Urolog to specjalista chirurg, który leczy mężczyzn, kobiety i dzieci z problemami nerek, pęcherza moczowego, prostaty i męskich narządów rodnych. Stany te obejmują raka, kamienie, infekcje, nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne i problemy z dnem miednicy.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie choroby leczy urolog?
Urolodzy specjalizują się w leczeniu szeregu problemów z układem moczowym u mężczyzn, kobiet i dzieci, w tym:
- pęcherz i infekcje nerek
- krew w moczu
- kamienie nerkowe i kamienie pęcherza moczowego
- rak nerki , pęcherza moczowego i nadnerczy
- problemy z oddawaniem moczu, w tym nadreaktywny pęcherz
- problemy z dnem miednicy
Mogą również leczyć problemy specyficzne dla mężczyzn, w tym:
- powiększona prostata (łagodny przerost prostaty)
- stan zapalny lub zainfekowana prostata (zapalenie prostaty)
- rak prostaty
- rak jąder
- żylaki powrózka nasiennego i cysty
- zaburzenia erekcji / problemy z erekcją – zobacz leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową
- niepłodność
- wazektomia
- przedwczesny wytrysk
- powiększanie penisa
Niektórzy urolodzy to podspecjaliści w określonych dziedzinach. Na przykład urolog dziecięcy specjalizuje się w zaburzeniach układu moczowego i rozrodczego u dzieci i młodzieży.
Inne podspecjalizacje obejmują:
- chirurgia robotyczna, w której urolog wykorzystuje trójwymiarowe obrazy i sterowane komputerowo narzędzia chirurgiczne
- chirurgia laparoskopowa , w której wykorzystuje się małe nacięcia i specjalne narzędzia chirurgiczne, w tym miniaturowe kamery wideo
Gdzie pracują urolodzy?
Urolodzy przyjmują swoich pacjentów w klinice lub gabinecie. Wiele z nich działa zarówno w szpitalach publicznych, jak i prywatnych .
Jak znaleźć urologa?
Poproś swojego lekarza, bliskich przyjaciół lub rodzinę o rekomendację dobrego urologa. Możesz znaleźć najbliższego urologa, przeszukując wyszukiwarkę usług znanylekarz.pl .
Ile będzie kosztował urolog?
Koszt może być bardzo różny, w zależności od rodzaju opieki, którą otrzymujesz, od tego, czy jest to szpital, czy masz prywatne ubezpieczenie zdrowotne i cennika zabiegowego.
Twoja wizyta w gabinecie urologicznym
Jeśli jesteś mężczyzną, który nie odbył swojej pierwszej wizyty w gabinecie urologa, możesz się zastanawiać, czego się spodziewać.
Po pierwsze, warto zrozumieć, kim są urolodzy. Są lekarzami specjalizującymi się w układzie moczowo-płciowym – nerkach, pęcherzu moczowym, nadnerczach, cewce moczowej i męskich narządach płciowych – oraz męskiej płodności. Urolodzy są również przeszkoleni w zakresie leczenia chirurgicznego i medycznego chorób dotykających te narządy.
Oto typowe rzeczy, których możesz się spodziewać podczas wizyty u urologa:
- Urolog poprosi Cię o oddanie próbki moczu , więc nie chodź do gabinetu z pustym pęcherzem. Wiele schorzeń urologicznych może uniemożliwić Ci zatrzymanie moczu. Dlatego po przyjeździe poinformuj personel kliniki, że jesteś gotowy dostarczyć próbkę.
- Każda wizyta w gabinecie urologa zaczyna się od różnych dokumentów . Może to obejmować kwestionariusze, które pomogą ocenić, jak poważna jest twoja dolegliwość. W kwestionariuszach „oceniasz” takie rzeczy, jak objawy dolnych dróg moczowych, nietrzymanie moczu i/lub zdrowie seksualne. Możesz również wypełnić „dziennik mykcji”, aby udokumentować czas i ilość oddawania moczu, jeśli (i kiedy) wystąpi nietrzymanie moczu .
- Wejdziesz do gabinetu, a specjalista zapisze Twoją szczegółową historię medyczną. Skoncentruje się na twoim układzie moczowo-płciowym i na tym, jaki jest twój podstawowy problem, a także obejmie pełny przegląd wszystkich układów organizmu. Choroba innych układów może pomóc w diagnozowaniu problemów urologicznych. Przygotuj się na dostarczenie pełnej listy wszystkich swoich leków , w tym leków dostępnych bez recepty, witamin i suplementów, które przyjmujesz. Jeśli uważasz, że nie pamiętasz nazw wszystkiego, co bierzesz, zabierz ze sobą wszystkie leki.
- Urolog przeprowadzi badanie fizykalne . Skoncentrują się na układzie moczowo-płciowym i ocenią również inne układy. Lekarz przeprowadzi badanie narządów płciowych oraz badanie per rectum w celu oceny prostaty.
- Po badaniu urolog omówi plan leczenia , aby ustalić, co się dzieje. Zwykle wiąże się to z dodatkowymi badaniami podczas tej wizyty lub, częściej, podczas późniejszej wizyty. Urolog może chcieć sprawdzić morfologię krwi, czynność nerek lub przetestować PSA (antygen specyficzny dla prostaty) lub poziom testosteronu.
- Twój urolog może zlecić badania obrazowe . Może to obejmować USG nerek, pęcherza moczowego i/lub prostaty; lub skan obrazowy w celu wizualizacji określonych narządów.
- Urolog może zalecić zabieg ambulatoryjny, gabinetowy . Może to być cystoskopia, minimalnie inwazyjna procedura, która bada pęcherz i cewkę moczową; urodynamika, która ocenia funkcjonalność pęcherza u pacjentów z nietrzymaniem moczu; i/lub biopsja.
Skoncentrowana, szczegółowa wizyta w gabinecie urologa pozwoli lekarzowi ustalić właściwy sposób postępowania w leczeniu Twoich objawów.
Tel: 503-733-127
Lub umów się on-line
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
Rejestracja 10-18:00
Specjaliści KORE
Data publikacji: 11.10.2021
Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023