Rozejście i USG spojenia łonowego – przyczyny bólu miednicy

Rozejście spojenia łonowego to dolegliwość, która może przytrafić się w czasie ciąży, często spotykany jest także ból spojenia łonowego w ciąży.

Czym jest spojenie łonowe?

rozejście spojenia łonowego w ciąży

Spojenie łonowe to staw chrzęstny (staw wykonany z chrząstki szklistej i włóknistej) znajdujący się między lewą i prawą kością łonową w pobliżu linii środkowej ciała. Mówiąc dokładniej, znajduje się nad zewnętrznymi narządami płciowymi i przed pęcherzem.

Niestabilność miednicy w ciąży  – spojenie łonowe w ciąży

Podczas ciąży rosnąca masa nienarodzonego dziecka obciąża Twoje ciało. Niestabilna miednica jest jednym z zagrożeń w ciąży. Niestabilność o obrębie miednicy może powodować  ból w rejonie miednicy i może ograniczać swobodę poruszania.

 

Wejdź jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wybrać dobry pas na rozejście spojenia łonowego.

.

ból spojenia łonowego w ciąży objawy

 

Ból spojenia łonowego w ciąży – kiedy występuje?

 

Podczas ciąży wiele kobiet odczuwa ból z powodu niestabilności stawów miednicy. W niektórych przypadkach ból jest silny. Podczas ciąży stawy i więzadła rozluźniają się z powodu zmian hormonalnych. Jest to normalny proces, który trwa przez całą ciążę. Proces ten powoduje zmiany postawy, które są adaptacją do zwiększonej masy ciała. Pozwala na rozszerzenie miednicy i elastyczność przy porodzie.

Ból spojenia łonowego w ciąży zwykle rozwija się stopniowo, a następnie nasila się. Ból miednicy zwykle występuje od drugiego trymestru ciąży, ale może wystąpić wcześniej, szczególnie jeśli nie jest to Twoja pierwsza ciąża.

Rozejście spojenia łonowego leczenie

Rozejście spojenia łonowego – dolegliwości bólowe

Ból może przybrać postać ostrego kłucia w stawach. W wielu przypadkach ból promieniuje do pachwiny i dalej w dół do uda. Ból spojenia łonowego w ciąży może się nasilać podczas stania i chodzenia – a także podczas przewracania się w łóżku.

Należy mieć na uwadze, że coraz częściej dysfunkcje w obrębie spojenia łonowego dotyczą nie tylko okresu ciąży, a dotykają również osób aktywnych fizycznie.

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

.

Rozejście spojenia łonowego objawy czyli co mogę czuć?

 

 1. Każda kobieta w ciąży odczuwa ból inaczej. Ból może się zmieniać z dnia na dzień.
 2. Możesz odczuwać ból w dolnej części pleców lub odczuwać ból w okolicy kości łonowej (ból w podbrzuszu), pośladków, pachwiny, kości ogonowej, macicy oraz ból promieniujący w dół przez nogi.
 3. Możesz czuć, że Twoje nogi są zdrętwiałe. Inne objawy mogą nawet objąć uczucie, że biodra, miednica i nogi zaraz się zapadną lub zwichną.
 4. Ból spojenia łonowego w ciąży często nasila się, gdy się poruszasz, na przykład, w łóżku od leżenia na plecach do leżenia na boku.
 5. Objawy bólowe nasilają się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów – wstawaniu, dźwiganiu ciężkich przedmiotów czy noszeniu dziecka.
 6. Ból może się nasilić, gdy wchodzisz po schodach lub musisz stawiać bardzo małe kroki.
 7. Rozejście spojenia łonowego należy odróżnić od dolegliwości jaką jest przepuklina kresy białej.

 

rozejście spojenia łonowego mamaginekolog

Rozejście i ból spojenia łonowego USG – kto może mi pomóc?

Rozejście spojenia łonowego – diagnostyka

USG spojenia łonowego poznańJeśli masz niestabilną miednicę, skonsultuj się specjalistą, który wie jak zbadać rozejście spojenia łonowego i który powie Ci, jak najlepiej poruszać się, uniknąć nadwyrężenia i zmniejszyć ból spojenia łonowego w ciąży.

Do rozpoczęcia leczenia konieczne będzie wykonanie USG spojenia łonowego oraz konsultacja się z doświadczonym fizjoterapeutą  uroginekologicznym, który rozpocznie leczenie rozejścia spojenia łonowego oraz pokaże ćwiczenia na rozejście spojenia łonowego. Przy okazji fizjoterapeuta uroginekologiczny może wykonać również USG kresy białej.

