Miazga zęba jest to tkanka, którą tworzy duża ilość splotów nerwowych. Miazga zęba wypełnia miejsce wewnątrz komory zębowej.  Wyróżnia się miazgę koronową, która zlokalizowana jest w koronie zęba, a także miazgę korzeniową, którą tworzą kanały zębowe.

Zapalenie miazgi nazywane jest również stanem zapalnym okolic zębowych. Zapalenie miazgi zęba jest to choroba, której główną przyczynę stanowi nieleczona próchnica. Ale nie tylko.

Stan zapalny zęba może łączyć się również m.in z zapaleniem dziąseł, zapaleniem zębodołu oraz innych okolicznych tkanek. Stanowi główne źródło powstawania infekcji organizmu.

 

zapalenie miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba można podzielić na 3 etapy:

 • Etap I – zapalenie miazgi na tym etapie jest odwracalne. Faza I utrzymuje się maksymalnie do 3 dni. Pacjenci na tym etapie zapalenia miazgi odczuwają ból, w szczególności podczas spożywania zimnych posiłków, napojów oraz produktów słodkich.  Konsultacja ze specjalistą na tym etapie jest najbardziej efektywna, gdyż możliwe jest zahamowanie dalszego rozwoju zapalenia miazgi. Stomatolog stosuje leczenie zachowawcze, usuwa zmiany próchnicze, wypełnia ubytki.

 • Etap II – jest nieodwracalną fazą stanu zapalnego miazgi. Dentysta nie jest w stanie zahamować rozwoju stanu zapalnego miazgi. W tej fazie stanu zapalnego występuje ostry, nieznośny ból, nasilający się w godzinach nocnych. Uzębienie nadal wykazuje nadwrażliwość, w szczególności na dotyk, a także jedzenie (zimne, ciepłe, słodkie). Jedyną metodą pomocy, dla pacjenta w fazie II stanu zapalnego, jest usunięcie miazgi, która jest uszkodzona.

 • Etap III – etap ten obejmuje niestety martwica, która na początku nie daje żadnych objawów. Podczas wykonywanego badania stomatologicznego pojawia się próchnica o szerokim zasięgu. Obecne są masy martwice okolic zębowych, Ząb, którego dotyczy zapalenie miazgi traci naturalna barwę oraz połysk.

 

Procesy zapale miazgi mogą być:

 • Odwracalne
 • Nieodwracalne
 • Ostre
 • Przewlekłe

Przyczyny zapalenia miazgi zęba

 

            Wśród głównych przyczyn, które znacząco wpływają na rozwój stanu zapalnego miazgi zęba są:

 • Zaawansowana próchnica zębowa – szacuje się, że blisko 90 % Polaków może zmagać się z tym problemem. Pacjentami z tym defektem w dużym procencie stanowią osoby dorosłe, jak również, co jest niepokojące, z powodu próchnicy na fotelu zasiadają młodzi pacjenci.

 • Urazy mechaniczne np. skruszenie – powstałe wskutek wypadku, bruksizmu (zgrzytanie zębami)

 • Niewłaściwe leczenie – czasami zdarza się tak, że w wyniku różnych czynników, może dojść do niewłaściwie wykonanego leczenia. Sprawa w szczególności może dotyczyć wykonania niedokładnego wypełnienia zęba.

 

Stan zapalny miazgi zęba – objawy

 

 • Dyskomfort podczas spożywania zimnych, jak i gorących posiłków, napojów. Nadwrażliwość stanowi pierwszą, a zarazem najważniejszą fazę stanu zapalnego

 • Przeszywający, pulsujący ból zęba oraz jego okolic (W początkowej fazie stanu zapalnego, ból może trwać 2-3 dni)

 • Ból zęba nasilający się w nocy, charakterystyczną cechą jest odczucie pulsowania.

Wśród objawów miazgi zęba może również wystąpić migrena, stan podgorączkowy oraz ból okolic gardła. Te ostatnie objawy stanu zapalnego są ostatecznym ostrzeżeniem ze strony organizmu, zazwyczaj po wystąpieniu tych objawów, niestety konieczne jest wdrożone leczenie kanałowe lub ekstrakcja (usunięcie) zęba, co jest ostatecznością.  

Znak jaki daje organizm np. Ból zęba jest dość często bagatelizowany przez pacjenta. Odwlekanie podjęcia leczenia może mieć nieprzyjemne skutki.  Pierwsza faza stanu zapalnego zęba, może zmienić swoje natężenie oraz dotrzeć do tkanek sąsiadujących wokół zęba. Stan zapalny miazgi może w szybkim tempie przekształcić się w ropień.

Stan ten może objawiać się apatią, wysoką gorączką oraz objawami grypopochodnymi. Ropień okolic zębowych stanowi zagrożenie dla organizmu, gdyż płyn znajdujący się w ropniu, może dostać się do krwioobiegu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla okolicznych tkanek zęba. Niepodjęta próba leczenia stanu zapalnego miazgi, utworzony ropień w okolicach zęba jest główną przyczyną wystąpienia w przyszłości infekcji w organizmie.

 

Zapalenie miazgi

Stan zapalny miazgi – leczenie

 

Leczenie zapalenia miazgi, wymaga szybkiego podjęcia decyzji. Etap leczenia stanu zapalnego miazgi obejmuje w szczególności pozbycie się próchnicy, wypełnienie ubytków w zębach, które tego wymagają.

Ważnym etapem w leczeniu powinna być fluoryzacja. Jeśli leczenie ma bardzo zaawansowany proces, należy założyć opatrunek o właściwościach leczniczych. Opatrunek ten najczęściej zawiera tlenek cynku oraz wodorotlenek wapnia.

Jeśli pomimo zastosowanego leczenia ból nadal nie ustępuje, konieczne będzie włączenie leczenia kanałowego. Ostatecznym rozwiązaniem w leczeniu stanu zapalnego miazgi, gdy wszelkie metody zawodzą staje się ekstrakcja zęba (usunięcie zęba).

            Nowoczesna metodą w leczeniu stanu zapalnego miazgi zębowej jest laser biostymulacyjny, który swoimi właściwościami pozwala na przyspieszenie procesu gojenia. Pobudza komórki do procesu aktywacji w powstaniu nowych tkanek. Laser biostymulacyjny działa również przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Warto zapytać specjalistę o dostęp do leczenia laserem biostymulacyjnym.

 

Możliwe powikłania w zapaleniu miazgi:

 

Do powikłania w stanie zapalnym miazgi zębowej może dojść w sytuacji, gdy pacjenci bagatelizują pierwsze objawy ze strony organizmu.

Ból, który pojawia się podczas zapalenia miazgi jest ignorowany, wyciszany środkami przeciwbólowymi, czasami nawet bardzo silnie działającymi. Działania w kierunku zmniejszania bólu oraz ignorowanie występujących powikłań stanowi ogromny błąd, który w przyszłości może mieć bardzo złe konsekwencje.  

            W chwili wystąpienia bólu konieczna jest konsultacja z lekarzem dentystą, który zastosuje odpowiednie leczenie celowane do istniejącej sytuacji.

Jeśli doszło do martwicy miazgi to w następstwie można spodziewać się m.in:

 • Powstawanie torbieli, przetok itd.

 • Zapalenie okostnej

 • Stan zapalny sąsiadujących okolic zębowych,

 • Powstawanie chorób ogólnoustrojowych np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, choroby o podłożu reumatycznym.

 

Stan zapalny miazgi zębowej – jak zapobiec?

 

            Aby nie dopuścić do stanu zapalnego miazgi zębowej kluczowa jest higiena jamy ustnej. Regularne kontrole u stomatologów stanowią jeden z kluczy do sukcesu.

Należy również unikać spożywania słodyczy, słodzonych napojów, fast foodów. Stosować zbilansowaną dietę bogatą w wapń oraz inne sole mineralne. Utrzymywanie dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej, jak również zdrowego odżywiania pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego miazgi zębowej.  W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto umówić się na kontrolne wizyty. Zaleca się kontrole co pół roku.

 

Zapalenie miazgi zęba jak uśmierzyć ból?

 

Ból w środku nocy o charakterystycznym pulsowaniu, ból w początkowej fazie stanu zapalnego trwa maksymalnie do 3 dni.

 W zapalenie miazgi zębowej w celu chwilowego uśmierzenia bólu stosuje się m.in.  szeroko dostępne leki przeciwbólowe np. paracetamol, ibuprofen.  

Zastosowanie leczenia stomatologicznego jest jedyną rozsądną metodą. Możliwe jest, że podczas leczenia konieczne będzie zastosowanie kanałowego leczenia, a w najgorszej sytuacji niestety konieczna może okazać się ekstrakcja (usunięcie ) zęba.

 

Laser biostymulacyjny w leczeniu zapalenia miazgi

 

 

Laseroterapia biostymulacyjna to bezinwazyjna metoda, z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, do zwalczania licznych rodzajów stanów zapalnych. Skuteczna w leczeniu stanów zapalnych przyzębia i zakażenia kanałów korzeniowych oraz zapalenia dziąseł.

 

MEDYCZNO-BIOLOGICZNE PODSTAWY LECZENIA LASERAMI MAŁEJ MOCY

Promieniowanie światła laserowego wywołuje szereg zmian zachodzących wewnątrz komórki. Energia laserowa pochłaniana przez enzymy mitochondrialne daje miejscowy wzrost temperatury, który powoduje zwiększenie przepuszczalności i przewodności błony mitochondrium.

Prowadzi to do ułatwionego napływu do mitochondriów składników cyklu Krebsa i zwiększenia produkcji wysokoenergetycznych cząsteczek ATP. Poza tym stwierdzono wzrost syntezy DNA, RNA i liczby mitochondriów prowadzący do proliferacji komórek.

Wykazano także, że pod wpływem niskoenergetycznej wiązki wzrasta populacja limfocytów T, które poprzez miejscowe uwalnianie czynników wzrostu oraz limfokin i interleukin, odgrywają istotną rolę w regeneracji tkanki zapalnej.

Wzrasta także aktywność monocytów, makrofagów i neutrofilów co prowadzi do zwiększenia miejscowej odporności. Laser biostymulacyjny zwiększa okresowo poziom przeciwciał, przyspieszając w ten sposób proces gojenia.

Efekt przeciwzapalny, uzyskany po zastosowaniu lasera biostymulacyjnego zawdzięczamy także miejscowemu wzrostowi serotoniny uwalnianej z płytek krwi, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zaobserwowano także zmianę stężenia histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia, przez co obrzęki pourazowe ulegają wchłonięciu.

Światło lasera powoduje także hamowanie wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych, narastania obrzęku w ostrej fazie zapalenia, oraz formowania się ziarniny.

 

Umów się na leczenie zapalenia miazgi:

 

Tel: 503-733-127

 

 

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

 

 

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

Fizjoterapeuta ortopedyczny

 

 

Bibliografia:

 1. https://dentistica.pl/czym-jest-stan-zapalny-zeba-i-jakie-sa-jego-przyczyny-oraz-objawy/
 2. https://wylecz.to/stomatologia/stan-zapalny-zeba-przyczyny-objawy-leczenie-zapalenia-zeba/
 3. Joanna Skoracka, Natalia Torlińska-Walkowiak, Teresa Torlińska, Witold Woźniak „Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego”
 4. https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/nowoczesne-technologie-w-leczeniu-dolegliwosci-bolowych