Nietrzymania moczu u mężczyzn to problem wskazujący na problemy z układem moczowym.
 

Co to jest nietrzymanie moczu u mężczyzn?

nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to przypadkowe wyciekanie moczu. To nie jest choroba. To objaw problemu z drogami moczowymi mężczyzny .

Mocz jest wytwarzany przez nerki i przechowywany w worku zbudowanym z mięśni, zwanym pęcherzem moczowym . Rurka zwana cewką moczową prowadzi z pęcherza przez prostatę i penisa na zewnątrz ciała. Wokół tej rurki znajduje się pierścień mięśni zwany zwieraczem moczu. Gdy pęcherz wypełnia się moczem, sygnały nerwowe każą zwieraczowi pozostać ściśniętym, podczas gdy pęcherz pozostaje zrelaksowany. Nerwy i mięśnie współpracują, aby zapobiec wydostawaniu się moczu z organizmu.

Kiedy musisz oddać mocz, sygnały nerwowe mówią mięśniom ścian pęcherza, aby się ścisnęły. To zmusza mocz z pęcherza do cewki moczowej. W tym samym czasie pęcherz się zaciska, cewka moczowa rozluźnia się. To pozwala moczowi przejść przez cewkę moczową i wydostać się z organizmu.

Nietrzymanie moczu może się zdarzyć z wielu powodów:

 • Jeśli Twój pęcherz uciska się w niewłaściwym momencie lub jeśli ściska się zbyt mocno, mocz może wyciekać.
 • Jeśli mięśnie wokół cewki moczowej są uszkodzone lub słabe, mocz może wyciekać, nawet jeśli nie masz problemu ze ściśnięciem pęcherza w niewłaściwym momencie.
 • Jeśli Twój pęcherz nie opróżnia się, kiedy powinien, pozostaje w nim zbyt dużo moczu. Jeśli pęcherz się przepełni, mocz zacznie wyciekać, kiedy tego nie chcesz.
 • Jeśli coś blokuje cewkę moczową, w pęcherzu może gromadzić się mocz. Może to spowodować wyciek.

Nietrzymanie moczu występuje częściej u starszych mężczyzn niż u młodych mężczyzn.

 

Jakie są rodzaje i objawy nietrzymania moczu?

 

Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałe lub długotrwałe (przewlekłe). Krótkotrwałe nietrzymanie moczu jest często spowodowane innymi problemami zdrowotnymi lub leczeniem. Ten temat dotyczy różnych rodzajów przewlekłego nietrzymania moczu:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza, że ​​wyciekasz mocz, gdy kichasz, kaszlesz, śmiejesz się, podnosisz coś, zmieniasz pozycję lub robisz coś, co powoduje stres lub obciążenie pęcherza.

 • Naglące nietrzymanie moczu to potrzeba oddania moczu, która jest tak silna, że ​​nie możesz zdążyć na czas do toalety. Dzieje się tak również wtedy, gdy pęcherz ściska się, gdy nie powinien. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy w pęcherzu znajduje się tylko niewielka ilość moczu. Pęcherz nadreaktywny jest rodzajem nietrzymania moczu z parcia. Ale nie u każdej osoby z nadreaktywnym pęcherzem wycieka mocz.

 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia oznacza, że ​​masz potrzebę oddania moczu, ale możesz uwolnić tylko niewielką ilość. Ponieważ Twój pęcherz nie opróżnia się tak, jak powinien, później wycieka z niego mocz.

 • Całkowite nietrzymanie moczu oznacza, że ​​zawsze masz wyciek moczu. Dzieje się tak, gdy mięsień zwieracza przestaje działać.

 • Funkcjonalne nietrzymanie moczu oznacza, że ​​nie możesz zdążyć do łazienki, aby oddać mocz. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że coś stanęło Ci na drodze lub nie mogłeś tam przejść samodzielnie.

 

Co powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Różne rodzaje nietrzymania moczu mają różne przyczyny.

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić po usunięciu gruczołu krokowego. Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów lub zwieracza, dolna część pęcherza może nie mieć wystarczającego podparcia. Utrzymywanie moczu w pęcherzu zależy wtedy tylko od zwieracza.