Ważne jest, aby skupić się na odpoczynku.  Leki przeciwbólowe w ciąży nie są dobrym rozwiązaniem!

Rozejście spojenia łonowego norma

Dzięki przeprowadzeniu badania USG spojenia łonowego fizjoterapeuta uroginekologiczny lub lekarz są w stanie określić czy rozejście spojenia łonowego jest w normie fizjologicznej .

.

Rozejście spojenia łonowego – ciąża i poród

Uszkodzenia spojenia łonowego mogą wynikać z:

 • urazu okołoporodowego
 • wydłużonego czasu porodu
 • zbyt dużej masa dziecka w relacji do rozmiarów miednicy kostnej
 • porodu kleszczowego

Spuchnięte spojenie łonowe w ciąży to również dolegliwość, która dotyka część Pacjentek.

Jeśli problem rozejścia spojenia łonowego dotyczy również Ciebie nie zwlekaj- umów się na wizytę z USG do specjalisty z zakresu uroginekologii.

 

Rozejście spojenia łonowego mamaginekolog

Dr n. med. Małgorzata Chochowska

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

lub umów się na

Konsultację on-line

 

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – jakie są przyczyny bólu kości łonowej?

Dokładna przyczyna rozejścia spojenia łonowego jest nieznana.

Ciąża prowadzi do zmienionego obciążenia miednicy, rozluźnionych więzadeł i słabszej muskulatury. Prowadzi to do niestabilności kręgosłupa miednicy, która objawia się dysfunkcją spojenia łonowego oraz może dawać objawy  bólu kości łonowej. 1spuchnięte spojenie łonowe w ciąży

We wczesnych stadiach ciąży ciałko żółte wydziela dużo relaksyny i progesteronu.  Od 12 tygodnia ciąży funkcja ta jest kontynuowana przez łożysko. Relaksyna rozkłada kolagen i powoduje wiotkość i zmiękczenie. Progesteron ma podobne działanie.

Norweskie badanie wykazało, że genetyczna podatność na dysfunkcję stawów jest prawdopodobnie spowodowana aberracją relaksyny. Wydawać by się mogło, że obecność wiotkości w wyniku powiązania hormonalnego jest niekwestionowana. 1

Do innych czynników przyczyniających się do rozejścia spojenia łonowego należy ciężka praca fizyczna w czasie ciąży oraz zmęczenie powiązane ze złą postawą i brakiem ruchu. Pewną rolę mogą również odgrywać przyrost masy ciała, wielorodność, zwiększony wiek matki i historia trudnych porodów.

Skuteczne dostosowanie stawów do każdego konkretnego obciążenia poprzez odpowiednio dostosowaną kompresję stawu w funkcji grawitacji, skoordynowanych sił mięśni i więzadeł w celu wytworzenia skutecznych sił reakcji stawów w zmieniających się warunkach, Ze względu na ciążę (hormony) więzadła i mięśnie stają się bardziej rozluźnione i nie mają już takich samych zdolności jak wcześniej, dlatego ciąża prowadzi do zmienionego obciążenia miednicy. W połączeniu prowadzą one do niestabilności kręgosłupa i miednicy, najczęściej objawiającej się jako rozejście spojenia łonowego. 1

Krótko mówiąc, przyczyny rozejścia spojenia łonowego obejmują przyczyny  hormonalne (relaksyna), metaboliczne (wapń), biomechaniczne (obciążenie ciążą lub wysiłkiem fizycznym), słabe mięśnie, skład ciała (waga), zmiany anatomiczne i genetyczne. Wszystkie te zmiany mogą powodować ból spojenia łonowego w ciąży. 4

 

Rozejście spojenia łonowego jak stwierdzić – objawy rozejścia spojenia łonowego.

 

Wśród typowych objawów rozejścia spojenia łonowego wymienia się:

 • ból w okolicach spojenia łonowego, nasilający się podczas chodzenia, dźwigania czy zmiany pozycji;
 • promieniowanie bólu w rejony kości krzyżowej oraz ud;
 • kaczkowaty chód;
 • bolesność palpacyjna podczas badania;
 • USG potwierdzające rozejście spojenia łonowego.


 O spojenie łonowe w ciąży na leży zadbać i kontrolować jego stan. W celu ustalenia przyczyn bólu w obrębie spojenia łonowego oprócz badań obrazowych (USG spojenia łonowego) przeprowadza się  badania fizykalne i diagnostykę funkcjonalną.

Kompleksowe podejście obejmujące USG oraz testy diagnostyczne pozwala stwierdzić rozejście spojenia łonowego oraz rozróżnić rozejście spojenia łonowego od innych dolegliwości takich jak np. problemy z kręgosłupem lędźwiowym lub “wypadanie” dysków”.

