Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Ból kręgosłupa jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, które dotykają społeczeństwo na całym świecie. W Polsce bóle kręgosłupa dotyczą aż 80% dorosłych osób. Są one wynikiem różnych czynników, takich jak siedzący tryb życia, brak ruchu, nieprawidłowa postawa, czy też choroby i urazy.

Wiele osób, które cierpią na ból kręgosłupa, szuka pomocy u różnych specjalistów. Jednym z takich specjalistów jest lekarz od kręgosłupa. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czym zajmuje się ten lekarz oraz jakie są inne możliwe opcje leczenia bólu kręgosłupa.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania od wielu lat zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób kręgosłupa. Skutecznie pomagamy pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle pleców.

 

lekarz od kręgosłupa

Jaki lekarz od kręgosłupa?

W przypadku bólu kręgosłupa wielu ludzi zadaje sobie pytanie, do jakiego lekarza się udać. Można skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub internistą, którzy mogą pomóc w diagnozie i leczeniu chorób ogólnoustrojowych, które mogą wpływać na kręgosłup. Jednakże, jeśli ból pleców jest poważny lub przewlekły, warto udać się do specjalisty – lekarza od kręgosłupa lub fizjoterapeuty ortopedycznego.

Lekarz od kręgosłupa, zwany także ortopedą kręgosłupa, jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania i leczenia schorzeń kręgosłupa. Lekarz ten zajmuje się różnymi rodzajami bólu kręgosłupa, takimi jak ból szyi, dolnej części pleców, ból krzyża oraz ból spowodowany problemami neurologicznymi. Lekarz ten specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń kręgosłupa, takich jak przepuklina dysku, zwyrodnienie kręgosłupa, skolioza, osteoporoza i infekcje kręgosłupa.

Czy ortopeda zajmuje się kręgosłupem?

Tak, ortopeda zajmuje się kręgosłupem i chorobami z nim związanymi. Z reguły ortopeda kręgosłupa jest pierwszym lekarzem, do którego pacjent się zwraca w przypadku bólu kręgosłupa lub innych dolegliwości. Ortopeda od kręgosłupa jest specjalistą w swojej dziedzinie, który zna się na anatomii i funkcjonowaniu kręgosłupa oraz wie, jak go leczyć.

Czy neurolog leczy kręgosłup?

Neurolog to specjalista, który zajmuje się chorobami układu nerwowego. Wiele chorób związanych z kręgosłupem, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, wymagają konsultacji z neurologiem. Jednakże, w przypadku bólu kręgosłupa, który nie jest spowodowany chorobą neurologiczną, neurolog zazwyczaj nie jest najlepszym specjalistą. W takiej sytuacji lepiej udać się do ortopedy kręgosłupa.

Ortopeda od kręgosłupa

Ortopeda kręgosłupa to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób kręgosłupa. Takie osoby cierpią często na ból pleców, dyskopatię, zwyrodnienie kręgosłupa czy skoliozę. Ortopeda od kręgosłupa zawsze zaczyna od dokładnego wywiadu medycznego pacjenta oraz badania. Często przeprowadza badania obrazowe – MRI, tomografię komputerową lub RTG. Po zdiagnozowaniu problemu specjalista dobiera odpowiednie leczenie, które może polegać na rehabilitacji, założeniu specjalnego gorsetu, farmakoterapii lub nawet operacji.

 

 

Lekarz od pleców

Lekarz od pleców to inna popularna nazwa dla lekarza od kręgosłupa. Jeśli ból kręgosłupa jest lokalizowany w okolicy pleców, warto udać się do lekarza od kręgosłupa lub ortopedy kręgosłupa. Lekarz ten przeprowadzi dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, zaleci odpowiednie badania, takie jak MRI, RTG lub tomografię komputerową, a następnie dobierze odpowiednie leczenie.

Neurolog czy ortopeda od kręgosłupa?

W przypadku bólu kręgosłupa wiele osób zadaje sobie pytanie, którego specjalisty powinni szukać – neurologa czy ortopedę od kręgosłupa. Odpowiedź jest dość prosta – w większości przypadków lepiej udać się do ortopedy od kręgosłupa, ponieważ jest to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób kręgosłupa. Neurolog to specjalista od chorób układu nerwowego, a ból kręgosłupa zwykle nie jest związany z chorobą neurologiczną.

ortopeda od kręgosłupa

Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu kręgosłupa. Może on wynikać z przeciążenia mięśni, zwichnięć, przepukliny dysku, zapalenia stawów czy osteoporozy.

W przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego, warto udać się do lekarza od kręgosłupa, ortopedy kręgosłupa lub fizjoterapeuty ortopedycznego, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów z kręgosłupem dolnym. Specjalista ten przeprowadzi dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta, zaleci odpowiednie badania, takie jak badanie MRI, CT lub RTG, a następnie dobierze odpowiednie leczenie.

A kiedy zgłosić się do neurochirurga kręgosłupa?

Neurochirurg kręgosłupa to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób kręgosłupa o różnym podłożu . Są to zazwyczaj przypadki poważnych urazów kręgosłupa, guzów, przepuklin dyskowych, chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, wypadnięcia krążka międzykręgowego, stenoz kręgosłupa, czyli zwężenia kanału kręgowego, a także wad rozwojowych kręgosłupa.

Neurochirurg kręgosłupa przeprowadza dokładną diagnostykę chorób kręgosłupa z wykorzystaniem różnych badań, takich jak badanie neurologiczne, badanie obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mielografia) oraz badania laboratoryjne. Na podstawie wyników diagnostycznych neurochirurg kręgosłupa podejmuje decyzję o rodzaju leczenia, które może być zarówno zachowawcze, jak i operacyjne.

W przypadku chorób kręgosłupa, które wymagają leczenia operacyjnego, neurochirurg kręgosłupa wykonuje operacje na kręgosłupie, takie jak laminektomia, dyscektomia, stabilizacja kręgosłupa lub artroplastyka.

W zależności od rodzaju choroby kręgosłupa, neurochirurg kręgosłupa może pracować w porozumieniu z innymi specjalistami, takimi jak ortopeda, neurolog, radiolog czy fizjoterapeuta, aby zapewnić pacjentowi jak najlepszą opiekę medyczną.

Inne możliwe opcje leczenia bólu kręgosłupa

Oprócz wizyty u lekarza od kręgosłupa, istnieją również inne sposoby na leczenie bólu kręgosłupa. Jednym z nich jest fizjoterapia, która może pomóc wzmocnić mięśnie pleców i poprawić postawę. Inne opcje to akupunktura, masaż, czy terapia manualna. Istnieją również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić ból kręgosłupa. W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

 

Specjalista od bólu pleców

 

Podsumowanie

Ból kręgosłupa jest powszechnym problemem zdrowotnym, który dotyka wielu ludzi. W przypadku poważnego lub przewlekłego bólu pleców, warto udać się do specjalisty – lekarza od kręgosłupa lub ortopedy kręgosłupa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów z kręgosłupem. Istnieją również inne sposoby na leczenie bólu kręgosłupa, takie jak fizjoterapia, akupunktura, masaż czy terapia manualna. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą i wybrać najlepsze opcje leczenia dla siebie.

 

 

Tel: 503-733-127

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Bibliografia:

Data ostatniej aktualizacji: 29.06.2023