Przybliżony czas czytania: 4 min.

Zaczerwienienie, ból i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to symptomy wskazujące na początkową fazę zapalenia przyzębia. Przeważnie powodem jest zła higiena jamy ustnej i powstały przez to stan zapalny.

Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Zlekceważenie stanu zapalnego może doprowadzić do rozwoju paradontozy, a ta do rozchwiania zębów i nawet ich utraty.

płyny na zapalenie dziąseł

 

Stan zapalny dziąseł – co to jest?

            Stan zapalny dziąseł inaczej zapalenie dziąseł jest dość często występującą dolegliwością, wynika najczęściej z zaniedbywania higieny jamy ustnej. Jest to przyczyna wystąpienia pierwszego stadium chorób dziąseł. W wyniku stale gromadzonych się bakterii wokół zęba tworzy się płytka nazębna, której brak higieny doprowadza do chorób przyzębia.

            Zlekceważenie stanu zapalanego dziąseł ma bardzo rażące konsekwencje w przyszłości. Zapalenie dziąseł bez podjętego leczenia przyczynia się do m.in. zapalenia przyzębia. Stan ten często doprowadza do ostatecznej metody leczenia – usunięcia zębów.

Stan zapalny dziąseł nie jest bolesny, ale każde kolejne stadium przyczynia się do stopniowego rozwijania bólu. Szybkie wykrycie schorzenia, jakim jest stan zapalny dziąseł pozwala na podjęcie szybkiej interwencji, co może powstrzymać w dalszym ciągu rozwój chorób dziąseł.

Badania przeprowadzone przez Instytut Oral B wykazały, że blisko 50% osób na całym świecie ma problemy z chorobami dziąseł.

 

 

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Dominującą przyczyną zapalenia dziąseł jest gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna.

Płytka nazębna główną przyczyną zapalenia dziąseł

Płytka nazębna to rodzaj miękkiego i lepkiego nalotu osadzającego się na zębach i dziąsłach, kolonizowanego przez bakterie. Składa się ona z białek śliny, produktów metabolizmu bakterii, wapnia i fosforu, a także złuszczonych komórek śluzówki jamy ustnej.

Gdy regularnie myjemy zęby, nitkujemy przestrzenie międzyzębowe i płuczemy jamę ustną płynami stomatologicznymi, płytka jest usuwana, a zęby i dziąsła chronione przed różnymi schorzeniami. Zaniedbanie higieny jamy ustnej sprawia, że płytka zaczyna się gromadzić, a to sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych baterii i powstawaniu stanu zapalnego dziąseł.

Ponadto obecność płytki nazębnej jest jednym z czynników rozwoju próchnicy. Co gorsza, z czasem płytka nazębna ulega mineralizacji i staje się trudnym do usunięcia kamieniem nazębnym.

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

OPINIE O NAS:

Robert Bartunek
Robert Bartunek
2023-09-30
Fajne miejsce super baseny, a reszta też OK
Papik
Papik
2023-09-21
Bardzo dobre podejście do pacjenta i rzeczowa rozmowa. Nie liczy się kasa, a chęć pomocy !
Mikołaj Frąszczak
Mikołaj Frąszczak
2023-09-20
Super miejsce ,pomogli mi z ostroga piętowa
Daniel Sniadecki
Daniel Sniadecki
2023-07-29
Perfekcja
Kasia Włodarczyk
Kasia Włodarczyk
2023-07-27
Pełen profesjonalizm i dbałość o pacjenta, naprawdę gorąco polecam!!
Agnieszka Stachurska
Agnieszka Stachurska
2023-07-10
Profesjonalne podejście, zainteresowanie ze strony Pani terapeutki nie tylko zgłaszanym problemem, ale całym pacjentem. Szczerze polecam

Pozostałe przyczyny zapalenia dziąseł

Nie zawsze przyczyną stanu zapalnego jest odkładanie się płytki nazębnej. Oprócz stale powstającej płytki nazębnej, istnieje również wiele czynników, które mogą przyczyniać się do powstania stanu zapalnego.  Wśród nich można wyróżnić:

