Przybliżony czas czytania: 2 min.

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi. Ma około 20 ml objętości u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Podstawową rolą tarczycy jest syntetyzowanie hormonów. Gruczoł syntetyzuje hormony tyroksynę T4 oraz trójjodotyroninę, a także kalcytoninę.

Tyroksyna T4 to główny hormon wydzielany przez tarczycę, którego część podlega konwersji do trójjodotyroniny T3. Zarówno T4, jak i T3 we krwi transportowane są za pośrednictwem specjalnych białek – i związane z nimi są nieaktywne. Aktywność biologiczną wykazują jedynie wolne frakcje hormonów – fT3 i fT4. To właśnie one są najchętniej oznaczane w celu oceny funkcji tarczycy.

 

Hormony tarczycy

Poznanie funkcji hormonów tarczycy ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób zaburzenia pracy gruczołu wpływają na organizm. Tyroksyna i trójjodotyronina odpowiadają przede wszystkim za:

– regulowanie przemian metabolicznych tłuszczów i węglowodanów

– wspomaganie pracy układu nerwowego i zapewnienie prawidłowego jego rozwoju

– regulowanie częstości pracy serca i oddechu

–  pobudzenie wzrostu kości na długość

– regulowanie pracy układu rozrodczego.

 

Tarczyca – czynność wydzielnicza

Czynność wydzielnicza tarczycy regulowana jest przez hormon tyreotropowy TSH, wydzielany przez przysadkę mózgową. Poziom tego hormonu regulowany jest przez poziom hormonów tarczycy na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Zwiększeniu poziomu hormonów T3 i t4 towarzyszy ograniczenie wydzielania TSH przez przysadkę i odwrotnie.

Gdy poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, zwiększa się wydzielanie TSH. Dlatego w celu oceny pracy tarczycy zalecane jest oznaczenie poziomu we krwi zarówno T3 i T4, jak i TSH.

Czytaj kiedy konieczne jest usunięcie tarczycy.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to diagnozowana coraz częściej choroba tarczycy. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy Hashimoto i jak najszybciej wykonać odpowiednią diagnostykę. Niestety – wiele symptomów niedoczynności tarczycy ma mało specyficzny charakter, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

Justyna Mazur – Redaktor medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, a z zawodu – copywriterka medyczna. Nie wyobraża sobie pracy, która nie wymagałaby stałego poszerzania swojej wiedzy.  Interesuje się wszystkim, co naturalne i zdrowe, jej medyczną fascynacją są terapie holistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dietoterapii.

 

Bibliografia:

Sahay RK, Nagesh VS. Hypothyroidism in pregnancy. Indian J Endocrinol Metab. 2012 May;16(3):364-70; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354841/ (dostęp online 10.10.2022 r)

Klubo-Gwiezdzinska J, Wartofsky L. Hashimoto thyroiditis: an evidence-based guide to etiology, diagnosis and treatment. Pol Arch Intern Med. 2022 Mar 30;132(3):16222; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9478900/ (dostęp online 10.10.2022 r.)

Wallach J., Interpretacja badań laboratoryjnych; MediPage, 2011

Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej pod red. A. Szczeklika i P. Gajewskiego; 2010

Pastusiak K. i in., Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy; Varia Medica 2018, tom 2, nr 2; https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/58323 (dostęp online 10.10.2022 r.)

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 30.11.2022