Rozstęp mięśni brzucha – rozejście kresy białej – przepuklina kresy białej – USG kresy białej

 • Rozejście kresy białej – przyczyny
 • Kiedy występuje i co mogę czuć?
 • Objawy rozejścia mięśni brzucha
 • Diagnostyka USG kresy białej
 • Powikłania po ciąży
 • Polecani specjaliści

 

Rozejście kresy białej – przyczyny

 

Rozejście kresy białej PoznańKresa biała (łac. linea alba) jest dość sztywną, kolagenową strukturą rozciągająca się pośrodku brzucha – od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego. Łączy ona ze sobą mięśnie brzucha (proste, skośne i poprzeczne) – po obu stronach.
.
Podczas ciąży dochodzi do naturalnego poszerzenia kresy białej, a nawet do jej przerwania, czego konsekwencją są przepukliny. Bardzo ważne, aby w sposób profesjonalny zbadać rozejście kresy białej, sprawdzić możliwość występowania przepuklin w jej obrębie oraz zdolność Pacjentki do napinania mięśni brzucha. Można tego dokonać JEDYNIE przy użyciu USG.

 

 

.

USG kresy białej w KORE Swarzędz k/ Poznania

Usg kresy białej Poznań przepuklinaRozejście kresy białej po porodzie to problem z powodu którego zgłasza się do nas coraz więcej Pacjentek. Jest to problem, którym warto zająć się kompleksowo, a wcześnie podjęta diagnostyka i terapia jest kluczem do sukcesu.
W KORE Fizjoterapia Specjalistyczna zajmujemy się problemem przepukliny kresy białej od wielu lat i jako jeden z nielicznych gabinetów fizjoterapeutycznych w Wielkopolsce wspomagamy się diagnostyką USG do oceny integralności kresy białej, a potem do kontroli napięcia odpowiednich mięśni brzucha podczas terapii.
.
.
.

.

Rozstęp mięśni brzucha po porodzie – przepuklina kresy białej

 

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży porodzieJeżeli u Pacjentki doszło do powstania przepukliny, niejednokrotnie konieczny będzie zabieg operacyjny i stan taki trzeba zdecydowanie odróżnić od rozejścia kresy białej, który jest procesem naturalnym i można oczekiwać, że ulegnie on poprawie w ciągu kilku miesięcy po porodzie – przy założeniu odpowiedniego postępowania w połogu i odpowiednio dobranej terapii, czym powinien zając się wyspecjalizowany  fizjoterapeuta uroginekologiczny posiadający doświadczenie w leczeniu rozejścia kresy białej (tzw. zamykanie kresy białej).
.
.
.
.
.
.
.
.

Rozejście kresy białej – trening mięśni poprzecznych brzucha

Chcemy uspokoić nasze Pacjentki – rozejście mięśni brzucha, w którym podstawą jest leczenie zachowawcze zdarza  się znacznie częściej! Niemniej kontakt z fizjoterapeutą uroginekologicznym będzie tu konieczny, ponieważ najważniejszym mięśniem odpowiedzialnym za integralność jamy brzusznej jest mięsień poprzeczny brzucha, a jego samodzielny trening jest bardzo trudny.

Mięsień poprzeczny brzucha leży głęboko w jamie brzusznej i jest z gruntu „nieśmiały”, a napinany agresywnie, wyłącza się w ogóle, ustępując pola mięśniowi prostemu brzucha, który choć pierwszy wyrywa się do aktywności nie jest w stanie utrzymać prawidłowej postawy ciała. Stąd przeciążona kresa biała nie ma możliwości powrotu do stanu prawidłowego.
.
.
.
.

Trening mięśni prostych brzucha pod kontrolą USG

Aby odpowiednio nauczyć się napinać mięsień poprzeczny brzucha należy posiłkować się badaniem USG – wówczas wiemy, czy sposób wykonywania danego ćwiczenia rzeczywiście oddziałuje na ten „nieśmiały mięsień”, czy tylko jego praca jest pozorna. Po prostu pod kontrolą USG możemy obserwować pracę wszystkich mięśni brzucha i wiemy w którym momencie które z nich są aktywne. Takie działanie nazywamy SONOFEEDBACK.

.

.

Rozejście mięśni brzucha – powikłania po ciąży

Rozejście mięśni brzucha nie jest jedynie problemem estetycznym, może ono powodować:
 • przepuklinę kresy białej,
 • bóle kręgosłupa,
 • problemy trzewne,
 • problemy z trawieniem,
 • zespół jelita wrażliwego,
 • problemy z wypróżnieniem
 • oraz być przyczyną dyspareuni (bólu podczas współżycia).

 

Jeśli problem rozstępu mięśni brzucha ( rozejścia kresy białej) dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę do specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127