  • Afty – owrzodzenia, które powstają w jamie ustnej m.in. na dziąsłach, wargach. Powodują ból oraz sprzyjają rozwinięciu się stanu zapalnego.
  • Suchy zębodół- stan zapalny wynikający z przebytej ekstrakcji zęba. Swoim zasięgiem może objąć sąsiadujące dziąsła.
  • Abrazja dziąseł- agresywna metoda mycia zębów, która może spowodować uszkodzenie tkanki dziąsła, tym samym powodując ból oraz utworzenie się stanu zapalnego dziąsła.
  • Uboga dieta w minerały, a także witaminy (C oraz z grupy B),
  • Bulimia,
  • Anoreksja
  • Stosowanie antybiotykoterapii,
  • Urazy mechaniczne powstające np., w wyniku źle dobranej protezy zębowej, podrażnień wywołanych aparatem ortodontycznym.
  • Palenie papierosów,
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • Brak systematycznych kontroli,
  • Choroby genetyczne,
  • Choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, nadciśnienie
  • Alergie,
  • Zaburzenia hormonalne (m.in. ciąża, różne fazy cyklu, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, menopauza)

Dentyści wskazują również na czynniki, takie jak:

  • zła technika szczotkowania zębów, skutkująca nadmiernym podrażnieniem dziąseł
  • stosowanie niektórych leków (np. antybiotyki, leki na choroby krążenia, leki przeciwpadaczkowe)

czy zapalenie dziąseł jest zaraźliwe

 

Zapalenie dziąseł – objawy

Podstawowym objawem zapalenia dziąseł jest krwawienie, które nasila się podczas szczotkowania.

W początkowej fazie krew może nieznacznie zabarwiać ślinę, co bywa mylnie interpretowane jako symptom zbyt mocnego i intensywnego szczotkowania.

Wraz z krwawieniem pojawia się widoczne zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, a także ból odczuwany przy spożywaniu chłodnych i ciepłych pokarmów. W wyniku stanu zapalnego dziąsła mogą się cofnąć, odsłaniając szyjki zębowe.

Wśród głównych objawów stanu zapalenia dziąseł wyróżnia się:

  • Krwawienie z dziąseł.

Jest jednym z pierwszych objawów chorób dziąseł. Jeśli podczas szczotkowania zębów lub procesu nitkowania pojawia się krew, jest to sygnał, że dzieje się coś niedobrego.  Zazwyczaj może oznaczać rozwijający się stan zapalny dziąseł. Krwawienia z dziąseł nie należy bagatelizować.

  • Nieświeży oddech

Inaczej nazywany halitozą. W przypadku stanu zapalnego dziąseł bakterie bytujące w jamie ustnej wraz z chorobą dziąseł tworzą nieprzyjemny zapach w wyniku rozkładu cząsteczek pokarmów.

  • Obrzęk dziąsła

Wygląd dziąsła świadczy o jego stanie. Zdrowe dziąsło powinno być jędrne oraz różowe. Jeśli podczas szczotkowania oraz nitkowania jamy ustnej zaobserwowałeś/łaś, że dziąsła są obrzęknięte oraz zaczerwienione, może świadczyć to o istniejącym stanie zapalnym. Należy jeszcze bardziej skupić swoją uwagę na higienę jamy ustnej.

  • Recesja dziąseł

Zjawisko te polega na „oddzielenia” dziąsła od zębów, co skutkuje odsłonięciem korzeni zębowych.  Zjawisku recesji może również towarzyszyć nieprzyjemne uczucie nadwrażliwości.

  • pojawienie się ropy w okolicy dziąsła
  • trudności w gryzieniu pokarmów
  • ból dziąseł
  • wrażliwość dziąseł na dotyk

Niektóre z wyżej wymienionych objawów mogą również towarzyszyć innemu schorzeniu jamy ustnej tj. zapaleniu miazgi.

Zapalenie miazgi zazwyczaj pojawia się w wyniku nieleczonej próchnicy zębowej. Dolegliwość ta może również towarzyszyć podczas urazów mechanicznych np. złamanie zęba, jak również podczas wykonywania dużej ilości zabiegów w obrębie jednego zęba.  Podstawowym objawem zapalenia miazgi jest ból, który charakteryzuje się swoją zmiennością.

