Brak erekcji – problemy z erekcją – przyczyny – leczenie zaburzeń erekcji

 

problemy z erekcją

 

 

Problemy ze wzwodem dotyczą 1,5 mln mężczyzn w Polsce. Co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma problemy z erekcją. Problem braku erekcji może pojawić się jednak dużo wcześniej i nie dotyczy tylko mężczyzn borykających się z andropauzą.

Przeczytaj do końca ten artykuł, a dowiesz się jak poprawić swoją erekcję w 6 tygodni.

Przyczyny problemów z erekcją to rozmaite stany, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, depresja, a także stany po operacji w obrębie prostaty (gruczołu krokowego) – usunięcie prostaty (prostatektomia radykalna).

Jednym z pierwszych symptomów wystąpienia problemów z erekcją, może być brak porannego wzwodu.

 

Problemy z erekcją – lekarz czy domowe sposoby na potencję?

Często przed kontaktem ze specjalistami Pacjenci stosują domowe sposoby na wzmocnienie erekcji takie jak odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta czy zioła, które mogą być elementem profesjonalnego leczenia problemów z erekcją.

By w pełni i prawidłowo rozpoznać przyczyny zaburzeń erekcji często Pacjenci trafiają do takich specjalistów jak: seksuolog, urolog, kardiolog, diabetolog, androlog czy psychoterapeuta.

 

Zadzwoń – Wielkopolska:

Tel: 503-733-127

Zadzwoń – Małopolska – Kraków:

Tel: 12 375 14 77

 

Zaburzenia erekcji – możliwości leczenia

 Zaburzenia erekcji, nazywane również impotencją, są problemem dotykającym nawet 150 milionów mężczyzn na całym świecie. Szacuje się, że do 2025 roku liczba ta wzrośnie nawet dwukrotnie. Choć częstość zaburzeń potencji wzrasta wraz z wiekiem i dotyka prawie 45% panów po 70 roku życia, dolegliwości coraz częściej dotyczą także młodych, nawet 20-letnich mężczyzn.

Warto zaznaczyć, że trudności w uzyskaniu oraz utrzymaniu erekcji nie są chorobą samą w sobie, lecz objawem. Przyczyn takiego stanu może być wiele.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele metod leczenia zaburzeń erekcji, które w zdecydowanej większości przypadków są bardzo skuteczne.

Co może powodować impotencję?

I jakie są możliwości jej leczenia?

 

Zaburzenia erekcji - leczenie problemów z erekcją

 

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzeniami erekcji nazywa się stały lub nawracający brak zdolności do uzyskania oraz utrzymania wzwodu. Uniemożliwia to odbycie stosunku płciowego, który będzie satysfakcjonujący. O zaburzeniach erekcji mówi się, gdy objawy trwają co najmniej przez trzy miesiące.

Impotencji towarzyszyć mogą także inne dolegliwości, między innymi spadek libido oraz nieprawidłowości w ejakulacji, czyli wytrysku nasienia.

Zaburzenia erekcji mogą występować sytuacyjnie, to znaczy tylko w niektórych sytuacjach, miejscach, z konkretnymi partnerkami lub partnerami, lub w sposób zgeneralizowany – zawsze, niezależnie od miejsca, partnera i sytuacji.

W zależności od stopnia nasilenia objawów wyróżnia się też nieprawidłowości z potencją o stopniu łagodnym, umiarkowanym oraz głębokim.

 

Przyczyny zaburzeń erekcji

Aby erekcja przebiegała prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia współpraca wielu układów – przede wszystkim nerwowego, hormonalnego oraz krążenia. Dużą rolę odgrywa także zdrowie psychiczne. Przyczyny zaburzeń potencji podzielić można ze względu na czas występowania na:

  • pierwotne – objawy występują od zawsze,
  • wtórne – dolegliwości pojawiły się na pewnym etapie życia.

W zależności od źródła problemów wyróżnia się również zaburzenia erekcji na tle:

  • psychicznym – około 20%,
  • organicznym – około 80%,

W klasyfikacji ICD-10 są one umieszczone pod różnymi kategoriami.