 • Naglące nietrzymanie moczu jest spowodowane przez mięśnie pęcherza, które ściskają się tak mocno, że zwieracz nie jest w stanie powstrzymać moczu. To powoduje bardzo silną potrzebę oddania moczu.

 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia może być spowodowane przez coś blokującego cewkę moczową, co prowadzi do gromadzenia się moczu w pęcherzu. Jest to często spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego lub wąską cewką moczową. Może się to również zdarzyć z powodu słabych mięśni pęcherza.

U mężczyzn nietrzymanie moczu jest często związane z problemami z prostatą lub leczeniem.

Picie alkoholu może pogorszyć nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leków na receptę lub leków dostępnych bez recepty, takich jak diuretyki, leki przeciwdepresyjne, środki uspokajające, opioidy lub leki na przeziębienie i dietetyczne bez recepty, może również wpływać na objawy.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może też wystąpić po usunięciu prostaty.

 

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty (prostatektomii radykalnej)

 

Przejście prostatektomii (usunięcie prostaty z powodu raka) może być trudne. A dla wielu mężczyzn stwierdzenie, że po operacji mają nietrzymanie moczu, może być szokiem.

Zapewniamy jednak, że dostępnych jest wiele metod leczenia nietrzymania moczu po operacji. Przeczytaj poniżej niektóre z najczęstszych pytań, które otrzymujemy na temat nietrzymania moczu po operacji prostaty.  

Co powoduje nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Nietrzymanie moczu jest potencjalnym skutkiem ubocznym operacji usunięcia prostaty. Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. Usunięcie go lub zastosowanie promieniowania do leczenia może czasami spowodować uszkodzenie nerwów i mięśni pęcherza moczowego, cewki moczowej lub zwieracza, który kontroluje przepływ moczu z pęcherza. Może to spowodować nietrzymanie moczu.

Czy nietrzymanie moczu jest normalne po operacji prostaty?

Część mężczyzn, którzy przeszli operację usunięcia prostaty, rozwinie nietrzymanie moczu.  Dobrą wiadomością jest to, że większość mężczyzn z czasem odzyska kontrolę nad pęcherzem.

Jak złe jest nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Stopień nietrzymania moczu różni się w zależności od osoby i może być od pełnego nietrzymania moczu do lekkiego dryblingu. A ilość przecieku zaraz po operacji prawdopodobnie się zmniejszy, gdy będziesz kontynuować rekonwalescencję i wszelkie dodatkowe zabiegi na pęcherz lub dno miednicy, które możesz wykonywać.  

Jak długo będę mieć nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Większość mężczyzn, którzy doświadczają utraty kontroli pęcherza, ma objawy przez 6 miesięcy do 1 roku po operacji prostaty. Jednak niewielki odsetek mężczyzn może nadal doświadczać problemów po upływie jednego roku.

Czy nietrzymanie moczu samoistnie ustępuje po operacji prostaty?

U większości mężczyzn nietrzymanie moczu ustępuje w ciągu około 1 roku. Wykonywanie ćwiczeń dna miednicy, zwanych oraz fizjoterapia urologiczna pomagają wzmocnić mięśnie znajdujące się u podstawy miednicy między kością łonową i przyspieszają proces regeneracji.

Czy nietrzymanie moczu ma miejsce, jeśli leczę raka prostaty promieniowaniem?

Niektórzy mężczyźni potrzebują radioterapii po usunięciu prostaty. Podczas radioterapii niektóre zdrowe tkanki wokół zwieracza moczu, cewki moczowej i pęcherza moczowego mogą zostać odsłonięte, powodując podrażnienie po terapii, prowadzące do nietrzymania moczu. Zwykle ustępuje w ciągu kilku miesięcy po radioterapii, jednak jeśli się utrzymuje, pomocne mogą być dodatkowe metody leczenia opisane poniżej.

Jak mogę poprawić nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Chcesz zatrzymać nietrzymanie moczu po operacji prostaty? Fizjoterapia urologiczna jest metoda z wyboru!

Jak wspomniano powyżej, trening dna miednicy to powszechna opcją leczenia nietrzymania moczu po operacji prostaty. Mięśnie dna miednicy pomagają między innymi kontrolować czynność pęcherza i jelit i, podobnie jak inne mięśnie ciała, w przypadku osłabienia nie są już w stanie efektywnie wykonywać swojej pracy.

