia stał się bardzo wąski. Chirurg przecina płytkę, aby złagodzić napięcie i może usunąć część płytki. Pozostała przestrzeń jest następnie wypełniana przeszczepem. W większości przypadków ta operacja nie spowoduje, że penis będzie znacznie krótszy. Ale jest to trudniejsze dla chirurga i istnieje ryzyko, że może to spowodować zaburzenia erekcji. Ta operacja jest często zalecana tylko w przypadkach ciężkiej deformacji u mężczyzn, którzy nie mają problemów z erekcją.

Wszczepienie protezy prącia

Proteza lub plastyczne silikonowe pręty umieszczone wewnątrz penisa to opcja dla mężczyzn z chorobą Peyroniego i umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami erekcji. W większości przypadków wyprostują one penisa i pozwolą mu stać się wystarczająco sztywnym umożliwiając współżycie seksualne. Jeśli urządzenie nie prostuje penisa wystarczająco, chirurg może go bardziej wyprostować, modelując płytkę  lub lub ją przecinając i użyć przeszczepu do uzupełnienia otworu.

Choroba Peyroniego – zalecenia po operacji chirurgicznej

Po operacji umieszcza się na prąciu opatrunek uciskowy, którego zadaniem jest wspomóc proces gojenia i ograniczyć możliwość zakażenia rany.  W trakcie zabiegu do pęcherza zostanie wprowadzony cewnik, który może nadal znajdować się na miejscu po przebudzeniu. Zazwyczaj cewnik jest wyjmowany na sali pooperacyjnej, jeśli opuszcza się ją w dniu operacji lub przy wypisie następnego dnia.

Możesz otrzymać antybiotyki do zażywania przez kilka dni, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i pomóc w zmniejszeniu obrzęku oraz leki przeciwbólowe. W okresie rekonwalescencji po operacji Choroby Peyroniego nie powinieneś uprawiać seksu oraz masturbacji przez co najmniej 6 tygodni po operacji.

 1. U SchwarzerW Bloch,T Klotz &U Engelmann, F Sommer, G Wassmer, M Braun, Epidemiology of Peyronie’s disease