 

Zapalenie dziąseł - infografika

Ból dziąseł

Ból dziąseł jest często spotykanym schorzeniem w gabinecie stomatologicznym. Przyczyn może być wiele, niekoniecznie może to być związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej.

Podczas zapalenia dziąseł możliwe jest wystąpienie bólu dziąseł. Ból ten może wystąpić podczas posiłku jak również przy dotyku. Dziąsła stają się obrzęknięte, rozpulchnione, jak również zaczerwienione. Dolegliwości bólowe dziąseł nie powinny zostać zlekceważone, gdyż niewłaściwe działanie związanie z zapobieganiem dolegliwości bólowych może mieć drastyczne konsekwencje nie tylko dotyczące jamy ustnej, ale również całego organizmu.

ƒƒLeczenie zapalenia dziąseł laserem biostymulacyjnym

Jednym z czynników, który zrewolucjonizował szeroko pojętą stomatologię był laser biostymulacyjny. Wykazuje on bardzo szerokie zastosowanie, które obejmuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Skutecznie aktywizuje regenerację komórek.

Dzięki niemu możliwe jest szybsze leczenie stanów zapalnych, gojenie się ran i zmniejszanie obrzęku powstałego po różnych zabiegach dentystycznych.

lek na ropne zapalenie dziąseł

Zastosowanie lasera biostymulacyjnego w stomatologii

Laser biostymulacyjny wspomaga wiele procesów leczenia. W niektórych przypadkach pozwala na odsunięcie antybiotyków. Podnosi również próg odporności pacjenta na ból, np. przed zabiegiem wypełnienia ubytków próchniczych. Światło lasera biostymulacyjnego może także być uzupełnieniem dla terapii antybiotykowej stosowanej po zabiegu implantologicznym.

Jego właściwości sprawiają, że może on zastępować lub uzupełniać leczenie farmakologiczne, zwłaszcza u pacjentów z alergią na antybiotyki czy z uszkodzonymi nerkami i wrzodami.

Przeciwwskazania do stosowania lasera biostymulacyjnego

Korzystania z lasera nie zaleca się kobietom w ciąży, osobom z migreną lub przewlekłymi bólami głowy, a także chorującym na astmę. Przeciwwskazaniem jest także obecność alkoholu lub narkotyków we krwi pacjenta.

Jak działa laser biostymulacyjny

Przede wszystkim przeciwbólowo przy obrzękach, zapaleniu miazgi, ropniach przyzębia i parodontopatiach oraz przeciwzapalnie, znajdując zastosowanie w leczeniu nerwobólów.

Laseroterapia przynosi także ulgę pacjentom z wyżynającymi się zębami mądrości. Biostymulacja za pomocą lasera likwiduje szczękościsk, który towarzyszy wyżynaniu się zęba, pobudzając jednocześnie ząb do szybszego przebicia się. A wszystko to dzięki niewidzialnemu dla oka promieniowaniu podczerwonemu, które generowane przez laser pozwala wykonać bezinwazyjne zabiegi terapeutyczne.

Samo działanie urządzenia polega w dużej mierze na pobudzeniu do pracy komórek, dzięki czemu ich mitochondria zaczynają lepiej funkcjonować, wpływając zarówno na poziom bólu, jak również czas gojenia się ran.

Czytaj więcej o laser biostymulacyjny Poznań

Zastosowanie i wykorzystanie lasera biostymulacyjnego w stomatologii

Laser biostymulacyjny ma bardzo szerokie zastosowanie. Użycie lasera biostymulacyjnego przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg znacznie mniej bolesnym. Laser znacznie redukuje czas gojenia po zabiegach dentystycznych, a także przyspiesza proces zabliźniania się ran, np. po usunięciu zęba.