„Dysfunkcje seksualne niespowodowane zmianami organicznymi ani chorobami somatycznymi” (F52) – „Brak reakcji genitalnej” (F52.2) – odpowiadają zaburzeniom na tle psychicznym.

Z kolei „Impotencja z przyczyn organicznych” (N48.4) dotyczy nieprawidłowości wynikających z powodu chorób somatycznych.

Do przyczyn zaburzeń erekcji należą między innymi:

  • choroby prowadzące do uszkodzenia naczyń (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca),
  • zaburzenia hormonalne (np. niedobór testosteronu – hipogonadyzm, prolaktyny, hormonów tarczycy),
  • choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, przebyty udar mózgu),
  • choroby prącia (np. złamanie członka, choroba Peyroniego),
  • przebyte zabiegi (np. radykalna prostatektomia, usunięcie odbytnicy, usunięcie obu jąder),
  • radioterapia miednicy,
  • uraz w obrębie miednicy lub rdzenia kręgowego,
  • stosowanie używek (alkoholu, papierosów, narkotyków – np. marihuany, opiatów, kokainy),
  • stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, diuretyków, antyarytmicznych, β-blokerów, statyn),
  • otyłość i nadwaga,
  • zaburzenia psychiczne (np. depresja, zaburzenia lękowe),
  • przewlekły stres,
  • konflikty w związku.

 

Leczenie impotencji, czyli o co chodzi?

W życiu codziennym problem z erekcją jest wymiennie nazywany „impotencją”, „zaburzeniami wzwodu”, „problemami z potencją” czy „zaburzeniami erekcji” i bywa traktowany jako temat tabu.

Impotencja co to jest?

Impotencja to sytuacja gdy mężczyzna chce osiągnąć i utrzymać wzwód członka, a z różnych przyczyn okazuje się to niemożliwe. Impotencja to zaburzenie polegające na braku możliwości utrzymania wzwodu członka tak długo, aby umożliwiło to mężczyźnie współżycie seksualne.

Zaburzenia wzwodu są definiowane jako niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu umożliwiającym odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Tymczasem dziś w XXI wieku problem z erekcją można skutecznie wyleczyć.

Leczenie problemów ze wzwodem ma na celu umożliwienie Pacjentowi powrotu do aktywnego i satysfakcjonującego życia seksualnego.

Podstawowe metody leczenia impotencji to:

  1. psychoterapia (także psychoterapia online),
  2. leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową
  3. leczenie doustne środkami farmakologicznymi,
  4. leczenie farmakologiczne za pomocą wstrzyknięć do ciał jamistych,
  5. leczenie chirurgiczne (proteza penisa, chirurgia naczyniowa i mikrochirurgia),
  6. leczenie za pomocą urządzeń próżniowych.

zaburzenia wzwodu zdjęcia

 

Leczenie Impotencji – jak sobie poradzić z problemami z erekcją bez tabletek na potencję

 

Doskonałą skutecznością wykazuje się także terapia za pomocą fali uderzeniowej ESWT. Metoda ta jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne i me wiele zalet.

Jest bezinwazyjna oraz bezbolesna. Jej działanie polega przede wszystkim na poprawie przepływu krwi w obrębie ciał jamistych, co umożliwia powstanie wzwodu.

W 80% przypadków pacjenci po terapii są w stanie osiągać erekcję bez konieczności stosowania dodatkowej farmakoterapii. Aby metoda leczenia falą uderzeniową ESWT była skuteczna należy wykonać zwykle 6 zabiegów, lecz pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 sesjach.

