Przybliżony czas czytania: 7 min.

Choroba Peyroniego  jest zaburzeniem tkanki łącznej polegającym na wzroście włóknistych blaszek w tkance prącia.  W szczególności tworzy się blizna w osłonce białej, powodując ból, nieprawidłową skrzywienie i zaburzenia erekcji.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni poznane. Inne nazwy tego zaburzenia to stwardnienie plastyczne prącia, stwardnienie ciał jamistych prącia lub induratio penis plastica.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania – mamy duże doświadczenie w leczeniu Pacjentów cierpiących na Chorobę Peyroniego.

 

choroba peyroniego

 

Dane na temat częstości występowania choroby Peyroniego są ograniczone. Dane europejskie wskazują, że Choroba Peyroniego występuje u 0,4 do nawet 20,3% mężczyzn w populacji ogólnej i częściej dotyka osób z zaburzeniami erekcji oraz diabetyków.

Objawy takie jak skrzywienie penisa nie stanowią zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta mogą jednak znacząco obniżyć jakość życia mężczyzny.[1.U SchwarzerW Bloch,T Klotz &U Engelmann, F Sommer, G Wassmer, M Braun, Epidemiology of Peyronie’s disease]

 

Przyczyny Choroby Peyroniego

Przyczyna choroby Peyroniego nie jest do końca poznana, ale wydaje się, że w grę wchodzi wiele czynników.

Uważa się, że choroba Peyroniego jest generalnie wynikiem powtarzającego się uszkodzenia penisa. Na przykład penis może zostać uszkodzony podczas stosunku, aktywności sportowej lub w wyniku wypadku. Jednak najczęściej Pacjent nie przypomina żadnego konkretnego urazu penisa.

Podczas procesu gojenia po urazie prącia tkanka blizny tworzy się w sposób zdezorganizowany. Może to prowadzić do wyczuwalnego guzka lub skrzywienia.

Trudno jest określić, co tak naprawdę powoduje rozwój tkanki bliznowatej – wysunięto wiele różnych teorii. Chociaż urazy mogą wyjaśniać niektóre ostre przypadki choroby Peyroniego, nie wyjaśniają, dlaczego większość przypadków rozwija się powoli i bez widocznego traumatycznego zdarzenia.

Niektórzy badacze twierdzą, że skrzywienie Peyroniego może być chorobą autoimmunologiczną. W jednym badaniu porównano 66 pacjentów z chorobą Peyroniego z 20 grupą kontrolną w tym samym wieku. Okazało się, że 75,8% pacjentów z chorobą Peyroniego miało co najmniej jeden nieprawidłowy test immunologiczny, w porównaniu z tylko 10% w grupie kontrolnej.

Może to wyjaśniać, dlaczego istnieją pewne rozpoznane zaburzenia ogólnoustrojowe, które są związane z chorobą, takie jak:

 • Przykurcz Dupuytrena, stan dłoni i palców, który może spowodować zgięcie dotkniętych palcami w kierunku dłoni i uniemożliwić pacjentom całkowite wyprostowanie palców. (Choroba Peyroniego występuje nawet u 20 procent pacjentów z przykurczem Dupuytrena).
 • Choroba Pageta, przewlekła choroba układu kostnego, która może powodować powiększenie lub deformację kości w jednym lub kilku obszarach układu kostnego.

 

Choroby Peyroniego leczenie skrzywienia penisa
Choroba Peyroniego może dotknąć mężczyzn w różnym wieku.

 

 

Objawy choroby Peyroniego

Głównym objawem choroby Peyroniego jest tworzenie płaskiej tkanki bliznowej zwanej płytką Peyroniego. Tę bliznę można wyczuć przez skórę. Płytka zwykle tworzy się na górnej części penisa, ale może również wystąpić na dole lub z boku.

Płytki choroby Peyroniego najczęściej (ok. 70% przypadków) tworzą się na  grzbietowej stronie penisa. Płytki powodują, że prącie  jest mniej elastyczne.