Aby poprawić funkcję mięśni, ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, każdego dnia. Dobrą wiadomością jest to, że można je wykonywać praktycznie w dowolnym miejscu i czasie oraz w różnych pozycjach (siedząc, stojąc, leżąc itp.).

Biofeedback może być czasami używany do ustalenia, czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia. Stymulacja elektryczna może być również wykorzystana do ponownego nauczenia mięśni skurczu.

Jakie zabiegi są dla mnie dostępne, jeśli moje nietrzymanie moczu nie ustąpi po roku?

Podczas gdy ćwiczenia dna miednicy i terapia behawioralna działają dobrze u większości mężczyzn z łagodnym lub umiarkowanym wyciekiem, mogą nie być w pełni skuteczne dla niektórych. Na szczęście nadal istnieje kilka opcji leczenia nieszczelności pęcherza po operacji prostaty.

Czasem konieczna jest kolejna operacja, gdy wycieki z pęcherza utrzymują się przez ponad rok po operacji. Może to składać się z procedury zawiesia cewki moczowej lub sztucznego zwieracza cewki moczowej.

W przypadku procedury zawiesia cewki moczowej wszczepia się syntetyczną taśmę siatkową w celu podparcia cewki moczowej. Po tej procedurze zaobserwowano nawet 80% poprawę, a niektórzy mężczyźni całkowicie przestają przeciekać.

Sztuczny zwieracz moczu stosuje się u pacjentów z cięższym nietrzymaniem moczu, które nie ulega poprawie, lub u pacjentów, u których doszło do znacznego uszkodzenia mięśnia zwieracza po operacji prostaty. Sztuczny zwieracz moczu to mechaniczny pierścień, który pomaga zamknąć ujście pęcherza moczowego.

Jak wszystkie operacje, mają swoje plusy i minusy oraz potencjalne komplikacje. Pamiętaj, aby omówić te opcje z lekarzem. 

 

Jak rozpoznaje się przyczynę nietrzymania moczu?

Specjalista przeprowadza badanie fizykalne, zada pytania dotyczące objawów i stanu zdrowia w przeszłości oraz zbada Twój mocz. Często to wystarcza, aby pomóc lekarzowi znaleźć przyczynę nietrzymania moczu. Możesz potrzebować innych testów, jeśli wyciek jest spowodowany więcej niż jednym problemem lub jeśli przyczyna jest niejasna.

 

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Leczenie zależy od rodzaju nietrzymania moczu i tego, jak bardzo wpływa ono na Twoje życie. Twoje leczenie może obejmować leki, proste ćwiczenia lub jedno i drugie. Cześć mężczyzn wymaga operacji, ale większość nie.

Jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu. W wielu przypadkach te zmiany stylu życia mogą wystarczyć do kontrolowania nietrzymania moczu.

 • Ogranicz napoje kofeinowe, takie jak kawa i herbata. Ogranicz także napoje gazowane, takie jak napoje gazowane. I ogranicz alkohol do nie więcej niż 1 drinka dziennie.
 • Jedz pokarmy bogate w błonnik, aby uniknąć zaparć.
 • Nie pal. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o programach rzucania palenia i lekach. Może to zwiększyć Twoje szanse na rzucenie palenia na dobre.
 • Pozostań przy zdrowej wadze.
 • Wypróbuj proste ćwiczenia dna miednicy.
 • Idź do łazienki kilka razy dziennie. Noś ubrania, które możesz łatwo zdjąć. Podążaj do łazienki tak jasno i szybko, jak to tylko możliwe.
 • Podczas oddawania moczu ćwicz podwójne oddawanie moczu. Oznacza to, że idziesz tyle, ile możesz, chwilę odprężenie, a potem znowu.
 • Skorzystaj z dziennika mikcji, aby śledzić objawy i wyciek moczu. Może to pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w znalezieniu najlepszego leczenia.

Jeśli masz objawy nietrzymania moczu, nie wstydź się powiedzieć specjaliście. Większości osobom z nietrzymaniem moczu można pomóc lub wyleczyć.

 

Jeśli cierpisz z powodu nietrzymania moczu, nie zwlekaj – umów się na wizytę do fizjoterapeuty

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

1.00 avg. rating (20% score) - 1 vote