Przyzwyczajenie się, że życie po usunięciu prostaty wygląda inaczej niż wcześniej, może zająć trochę czasu. W przypadku niektórych mężczyzn emocjonalny wpływ tego, przez co przeszli, może ich nie dotknąć, dopóki nie zakończą leczenia. Dla innych skupienie się na fizycznych skutkach ubocznych leczenia raka prostaty jest bardzo ważne.

Chociaż usunięcie prostaty może ratować życie, może również mieć negatywny wpływ na organizm. Może spowodować zaburzenia czynności układu moczowego, jelit i czynności seksualnych.

Niezależnie od tego, czy przeszedłeś operację usunięcia prostaty, radioterapię czy terapię hormonalną, prawdopodobnie wystąpią skutki uboczne. Różnorodne objawy ze strony układu moczowo-płciowego mogą pojawić się również przy zapaleniu prostaty.

Życie po usunięciu prostatyPowikłania po usunięciu prostaty – skutki usunięcia prostaty

Powszechną operacją prostaty jest radykalna prostatektomia. Chirurg usuwa cały gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne, a często także węzły chłonne miednicy. Najczęstsze skutki usunięcia prostaty to nietrzymanie moczu (niezdolność do kontrolowania pęcherza) i zaburzenia erekcji lub ED (niezdolność do osiągnięcia pełnej erekcji).

Jak długo trwa powrót do zdrowia po operacji prostaty?

Całkowite zagojenie nacięć brzucha zajmuje od trzech do czterech tygodni, więc w tym czasie należy unikać podnoszenia ciężarów. Po operacji może wystąpić obrzęk moszny i prącia, który z czasem ustąpi.

Dlaczego sikanie po operacji prostaty boli?

Uczucie pieczenia i silne pragnienie pójścia do toalety. Objawy te są spowodowane przepływem moczu przez gojący się obszar cewki moczowej po usunięciu tkanki prostaty. Można to łatwo leczyć łagodnymi środkami przeciwbólowymi i lekami, które zmieniają kwasowość moczu.

Czy to normalne, że dużo sikam po operacji prostaty?

Utrata moczu z kaszlem, kichaniem lub śmiechem nazywana jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu i jest najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu, którego doświadczają mężczyźni po operacji prostaty. Z drugiej strony, potrzeba częstego oddawania moczu z epizodami nietrzymania moczu, jest typem najczęściej obserwowanym po radioterapii.

Jak długo boli po operacji prostaty?

Hospitalizacja mężczyzn po zabiegu radykalnej prostatektomii trwa ok. 4 -5 dni, ale długość okresu hospitalizacji uzależniona jest  od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i może ona zostać  wydłużona.

Nacięcia mogą być podrażnione przez 1 do 2 tygodni. Twój lekarz poda Ci środki przeciwbólowe. Będziesz mieć rurkę (cewnik moczowy) do odprowadzania moczu z pęcherza przez 1 do 2 tygodni po zabiegu. Możesz mieć skurcze lub skurcze pęcherza, gdy cewnik znajduje się w pęcherzu.

Jak długo trwa gojenie się wewnątrz po operacji prostaty?

Jeśli masz operację otwartą, cięcie jest zwykle zamykane szwami lub klipsami. Niektóre rodzaje szwów muszą zostać usunięte w szpitalu lub przez lekarza pierwszego kontaktu po jednym lub dwóch tygodniach. Mięśnie i tkanki w twoim ciele potrzebują czasu, aby się zagoić. Może to potrwać kilka miesięcy, a czasem nawet rok.

Jak długo trwa poprawa samopoczucia po operacji prostaty?

Spodziewaj się, że po około czterech tygodniach zaczniesz czuć się z powrotem  „normalnie”, jeśli operacja została wykonana z użyciem robota i do sześciu tygodni przy tradycyjnym, chirurgicznym podejściu. Większość mężczyzn doświadcza pogorszenia erekcji po usunięciu prostaty, ale można temu zaradzić. O tym czytaj dalej.

 

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – częsty skutek usunięcia prostaty

Najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu po zabiegu chirurgicznym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. To wtedy mężczyzna może wydalać mocz, gdy się śmieje, kaszle, kicha lub ćwiczy. Dzieje się tak, ponieważ zwieracz kontrolujący przepływ moczu może nie działać prawidłowo po operacji usunięcia prostaty.

