Przybliżony czas czytania: 9 min.

Witaj w fascynującym świecie leków i tabletek na sen! Każdemu z nas zdarza się czasem zmagać z bezsennością, gdy nasza wyjątkowa maszyna jaką jest ciało, uparcie odmawia nam chwili spokoju. To właśnie wtedy, gdy wędrówki po niekończących się zakamarkach poduszek przynoszą więcej frustracji niż ukojenia, przychodzi nam szukać wsparcia w świecie farmakologii.

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu, mając wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość dnia. Jednak dla wielu osób sen staje się nieosiągalnym marzeniem, a zmagania nocne zamieniają się w niewyczerpane poszukiwania magicznej formuły, która przywróci spokój i regenerację. W odpowiedzi na tę powszechną potrzebę, naukowcy i farmaceuci przez dziesięciolecia opracowywali różne leki i tabletki mające na celu poprawę snu.

W naszym artykule zapraszamy Cię do zgłębienia wiedzy na temat różnych rodzajów leków i tabletek na sen, ich działania, skuteczności oraz ewentualnych skutków ubocznych. Odkryjemy tajniki farmaceutycznych preparatów, które wpływają na naszą zdolność do zasypiania, trwania w śnie i budzenia się wypoczętym.

Nie zapominajmy jednak, że leki na sen to temat, który wymaga wnikliwości i ostrożności. W końcu manipulowanie naszym naturalnym rytmem snu to niezwykle delikatna równowaga. Dlatego będziemy omawiać zarówno farmakologiczne rozwiązania, jak i alternatywne metody, które mogą przynieść ulgę osobom z problemami ze snem.

Czy gotowy jesteś na odkrycie światów, w których pigułka jest kluczem do błogiego snu? Zapnij pasy i przygotuj się na podróż w głąb świata leków i tabletek na sen!

 

 

leki na sen - na receptę bez recepty

 

Sen – trochę teorii

Miliony lat ewolucji sprawiły, że zamieszkujące naszą planetę organizmy musiały zaadaptować się do stwarzanych przez nią warunków. Tak samo człowiek, chcąc przetrwać i rozwijać się, musiał wykształcić w sobie mechanizmy kontroli.

Jednym z nich był tak zwany zegar biologiczny. Nasza planeta krąży wokół słońca, ale i wokół własnej osi. To sprawia, że nie tylko zmieniają się pory roku, ale przede wszystkim następują po sobie dzień i noc. Prawidłowy rytm okołodobowy jest zatem podstawą zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Przez lata ewolucji wykształciliśmy w sobie tak zwany zegar biologiczny, zwany także zegarem molekularnym.

Dziś dzięki nauce znamy bardzo dobrze jego działanie. Jest on zsynchronizowany ze zmianami zachodzącymi w środowisku.  Sygnały środowiskowe, które na niego wpływają to głównie światło oraz następująca po nim ciemność.

Jednym z mechanizmów odpowiadających na działanie zegara molekularnego jest właśnie sen. Jest to więc nic innego jak stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, który jest odpowiedzią na zmianę w środowisku.

Sen oczywiście ma wiele więcej zadań. Przede wszystkim umożliwia prawidłową regeneracje organizmu. Dla naszego układu nerwowego sen jest niezbędny.

Ponadto sen odpowiada za konsolidację pamięci, gospodarkę hormonalną, regenerację fizyczną (związaną ze spadkiem temperatury i unieruchomieniem) oraz pobudzenie nieaktywnych wcześniej neuronów podczas odpoczynku tych aktywnych już wcześniej.

Niedobory snu mogą nieść szereg negatywnych konsekwencji. W tym wyróżnia się spadek nastroju, rozdrażnienie, senność, spadek koncentracji i motywacji, a w dłuższej perspektywie nawet halucynacje.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe wysypianie się i dbanie o wysoką jakość naszego snu. Jednakże niekiedy problem jest znacznie głębszy i wymaga badania lekarskiego.

 

Zaburzenia snu

Powszechność zaburzeń snu jest znaczna i stawia lekarzy przed niemałym wyzwaniem. Dotyczy to zarówno bezsenności, jak i nadmiernej senności. Przy czym ta pierwsza występuje znacznie częściej.

Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Snu wyszczególnia kilkadziesiąt możliwych schorzeń. Bezsenność to dolegliwość subiektywna, która polega na zbyt krótkim lub nieregenerującym śnie. Można ją podzielić na:

  • Bezsenność przygodną – do kilku dni
  • Bezsenność krótkotrwałą – do 3 tygodni
  • Bezsenność przewlekłą

Co ważne Adam Bielkiewicz w swoim podręczniku „Psychiatria” podkreśla, że dwie pierwsze dolegliwości nie są chorobą, a fizjologiczną reakcją ludzi zdrowych.

Charakterystyka bezsenności przygodnej jest spowodowana często pracą zmianową, zjawiskiem jet lag (szybką zmianą strefy czasowej) czy nagłym stresem. Bezsenność krótkotrwała w książce tego samego autora powodowana jest często nagła chorobą somatyczna lub żałobą.

Bezsenność przewlekła może być pierwotna lub wtórna. W tej pierwszej podstawą są endogenne nieprawidłowości generowania snu, zaś w drugiej wynik jest uzasadniony obecnością zaburzeń na różnym tle lub odstawieniem niektórych leków.

Bezsenność dotyka duża część populacji. Szacuje się, że nawet około 35%. Jednak tylko około 7-7,5% wskazuje na przewlekły charakter tego stanu. Co ważne schorzenie to częściej obserwowane jest u kobiet.

Problem bezsenności dotyczy głównie osób starszych. Odsetek osób mających problem ze spaniem sukcesywnie wzrasta z wiekiem po pięćdziesiątym roku życia.  Jednak paradoksalnie nie wiek gra tutaj rolę, a związane z nim inne schorzenia.

Bezsenność przewlekła dzieli się dalej na szereg różnych postaci, w tym: psychofizjologiczną, subiektywną, idiopatyczna, zespół opóźnionej fazy snu, zespół niespokojnych nóg i inne podłoża tego stanu rzeczy.

Prewencja bezsenności

Ważną rolę w zapobieganiu bezsenności odgrywa prawidłowa higiena snu. Prewencja stwarza możliwość wyeliminowania bodźców stresowych i rozpraszających z otoczenia oraz lepszą fizjologię w kontekście naszego ciała.

Prawidłowa higiena snu obejmuje otoczenie go większą opieką. Sen ma kojarzyć się z odpoczynkiem. Dlatego tak samo musi zostać potraktowana sypialnia oraz cała „ceremonia” z nim związana.

Dobrą praktyką jest uprzątnięcie sypialni. Porządek, brak krzykliwych kolorów, ciepło – to czynniki poprawiające koncentrację i nastrój.

Dla wielu dobrym rozwiązaniem będzie absolutna cisza, a dla innych relaksująca muzyka. Lutnia, harfa, kalimba, fletnia – muzykę tych instrumentów często wykorzystują saunmistrzowie podczas swoich zabiegów.

Wiele mówi się o aromaterapii, która pomaga w relaksie i pełniejszej regeneracji. Więcej powiem o niej w końcowej części artykułu.

Dodatkowo cała procedura pójścia spać powinna składać się (o ile to możliwe) z pełniejszej gamy czynności uspokajających nasz organizm. Od momentu mycia, przez ścielenie łóżka należy wyciszać szum myśli i natłok stresu.

Dobrze jest uspokoić oddech, wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. W tym czasie można przewietrzyć sypialnię. Świeża pościel, spanie na lewym boku, regularna pora snu i wstawanie i wiele innych czynników to właśnie tak zwana prawidłowa higiena snu.

 

Leczenie niefarmakologiczne bezsenności

Zanim przejdziemy do omówienia leków należy wspomnieć o metodach niefarmakologicznych. Wyżej wspomniana higiena snu i zabiegi związane z uspokojeniem organizmu wpisują się w podejście niefarmakologiczne.

Są to jednak często bardzo proste działania, które na celu mają psychologiczne ułatwienie zasypiania oraz redukcję napięcia i opanowanie fizjologii. Co zatem robić, aby naprawdę zachciało nam się spać? Przecież czasami nie mamy dwóch godzin tylko dla siebie, na kąpiele i relaksy.

Warto zacząć o rewizji naszych przyzwyczajeń dietetycznych. Często problem może leżeć w przejadaniu się na noc. Sen nie służy do trawienia pokarmu. Nie jesteśmy niedźwiedziem ani anakondą.

Ograniczenie jedzenia na noc to bardzo dobra praktyka, która poprawia nie tylko sen, ale i profil lipidowy naszej krwi, przeciwdziała nadwadze, zgadze czy refluksowi przełyku. Organizm musi wydatkować energie na strawienie każdego grama pokarmu. Nie ma się co zatem dziwić, że po takiej uczcie obudzimy się zmęczeni.

Ponadto bardzo ważnym aminokwasem regulacji snu jest tryptofan. Wpływa on na prawidłowy poziom serotoniny. Musi być dostarczany z pożywieniem, dlatego wiele zaleceń dietetycznych uwzględnia szklankę ciepłego mleka na kolację, gdyż tam się miedzy innymi znajduje.

O diecie jeszcze będzie trochę później, dlatego na razie wspomnę jedynie, że jest ona również bardzo ważna.

Dobrze jest też ograniczyć kofeinę i alkohol oraz zwiększyć aktywność fizyczną za dnia. Równie ważne jest unikanie niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne jak telefon czy telewizor, na co najmniej godzinę przed spaniem.

Jednym z rodzajów leczenie niefarmakologicznego jest terapia behawioralna. Jej główne założenia skupiają się między innymi na wyeliminowaniu złych nawyków. Łóżko, a najlepiej cała sypialnia ma się kojarzyć jedynie ze snem.

Stąd nie wolno podczas niej jeść w łóżku, uczyć się czy pracować. Tak samo sen ma być konkretnym miejscem w naszym planie dnia. Dlatego należy ściśle przestrzegać pory wstawania i zasypiania.

Niestety pomimo stosowania powyższych rad zaburzenia snu mogą mieć głębsze podłoże, a co za tym idzie konieczna będzie wizyta u lekarza i zastosowanie farmakoterapii.

 

Tabletki nasenne bez recepty

Tabletki na sen na receptę

Leczenie farmakologiczne opiera się na kilku grupach preparatów. Leki nasenne na receptę to bardzo popularny model leczenia. Ich stosowanie i działanie nie wymaga tyle pracy co chociażby terapia behawioralna.

Tabletki na sen, na receptę dzieli się zgodnie z ich grupami chemicznymi i mechanizmem działania na:

  • Benzodiazepiny
  • Zolpidem, zaleplon i zopiklon
  • Leki przeciwhistaminowe
  • Pozostałe (np. metakwalon, wodzian chloralu czy meprobamat)

Tabletki nasenne na receptę to pula dość różnorodnych leków i wymaga zatem dokładnego ich omówienia.

 

Bezodiazepiny – działanie nasenne

Benzodiazepiny to grupa wyróżnioną w kontekście budowy chemicznej. Jeśli ktoś lubuje się w rozszyfrowywaniu nazw leków to podrzucam trop – benzo-di-azepina. Chemię i znaczenie przedrostków pozostawiam Wam. Aczkolwiek warto zauważyć nie jest to to samo co di-benzo-azepina.

Tyle ciekawostek chemicznych. My skupmy się na działaniu beznodiazepin. Polega ono na wybiórczym łączeniu się z receptorem GABAA, a to wpływa na zahamowanie przewodzenia synaptycznego w neuronach ośrodkowego układu nerwowego, poprzez zwiększone działanie kwasu GABA.

Efektem takiego stanu rzeczy jest:

  • Zmniejszenie lęku i agresji
  • Wywołanie snu i sedacji
  • Obniżenie napięcia mięśniowego
  • Osłabienie koordynacji
  • Działanie przeciwdrgawkowe
  • Amnezja następcza

Jak widać z powyższych funkcji, leki nasenne na receptę to nawet w obrębie samych benzodiazepin bardzo szeroka gama zastosowań i działań nie tylko pożądanych. Warto jednak zauważyć, że nie są to leki przeciwdepresyjne (wyjątek stanowi alprazolam).

Jednak co najważniejsza to benzodiazepiny skracają czas potrzebny do zaśnięcia i wydłużają całkowity czas snu. Jednak te leki na sen, na receptę są polecany tylko w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Tolerancja na nie rozwija się w ciągu 1-2 tygodni stosowania, a po zaprzestaniu ciągłego stosowania może pojawić się bezsenność i objawy odstawienne.

Amnezja następcza jest z reguły działaniem niepożądanym, aczkolwiek bywa celowo wywoływana w celu wymazania nieprzyjemnych wspomnień podczas przeprowadzania zabiegów chirurgicznych (Rohypnol).

Leki z tej grupy są dobrze absorbowane po podaniu doustnym. Stąd znaczna większość z nich to tabletki nasenne na receptę. Różnią się od siebie długością działania. Za prawidłowy dobór odpowiada lekarz prowadzący.

Środków benzodiazepinowych jest ponad 20 na rynku. Każdy z nich ma inną długość działania, szybkość i ewentualne objawy niepożądane.

Główne efekty uboczne to zaburzenia koordynacji, senność, niepamięć, nasilenie efekty depresyjnego innych leków oraz alkoholu. W związku z powyższym nie wolno kierować pojazdami mechanicznymi po przyjęciu benzodiazepin.

Benzodiazepiny wywołują uzależnienie. Jest to duży problem, dlatego zaleca się stosowanie ich w krótkich okresach czasu, sukcesywnie zmniejszając dawki.

Przykłady benzodiazepin to: lorazepam, diazepam, nitrazepam, bromazepam i wiele innych. Jak widać z powyższych rozważań preparaty te to nie tylko leki nasenne na receptę, ale też leki przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe.

Zolpidem, zaleplon i zopiklon to leki o odmiennej budowie chemicznej od benzodiazepin. Jednak co do mechanizmu działania to są one zbieżne. Dlatego co do zasady to mechanizm omówiony został już wyżej.

Inny jest nieco ich profil działania. Brak im jest działania przeciwlękowego i rozkurczającego mięsnie, w dawkach terapeutycznych. Zopiklon jest lekiem o średnim czasie działania, ale jak na lek o budowie niebenzodiazepinowej to i tak najdłuższym.

Zolpidem jest zasadniczo bardzo zbliżony w profilu działania do zopiklonu. W odróżnieniu od poprzednika podaje się go w dawce 10mg, a nie 7mg.

Zaleplon również stosowany jest w dawce 10mg.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to leki nasenne na receptę, które wchodzą w skład wielu różnych preparatów złożonych. Choć preparatów z tej grupy jest bardzo wiele, a leków na receptę równie dużo, to te o działaniu nasennym są często składnikiem preparatów dostępnych bez recepty.

Barbiturany

W grupie „pozostałych” znajdziemy wiele starych leków i już aktualnie niezalecanych. Jednak z powodu silnych przyzwyczajeń i naleciałości bywają one jeszcze stosowane na świecie. Choć w wielu przypadkach ciężko powiedzieć czy to jeszcze leki czy już narkotyki.

Na koniec warto wspomnieć o barbituranach. Jest to dość stara grupa leków. Wśród nich najpowszechniejszy jest fenobarbital i jego odmiany i pochodne. Aktywuje on kanał chlorkowy receptora GABA i nasila hamowanie przewodnictwa neuronów ośrodkowego układu nerwowego.

W związku z tym wywołuje działanie uspokajające i nasenne. Jednak w z powodu wielu działanń niepożądanych nie jest on zalecany jako środek nasenny w postaci gotowych preparatów handlowych.

Jednak zdarza się, że od czasu do czasu jest przepisywany w recepturze aptecznej, gdzie w chodzi w skład mikstur czy kropli.

 

Tabletki nasenne na receptę – mocne

Kwestia mocy jest wśród pacjentów bardzo różna. Dla jednych to synonim siły, a dla innych długiego czasu działania.

Lekiem o długim czasie działania jest nitrazepam (np. Nitrazepam GSK).

Przeciwwskazania do jego stosowania to nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne pochodne benzodiazepiny, ostra niewydolność oddechowa, depresja oddechowa, zespół bezdechu podczas snu, ciężka niewydolność wątroby, fobia, natręctwa, przewlekłe psychozy, myasthenia gravis. Nie stosować u dzieci.

Wśród benzodiazepin o nasilniejszym charakterze nasennym wyróżnia się nitrazepam, flunitrazepam i estazolam.

Barbiturany kiedyś były znacznie powszechniejsze. Przepisywało się je też nasennie. Potrafiły działać nawet do 20 godzin.

Zatem mocne tabletki na sen, na receptę do dziś zdecydowanie benzodiazepiny i inne leki działające na receptor GABA. Przepisuje je lekarz, a pacjent powinien bezwzględnie stosować się do jego zaleceń i czytać ulotkę. Z tymi lekami nie ma żartów, a ich stosowanie wymaga precyzyjnych restrykcji.

 

rodzaje leków nasennych

Tabletki nasenne bez recepty

Oczywiście istnieje też grupa leków, które nie wymagają recepty. Leki na sen bez recepty dzielą się głownie na:

  • Leki przeciwhistaminowe
  • Leki ziołowe
  • Melatonina

Jak widać jest to kilka grup, w skład których wchodzą różne preparaty. Zatem tabletki na sen bez recepty zasługują na szersze omówienie.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to przede wszystkim hydroksyzyna, która w Polsce wydawana jest na receptę i głownie jako lek uspokajający i przeciwlękowy. Natomiast jako lek na sen bez recepty wydawana jest doksylamina.

Jest to antagonista rec. H1 pierwszej generacji. Sprzedawana jest jako lek OTC oraz na receptę. Przykładem leku bez recepty jest Senamina. Lek ten ma też swoje ograniczenia i jednym z takich przeciwwskazań jest astma oskrzelowa czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Dokładna lista wszystkich przeciwwskazań znajduje się zawsze na ulotce leku oraz w karcie charakterystyki produktu leczniczego. Ponadto należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leki przeciwhistaminowe poprawiają zasypianie, wydłużają i poprawiają jakość snu, a przede wszystkim nie powodują uzależnienia. Pamiętajmy jednak, że jest to najstarsza generacja leków przeciwhistaminowych i dlatego warto zwracać uwagę na przeciwwskazania do jej zastosowania.

Leki ziołowe

Leki ziołowe to najczęściej tabletki nasenne bez recepty, oparte o surowce takie jak:

  • Korzeń kozłka
  • Ziele męczennicy cielistej
  • Szyszki chmielu
  • Liście melisy
  • Ziele serdecznika

Obok nich często można kupić tez suplementy diety. Pamiętajmy jednak, że suplement to nie lek. Podlegają one innej (znacznie mniejszej) kontroli. Inne są też dopuszczalne odchylenia od deklarowanej zawartości oraz ścieżka raportowania działań niepożądanych i wycofywania z obrotu.

Leki na sen bez recepty to np. Neospasmina, Tabletki uspokajające Labofarm czy Valused Noc Plus.

Rośliny te (głownie kozłek, chmiel i męczennica) są to produkty, które pochodzą z natury. Badania wskazują na ich dobre działanie. W tym poprawę jakości snu i szybkości zasypiania.

Należy jednak pamiętać, że ziołolecznictwo to nie tylko symbioza z naturą, ale też (jak z każdym lekiem bywa) szereg przeciwwskazań.

Męczennica cielista – posiada działanie uspokajające i poprawia zasypianie, a  mechanizm tego procesu jest przyrównywany do podobnego działania benzodiazepin opisanych wyżej.

Należy pamiętać, że męczennica cielista jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży i karmiących. Preparatów z tą rośliną nie można stosować wraz z lekami rozrzedzającymi krew, ponieważ wchodzą z nimi w interakcje.

Nie poleca się ich stosowania u osób poniżej 12 roku życia. Preparaty te ze względu na swój charakter działania, powodujący senność, mogą wywoływać zaburzenia koncentracji i utrudniać prowadzenie pojazdów.

Należy wykazać szczególną ostrożność podczas łączenia preparatów męczennicy z innymi lekami (głównie syntetycznymi) oddziałującymi na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą one nasilać działanie leków uspokajających i alkoholu etylowego.

 

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski – wykazuje bardzo dobre działanie w stanach niepokoju i problemach ze snem. Kozłek zawiera walerianę – substancję wchodzącą w skład popularnych kropli walerianowych o działaniu uspokajającym i nasennym.

Kozłek nasila działanie benzodiazepin, dlatego jest przeciwwskazany przy leczeniu tą grupą leków.

Preparaty na bazie korzenia kozłka (oraz chmielu zwyczajnego i męczennicy lekarskiej) stosowane są często w celu poprawy jakości snu, zasypiania, redukcji stresu. W związku z powyższym nie zaleca się prowadzenia pojazdów po spożyciu tych środków.

Kozłek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

Chmiel zwyczajny – jest stosowany w terapii stanów lękowych i leczeniu objawów okołomenopauzalnych, a dodatkowo jako składnik złożonych preparatów nasennych.

Chmiel prowadzi do zmniejszenia wrażliwości mózgu na bodźce oraz ograniczenia ich przesyłania. To działanie zawdzięczamy przede wszystkim humulonowi i lupulonowi – kwasom goryczowym.

Na naszym rynku występują preparaty złożone, zioła sypkie, mieszanki i całe szyszki. Anna Kiss podaje na łamach podręcznika „ Lek pochodzenia naturalnego” (2022r.), że tylko Lunapret wśród preparatów złożonych spełnia warunki leku o udokumentowanym działaniu. Pozostałe kwalifikuje jako leki tradycyjne.

Chmiel ma właściwości estrogenne, stąd jego zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy. Ponadto związki goryczowe chmielu wykazują szereg wskazań przeciwdrobnoustrojowych (stąd dawne mocne chmielenie piwa było czymś w rodzaju dzisiejszej pasteryzacji).

Wyciągi z chmielu wpływają na stężenie cukru we krwi i dlatego preparaty te powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością przez diabetyków.

Dodatkowo tak jak w przypadku kozłka nie zaleca się prowadzenia pojazdów.

Melatonina na sen

Melatonina to obok leków ziołowych i przeciwhistaminowych najczęstszy lek nasenny bez recepty. Bywa dostępna zarówno jako lek na receptę, lek OTC, jak i suplement diety. Jest to neurohormon wytwarzany przez szyszynkę. Odgrywa rolę w synchronizacji cyklu dobowego i zegara biologicznego.

W związku z tym bywa często zalecana wspomagająco w zaburzeniach snu związanych ze zmianą strefy czasowej, w zaburzeniach rytmu dobowego, szczególnie u niewidomych oraz u osób pracujących w systemie zmianowym.

Efekty działania obserwuje się często dopiero po pewnym czasie. Często dopiero po około 1-2 tygodnia.

 

Tabletki ziołowe na sen – czy działają?

Jak widać powyżej istnieje całkiem duża grupa roślina zaliczanych do surowców poprawiających sen i uspokajających. Badania dowodzą, że działanie to jest zauważalne.

Jego siła będzie oczywiście słabsza niż leków syntetycznych, a w szczególności silnych benzodiazepin. Jednak często mają one status leku OTC, są łatwo dostępne i w połączeniu ze zdrową dietą i higiena snu dają wystarczające efekty.

 

Skuteczne tabletki na sen bez recepty – opinie

Od niedawna na polskim rynku dostępny jest popularny lek Noctis Noc jako tabletki na sen bez recepty. Jeszcze ponad rok temu ten preparat był na receptę. Zawiera on wspomnianą już wcześniej doksylaminę, w dawce 12,5mg.

Leki przeciwhistaminowe jak doksylamina cieszą się dużą popularnością i to nie tylko w Polsce. Ich brak działania uzależniającego jest tutaj kluczowy. Ponadto nie są to środki roślinne, które pomimo wielu zwolenników mają też swoje wady (w tym słabsze działanie, mniej badań, częste interakcje).

O opinie farmaceutów i lekarzy można zawsze zapytać w aptece. Pracujący tam ludzie zawsze pomogą dobrać właściwy preparat i służą konsultacją merytoryczną. Znają też preferencje pacjentów i pomogą w wyborze.

 

Co zamiast tabletek na sen? – inne formy dostępne w sprzedaży.

Form dostępnych leków jest na szczęście bardzo wiele. Przykłady to słynne krople walerianowe, mikstury receptury aptecznej (te dostępne są na receptę), kapsułki (Neospasmina Extra), spraye (Neospasmina Noc), płyny (Nervosol), syropy (Passiflor) czy herbaty ziołowe, które można kupić w formie suszu.

Form jest bardzo wiele. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto przejrzeć listę preparatów w sieci i zapytać o interesujące nas formy w aptece.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jaka dieta na poprawę snu?

Tak jak wspomniałem na wstępie – dobrze jest ograniczyć ilość spożywanych posiłków przed spaniem. Dodatkowo wyeliminować kofeinę i alkohol. Jedzenie powinno być bogate w tryptofan, czyli mogą to być: mleko, biały ser, indyk , ryby, kurczak, banany, suszone daktyle, orzeszki ziemne.

Dodatkowo warto postawić na pokarmy bogate w magnez i witaminę B6. Wiele preparatów w aptece służy leczeniu ich niedoborów. Znajdziemy zarówno suplementy, jak i leki OTC. Natomiast w pierwszej kolejności, zanim po nie sięgniemy dobrze jest zbadać czy faktycznie mamy ich niedobory.

Silne leki nasenne na receptę – nazwy

Silne leki nasenne na receptę to głównie preparaty oddziałujące na rec. GABA. Wśród nich są benzodiazepiny oraz zolpidem, zpiklon i zaleplon. Przykładowe nazwy preparatów handlowych to:

  • Nitrazepam GSK (nitrazepam)
  • Signopam (temazepam)
  • Noctofer (lormetazepam)
  • Estazolam TZF (estazolam)
  • Midanium (midazolam)
  • Nasen (zolpidem)
  • Imovane (zopikoon)

Jak szybko działają poszczególne leki nasenne?

Różne leki mają różną siłę, ale i czas potrzebny do zadziałania. Przykładowo temazepam uzyskuje maksymalne stężenie po ok 3 godzinach, ale efekty widać już po 30min.

Nitrazepam również zaczyna działać po około 30min, a stężenie maksymalne uzyskiwane jest po około 2 godzinach.

Zolpidem osiąga maksymalne stężenie we krwi od 0,5 do 3 godzin od podania, zaś początek działania zauważalny jest już po 7-27min od zażycia.

Zopiklon podobnie, bo pierwsze efekty są widoczne już po 15-20 minutach, a maksymalne stężenie po 1,5 do 2 godzinach.

W przypadku benzodiazepin spożywanie posiłków może zmienić ich profil szybkości i długości działania. Należy zatem dokładnie zapoznać się z ulotką.

Bezsenność – co jeszcze można zrobić?

Jednym ze sposobów polecanych przez specjalistów jest aromaterapia. Obok medytacji, masażu i innych form relaksu aromaterapia wydaje się być na tyle uniwersalna i dostępna, że budzi coraz szersze zainteresowane.

Marta Grochowalska – specjalistka od aromaterapii – od lat naucza i wskazuje jak prawidłowo korzystać z udokumentowanej na ten temat wiedzy. Wśród najlepszych olejków do aromaterapii wymienia ona:

  • Olejek lawendowy
  • Olejek melisowy
  • Olejek sandałowy
  • Olejek rumiankowy
  • Olejek bergamotkowy

Stosowanie tych olejków w terapii zaburzeń snu i łagodzenia stresu jest udokumentowane i poparte praktyką ludową.

Dodatkowo autorka poleca nie tylko stosowanie samych olejków, ale także samodzielne łączenie absolutów z olejkami, tworzenie eliksirów (słodkich wodno-alkoholowych roztworów z co najmniej jedną substancją aktywną), a nawet próby wyrobu perfum opartych o substancje czynne.

Bez wątpienia są to ciekawe i coraz popularniejsze metody, które mogą poprawić stan naszego organizmu. W tym zredukować stres, poprawiać relaks i zasypianie.

 

 

   Reklamabaner erecepta

 

 

 

 

Umów się na fizjoterapię psychosomatyczną:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Bibliografia:

Kiss, A. (2022). Lek pochodzenia naturalnego. Wydawnictwo Lekarskie.

Rang, H.P., Dale, M.M., et al. (2014). Farmakologia. Wrocław: Elsevier Urban & Partner.

Bilkiewicz, A. (2004). Psychiatria. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Czajka, I. (2015). Domowa Apteka. Warszawa: Ringer Axel Springer.

Wichniak, A., Jankowski, K. (2017). Standardy leczenia zaburzeń rytmu okołodobowego snu i czuwania opracowane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem i Sekcję Psychiatrii Biologicznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Część I. Fizjologia, metody oceny i oddziaływania terapeutyczne. Psychiatria Polska, 51(5), 793-814

Grochowalska, M. (2022). HIGIENA SNU I OLEJKI ETERYCZNE DOBRE NA SEN. [05.04.2023r.].

 

 

 

Łukasz Martowski - farmaceuta  Łukasz Martowski linkedin – Redaktor medyczny

Studiuje farmację na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Publikował między innymi w czasopiśmie Pharmacopola. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa.

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 28.05.2023