Przybliżony czas czytania: 3 min.

Miazga zęba jest to tkanka, którą tworzy duża ilość splotów nerwowych. Miazga zęba wypełnia miejsce wewnątrz komory zębowej.  Wyróżnia się miazgę koronową, która zlokalizowana jest w koronie zęba, a także miazgę korzeniową, którą tworzą kanały zębowe.

Zapalenie miazgi nazywane jest również stanem zapalnym okolic zębowych. Zapalenie miazgi zęba jest to choroba, której główną przyczynę stanowi nieleczona próchnica. Ale nie tylko.

Stan zapalny zęba może łączyć się również m.in z zapaleniem dziąseł, zapaleniem zębodołu oraz innych okolicznych tkanek. Stanowi główne źródło powstawania infekcji organizmu.

W Centrum KORE w Swarzędzu koło Poznania mamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu zapalenia miazgi.

 

zapalenie miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba można podzielić na 3 etapy:

  • Etap I – zapalenie miazgi na tym etapie jest odwracalne. Faza I utrzymuje się maksymalnie do 3 dni. Pacjenci na tym etapie zapalenia miazgi odczuwają ból, w szczególności podczas spożywania zimnych posiłków, napojów oraz produktów słodkich.  Konsultacja ze specjalistą na tym etapie jest najbardziej efektywna, gdyż możliwe jest zahamowanie dalszego rozwoju zapalenia miazgi. Stomatolog stosuje leczenie zachowawcze, usuwa zmiany próchnicze, wypełnia ubytki.
  • Etap II – jest nieodwracalną fazą stanu zapalnego miazgi. Dentysta nie jest w stanie zahamować rozwoju stanu zapalnego miazgi. W tej fazie stanu zapalnego występuje ostry, nieznośny ból, nasilający się w godzinach nocnych. Uzębienie nadal wykazuje nadwrażliwość, w szczególności na dotyk, a także jedzenie (zimne, ciepłe, słodkie). Jedyną metodą pomocy, dla pacjenta w fazie II stanu zapalnego, jest usunięcie miazgi, która jest uszkodzona.
  • Etap III – etap ten obejmuje niestety martwica, która na początku nie daje żadnych objawów. Podczas wykonywanego badania stomatologicznego pojawia się próchnica o szerokim zasięgu. Obecne są masy martwice okolic zębowych, Ząb, którego dotyczy zapalenie miazgi traci naturalna barwę oraz połysk.

Procesy zapale miazgi mogą być:

  • Odwracalne
  • Nieodwracalne
  • Ostre
  • Przewlekłe

Przyczyny zapalenia miazgi zęba

Wśród głównych przyczyn, które znacząco wpływają na rozwój stanu zapalnego miazgi zęba są:

  • Zaawansowana próchnica zębowa – szacuje się, że blisko 90 % Polaków może zmagać się z tym problemem. Pacjentami z tym defektem w dużym procencie stanowią osoby dorosłe, jak również, co jest niepokojące, z powodu próchnicy na fotelu zasiadają młodzi pacjenci.
  • Urazy mechaniczne np. skruszenie – powstałe wskutek wypadku, bruksizmu (zgrzytanie zębami)
  • Niewłaściwe leczenie – czasami zdarza się tak, że w wyniku różnych czynników, może dojść do niewłaściwie wykonanego leczenia. Sprawa w szczególności może dotyczyć wykonania niedokładnego wypełnienia zęba.

 

Stan zapalny miazgi zęba – objawy

Dyskomfort podczas spożywania zimnych, jak i gorących posiłków, napojów. Nadwrażliwość stanowi pierwszą, a zarazem najważniejszą fazę stanu zapalnego

  • Przeszywający, pulsujący ból zęba oraz jego okolic (W początkowej fazie stanu zapalnego, ból może trwać 2-3 dni)
  • Ból zęba nasilający się w nocy, charakterystyczną cechą jest odczucie pulsowania.

