Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Guzki na podeszwie stopy to jeden z objawów Choroby Ledderhose.

Na czym polega Choroba Ledderhose’a?

Choroba Ledderhose’a, znana również jako włókniakowatość podeszwowa, włókniak podeszwy lub Morbus Ledderhose, to zazwyczaj małe guzki na podeszwie stopy, (wolno rosnące zgrubienie w podeszwie stopy), które w rzeczywistości jest guzem tkanek miękkich rozcięgna podeszwowego, podobnym do choroby występującej w dłoni  (choroba Dupuytrena).

Guzki na podeszwie stopy

Zasadniczo można to opisać jako łagodne zaburzenie proliferacyjne fibroblastów, w którym mogą rozwinąć się włókniste guzki w rozcięgnie podeszwowym, a dokładniej na środkowej stronie podeszwowej łuku stopy oraz w okolicy przodostopia.  [1. Haedicke, G.J., Sturim, H.S. (1989). Plantar fibromatosis: an isolated disease. Plast Reconstr Surg. Level of evidence: 4]

 

Guzki na podeszwach stopy  – bolące gule pod stopą

choroba ledderhose
Charakterystyczne guzki na podeszwie stopy.

 

Choroba Ledderhose (włókniak podeszwy) to rzadka choroba, która powoduje odkładanie się tkanki łącznej i tworzenie twardych guzków na podeszwach stóp. Te grudki tworzą się wzdłuż powięzi podeszwowej – pasma tkanki łączącej kość piętową z palcami stóp.

Wzrosty nie mają charakteru nowotworowego, ale mogą powodować ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Ten stan jest związany z innymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak przykurcz Dupuytrena i Choroba Peyroniego.

Często te dolegliwości występują razem. Nawet połowa osób z chorobą Ledderhose ma również przykurcz Dupuytrena.

Choroba Ledderhose może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle dotyka osoby w średnim lub starszym wieku. Nazwa choroby, która powoduje bolące gule pod stopą, pochodzi od niemieckiego chirurga dr. Georga Ledderhose’a, który po raz pierwszy opisał ją w 1894 roku. Obecnie nazywana jest czasami włókniakowatością podeszwową.

 

Grudki pod skórą na stopach – Jakie są objawy Choroby Ledderhose?

Głównym objawem choroby Ledderhose są bolesne zgrubienia na śródstopiu, które przyjmują postać guzków na podeszwach jednej lub obu stóp. Te guzy na podbiciu stopy mogą być bolesne, zwłaszcza podczas chodzenia. 

Inne objawy to:

 • ból stopy i stawów skokowych
 • napięcie skóry
 • uczucie mrowienia

Ból pięty przy chodzeniu – czytaj więcej

 

Przyczyny Choroby Ledderhose

Pogrubienie tkanki łącznej, zwane powięzią, powoduje tworzenie się twardych grudek na podeszwach stóp. Chociaż dokładna przyczyna Choroby Ledderhose nie jest znana, role mogą odgrywać zarówno geny, jak i środowisko.

Choroba Ledderhose występuje częściej u osób w średnim i starszym wieku i znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

 

Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju Choroby Ledderhose – występowanie guzków na stopie na podbiciu:

 • przewlekła choroba wątroby;

 • cukrzyca;
 • niektóre leki na padaczkę;
 • długotrwałe spożywanie alkoholu;
 • powtarzające się urazy stopy.

 

Jaki jest przebieg Choroby Ledderhose?

 Przebieg Choroby Ledderhose jest kilkuetapowy i podzielony na fazy:

 1. W fazie proliferacyjnej – Brak jest objawów.  Dochodzi do proliferacji fibroblastów, które są  odpowiedzialne za powstawanie tkanki łącznej w obrębie rozcięgna podeszwowego.
 2. W fazie aktywnej – W wyniku dojrzewania fibroblastów, które produkują kolagen – formują się guzki na podeszwie stopy.
 3. W fazie spoczynkowej – Dochodzi do zmniejszenia aktywności fibroblastów.  W tej fazie powstają przykurcze w obrębie rozcięgna podeszwowego.

 

twardy guzek na stopie - piezogeniczne guzki na stopach

 