Korzyści z zastosowania terapii falą uderzeniową (ESWT) w leczeniu zaburzeń erekcji są liczne:

  1. Terapia urologiczna traktuje źródło problemów z erekcją, a nie tylko ich widoczne objawy.
  2. Pierwsze pozytywne efekty, w postaci wzmacniania erekcji, stają się widoczne po odbyciu 2-3 sesji zabiegowych.
  3. Około 70-80% pacjentów odnotowuje korzystne efekty terapii, co przekłada się na poprawę jakości życia seksualnego.
  4. Terapia ESWT może prowadzić do wystąpienia spontanicznych erekcji, bez konieczności stosowania tabletek na poprawę potencji.
  5. Jest to metoda nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna, co sprawia, że jest dobrze tolerowana przez pacjentów.
  6. Terapia falą uderzeniową aktywuje naturalne i fizjologiczne mechanizmy naprawcze, zwiększając przepływ krwi do narządu płciowego.
  7. Przywraca radość z życia seksualnego, umożliwiając utrzymanie stabilnej, dłuższej i silniejszej erekcji.
  8. Terapia ESWT nie wyklucza równoczesnego stosowania innych metod leczniczych, takich jak farmakoterapia.

Dzięki skutecznej eliminacji problemów z erekcją terapia falą uderzeniową przyczynia się do poprawy jakości życia seksualnego i intensyfikuje doznania podczas aktu seksualnego.

 

TY I TWOJA PARTNERKA POCZUJECIE RÓŻNICĘ!

.

Skuteczność leczenia braku potencji – 80%

Skuteczność metody L-ESWT w leczeniu impotencji potwierdzają liczne badania naukowe. Od 2013 roku procedura znalazła się w obrębie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jako jedna z możliwości terapeutycznych w leczeniu zaburzeń erekcji.

problemy z erekcją

Badania kliniczne potwierdzają efektywność terapii falą uderzeniową w leczeniu zaburzeń erekcji na poziomie 80%. To oznacza, że u większości, bo aż 80% mężczyzn, którzy przeszli terapię, zanotowano poprawę funkcji erekcyjnych, co umożliwia uzyskanie i utrzymanie erekcji bez potrzeby stosowania silnych leków czy tabletek poprawiających potencję.

W przypadku pozostałych 20% mężczyzn terapia falą uderzeniową może nie być aż tak skuteczna, i w tych przypadkach lepiej reagują na inne metody leczenia.

W rezultacie erekcja staje się łatwiejsza do osiągnięcia i bardziej twarda. Warto również zaznaczyć, że terapia falą uderzeniową może być korzystna dla tych, którzy nie reagują zbyt dobrze na farmakoterapię.

Co istotne, badania wykazały, że efekty terapii falą uderzeniową są trwałe, co oznacza, że poprawa utrzymuje się w czasie.

 

 

Prowadzimy również:

Wyniki najnowszych badań w zakresie leczenia zaburzeń erekcji u Pacjentów po usunięciu prostaty:

Wnioski: To randomizowane badanie wskazuje, że metoda L-ESWT dla zaburzeń erekcji u mężczyzn poddanych Radykalnej Prostatektomii może być skuteczna i bezpieczna. .             Peter Bill Juul Ladegaard, Jonas Mortensen, Sune Møller Skov-Jeppesen, Lars Lund Erectile Dysfunction A Prospective Randomized Placebo-Controlled Study Evaluating the Effect of Low-Intensity Extracorporeal Shockwave Therapy (LI-ESWT) in Men With Erectile Dysfunction Following Radical Prostatectomy

 

 

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel: 503-733-127

 

OPINIE O NAS:

 

 

W dalszej części artykułu dowiesz się:

Jakie jeszcze inne metody stosuje się w leczeniu zaburzeń erekcji?

Kiedy warto rozważyć operację na problemy z erekcją?

Jakie ćwiczenia pomagają wzmocnić funkcję erekcyjną?

 

 

Brak erekcji – leczenie hormonalne testosteronem

Hormon ten wpływa na funkcje seksualne u mężczyzn, jego działanie obejmuje m.in, uczucie podniecenia i pożądania, nocne i poranne erekcje spontaniczne, wzwody psychogenne, orgazm i ejakulację.

Obniżony poziom tego hormonu w surowicy współistnieje z chorobami takimi jak miażdżyca, cukrzyca czy AIDS i ma wpływ na i metaboliczne, funkcjonalne i strukturalne zmiany w ciałach jamistych prącia. Niedobór tego hormonu i dysfunkcja erekcyjna są zaburzeniami niezależnymi.