Początkowym etapem leczeniem nietrzymania moczu po usunięciu prostaty są ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które są niezbędne do kontrolowania pęcherza. Jeśli masz mieć operację usunięcia prostaty, rekomendowane jest rozpoczęcie rehabilitacji urologicznej PRZED wykonanym zabiegiem.

 Fizjoterapia dna miednicy jest pomocna w treningu mięśni, aby zapobiec nietrzymaniu moczu.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn po usunięciu prostaty

 

Jak długo trwa nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Zdecydowana większość mężczyzn, którzy mieli prawidłową kontrolę moczu przed zabiegiem, osiąga ją ponownie w ciągu 3 do 18 miesięcy po zabiegu. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Okres ten ulega znacznemu skróceniu w przypadku współpracy z fizjoterapeutą dna miednicy.

 

DLA MĘŻCZYZN AKTYWNYCH

PO PROSTATEKTOMII

 

Zaburzenie erekcji po usunięciu prostaty

Życie seksualne po usunięciu prostaty często ulega zaburzeniu. Wielu mężczyzn ma problemy z erekcją po operacji raka prostaty. Dzieje się tak, ponieważ nerwy mogą zostać uszkodzone podczas operacji. Wszyscy mężczyźni leczeni z powodu raka prostaty będą doświadczać zaburzeń erekcji przez co najmniej krótki czas po operacji.

Szansa na wyleczenie impotencji po operacji prostaty zależy od wielu czynników. Obejmują one Twój wiek, ogólny stan zdrowia, czy miałeś zaburzenia erekcji przed leczeniem i / lub czy podczas operacji doszło do uszkodzenia nerwów w pobliżu prostaty.

leczenie impotencji po usunięciu prostaty

Leczenie impotencji po usunięciu prostaty – operacji prostaty

 
Sildenafil po prostatektomii. Pierwszym sposobem leczenia zaburzeń erekcji po operacji prostaty są leki doustne, takie jak sildenafil , które poprawiają przepływ krwi do penisa.
 

Jeśli leki nie są wystarczające, urolog może zasugerować inne metody np. ESWT lub pompkę do  penisa. To urządzenie wykorzystuje podciśnienie do pobierania krwi z ciała do penisa. Współdziała z pierścieniem, który jest umieszczany u podstawy penisa, aby zatrzymać tam krew do aktywności seksualnej.

Trzecią opcją jest zastrzyk prącia. To wtedy lek wstrzykuje się do penisa, aby zwiększyć przepływ krwi w celu erekcji.

Wreszcie jest implant prącia. Jest to urządzenie, które jest chirurgicznie umieszczane w prąciu. Można go napompować, aby wywołać erekcję i opróżnić po aktywności seksualnej. Jest to używane tylko w przypadku stałego zaburzenia erekcji lub gdy inne metody leczenia nie pomagają.

 

Rekomendowaną i coraz szerzej stosowaną metodą leczenia impotencji po usunięciu prostaty jest nieinwazyjna i bardzo skuteczna terapia falami uderzeniowymi ESWT. Tutaj przytaczasz więcej na ten temat.

 

Skutki uboczne promieniowania

Objawy ze strony układu moczowego związane z radioterapią raka prostaty różnią się od objawów spowodowanych operacją prostaty. Bardziej przypominają infekcję dróg moczowych, a niektórzy mężczyźni mogą mieć krwawienie lub ból podczas oddawania moczu Te problemy często ustępują po zakończeniu leczenia.

Promieniowanie może również powodować zmiany w jelitach, takie jak zaparcia, luźne stolce lub jedno i drugie. Można nimi zarządzać za pomocą leków dostępnych bez recepty. Mężczyźni mogą również zobaczyć trochę krwi w kale podczas leczenia – zawsze należy o tym poinformować lekarza.

Mężczyźni poddawani radioterapii prawdopodobnie będą mieć zaburzenia erekcji, ale nie od razu. Leczenie zaburzeń erekcji związanych z promieniowaniem jest takie samo, jak zaburzenia erekcji spowodowane operacją usunięcia prostaty.

 

Skutki uboczne terapii hormonalnej

Terapia hormonalna raka prostaty, znana jako terapia deprywacji androgenów (ADT), hamuje produkcję testosteronu. ADT może powodować kilka skutków ubocznych. Należą do nich:

  • zmęczenie,

  • uderzenia gorąca,

  • zmniejszona gęstość kości,

  • zaburzenia erekcji,

  • obniżony nastrój,

  • zmniejszony popęd płciowy,

  • przyrost masy ciała,

  • ryzyko związane z sercem,

  • wzrost piersi

  • i spadek funkcji poznawczych.

Nasilenie i czas trwania działań niepożądanych zależą od czasu trwania leczenia.

Często zmiany nastroju u mężczyzn stosujących ADT są spowodowane innymi skutkami ubocznymi, takimi jak przyrost masy ciała i uderzenia gorąca.

Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia często pomagają zmniejszyć zmęczenie, zapobiec przybieraniu na wadze i poprawić ogólny nastrój. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej należy omówić z lekarzem skutki ADT i porozmawiać o tym, jak można zmienić nawyki związane z ćwiczeniami i odżywianiem, aby zapobiec skutkom ubocznym, zanim się pojawią.

Aktywny nadzór

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka prostaty we wczesnym stadium, Twój lekarz może zalecić Ci „aktywny nadzór”.

Aktywny nadzór to rodzaj ścisłej obserwacji. Zwykle obejmuje regularne testy PSA i badanie odbytnicy w celu określenia, jak rak może rosnąć. Obejmuje również biopsje prostaty (próbki tkanek), które pomagają przewidzieć, czy nowotwór może się rozwijać i rozprzestrzeniać.

Jeśli te badania wykażą, że nowotwór szybko się rozwija, Twój lekarz może omówić z Tobą inne formy leczenia.

 

Wybór sposobu leczenia raka prostaty

Kiedy rozważasz opcje leczenia raka prostaty, ważne jest, aby omówić z urologiem potencjalne skutki uboczne każdego z nich.

W przypadku pacjentów, którzy byliby kandydatami do zabiegu chirurgicznego lub radioterapii, należy wspólnie rozważyć możliwe wyniki i wpływ na jakość życia przy podejmowaniu decyzji, które leczenie należy poddać. Wybór określonych sposobów leczenia będzie miał decydujący wpływ na życie po usunięciu prostaty.

 

Rekonwalescencja po usunięciu prostaty

po operacji porstatyJeśli kończysz leczenie raka prostaty, ty i twój lekarz powinniście omówić plan rekonwalescencji.

Możesz mieć częste wizyty w pierwszych tygodniach i miesiącach po zakończeniu leczenia. Dzięki temu lekarz może śledzić postępy, zauważyć wszelkie zmiany i wykrywać nowe problemy, zanim staną się zaawansowane. Te spotkania będą prawdopodobnie rzadsze w miarę upływu czasu.

W większości przypadków lekarz zaleci wizytę kontrolną i badanie antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) dwa razy w roku przez pierwsze pięć lat po leczeniu. Następnie coroczna kontrola może być wszystkim, czego wymaga twój lekarz.

Będziesz także chciał omówić ryzyko nawrotu. Twój lekarz może pomóc Ci zaplanować kroki, aby zmniejszyć ryzyko i złagodzić wszelkie objawy, których nadal możesz doświadczać.

Badania po usunięciu prostaty

Uczestnictwo w wizytach lekarskich po wejściu w stan remisji jest bardzo ważne. Jeśli musisz pominąć wizytę, jak najszybciej umów się na kolejną.

Wykorzystaj te wizyty jako czas na omówienie wszelkich wątpliwości z lekarzem. Twój lekarz może również przeprowadzić testy, aby sprawdzić nawrót raka podczas tych wizyt.

Dwa testy do wykrywania nawrotowego raka prostaty obejmują badanie cyfrowe przez odbyt (DRE) i badanie krwi PSA. Podczas DRE lekarz włoży palec do odbytnicy. Jeśli twój lekarz wykryje coś niezwykłego, prawdopodobnie poprosi o dodatkowe testy kontrolne. Testy te mogą obejmować badania obrazowe, takie jak USG lub MRI.

 

Czy będę musiał wprowadzić jakieś zmiany w stylu życia po usunięciu prostaty?

