Przyzwyczajenie się, że życie po usunięciu prostaty wygląda inaczej niż wcześniej, może zająć trochę czasu. W przypadku niektórych mężczyzn emocjonalny wpływ tego, przez co przeszli, może ich nie dotknąć, dopóki nie zakończą leczenia. Dla innych skupienie się na fizycznych skutkach ubocznych leczenia raka prostaty jest bardzo ważne.
Chociaż usunięcie prostaty może ratować życie, może również mieć negatywny wpływ na organizm. Może spowodować zaburzenia czynności układu moczowego, jelit i czynności seksualnych.
Niezależnie od tego, czy przeszedłeś operację usunięcia prostaty, radioterapię czy terapię hormonalną, prawdopodobnie wystąpią skutki uboczne. Różnorodne objawy ze strony układu moczowo-płciowego mogą pojawić się również przy zapaleniu prostaty.
W Centrum KORE w Swarzędzu (15 min. od centrum Poznania) posiadamy duże doświadczenie kliniczne w leczeniu dolegliwości po usunięciu prostaty. Jeżeli chciałbyś rozpocząć leczenie w Poznaniu, Krakowie lub Warszawie – zadzwoń na jeden z poniższych numerów
Zadzwoń – Wielkopolska:
Tel: 503-733-127
Usunięcie prostaty – wycięcie prostaty – prostatektomia radykalna
Całkowite usunięcie prostaty to inaczej prostatektomia radykalna. W tej procedurze następuje wycięcie prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i jest jedna z podstawowych metod leczenia nowotworu prostaty.
Metody usunięcia prostaty:
- Otwarta prostatektomia – Do niedawna był to jedyny dostępny sposób wycięcia prostaty. Obecnie, wraz z rozwojem małoinwazyjnych technik chirurgicznych popularniejsze są inne metody.
-
Prostatektomia laparoskopowa – Chirurg, w czasie zabiegu, wykonuje nacięcia, przez które wprowadza narzędzia chirurgiczne oraz kamerę. W ten sposób może usunąć całą prostatę oraz węzły chłonne. Usunięcie prostaty tą metodą zmniejsza ryzyko uszkodzenia okolicznych struktur nerwowych i zwiększa szanse na odbudowanie funkcji erekcyjnej.
-
Laserowe usunięcie prostaty – Inaczej HoLEP (ang. Holmium laser Enucleation Of the Prostate), czyli laserowa enukleacja prostaty. Do końcowego odcina cewki moczowej oraz pęcherza wprowadza się światłowód emitujący wiązkę lasera. Gruczoł krokowy jest następnie precyzyjnie wycinany i dzielony na mniejsze kawałki, które usuwa się przez cewkę moczową.
-
Przezcewkowa resekcja prostaty – Inaczej TURP czyli przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego, to rodzaj endoskopowego zabiegu operacyjnego, stosowanego w leczeniu łagodnego rozrostu stercza.
-
Operacja nacięcia prostaty – Inaczej TUIP to również endoskopowy zabieg stosowany w leczeniu łagodnego przerostu stercza. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u Pacjentów, u których przeciwskazane jest wykonanie operacji metoda TURP. Gdy stwierdza się istnienie chorób układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego, które uniemożliwiają przeprowadzenie operacji metodą TURP.
Powikłania po usunięciu prostaty – skutki usunięcia prostaty
Powszechną operacją prostaty jest radykalna prostatektomia. Chirurg usuwa cały gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne, a często także węzły chłonne miednicy. Najczęstsze skutki usunięcia prostaty to nietrzymanie moczu (niezdolność do kontrolowania pęcherza) i zaburzenia erekcji lub ED (niezdolność do osiągnięcia pełnej erekcji).
Po zabiegu usunięcia prostaty Pacjenci mają zazwyczaj mnóstwo pytań i wątpliwości. Poniżej odpowiadamy na niektóre z nich.
Operacja prostaty ile dni w szpitalu?
Zazwyczaj pobyt w szpitalutrwa ok. 4 -5 dni, ale długość okresu hospitalizacji uzależniona jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, stopnia powodzenia operacji i może ona zostać wydłużona przez lekarza prowadzącego.
