Przybliżony czas czytania: 4 min.

the_content(

Zapalenie prostaty to inaczej stan zapalny gruczołu krokowego (inaczej prostatodynia). Taki stan zapalny może zdarzyć się w każdym wieku, niestety często trudność sprawia odnalezienie bezpośredniej przyczyny.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania od wielu lat zajmujemy się Pacjentami cierpiącymi na niebakteryjne zapalenie prostaty.  Możemy też skutecznie pomóc pacjentom z Małopolski. )

 

Zadzwoń – Wielkopolska – Poznań:

Tel: 503 733 127

Zadzwoń – Małopolska – Kraków:

Tel:12 375 14 77

 

przwlekłe zapalenie prostaty

Przyczyny zapalenia prostaty

Przyczyną ostrego zapalenia prostaty może być:

 • infekcja bakteryjna
 • infekcja wirusowej (mikroorganizmy dostają się do gruczołu krokowego razem z moczem),
 • infekcjaukładu moczowego,
 • długotrwałe umieszczenie cewnika w cewce moczowej
 • powikłanie po zabiegach urologicznych
 • obecność kamieni sterczowych, które utrudniają odpływ moczu
 • rzeżączka.

Bakterie mogą przedostać się też do prostaty przez krew lub układ limfatyczny. W moczu może pojawić się krew. Ostre zapalenie prostaty to konieczność bezzwłocznej interwencji medycznej.

Najczęstszą przyczyną zapalenia prostaty nie ma jednak podłoża bakteryjnego. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego rozpoznaje się, gdy objawy zapalenia stercza utrzymują się dłużej niż 3 miesiące.

Dokładne przyczyny niebakteryjnego przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego nie są w pełni poznane. Spośród wielu możliwych przyczyn wymienia się

 • stres,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia autoimmunologiczne.

 

Zapalenie prostaty objawy

Wśród objawów zapalenia prostaty mogą wystąpić:

 • ból w okolicy miednicy,
 • ból narządów płciowych,
 • pieczenie i ropny wyciek z cewki moczowej,
 • ból w okolicy krocza, prącia, odbytu,
 • ból w pachwinie
 • ból w dolnej części pleców,
 • bóle mięśni,
 • trudności z oddawaniem moczu,
 • zaburzenia seksualne (np. obniżenie libido) lub bolesny orgazm.

Objawy przewlekłego zapalenia prostaty posiadają mniejsze nasilenie i często pojawiają się epizodycznie.

Są często określane jako zespół bólowy miednicy mniejszej. Nasi pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalenie prostaty skarżą się często na:

 • ból krocza, członka, jąder i okolicy łonowej,
 • problemy z erekcją,
 • ból podczas wytrysku,
 • ból w czasie oddawania moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz.

Leczenie zapalenia prostaty

leczenie zapalenia prostaty poznań

Leczenie zapalenia prostaty, stosowane w naszej klinice to połączanie aplikacji fal terapeutycznych bezpośrednio na obszar prostaty ze specjalistyczną terapią urologiczną.  Na skutek działania fal ulega poprawie ukrwienie prostaty co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości związanych z zapaleniem gruczołu krokowego.

Wpływamy także na rozluźnienie mięśni w obszarze dna miednicy.

Leczenie prostaty metodą ESWT jest nieinwazyjne i przypomina badanie głowicą do USG. Nie wymaga zwolnienia lekarskiego i umożliwia powrót do codziennej aktywności bezpośrednio po zabiegu.

Korzyści terapii falą uderzeniową (ESWT) w leczeniu Przewlekłego Zapalenia Prostaty

Zapalenie prostaty

 • Zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy prostaty;
 • Zahamowanie progresji choroby;
 • Poprawa jakości erekcji;
 • Terapia jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna;
 • Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
 • Efekty pojawiają się po 4 zabiegach;
 • Zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu oraz poprawa przepływu moczu w trakcie mikcji;
 • Nie wyklucza stosowania innych metod terapeutycznych.

