Przybliżony czas czytania: 4 min.

 

Czy wiedziałeś, że liczba osób borykających się z zaparciami stale wzrasta? Zaparcia są jednym z najczęstszych problemów trawiennych w Polsce.  W szczególności u osób w podeszłym wieku dolegliwość ta występuje dosyć często, zaburzenie to znacznie wpływa na jakość życia. Ale zacznijmy od początku czym tak właściwie są zaparcia, znane jako popularne ” zatwardzenie „.

 

Czym są zaparcia?

Zaparciem nazywamy zbyt małą częstotliwość wypróżnień w ciągu tygodnia, zalegająca treść jelitowa w przewodzie pokarmowym a właściwie w jelicie grubym utrudnia codzienne funkcjonowanie ponieważ osoba cierpiąca na tę przypadłość ma problem z oddawaniem stolca, wymaga to dużego wysiłku a często brakuje rezultatu.

Co na zaparcia , leczenie zaparćDo najczęstszych objawów należą:
➢ mniej niż 3 samoistne wypróżnienia tygodniowo,
wzdęcia,
➢ uczucie pełności oraz niepełnego wypróżnienia,
➢ ból przy wypróżnianiu,
➢ twardy stolec,
➢ krew na kale

 

 

Umów się na leczenie zaparć:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

Przyczyny zaparć – co powoduje zaparcia?

Głównym zadaniem jelita grubego jest wchłanianie wody z resztek pokarmu podczas przechodzenia przez układ trawienny. Następnie jelito formuje stolec. Mięśnie okrężnicy wypychają stolec przez odbyt, aby zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii zostały wyeliminowane z organizmu.

Jeśli stolec pozostaje w okrężnicy zbyt długo, może stać się bardzo twardy i trudny do przejścia.

Zła dieta często powoduje zaparcia. Błonnik pokarmowy i odpowiednie spożycie wody są niezbędne, aby stolec był miękki.

Pokarmy bogate w błonnik są zazwyczaj wytwarzane z roślin. Błonnik występuje w postaci rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej . Rozpuszczalny błonnik może rozpuszczać się w wodzie i podczas przechodzenia przez układ pokarmowy tworzy miękki, podobny do żelu materiał.

Błonnik nierozpuszczalny zachowuje większość swojej struktury, przechodząc przez układ pokarmowy. Obie formy włókna łączą się ze stolcem, zwiększając jego wagę i rozmiar, jednocześnie go zmiękczając. Ułatwia to przejście przez odbytnicę.

Stres , zmiany w rutynie i stany, które spowalniają skurcze mięśni okrężnicy lub opóźniają chęć pójścia do toalety, mogą również prowadzić do zaparć.

Najczęstsze przyczyny zaparć to:

  • dieta uboga w błonnik , szczególnie dieta bogata w mięso, mleko lub ser
  • odwodnienie
  • opóźnianie impulsu do wypróżnienia
  • podróż lub inne zmiany w rutynie
  • niektóre leki, takie jak leki zobojętniające wapń i leki przeciwbólowe
  • ciąża

Co na zaparcia u dzieci?

Ocenia się, że nawet do 10% dzieci  cierpi z powodu przewlekłych zaparć.  Dolegliwość ta najczęściej dotyczy dzieci
w wieku od 2–4 lat (okres nauki kontroli wypróżnień) i nieznacznie częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek.

Zaparcie czynnościowe wykazuje podobieństwo u dzieci i dorosłych jednakże istnieją pewne różnice w zakresie epidemiologii, symptomatologii (jest to nauka zajmująca się opisem i grupowaniem objawów choroby), patofizjologii( jest to nauka zajmująca się badaniem zaburzeń czynności chorego ustroju, jego narządów i tkanek), badań diagnostycznych i postępowania terapeutycznego. Warto dodać, że zaparcia występują po spożyciu niektórych leków, często są to preparaty żelaza.

Jak leczyć zaparcia u dzieci? U dzieci początkowe kroki terapeutyczne obejmują trening korzystania z toalety, aby ułatwić rozluźnienie mięśnia łonowo-odbytniczego można podstawić stołeczek pod stopy, aby pozycja toaletowa była jak najbardziej zbliżona do pozycji kucznej. Czytaj  – Co na zatwardzenie?

 

Co na zaparcia w ciąży?

Zaparcia w ciąży dotyczą ponad połowy kobiet potrafią mocno dać się we znaki. Aby wyeliminować problem zaparć w ciąży potrzeba wiele uporu i zastosowanie kilku sposobów leczenia zaparć. y. Choć główną przyczyną zaparć w ciąży jest wysoki poziom progesteronu oraz ucisk macicy na jelita, to sprzyja im również niewłaściwy sposób odżywiania. I jeśli masz problem z zatwardzeniem  w ciąży, przede wszystkim należy skupić się na zmodyfikowaniu swojej diety.

Leczenie zaparć – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy też aby uważać na środki które drażnią jelito czyli herbaty, leki na przeczyszczenie. Należy również napomknąć iż olbrzymią rolę przy zaparciach odgrywa mikroflora przewodu pokarmowego (czyli to jakie mamy bakterie, nasze bakterię żywią się tym co jemy, produkują substancje dzięki którym pobudzana jest perystaltyka.

Leczenie zaparć generalnie należy rozpocząć od suplementacji błonnikiem pokarmowym i odpowiednio pobudzającymi i/lub osmotycznymi środkami przeczyszczającymi, a następnie, jeśli to konieczne, środkami pobudzającymi wydzielanie jelit i/lub prokinetycznymi.

 Odpowiednia dieta bogata w błonnik pokarmowy i środki przeczyszczające z kolei u dorosłych skupia się uwagę na wykluczeniu podstawowej przyczyny i rozróżnieniu podtypów zaparć czynnościowych: zaparcie przypadkowe, zaparcie krótkotrwałe, zaparcie przewlekłe.

 

Domowe sposoby na zaparcia

 

Domowe sposoby na zaparcia – jak leczyć zaparcia?

Aby wspomóc leczenie zaparć czynnościowych u dorosłych należy zwrócić szczególną uwagę na styl życia. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zaparcia to koniecznie trzeba zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej oraz zmodyfikowania nawyków żywieniowych.

Do diety warto włączyć:

  • śliwki, rodzynki, daktyle,
  • kiwi, siemię lniane lub kisiel z siemienia lnianego,
  • kiszonki (kapusta kiszona, ogórki małosolne – korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową),
  • wybierać należy też pełnoziarniste produkty (pieczywo razowe, graham, kasze gruboziarniste, makarony razowe),
  • kefiry, jogurty,
  • sięgajmy również po oliwę z oliwek czy olej rzepakowy ale także nasiona i pestki (słonecznika, dyni, nasion chia),
  • należy wypijać co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie,
  • ewentualnie mogą nam również w tym pomóc lewatywy.

Produkty bogate w błonnik pokarmowy są doskonałe na problemy z zaparciami. Możemy prawidłowo i zdrowo się odżywiać jednak to nie wszystko, szczególną uwagę należy zwrócić na to iż żyjemy w ciągłym napięciu, stresie, często też ludzie borykają się z depresją co również może prowadzić do zaparć dlatego warto skupić się też na tym aby unikać sytuacji stresowych.

Oliwa z oliwek na zaparcia u dzieci

 

Zdarza się, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym lub kaszkami ryżowymi mogą cierpieć na zaparcia zaparciami i bóle brzucha. Problem zaparć dotyczy nie tylko niemowląt, ale również starsze dzieci coraz częściej cierpią na nawracające zaparcia.

Oliwa z oliwek jest domowym środkiem na zaparcia. W Hiszpanii jest to jeden z bardziej znanych domowych sposobów na zaparcia. Jest tam stosowany zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Hiszpanie podają dzieciom odrobinę oliwy, dodając ją do przygotowywanego posiłku. Zastosowanie oliwy z oliwek na zaparcia u dzieci może być także sposobem na inne dolegliwości o obrębie układu pokarmowego. Oliwa z oliwek ma działanie wspomagające  perystaltykę jelit, zapobiega powstawaniu nawracających zaparć oraz poprawia trawienie.

Należy jednak pamiętać, że oliwa z oliwek, choć pomocna w łagodzeniu objawów zaparć nie jest środkiem za zaparcia do długiego stosowania. W przypadku uporczywych i ciągłych dolegliwości należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

W przypadku łagodnych zaparć oliwa z oliwek może być rozwiązaniem o którym warto pomyśleć.

Należy też dodać, że American Academy of Pediatrics (AAP) nie zaleca oliwy z oliwek na zaparcia u małych dzieci. Zamiast oliwy z oliwek AAP zaleca małą ilość soku jabłkowego lub gruszkowego, syropu Karo lub suszonych śliwek.

 

 

Co jeszcze na zaparcia u dzieci?

Gdy dziecko cierpiące na zaparcia, je już pokarmy stałe, można uzupełnić dietę o świeże oraz suszone owoce i warzywa.

Przy zaparciach u dzieci warto zaproponować:

  • tarte jabłka,
  • gruszki
  • suszone śliwki
  • morele wzbogacone siemieniem lnianym.

Na zaparcia warto zaproponować też:

  • gruboziarniste kasz
  • płatki owsiane
  • pieczywo razowe, pełnoziarniste
  • przetwory mleczne typu: maślanka, kefir czy zsiadłe mleko.
  • do zupek można dodać troszkę oliwy z oliwek.

Leki na zaparcia

Warto wspomnieć, że często sama dieta, świadomość żywieniowa, aktywność fizyczna nie wystarczy aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z zaparciami. Nowe leki, w tym prokinetyczne i prosekrecyjne oraz strategie chirurgiczne, takie jak stymulacja nerwów krzyżowych, mają potencjał leczenia dzieci i dorosłych z  czynnościowymi zaparciami. Podejmuje się też próby leczenia zaparć olejem CBD.

Co na zaparcia? A może fizjoterapia?

Innym sposobem, który w znacznym stopniu pomoże Ci uporać się z zaparciami jest wizyta u fizjoterapeuty trzewnego. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę jak wielkie postępy w ostatnich latach poczyniła fizjoterapia.

Jeśli chodzi o temat zaparć możemy się udać do wyspecjalizowanej kliniki fizjoterapii, która ułoży schemat postępowania. W centrum KORE tematem zaparć stykamy się od wielu lat.

Zwróćmy uwagę na sytuację w której pacjent ma zaparcia i w dodatku bolą go plecy. Najprawdopodobniej przyczyną bólu pleców jest fakt, iż jelito grube napina się podczas zaparć przez co wpływa na ustawienie kręgosłupa i odczuwamy wtedy dyskomfort.

Fizjoterapeuta zaczyna od tak zwanego masażu wisceralnego, czyli używając swoich dłoni zbada Twój brzuch i wyczuje w których konkretnie miejscach przydałby się masaż rozluźniający.

Jeżeli podłożem problemów jest nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy również należy je rozluźnić ponadto nauczysz się relaksacji która przybliży Cię do braku zaparć. Zostaniesz również przeszkolony jak wygląda prawidłowa postawa, sposób siedzenia czy też stania, ponieważ to również może mieć wpływ na utrwalanie napięcia.

Współpraca: Karolina Kin – dietetyk

 

 

Umów się na leczenie zaparć:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

Data ostatniej aktualizacji: 28.11.2024