Przybliżony czas czytania: 2 min.

Jonoforeza to procedura terapeutyczna polegająca na wprowadzaniu jonów substancji leczniczych do tkanek za pomocą prądu stałego i pola elektrycznego. Zabieg ten wykorzystuje zdolność substancji chemicznych do dysocjacji elektrolitycznej, czyli rozpadu na jony dodatnie i ujemne w obecności rozpuszczalnika.

Podczas jonoforezy, jony leku są wprowadzane do tkanki żywej, która składa się z komórek zawierających płynną protoplazmę, czyli elektrolit, otoczoną błoną komórkową. Wszystkie komórki są zanurzone w płynie zewnątrzkomórkowym, który również pełni rolę elektrolitu.

Przy przepływie prądu przez tkanki, jony o tym samym ładunku polaryzują się, czyli grupują razem. Każda tkanka ma ograniczoną zdolność do gromadzenia jonów, co nazywa się pojemnością jonową. Właściwe dobranie czasu trwania zabiegu i natężenia prądu jest istotne z uwagi na tę pojemność.

 

jonoforeza

Jonoforeza – leki

Najczęściej używa się gotowych preparatów, które mają określoną polaryzację i czas wprowadzania. Przykładowe substancje stosowane podczas jonoforezy to:

 1. Chlorek wapnia – wprowadzany przez anodę; przyspiesza regenerację tkanki nerwowej, działa przeciwzapalnie i uszczelnia naczynia krwionośne.
 2. Jodek potasu – wprowadzany przez katodę; zmiękcza tkankę łączną, stosowany przy bliznach, bliznowcach, zrostach i zgrubieniach tkankowych. Należy pamiętać, że jod może kumulować się w organizmie i prowadzić do nadczynności tarczycy.
 3. Kwas askorbinowy (witamina C) – wprowadzany przez katodę; elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie.
 4. Soda oczyszczona – wprowadzana przez anodę; działa przeciwzapalnie, rozmiękczająco i bakteriobójczo. Jonoforezę z sodą oczyszczoną najczęściej stosuje się w przypadku łojotoku i trądziku pospolitego. Zabieg ten nazywa się dezinkrustacją.

Zabieg jonoforezy znajduje zastosowanie w kosmetologii w przypadku różnych problemów skórnych i kosmetycznych, takich jak rozszerzone naczynia włosowate, trądzik różowaty i pospolity, zwiotczenie skóry i mięśni, blizny czy uczulenia.

 

Jonoforeza – przeciwwskazania

Należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania, które należy wziąć pod uwagę. Są to:

 1. Uczulenie na prąd galwaniczny – osoby uczulone na działanie prądu galwanicznego powinny unikać zabiegu jonoforezy, ponieważ może to spowodować reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry.
 2. Ropne procesy zapalne skóry – jeśli na skórze występują ropne zmiany lub aktywne stany zapalne, należy unikać jonoforezy. Zabieg może pogorszyć stan zapalny i przyczynić się do rozprzestrzenienia infekcji.
 3. Wypryski i uszkodzenia naskórka – obecność wyprysków, otwartych ran lub uszkodzeń naskórka może stanowić przeciwwskazanie do jonoforezy. Przeprowadzenie zabiegu na uszkodzonej skórze może prowadzić do infekcji lub pogorszenia stanu skóry.
 4. Ostre stany zapalne skóry – jeśli skóra jest obecnie w stanie ostrego zapalenia, takiego jak egzema czy łuszczyca, należy unikać jonoforezy. Zabieg może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i pogorszenia objawów.
 5. Stany gorączkowe – podczas stanów gorączkowych organizm może być osłabiony, a skóra może być bardziej wrażliwa. W takich przypadkach lepiej odroczyć zabieg jonoforezy do momentu, gdy organizm będzie w pełni zdrowy.
 6. Miażdżyca – w przypadku miażdżycy, czyli choroby naczyń krwionośnych charakteryzującej się odkładaniem się złogów tłuszczowych na ściankach naczyń, należy unikać zabiegu jonoforezy. Manipulacje na skórze i wprowadzanie substancji mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
 7. Ubytki i skaleczenia naskórka – obecność otwartych ubytków lub świeżych skaleczeń na skórze jest przeciwwskazaniem do zabiegu jonoforezy. Zabieg może powodować podrażnienie lub zakażenie otwartych ran.
 8. Porażenia spastyczne po wyrwaniu zęba – po wyrwaniu zęba mogą występować porażenia mięśniowe i obrzęk. W takim przypadku lepiej unikać jonoforezy, ponieważ może to prowadzić do dodatkowych dolegliwości i opóźnić proces gojenia.
 9. Uczulenie na leki stosowane w zabiegu jonoforezy – jeśli pacjent jest uczulony na substancje chemiczne, które są używane podczas zabiegu jonoforezy, należy unikać przeprowadzania tego zabiegu. Reakcja alergiczna może wystąpić i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
 10. Leczenie dermatologiczne miejsc objętych zabiegiem jonoforezy – jeśli dana osoba jest obecnie poddawana leczeniu dermatologicznemu w miejscach, gdzie planowany jest zabieg jonoforezy, należy skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem. Może być konieczne odroczenie zabiegu do momentu zakończenia leczenia.
 11. Ciąża – jonoforeza nie jest zalecana w czasie ciąży. Należy unikać wszelkich zabiegów elektroleczniczych, chyba że zdecydowanie zaleci to lekarz prowadzący.
 12. Stany ropne okołozębowe i migdałków – obecność stanów ropnych w okolicach zębów lub migdałków stanowi przeciwwskazanie do zabiegu jonoforezy. Zabieg może pogorszyć stan zapalny i przyczynić się do rozprzestrzenienia infekcji.

Ważne jest skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą, takim jak fizjoterapeuta, kosmetolog lub lekarz, przed przeprowadzeniem zabiegu jonoforezy. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna uwzględnić wszelkie przeciwwskazania i dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne rezultaty.

 

Umów się na zabieg:

Tel: 503-733-127

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta stomatologiczny

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta wisceralny

 

Bibliografia:

Data ostatniej aktualizacji: 03.08.2023