Przybliżony czas czytania: 3 min.

 

Rozerwanie torebki stawowej jest częstym urazem, który wywołuje silny ból i obrzęk, a nieprawidłowo leczony może doprowadzić do zaburzenia ruchu w stawie i jego niestabilności. Gojenie torebki stawowej potraw od 6 do 8 tygodni i może być wspomagane laseroterapia magnetoterapia. Konieczne jest usztywnienie kończyny – stabilizator- oraz jej chłodzenie stabilizacja orteza i ochłodzenie.

Fizjoterapeuta oceni stabilność stawu pacjenta, zakres ruchu, siłę i czucie, a następnie przepisze dostosowany program ćwiczeń, aby odzyskać stabilność, siłę i zakres ruchu w stawie. Mogą również stosować techniki i metody terapii manualnej w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.

W Centrum KORE w Swarzędzu (15 min. od centrum Poznania) mamy duże doświadczenie w leczeniu rozerwania torebki stawowej.

 

pękniecie torebki stawowej

 

Czym jest torebka stawowa?

Torebka stawowa to mocny, włóknisty worek zawierający staw i jego składniki. Składa się z dwóch warstw: błony maziowej i torebki włóknistej. Błona maziowa wyściela wnętrze torebki stawowej i wytwarza płyn maziowy, który nawilża i odżywia staw. Gruba torebka włóknista otacza cały staw i zapewnia mu ochronę i stabilność.

W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia związane z pęknięciem torebki stawowej.

 

Przyczyny rozerwania torebki stawowej

Rozerwanie torebki stawowej może nastąpić w wyniku urazu, takiego jak upadek (lub np. skręcenie kostki), lub może być spowodowane stanem chorobowym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów. W niektórych przypadkach przyczyna nie jest znana. Inne możliwe przyczyny pęknięcia torebki stawowej to:

Nadmierne obciążenie stawu: Obciążanie stawu, na przykład podczas niektórych sportów lub zajęć, może prowadzić do zużycia torebki stawowej. Może to spowodować rozdarcie lub pęknięcie torebki stawowej.

Starzenie się: Wraz z wiekiem torebka stawowa może stać się mniej elastyczna i bardziej podatna na urazy.

Infekcja: Bakterie lub wirusy mogą zaatakować staw, prowadząc do stanu zapalnego i obrzęku. Może to osłabić torebkę stawową, prowadząc do jej pęknięcia.

Osłabienie torebki stawowej: Niektórzy ludzie rodzą się ze słabą torebką stawową, co może czynić ją bardziej podatną na urazy.

Choroba: Niektóre choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa, mogą powodować stan zapalny i osłabienie torebki stawowej, co prowadzi do pęknięcia.

 

Objawy pęknięcia torebki stawowej

Objawy rozerwania torebki stawowej mogą się różnić w zależności od przyczyny i ciężkości urazu. Typowe objawy pęknięcia to:

Ból: Ból jest zwykle pierwszym objawem pęknięcia torebki stawowej. Może być zlokalizowany w stawie lub promieniować do innych części ciała.

Obrzęk: Obrzęk stawu może wystąpić z powodu stanu zapalnego i zwiększonego płynu w stawie.

Niestabilność: Staw może wydawać się niestabilny lub słaby z powodu osłabienia torebki stawowej.

Ograniczony zakres ruchu: Dotknięty staw może nie być w stanie poruszać się w swoim normalnym zakresie ruchu.

Zaczerwienienie: Skóra wokół stawu może wydawać się zaczerwieniona z powodu zwiększonego przepływu krwi spowodowanego stanem zapalnym.

Zakleszczanie lub blokowanie stawu: W niektórych przypadkach staw może „zablokować się” lub „zablokować” podczas ruchu z powodu osłabienia torebki stawowej.

