Przybliżony czas czytania: 7 min.
.
Wazektomia — zwana także sterylizacją męską — jest zabiegiem chirurgicznym.
Ma na celu trwałą ochronę przed ciążą.
Jest to niezwykle skuteczna metoda zapobiegania ciąży — podwiązanie nasieniowodów chroni przed ciążą prawie w 100%.
.

Zadzwoń – Małopolska – Kraków:

Tel:12 375 14 77

Czytaj więcej – Wazektomia Kraków

Co to jest Wazektomia?

Wazektomia jest drobną operacją mającą na celu zablokowanie dotarcia plemników do nasienia wytrysku z penisa. Nasienie nadal istnieje, ale nie ma w nim plemników.

Po wazektomii jądra nadal wytwarzają plemniki, ale są wchłaniane przez organizm. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych ponad 500 000 mężczyzn wybiera wazektomię jak metodę kontroli urodzeń. Wazektomia zapobiega ciąży lepiej niż jakakolwiek inna metoda kontroli urodzeń, z wyjątkiem abstynencji.

Termin „wazektomia” pochodzi od nazwy kanalików w mosznie, które są zablokowane podczas zabiegu: nasieniowodów .

Wazektomia co to jest i na czym polegaWazektomia – anatomia i fizjologia

W jądrach powstają plemniki i męskie hormony płciowe. Plemniki to męskie komórki rozrodcze wytwarzane w jądrach, które mogą zapłodnić jaja partnerki, co może skutkować powstaniem dziecka.

Jądra znajdują się w mosznie u podstawy prącia. Plemniki opuszczają jądra przez zwiniętą rurkę („najądrza”), gdzie pozostają, dopóki nie będą gotowe do użycia. Każde najądrze jest połączone z przewodem wytryskowym długą rurką zwaną nasieniowodem (lub „nasieniowód”).

Nasieniowód biegnie od dolnej części moszny do kanału pachwinowego (obszar pachwiny). Następnie trafia do miednicy i za pęcherzem. W tym miejscu nasieniowód łączy się z pęcherzykiem nasiennym i tworzy przewód wytryskowy.

Podczas wytrysku płyn nasienny z pęcherzyków nasiennych i wydzielina prostaty mieszają się z plemnikami, tworząc nasienie. Nasienie przepływa przez cewkę moczową i wychodzi z penisa. Wytrysk z nasieniem może spowodować ciążę. Wydzielinę prostaty można także uzyskać w wyniku masażu prostaty.

 

Wazektomia – czy jest się czego obawiać?

Wielu mężczyzn martwi się, że wazektomia może spowodować poważne problemy — ale te obawy są bezpodstawne.

Na przykład, że wazektomia:

Wpłynie na Twoją sprawność seksualną. Wazektomia nie wpłynie na twój popęd seksualny ani na twoją męskość w żaden inny sposób niż uniemożliwienie spłodzenia dziecka. Mężczyźni zgłaszali nawet wyższą satysfakcję seksualną po wazektomii.

Trwałe uszkodzi Twoje narządy płciowe. Istnieje bardzo małe ryzyko uszkodzenia jąder, penisa lub innych części układu rozrodczego podczas operacji. W niezwykle rzadkich przypadkach uszkodzenie dopływu krwi może prowadzić do utraty jądra, ale jest to mało prawdopodobne, jeśli chirurg jest wykwalifikowany.

Zwiększy ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Chociaż w przeszłości pojawiły się pewne obawy dotyczące możliwego związku między wazektomią a rakiem jąder lub prostaty, nie ma udowodnionego związku.

Zwiększy ryzyko chorób serca. Podobnie jak w przypadku obaw przed rakiem, wydaje się, że nie ma żadnego związku między wazektomią a problemami z sercem.

Powoduje silny ból. Podczas operacji możesz odczuwać niewielki ból i ciągnięcie lub szarpanie, ale silny ból występuje bardzo rzadko. Podobnie po operacji możesz odczuwać ból, ale u większości mężczyzn ból jest niewielki i ustępuje po kilku dniach.