Jak długo trwa powrót do zdrowia po operacji prostaty?
Całkowite zagojenie nacięć brzucha zajmuje od trzech do czterech tygodni, więc w tym czasie należy unikać podnoszenia ciężarów. Po operacji może wystąpić obrzęk moszny i prącia, który z czasem ustąpi.
Dlaczego sikanie po operacji prostaty boli?
Uczucie pieczenia i silne pragnienie pójścia do toalety. Objawy te są spowodowane przepływem moczu przez gojący się obszar cewki moczowej po usunięciu tkanki prostaty. Można to łatwo leczyć łagodnymi środkami przeciwbólowymi i lekami, które zmieniają kwasowość moczu.
Czy to normalne, że dużo sikam po operacji prostaty?
Utrata moczu z kaszlem, kichaniem lub śmiechem nazywana jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu i jest najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu, którego doświadczają mężczyźni po operacji prostaty. Z drugiej strony, potrzeba częstego oddawania moczu z epizodami nietrzymania moczu, jest typem najczęściej obserwowanym po radioterapii.
Jak długo boli po operacji prostaty?
Hospitalizacja mężczyzn po zabiegu radykalnej prostatektomii trwa ok. 4 -5 dni, ale długość okresu hospitalizacji uzależniona jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i może ona zostać wydłużona.
Nacięcia mogą być podrażnione przez 1 do 2 tygodni. Twój lekarz poda Ci środki przeciwbólowe. Będziesz mieć rurkę (cewnik moczowy) do odprowadzania moczu z pęcherza przez 1 do 2 tygodni po zabiegu. Możesz mieć skurcze lub skurcze pęcherza, gdy cewnik znajduje się w pęcherzu.
Jak długo trwa gojenie się wewnątrz po operacji prostaty?
Jeśli masz operację otwartą, cięcie jest zwykle zamykane szwami lub klipsami. Niektóre rodzaje szwów muszą zostać usunięte w szpitalu lub przez lekarza pierwszego kontaktu po jednym lub dwóch tygodniach. Mięśnie i tkanki w twoim ciele potrzebują czasu, aby się zagoić. Może to potrwać kilka miesięcy, a czasem nawet rok.
Jak długo trwa poprawa samopoczucia po operacji prostaty?
Spodziewaj się, że po około czterech tygodniach zaczniesz czuć się z powrotem „normalnie”, jeśli operacja została wykonana z użyciem robota i do sześciu tygodni przy tradycyjnym, chirurgicznym podejściu. Większość mężczyzn doświadcza pogorszenia erekcji po usunięciu prostaty, ale można temu zaradzić. O tym czytaj dalej.
Jestem po operacji prostaty czy można współżyć?
Wielu Pacjentów pyta czy czy po usunięciu prostaty można współżyć? Zazwyczaj współżycie po operacji prostaty można rozpocząć co najmniej po 30 dniach od wykonania zabiegu. Często zaleca się Pacjentom rozpoczęcie od masturbacji, ponieważ dzięki temu mogą dowiedzieć się jak ich ciało reaguje na bodźce.
Warto dodać, że bez pełnej erekcji oraz wytrysku nadal można doświadczać przyjemności płynących z życia seksualnego i innych zmysłowych bodźców. U Pacjentów u których występują zaburzenia erekcji po operacji prostaty rekomendowaną formą leczenia jest ESWT.
Jakie leki na potencję stosuje się po usunięciu prostaty?
Leki zawierające sildenafil mogą być pomocne, jednak nie ma gwarancji, że będą na pewno skuteczne. Należy zwrócić szczególną uwagę na przeciwwskazania do stosowania tego typu produktów. Zawsze należy przeczytać ulotkę dołączona do leku.. Porady może udzielić także personel fachowy apteki po zadaniu dodatkowych pytań.
Picie alkoholu po operacji raka prostaty
Zmniejszenie spożycia alkoholu po operacji prostaty jest zalecane z kilku powodów. Jednak przed zabiegiem należy ujawnić lekarzowi swoje prawdziwe spożycie alkoholu. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu może prowadzić do wielu potencjalnych powikłań, w tym zwiększonego ryzyka drgawek lub delirium.