Kiedy blaszki tworzą się na dole lub boku penisa, zgięcie będzie skierowane w dół lub na boki. Niektórzy mężczyźni mają więcej niż jedną płytkę, która może powodować skomplikowaną deformację – skrzywienie Peyroniego.

Czasami płytka przechodzi wokół penisa, powodując zmianę kształtu prącia. Te płytki najczęściej nie powodują skrzywienia, ale mogą powodować zwężenie trzonu prącia w kształcie klepsydry lub szyjki butelki.

Płytka może ulegać zwapnieniu i stać się bardzo twarda, prawie jak kość. Blizna może powodować bolesne erekcje, osłabioną erekcję lub skrzywienie prącia. Mężczyźni mogą również zauważyć, że ich penis skurczył się lub stał się krótszy.

Skrzywienie prącia może utrudnić penetrację seksualną, a blizna może powodować skurcz lub skrócenie penisa.

choroba peyroniego zdjęcia
Choroba Peyroniego zdjęcia

 

 

Zatem najczęstsze objawy Choroby Peyroniego to:

 •  Skrzywienie penisa. Dostrzegalne zmiany kształtu penisa, zwłaszcza w czasie erekcji.
 •  Blizna wyczuwalna pod skórą. Blizna związana z chorobą Peyroniego – zwana płytką – może być wyczuwalna pod skórą prącia jako płaskie grudki lub pasmo tkanki twardej.
 • Problemy ze erekcją. Choroba Peyroniego może powodować problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji (zaburzenia erekcji). Ale często mężczyźni zgłaszają problemy z erekcją przed wystąpieniem objawów Choroby Peyroniego.
 • Skrócenie penisa z powodu zagięcia. Twój penis może się skrócić w wyniku choroby Peyroniego.
 •  Ból członka. Może być odczuwalny w czasie erekcji lub bez erekcji.
 • Inna deformacja prącia. U niektórych mężczyzn z chorobą Peyroniego penis we wzwodzie może mieć zwężenie, wgłębienia lub nawet wygląd przypominający klepsydrę, z ciasnym, wąskim paskiem wokół trzonu.

 

Fazy rozwoju Choroby Peyroniego

Nieleczona Choroba Peyroniego wraz z upływem czasu może się powiększać.  W obrazie klinicznym Choroby Peyroniego zazwyczaj wyróżnia się dwa etapy:

1. Fazę aktywną (ostrą)

Początek Choroby Peyroniego to często ostra, zapalna faza, która trwa zazwyczaj przez okres od 6 do 18 miesięcy. W czasie tej fazy, podczas wzwodu członka może pojawić się ból, a erekcja może spontaniczne ustąpić. Etap charakteryzuje się bolesnymi i słabymi erekcjami lub trudnymi wytryskami spowodowanymi stanem zapalnym, który może następnie przekształcić się w stwardniałą bliznę (płytkę).

Często występuje również powiększenie płytki i deformacja fizjologicznego kształtu prącia. Mężczyźni mogą odczuwać ból; różne stopnie skrzywienia, skrócenia lub wgniecenia prącia; i tworzenie się grudki tkanki bliznowatej.

2. Fazę stabilną (przewlekłą)

W tym okresie choroby ból jest słaby lub całkowicie znika, a wielkość płytki i skrzywienia jest stała.

Druga faza choroby Peyroniego, polega na utworzeniu stabilnej blizny (płytki) i ustabilizowaniu deformacji, która może skutkować zaburzeniami erekcji lub utratą długości prącia.

Przebieg Choroby Peyroniego

Przebieg choroby może być bardzo różny i niestety nie można go przewidzieć. Choroba Peyroniego może postępować, zatrzymać się lub cofnąć się z leczeniem lub bez leczenia. Statystycznie u około 13% pacjentów może nastąpić zmniejszenie objawów, u około 47% stan nie zmienia się, au 40% obraz kliniczny pogarsza się wraz z postępem choroby.

Nieprzewidywalny przebieg znacznie utrudnia zaplanowanie prawidłowej formy leczenia Choroby Peyroniego.

 

Dlaczego należy leczyć chorobę Peyroniego?nieleczona choroba peyroniego

 

Choroba Peyroniego potrafi znacznie obniżyć jakość życia mężczyzny. Nieleczona choroba Peyroniego, może spowodować impotencję lub brak możliwości odbywania stosunków seksualnych. Główną przyczyną jej leczenia jest chęć wydłużenia  aktywności seksualnej.

Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie objawy choroby Peyroniego i zdecydowali się na odpowiednio wczesne leczenie, mogą dłużej i w sposób satysfakcjonujący prowadzić życie seksualne.

 

Czy Choroba Peyroniego może ustąpić samoistnie?

Niestety z reguły nie można mieć nadziei, że wszystko samo się ułoży. Dlatego ważne jest, aby podać się diagnostyce i rozpocząć leczenie tak wcześnie, jak to możliwe. Jego celem jest zatrzymanie stanu zapalnego, zmniejszenie bólu oraz zapobieganie powstawaniu krzywizn i pogłębianiu deformacji już istniejących .

 

Choroba Peyroniego leczenie ESWT – na czym polega ?

 

choroba peyroniego zastrzyki leczenie
Głównym powodem podjęcia leczenia Choroby Peyroniego jest wydłużenie aktywności seksualnej.

Terapia polega na aplikacji fal terapeutycznych bezpośrednio na obszary zmienione chorobowo. W wyniku działania fal stwardniałe obszary osłonki ciał jamistych ulegają rozbiciu.

Terapia ESWT zmniejsza dolegliwości bólowe i może zredukować skrzywienie penisa i wspomagać przywrócenie fizjologicznego kształtu prącia. Terapię można uzupełnić leczeniem zaburzeń erekcji metodą LSWT.

 

Mechanizm działania fal uderzeniowych w leczeniu Choroby Peyroniego

Uważa się, że aplikacja fal uderzeniowych na członka ma wpływ na naczynia krwionośne, w których uwalniane są czynniki wzrostu. Te czynniki wzrostu stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neo-angiogeneza), a także naprawę błony śluzowej istniejących naczyń krwionośnych (śródbłonka).

Inne teorie sugerują, że aplikacja fal uderzeniowych rozbija płytkę, która blokuje przepływ krwi w małych naczyń krwionośnych lub może powodować migrację komórek macierzystych do obszaru, który następnie tworzy nowe naczynia krwionośne.

 

Korzyści leczenia falą uderzeniową ESWT w Chorobie Peyroniego

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych;
 • Pierwsze efekty pojawiają się po 4 zabiegach;
 • Zahamowanie progresji choroby;
 • Terapia jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna;
 • Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
 • Przywraca radość z życia seksualnego, dzięki poprawie funkcji erekcyjnej;
 • Nie wyklucza stosowania innych metod terapeutycznych.

 

Skuteczność leczenia choroby Peyroniego

Procedura ESWT znalazła się w obrębie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jako jedna z możliwości terapeutycznych w leczeniu Choroby Peyroniego. Ma istotne znaczenie w redukcji dolegliwości bólowych oraz pomaga w przywróceniu fizjologicznego kształtu członka w czasie erekcji. Efekty leczenia choroby Peyroniego metodą ESWT.

 

Choroba Peyroniego – cena zabiegów ESWT

Cykl terapeutyczny obejmuje 6 zabiegów. Terapia falą uderzeniową odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt pełnego cyklu to 2400 zł.  Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest konsultacja, której koszt wynosi 200 zł. Terapia może być uzupełniona modelowaniem prącia.

 

MediRaty

Więcej informacji:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

ESWT w leczeniu Choroby Peyroniego – wyniki badań naukowych

„Wnioski:

W oparciu o nasze ustalenia metodę ESWT można uznać za bezpieczną i wydajną, minimalnie inwazyjną opcję leczenia pacjentów cierpiących na Chorobę Peyroniego

„ESWT daje nowe możliwości dla przywrócenia zdrowia mężczyzn i jest nową metodą urologiczną, która koncentruje się na mechanizmie indukowania angiogenezy w jamistej tkance prącia. Ponadto oferuje bezpieczną i skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu pacjentów z Chorobą Peyroniego, szczególnie gdy nie reagują oni na inne leczenie zachowawcze, przed zastosowaniem leczenia chirurgicznego.”

Źródło: Extracorporeal Shock Wave Therapy in Peyronie’s Disease: Clinical Efficacy and Safety from a Single-Arm Observational Study, . 2019 Sep; 37(3): 339–346.  Published online 2019 Mar 26

 

Choroba Peyroniego – jak przygotować się do wizyty?

Z chorobą Peyroniego i innymi dolegliwościami urologicznymi stykamy się na co dzień. To naturalne, że na początku wizyty Pacjent może czuć skrępowanie z powodu omawiania intymnych problemów.

Jednak szczera, rzeczowa rozmowa jest szansą na uzyskanie pomocy od specjalistów, którzy pomogli już wielu mężczyznom cierpiącym na chorobę Peyroniego.  Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie do konsultacji.

1. Pytania, które możesz usłyszeć podczas wizyty:

🔹 kiedy zauważyłeś objawy choroby Peyroniego?

🔹 jak długo  i z jakim nasileniem wystęmują objawy?

🔹 czy objawy choroby Peyroniego zmieniają się w czasie?

🔹 jak wpływają one na Twoje samopoczucie i życie seksualne?

2. Choroba Peyroniego zdjęcia – warto wykonać zdjęcia członka w wzwodzie i pokazać specjaliście, pozwolą one na podjęcie właściwej terapii.

 

Choroba Peyroniego – leki – farmakoterapia

W leczeniu choroby Peyroniego farmakologię wykorzystuje się  przede wszystkim w lżejszych formach tego schorzenia, a wiele preparatów jest wciąż w fazie badań klinicznych, a ich działanie jest dyskusyjne.

Specjalista może też zdecydować o zastosowaniu leków, które wpływają na złagodzenie objawów choroby.

Należy zauważyć, że obecnie nie ma żadnego leku, który gwarantuje wyleczenie choroby Peyroniego, a leki stosowane niosą z sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

W farmakoterapii choroby Peyroniego podejmowano próby stosowania preparatów takich  jak:

 • witamina E – przede wszystkim posiada ona zdolność do usuwania wolnych rodników z organizmu. Między innymi dzięki temu witamina E może wykazywać działanie hamujące postęp choroby oraz stabilizujące ją. Jej stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych Źródło
 • kolchicyna – substancja ta ma działanie przeciwobrzękowe. Hamuje ona również wydzielanie kolagenu i może redukować rozmiar płytki Peyroniego. Tym samym może ona wpływać na zmniejszenie krzywizny prącia. Skutki uboczne stosowania kolchicyny to głównie problemy jelitowe oraz obniżenie liczby krwinek; Źródło
 • tamoksyfen – substancja ta wydaje się redukować ból prącia przy wzwodzie. Poza tym ma ona dość mały wpływ na rozmiar płytki Peyroniego, a jej działanie na krzywiznę członka nie jest jeszcze do końca zweryfikowane . Skutki uboczne terapii przy użyciu tamoksyfenu to głównie zaburzenia jelitowe oraz łysienie. Źródło
 • aminobenzoesan potasu – wyniki badań wskazują, iż substancja ta jest w stanie zmniejszyć rozmiar płytki Peyroniego . Dodatkowo aminobenzoesan potasu może stabilizować krzywiznę członka, co ma pełnić  w tym przypadku funkcję ochronną, natomiast brak jest wpływu na już istniejącą krzywiznę;

 

Jednak większość z nich nie jest potwierdzona jako standardowe leczenie choroby Peyroniego. Brak jest naukowych dowodów działania leków w formie monoterapii, tj. stosowania  jednego leku , bez łączenia z innymi lekami.