 

Wazektomia – typy zabiegów

Istnieją dwa typy wazektomii: metoda polegająca na fizycznym przecięciu nasieniowodów , a także sposób bez skalpela (bez cięcia) . Metody bez nacinania zmniejszają ryzyko infekcji i innych powikłań, a gojenie zazwyczaj zajmuje mniej czasu.

Wazektomie mają być trwałe — więc zwykle nie można ich cofnąć. Powinieneś poddać się wazektomii tylko wtedy, gdy jesteś w 100% pewny, że nie chcesz zajść w ciążę przez resztę swojego życia.

 

Jak się przygotować do zabiegu wazektomii?

Żywność i leki

Twój lekarz prawdopodobnie poprosi Cię o zaprzestanie przyjmowania aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych leków rozrzedzających krew na kilka dni przed operacją. Mogą to być warfaryna (Coumadin, Jantoven, inne), heparyna i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne).

Odzież i przedmioty osobiste

Po zabiegu weź ze sobą obcisłą bieliznę lub sportową podpórkę, aby podtrzymać mosznę i zminimalizować obrzęk.

Inne kwestie

  • Prysznic lub kąpiel w dniu zabiegu. Pamiętaj, aby dokładnie umyć okolice narządów płciowych.
  • W razie potrzeby przytnij włosy łonowe.
  • Umów się na jazdę do domu po operacji, aby uniknąć ruchu i nacisku na obszar operacji spowodowanego prowadzeniem pojazdu.

 

Czego możesz się spodziewać przed zabiegiem wazektomii?

Przed wykonaniem wazektomii lekarz będzie chciał się z Tobą spotkać, aby upewnić się, że jest to właściwa forma antykoncepcji dla Ciebie.

Na pierwszej wizycie (wizyta konsultacyjna) bądź przygotowany na omówienie:

  • Twojego zrozumienia, że wazektomia jest trwała i nie jest dobrym wyborem, jeśli istnieje jakakolwiek szansa, że ​​możesz chcieć spłodzić dziecko w przyszłości
  • Niezależnie od tego, czy masz dzieci i jak twój partner myśli o tej decyzji, jeśli jesteś w związku Lekarz przedstawi inne dostępne metody kontroli urodzeń

Na czym polega zabieg wazektomii i rekonwalescencji oraz możliwe powikłania Niektórzy lekarze medycyny rodzinnej lub lekarze medycyny ogólnej wykonują wazektomie, ale większość jest wykonywana przez lekarzy specjalizujących się w męskim układzie rozrodczym (urologów).

Wazektomia jest zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim lub poradni chirurgicznej w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że ​​nie śpisz i otrzymasz lekarstwa na znieczulenie obszaru operacji.

Wazektomia – zabieg

Wazektomie są zwykle wykonywane w gabinecie urologa, ale mogą być również wykonywane w poradni chirurgicznej lub w szpitalu. Ty i Twój urolog możecie zdecydować, czy przed zabiegiem należy poddać się pełnej sedacji (uśpieniu).

Jeśli potrzebujesz środków uspokajających, możesz poddać się wazektomii w ośrodku chirurgicznym lub szpitalu. Potrzeba sedacji zależy od Twojej anatomii, tego, jak bardzo jesteś zdenerwowany lub czy możesz potrzebować innego zabiegu w tym samym czasie.

Możesz zostać poproszony o podpisanie formularza, który daje Twojemu urologowi zgodę na wykonanie zabiegu. W niektórych ośrodkach obowiązują specjalne procedury dotyczące rodzaju zgody i czasu jej podpisania.

W sali zabiegowej obszar moszny zostanie ogolony i umyty roztworem antyseptycznym. Znieczulenie miejscowe zostanie wstrzyknięte, aby znieczulić obszar, ale będziesz świadomy dotyku, napięcia i ruchu.

