Przybliżony czas czytania: 2 min.

Dlaczego ludzie chrapią?

Leczenie chrapania. Jeśli chrapiesz, nie jesteś sam: aż połowa wszystkich dorosłych ludzi chrapie. Dzieje się tak, gdy powietrze przepływa przez gardło, kiedy oddychasz podczas snu. Powoduje to, że rozluźnione tkanki w gardle wibrują i powodują ostre, drażniące dźwięki chrapania. Chrapanie może zakłócić sen Twój lub sen Twojego partnera.

Nawet jeśli nie przeszkadza ci to zbytnio, chrapania nie należy ignorować. W rzeczywistości chrapanie może być oznaką poważnego zaburzenia zdrowia, w tym:

  • obturacyjny bezdech senny
  • otyłość
  • problem ze strukturą ust, nosa lub gardła
  • bezsenność.

W innych przypadkach chrapanie może być spowodowane po prostu spaniem na plecach lub piciem alkoholu przed snem.

leczenie chrapania PoznańSposoby na chrapanie

W niektórych przypadkach chrapania ważne jest, aby zwrócić się o pomoc specjalisty w celu uzyskania leczenia potrzebnego do leczenia podstawowego stanu. Przypadki chrapania spowodowane łagodnymi czynnikami – takimi jak pozycja snu – często można leczyć prostymi domowymi lekarstwami.

Metody stosowane w leczeniu chrapania i jego różnych przyczyn:

1. Schudnij, jeśli masz nadwagę. Pomoże to zmniejszyć ilość tkanki w gardle, która może powodować chrapanie. Możesz schudnąć, zmniejszając ogólne spożycie kalorii, jedząc mniejsze porcje i bardziej zdrową żywność. Upewnij się, że codziennie wykonujesz regularne ćwiczenia. Możesz również rozważyć wizytę u lekarza lub dietetyka w celu uzyskania pomocy.

2. Śpij na boku. Spanie na plecach czasami powoduje, że język przesuwa się do tylnej części gardła, co częściowo blokuje przepływ powietrza przez gardło. Spanie na boku może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza i zmniejszyć lub zatrzymać chrapanie.

3. Podnieś wezgłowie swojego łóżka. Podniesienie wezgłowia łóżka  może pomóc zmniejszyć chrapanie, utrzymując drożność dróg oddechowych.

4. Użyj pasków nosowych lub zewnętrznego rozszerzacza nosa. Przyklejane paski nosowe można umieścić na grzbiecie nosa, aby zwiększyć przestrzeń w kanale nosowym. Może to zwiększyć efektywność oddychania i zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie. Możesz także wypróbować rozszerzacz nosa, czyli usztywniony pasek przylepny, który nakłada się na czubek nosa przez nozdrza. Może to zmniejszyć opór przepływu powietrza, ułatwiając oddychanie. Wypróbuj paski nosowe, aby zmniejszyć chrapanie.

5. Wylecz chroniczne alergie. Alergie mogą ograniczać przepływ powietrza przez nos, co zmusza Cię do oddychania przez usta. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że będziesz chrapać. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty lub na receptę mogą poprawić Twój stan. Kup teraz dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne.

6. Napraw problemy strukturalne w nosie. Niektórzy ludzie rodzą się z urazem lub doświadczają urazu, który powoduje skrzywienie przegrody. Jest to niewspółosiowość ściany, która oddziela obie strony nosa, co ogranicza przepływ powietrza. Może powodować oddychanie przez usta podczas snu, powodując chrapanie. Może być konieczna operacja, aby poprawić ten stan.

7. Ogranicz lub unikaj alkoholu przed snem. Staraj się nie spożywać alkoholu przez co najmniej dwie godziny przed snem. Alkohol może rozluźnić mięśnie gardła, powodując chrapanie.

8. Unikaj przyjmowania środków uspokajających przed snem. Jeśli chrapiesz i zażywasz środki uspokajające, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby zobaczyć, jakie masz opcje. Zaprzestanie stosowania środków uspokajających przed snem może złagodzić chrapanie.

9. Rzuć palenie. Palenie to niezdrowy nawyk, który może pogorszyć twoje chrapanie. Porozmawiaj z lekarzem o terapiach – takich jak dziąsła lub plastry – które mogą pomóc w rzuceniu palenia.

10. Wysypiaj się. Upewnij się, że potrzebujesz zalecanych siedmiu do ośmiu godzin snu każdej nocy.

11. Użyj szyny relaksacyjnej na chrapanie. Aparaty relaksacyjne typu mandiflex mogą pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Ogranicza to chrapanie. Musisz udać się do specjalisty, aby wykonać jedno z tych urządzeń. Cena aparatu z dopasowaniem to 150 zł – zobacz tutaj

12. Użyj aparatu CPAP . Jeśli jest to wskazane z medycznego punktu widzenia, noszenie maski ze sprężonym powietrzem na nosie podczas snu może pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych. Zabieg ten jest często zalecany w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego.

13. Załóż implanty podniebienne. Nazywany również „procedurą filarową”, zabieg ten polega na wstrzyknięciu plecionych nici poliestrowych włókien do podniebienia miękkiego. To je usztywnia, aby zmniejszyć chrapanie.

14. UPPP . Ten rodzaj zabiegu napina tkankę gardła. Dostępny jest również zabieg uwulopalatofaryngoplastyki wspomaganej laserem (LAUPPP), która czasami jest bardziej skuteczna niż UPPP.

15. Ablacja tkanek prądem o częstotliwości radiowej (somnoplastyka). Ten nowy zabieg wykorzystuje fale radiowe o niskiej intensywności do obkurczania tkanki na podniebieniu miękkim w celu zmniejszenia chrapania.

 

Wizyta u specjalisty i wypróbowanie jednej lub więcej z powyższych opcji leczenia może pomóc w leczeniu chrapania.

 

Leczenie Chrapania Poznań – Gdzie udać się do „lekarza od chrapania”?

 

W celu kompleksowej diagnostyki chrapania warto udać się do laryngologa specjalizującego się w leczeniu chrapania / bezdechu sennego. Badania wykonywane  celu ustalenia przyczyn chrapania to m. in.

  • fiberoendoskopia – endoskopia nosa, gardła, krtani i migdałków,
  • rynomanometria – to badanie polegające na sprawdzeniu drożności przewodów nosowych,
  • tomografia komputerowa.

Na podstawie tych badań specjalista może rozpoznać wady anatomiczne i choroby w obrębie dróg oddechowych (mogą to być np. skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków, polipy).

Data ostatniej aktualizacji: 05.07.2021