Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Co to jest nietrzymanie moczu u mężczyzn?

 

Nietrzymanie moczu to przypadkowe wyciekanie moczu. To nie jest choroba. To objaw problemu z drogami moczowymi mężczyzny .

Mocz jest wytwarzany przez nerki i przechowywany w worku zbudowanym z mięśni, zwanym pęcherzem moczowym . Rurka zwana cewką moczową prowadzi z pęcherza przez prostatę i penisa na zewnątrz ciała. Wokół tej rurki znajduje się pierścień mięśni zwany zwieraczem moczu. Gdy pęcherz wypełnia się moczem, sygnały nerwowe każą zwieraczowi pozostać ściśniętym, podczas gdy pęcherz pozostaje zrelaksowany. Nerwy i mięśnie współpracują, aby zapobiec wydostawaniu się moczu z organizmu.

Kiedy musisz oddać mocz, sygnały nerwowe mówią mięśniom ścian pęcherza, aby się ścisnęły. To zmusza mocz z pęcherza do cewki moczowej. W tym samym czasie pęcherz się zaciska, cewka moczowa rozluźnia się. To pozwala moczowi przejść przez cewkę moczową i wydostać się z organizmu.

Nietrzymanie moczu może się zdarzyć z wielu powodów:

 • Jeśli Twój pęcherz uciska się w niewłaściwym momencie lub jeśli ściska się zbyt mocno, mocz może wyciekać.
 • Jeśli mięśnie wokół cewki moczowej są uszkodzone lub słabe, mocz może wyciekać, nawet jeśli nie masz problemu ze ściśnięciem pęcherza w niewłaściwym momencie.
 • Jeśli Twój pęcherz nie opróżnia się, kiedy powinien, pozostaje w nim zbyt dużo moczu. Jeśli pęcherz się przepełni, mocz zacznie wyciekać, kiedy tego nie chcesz.
 • Jeśli coś blokuje cewkę moczową, w pęcherzu może gromadzić się mocz. Może to spowodować wyciek.

Nietrzymanie moczu występuje częściej u starszych mężczyzn niż u młodych mężczyzn.

 

Jakie są rodzaje i objawy nietrzymania moczu?

 

Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałe lub długotrwałe (przewlekłe). Krótkotrwałe nietrzymanie moczu jest często spowodowane innymi problemami zdrowotnymi lub leczeniem. Ten temat dotyczy różnych rodzajów przewlekłego nietrzymania moczu:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza, że ​​wyciekasz mocz, gdy kichasz, kaszlesz, śmiejesz się, podnosisz coś, zmieniasz pozycję lub robisz coś, co powoduje stres lub obciążenie pęcherza.
 • Naglące nietrzymanie moczu to potrzeba oddania moczu, która jest tak silna, że ​​nie możesz zdążyć na czas do toalety. Dzieje się tak również wtedy, gdy pęcherz ściska się, gdy nie powinien. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy w pęcherzu znajduje się tylko niewielka ilość moczu. Pęcherz nadreaktywny jest rodzajem nietrzymania moczu z parcia. Ale nie u każdej osoby z nadreaktywnym pęcherzem wycieka mocz.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia oznacza, że ​​masz potrzebę oddania moczu, ale możesz uwolnić tylko niewielką ilość. Ponieważ Twój pęcherz nie opróżnia się tak, jak powinien, później wycieka z niego mocz.
 • Całkowite nietrzymanie moczu oznacza, że ​​zawsze masz wyciek moczu. Dzieje się tak, gdy mięsień zwieracza przestaje działać.
 • Funkcjonalne nietrzymanie moczu oznacza, że ​​nie możesz zdążyć do łazienki, aby oddać mocz. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że coś stanęło Ci na drodze lub nie mogłeś tam przejść samodzielnie.

 

Co powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Różne rodzaje nietrzymania moczu mają różne przyczyny.

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić po usunięciu gruczołu krokowego. Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów lub zwieracza, dolna część pęcherza może nie mieć wystarczającego podparcia. Utrzymywanie moczu w pęcherzu zależy wtedy tylko od zwieracza.
 • Naglące nietrzymanie moczu jest spowodowane przez mięśnie pęcherza, które ściskają się tak mocno, że zwieracz nie jest w stanie powstrzymać moczu. To powoduje bardzo silną potrzebę oddania moczu.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia może być spowodowane przez coś blokującego cewkę moczową, co prowadzi do gromadzenia się moczu w pęcherzu. Jest to często spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego lub wąską cewką moczową. Może się to również zdarzyć z powodu słabych mięśni pęcherza.

U mężczyzn nietrzymanie moczu jest często związane z problemami z prostatą lub leczeniem.

Picie alkoholu może pogorszyć nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leków na receptę lub leków dostępnych bez recepty, takich jak diuretyki, leki przeciwdepresyjne, środki uspokajające, opioidy lub leki na przeziębienie i dietetyczne bez recepty, może również wpływać na objawy.

 

Jak rozpoznaje się przyczynę nietrzymania moczu?

Specjalista przeprowadza badanie fizykalne, zada pytania dotyczące objawów i stanu zdrowia w przeszłości oraz zbada Twój mocz. Często to wystarcza, aby pomóc lekarzowi znaleźć przyczynę nietrzymania moczu. Możesz potrzebować innych testów, jeśli wyciek jest spowodowany więcej niż jednym problemem lub jeśli przyczyna jest niejasna.

 

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Leczenie zależy od rodzaju nietrzymania moczu i tego, jak bardzo wpływa ono na Twoje życie. Twoje leczenie może obejmować leki, proste ćwiczenia lub jedno i drugie. Cześć mężczyzn wymaga operacji, ale większość nie.

Jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu. W wielu przypadkach te zmiany stylu życia mogą wystarczyć do kontrolowania nietrzymania moczu.

 • Ogranicz napoje kofeinowe, takie jak kawa i herbata. Ogranicz także napoje gazowane, takie jak napoje gazowane. I ogranicz alkohol do nie więcej niż 1 drinka dziennie.
 • Jedz pokarmy bogate w błonnik, aby uniknąć zaparć.
 • Nie pal. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o programach rzucania palenia i lekach. Może to zwiększyć Twoje szanse na rzucenie palenia na dobre.
 • Pozostań przy zdrowej wadze.
 • Wypróbuj proste ćwiczenia dna miednicy.
 • Idź do łazienki kilka razy dziennie. Noś ubrania, które możesz łatwo zdjąć. Podążaj do łazienki tak jasno i szybko, jak to tylko możliwe.
 • Podczas oddawania moczu ćwicz podwójne oddawanie moczu. Oznacza to, że idziesz tyle, ile możesz, chwilę odprężenie, a potem znowu.
 • Skorzystaj z dziennika mikcji, aby śledzić objawy i wyciek moczu. Może to pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w znalezieniu najlepszego leczenia.

Jeśli masz objawy nietrzymania moczu, nie wstydź się powiedzieć specjaliście. Większości osobom z nietrzymaniem moczu można pomóc lub wyleczyć.