Rozstęp mięśni brzucha – rozejście kresy białej – przepuklina kresy białej – USG kresy białej

 • Rozejście kresy białej – przyczyny
 • Kiedy występuje przepuklina kresy białej i co mogę czuć?
 • Objawy rozejścia mięśni brzucha
 • Diagnostyka USG kresy białej
 • Powikłania po ciąży
 • Polecani specjaliści

 

Rozejście kresy białej – przyczyny

 

Rozejście kresy białej PoznańKresa biała (łac. linea alba) jest dość sztywną, kolagenową strukturą rozciągająca się pośrodku brzucha – od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Łączy ona ze sobą mięśnie brzucha (proste, skośne i poprzeczne) – po obu stronach.
.
Podczas ciąży dochodzi do naturalnego poszerzenia kresy białej, a nawet do jej przerwania, czego konsekwencją jest przepuklina kresy białej. Bardzo ważne, aby w sposób profesjonalny zbadać rozejście kresy białej, sprawdzić możliwość występowania przepuklin w jej obrębie oraz zdolność Pacjentki do napinania mięśni brzucha. Można tego dokonać JEDYNIE przy użyciu USG.
 

 

 

.

USG kresy białej  – przepuklina kresy białej USG

 
Usg kresy białej PoznańRozejście kresy białej po porodzie to problem z powodu którego zgłasza się do nas coraz więcej Pacjentek. Jest to problem, którym warto zająć się kompleksowo, a wcześnie podjęta diagnostyka i terapia jest kluczem do sukcesu.

 

USG kresy białej – USG przepukliny kresy białej

W KORE Fizjoterapia Specjalistyczna zajmujemy się problemem przepukliny kresy białej od wielu lat i jako jedna z nielicznych Klinik fizjoterapeutycznych w Wielkopolsce wspomagamy się diagnostyką USG do oceny integralności kresy białej, a potem do kontroli napięcia odpowiednich mięśni brzucha podczas diagnostyki oraz leczenia przepukliny kresy białej.
 
Badanie USG przepukliny kresy białej umożliwia ocenę:
 • szerokość i grubość kresy białej,
 • obecność ubytków,
 • obecność nieprawidłowości funkcjonalnych,
 • stopnia rozejścia kresy białej.

USG kresy białej umożliwia wykrycie  przepukliny kresy białej oraz przepukliny pępkowej. Ocenia zwartość  pierścienia włóknistego pępka.

 
.
.
.

.

Rozstęp mięśni brzucha po porodzie – przepuklina kresy białej

Czy rozejście mięśni brzucha to przepuklina kresy białej?

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzieJeżeli u Pacjentki doszło do powstania przepukliny kresy białej, niejednokrotnie konieczny będzie zabieg operacyjny i stan taki trzeba zdecydowanie odróżnić od rozejścia kresy białej, który jest procesem naturalnym i można oczekiwać, że ulegnie on poprawie w ciągu kilku miesięcy po porodzie – przy założeniu odpowiedniego postępowania w połogu i odpowiednio dobranej terapii, czym powinien zając się wyspecjalizowany  fizjoterapeuta uroginekologiczny posiadający doświadczenie w leczeniu rozejścia kresy białej (tzw. zamykanie kresy białej).
.
.
.
.
.
.
.
 
 

Rozejście kresy białej – trening mięśni poprzecznych brzucha

przepuklina kresy białej

Chcemy uspokoić nasze Pacjentki – rozejście mięśni brzucha, w którym podstawą jest leczenie zachowawcze zdarza  się znacznie częściej! Niemniej kontakt z fizjoterapeutą uroginekologicznym będzie tu konieczny, ponieważ najważniejszym mięśniem odpowiedzialnym za integralność jamy brzusznej jest mięsień poprzeczny brzucha, a jego samodzielny trening jest bardzo trudny.

 
 
 
 
 
 

Przeciążenie kresy białejprzepuk

 
 
Mięsień poprzeczny brzucha leży głęboko w jamie brzusznej i jest z gruntu „nieśmiały”, a napinany agresywnie, wyłącza się w ogóle, ustępując pola mięśniowi prostemu brzucha, który choć pierwszy wyrywa się do aktywności nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała. Stąd przeciążona kresa biała nie ma możliwości powrotu do stanu prawidłowego. Inną dolegliwością może być także rozejście spojenia łonowego.
 