Znieczulenie miejscowe powinno blokować ostry ból. Jeśli podczas zabiegu odczuwasz ból, możesz powiadomić swojego urologa, aby uzyskać więcej znieczulenia.

Wazektomia - rodzaje zabiegu
Wazektomia – rodzaje zabiegu

Konwencjonalna wazektomia

W przypadku konwencjonalnej wazektomii wykonuje się jedno lub dwa małe nacięcia w skórze moszny, aby dotrzeć do nasieniowodu. Nasieniowód jest cięty i mały kawałek może zostać usunięty, pozostawiając krótką przerwę między dwoma końcami.

Następnie urolog może obciąć końce nasieniowodów, a następnie związać odcięte końce. Te kroki są następnie powtarzane na drugim nasieniowodzie, albo przez to samo cięcie, albo przez nowe. Cięcia moszny można zamknąć rozpuszczalnymi szwami lub pozostawić do samodzielnego zabliźnienia.

Wazektomia bez użycia skalpela

W przypadku wazektomii bez użycia skalpela urolog wyczuwa nasieniowód pod skórą moszny i utrzymuje go na miejscu za pomocą małego zacisku. W skórze zrobiona jest malutka dziurka, która zostaje rozciągnięta, dzięki czemu można delikatnie unieść nasieniowód. Następnie jest cięty, wiązany lub przypiekany i wkładany z powrotem na miejsce.

Zabieg Wazektomii

 

Jakie są zagrożenia zabiegu wazektomii?

Zaraz po zabiegu istnieje niewielkie ryzyko krwawienia do moszny. Jeśli zauważysz, że twoja moszna znacznie się powiększyła lub odczuwasz ból, natychmiast skontaktuj się z urologiem.

Jeśli masz gorączkę lub twoja moszna jest zaczerwieniona lub obolała, powinieneś zbadać urologa pod kątem infekcji. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia zespołu bólu po wazektomii. Dzieje się tak u 1 lub 2 mężczyzn na 100 wazektomii.

Zespół bólu po wazektomii to ból, który może wystąpić po wazektomii. Nie jest jasne, co powoduje to w wielu przypadkach, ale najczęściej leczy się je lekami przeciwobrzękowymi. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z urologiem, ponieważ czasami konkretną przyczynę można leczyć lekami lub drobnym zabiegiem.

Badania pokazują, że mężczyźni, którzy przeszli wazektomię, nie są bardziej narażeni na żadne inne schorzenia, takie jak choroby serca, rak prostaty, rak jąder lub inne problemy zdrowotne.

Jak długo potrwa procedura?

Konwencjonalna wazektomia trwa około 30 minut. Zabiegi bez skalpela trwają około 20 minut.

Po zabiegu wazektomii

Po wazektomii możesz czuć się niekomfortowo przez kilka dni. Aby zmniejszyć ból, możesz potrzebować łagodnych leków przeciwbólowych, aby złagodzić jakikolwiek ból.

Silny ból może sugerować infekcję lub inne problemy i powinieneś udać się do urologa. Możesz odczuwać łagodny ból, taki, jaki odczuwasz kilka minut po uderzeniu „tam na dole”.

WAŻNE
Zadzwoń od razu do swojego urologa, jeśli masz oznaki infekcji, takie jak krew sącząca się z miejsca operacji; temperatura powyżej 38 C; zaczerwienienie; lub nasilenie bólu lub obrzęku.

Z nasienia wyciekającego z odciętego końca nasieniowodu do tkanki moszny może powstać łagodny guzek (ziarniniak). Może być bolesny lub wrażliwy na dotyk lub nacisk, ale nie jest szkodliwy. Przez większość czasu nie odczuwasz bólu, a z czasem sytuacja zwykle się poprawia.

Twój urolog udzieli Ci wskazówek dotyczących opieki po wazektomii. Większość mężczyzn od razu po zabiegu wraca do domu.

Powinieneś unikać seksu przez 3-7 dni lub czynności, które wymagają dużej siły.