Podejmuje się próby leczenia problemów z erekcją tym hormonem, jednak leczenie to wiąże się z wieloma zagrożeniami, m.in.:

  1. Obrzęki limfatyczne – leczenie  może powodować zatrzymywanie przez organizm dużej ilości wody,
  2. może powodować trądzik,
  3. może spowodować powiększenie prostaty,
  4. może wpłyną na powiększenie piersi (ginekomastia).

Inne działania niepożądane obejmują:

  1. obniżenie płodności,
  2. wzrost liczby czerwonych krwinek, co może prowadzić chorób naczyniowych,
  3. wzrost objawów bezdechu sennego / chrapania,
  4. zwiększenie ryzyka wystąpienia raka prostaty.

 

Leki na problemy z erekcją

Podstawowymi lekami w zaburzeniach erekcji są inhibitory PDE-5,. . Bezpieczeństwo stosowania tego preparatu zostało wielokrotnie potwierdzone, w tym u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi (drugie wskazanie do jego użycia stanowi pierwotne i wtórne nadciśnienie płucne).

Mechanizm działania leków na potencję – na problemy z erekcją, z tej grupy polega na blokowaniu PDE-5, enzymu, który rozkłada cGMP (związek biorący udział w aktywacji sekwencji zdarzeń prowadzących do rozluźnienia mięśni tętniczek doprowadzających krew do prącia i beleczek zatok naczyniowych ciał jamistych prącia, a w konsekwencji do wzwodu).

Należy jednak pamiętać, że leki te nie inicjują wzwodu i do wystąpienia erekcji konieczna jest stymulacja seksualna (podniecenie). Bez podniecenia seksualnego u mężczyzny leki nie przyniosą zatem spodziewanego efektu.

 

Niestety jak wszystkie leki, również te na problemy z erekcją mogą powodować skutki uboczne. Wśród najczęstszych występują:
  • reakcje alergiczne,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • zaczerwienienie skóry,
  • zaburzenia widzenia,
  • uczucie zatkanego nosa.

Urządzenia próżniowe na problemy z erekcją

Próżniowe urządzenia do erekcji to mechaniczny sposób na wywołanie erekcji u mężczyzn, którzy nie chcą lub nie mogą stosować leków, albo stwierdzają, że nie działają.

Penis jest usztywniany za pomocą uszczelnionej wokół niego pompy próżniowej, która zasysa krew.

Brak spontaniczności w stosowaniu urządzeń próżniowych sprawia, że wielu mężczyzn preferuje inne metody leczenia zaburzeń erekcji.

brak erekcji przy żonie

Zabiegi chirurgiczne na problemy z erekcją

Ostateczną metodą leczenia zaburzeń erekcji są zabiegi chirurgiczne. Jedną z technik jest udrożnienie naczyń prącia, na przykład poprzez rewaskularyzację tętniczą lub okluzję naczyń.

Zdecydowanie częściej stosowaną metodą jest jednak wszczepianie implantów prącia.

Zabieg można przeprowadzić z wykorzystaniem protez półsztywnych (mechanicznych) lub hydraulicznych. Implanty mechaniczne wykonane są z silikonowej gumy. Aby zadziałały wystarczy zgiąć, a następnie wyprostować członka, w wyniku czego pojawia się wzwód. Protezy hydrauliczne działają na zasadzie przelewania płynu.

Umieszczony on jest w specjalnym zbiorniku w jamie brzusznej, skąd następnie przemieszcza się do cylindrów znajdujących się w ciałach jamistych członka. Obie metody wykazują się dużą skutecznością oraz zadowoleniem pacjentów.

Tak jak w przypadku każdej innej operacji, metoda jest jednak obarczona ryzykiem powikłań, między innymi zakażeń, krwiaków, erozji tkanki lub zatrzymania odpływu moczu.

Istnieje kilka opcji leczenia chirurgicznego:

  • Implanty prącia: to ostateczna opcja zarezerwowana dla mężczyzn, którzy nie odnieśli żadnego sukcesu w leczeniu farmakologicznym i innych nieinwazyjnych opcjach.
  • Chirurgia naczyniowa: Inną opcją chirurgiczną dla niektórych mężczyzn jest chirurgia naczyniowa, która ma na celu skorygowanie niektórych przyczyn zaburzeń erekcji w naczyniach krwionośnych.

