Przybliżony czas czytania: 2 min.

 

Urolog to specjalista chirurg, który leczy mężczyzn, kobiety i dzieci z problemami nerek, pęcherza moczowego, prostaty i męskich narządów rodnych. Stany te obejmują raka, kamienie, infekcje, nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne i problemy z dnem miednicy.

urolog poznań swarzędzJakie choroby leczy urolog?

Urolodzy specjalizują się w leczeniu szeregu problemów z układem moczowym u mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym:

 • pęcherz i infekcje nerek
 • krew w moczu
 • kamienie nerkowe i kamienie pęcherza moczowego
 • rak nerki , pęcherza moczowego i nadnerczy
 • problemy z oddawaniem moczu, w tym nadreaktywny pęcherz
 • problemy z dnem miednicy

Mogą również leczyć problemy specyficzne dla mężczyzn, w tym:

Niektórzy urolodzy to podspecjaliści w określonych dziedzinach. Na przykład urolog dziecięcy specjalizuje się w zaburzeniach układu moczowego i rozrodczego u dzieci i młodzieży.

Inne podspecjalizacje obejmują:

 • chirurgia robotyczna, w której urolog wykorzystuje trójwymiarowe obrazy i sterowane komputerowo narzędzia chirurgiczne
 • chirurgia laparoskopowa , w której wykorzystuje się małe nacięcia i specjalne narzędzia chirurgiczne, w tym miniaturowe kamery wideo

Gdzie pracują urolodzy?

Urolodzy przyjmują swoich pacjentów w klinice lub gabinecie. Wiele z nich działa zarówno w szpitalach publicznych, jak i prywatnych .

Jak znaleźć urologa?

Poproś swojego lekarza, bliskich przyjaciół lub rodzinę o rekomendację dobrego urologa. Możesz znaleźć najbliższego urologa, przeszukując wyszukiwarkę usług znanylekarz.pl .

Ile będzie kosztował urolog?

Koszt może być bardzo różny, w zależności od rodzaju opieki, którą otrzymujesz, od tego, czy jest to szpital, czy masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne i cennika zabiegowego.

Twoja wizyta w gabinecie urologicznym

Jeśli jesteś mężczyzną, który nie odbył swojej pierwszej wizyty w gabinecie urologa, możesz się zastanawiać, czego się spodziewać.

Po pierwsze, warto zrozumieć, kim są urolodzy. Są lekarzami specjalizującymi się w układzie moczowo-płciowym – nerkach, pęcherzu moczowym, nadnerczach, cewce moczowej i męskich narządach płciowych – oraz męskiej płodności. Urolodzy są również przeszkoleni w zakresie leczenia chirurgicznego i medycznego chorób dotykających te narządy.

urologia-poznan-swarzedzOto typowe rzeczy, których możesz się spodziewać podczas wizyty u urologa:

 1. Urolog poprosi Cię  o oddanie próbki moczu , więc nie chodź do gabinetu z pustym pęcherzem. Wiele schorzeń urologicznych może uniemożliwić Ci zatrzymanie moczu. Dlatego po przyjeździe poinformuj personel kliniki, że ​​jesteś gotowy dostarczyć próbkę.
 2. Każda wizyta w gabinecie urologa zaczyna się od różnych dokumentów . Może to obejmować kwestionariusze, które pomogą ocenić, jak poważna jest twoja dolegliwość. W kwestionariuszach „oceniasz” takie rzeczy, jak objawy dolnych dróg moczowych, nietrzymanie moczu i/lub zdrowie seksualne. Możesz również wypełnić „dziennik mykcji”, aby udokumentować czas i ilość oddawania moczu, jeśli (i kiedy) wystąpi  nietrzymanie moczu .
 3. Wejdziesz do gabinetu, a specjalista zapisze Twoją szczegółową historię medyczną. Skoncentruje się na twoim układzie moczowo-płciowym i na tym, jaki jest twój podstawowy problem, a także obejmie pełny przegląd wszystkich układów organizmu. Choroba innych układów może pomóc w diagnozowaniu problemów urologicznych. Przygotuj się na dostarczenie pełnej listy wszystkich swoich leków , w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i suplementów, które przyjmujesz. Jeśli uważasz, że nie pamiętasz nazw wszystkiego, co bierzesz, zabierz ze sobą wszystkie leki.
 4. Urolog przeprowadzi  badanie fizykalne . Skoncentrują się na układzie moczowo-płciowym i ocenią również inne układy. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych oraz badanie per rectum w celu oceny prostaty.
 5. Po badaniu urolog  omówi plan leczenia  , aby ustalić, co się dzieje. Zwykle wiąże się to z dodatkowymi badaniami podczas tej wizyty lub, częściej, podczas późniejszej wizyty. Urolog może chcieć sprawdzić morfologię krwi, czynność nerek lub przetestować  PSA (antygen specyficzny dla prostaty) lub poziom testosteronu.
 6. Twój urolog może zlecić  badania obrazowe . Może to obejmować USG nerek, pęcherza moczowego i/lub prostaty; lub skan obrazowy w celu wizualizacji określonych narządów.
 7. Urolog może zalecić zabieg ambulatoryjny,  gabinetowy . Może to być cystoskopia, minimalnie inwazyjna procedura, która bada pęcherz i cewkę moczową; urodynamika, która ocenia funkcjonalność pęcherza u pacjentów z nietrzymaniem moczu; i/lub biopsja.

Skoncentrowana, szczegółowa wizyta w gabinecie urologa pozwoli lekarzowi ustalić właściwy sposób postępowania w leczeniu Twoich objawów.

 

Tel: 503-733-127

Lub umów się on-line

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Czytaj więcej – Urolog Kraków

 

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023