Wśród objawów miazgi zęba może również wystąpić migrena, stan podgorączkowy oraz ból okolic gardła. Te ostatnie objawy stanu zapalnego są ostatecznym ostrzeżeniem ze strony organizmu, zazwyczaj po wystąpieniu tych objawów, niestety konieczne jest wdrożone leczenie kanałowe lub ekstrakcja (usunięcie) zęba, co jest ostatecznością.

Znak jaki daje organizm np. Ból zęba jest dość często bagatelizowany przez pacjenta. Odwlekanie podjęcia leczenia może mieć nieprzyjemne skutki.  Pierwsza faza stanu zapalnego zęba, może zmienić swoje natężenie oraz dotrzeć do tkanek sąsiadujących wokół zęba. Stan zapalny miazgi może w szybkim tempie przekształcić się w ropień.

Stan ten może objawiać się apatią, wysoką gorączką oraz objawami grypopochodnymi. Ropień okolic zębowych stanowi zagrożenie dla organizmu, gdyż płyn znajdujący się w ropniu, może dostać się do krwioobiegu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla okolicznych tkanek zęba. Niepodjęta próba leczenia stanu zapalnego miazgi, utworzony ropień w okolicach zęba jest główną przyczyną wystąpienia w przyszłości infekcji w organizmie.

 

Zapalenie miazgi

Stan zapalny miazgi – leczenie

Leczenie zapalenia miazgi, wymaga szybkiego podjęcia decyzji. Etap leczenia stanu zapalnego miazgi obejmuje w szczególności pozbycie się próchnicy, wypełnienie ubytków w zębach, które tego wymagają.

Ważnym etapem w leczeniu powinna być fluoryzacja. Jeśli leczenie ma bardzo zaawansowany proces, należy założyć opatrunek o właściwościach leczniczych. Opatrunek ten najczęściej zawiera tlenek cynku oraz wodorotlenek wapnia.

Jeśli pomimo zastosowanego leczenia ból nadal nie ustępuje, konieczne będzie włączenie leczenia kanałowego. Ostatecznym rozwiązaniem w leczeniu stanu zapalnego miazgi, gdy wszelkie metody zawodzą staje się ekstrakcja zęba (usunięcie zęba).

Nowoczesna metodą w leczeniu stanu zapalnego miazgi zębowej jest laser biostymulacyjny, który swoimi właściwościami pozwala na przyspieszenie procesu gojenia. Pobudza komórki do procesu aktywacji w powstaniu nowych tkanek. Laser biostymulacyjny działa również przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Warto zapytać specjalistę o dostęp do leczenia laserem biostymulacyjnym.

 

Możliwe powikłania w zapaleniu miazgi:

Do powikłań w stanie zapalnym miazgi zębowej może dojść w sytuacji, gdy pacjenci bagatelizują pierwsze objawy ze strony organizmu.

Ból, który pojawia się podczas zapalenia miazgi jest ignorowany, wyciszany środkami przeciwbólowymi, czasami nawet bardzo silnie działającymi. Działania w kierunku zmniejszania bólu oraz ignorowanie występujących powikłań stanowi ogromny błąd, który w przyszłości może mieć bardzo złe konsekwencje.

W chwili wystąpienia bólu konieczna jest konsultacja z lekarzem dentystą, który zastosuje odpowiednie leczenie celowane do istniejącej sytuacji.

Jeśli doszło do martwicy miazgi to w następstwie można spodziewać się m.in:

  • Powstawanie torbieli, przetok itd.
  • Zapalenie okostnej
  • Stan zapalny sąsiadujących okolic zębowych,
  • Powstawanie chorób ogólnoustrojowych np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, choroby o podłożu reumatycznym.

 

Stan zapalny miazgi zębowej – jak zapobiec?

Aby nie dopuścić do stanu zapalnego miazgi zębowej kluczowa jest higiena jamy ustnej. Regularne kontrole u stomatologów stanowią jeden z kluczy do sukcesu.

Należy również unikać spożywania słodyczy, słodzonych napojów, fast foodów. Stosować zbilansowaną dietę bogatą w wapń oraz inne sole mineralne. Utrzymywanie dobrych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej, jak również zdrowego odżywiania pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego miazgi zębowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto umówić się na kontrolne wizyty. Zaleca się kontrole co pół roku.

 

Zapalenie miazgi zęba jak uśmierzyć ból?

 Ból w środku nocy o charakterystycznym pulsowaniu, ból w początkowej fazie stanu zapalnego trwa maksymalnie do 3 dni.

 W zapalenie miazgi zębowej w celu chwilowego uśmierzenia bólu stosuje się m.in.  szeroko dostępne leki przeciwbólowe np. paracetamol, ibuprofen.

Zastosowanie leczenia stomatologicznego jest jedyną rozsądną metodą. Możliwe jest, że podczas leczenia konieczne będzie zastosowanie kanałowego leczenia, a w najgorszej sytuacji niestety konieczna może okazać się ekstrakcja (usunięcie ) zęba.

 

Laser biostymulacyjny w leczeniu zapalenia miazgi

Laseroterapia biostymulacyjna to bezinwazyjna metoda, z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, do zwalczania licznych rodzajów stanów zapalnych. Skuteczna w leczeniu stanów zapalnych przyzębia i zakażenia kanałów korzeniowych oraz zapalenia dziąseł.

MEDYCZNO-BIOLOGICZNE PODSTAWY LECZENIA LASERAMI MAŁEJ MOCY

Promieniowanie światła laserowego wywołuje szereg zmian zachodzących wewnątrz komórki. Energia laserowa pochłaniana przez enzymy mitochondrialne daje miejscowy wzrost temperatury, który powoduje zwiększenie przepuszczalności i przewodności błony mitochondrium.

Prowadzi to do ułatwionego napływu do mitochondriów składników cyklu Krebsa i zwiększenia produkcji wysokoenergetycznych cząsteczek ATP. Poza tym stwierdzono wzrost syntezy DNA, RNA i liczby mitochondriów prowadzący do proliferacji komórek.

Wykazano także, że pod wpływem niskoenergetycznej wiązki wzrasta populacja limfocytów T, które poprzez miejscowe uwalnianie czynników wzrostu oraz limfokin i interleukin, odgrywają istotną rolę w regeneracji tkanki zapalnej.

Wzrasta także aktywność monocytów, makrofagów i neutrofilów co prowadzi do zwiększenia miejscowej odporności. Laser biostymulacyjny zwiększa okresowo poziom przeciwciał, przyspieszając w ten sposób proces gojenia.

Efekt przeciwzapalny, uzyskany po zastosowaniu lasera biostymulacyjnego zawdzięczamy także miejscowemu wzrostowi serotoniny uwalnianej z płytek krwi, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zaobserwowano także zmianę stężenia histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia, przez co obrzęki pourazowe ulegają wchłonięciu.

Światło lasera powoduje także hamowanie wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych, narastania obrzęku w ostrej fazie zapalenia, oraz formowania się ziarniny.

 

Umów się na leczenie zapalenia miazgi:

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta urologiczny, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

 

Bibliografia:

  1. https://dentistica.pl/czym-jest-stan-zapalny-zeba-i-jakie-sa-jego-przyczyny-oraz-objawy/
  2. https://wylecz.to/stomatologia/stan-zapalny-zeba-przyczyny-objawy-leczenie-zapalenia-zeba/
  3. Joanna Skoracka, Natalia Torlińska-Walkowiak, Teresa Torlińska, Witold Woźniak „Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego”
  4. https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/nowoczesne-technologie-w-leczeniu-dolegliwosci-bolowych

 

Data ostatniej aktualizacji: 07.06.2023