Ponadto możesz mieć wyższy wskaźnik powikłań po operacji, jeśli regularnie spożywasz alkohol. Obejmuje to zwiększone ryzyko krwawienia, infekcji lub problemów z sercem. Powiadomienie lekarza przed zabiegiem może pomóc zmniejszyć te objawy. Może również postawić cię w lepszej sytuacji, aby uniknąć potencjalnych powikłań po operacji.
Jakie są rokowania po prostatektomii?
Badania z 2011 roku prowadzone przez specjalistów z MAYO Clinic dowodzą, że prostatektomia radykalna może przedłużyć życie aż o 20 lat u mężczyzn cierpiących na zaawansowaną postać raka tego narządu.
Radykalna prostatektomia 80% chorych wydłużyła życie o 20 lat. Byli to pacjenci, którzy według klasyfikacji TNM mieli zaawansowaną postać raka prostaty na tzw. etapie T3c. Są to guzy, które naciekają poza torebkę gruczołu krokowego po jednej lub obu stronach oraz poza pęcherzyki nasienne.
Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – częsty skutek usunięcia prostaty
Bardzo często występuje nietrzymanie moczu po operacji prostaty. Najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu po zabiegu chirurgicznym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. To wtedy mężczyzna może wydalać mocz, gdy się śmieje, kaszle, kicha lub ćwiczy.
Dzieje się tak, ponieważ zwieracz (mięsień) kontrolujący przepływ moczu może nie działać prawidłowo po operacji usunięcia prostaty.
Początkowym etapem leczeniem nietrzymania moczu po usunięciu prostaty są ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które są niezbędne do kontrolowania pęcherza. Jeśli masz mieć operację usunięcia prostaty, rekomendowane jest rozpoczęcie rehabilitacji urologicznej PRZED wykonanym zabiegiem.
Rehabilitacja po usunięciu prostaty (prostatektomii)
Rehabilitacja po usunięciu prostaty jest zazwyczaj niezbędną kontynuacją leczenia onkologicznego. Fizjoterapia dna miednicy jest pomocna w treningu mięśni, aby zapobiec nietrzymaniu moczu.
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn po usunięciu prostaty
Czytaj więcej o leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn.
Jak długo trwa nietrzymanie moczu po operacji prostaty?
Zdecydowana większość mężczyzn, którzy mieli prawidłową kontrolę moczu przed zabiegiem, osiąga ją ponownie w ciągu 3 do 18 miesięcy po zabiegu. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Okres ten ulega znacznemu skróceniu w przypadku współpracy z fizjoterapeutą dna miednicy.
Rekonwalescencja po operacji prostaty TURP
Rehabilitację urologiczną po operacji TURP zazwyczaj rozpoczynamy około miesiąca po zabiegu. Jest ukierunkowana na poprawę komfortu życia pacjenta po operacji usunięcia prostaty. Jej zadanie to poprawa funkcjonowania mięśni dna miednicy, zniesienie dolegliwości bólowych, poprawa w zakresie nietrzymania moczu i funkcji erekcyjnej.
Główne zasady rekonwalescencji po operacji TURP to:
- Pić dużo płynów. Picie płynów w ilości min. 2,5 l/dobę ma na celu przyspieszenie wypłukiwania z pęcherza skrzepów oraz przyśpieszenie gojenia się cewki i pęcherza moczowego.
- Unikanie zaparć. Należy spożywać pokarmy zawierające dużo błonnika i unikać produktów sprzyjających zaparciom. W razie wątpliwości należy przedyskutować to zagadnienie z prowadzącym lekarzem i/lub dietetykiem klinicznym.
- Brak aktywności seksualnej i ciężkiej aktywności fizycznej. Nie należy podejmować aktywności seksualnej i wykonywać ciężkiej pracy fizycznej przez okres minimum 3 – 6 tygodni po operacji.