Leczenie Choroby Ledderhose – włókniaka podeszwy

 1. Na początek możesz spróbować założyć miękkie wkładki do butów, aby zmniejszyć nacisk na bolesne zgrubienia na śródstopiu i podeprzeć stopę, aby nie bolała tak bardzo podczas chodzenia. Na wkładkach wytnij obszar wokół swoich grudek, aby zrobić dla nich miejsce.
 2. Delikatne rozciąganie, masaż i oblodzenie podeszwy stopy mogą złagodzić ból, który powodują  guzki na podeszwie stopy. Stosowane są także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby zmniejszyć ból i obrzęk.
 3. Jeśli te interwencje nie pomogą, warto spróbować fizjoterapii. Wykwalifikowany fizjoterapeuta ortopedyczny może zalecić ćwiczenia rozciągające, masaż stóp i zastosować falę uderzeniową. Inną opcją jest wstrzyknięcie leku steroidowego w podeszwy stóp, aby złagodzić stan zapalny i złagodzić ból. Zabiegi te mają na celu złagodzenie bólu spowodowanego guzkami na podbiciu stopy.
 4. Jeśli te zabiegi nie działają, a twardy guzek na podeszwie stopy jest bardzo bolesny, lekarz może zalecić operację zwaną fasciektomią. Podczas tej procedury chirurg usunie część lub całość zgrubiałej tkanki stopy. Operacja może pozostawić blizny, a choroba Ledderhose może niestety powrócić. Radioterapia może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.
 5. Nowsza metoda polega na wstrzyknięciu enzymu zwanego kolagenazą w celu rozbicia zgrubiałej tkanki powodującej guzki na podeszwie stopy. Zabieg ten jest również stosowany w przypadku przykurczu Dupuytrena.

Fizjoterapia i fala uderzeniowa w leczeniu choroby Ledderhose

Leczenie fizjoterapeutyczne Choroby Ledderhose

Fizjoterapia jest często zalecana w przypadkach choroby Ledderhose. Fizjoterapeuta może zalecić określone ćwiczenia w zależności od lokalizacji i wielkości guzków na podeszwie stopy. Specjalistyczny masaż i terapia manualna to sposób na zwiększenie mobilności w okolicy stopy i sposób na złagodzenie bólu.

Podczas masażu unika się samych twardych guzków na stopie, ponieważ mogą być bardzo bolesne przy dotknięciu. Skoncentrowanie się na delikatnym rozciągnięciu otaczających je tkanek to najlepszy sposób na złagodzenie objawów.

Leczenie Falą uderzeniową guzków na podeszwie stopy

fala uderzeniowa choroba ledderhose

Skoncentrowana wysokoenergetyczna pozaustrojowa energia fali uderzeniowej zmniejsza ból w bolesnej włókniakowatości podeszwy. Po trzymiesięcznej obserwacji redukcja bólu wynosi 80%. Wszyscy pacjenci odnotowują zmiękczenie guzków. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

Nie znaleziono znaczącej różnicy w wynikach pacjentów z Chorobą Ledderhose z lub bez wcześniejszej operacji podeszwy stopy. Jest to terapia uważana za bezpieczną nieinwazyjną, tanią i nieniosącą zagrożeń, które związane są z zabiegiem chirurgicznym i bólem pooperacyjnym.[2. K. Knobloch  P. M Vogt, High-energy focussed extracorporeal shockwave therapy reduces pain in plantar fibromatosis (Ledderhose’s disease) ]

 

Tel: 503-733-127

 

Choroba Ledderhose operacja

Jeśli nieinwazyjne opcje nie pomogą, chirurg może zalecić operację choroby Ledderhose, aby pozbyć się bolesnych guzków na podeszwie stopy. Najczęstszą operacją w chorobie Ledderhose’a jest fasciektomia, czyli usunięcie tkanki powięziowej.

Choroba Ledderhose fasciektomia.

Wskaźnik sukcesu tej operacji jest zróżnicowany, ponieważ choroba może w końcu powrócić. Niektórzy specjaliści zalecają radioterapię po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu guzków na podeszwie stopy. Jednak niestety nie ma gwarancji, że guzki na podeszwach nie powrócą. Ortopeda Swarzędz

 

Prawdopodobieństwo nawrotu Choroby Lederhose

 

Chooba Ledderhose leczenie
Guzek na podeszwie stopy w badaniu obrazowym.


Leczenie może złagodzić objawy choroby Ledderhose. Czasami twardy guzek na stopie i inne objawy ustępują samoistnie bez leczenia. Stan Pacjenta może pogarszać się powoli z upływem czasu.

Nawet jeśli Choroba Ledderhose zostanie skutecznie wyleczona,  twarde guzki stopie mogą niestety powrócić.

 

Prawdopodobieństwo nawrotu Choroby Ledderhose jest większe, jeśli zachodzi którakolwiek z poniższych sytuacji:

 • Twardy guzek na stopie  na podbiciu wystąpił przed 50 rokiem życia;
 • Masz objawy w obu stopach;
 • Masz rodzinną historię choroby;
 • Jesteś mężczyzną.

 

Czytaj więcej jeżeli odczuwasz ból pięty przy chodzeniu lub inne dolegliwości stóp.

Czy choroba Ledderhose’a jest dziedziczna?

Dokładna przyczyna choroby Ledderhose nie jest znana, ale w wielu przypadkach uważa się, że dziedziczność tej choroby może odgrywać pewną rolę.

Koszty leczenia guzków na podeszwie stopy

Przeczytaj więcej na temat fali uderzeniowej.

Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu leczenia guzków na podeszwie stopy w Chorobie Ledderhose z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.

 

 

Umów się na leczenie stopy:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

 

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Bibliografia

https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=PL&Expert=199251

Data ostatniej aktualizacji: 19.10.2023