Laser biostymulacyjny używany jest do nieinwazyjnego leczenia zmian patologicznych w obrębie śluzówki, aft, infekcji ropnych oraz opryszczkowego zapalenia dziąseł. Laser jest także niezastąpiony w leczeniu paradontozy oraz próchnicy u pacjentów, którzy z powodu chorób ogólnoustrojowych nie powinni lub nie mogą być leczeni w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie laserem biostymulacyjnym stosuje się także:

  • w zapaleniu miazgi
  • nadwrażliwości szyjek zębów
  • zapaleniu przyzębia
  • martwicy dziąseł
  • urazach błony śluzowej
  • ekstrakcjach zębów (po wyrwaniu zęba)
  • krwawieniach
  • suchym zębodole
  • ostrym zapaleniu zatoki szczękowej
  • grzybicy jamy ustnej
  • bólach w stawach skroniowo-żuchwowych
  • bólach i obrzękach przy złamaniu szczęki.
  • leczeniu po zabiegach implantologicznych
  • zapaleniu zatok

Co stosować na stan zapalny dziąseł?       

Stan zapalny dziąseł może stanowić długotrwały proces. Schorzenie te ma tendencję do ponownego nawracania, co stanowi nie lada wyzwania w procesie leczenia.  Podstawą leczenia stanu zapalnego jest właściwa higiena jamy ustnej.

Wśród metod w procesie leczenia stanu zapalnego dziąseł wymienia się:

  • usunięcie nadmiernie zgromadzonej płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym
  • stosowanie miejscowo na dziąsła żelu o działaniu kojąco – regeneracyjnym
  • do codziennej pielęgnacji używanie pasty zawierającej w składzie łagodne substancje (jeśli posiadasz protezę zębową, pamiętaj, aby unikać past o właściwościach przeznaczonych do protez zębowych)
  • zastosowanie płukanek dostępnych w aptekach np. Meridol, Eludril.

 

Jeśli dotyka Cię problem zapalenia dziąseł nie zwlekaj – umów się na wizytę w Centrum Kore Fizjoterapia Specjalistyczna

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

Zapalenie dziąseł – leczenie

            Główną metodą leczenia w zapaleniu dziąseł powinna być zmiana higieny jamy ustnej. Proces ten powinien być skrupulatny i bardzo dokładny. Przy potwierdzonym stanie zapalnym dziąseł należy zmienić pastę dostosowaną do tej dolegliwości.   Pasta ta powinna usuwać płytkę nazębną w sposób skuteczny. Powinna również mieć właściwości regenerujące dziąsła. Należy również pamiętać, aby czyścić przestrzenie między zębowe oraz płukać jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej, który będzie usuwał gromadzącą się płytkę nazębną, posiadał właściwości antybakteryjne, a także łagodził podrażnienia.

            Wśród działań farmakologicznych leczenie może obejmować konsultację stomatologiczną. Lekarz dentysta może zalecić stosowanie preparatów o działaniu łagodzącym oraz przeciwzapalnym. Jeśli stan zapalny jest bardzo mocno rozwinięty, dentysta może zalecić antybiotykoterapię.

            Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do przerostu dziąseł, a w takiej sytuacji niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Jeśli zapalenie dziąseł jest bardzo rozległe, może dojść do przedwczesnej utraty zębów.

Wśród domowych sposobów walki z zapalaniem dziąseł można zastosować płukanki na bazie ziół np. szałwii lub kory dębu.

W domowym zaciszu ulgę w łagodnych stanach zapalnych dziąseł może przynieść popularny środek tj. Amol, substancja ta w swoim składzie zawiera m.in olejki eteryczne, które mają właściwości lecznicze.

 

 

 

Bibliografia:

  1. http://www.czytelniamedyczna.pl/3729,terapeutyczne-i-diagnostyczne-zastosowanie-lasera-w-schorzeniach-jamy-ustnej.html
  2. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zapalenie-miazgi-objawy-przyczyny-i-leczenie,7093,n,168
  3. https://www.parodontax.pl/co-nowego/what-causes-gum-inflammation/
  4. https://www.medonet.pl/zdrowie,zapalenie-dziasel—przyczyny–leczenie,artykul,1732918.html
  5. https://ktomalek.pl/blog/zapalenie-dziasel-jak-rozpoznac-i-zapobiegac/w-1027
  6. Laser biostymulacyjny

 

Data ostatniej aktualizacji: 14.02.2024