Skuteczność leczenia niebakteryjnego zapalenia prostaty

leczenie prostaty poznań

Badania kliniczne wyraźnie wskazują na niesamowitą skuteczność w łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych prostaty. Wykazano, że  mężczyźni z przedziału wiekowego 27-70 lat, którzy cierpieli na chroniczne bóle w obrębie miednicy, po przejściu terapii fala uderzeniową, mówią o ogromnej poprawie.

82% zauważa wyraźne zmniejszenie bólu miednicy i objawów ze strony układu moczowego aż o 50%! Terapia ESWT prowadzi do trwałego i znaczącego zmniejszenia objawów. Pacjenci zgłaszają także poprawę funkcji erekcyjnej. W celu podniesienia skuteczności działania metody ESWT, zawsze stosujemy specjalistyczną terapię manualną.

 

zapalenie prostaty - fala uderzeniowa opinie

Koszty terapii ESWT – leczenia przewlekłego zapalenia prostatywyleczyłem zapalenie prostaty

Terapia przewlekłego zapalenia prostaty odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt sesji terapeutycznych bez ESWT wynosi 180 zł, z zabiegiem ESWT 400 zł. Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest konsultacja z badaniem USG, której koszt wynosi 220 zł. Czas leczenia to zazwyczaj 4-6 tygodni.

 

 

 

Zadzwoń i umów się na wizytę:

 

Wielkopolska – Poznań:

Tel: 503 733 127

 

Małopolska – Kraków:

Tel:12 375 14 77

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje zapalenia prostaty?
 • Jak diagnozuje się zapalenie prostaty?
 • Jakie leki stosuje się w leczeniu zapalenia prostaty?

 

Zapalenie prostaty – rodzaje stanów zapalnych

Wyleczyłem przewlekłe zapalenie prostaty
https://fit-prostata.pl/zapalenie-prostaty/

Termin zapalenie prostaty odnosi się do szeregu schorzeń, od ostrej infekcji bakteryjnej po przewlekłe zespoły bólowe, w których gruczoł krokowy jest w stanie zapalnym.

Badanie fizykalne często nie wyjaśnia bezpośredniej przyczyny bólu. Posiew i badanie mikroskopowe moczu i wydzieliny gruczołu krokowego przed i po masażu prostaty mogą pomóc w różnicowaniu zapalenia gruczołu krokowego spowodowanego infekcją od niebakteryjnego zapalenia prostaty .

W celu właściwego zdiagnozowania zapalenia prostaty standardową procedurą diagnostyczną powinien być tzw. test 4 szklanek. Czasami alternatywnie wykonuje się test przed i po masażu prostaty.

Ponieważ wskaźnik ukrytych infekcji jest wysoki, próbę leczenia antybiotykami stosuje się często, nawet jeśli pacjenci nie wydają się mieć bakteryjnego zapalenia prostaty. Jeśli pacjent zareaguje na terapię, antybiotyki są kontynuowane przez co najmniej trzy do czterech tygodni, chociaż niektórzy mężczyźni wymagają leczenia przez kilka miesięcy.

Pacjenta, który nie odpowiada na antybiotykoterapię, można zbadać pod kątem przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty, w którym niesteroidowe leki przeciwzapalne, alfa-adrenolityki, środki antycholinergiczne lub terapia manualna z ESWT mają na celu przyniesienie ulgi w objawach.

zapalenie prostaty forum

Wyróżniono 5 rodzajów/typów zapalenia prostaty:

 • Typ I – Ostre bakteryjne zapalenie stercza
 • Typ II – Przewlekłe bakteryjne zapalenie stercza, charakteryzujące się nawrotowymi infekcjami układu moczowego
 • Typ III A – Zapalny, przewlekły zespół bólowy miednicy
 • Typ III B – Niezapalny przewlekły zespół bólowy miednicy (prostatodynia)
 • Typ IV – Bezobjawowe zapalenie stercza – stwierdzanie przypadkowo w badaniu histopatologicznym.

