Zapalenie dziąseł – co to jest?

 

Zaczerwienienie, ból i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to symptomy wskazujące na początkową fazę zapalenia przyzębia. Przeważnie powodem jest zła higiena jamy ustnej i powstały przez to stan zapalny.

Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Zlekceważenie stanu zapalnego może doprowadzić do rozwoju paradontozy, a ta do rozchwiania zębów i nawet ich utraty.

płyny na zapalenie dziąsełZapalenie dziąseł – przyczyny

 

Dominującą przyczyną zapalenia dziąseł jest gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna.

 

Płytka nazębna główną przyczyną zapalenia dziąseł

Płytka nazębna to rodzaj miękkiego i lepkiego nalotu osadzającego się na zębach i dziąsłach, kolonizowanego przez bakterie. Składa się ona z białek śliny, produktów metabolizmu bakterii, wapnia i fosforu, a także złuszczonych komórek śluzówki jamy ustnej.

Gdy regularnie myjemy zęby, nitkujemy przestrzenie międzyzębowe i płuczemy jamę ustną płynami stomatologicznymi, płytka jest usuwana, a zęby i dziąsła chronione przed różnymi schorzeniami. Zaniedbanie higieny jamy ustnej sprawia, że płytka zaczyna się gromadzić, a to sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych baterii i powstawaniu stanu zapalnego dziąseł.

Ponadto obecność płytki nazębnej jest jednym z czynników rozwoju próchnicy. Co gorsza, z czasem płytka nazębna ulega mineralizacji i staje się trudnym do usunięcia kamieniem nazębnym.

 

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

OPINIE O NAS:

Pozostałe przyczyny zapalenia dziąseł

Nie zawsze przyczyną stanu zapalnego jest odkładanie się płytki nazębnej. Dentyści wskazują również na czynniki, takie jak:

 • występowanie niektórych chorób (np. cukrzyca, białaczka, bulimia, anoreksja)
 • niedobory witamin i minerałów
 • urazy mechaniczne (np. spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy zębowej)
 • zła technika szczotkowania zębów, skutkująca nadmiernym podrażnieniem dziąseł
 • palenie papierosów i/lub nadmierne spożywanie alkoholu
 • stosowanie niektórych leków (np. antybiotyki, leki na choroby krążenia, leki przeciwpadaczkowe)
 • zmiany hormonalne (m.in. ciąża, różne fazy cyklu, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, menopauza)

 

czy zapalenie dziąseł jest zaraźliweZapalenie dziąseł – objawy

 

Podstawowym objawem zapalenia dziąseł jest krwawienie, które nasila się podczas szczotkowania.

W początkowej fazie krew może nieznacznie zabarwiać ślinę, co bywa mylnie interpretowane jako symptom zbyt mocnego i intensywnego szczotkowania.

Wraz z krwawieniem pojawia się widoczne zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także ból odczuwany przy spożywaniu chłodnych i ciepłych pokarmów. W wyniku stanu zapalnego dziąsła mogą się cofnąć, odsłaniając szyjki zębowe.

 

 

 

ƒƒLeczenie zapalenia dziąseł laserem biostymulacyjnym

 

Jednym z czynników, który zrewolucjonizował szeroko pojętą stomatologię był laser biostymulacyjny. Wykazuje on bardzo szerokie zastosowanie, które obejmuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skutecznie aktywizuje regenerację komórek.

Dzięki niemu możliwe jest szybsze leczenie stanów zapalnych, gojenie się ran i zmniejszanie obrzęku powstałego po różnych zabiegach dentystycznych.

lek na ropne zapalenie dziąseł

Zastosowanie lasera biostymulacyjnego w stomatologii

Laser biostymulacyjny wspomaga wiele procesów leczenia. W niektórych przypadkach pozwala na odsunięcie antybiotyków. Podnosi również próg odporności pacjenta na ból, np. przed zabiegiem wypełnienia ubytków próchniczych. Światło lasera biostymulacyjnego może także być uzupełnieniem dla terapii antybiotykowej stosowanej po zabiegu implantologicznym.

Jego właściwości sprawiają, że może on zastępować lub uzupełniać leczenie farmakologiczne, zwłaszcza u pacjentów z alergią na antybiotyki czy z uszkodzonymi nerkami i wrzodami.

 

Przeciwwskazania do stosowania lasera biostymulacyjnego

Korzystania z lasera nie zaleca się kobietom w ciąży, osobom z migreną lub przewlekłymi bólami głowy, a także chorującym na astmę. Przeciwwskazaniem jest także obecność alkoholu lub narkotyków we krwi pacjenta.

 

Jak działa laser biostymulacyjny

Przede wszystkim przeciwbólowo przy obrzękach, zapaleniu miazgi, ropniach przyzębia i parodontopatiach oraz przeciwzapalnie, znajdując zastosowanie w leczeniu nerwobólów.

Laseroterapia przynosi także ulgę pacjentom z wyżynającymi się zębami mądrości. Biostymulacja za pomocą lasera likwiduje szczękościsk, który towarzyszy wyżynaniu się zęba, pobudzając jednocześnie ząb do szybszego przebicia się. A wszystko to dzięki niewidzialnemu dla oka promieniowaniu podczerwonemu, które generowane przez laser pozwala wykonać bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne.

Samo działanie urządzenia polega w dużej mierze na pobudzeniu do pracy komórek, dzięki czemu ich mitochondria zaczynają lepiej funkcjonować, wpływając zarówno na poziom bólu, jak również czas gojenia się ran.

 

Czytaj więcej o laser biostymulacyjny Poznań

 

Zastosowanie i wykorzystanie lasera biostymulacyjnego w stomatologii

Laser biostymulacyjny ma bardzo szerokie zastosowanie. Użycie lasera biostymulacyjnego przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg znacznie mniej bolesnym. Laser znacznie redukuje czas gojenia po zabiegach dentystycznych, a także przyspiesza proces zabliźniania się ran, np. po usunięciu zęba.

Laser biostymulacyjny używany jest do nieinwazyjnego leczenia zmian patologicznych w obrębie śluzówki, aft, infekcji ropnych oraz opryszczkowego zapalenia dziąseł. Laser jest także niezastąpiony w leczeniu paradontozy oraz próchnicy u pacjentów, którzy z powodu chorób ogólnoustrojowych nie powinni lub nie mogą być leczeni w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie laserem biostymulacyjnym stosuje się także:

 • w zapaleniach miazgi
 • nadwrażliwości szyjek zębów
 • zapaleniu przyzębia
 • martwicy dziąseł
 • urazach błony śluzowej
 • ekstrakcjach zębów
 • krwawieniach
 • suchym zębodole
 • ostrym zapaleniu zatoki szczękowej
 • grzybicy jamy ustnej
 • bólach w stawach skroniowo-żuchwowych
 • bólach i obrzękach przy złamaniu szczęki.
 • leczeniu po zabiegach implantologicznych

 

 

Jeśli dotyka Cię problem zapalenia dziąseł nie zwlekaj – umów się na wizytę w Centrum Kore Fizjoterapia Specjalistyczna

 

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

 

Źródło:

Laser biostymulacyjny

https://ktomalek.pl/blog/zapalenie-dziasel-jak-rozpoznac-i-zapobiegac/w-1027

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes