Urolog to specjalista chirurg, który leczy mężczyzn, kobiety i dzieci z problemami nerek, pęcherza moczowego, prostaty i męskich narządów rodnych. Stany te obejmują raka, kamienie, infekcje, nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne i problemy z dnem miednicy.

urolog poznań swarzędzJakie choroby leczy urolog?

Urolodzy specjalizują się w leczeniu szeregu problemów z układem moczowym u mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym:

  • pęcherz i infekcje nerek
  • krew w moczu
  • kamienie nerkowe i kamienie pęcherza moczowego
  • rak nerki , pęcherza moczowego i nadnerczy
  • problemy z oddawaniem moczu, w tym nadreaktywny pęcherz
  • problemy z dnem miednicy

Mogą również leczyć problemy specyficzne dla mężczyzn, w tym:

Niektórzy urolodzy to podspecjaliści w określonych dziedzinach. Na przykład urolog dziecięcy specjalizuje się w zaburzeniach układu moczowego i rozrodczego u dzieci i młodzieży.

Inne podspecjalizacje obejmują:

  • chirurgia robotyczna, w której urolog wykorzystuje trójwymiarowe obrazy i sterowane komputerowo narzędzia chirurgiczne
  • chirurgia laparoskopowa , w której wykorzystuje się małe nacięcia i specjalne narzędzia chirurgiczne, w tym miniaturowe kamery wideo

Gdzie pracują urolodzy?

Urolodzy przyjmują swoich pacjentów w klinice lub gabinecie. Wiele z nich działa zarówno w szpitalach publicznych, jak i prywatnych .

Jak znaleźć urologa?

Poproś swojego lekarza, bliskich przyjaciół lub rodzinę o rekomendację dobrego urologa. Możesz znaleźć najbliższego urologa, przeszukując wyszukiwarkę usług znanylekarz.pl .

Ile będzie kosztował urolog?

Koszt może być bardzo różny, w zależności od rodzaju opieki, którą otrzymujesz, od tego, czy jest to szpital, czy masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne i cennika zabiegowego.

 

Twoja wizyta w gabinecie urologicznym

Jeśli jesteś mężczyzną, który nie odbył swojej pierwszej wizyty w gabinecie urologa, możesz się zastanawiać, czego się spodziewać.

Po pierwsze, warto zrozumieć, kim są urolodzy. Są lekarzami specjalizującymi się w układzie moczowo-płciowym – nerkach, pęcherzu moczowym, nadnerczach, cewce moczowej i męskich narządach płciowych – oraz męskiej płodności. Urolodzy są również przeszkoleni w zakresie leczenia chirurgicznego i medycznego chorób dotykających te narządy.

urologia-poznan-swarzedzOto typowe rzeczy, których możesz się spodziewać podczas wizyty u urologa:

  1. Urolog poprosi Cię  o oddanie próbki moczu , więc nie chodź do gabinetu z pustym pęcherzem. Wiele schorzeń urologicznych może uniemożliwić Ci zatrzymanie moczu. Dlatego po przyjeździe poinformuj personel kliniki, że ​​jesteś gotowy dostarczyć próbkę.

  2. Każda wizyta w gabinecie urologa zaczyna się od różnych dokumentów . Może to obejmować kwestionariusze, które pomogą ocenić, jak poważna jest twoja dolegliwość. W kwestionariuszach „oceniasz” takie rzeczy, jak objawy dolnych dróg moczowych, nietrzymanie moczu i/lub zdrowie seksualne. Możesz również wypełnić „dziennik mykcji”, aby udokumentować czas i ilość oddawania moczu, jeśli (i kiedy) wystąpi  nietrzymanie moczu .

  3. Wejdziesz do gabinetu, a specjalista zapisze Twoją szczegółową historię medyczną. Skoncentruje się na twoim układzie moczowo-płciowym i na tym, jaki jest twój podstawowy problem, a także obejmie pełny przegląd wszystkich układów organizmu. Choroba innych układów może pomóc w diagnozowaniu problemów urologicznych. Przygotuj się na dostarczenie pełnej listy wszystkich swoich leków , w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i suplementów, które przyjmujesz. Jeśli uważasz, że nie pamiętasz nazw wszystkiego, co bierzesz, zabierz ze sobą wszystkie leki.

  4. Urolog przeprowadzi  badanie fizykalne . Skoncentrują się na układzie moczowo-płciowym i ocenią również inne układy. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych oraz badanie per rectum w celu oceny prostaty.

  5. Po badaniu urolog  omówi plan leczenia  , aby ustalić, co się dzieje. Zwykle wiąże się to z dodatkowymi badaniami podczas tej wizyty lub, częściej, podczas późniejszej wizyty. Urolog może chcieć sprawdzić morfologię krwi, czynność nerek lub przetestować  PSA (antygen specyficzny dla prostaty) lub poziom testosteronu.

  6. Twój urolog może zlecić  badania obrazowe . Może to obejmować USG nerek, pęcherza moczowego i/lub prostaty; lub skan obrazowy w celu wizualizacji określonych narządów.

  7. Urolog może zalecić zabieg ambulatoryjny,  gabinetowy . Może to być cystoskopia, minimalnie inwazyjna procedura, która bada pęcherz i cewkę moczową; urodynamika, która ocenia funkcjonalność pęcherza u pacjentów z nietrzymaniem moczu; i/lub biopsja.

Skoncentrowana, szczegółowa wizyta w gabinecie urologa pozwoli lekarzowi ustalić właściwy sposób postępowania w leczeniu Twoich objawów.

 

Jak wybrać dobrego urologa w Poznaniu?

 
Jeśli jesteś jak większość pacjentów szukających urologa, Twój lekarz pierwszego kontaktu zalecił Ci wizytę. Urolog przeprowadzi Cię przez wiele decyzji dotyczących ochrony zdrowia dróg moczowych lub leczenia choroby, zaburzenia lub stanu dróg moczowych. Jak znaleźć najlepszego urologa, który jest dla Ciebie odpowiedni? Oto kilka ważnych czynników, o których należy pamiętać.

 

8 wskazówek dotyczących wyboru urologa

 
Jeśli jesteś jak większość pacjentów szukających urologa, Twój lekarz pierwszego kontaktu zalecił Ci wizytę. Urolog przeprowadzi Cię przez wiele decyzji dotyczących ochrony zdrowia dróg moczowych lub leczenia choroby, zaburzenia lub stanu dróg moczowych. Jak znaleźć najlepszego urologa, który jest dla Ciebie odpowiedni? Oto kilka ważnych czynników, o których należy pamiętać.
 
klinika-urologii-poznan-hrab

1. Uzyskaj polecenia

Zacznij od poproszenia lekarza pierwszego kontaktu o listę skierowań urologów. Możesz również poprosić rodzinę, przyjaciół i innych świadczeniodawców o zalecenia. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z referencjami i doświadczeniem lekarzy. Gdy już zawęzisz listę, umów się na wizytę u urologa, który wydaje się, że jest w stanie najlepiej Ci pomóc.
 

2. Zbadaj doświadczenia urologa

Doświadczenie specjalisty jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urologa. Zawsze sprawdź, że urolog posiada niezbędne przeszkolenie, umiejętności i doświadczenie, aby zapewnić opiekę urologiczną
 

3. Rozważ doświadczenie specjalistyczne urologa

Doświadczenie ma znaczenie przy wyborze urologa. Im większe doświadczenie urologa z chorobą lub zabiegiem, tym lepsze będą Twoje wyniki. Zapytaj, ilu pacjentów z twoim konkretnym stanem leczył urolog. Jeśli wiesz, że potrzebujesz konkretnej procedury, zapytaj, ile zabiegów wykonał lekarz i dowiedz się, jak często występują komplikacje – komplikacje, z którymi zetknął się lekarz, a także własne ryzyko powikłań. Doświadczeni urolodzy najlepiej potrafią zapobiegać powikłaniom chirurgicznym lub szybko je rozpoznawać i leczyć.

 

4. Rozważ płeć

Ważne jest, abyś czuł się komfortowo z płcią swojego urologa, ponieważ będziesz musiał otwarcie omawiać swoje prywatne i intymne sprawy. Urolodzy mogą specjalizować się w schorzeniach urologicznych specyficznych dla mężczyzn i kobiet , takich jak powiększenie prostaty u mężczyzn i wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet. Zapytaj urologa o jego ostatnie szkolenie i doświadczenie związane z twoim stanem i płcią.
 

5. Badania jakości szpitala

Szpital twojego lekarza jest twoim szpitalem. Z tego powodu weź pod uwagę jakość opieki w szpitalu, w którym urolog może leczyć pacjentów. Jakość szpitala ma dla Ciebie znaczenie, ponieważ pacjenci w najlepiej ocenianych szpitalach mają mniej powikłań i lepsze wskaźniki przeżycia. Dodatkowo zastanów się, czy lokalizacja szpitala jest dla Ciebie ważna. Jeśli musisz udać się do szpitala na badania lub leczenie, chcesz, aby lokalizacja zachęcała, a nie zniechęcała do opieki w odpowiednim czasie.
 

6. Oceń styl komunikacji

Wybierz urologa, z którym możesz swobodnie rozmawiać i który wspiera Twoje potrzeby informacyjne. Kiedy po raz pierwszy spotykasz się z urologiem, zadaj pytanie i zauważ, jak odpowiada. Czy on lub ona przyjmuje twoje pytania i odpowiada na nie w sposób, który możesz zrozumieć? Znajdź urologa, który wykaże zainteresowanie poznaniem Ciebie, uwzględni Twoje preferencje dotyczące leczenia i szanuje Twój proces decyzyjny.
 

7. Przeczytaj recenzje pacjentów

Czytanie tego, co inni ludzie mają do powiedzenia na temat lekarza, może dać wgląd w to, jak lekarz praktykuje medycynę, a także jak prowadzona jest jego praktyka lekarska. Recenzje pacjentów zazwyczaj pytają ludzi o ich doświadczenia z planowaniem spotkań, czasem oczekiwania, środowiskiem biurowym i życzliwością rejestracji. Możesz dowiedzieć się, jak bardzo pacjenci ufają lekarzowi, ile czasu spędza ze swoimi pacjentami i jak dobrze odpowiada na pytania.
 

8. Dowiedz się, co obejmuje twoje ubezpieczenie

Twoje ubezpieczenie to kwestia praktyczna. Aby otrzymać jak najwięcej świadczeń ubezpieczeniowych i jak najmniej płacić z własnej kieszeni za opiekę, być może będziesz musiał wybrać urologa, który uczestniczy w Twoim planie. Podczas wybierania urologa w ramach NFZ nadal należy brać pod uwagę referencje, doświadczenie, wyniki i jakość szpitala.