- Nie stosować doustnych leków przeciwzakrzepowych. Ich zażywanie może przyczynić się do wystąpienia krwiomoczu. Często pacjenci kardiologiczni przed zabiegiem przestają przyjmować doustne leki przeciwzakrzepowe i rozpoczynają przyjmowanie zastrzyków z heparyną. W takiej sytuacji należy kontynuować leczenie iniekcyjne przez min. 2 tygodnie lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Zaburzenie erekcji po usunięciu prostaty
Życie seksualne po usunięciu prostaty często ulega zaburzeniu. Wielu mężczyzn ma problemy z erekcją po operacji raka prostaty. Dzieje się tak, ponieważ nerwy mogą zostać uszkodzone podczas operacji. Wszyscy mężczyźni leczeni z powodu raka prostaty będą doświadczać zaburzeń erekcji przez co najmniej krótki czas po operacji.
Szansa na wyleczenie impotencji po operacji prostaty zależy od wielu czynników. Obejmują one Twój wiek, ogólny stan zdrowia, czy miałeś zaburzenia erekcji przed leczeniem i / lub czy podczas operacji doszło do uszkodzenia nerwów w pobliżu prostaty.
Leczenie impotencji po usunięciu prostaty – operacji prostaty
Jeśli leki nie są wystarczające, urolog może zasugerować inne metody np. ESWT lub pompkę do penisa. To urządzenie wykorzystuje podciśnienie do pobierania krwi z ciała do penisa. Współdziała z pierścieniem, który jest umieszczany u podstawy penisa, aby zatrzymać tam krew do aktywności seksualnej.
Trzecią opcją jest zastrzyk prącia. To wtedy lek wstrzykuje się do penisa, aby zwiększyć przepływ krwi w celu erekcji.
Wreszcie jest implant prącia. Jest to urządzenie, które jest chirurgicznie umieszczane w prąciu. Można go napompować, aby wywołać erekcję i opróżnić po aktywności seksualnej. Jest to używane tylko w przypadku stałego zaburzenia erekcji lub gdy inne metody leczenia nie pomagają.
Rekomendowaną i coraz szerzej stosowaną metodą leczenia impotencji po usunięciu prostaty jest nieinwazyjna i bardzo skuteczna terapia falami uderzeniowymi ESWT. Tutaj przytaczasz więcej na ten temat.
Skutki uboczne promieniowania
Objawy ze strony układu moczowego związane z radioterapią raka prostaty różnią się od objawów spowodowanych operacją prostaty. Bardziej przypominają infekcję dróg moczowych, a niektórzy mężczyźni mogą mieć krwawienie lub ból podczas oddawania moczu Te problemy często ustępują po zakończeniu leczenia.
Promieniowanie może również powodować zmiany w jelitach, takie jak zaparcia, luźne stolce lub jedno i drugie. Można nimi zarządzać za pomocą leków dostępnych bez recepty. Mężczyźni mogą również zobaczyć trochę krwi w kale podczas leczenia – zawsze należy o tym poinformować lekarza.
Mężczyźni poddawani radioterapii prawdopodobnie będą mieć zaburzenia erekcji, ale nie od razu. Leczenie zaburzeń erekcji związanych z promieniowaniem jest takie samo, jak zaburzenia erekcji spowodowane operacją usunięcia prostaty.
Skutki uboczne terapii hormonalnej
Terapia hormonalna raka prostaty, znana jako terapia deprywacji androgenów (ADT), hamuje produkcję testosteronu. ADT może powodować kilka skutków ubocznych. Należą do nich:
- zmęczenie,
- uderzenia gorąca,
- zmniejszona gęstość kości,
- zaburzenia erekcji,
- obniżony nastrój,
- zmniejszony popęd płciowy,
- przyrost masy ciała,
- ryzyko związane z sercem,
- wzrost piersi
- i spadek funkcji poznawczych.
Nasilenie i czas trwania działań niepożądanych zależą od czasu trwania leczenia.
Często zmiany nastroju u mężczyzn stosujących ADT są spowodowane innymi skutkami ubocznymi, takimi jak przyrost masy ciała i uderzenia gorąca.
Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia często pomagają zmniejszyć zmęczenie, zapobiec przybieraniu na wadze i poprawić ogólny nastrój. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej należy omówić z lekarzem skutki ADT i porozmawiać o tym, jak można zmienić nawyki związane z ćwiczeniami i odżywianiem, aby zapobiec skutkom ubocznym, zanim się pojawią.
Aktywny nadzór
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka prostaty we wczesnym stadium, Twój lekarz może zalecić Ci „aktywny nadzór”.