.
.
.
.

Trening mięśni prostych brzucha pod kontrolą USG

 

Aby odpowiednio nauczyć się napinać mięsień poprzeczny brzucha należy posiłkować się badaniem USG – wówczas wiemy, czy sposób wykonywania danego ćwiczenia rzeczywiście oddziałuje na ten „nieśmiały mięsień”, czy tylko jego praca jest pozorna. Po prostu podczas USG kresy białej możemy obserwować pracę wszystkich mięśni brzucha i wiemy w którym momencie które z nich są aktywne. Takie działanie nazywamy SONOFEEDBACK i jest kluczowe dla prawidłowego treningu mięśni prostych brzucha w profilaktyce rozejścia kresy białej.

.

.

Rozejście mięśni brzucha – powikłania po ciąży – przepuklina kresy białej

 

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie jest jedynie problemem estetycznym, może ono powodować:

 • przepuklinę kresy białej,

 • bóle kręgosłupa,

 • ból pleców,

 • problemy trzewne,

 • problemy z trawieniem,

 • zespół jelita wrażliwego,

 • problemy z wypróżnieniem

 • oraz być przyczyną dyspareuni (bólu podczas współżycia).

 

Jeśli problem rozstępu mięśni brzucha – rozejścia kresy białej lub przepukliny kresy białej dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę do specjalisty z zakresu uroginekologii.

Urofizjoterapeuta Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

Profilaktyka przepukliny kresy białej – jak mogę sobie pomóc?


Unikaj wszelkich czynności, które obciążają żołądek i rozciągają lub nadmiernie rozszerzają ścianę brzucha.

Ruchy, których należy unikać:
• wszystkie forsowne ćwiczenia, które powodują wybrzuszenie ściany brzucha;
• przysiady / brzuszki;
• trzymanie dziecka na jednym biodrze;
• podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów;
• podnoszenie się z pozycji leżącej poprzez jednoczesne podciąganie i skręcanie;
• intensywny kaszel bez podtrzymywania mięśni.

Rozejście kresy białej ćwiczenia

Wychodząc z łóżka, zawsze przekręć się na bok, opuść nogi i podnieś ramiona do pozycji siedzącej. Zrób odwrotnie, aby wrócić do łóżka. Unikaj podnoszenia ciężarów. Podnosząc dziecko, wciągnij i przytrzymaj mięśnie brzucha, ugnij kolana i przyłóż dziecko do klatki piersiowej podczas podnoszenia.

Co to jest rozejście mięśni brzucha w ciąży i dlaczego je mam?


W czasie ciąży może nastąpić nadmierne  rozejście mięśni brzucha, zwane także rozejściem kresy białej. Jest to stan, w którym prawa i lewa strona mięśnia prostego brzucha, tzw. mięśnie „sześciopaku”, rozchodzą się w linii środkowej żołądka.

Rozejście mięśni brzucha po porodzie

W czasie ciąży mięśnie brzucha i tak się rozejdą. Jest to spowodowane wzrostem dziecka w macicy, która naciska na ścianę brzucha i hormonami ciążowymi, które zmiękczają tkankę łączną. Rozejście kresy białej może nastąpić w dowolnym momencie ostatniego trymestru, ale jest najbardziej problematyczne po ciąży, gdy ściana brzucha jest słaba.

Jeśli mięśnie brzucha pozostaną słabe, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie bólu pleców i zwiększone ryzyko przepukliny kresy białej. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie brzucha są ważne we wspieraniu pleców.

 

Czy do potwierdzenia rozejścia kresy białej potrzebne są jakieś badania?

Rozejście kresy białej test


Większość kobiet po ciąży będzie miała rozejście kresy białej na szerokość od jednego do dwóch palców, co w w większości przypadków nie stanowi problemu. Jednakże, jeśli przerwa w linii środkowej jest większa niż dwa palce i ma widoczne wybrzuszenie, możesz mieć podwyższone ryzyko wystąpienia przepukliny kresy białej i potrzebować pomocy fizjoterapeuty, który wykona USG kresy białej i wdroży leczenie.

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote