Przybliżony czas czytania: 2 min.

Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi. Ma około 20 ml objętości u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Podstawową rolą tarczycy jest syntetyzowanie hormonów. Gruczoł syntetyzuje hormony tyroksynę T4 oraz trójjodotyroninę, a także kalcytoninę.

Tyroksyna T4 to główny hormon wydzielany przez tarczycę, którego część podlega konwersji do trójjodotyroniny T3. Zarówno T4, jak i T3 we krwi transportowane są za pośrednictwem specjalnych białek – i związane z nimi są nieaktywne. Aktywność biologiczną wykazują jedynie wolne frakcje hormonów – fT3 i fT4. To właśnie one są najchętniej oznaczane w celu oceny funkcji tarczycy.

 

Hormony tarczycy

Poznanie funkcji hormonów tarczycy ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób zaburzenia pracy gruczołu wpływają na organizm. Tyroksyna i trójjodotyronina odpowiadają przede wszystkim za:

– regulowanie przemian metabolicznych tłuszczów i węglowodanów

– wspomaganie pracy układu nerwowego i zapewnienie prawidłowego jego rozwoju

– regulowanie częstości pracy serca i oddechu

–  pobudzenie wzrostu kości na długość

– regulowanie pracy układu rozrodczego.

 

Tarczyca – czynność wydzielnicza

Czynność wydzielnicza tarczycy regulowana jest przez hormon tyreotropowy TSH, wydzielany przez przysadkę mózgową. Poziom tego hormonu regulowany jest przez poziom hormonów tarczycy na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Zwiększeniu poziomu hormonów T3 i t4 towarzyszy ograniczenie wydzielania TSH przez przysadkę i odwrotnie.

Gdy poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, zwiększa się wydzielanie TSH. Dlatego w celu oceny pracy tarczycy zalecane jest oznaczenie poziomu we krwi zarówno T3 i T4, jak i TSH.

Czytaj kiedy konieczne jest usunięcie tarczycy.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to diagnozowana coraz częściej choroba tarczycy. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy Hashimoto i jak najszybciej wykonać odpowiednią diagnostykę. Niestety – wiele symptomów niedoczynności tarczycy ma mało specyficzny charakter, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

 

 

Umów się na leczenie:

Tel: 503-733-127

 

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Rejestracja 10-18:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

 

Justyna Mazur – Redaktor medyczny

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Diagnosta laboratoryjny z wykształcenia, a z zawodu – copywriterka medyczna. Nie wyobraża sobie pracy, która nie wymagałaby stałego poszerzania swojej wiedzy.  Interesuje się wszystkim, co naturalne i zdrowe, jej medyczną fascynacją są terapie holistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem dietoterapii.

 

Bibliografia:

Sahay RK, Nagesh VS. Hypothyroidism in pregnancy. Indian J Endocrinol Metab. 2012 May;16(3):364-70; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354841/ (dostęp online 10.10.2022 r)

Klubo-Gwiezdzinska J, Wartofsky L. Hashimoto thyroiditis: an evidence-based guide to etiology, diagnosis and treatment. Pol Arch Intern Med. 2022 Mar 30;132(3):16222; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9478900/ (dostęp online 10.10.2022 r.)

Wallach J., Interpretacja badań laboratoryjnych; MediPage, 2011

Choroby wewnętrzne. Kompedium Medycyny Praktycznej pod red. A. Szczeklika i P. Gajewskiego; 2010

Pastusiak K. i in., Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy; Varia Medica 2018, tom 2, nr 2; https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/58323 (dostęp online 10.10.2022 r.)

 

 

Data ostatniej aktualizacji: 30.11.2022