 

Ocena i postępowanie w przypadku rozerwania torebki stawowej

Rozpoznanie pęknięcia torebki stawowej stawia się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań obrazowych. Badanie przedmiotowe powinno koncentrować się na ocenie stabilności stawu, zakresu ruchu, siły i czucia. Badania obrazowe mogą obejmować zdjęcia rentgenowskie, USG, MRI i tomografię komputerową.

 

Leczenie rozerwania torebki stawowej

Leczenie rozerwania torebki stawowej będzie zależeć od przyczyny i ciężkości urazu. W większości przypadków leczenie będzie obejmowało odpoczynek, lód, kompresję i uniesienie (metoda RICE) oraz fizykoterapię. Korzystne mogą być również leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub naproksen.

W niektórych przypadkach może być konieczna operacja w celu naprawy uszkodzonej torebki stawowej.

Ważnym elementem procesu leczenia jest fizjoterapia. Fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi odzyskać siłę i zakres ruchu w dotkniętym stawie. Mogą również zalecić ćwiczenia, które pomogą wzmocnić staw i poprawić elastyczność.

 

Rola fizjoterapii w leczeniu rozerwania torebki stawowej

Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu stanu po pęknięciu torebki stawowej. Podstawowym celem fizjoterapii jest przywrócenie stabilności i funkcji stawów. Fizjoterapeuta oceni stabilność stawu pacjenta, zakres ruchu, siłę i czucie. Następnie przepisze dostosowany program ćwiczeń, aby odzyskać stabilność stawów, siłę i zakres ruchu.

Fizjoterapeuta może również zastosować techniki terapii manualnej, takie jak mobilizacja stawów i masaż tkanek miękkich w celu zmniejszenia bólu i przywrócenia funkcji stawów. Mogą również stosować takie metody, jak laseroterapia wysokoenergetyczna i stymulacja elektryczna, aby zmniejszyć ból i stan zapalny.

Ćwiczenia w leczeniu pęknięcia torebki stawowej

Fizjoterapeuta zazwyczaj zaleci szereg ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie wokół stawu. Ćwiczenia te mogą obejmować czynności obciążające, takie jak chodzenie, jogging lub bieganie, a także czynności nieobciążające, takie jak pływanie lub jazda na rowerze.

Rozciąganie

Rozciąganie jest ważną częścią każdego programu fizjoterapeutycznego. Fizjoterapeuta zazwyczaj zaleca różne ćwiczenia rozciągające, które pomogą poprawić elastyczność i zakres ruchu. Te ćwiczenia rozciągające mogą pomóc zmniejszyć ból i poprawić funkcję stawu.

Terapia manualna

Terapia manualna to rodzaj fizjoterapii, który polega na zastosowaniu technik manualnych w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji stawów. Techniki terapii manualnej mogą obejmować mobilizację stawów, masaż tkanek miękkich i inne.

Terapia laserowa pękniętej torebki stawowej

Laseroterapia to stosunkowo nowa metoda leczenia pękniętej torebki stawowej. Terapia laserowa to rodzaj terapii światłem, w której wykorzystuje się laser wysokoenergetyczny do penetracji skóry i stymulacji komórek w stawie. Może to pomóc zmniejszyć ból i poprawić funkcję stawu. Laser wysokoenergetyczny znacząco przyspiesza regenerację rozerwanej torebki stawowej.

Jak działa terapia laserowa?

Laseroterapia działa poprzez stymulację komórek w torebce stawowej. Ta stymulacja pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból, a także zwiększyć krążenie w okolicy. To zwiększone krążenie pomaga przyspieszyć proces gojenia.

 

leczenie pekniętej torebki stawowej

 

Korzyści z terapii laserowej

Laseroterapia to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia pękniętej torebki stawowej. Jest nieinwazyjny i może pomóc zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie stawów. Dodatkowo terapia laserowa może pomóc zmniejszyć ryzyko dalszych obrażeń lub uszkodzenia stawu.

rozerwanie torebki stawowej fizjoterapia.