Obrzęk i ból można leczyć za pomocą okładu z lodu na mosznie i noszenia podtrzymującej bielizny, takiej jak ochraniacz.

Większość mężczyzn w pełni goi się w mniej niż tydzień. Wielu mężczyzn jest w stanie wrócić do pracy już następnego dnia, jeśli wykonują pracę biurową.

Seks po zabiegu wazektomii

Seks często można wznowić w ciągu tygodnia po wazektomii, ale ważne jest, aby wiedzieć, że wazektomia nie działa od razu. Po wazektomii nowe plemniki nie będą mogły dostać się do nasienia, ale nadal będzie dużo plemników „w rurociągu”, których usunięcie wymaga czasu.

Powinieneś skontaktować się z urologiem w celu analizy nasienia, aby sprawdzić plemniki w wytrysku. W tym czasie powinieneś stosować inne formy kontroli urodzeń.

Czas potrzebny na uwolnienie wytrysku z plemników może być różny. Większość urologów sugeruje czekanie na badanie nasienia przez co najmniej 3 miesiące i/lub 20 wytrysków. Jeden na 100 mężczyzn w tym czasie nadal będzie miał plemniki w ejakulacji i może potrzebować więcej czasu na usunięcie nasienia.

WAŻNE
Unikaj jakiejkolwiek aktywności seksualnej przez około tydzień. Jeśli masz wytrysk, możesz odczuwać ból lub zauważyć krew w nasieniu. . Jeśli odbywasz stosunek płciowy, zastosuj inną formę antykoncepcji, dopóki lekarz nie potwierdzi, że nasienie nie jest już obecne w twoim nasieniu. . Po wazektomii nasienie (płyn nasienny) nie będzie ono już zawierało plemników (komórek rozrodczych) po około 20-krotnym wytrysku.

Nie powinieneś zakładać, że twoja wazektomia jest skuteczna, dopóki badanie nasienia tego nie wykaże.

 

WAŻNE
Wspieraj mosznę bandażem i obcisłą bielizną przez co najmniej 48 godzin po wazektomii. Nakładaj okłady z lodu na mosznę przez pierwsze dwa dni. Ogranicz aktywność po operacji. Po zabiegu będziesz musiał odpoczywać przez 24 godziny. Prawdopodobnie możesz wykonać lekką aktywność po dwóch lub trzech dniach, ale będziesz musiał unikać sportów, podnoszenia ciężarów i ciężkiej pracy przez około tydzień.

 

Kiedy wazektomia zaczyna „działać”?

 Większość lekarzy przeprowadza analizę nasienia sześć do 12 tygodni po operacji, aby upewnić się, że plemniki nie są obecne. Musisz dać swojemu lekarzowi próbki nasienia do zbadania.

Aby wyprodukować próbkę nasienia, lekarz zleci masturbację i wytrysk do pojemnika lub użyje specjalnej prezerwatywy bez smarowania lub środka plemnikobójczego do pobrania nasienia podczas stosunku.

Twoje nasienie jest następnie badane pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy obecne są plemniki.

Wazektomia blokuje nasienie wytworzone przez jądra przed dostaniem się do nasienia. Zamiast tego organizm wchłania nasienie, co jest nieszkodliwe.

 

Jeżeli szukasz naukowych metod dowiedz się jak zwiększyć możliwości seksualne i w 6 tygodni wzmocnić erekcję metodą ESWT rekomendowaną przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

 

wazektomia cenaWazektomia cena zabiegu – Ile kosztuje wazektomia?

Cena wazektomii wynosi od 1500 do 3500 zł. Koszt wazektomii jest uzależniony od metody wykonywania zabiegu oraz doświadczenia chirurga. Jeżeli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym (sedacji), cena wazektomii może znacząco wzrosnąć.

 

Zadzwoń – Małopolska – Kraków:

Tel:12 375 14 77

 

Często Zadawane Pytania na temat wazektomii

Czy mój partner może poznań, czy przeszedłem wazektomię?

Plemniki w niewielkim stopniu zwiększają objętość nasienia, więc po wazektomii nie powinieneś zauważyć żadnej zmiany w wytrysku. Twój partner może czasami być w stanie wyczuć miejsce wazektomii.

Czy moje poczucie orgazmu zmieni się po wazektomii?

Wazektomia nie wpływa na wytrysk i orgazm. Szczególnym przypadkiem jest bardzo rzadkie przypadki mężczyzn  u których rozwinął się zespół bólu po wazektomii.

Czy po wazektomii mogę rozwinąć się zaburzenia erekcji?

Wazektomia nie powoduje zaburzeń erekcji.

Czy wazektomia może się nie powieść?

Istnieje niewielka szansa, że ​​wazektomia może się nie powieść. Dzieje się tak, gdy plemniki wyciekające z jednego końca przeciętego nasieniowodu znajdują kanał do drugiego ciętego końca.

Gdy twój urolog oczyści cię za pomocą testu na nasienie, który nie wykaże plemników lub mniej niż 100 000 plemników, bez ruchu, ryzyko ciąży wynosi 1 na 2000.

Czy coś może się stać z moimi jądrami po wazektomii?

W rzadkich przypadkach tętnica jąder może zostać uszkodzona podczas wazektomii. Inne problemy, takie jak krwiak lub infekcja, mogą również wpływać na jądra. Są to jednak bardzo rzadkie powikłania po zabiegu.

Czy po wazektomii mogę mieć dzieci?

Tak, ale jeśli nie przechowujesz zamrożonych plemników, będziesz potrzebować dodatkowej procedury. Nasieniowód można ponownie połączyć chirurgicznie w procedurze zwanej odwróceniem wazektomii. Jeśli nie chcesz odwrócić wazektomii, nasienie może zostać pobrane z jądra lub najądrza i wykorzystane do zapłodnienia in vitro. Jeśli myślisz, że pewnego dnia możesz chcieć mieć dzieci, powinieneś przyjrzeć się niestałym formom kontroli urodzeń przed podjęciem decyzji o wazektomii.

Jak zmienia się nasienie po wazektomii?

Twoje nasienie (sperma) nadal będzie wyglądać, czuć i smakować tak samo po wazektomii – po prostu nie będzie w stanie spowodować ciąży.

Czy wazektomia chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Wazektomia jest skuteczną formą kontroli urodzeń, ale nie chroni Ciebie ani Twojego partnera przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia lub HIV/AIDS. Z tego powodu powinieneś używać innych form ochrony, takich jak prezerwatywy, jeśli jesteś narażony na infekcję przenoszoną drogą płciową – nawet po wazektomii.

Czy po wazektomii moge mieć przedwczesny wytrysk?

Nie ma dowodów naukowych, które łaczą przedwczesny wytrysk z przeprowadzonym zabiegiem wazektomii.

A co jeśli przeszedłem wazektomię i chcę mieć dziecko?

Możesz mieć zabieg odwrócenia wazektomii, ale procedura nie zawsze działa i możesz nie odzyskać płodności. W zależności od czasu, jaki upłynął od wazektomii i wieku partnerki, możesz rozważyć przejście od razu do technologii wspomaganego rozrodu, aby dać największą szansę na zajście w ciążę.

Możesz rozważyć przechowywanie nasienia w banku nasienia przed wazektomią jako „ubezpieczenie”, na wypadek, gdybyś zmienił zdanie na temat posiadania dziecka.

Jądra nadal wytwarzają plemniki po wazektomii, mimo że plemniki nie mogą przedostać się do penisa. Jeśli nie przechowywałeś nasienia przed wazektomią, czasami możliwe jest pobranie nasienia z jąder za pomocą igły, a następnie wykonanie zapłodnienia in vitro.