 

Przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty / zespół przewlekłego bólu miednicy

W badaniach donosi się, że ponad 90 procent mężczyzn z zapaleniem gruczołu krokowego spełnia kryteria przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty / zespołu przewlekłego bólu miednicy ( źródło) J

Jednak te dane szacunkowe pochodzą z urologicznych ośrodków referencyjnych i prawdopodobnie stanowią nadreprezentację bardziej złożonych przypadków, a niedostateczną liczbę prostszych przypadków ostrego i przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Z powodu tych błędów w skierowaniu rzeczywista częstość występowania niebakteryjnego zapalenia prostaty jest nieznana.

Przyczyny niebakteryjnego zapalenia prostaty

Etiologia niebakteryjnego zapalenia prostaty nie jest poznana. Jest prawdopodobne, że w tej diagnozie łączy się wiele zaburzeń. Przynajmniej niektóre przypadki reprezentują przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, które nie zostało zdiagnozowane jako takie z powodu ograniczonych technik pobierania próbek.

W jednym z badań stosując przezkroczową biopsję igłową do hodowli tkanki gruczołu krokowego stwierdzono, że często występuje utajone bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego, zwłaszcza u mężczyzn z leukocytami w wydzielinie gruczołu krokowego (52% miało dodatnie posiewy drobnoustrojów).

W literaturze medycznej zaproponowano wiele innych możliwych etiologii. Niektórzy autorzy zauważyli podwyższony poziom kwasu moczowego w wydzielinie gruczołu krokowego u mężczyzn z przewlekłym niebakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego. Sugerowano również, że mężczyźni z zapaleniem prostaty mogą mieć przyczynę poza prostatą, taką jak wypływ z pęcherza lub zaburzenia mięśni dna miednicy.

Inni wskazywali na podobieństwo między niebakteryjnym zapaleniem prostaty a śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, a nawet fibromialgią. Równie dobrze może istnieć nakładanie się objawów i etiologii między przewlekłym niebakteryjnym zapaleniem prostaty a łagodnym przerostem gruczołu krokowego.

Niebakteryjne zapalenie prostaty leczenie

Jak w przypadku wielu takich słabo poznanych schorzeń, leczenie niebakteryjnego zapalenia prostaty jest trudne . Pacjenci zwykle mają objawy odpowiadające zapaleniu gruczołu krokowego, takie jak bolesny wytrysk lub ból penisa, jąder lub moszny. Mogą skarżyć się na ból krzyża, ból odbytu lub krocza, a nawet ból wzdłuż wewnętrznej strony ud.

Często mają objawy podrażnienia lub obturacji układu moczowego oraz obniżone libido lub impotencję. Z reguły ci pacjenci nie mają nawracających infekcji dróg moczowych. Badanie fizykalne jest zwykle nic nie wykazuje, ale pacjenci mogą mieć tkliwość prostaty.

 

Zapalenie prostaty leki

Biorąc pod uwagę wysoki odsetek ukrytych infekcji gruczołu krokowego, uzasadnione jest przeprowadzenie próby antybiotykowej, aby sprawdzić, czy pacjent odpowiada klinicznie. Ponieważ Chlamydia trachomatis , Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis zostały zidentyfikowane jako potencjalne patogeny, leczenie powinno obejmować te drobnoustroje.

Opcje leczenia to 100 mg doksycykliny (Vibramycin) lub minocykliny (Minocin) dwa razy dziennie przez 14 dni lub erytromycyna w dawce 500 mg cztery razy dziennie przez 14 dni. 13

Kąpiele nasiadowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą łagodzić objawy. Niektórzy mężczyźni mogą zauważyć nasilenie objawów po spożyciu alkoholu lub pikantnych potraw, a jeśli tak, powinni ich unikać.

U mężczyzn z objawami podrażnienia oddawania moczu korzystne mogą być leki antycholinergiczne (takie jak oksybutynina) lub leki blokujące receptory alfa (takie jak doksazosyna , prazosyna  tamsulosyna  lub terazosyna).

 

Więcej informacji:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00, rejestracja od 10:00 do 18:00

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

 

Bibliografia:

[1] Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A.: Zapalenie gruczołu krokowego, Geriatria, 2008; 2: 247-251.
[2] Szczęch R., Narkiewic K.: Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47–48.

)

 

Data ostatniej aktualizacji: 07.12.2023