Pęknięcie torebki stawowej podsumowanie

Pęknięcie torebki stawowej może być bolesnym i wyniszczającym urazem. Ważne jest, aby zwrócić się o specjalistyczną pomoc, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć pęknięcie torebki stawowej. Leczenie zazwyczaj obejmuje odpoczynek, lód, kompresję oraz specjalistyczną fizjoterapię.

W niektórych przypadkach może być konieczna operacja, a rehabilitacja może pomóc pacjentowi odzyskać siłę i zakres ruchu w dotkniętym stawie.

Torebka stawowa to złożona struktura, na którą składają się liczne więzadła, mięśnie i ścięgna, które otaczają, chronią i umożliwiają ruch stawu. Uraz torebki stawowej może wystąpić w wyniku urazu lub przeciążenia, co prowadzi do niestabilności i bólu.

Fizjoterapia jest niezbędna do przywrócenia stabilności i funkcji stawu po pęknięciu torebki stawowej

 

 

Umów się na leczenie pęknięcia torebki stawowej:

Tel: 503-733-127

ZOBACZ OPINIE O NAS W GOOGLE

robert lakotta
robert lakotta
2021-09-28
Rewelacja wszystkim polecam w 30 min postawiony na nogi!!!!jeszcze raz bardzo dziękuje
Karolina Kubik
Karolina Kubik
2021-09-11
Super atmosfera, profesjonalne podejście. Bardzo polecam.
Magda Krupa
Magda Krupa
2021-09-02
Polecam
Ola Tryk
Ola Tryk
2021-09-01
Bardzo polecam gabinet KORE - terapeuci na najwyższym poziomie wiedzy, umiejętności oraz kultury osobistej, pełni uśmiechu i zdolności fachowcy. Szeroka oferta zabiegów i różnych terapii. Atmosfera niewielkiego centrum uspokaja, że nawet największe "tortury" z zakresu terapii manualnej są niestraszne :) Nieustannie szkoląca się załoga gotowa jest stawić czoła każdemu wyzwaniu które przyniesie pacjent. Jako aktywny sportowiec zaglądam często i po sprawdzeniu wielu gabinetów, to do KORE wracam zawsze. Polecam bardzo gorąco!
Marek Małkowiak
Marek Małkowiak
2021-08-24
Jeżeli w innych zakładach leczniczych wezmą przykład z Kore to może coś się w służbie zdrowia zmieni na lepsze
karol paczuski
karol paczuski
2021-08-13
Dobra placówka mają też sprzęt do terapii polecam
Kamila
Kamila
2021-08-08
Pan Krzysztof pełen profesjonalizm, gabinet czysty, schludny, terapeuta kulturalny. Precyzja i dokładność, zarówno badania jaki i terapii. A mój brzuch już nie boli, funkcjonuje normalnie. Kilka prostych rad na temat żywienia, jakieś ziółko i kilka igieł zrobiły robotę. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Maria
2021-08-08
Pan Krzysztof jest mega specjalistą, że swoi bólami kręgosłupa chodziłam po wielu lekarzach i tylko jadłam zalecane tabletki, które nic nie wnosiły, a nawet czułam się po nich gorzej. Nikt nie poświęcił mi tyle czasu co Pan Krzysztof, dokładnie zbadał, dotknął, użył jakiś narzędzi, no bolało ale czasem musi, zadał ćwiczenia jako pracę domową i wyjaśnił co się tam właściwie dzieje. Po 2 wizytach pomogł, minęły dwa miesiące i po bólu ani śladu. Serdecznie polecam

Specjaliści KORE

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny, hirudoterapeuta

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy, hirudoterapeuta

osteopata cennik

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

Agnieszka Woelke

fizjoterapeuta ortopedyczny, fizjoterapeuta sportowy

 

 

Źródła:

Torebka stawowa. Leczenie i rehabilitacja przy kontuzji torebki stawowej

Torebka stawowa – budowa i uszkodzenia

Data ostatniej aktualizacji: 29.06.2023