Aktywny nadzór to rodzaj ścisłej obserwacji. Zwykle obejmuje regularne testy PSA i badanie odbytnicy w celu określenia, jak rak może rosnąć. Obejmuje również biopsje prostaty (próbki tkanek), które pomagają przewidzieć, czy nowotwór może się rozwijać i rozprzestrzeniać.
Jeśli te badania wykażą, że nowotwór szybko się rozwija, Twój lekarz może omówić z Tobą inne formy leczenia.
Wybór sposobu leczenia raka prostaty
Kiedy rozważasz opcje leczenia raka prostaty, ważne jest, aby omówić z urologiem potencjalne skutki uboczne każdego z nich.
W przypadku pacjentów, którzy byliby kandydatami do zabiegu chirurgicznego lub radioterapii, należy wspólnie rozważyć możliwe wyniki i wpływ na jakość życia przy podejmowaniu decyzji, które leczenie należy poddać. Wybór określonych sposobów leczenia będzie miał decydujący wpływ na życie po usunięciu prostaty.
Rekonwalescencja po operacji prostaty – Zalecenia po operacji prostaty
Jeśli kończysz leczenie raka prostaty, ty i twój lekarz powinniście omówić plan rekonwalescencji.
Możesz mieć częste wizyty w pierwszych tygodniach i miesiącach po zakończeniu leczenia. Dzięki temu lekarz może śledzić postępy, zauważyć wszelkie zmiany i wykrywać nowe problemy, zanim staną się zaawansowane. Te spotkania będą prawdopodobnie rzadsze w miarę upływu czasu.
W większości przypadków lekarz zaleci wizytę kontrolną i badanie antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) dwa razy w roku przez pierwsze pięć lat po leczeniu. Następnie coroczna kontrola może być wszystkim, czego wymaga twój lekarz.
Będziesz także chciał omówić ryzyko nawrotu. Twój lekarz może pomóc Ci zaplanować kroki, aby zmniejszyć ryzyko i złagodzić wszelkie objawy, których nadal możesz doświadczać.
Badania po usunięciu prostaty
Uczestnictwo w wizytach lekarskich po wejściu w stan remisji jest bardzo ważne. Jeśli musisz pominąć wizytę, jak najszybciej umów się na kolejną.
Wykorzystaj te wizyty jako czas na omówienie wszelkich wątpliwości z lekarzem. Twój lekarz może również przeprowadzić testy, aby sprawdzić nawrót raka podczas tych wizyt.
Dwa testy do wykrywania nawrotowego raka prostaty obejmują badanie cyfrowe przez odbyt (DRE) i badanie krwi PSA. Podczas DRE lekarz włoży palec do odbytnicy. Jeśli twój lekarz wykryje coś niezwykłego, prawdopodobnie poprosi o dodatkowe testy kontrolne. Testy te mogą obejmować badania obrazowe, takie jak USG lub MRI.
Czy będę musiał wprowadzić jakieś zmiany w stylu życia po usunięciu prostaty? Jakie są zalecenia po usunięciu prostaty?
To naturalne, że martwisz się nawrotami. Możesz wprowadzić zmiany w stylu życia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu raka.
Ćwicz regularnie
Regularne ćwiczenia fizyczne i aktywność fizyczna to świetny sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Ponadto badania pokazują, że mężczyźni, którzy ćwiczą po leczeniu raka prostaty, mogą być mniej narażeni na śmierć niż mężczyźni, którzy tego nie robią. A badanie z 2008 roku pokazuje również, że mężczyźni z nadwagą lub otyłością mogą mieć gorsze wyniki niż mężczyźni o prawidłowej wadze, jeśli ich rak nawróci.
Przestań palić
Badanie z 2011 r. wykazało, że mężczyźni, którzy palą w momencie diagnozy, mają zwiększone ryzyko śmierci w porównaniu z mężczyznami, którzy nie palą. Ponadto mężczyźni, którzy rzucili palenie przez co najmniej 10 lat, mają: podobne lub zmniejszone ryzyko zgonów związanych z rakiem prostaty w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili.