Operacja jest ostatecznością i będzie stosowana tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Czy wazektomia może spowodować zaburzenia erekcji?

Wazektomia nie powoduje zaburzeń erekcji.

 

Czy suplementy diety i alternatywne metody leczenia działają?

Krótka odpowiedź brzmi „nie”.

Żadne wytyczne przestrzegane przez lekarzy ani żadne ustalone źródła dowodów nie wspierają stosowania suplementów diety, takich jak tabletki ziołowe.

Oprócz braku dowodów na korzyść alternatywnych leków na zaburzenia erekcji bez recepty, Amerykańska Agencja ds. Leków (ang. Food and Drug Administration, Agencja ds. Żywności i Nadzoru Leków w USA) ostrzega przed ukrytym ryzykiem „leków” sprzedawanych online.

Ćwiczenia na poprawę erekcji

Problemy z erekcją
Ćwiczenia na problemy z erekcją

Istnieją ćwiczenia, które mężczyzna może wykonać, aby zmniejszyć skutki zaburzeń erekcji i spróbować ograniczyć problemy z erekcją.

Dobrym sposobem leczenia zaburzeń erekcji bez leków jest wzmocnienie mięśni dna miednicy za pomocą ćwiczeń Kegla. Są one często kojarzone z kobietami, które chcą wzmocnić obszar miednicy podczas ciąży, ale mogą być skuteczne dla mężczyzn, którzy chcą odzyskać pełną funkcję penisa.

Najpierw znajdź mięśnie dna miednicy. Możesz to osiągnąć, zatrzymując się w połowie strumienia dwa lub trzy razy przy następnym oddaniu moczu. Mięśnie, które odczuwasz podczas tego procesu, to mięśnie dna miednicy i będą one przedmiotem ćwiczeń Kegla.

Jedno ćwiczenie Kegla polega na naciągnięciu i przytrzymaniu tych mięśni przez 5 sekund, a następnie ich uwolnieniu. Staraj się wykonywać od 10 do 20 powtórzeń każdego dnia. Może to nie być możliwe, gdy po raz pierwszy zaczniesz wykonywać ćwiczenia. Jednak z czasem powinny stać się łatwiejsze.

Powinieneś być w stanie zauważyć poprawę po 6 tygodniach.

Upewnij się, że oddychasz naturalnie przez cały ten proces i unikaj naciskania, jakbyś zmuszał się do oddawania moczu. Zamiast tego połącz mięśnie ruchem ściskającym.

Ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, a nawet energiczny spacer, mogą również pomóc w lepszym krążeniu krwi i mogą pomóc poprawić problemy z erekcją u mężczyzn z problemami krążeniowymi.

 

 

Inne metody na poprawę erekcji

Istnieją również inne metody leczenia zaburzeń erekcji. Jedną z nich jest psychoterapia. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku trudności wynikających z problemów psychicznych – zarówno zaburzeń, jak i przewlekłego stresu. Terapia przynosi świetne efekty. Może przebiegać indywidualnie lub w parze.

Źródła:

 

Dowiedz się więcej:

Zaburzenia erekcji jako wynik niepożądanego działania leków

https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33636

Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji

https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33650

Badanie doplerowskie w diagnostyce zaburzeń erekcji

https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/33669

J. J. Heidelbaugh, “Management of Erectile Dysfunction,” Feb. 2010.

C. G. McMahon, “Current diagnosis and management of erectile dysfunction,” Medical Journal of Australia, vol. 210, no. 10. John Wiley and Sons Inc., pp. 469–476, 01-Jun-2019.

https://www.medonet.pl/seks/problemy-z-seksem,jak-leczyc-zaburzenia-erekcji-,artykul,1723304.html

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092

 

Data ostatniej aktualizacji: 20.10.2023

malgorzata_skubis
Małgorzata Skubis - Redaktor medyczny

Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Zakochana w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, kultur i smaków. Otwarta na świat i nowe doświadczenia. Zawsze chętna do podjęcia kolejnych wyzwań.