 

To naturalne, że martwisz się nawrotami. Możesz wprowadzić zmiany w stylu życia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu raka.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia fizyczne i aktywność fizyczna to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Ponadto badania pokazują, że mężczyźni, którzy ćwiczą po leczeniu raka prostaty, mogą być mniej narażeni na śmierć niż mężczyźni, którzy tego nie robią. A badanie z 2008 roku pokazuje również, że mężczyźni z nadwagą lub otyłością mogą mieć gorsze wyniki niż mężczyźni o prawidłowej wadze, jeśli ich rak nawróci.

Przestań palić

Badanie z 2011 r. wykazało, że mężczyźni, którzy palą w momencie diagnozy, mają zwiększone ryzyko śmierci w porównaniu z mężczyznami, którzy nie palą. Ponadto mężczyźni, którzy rzucili palenie przez co najmniej 10 lat, mają: podobne lub zmniejszone ryzyko  zgonów związanych z rakiem prostaty w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili.

Rozpocznij leczenie dla poprawy jakości zdrowia seksualnego

Mężczyźni, którzy przechodzą leczenie raka prostaty, często doświadczają zaburzeń erekcji w ciągu kilku tygodni i miesięcy po leczeniu. Czasami jest to tymczasowe. W innych przypadkach może być bardziej uporczywy. Porozmawiaj z lekarzem o swoich opcjach i o tym, jak możesz przywrócić zdrowie seksualne.

 

Dieta po usunięciu raka prostaty – Co można jeść po operacji raka prostaty?

Przez pierwsze kilka dni po operacji powinieneś spożywać lekkie pokarmy (kanapki, jogurt, zupy i płyny), aż do pierwszego wypróżnienia. Unikaj pokarmów, które mogą powodować gazy, takich jak fasola, brokuły, cebula, kapusta i kalafior.

 

Jaka jest norma PSA po usunięciu prostaty?

 

Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego antygen PSA powinien być niewykrywalny we krwi po 6 tygodniach od skutecznej radykalnej prostatektomii. Taka jest norma PSA po prostatektomii. Utrzymujące się zwiększone stężenie PSA może oznaczać, że pozostała pewna ilość tkanki produkującej PSA.

Testy PSA mogą być trudne do interpretacji. Testy mogą się również różnić w zależności od laboratorium. Aby zapewnić dokładne porównanie, ważne jest, aby za każdym razem korzystać z tego samego laboratorium. Jeśli poziom PSA jest niski i nie wzrasta po wielokrotnych testach, prawdopodobnie nie jest to nawrót raka.

Dzieje się tak, ponieważ inne komórki w twoim ciele mogą wytwarzać niewielkie ilości PSA. Idealnie jeśli PSA po prostatektomii będzie niewykrywalne lub będzie mniejsze niż 0,05 lub 0,1 nanograma PSA na mililitr krwi (ng/ml). W takim przypadku lekarz może nazwać to remisją.

PSA po usunięciu prostaty – PSA po prostatektomii

Jeśli wynik PSA po usunięciu prostaty jest większy lub równy 0,2 ng/ml i jest podwyższony w dwóch oddzielnych testach wykonanych w odstępie co najmniej dwóch tygodni, nazywa się to nawrotem biochemicznym. Nadal masz PSA w swoim krwioobiegu. Istnieje szansa, że nowotwór powraca.

Wysoki poziom PSA po usunięciu prostaty

Wyższy poziom i wzrost PSA po usunięciu prostaty może wskazywać na miejscowo zaawansowany guz.

 

Kiedy można wrócić do pracy po operacji prostaty?

Miesiąc po zabiegu: Lekarze nie zalecają forsownej aktywności ani podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Większość mężczyzn rozpoczyna pracę w ciągu trzech do czterech tygodni. Jeśli pracujesz w domu, możesz wrócić do pracy wcześniej.

Kiedy można współżyć po operacji prostaty?

Mężczyznom, którzy przeszli operację prostaty, wielu chirurgów zaleca unikanie aktywności seksualnej przez co najmniej kilka tygodni (od trzech do sześciu tygodni), aby umożliwić prawidłowe gojenie.

 

Wzocnienie prostaty

Rehabilitacja Penisa

3.00 avg. rating (60% score) - 11 votes