Rozpocznij leczenie dla poprawy jakości zdrowia seksualnego
Mężczyźni, którzy przechodzą leczenie raka prostaty, często doświadczają zaburzeń erekcji w ciągu kilku tygodni i miesięcy po leczeniu. Czasami jest to tymczasowe. W innych przypadkach może być bardziej uporczywy. Porozmawiaj z lekarzem o swoich opcjach i o tym, jak możesz przywrócić zdrowie seksualne.
Dieta po usunięciu raka prostaty – Co można jeść po operacji raka prostaty?
Przez pierwsze kilka dni po operacji powinieneś spożywać lekkie pokarmy (kanapki, jogurt, zupy i płyny), aż do pierwszego wypróżnienia. Unikaj pokarmów, które mogą powodować gazy, takich jak fasola, brokuły, cebula, kapusta i kalafior.
Nie ma konieczności stosowania specjalnej diety. Wielu Pacjentów mówi, że pomocne jest unikanie dobrze przyprawionych potraw, a także napojów moczopędnych. Wskazane jest również regularne picie płynów oraz unikanie przyjmowania płynów na noc. Należy również regularnie i do końca opróżniać pęcherz.
Inne pytania po operacji prostaty
Kiedy można wrócić do pracy po operacji prostaty?
Miesiąc po zabiegu: Chirurdzy nie zalecają forsownej aktywności ani podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Większość mężczyzn rozpoczyna pracę w ciągu trzech do czterech tygodni. Jeśli pracujesz w domu, możesz wrócić do pracy wcześniej.
Kiedy odzyskam wzwód po operacji prostaty? Kiedy wzwód po prostatektomii?
Ponieważ zaburzenia erekcji są częstym powikłaniem po operacji prostaty, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z możliwościami leczenia. Ważne jest również, aby zrozumieć, że chociaż zaburzenia erekcji dotykają większość mężczyzn po operacji usunięcia prostaty.
Część mężczyzn odzyskuje wzwód po prostatektomii w ciągu 2 lat od operacji oszczędzającej nerwy. Nie jest to jednak tak powszechne, jeśli usunięto nerwy.
Kiedy można współżyć po operacji prostaty?
Mężczyznom, którzy przeszli operację prostaty, wielu chirurgów zaleca unikanie aktywności seksualnej przez co najmniej kilka tygodni (od trzech do sześciu tygodni), aby umożliwić prawidłowe gojenie.
Czym jest odrastanie prostaty po operacji?
Po prostatektomii pozostaje fragment tkanki prostaty lub komórek prostaty, które mogą się odtworzyć lub odrastać. Ten proces odrastania prostaty po operacji jest naturalną reakcją organizmu na usunięcie większej części gruczołu prostaty. Odrastające komórki mogą powodować wzrost tkanki prostaty, co może prowadzić do powrotu objawów lub wzrostu poziomu antygenu specyficznego dla gruczołu krokowego (PSA) we krwi.
W przypadku odrastania prostaty po operacji, onkolog może zalecić monitorowanie poziomu PSA oraz regularne badania kontrolne. W niektórych przypadkach, gdy odrastanie prostaty powoduje objawy lub wzrost PSA jest znaczny, może być konieczne podjęcie dalszego leczenia, takiego jak radioterapia, hormonoterapia lub inne metody terapeutyczne.
Warto podkreślić, że odrastanie prostaty po operacji jest zdarzeniem rzadkim, a większość pacjentów doświadcza trwałego usunięcia prostaty bez odrastania tkanki prostaty.
Jaka jest norma PSA po usunięciu prostaty?
Czy pacjent ma prawo do sanatorium po operacji prostaty?
Tak, pacjent po operacji prostaty może mieć prawo do skorzystania z rehabilitacji sanatoryjnej. Sanatorium może zapewnić pacjentowi okres rekonwalescencji i intensywną rehabilitację, które mogą być korzystne po operacji prostaty.
O decyzji o udzieleniu pacjentowi prawa do sanatorium decyduje lekarz prowadzący lub specjalista medycyny rehabilitacyjnej. Na ogół wymagane jest przedstawienie odpowiednich dokumentów medycznych, takich jak raport operacyjny, wyniki badań i zalecenia lekarza.
Rehabilitacja Penisa
Data publikacji: 10.08.2021
Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2024