Jak zbadać rozejście spojenia łonowego poza badaniem USG spojenia łonowego?

Najbardziej przydatne testy w diagnostyce rozejścia spojenia łonowego to:

 • Badanie palpacyjne w obrębie całej przedniej powierzchni spojenia łonowego wywołuje ból, który utrzymuje się dłużej niż 5 sekund po usunięciu ręki badającego. (swoistość 99%, czułość 60% i współczynnik Kappa 0,89 ).
 • Pacjent stojąc na jednej nodze, nie jest  w stanie utrzymać miednicy w płaszczyźnie poziomej, następuje odwrotne opadanie pośladków (swoistość 99%, czułość 60% i współczynnik 0,63 Kappa) .
 • Test Patricka, (swoistość 99%, 40% czułość i współczynnik 0,54 Kappa).Te testy dla rozejścia spojenia spojenia w ciąży mają wysoką swoistość, czułość i wiarygodność.

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozejścia spojenia łonowego?

Pacjentki, które planują kolejne ciąże i miały już problem z rozejściem spojenia łonowego lub odczuwają ból spojenia łonowego, powinny skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który wykona USG spojenia łonowego i ustali program leczenia wzmacniający mięśnie dna miednicy oraz dobierze najwłaściwsze ćwiczenia na rozejście spojenia łonowego. Wspomagająco można stosować pas na rozejście spojenia łonowego aby zniwelować ” ból kości łonowej  w ciąży”.

 

Zalecenia dla Pacjentek z rozejściem spojenia łonowego i bólem spojenia łonowego

 

 • unikaj długotrwałego stania i siedzenia;
 • unikaj przysiadów i kucania;
 • unikaj przenoszenia ciężarów;
 • leż na boku z poduszką między kolanami;
 • unikaj siadania w niskiej pozycji;
 • chodź bokiem, zwłaszcza w górę i w dół po schodach.

Wejdź jeżeli chcesz się dowiedzieć jak wybrać dobry pas na rozejście spojenia łonowego.

 

Czy można całkowicie wyleczyć rozejście spojenia łonowego?

U większości Pacjentek w ciąży oraz po porodzie, u których doszło do rozejścia spojenia łonowego, prawidłowo zastosowane leczenie powoduje ustąpienie objawów rozejścia spojenia łonowego. Niestety rozejście spojenia łonowego może pojawić się w kolejnych ciążach.

 

Co jeszcze muszę wiedzieć o rozejściu spojenia łonowego?

 

W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do rozerwania spojenia łonowego, co jest stanem zwanym diastazą  spojenia łonowego lub oddzieleniem spojenia i może powodować poważny ból miednicy, pachwin, bioder i pośladków.

Diastaza spojenia łonowego

Diastaza spojenia łonowego polega na rozdzieleniu normalnie połączonych kości łonowych, jak w przypadku zwichnięcia kości, bez złamania. Rozdzielenie spojenia łonowego może nastąpić samoistnie w czasie porodu drogami natury. Występuje zwykle po porodzie i wiąże się z porodem kleszczowym, szybkim drugim etapem porodu lub ciężkim odwodzeniem ud w trakcie porodu.

Typowe oznaki i objawy obejmują ból spojenia łonowego nasilony przez obciążenie i chodzenie, kaczkowaty chód, tkliwość łonową i wyczuwalną szczelinę. Ból może promieniować do okolic brzucha lub pachwin, kończyn dolnych lub pleców, może też wystąpić objaw określany jako spuchnięte spojenie łonowe.

Objawy mają tendencję do nasilania się podczas ruchu, przenoszenia obciążenia lub podnoszenia nogi. Czasami ból w obrębie spojenia może promieniować do dolnego odcinka kręgosłupa lub może mu towarzyszyć skomplikowanie poruszania się prowadzące do niestabilności i niezdolności do chodzenia lub stania.

Mniej powszechnymi objawami są dysfunkcja moczu oraz zwiększony i / lub nierówny ruch stawów miednicy5

W przypadku wprowadzenia reżimu łóżkowego należy koniecznie skonsultować się z fizjoterapeutą w celu wdrożenia ćwiczeń, które zapobiegną konsekwencjom akinezy.

 

Czytaj więcej o innych dolegliwościach okołociążowych:

 

   

 

Bibliografia

 

 1. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management
 2. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management
 3. Jain S, Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: a practical approach to management
 4. Aslan A. and Fynes M., Symphyseal pelvic dysfunction
 5. Jain S , Eedarapalli P, Jamjute P, Sawdy R. Symphysis pubis dysfunction: A practical approach to management. ,  2006 The Obstetrician & Gynaecologist 8(3)