Dalsze badania dotyczące terapii lekami doustnymi mają za zadanie wykazać, czy będą one mogły znaleźć zastosowanie  w terapii skojarzonej Choroby Peyroniego.

 

Choroba Peyroniego operacja – gdy zawiodą metody nieinwazyjne

Operacja chirurgiczna usuwająca objawy Choroby Peyroniego jest zarezerwowana dla mężczyzn z cięższymi deformacjami prącia, zwłaszcza takimi, które uniemożliwiają współżycie seksualne.

Większość specjalistów sugeruje przeprowadzenie operacji, wtedy gdy zawiodą metody nieinwazyjne.

Zazwyczaj zaleca się odczekanie do czasu, aż płytka i skrzywienie przestaną się powiększać, a stan pacjenta nie pogorszy się przez co najmniej 9 do 12 miesięcy.

Choroba Peyroniego operacja
Choroba Peyroniego leczenie operacyjne

Przed zabiegiem chirurg sprawdza przepływ krwi w penisie, wstrzykując lek, który usztywni go, a także przeprowadza badanie ultrasonograficzne.

Testy te pomagają ustalić, co dzieje się wewnątrz twojego penisa (na przykład, czy występują również zaburzenia erekcji), dzięki czemu chirurg może zdecydować, który rodzaj operacji jest dla Ciebie najlepszy.

 

Istnieją 3 podstawowe sposoby leczenia choroby Peyroniego za pomocą operacji:

 • skrócenie boku penisa naprzeciw płytki
 • wydłużenie zakrzywionej strony penisa
 • umieszczenie protezy wewnątrz penisa, jeśli mężczyzna ma zarówno chorobę Peyroniego, jak i zaburzenia erekcji

 

1. Operacja Choroby Peyroniego polegająca na skróceniu boku prącia po przeciwnej stronie płytki / skrzywienia


Ten rodzaj zabiegu można wykonać poprzez wycięcie małych kawałków tkanki na zewnątrz łuku i zszycie go lub złożenie tkanki i pociągnięcie jej razem za pomocą nici chirurgicznej.

Operacja jest najczęściej bezpieczna, łatwa do wykonania dla chirurga i wiąże się z mniejszym ryzykiem problemów (takich jak krwawienia lub pogorszenie erekcji). Wadą jest to, że ten rodzaj operacji zazwyczaj skraca penisa.

Ta operacja jest lepsza dla mężczyzn z łagodnymi zaburzeniami erekcji lub nieposiadającymi takich problemów oraz  łagodnymi do umiarkowanych zakrzywieniami prącia i długim penisem.

 

 

Choroba peyroniego
Plastyka ciał jamistych prącia : jestemchory.pl/chapter.via?id=249

 

2. Operacja Choroby Peyroniego polegająca na wydłużeniu zakrzywionej strony prącia

Ten rodzaj zabiegu jest stosowany, gdy skrzywienie prącia jest ciężkie, płytka uległa zwapnieniu lub trzon prącia stał się bardzo wąski. Chirurg przecina płytkę, aby złagodzić napięcie i może usunąć część płytki.

Pozostała przestrzeń jest następnie wypełniana przeszczepem. W większości przypadków ta operacja nie spowoduje, że penis będzie znacznie krótszy.

Ale jest to trudniejsze dla chirurga i istnieje ryzyko, że może to spowodować zaburzenia erekcji. Ta operacja jest często zalecana tylko w przypadkach ciężkiej deformacji u mężczyzn, którzy nie mają problemów z erekcją.

Operacja Choroby Peyroniego
Operacja Choroby Peyroniego

 

3. Wszczepienie protezy prącia

Proteza lub plastyczne silikonowe pręty umieszczone wewnątrz penisa to opcja dla mężczyzn z chorobą Peyroniego i umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami erekcji.

W przypadkach, gdy jednocześnie występuje skrzywienie prącia i zaburzenia erekcji, zwłaszcza gdy ta dysfunkcja nie reaguje na proste zabiegi, najlepszą opcją jest wszczepienie protezy prącia.

W większości przypadków wyprostują one penisa i pozwolą mu stać się wystarczająco sztywnym umożliwiając współżycie seksualne.

Jeśli urządzenie nie prostuje penisa wystarczająco, chirurg może go bardziej wyprostować, modelując płytkę  lub lub ją przecinając i użyć przeszczepu do uzupełnienia otworu.

 

Proteza prącia to cylindryczna struktura, która jest wszczepiana do wnętrza prącia (nie jest widoczna z zewnątrz), nadając mu sztywność. W związku z tym samo wprowadzenie protezy może wystarczyć, aby rozwiązać lekką krzywiznę, chociaż przypadki z bardziej zaakcentowaną krzywizną mogą wymagać pewnego „ukształtowania” penisa, aby pomóc cofnąć krzywiznę.

Istnieją dwa rodzaje protez prącia : plastyczne i nadmuchiwane.

 • Protezy miękkie są zawsze (pół) sztywne, a ich kształt można formować. Jej główną zaletą jest fakt, że jest prostszym urządzeniem, a więc mniej podatnym na komplikacje i awarie. Jej główną wadą jest to, że jest mniej naturalny, ponieważ zachowuje sztywność.
 • Nadmuchiwane protezy są to cylindryczne komory, które mogą być wypełnione lub opróżniane, a tym samym umożliwiają przełączanie kształtem między stanie zwisu (puste) i erekcji (pełne). Polecenie wydaje sam pacjent, poprzez małą pompkę umieszczoną przy mosznie. Zalety i wady są przeciwieństwem protez plastycznych. Jest bardziej naturalny (ponieważ penis jest wiotki, gdy nie odbywa się aktywność seksualna), ale jest urządzeniem bardziej złożonym, a przez to bardziej podatnym na komplikacje mechaniczne i konieczność rewizji.

 

Choroba Peyroniego – zalecenia po operacji chirurgicznej

Po operacji umieszcza się na prąciu opatrunek uciskowy, którego zadaniem jest wspomóc proces gojenia i ograniczyć możliwość zakażenia rany.  W trakcie zabiegu do pęcherza zostanie wprowadzony cewnik, który może nadal znajdować się na miejscu po przebudzeniu.

Zazwyczaj cewnik jest wyjmowany na sali pooperacyjnej, jeśli opuszcza się ją w dniu operacji lub przy wypisie następnego dnia.

Możesz otrzymać antybiotyki do zażywania przez kilka dni, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i pomóc w zmniejszeniu obrzęku oraz leki przeciwbólowe. W okresie rekonwalescencji po operacji Choroby Peyroniego nie powinieneś uprawiać seksu oraz masturbacji przez co najmniej 6 tygodni po operacji.

 

Czynniki ryzyka w Chorobie Peyroniego


Niewielkie obrażenia penisa nie zawsze prowadzą do choroby Peyroniego. Jednak różne czynniki mogą przyczyniać się do słabego gojenia się ran i tworzenia się tkanki bliznowatej, które mogą odgrywać rolę w chorobie Peyroniego.

Tymi czynnikami mogą być:

Czynniki genetyczne w Chorobie Peyroniego. 

Jeśli członek rodziny ma chorobę Peyroniego, istnieje zwiększone ryzyko tej choroby.

Zaburzenia tkanki łącznej w chorobie Peyroniego.

Wydaje się, że mężczyźni z pewnymi zaburzeniami tkanki łącznej mają zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Peyroniego. Na przykład wielu mężczyzn z chorobą Peyroniego ma również podobne do sznurka zgrubienie na dłoni, które powoduje, że palce ciągną się do wewnątrz (tzw. przykurcz Dupuytrena).

Wiek a choroba Peyroniego.

Choroba Peyroniego może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, ale częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem, zwłaszcza u mężczyzn w wieku 50 i 60 lat. Krzywizna u młodszych mężczyzn jest rzadziej spowodowana chorobą Peyroniego i częściej nazywana jest wrodzonym skrzywieniem prącia.

Inne czynniki wpływające na Chorobę Peyroniego.

Pewne schorzenia, palenie i niektóre rodzaje operacji prostaty – mogą być powiązane z chorobą Peyroniego.

choroba peyroniego forum
Choroba Peyroniego zdjęcie

Inne kwestie związane z Chorobą Peyroniego

Choroba Peyroniego u młodych mężczyzn

Choroba Peyroniego występuje najczęściej u mężczyzn w średnim wieku, ale może wystąpić u mężczyzn w wieku ok. 20 lat. Badania pokazują, że od 8 do 10 procent mężczyzn z chorobą Peyroniego ma mniej niż 40 lat.

Większość młodych mężczyzn z Chorobą Peyroniego cierpi również na bolesną erekcję. Często wymagają interwencji medycznej z powodu ostrego przebiegu choroby.

Czy istnieją domowe sposoby na Chorobę Peyroniego?

Obecnie nie ma pewnych domowych sposobów na Chorobę Peyroniego. Wszelkie zalecone leczenie domowe ma jedynie charakter wspomagający. Niestety obecnie nie istnieje żadna cudowna maść na chorobę Peyroniego. Nie należy podejmować żadnych kroków terapeutycznych oraz suplementować jakichkolwiek preparatów bez kontaktu ze specjalistą.

 

 

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

 

Bibliografia:

 1. Ralph D, Gonzalez-Cadavid N, Mirone V, Perovic S, Sohn M, Usta M, Levine L. The management of Peyronie’s disease: evidence-based 2010 guidelines. J Sex Med. 2010 May;7(5):2359-74. Link
 2. Hatzimouratidis K, Eardley I, Giuliano F, et al. EAU Guidelines on Penile Curvature. Eur Urol. 2012 Sep;62(3):543-52. Link
 3. Levine LA, Larsen SM. Surgery for Peyronie’s disease. Asian J Androl. 2013 Mar;15(2):27-34. Link
 4. Levine LA, Burnett AL. Standard operating procedures for Peyronie’s disease. J Sex Med. 2013 Jan;10(1):230-44. Link
 5. Ralph D, Gonzalez-Cadavid N, Mirone V, et al. The management of Peyronie’s disease: evidence-based 2010 guidelines. Eur Urol. 2010 Jul;58(1):6-7. Link
 6. Pryor JP, Ralph DJ. Clinical presentations of Peyronie’s disease. Int J Impot Res. 2002 Apr;14(2):414-7. Link
 7. Mulhall JP, Creech SD, Boorjian SA, et al. Subjective and objective analysis of the prevalence of Peyronie’s disease in a population of men presenting for prostate cancer screening. J Urol. 2004 May;171(5):2350-3. Link
 8. Bella AJ, Lee JC, Carrier S, et al. 2015 CUA Practice Guidelines for Peyronie’s disease. Can Urol Assoc J. 2015 Sep-Oct;9(9-10):E686-94. Link
 9. Gonzalez-Cadavid NF, Rajfer J. Treatment of Peyronie’s disease with PDE5 inhibitors: an antifibrotic strategy. Nat Rev Urol. 2010 Nov;7(11):215-21. Link
 10. Nehra A, Alterowitz R, Culkin DJ, et al. Peyronie’s disease: AUA guideline. J Urol. 2015 Mar;193(3):894-901. Link
 11. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2671
 12. https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Peyroniego

Intymność, która boli, można leczyć

https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/meskie-sprawy-choroba-peyroniego/26202

Data ostatniej aktualizacji: 20.06.2023