 

Jeżeli szukasz naukowych metod dowiedz się jak zwiększyć możliwości seksualne i w 6 tygodni wzmocnić erekcję metodą ESWT rekomendowaną przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

 

Bibliografia

 

1. Barone MA, Hutchinson PL, Johnson CH, Hsia J, Wheeler J. Vasectomy in the United States, 2002. J Urol. 2006 Jul;176(1):232-6; discussion 236. [PubMed]

2.Barone MA, Irsula B, Chen-Mok M, Sokal DC., Investigator study group. Effectiveness of vasectomy using cautery. BMC Urol. 2004 Jul 19;4:10. [PubMed]

3.Diederichs J, McMahon P, Tomas J, Muller AJ. Reasons for not completing postvasectomy semen analysis. Can Fam Physician. 2019 Sep;65(9):e391-e396.  [PubMed]

4.Philp T, Guillebaud J, Budd D. Late failure of vasectomy after two documented analyses showing azoospermic semen. Br Med J (Clin Res Ed). 1984 Jul 14;289(6437):77-9. [PubMed]

5.Denniston GC. Vasectomy by electrocautery: outcomes in a series of 2,500 patients. J Fam Pract. 1985 Jul;21(1):35-40. [PubMed]

6.Patel A, Ramsay JW, Whitfield HN. Fournier’s gangrene of the scrotum following day case vasectomy. J R Soc Med. 1991 Jan;84(1):49-50.  [PubMed]

7.Rees RW. Vasectomy: problems of follow up. Proc R Soc Med. 1973 Jan;66(1 Pt 1):52-4. [PubMed]

8.Leslie TA, Illing RO, Cranston DW, Guillebaud J. The incidence of chronic scrotal pain after vasectomy: a prospective audit. BJU Int. 2007 Dec;100(6):1330-3. [PubMed]

9.Shapiro EI, Silber SJ. Open-ended vasectomy, sperm granuloma, and postvasectomy orchialgia. Fertil Steril. 1979 Nov;32(5):546-50. [PubMed]

10.Ohl DA, Quallich SA, Sønksen J, Brackett NL, Lynne CM. Anejaculation and retrograde ejaculation. Urol Clin North Am. 2008 May;35(2):211-20, viii. [PubMed]

11. Whitby RM, Gordon RD, Blair BR. The endocrine effects of vasectomy: a prospective five-year study. Fertil Steril. 1979 May;31(5):518-20. [PubMed]

12. Smith A, Lyons A, Ferris J, Richters J, Pitts M, Shelley J. Are sexual problems more common in men who have had a vasectomy? A population-based study of Australian men. J Sex Med. 2010 Feb;7(2 Pt 1):736-42. [PubMed]

13. Sharlip ID, Belker AM, Honig S, Labrecque M, Marmar JL, Ross LS, Sandlow JI, Sokal DC., American Urological Association. Vasectomy: AUA guideline. J Urol. 2012 Dec;188(6 Suppl):2482-91. [PubMed]

14. Hancock P, McLaughlin E., British Andrology Society. British Andrology Society guidelines for the assessment of post vasectomy semen samples (2002). J Clin Pathol. 2002 Nov;55(11):812-6. [PubMed]

15. Kumar V, Kaza RM. A combination of check tug and fascial interposition with no-scalpel vasectomy. J Fam Plann Reprod Health Care. 2001 Apr;27(2):100. [PubMed]

16. Labrecque M, St-Hilaire K, Turcot L. Delayed vasectomy success in men with a first postvasectomy semen analysis showing motile sperm. Fertil Steril. 2005 May;83(5):1435-41. [PubMed]

17. Fuse H, Komiya A, Nozaki T, Watanabe A. Hematospermia: etiology, diagnosis, and treatment. Reprod Med Biol. 2011 Sep;10(3):153-159.  [PubMed]

18. Martinez GM, Chandra A, Abma JC, Jones J, Mosher WD. Fertility, contraception, and fatherhood: data on men and women from cycle 6 (2002) of the 2002 National Survey of Family Growth. Vital Health Stat 23. 2006 May;(26):1-142. [PubMed]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wazektomia

 

Data ostatniej aktualizacji: 29.09.2023